DE ZIERIKZEESCHE COURANT Noordelijken kunnen geen verklaring geven inzake vermiste krijgsgevangenen Abonnementsprijsverhoging voor alle dagbladen Overdenking y ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prij» par 3 mnd. bij vooruitbetaling I 4.29, p. w. 33 ct. loti* nummert 10 ct Vertchijnl iedere werkdag Advertentieprijs 19 «t pe' mm Succetiet (ma» 15 mm.) minimum I 1,- p itult WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ZATERDAG 29 DECEMBER 18S1 No. 18994 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstreat A 171, Zlerlksee, Postbus or 1. Teleloon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochtmen Lengt Nobolslraot A 171 - Zieriksee. De vredesonderhandelingen te Panmoendjon Zij zouden „niet opgewassen zijn" tegen het klimaat Do geallieerde onder ha adelaars heb ben do Noordelijken opnieuw beschul digd van „het rekkon van do onder handelingen" op de gisterochtend ge houden vergadering van do eubcom- mbsie voor het toezioht op de wapen stilstand. Er rijn geen vorderingen ge maakt. Zaterdag komt do subcommissie weer bijeen. Ook de vergadering van de subcommissie voor de krijgsgevangen nen ia tot Zaterdag verdaagd. Van communistischo rijde is op nieuw verklaard, dat de Amerikaanse krijgsgevangenen „niet opgewassen jqjn" tegeu het Koreaanse klimaat en de Koreaanse ziekten. Dit in antwoord op het verroek van de geallieerden ooi een verklaring t.a.v. de 50.000 vermiste geallieerde soldaten, die vol gens de verbondenen niet op de Noor delijke lijsten voorkomen. Do Noorde lijke generaal Lee zeide, dat het hem niet zou verbazen indien een groot aantal Amerikaanse krijgsgevangenen aan ziekten was bezweken. Tegenover de pers zeide de Amerikaanse gedele geerde, ndmiraol Libby, dat de Noor delijke argumenten in elk geval niet konden gelden voor Zuid-Koreaanse krijgsgevangenen. Chinese soldaten schonken Kerstgaven Volgens radio Peking hebben Chiie- se soldaten aan do vooravond van De conferentie over een Europees leger Adenauer steunt Frans standpunt inzake gezagsorgaan Dr. Konrad Adenauer, de West-Puitao Bondskanselier, zal bet Franse stand punt inzake een sterk centraal gezags orgaan voor toezicht op het voorgeno men Europese leger op de conferent-.e te Parijs, die Donderdag is begonnen, steunen. Een Duitse functionaris ver klaarde Donderdag, dat Adenauer de Franse pogingen zou ondersteunen om de vrees van Nederland, België en Luxemburg voor een te gecentraliseerd gezagsorgaan te overwinnen» Genoem de functionaris liet zich optimistisch uit over dc mogelijkheid, dat een Frans compromisvoors.el tot overeenstemming zcu leiden tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Ita lië, do Benelux en West-Duitsland over de vorming van een Europees leger. Volgens bet Franse voorstel zouden de eerste twee of drie jaren van het bestaan van bet Europese leger als een experimenteel stadium worden be schouwd. De Benelux en de andere betrokken landen zonden dan kunnen ervaren hoe het leger in de practijk zou functionneren. Ernstige stormen teisteren Engeland en Ierland Scheepvaart en vliegverkeer in de war Aon de Britse kasten heersten Don derdag zware stormen. Op sommige plaatsen bereikte de wind een snel heid van 150 kilometer per uur. Twco mannen zijn am het leven gekomen en cp zijn tniast worden er vier ver mist. Scheepvaart en vliegverkeer ge naakten in de war en cp het land werd schade veroorzaakt aan leidingen, waardoor gehele steden in het donker kwamen. Bomen werden ontworteld, daken weggerukt en cp verscheidene plaatsen ontstonden overstromingen. In Lands Eend kwam een visser cm het leven doordat een geweldige golf hem meesleurde, toen hij zijn bootje op het droge trachtte te slepen. Bij St. Johns werd een man in hot water geslingerd. Hij verdronk. In Wolea speelde een legen vissersboot aan en men meent, dat do twee op varenden verdronken zijn. Verscheidene telegraafkabels tussen Groot-Brittonniö en Ierland en Noord- en Zuid-Amerika raakten in het ongerede. Het vliegveld Shannon (Ierland) kwam gedeeltelijk onder water te staan. Een etratcsfcerkruiser werd over de landingsbaan gedreven. De Queen Eli zabeth, die op weg naar huis is, heeft reeds twee dsgen