een PRODENT tandenborstel! H* J+ Bax 15 °/o korting Stad en Provincie ZATERDAG PETTEN PETTEN „DE MAGNEET" PETTEN PETTEN SUCCESJES Opruiming ADVERTENTIES Met grote blijdschap en dank baarheid geven wij U kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje ANNA ANTOINETTE (Anneke) JOH. CATS J. CATS-DE VLIEGER FREEKJE Nieuwerkerk, 24 Januari 1952 Muijeweg 210d Heden overleed, tot onze diepe droefheid, tengevolge van een droevig ongeval, onze geliefde man en vader JACOB MARINUS STOEL in de ouderdom van 54 jaar Houten (U.), 22 Jan. 1952 Wed. J. M. Stoel- v. d. Wekken Jaap Katie De begrafenis zal plaats vinden op a.s. Zaterdag 26 Januari, 14.00 uur, te Brou wershaven. LAND- EN TUINBOUW Waar de schoen wringt in Brabant Oude boeren blijven te lang op hun bedrijf en de jeugd krijgt daardoor geen kans Op e«n boereugezluadag van da kring Hertdgcnbosch in bet Caaioo ta 'a-Hcrt*-genbosch aaide Ir. J. W. Wel len, «prekende oter het eiuigratievraag- ctuk, dat er ia Brabant per jaar 1000 jonge boereu zijn, die het aantal ver- aterkeu van beo, voor wia op het boerenbedrijf geen emplooi u ea die niet geneigd zijn te gaan studeren, eon ambacht te leren of naar elders te trekken om daar bun geluk te beproeven. Tot deze categorie behoren ook on geveer 10.000 jonge boeren, die in het verleden door verkeerde inzichten van henzelf of van hun oudera niet de juiste weg voor een goede toekomat hebben weten te kiezen. Do oude boeren tonen niet altijd voldoende begrip voor het probleem van hun zemen en dochters, aldus •pr. Zij besobouwen vaak de 12-jarigo jongen, die van de lagere aohool kooit all een welkome arbeidskracht op bet bedrijf zonder zich de moeite te gun nen ai te vragen of bet voor de toe komst van de jongen wel gewenst ia hem naar de boerderij te haien. Daar bij luknt dat het leren van een am bacht naar de begrippen van bet platteland wordt beschouwd ala de cvergaug naar een lagers stand, waar door het verzet in vele gevallen tegen het ambacht verklaarbaar wordt. Ir. Wellen meende eveneens als be zwaar te moeten stellen, dat de oude boeren te lang de teugcis op het bedrijf in de hand blijven houden. Zij moeten eerder terwiile van hun kin deren de leiding uit handen geven. Wcnneer om financiële redenen zulks niet gemakkelijk te realiseren zou zijn, dan zou het willicht aanbeveling ver dienen, aldus ir. Wellen, dat de oude ren overgingen tot het orgaoiscreu van een ouderdomsvoorziening. ZIKKIKZEE Herman Krebbers concerteerde voor de Z.V.U. A]s ingeschapen muzikaliteit samen gaat mot een schier volmaakte techni sche beheersing is de uitvoerende kun- stenuar in staat het diepste gevoelen van de componist ia klanken te ver beelden en uit te dragen. Het instru ment wordt dan stem van de eigen ziel en „slochta" con hulpmiddel om de door de compositio diep in zich gewekte ontroering aan anderen door te geven. Het instrument wordt als 't ware een apart zinttiig, dat de aller fijnste muzikale nuances weergeeft en transponeert in een taal, die nooit een mond zal kannen spreken. Deze gebenedijde vermenging van verfijnde muzikale sensibiliteit en straffe ver standelijke, we zouden haast zeggen phyaieke beheersing, van het muzikaal repertoire gaan samen in de persoon van NederlanJ's grote violist Herman Krebbers, die Woensdag, onder auspi ciën van de Z.V.U. in de Concertzaal optrad. Herman Krebbers op uiterst knappe wijze begeleid door de pianist Willem Hielkema, heeft een avond van het allergrootste kunstgenot geschon ken o an een dankbaar publiek, dat mei een ovationeel applaus niet minder dan drie toegiften „afbedelde", die do kunstenaar gul schonk, getroffen als