BATIG SALDO De begroting 1952 van het Gemeentefonds Onderzoekingstochten in het zelden be treden Zuid-Westelijk gangenstelsel Vragen van Eerste Kamerleden in het voorlopig verslag Ingezonden mededeling DE FLYING ENTERPRISE Aan het voorlopige verslag van de Commissie van Rapporteur» uit de Eerste Kamer over bet ontwerp van wet tot vaststelling van de begroting van het Gemeentefond» voor het dienst- jaar 1952 ia het volgende ontleend. Verschelden* leden merkten op, dat het antwoord van de Minister van Fi nanciën op een door de beer Hulstra bij de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp houdende voorzie ningen ten aanzien van de financiële verhouding tus->eo het Rijk cu de Ge meenten omtrent het uitkeringspercen tage gestelde vraag duidelijk is, maar niet geheel bevredigend. Indien het ad vies van de Rijkscommissie van advies voor de Gemcentefinanciên ia uitge bracht, zal de regering nagaan, of er aanleiding bestaat, het percentage te 'wijzigen, hetgeen dan bij suppletoirs begroting kan geschieden. Maar de ge meenten mogen al vast niet vergeten, H M. de Koningin ontvangt burgemeester van Sydney H.M. de Koningin heeft Vrijdagmid dag op paleis Soestdijk ontvangen de thaus in ons land vertoevende burge meester van Sydney, mr. E. D. O'Dea. Te precies twaalf uur arriveerde mr. O'Dea ten paleize. Gedurende drie kwartier heeft Ko ningin Juliana in haar werkkamer met haar Australische gast gesproken. Voor zijn terugkeer naar Amsterdam verklaarde mr. O'Dea: „Ik ben zeer verheugd bij de Koningin te zijn ge weest". Hoge Raad doet uitspraak over de stop van Lobitb De staat moet betalen De Hoge Raad heeft arrest gewezen in het cassatieberoep van de Stapt te gen hot arrest van het Haagse Ge rechtshof waarbij de zogenaamde stop te Lobith onrechtmatig werd verklaard, als zijnde in strijd met de door de Rijnvaartacte gewaarborgde vrije Rijn vaart. Het cassatieberoep van de Staat werd verworpen met veroordeling van de Staat in do kosten van het geding. Om het behoud van de Veluwe De raad dec gemeento Hecrde heelt in zijn onlangs gehouden vergadering besloten adhacsie to betuigen aan de motie, die werd aangenomen in een door de Stichting Natuurbeschermings- wocht Apeldoorn op 13 December 1951 te Apeldoorn gehouden vergadering. Ia deze motie wordt gezogd, het thans nog resterende deel van do Veluwe als nationaal recreatieterrein van ons volk te erkennen en voor verdere aantos- tiug te vrijwaren, De sleepboot „Ganges'' eindelijk vlot Omstreeks half twee Vrijdagmiddag is de sleepboot „Ganges", die zoals men weet bij Hoek van Holland aan de grond zat, vlotgetrokken en het Goereese Gat binnengesleept. De „Ganges" is vlotgetrokken doof de sleepboot Zeepaard" van van der Tak's Bergingsbedrijf N.V, te Rotter dam. De sleep zotte koers naar Hollc- voetsluis. Het schip is echter zwaar lek. Hel roer is ernstij beschadigd. Aan bak boordzijde, voor en achter de zg. „pa lengang" heeft de „Ganges" fliake deuken opgelopen bij de aanvaring m-t do „Witte Zee". Zaterdagochtend is het schip via Dordrecht naar Maas sluis gebracht, om daar te worden gerepareerd. De berging van de Radmar Op het gestrando Brits schip „Rad- mar'.' is men Vrijdag begonnen een tweodo anker uit to hrnngnn. Er zijn thans 20 ft 21) Udon van de horna j- alng aan boord. De berging Ral waar schijnlijk lange tijd vorderen daar het schip eerst bevoorraad moet worden met zoet water voor de machines en het gebruik der werktuigen. dat er ten bate van 1952 nog een na- uitkering van 5 pet. van 1950 komt. Dat is dus weer een uitkering van 5 pet. ten laate van de reservepot (2711 millicen). De tweede 5 pet. en de derde (indien men vnor 1952 tot 150 pet. zou moe ten gaan) hangen in de lucht. Bijzondere uitkering en Onden&eming&belaaÜng Do Minister wijst tt op, dat men niet mag voorbijzien, dat er gemeenten zijn dit zijn er echter mssr weinige die voor een herziene bijzondere uit kering in aanmerking komen en dat herziening van de raming van de On- dernemingsbclastiag belangrijke verho ging van uitkeringen aan de gemeenten tengevolge zal hebben. Hieruit volgt dus, dat de hogere uitkering wegens Onderncmingsbelasting, berustende op een schatting van het bedrag van de normale jaaropbrengst over 1950 (hier naar wordt do „compensatie" voor 1952 geregeld) zou kunnen worden aangewend om het iptegrale uitkerings percentage uit het fonds te drukken. Voor de gemeentebesturen, die van dit antwoord van de Minister kennis ne men, zal het wel een teleurstelling 'zijn ,als deze zich realiseren, dat de hogere ontvongst wegens herziene uit kering von de Ondernemingsbelasting, waarmede zij' zijn verrast, geheel of 'ten dele te niet zol gaan door een uitkering uit het Gemeentefonds voor 1952, dio lager is dan die welke in 1951 is genoten. EEN TOCHT DOOR DE ST.-PIETERSBERG Op handen en voeten door het vermaarde „smokkelgat" DE LADING WAS ZELFRIJZEND BAKMEEL VAN De Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, zou de president Van de algemene vergade ring der V.N., dr. Nervo, beloofd heb ben, dat hij hem in het begin van de week op de hoogte zal stellen van de volgende stappen, die Frankrijk in het Tucesische geschil wil doen. JEUGD IN AUSTRALIË Hoe zij leeft, werkt, en zich ontwikkelt Interesse voor vraagstukken, doch zonder verdieping Electrische lampen sprongen kapot Voormalige „Reichsmuslkzugführer" trad op De voormalige „Reichsmusikzug- führer", Herms Niel, dirigeerde in Bremen ten aanhore van 1500 per sonen een concert van de Bremer Heimatkapelle, georganiseerd door de socialistische rijkspartij. De componist van zoveel marsen uit de tijd van het Nationaal socia lisme, liet een aantal van deze wer ken weerklinken en de aanwezigen zongen en stampten met hun voeten zo hevig mee dat de electrische lam pen in de benedenzaal kapotspron- gen. De politie had voor deze samen komst, die oorspronkelijk verboden was met het oog op de openbare vei ligheid, bijzondere maatregelen ge troffen. (Van de correspondent in Australië „Zierikzcescho Niouwsbode"). Een bekend Nederlands psycholoog heeft eens gezegd, dat naar zijn mening men de laatste jaren op weg was naar psychomnntie (geestenbezwering), bij het opvoeren van de betekenis der psy chologie voor de jeugd. In Europa heeft men, vooral na de jongste oorlog, zich verdiept in aller lei vraagstukken over de jeugd, die Stond en staat in het teken der be- langstelling. Alzo niet in Australië. Niet alleen dat het jeugdleven zeer matig georganiseerd is, cioch in Aus tralië beaiaat zulk een conglomeraat van vraagstukken, dat men aat in/aico de ontwiKKehng en opvoeding der jeugd slechts op de achtergrond kun ontdek ken. De Australische jeugd voedt zich gro tendeels zelf op, heeft wel algemene interessen, doch mist hierbij een vas te leiding en blijft sterk passief. Het siaat niet aan mij te beoordelen, of men in het na-oorlogse Europa to veel of te weinig „gedaan" heeft aan jeugd-psychologie en