hij ongetwijfold moot zijn geweest door de sublieme aandacht en voel bare spanning in de zaal. Het optreden van Krebbers is een heerlijke open baring geweest. De perfecte voordracht tot iu het allerfijnste detail, het be- dwongen vuur dat deze kunstenaar doorgloeit en zijn Paganinbche virtu ositeit hebbeo van noot tot noot ge frappeerd. Krebbers opende het concert met de Sonate no. 4 van G. F. Haudel, iu alle vier delen warm van toon, expressief genuanceerd en met éiau voorgedragen, feitelijk reeds dadelijk een hoogtepunt, waarop het gehele programma zich bewoog. Itijk leefde Krebbers zijn mu zikale capaciteiten uit ia de Sonate no. 1 in D-dur, opus 12 van L. von Beethoven. Van de Tsjechische com ponist Antonin Dvorak volgde daarop dienst Sonatine in G-dur, opus 1ÜU. Ook in dit melodieuze werk vol rhyth- men en thema's kreeg de violist ge legenheid zijn rijke veelzijdigheid lo demonstreren. Voor Zierikzce stellig een eerste kennismaking waren Baal Sihem, oen drietal schetsen uit het Joodse leven van E Blooh (geb. 1880), waarvan het Nigun word uitgevoerd en Arrietta van 11. Bosnians (geb. 1895). De Introduction en Tarantella van P. de Sarasate (1084-1908), de beroemde Spaanse vioolvirtuoos, besloot het pro gramma. Deze keus verried Krebbers liefde voor het virtuose wei duidelijk. Als toegift speelde Krebbers: Lied ohne Worte van Mendelssohn, Romance An- daluza van de Sarasate en de prach tige Romance in f-dur von L. von Beethoven. De bewegelijke, pionisti- sobe ondersteuniug van Hielkema vorm de een waardig klankbord voor dit buitengewone vioolspel. Hielkema ver ving Krebbers echtgenote, die wegens ziekte verhinderd was baar man te be geleiden. 's Morgens werd een concert gegeven voor de leerlingen vnn het Zicrikzees Lyceum. Krebbers wist ook de jeugd in de ban van zijn vioolmuziek gevan gen te houden. Schouwen-Duiveland mag belde kun stenaars dankbaar zijn voor hun op treden. HAAMSTEDE In de gehouden bestuursvergadering van do vereniging „Het Groene Kruis" is tot secretaris benoemd de heer T. L. Jtjjker, terwijl do beer J. G. de Peiter als vice-voorzitter werd aan gewezen. Vergadering „Pomona" De vereniging van oud-leerlingen „Pouione" kwam Dinsdagavond in hóiel Bom in een drukbezochte alge mene vergadering bijeen onder voorzit terschap van de beer H. P. Verton, die een specieal welkomstwoord richtte tot Ir. J. liutjjn, welke een lcziug sou houden over „Bodembehandeling in de fruitteelt". De voorzitter wenste de leden een goed 1952 toe, vooral wat de fruitteelt betreft en deelde nog mede, dat op 19 Februari as. Dr. van Koersveld een lezing hoopt te komen houden voor de Vogelbescher- aiiugswacht, over Nuttige ca scha delijke vogels in land- eu tuinbouw". Daar hierbij ook „Pomona" en „C et C." zijn uitgenodigd, wekte hij de leden op deze lezing te gaan bijwonen Hierna ving Ir. Butijn zijn lezing aan met tfen bespreking van de facto ren, die bij dc bodembehondeling in aanmerking komen. Om deze factoren gunstig te beïnvloeden ia vaak een diepe bodembewerking noodzakelijk, welke in de fruitteelt vaak voor het planten wordt uitgevoerd, doch waarbij men er op moot letten, dat de orga nische stof niet te diep wordt wegge werkt. Spr. toonde zich geen grote voorstonder van een regelmatige stal- bemesting, dooh achtte een groenbe- mesting meer aanbevelingswaardig, hoe wel hier ook nog wel enige nadelen aan klevon. N.a.v. pro.efveldresultaten besprak Ir; Butijn vervolgens enige greenbemestingsgewassen, om te ein digen met de behondcling van enige bodembedekkers (stro en afval). Op natte grond mogen die eohter niet: worden aangebracht in verbond met: kans op het ontstaan von giftige stof fen. Nadat verschillende vragen uitvoe rig waren beantwoord, sloot de voor zitter mot eon donkwotord aan de spreker de vergadering. NIEUWEKKE&K. Vergadering Landbouw vereniging Dinsdagavond hield de Landbouwver- eniging „Eendracht Bindt" alhier In het verenigingsgebouw haar jaarlijkse vergadering Do vergadering werd ge opend door de voorzitter de beer J A van Nieuwenhuyze met een wel komstwoord aan de leden en de beren ir Boa ©n Wegner. Spr. gaf daarna een overzicht van de belangrijkste ge. beurtenissen in de vereniging en op iuudbouwgebied Uit bet verslag van de penningmeester bleek dat de in komsten bedroegen f 238 020,89, do uitgaven f 237.008,89 (waarin is be grepen een bedrag van f 2500 voor deelname in de obligatielening ten be hoeve van de C.A.V.) Batig 6aldo f 1012. Dhr. A. Flikweert Pz., als rapporteur van de fiuanciële commissie, adviseerde de rekening met genoemde bedragen goed t e keuren. Daar hij aftredend en niet meer herkiesbaar is werd in lijn plaats benoemd de heer N. C. van d?r Wekken. Aan de beurt van aftreden was ook de voorzitter die met bijna algemene stemmen werd herkozen en zijn herbenoeming onder dankzegging aannam. De heer Jan Flikweert Gz. bracht rapport uit over een door de Z.L.M. samengestelde vragenlijst. De heer Wegner. als vertegenwoordiger van „Z.P.V." besprak het doel van het pensioenfonds voor de landbou wers. Deze bespreking was slechts als voorlichting bedoeld, daar iedere aan vrage individueel is. De voorzitter dankte de heer Wegner voor zijn uit eenzetting. Na de pauze verkreeg ir. Bos het woord met als onderwerp o.a. „Organische bemesting". Spr. begon te zeggen dat de grond onvermeerderbaar is. Landaanwinning en uitbreiding van bebouwing heffen elkander ongeveer op. Theoretisch wordt gezegd dat de grond onvernietigbaar is; dit gaat even wel ook niet geheel op, want door verstuiving verwaait do bouwvoor en gaat goede cultuurgrond verloren, op zandgrond meer op kleigrond in min dere mate. De oorzaak van te weinig structuur moet eensdeels gezocht wor den in ondoelmatige bemesting. Uit voerig behandelde spr. betgeen in de groud gebeurt ea ia verband daarmede de periode toen uien werkte met orga nische meststoffen en de periode die uaarop volgde met de mineralen. Na afloop dankte de voorzitter de heer ir. Bos voor zijn interessante causerie. Van de gelegenheid tot bet stellen van vragen werd door enige personen ge bruik gemaakt. Hierna werd bet le en 2e gedeelte van het Z.L.M. journaal 1951 vertoont en tot sjot een prachtige kleurenfilm over de excursie van dt Z.L.M. naar Zuid-Frankrijk. BRUKN1SSE Veerpont beschadigd en tijdelijk vervangen Door onbekende oorzaak was in de scheepswand van de veerpont „Greve- litigen", op de dienst ZijpeAnna Ja- cobspolder een 6cheur ontstaan, onge veer ter hoogte van de waterlijn, waar door het achip water maakte. Het schip is thans in revisie gegaan en vervan gen door de veerpont „Gorinchera V" SPORT Voetbalvereniging „Zierikzee" In de Maandagavond in het „Duy- velants Koffyhüis" gehouden alge mene vergadering van de voetbal vereniging „Zierikzee" werd, in plaats van Mr E. Overbosch, tot voorzitter gekozen de heer C. Jon ker tot dusverre vice-voorzitter. In zijn plaats werd tot bestuurslid ge kozen de heer J. L. de Hooge. In de kascommissie werd als lid gekozen de heer K. v. d. Goot. BILJARTEN V.OJE. m-D.O.S. I Heden (Vrijdag)avond vindt te Zierikzee de belangrijke wedstrijd in klasse E van het district Schouwen- Duiveland van de K.N.B.B. plaats, welke een beslissing zal brengen in zake het kampioenschap, n.l. tussen V.O.E. III (Zierikzee) en. D.O.S. I (Ouwerkerk). Ongetwijfeld zal het hier noch aan spanning noch aan belangstelling ontbreken. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, tengevolge van een. droevig ongeval, onze geliefde schoonzoon, zwager en oom JACOB MARINUS STOEL in de ouderdom van 54 jaar 22 Janari 1952 Brouwershaven': W. v. di. Wekken K. H, v. d. Wekkcn-Jonker Zon nem aire, J. P. v. d. Wekken. C. v. d. Wekken-v. d. Sluis Edam: J. Hetjes-v. d. Wekken C. Hetjes Duivendijke: T. Boot-v. d. Wekken G. Boot K. v. d. Wekken- v. d. Wekken J. v. d. Wekken Heden overleed te Houten, door een noodlottig onge val, onze beste broeder, zwager en oom JACOB MARINUS STOEL in de ouderdom van 54 jaar Does: Timmerman- v. d. Wekken Z. Timmerman Duivendijke: is. v. d. Wekken J. v. d. Wekken-den Boer En. kinderen Alleen geven wij op al onze Wringers Als U nu toch een wringer nodig heeft laat LI dan deze gelegenheid zeker niet voorbij gaan Nieuwstraat Tel. 193 Zierikzee Méér omzet door reclame Wij ontvingen een geheel nieuwe collectie TEL. 55 - NIEUWERKERK (14 regels) f 1,per stuk Te koop: Een prima huisorgel, goed on derhouden. Prijs billijk. Te bevr.: Poststation, Ouwerkerk. Een bruin costuum en grijze winterjas, m. 52, z.g.a.n. Te bevr. agent Groenleer, Burgh- Haamstede. Een stierkalf. K. J. Bakker, B 70, Burgh. Motorrijwiel 125 cc, voor f 300. Brieven no. 164, Bureau van dit blad. Te koop gevraagd: 20 kg dubbele stamprincesse- bonew, z. dr. Aanb.: agent Groenleer, Burgh-Haamstede. Koopt bij onze adverteerders Heden behaagde het den Heere van onze zijde weg te nemen, onze innig ge liefde vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder JANNA DE VLIEGER geb. Jonker in de ouderdom van bijna 71 jaar. Kerkwerve, 23 Jan. 1952 J. J. de Vlieger Leeuwarden: M. C. de Vlieger A. de Vlieger-Ham Haamstede: P. Goudzwaard-de Vlieger J. J. Goudzwaard Kerkwerve: P. de Vlieger A. de Vlieger-den1 Boer Zierikzee: K. Fondse-de Vlieger C. Fondse En kleinkinderen 4'ntwn, orl U up cffl blad Nog slechts enkele dagen Wit-, gekleurd- en gestreept fLanqlf 1,31 per meter Flanellen damesnachthemden f 5,95 Washandjes slechts 19 cent Slopen f 1,69 Jaeger wolf 1,39 Zakdoeken vanaf17 cent Gebl. zijden japonstof nu 4 meter voorf 5, Gestikte Maasdeken f 27,en nog vele andere koopjes. Op andere artikelen 10 korting Op Overalls, groot en klein 20 korting. P. W. van Stappen OOSTERLAND PASSAGIERS gevraagd voor Autoreis UTRECHT a.s. Zondag 27 Januari Garage ELENBAAS BruJjalaae - 42 Allebei hebt U ze nodig I PRODENT tandpasta met Disper- gon tegen ontsierende tandaanslag en gevaarlijk tandbederf. Let U ook cens op die grote tube, die U krijgt. PRODENT tandenborstel met „Precisie-Curve", -Waardoor ook de vroeger onbereikbare plaatsen af doende worden gereinigd! Poets naelkemaaltijdmet PRODENT tandpasta op de soepele PRODENT tandenborstel voor een frisse mond én gezonde, parelwitte tand.enEen weldaad... óók voor Uw tandvlees 1 Heerlijk schuimend i Zeer grote tube 70 ct. -Normale tube 44 ct. Pous met deze V kwaliteits-borstel mtt dt veiligheid van taebte en dt werkzaam- hardt borstel. 75 a Aai Zierikzee, 22 Jan. 1952 J. E. Pimmelaar-Stoel A. Pimmelaar Brouwershaven: K. Stoel J. Stoel-Viergever LEDENVERGADERING der Vereniging „School met de Bijbel" te Nieuwerkerk, op Maandag 28 Januari in het Verenigingsgebouw. Aanvang 7 uur. Het Bestuur Met Mei een ARBEIDER gevraagd '10.' 'iit 5*1 Duivendijke: E. J. Stoel M. Stoel-Goudzwaard en kinderen/ Heemstede: M. C. v. d. Vate-Stoel L. v. d. Vale en kinderen Met 1 Maart Arbeider gevraagd AT>. D02LÏWAN U, Ewi M-X!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3