jeugd-oplci- ding. Met enige verwondering ont waart de „new-comer" evenwel, dat men in Australië practisch geen plaats heeft ingeruimd aan de psychologie en cr ook weinig animo is zich daarin te verdiepen. Hoewel op een geheel ander terrein liggend, is een merkwaaraig voorbeeld hiervan, dat men eerst dezer dagen er toe is overgegaan bij hot gevangenis wezen een psychiater te benoemen, die desgewenst ook rechters adviezen kan geven bij hun strafbepaling. Nu heeft Australië zich uiteraard niet gesteld gezien tegenover de pro blemen, welke in Europa de oorlog en bezetting hebben opgeroepen. Men heoft hier practisch weinig of niets van de oorlog bemerkt en zeker niet de excessen orvnron, welke zo nade lig hobben gewerkt op do ontwikkeling van du jeugd in Europa, Het is editor do vraag, of all son die omelandighold hot niwozig zijn vn.i jeugd-problcmon in Australië hooft vtr- oorzoakt. Bij het bezoeken van jcugd- bijeenkomsten enz. heb ik veelal do indruk gekregen, dat de Australische gemakzucht en grote liefde voor de persoonlijke vrijheid hierbij een be langrijke rol hebben gespeeld. „Sport", leidsvrouwe voor de jeugd? Het is geen nieuws, wanneer ik melding maak van de zeer ruime plaats welke de sport inneemt in het leven der Australische bevolking, zowel bij oud' als jong. Het is niet onwaar schijnlijk dat vooral ook dit sportle ven de jeugd in dit land een „fair go", een gezonde ontwikkeling geeft. In het algemeen vindt men weinig „uitwassen" van de sport, ik bedoel in deze zin, dat er zedelijke- of mo rele afwijkingen zich laten golden. Is dit alles een motief voor het al of niet afwezig zijn in Australië von een „jeugdprobleem", hot feit dot Australië op verschillend gebied zich nog aan het ontwikkelen is, kan meda oorzaak zijn dat men zich minder aan de opvoeding der jeugd gelegen laat liggen dan in Europa het geval is. Men v»rw»rre dit „opvoeding" tchter niet met „onderwijs", waaraan ruime aan dacht wordt besteed. Wel ziet men soms lichte pogingei aangewend de jeugd van Australië moer leiding te gaan geven, dan tot na too is geschied. Jeugd-discussie over 's lands vraagstukken Te zwaar verdiept de jeugd zich nist in de vraagstukken, welke Australië kunnen beroeren, zoals dat van de in flatie, stakingen, productie-kosten enz. In sommige inrichtingen van onder wijs h eeft men echter bij tijden „hea rings", waarin bepaalde aangelegen heden door de leerlingen worden be sproken. Marqurita Taylor vertelde mij over een discussie welke onlangs plaats vond op haar „Teachers College", een kweekschool voor onderwijzend perso neel, waar men de vóór- en nadelen van de immigratie besprak. „Bijna iedereen vond immigratie noodzakelijk en men was hot er over eens, dat waar enigszins mogelijk, de emigranten geholpen moeten worden", zo zei miss Taylor. Alleen, men vond dat er meer in het binnenland ontgonnen moet wor den en het precies verkeerd is, dat je meeste emigranten rond de grote steden blijven „hangen". Bovendien was de mening van ge noemde Kweokschooljeugd, 'dat meer moet worden getracht de Australische jongeren en dio van de emigranten bij-, een te brengen. Het kon niet worden ontkend, dat dergelijk soort besprekingen door do jeugd, ook voor de emigranten van betekenis kan zijn; het assimilatie-pro ces kan er belangrijk door worden be vorderd. Evenwel, het leven in het binnenland van Australië wordt door de jeugd van dit land wel gemakke lijker opgevat dan door de emigranten 1 Marqurita zelf woont bv. in een behoorlijk nfgclogon gobiod in Glen- hnvon (N.S.W.) nan do t*nnd van borg en bos, doch trekt zodra do vacantia or do mogelijkheid too gooft, nnnr do fnrm dor familie, oon paar duizend mijl hot nnhlorland in. Er is con groot vorsohtt of men Is opgegroeid in oon omgoving, woir opossum, bandicut, slang en vos tol de ol of niet gewenste mede-bewoners behoren, dan dat men afkomstig is uit het hartje van de stad. Amusement, kristal met vele facetten Amusement is óók in Australië een kristal mot vele facetten, speciaal voor de jeugd. Er kan niet worden gezegd, dat jon gens en meisjes hier „dansmaninkken" zijn. Er wordt wel gedanst, doch vooral do volksdons wordt intensief beoefend. Sport is een belangrijk amusement In do steden wordt veel gebruik ge maakt von do vele en voelsoortige gok-nutomnten. Do bioscoop heeft niet over gebrek aan belangstelling te kla gen. Met 103 zitplaatsen per 1000 in woners neemt Australië in do wereld de vierde plaats in. Vooral do kinde ren zo vanaf 10 jaar ziet men veel in do bioscopen, waar de befaamde Wild-West films dan het meest ge liefd zijn. Dit is niet zo erg verwon derlijk, want vooral op hot platteland heerst nog een echte cowboy-sfeer. Over al dit soort jeugd-amusement nog Mns in een .volgend artikel. Het wetenschappelijk onderzoek vao de St Pietersberg is thans in z'n derde en laatste jaar Sedert enige dagen moeten ir D. G van Schaik en rijn assistent, de oudheidkundige J A. Th. Dielis, door een gedeelte van de ge vaarlijke zóne het inatortingagebied van de EN Cl (Eerste Nederlandse Ce ment Industrie) Bovendien moeten be paalde veiligheidsvoorschriften in acht genomen worden. Iedere morgen wordt hun medegedeeld op welke tijdstippen explosie s zullen plaats hebben. Via een trap langs de steile wand bij de ruïne Lichteberg verdwijnen zij in het binnenste van de oude berg cn de onderaardse tocht door het gangen-labyrinth is begum «n. Langs verschiLoiiuc neergestorte mcrgclblok- ken en hopen vuurstenen komen zij bij do pr^kkeluraad-afzetiing met het waar schuwingsbord: „Verboden toegung, 'n- stortingsgevaar". Do mannen zien het echter met meer, kruipen door de draadversperring heen eu dan gaat het door talrijko mysterieuze hoofd- a verbindingsgangen langs de kortste weg naar hcL historische en vermaarde „smokkelgat", do vmigo verbinding tus sen het gangenstelsel „Slavantc" en het Zuidelijk gangenstelsel. Mot behulp van ccn ladder bercike<r zij de boven in de mcrgolwand gelegen smalle en lage smokkcldoorgang en op handen en knieën kruipen zij rt door heen om aan de Zuidzijde, door middel van enkele in do mergel uit gekapte treden, in de gangen van het Zuidelijk stelsel uit te komen. Zij kij ken nog eens om cn donken aan de talloze smokkelavonturen, die zich hier in de loop der jaren hebben afgespeeld. Dan gaat de tocht weer verder naar hun kampement, d.w.z. een nis met een diepte van ongeveer vier meter, waarin materialen en noodrantsoenen worden bewaard en waar sedert kort een telefoonverbinding met de buiten-^ wereld is aangebracht. Hot meest Zuidwestelijke deel van dit maximaal 2000 jaar oude gangenstelsel werd nooit door toe-: risten bezocht. Direct na het be-: leg van Maastricht in 1579 begint Peter Stas op verschillcndo pun-i ten met het uitkappen van mer-: gclblokken, bestemd voor de op-: bouw van de verwoeste stadsge deelten. Een andere bekende mer-: gelwerker was Heurtus, ongeveer uit dezelfde periode, evenals do gebroeders Peter en Winandus Mengcls, blijkens opschriften uit 1769, beiden uit Canno. De laat ste verongelukte in 1771 door het neerstorten vaa een kolom. Vondsten De heer Dielis had de vorige week wel een bijzonder gelukkige dag toeo hij tussen de vuurstenen scherven vond van een bruine pot en twee grijze nar den potten, die zeor waarschijnlijk meer dan 200 jaar oud zijn. Bovendien ont dekte hij op de benedenrand van écu der kolommen ccn 19 cm. lang gaai pijpje van Gouds aardewerk. De kleine kop etaat scheef op de steel co ver toont in het midden een buikje. Er zat zelfs nog een beetje half vergane tabak in. Vermoedelijk is het onge veer 175 jaar oud. liet was de eer»ts maal dat de heer Dielis een héél ta bakspijpje vond. Het lag er nog pre cies zoals de eigenaar het daar neer legde, bedekt onder een dikke laag zwarte stof. Blijkens door ir. van Schaik en de heer Dielis verzamelde gegevens is de mogelijkheid niet uitgesloten dat in het tegenwoordige onderzoekgedcelte het eindpunt ligt van een verbindings weg vanuit Canne de vermaarde Karweg die blijkens voorlopige be rekeningen een lengte moet hebben van ruim 400 meter. Deze onderaard se gang blijkt aan beide zijden te zijn ingestort en de onderzookers verwach ten, dat hierin nog meerdere interes sante cn historische gegevens te vinden zijn, zodat op hun aanwijzingen ge tracht zol worden door één der ia- stortingen heen te graven. RADIO-PROGRAMMA Maandag 28 Januari HILVERSUM I. 402 m. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 zender sluiting. 9 nieuws. 9.10 morgenwij ding. 9.25 gram. 9.30 De groenteman. 9.35 waterstanden. 9.40 gram, 11 „Mijn gezondheidsdieet", causerie. 11.15 orgelconcert. 11.48 koorconcert. 12.05 kamerorkest. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 orgel en piano. 1 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. 1.20 orkest- concert. 2 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie. 2.20 gram. 2.30 voordracht met harpspel. 2.45 zang eni piano. 3.15 voor de vrouw. 4.00 „Musicalender". 4.30 zendersluiting. 6 nieuws. 6.15 militair commentaar. 6.25 Musette-orkest. 6.50 regerings uitzending: „Schrijvers in de Ned. Antillen", causerie. 7 muzikale cau serie. 7.15 instrumentaal kwartet. 7.45 regeringsuitzending: „De bete kenis van de bodemkartering", cau serie. 8 nieuws. 8.05 allerlei. 8.10 radioscoop. 10.30 gram. 11 nieuws. 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 298 m. 7 nieuws. 7.10 sportuitslagen. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 zender sluiting. 9 nieuws en weerber. 9.10 voor de zieken. 3.30 familiecompe titie. 10.05 orgelspel. 10.30 morgen dienst. 11 sopraan en piano. 11.25 gevarieerde muziek. 12.15 gram. 12.25 voor boer en tuinder. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 orgelcon cert. 12.59 klokgelui. 1 nieuws. 1.15 Metropole-orkest en soliste. 1.45 gram. 2 schoolradio. 2.45 gram. 2.45 voor de vrouw. 3.15 gram. 3.30 pia no-recital. 4 bijbellezing. 4.30 zen dersluiting. 6 nieuws. 6.15 sport- praatje. 6.25 „Voor mannen in grijs, groen en blauw", causerie. 6.30 vrouwenkoor. 6.55 gram. 7 „Volk en Staat", causerie. 7.15 Engelse les. 7.30 gram. 7.40 radiokrant. 8 nieuws en weerberichten. 8.10 „Het wezen van de samenwerking in N.A.T.O.- verband", causerie. 8.20 Residentie orkest. 8.55 „Zeg het met boeken", hoorspel. 9.15 vocaal ensemble. 9.30 „Chateau de Paron", klankbeeld. 9.50 strijkorkest. 10.10 „Wie waren uw voorouders?", causerie. 10.20 strijkorkest. 10.45 avondoverdenking 11 nieuws. 11.15-12 gram. Dinsdag 29 Januari HILVERSUM I.-402 m. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 zender sluiting. 9 nieuws. 9.10 morgenwij ding. 9.25 gram. 9.30 De groenteman. 9.35 waterstanden. 9.40 gram. 10.50 voor de kleuters. 11 voor de zieken. 11.30 sopraan, bas-bariton en piano. 12 orgel en accordeon. 12.20 gram. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 voor het platteland. 12.40 pianoduo. 1.00 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. 1.20 Promenade-orkest. 2 voor de vrouw. 2.30 gram. 2.40 schoolradio. 3 gram. 3.30 Onze Amerikaanse bu ren. 4.05 kinderkoor. 4.30 zender sluiting. 6 nieuws. 6.15 Hawaiian- muziek. 6.30 Surinaamse volksmu ziek. 6.55 voor de kinderen. 7 piano spel. 7.15 brief uit Parijs. 7.20 om roepkoor. 7.43 „Herinneringen uit mijn letterkundig verleden", cause rie. 8 nieuws. 8.05 actualiteiten. 8.15 gevarieerd programma. 9.15 „De sportman van het jaar". 9.30 Prijs vraag ten bate van de uitzending van Ned. athleten naar de Olym pische Spelen. 9.50 gram. 10 „Dit is Uw land, Uw volk", klankbeeld. 10.45 buitenlands overzicht. 11.00 nieuws. 11.15 jazzmuziek. 11.45-12 gram. HILVERSUM n. 298 m. 7 nieuws. 7.15 morgengebed en ka lender. 7.30 zendersluiting. 9 nieuws 9.10 voor de huisvrouw. 9.35 gram. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10 voor de kleuters. 10.15 gram. 10.40 school radio. 11 voorde vrouw. 11.30 school radio. 12 Angelus. 12.03 gram. 12.30- 12.33 land- en tuinbouw). 12.55 zon newijzer. 1 nieuws. 1.20 actualitei ten. 1.25 amusementsorkest en so list. 2 gevarieerd programma. 2.55 gram. 3 schoolradio. 3.20 gram. 3.3f.. ziekenlof. 4 voor de zieken. 4.30 zendersluiting. 6 nieuws. 6.15 actu aliteiten. 6.20 sportpraatje. 6.30 pia nospel. 6.45 cursus voor lekenspelers 7 „Hier is vrij Europa", vaudeville programma. 7.30 gram. 7.40 „Dit is levert", causerie. 7.50 lichte muziek. 8 nieuws en weerber. 8.08 De ge wone man. 8.15 „Die Zauberflöte", opera (ca. 9.25 De radiodokter). 10.45 avondgebed en kalender. 11 nieuws. 11.15 „Gezond gezin", cau serie. 11.25-12 omroeporkest. TELEVISIE-PROGRAMMA 8.15-9.45 n.m.: Experimenteel tele visie-programma van de V.A.R.A. - 1. „Af ben jy", televisie-spel; 2. Dansorkest; 3. Weeroverzicht. Pauze. 4. Programma over het ontstaan van de schaats; 5. Poppentheater. Met 519 tegen 101 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering pre sident Auriol gemachtigd zijn goedkeu ring te hechten aan het uitnodigen van Griekenland en Turkije toe ts treden tot hot Noord-Atlantisch ver drag, Alleen de communisten stemden tegen. FEUILLETON 17 door HENK VAN HEESWIJK Drenth, die al weer wilde gaan cijferen, schrok op en keek de jon geman even aan. Ja, dat was waar ook. Bij een zieke kon je niet met lege handen aan komen. Dus een bos bloemen. Dat wus neutraal. Bon bons zou ook kunnen- of nee dnar hiold niet iedereen vnn. Hoo- wol, oon jong molsjo, Nee, bloemen wus toch bctur. Maar wat voor bloomen. Hij had 'wel geen verstond bloemen? Hij had wel geen verstand een tulp was, maar daarmede was zijn bloemenkennis uitgeput. „Wat voor bloemen adviseer jij, Van Suchtelen?" vroeg hij- voorzich tig. „O, dat doet er niet toe", ant woordde de aangesprokene. „Alles is goed, behalve rode rozen, want die hebben een betekenis", voegde hy er grinnekend aan toe. Drenth dacht opnieuw na. Dus bloemen. Enfin, die zou hij wel er gens in Rotterdam kopen. Bloemen verkopers kon je in de regel altijd in de buurt van een ziekenhuis aan treffen. Hier, in Donkervoort, kocht hij ze in geen geval. De mensen zou den er over gaan praten, stel je voor! Om kwart over één zat Drenth in zijn beste costuum in de tram naar de stad, temidden van arbei ders, die het weekeinde naar huis gingen en huisvrouwen, die gingen winkelen. Men groette hem beleefd, daar was hij tenslotte een man van aanzien voor, maar verder bemoeide zich niemand met hem en Drenth verdiepte zich in het ochtenblad, dat hy meegenomen had. Maar zijn ge dachten verwylden bij het bezoek dat hij ging brengen en hij voelde zich als een schooljongen. Hij hield niet van dergelijke dingen. Alles, wat zijn normale, rustige leventje doorkruiste, stond hom niet aan. Het liefst wns hij vanmiddag op zijn nieuwe flots oon toortjo gnnn maken op hot -eiland. Het was zulk mooi weer. Enfin, nu hij toch in Rotter dam was, had hij meteen gelegen heid om even zijn zuster te bezoe ken in West. In de Rosestraat stapte hij uit en liep naar de tram, die hem naar het ziekenhuis kon brengen. Nabij de ingang kocht hij een groot bouquet bloemen en daarmede gewapend' stapte hij de hall van het ziekenhuis binnen. „Ik kom freule Hoogstede bezoe ken", zei hij met een hoogrode kleur tot de portier. Deze ging terug naar zijn hokje en keek even op een lijst. „Bent U mijnheer Drenth uit Donker voort?" vroeg de man. „Dan kunt U doorgaan. U wordt verwacht. Tweede verdieping, ka mer 86. Achteraan de gang aan Uw linkerhand." In gedachten herhaalde Drenth de aanwijzing: tweede verdieping, ka mer 86. Op de trappen passeerde hij verpleegsters en een enkele lopende patiënt. Hij liep op de tweede étage de lange gang over tot hy bijna aan het einde op een der deuren 86 zag staan. Zijn hart klopte in zijn keel, toen hij voor de deur stond. Werk tuigelijk voelde hij aan zijn das, of die goed zat«en haalde even zijn zak- spiegeltje te voorschijn. Ja, hij zag er behoorlijk uit. Alleen een beetje hoogrode kleur, maar dat kon wel zijn van het trappenlopen. Dat was hij in Donkervoort niet gewend. Voorzichtig klopte hy aan. Van de andere kant klonk duidelijk: „ja, binnen!" Drenth slikte nogmaals, nam het bouquet bloemen in zijn linkerhand en opende de deur. In het kleine vertrek zag hij de freule liggen, die hem met een glimlach verwelkomde. „Komt U vorder, mijnheer Drenth. Wat vind ik dat aardig, dat U nu nl gekomon bonil" „Ik oh...." stotterde Drenth, die kleurde als een verliefde jongeling, „ik dacht, laat ik een bloemetje mee brengen voor de freule.... in een stadnietwaar „O, maar dat vind ik helemaal ge weldig, mijnheer Drenth, dank U hartelijk voor die prachtige bloe men. Hoe kon U het raden, dat ik er juist zo naar verlang! Vader is de bovenste beste, brengt allerlei snoe perijtjes mee, maar aan bloemen denkt hij nooit. Dat doen, denk ik, de meeste mannen niet. Maar U bent dan toch een uitzondering. Wilt U ze even in die vaas bij het raam zetten? Ik mag namelijk nog niet overeind komen, ziet U." „O, ja natuurlijk", antwoordde Drenth schutterig. Onhandig haalde hij het papier om het bouquet weg en zette de bloemen, zo goed en zo kwaad als het ging, in de grote vaas, die half met water gevuld was. Maar toch was er nog teveel water in, want toen de stengels de bodem raakten, ging er een golf water over de rand van het glas heen, op de marmeren vensterbank. „O, pardon...." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2