vertraging. Kerstmia in „een van dc aectoren, waar bet hardste gevochten is" 180.000 pakjes en meer don 4.000 brieven van krijgsgevangenen der V.N. neergelegd. Volgens deze uitzending van de Chi nese radio hadden de verbondenen zich verheugd getoond bij het openen der pakketten, die zakdoeken, sigaretten pijpjes, kleine souvenirs en „goodwill"- boodachappen bevatten. De Nederlandse regering heeft de officiële mededeling ontvangen, dat de Amerikaanse economische hulp aan ons land over het Ame rikaanse fiscale jaar 1 Juli 1951-30 Juni 1952 honderd millioen dollars bedraagt Dit is aan minister Stikker meegedeeld door Mr Clarence Hun ter, hoofd van de E.C.A.-missie in ons land. De Franse Senaat en het plan-Schuman De commissie voor buitenlandse za ken van de Franse Baad van de Be- publiek (de Franse Eersto Kamer) heeft Donderdag besloten de behan deling van hot ratificatie-ontwerp voor de Europese steenkool- en staalgemeen schap uit te stellen tot na het ratifi catie-debat ia hot West-Duitse parle ment op 9 en 10 Januari. De Franse ministers van Buitenland se Zaken en van Financiën en Econo mische Zaken zullen op 17 Januari in eea gemeenschappelijke vergadering van do commissies voor Buitenlandss Zaken, Financiën, Industriële Produc tie en Economische Zaken over het on derhavige onderwerp spreken. Dit be tekent, dat het ratificatie-ontwerp, dat twee. weken geleden door dc Na tionale Vergadering is goedgekeurd, niet voor eind Januari door de Raad van de Republiek in stemming zal worden gebracht. De komende Presidents verkiezingen in Amerika Stassen stelt zich candidaat De vooraoDStaande republikein Ha- rcld Stassen heeft verklaard de con- didatuur van zijn partij vcor het pre- cident8chap der Verenigde Staten te wensen. De republikeinen Earl Warren eo Robert Taft hebben reeds eerder ▼orklaard zich ook candidaat to zullen stellen. Stassen zcide zijn eigen „humanitair cn Liberaal" program to hebben. Hij zou zich onder meer richten tegen „de lage moraal in Washington", de inflatiedroiging, binnenlandse onenig heid en „hst gevaar van het inter nationale communisme". Staking bij de Amerikaanse staalindustrie gaat niet door Do Amerikaanse „United Steel Wor kers Union" heeft zich uitgesproken tegen de staking, die op Nieuwjaarsdag zon beginnen. Scheepvaartkanaal tussen Woiga en Don Naar radio Moskou meldt xal het echecpvaartk&naal tussen Wolga cn Don, dat de verbinding vormt tussen twee van do grootste rivieren van West-Rusland en daardoor tevens ook tassen de zeeën, die de kusten van Europees Rusland bespoelen, het vol-, gend jaar voor de scheepvaart wor den opengesteld Do verlegging van de loop van de Don kwam vorig jaar September gereed en deze vormde het voornaamste technische werk van het kanaalplan Geleerden in de Sowjel- Unie zeggen, dat de bevloeiingskanalen in de omgeving van Rostow en Stalin grad uitgestrekte halfwoestijnachtige gebieden tot vruchtbaar land zullen maken. Bindend besluit van de N.D.P. 1945 Collectie sieraden was „zoek" Rechercheur met goed geheugen rook lont In October van dit jaar had een 44-jarige Amsterdamse handelsagent een collectie sierraden bij een in de hoofd stad gevestigde assurantiemoatsohappij verzekerd vcor i 75.000. Op 23 November jl. kwam hij ba op het politie-bureau Singel de vermissing, mogelijk diefstal van een deel dor sieraden ter waarde van i 54.000 te hebben aangegeven hij de gemelde maatschappij aanspraak ma ken cp uitkering van dit deel van het verzekerde bedrag. De met het onderzoek belaste re chercheur herinnerde zich terstond een uit 1947 daterend, volkomen analoog geval van verzekering en aangiftè van diefstal. Hij vermoedde onmiddellijk een misdrijf, zoals het onderzoek in 1947 cok aan het licht heeft gebracht. Wel werd do vereiste aandacht ge schenken aan de onthulling van een ingeschakelde helderziende. Die had cp zijn «rijzo de sieraden zien verdwijnen dcor een gaatje in de vloer nabij de uitgang van een restaurant in de Vijzel straat. Hem evenals aan de pclitie was medegedeeld, dst de bandels- agent cp 22 November met familie en vrienden in dat restaurant zijn 9-jarig huwelijksfeest had gevierd, bij welke gelegenheid het „jubilerende" echtpaar zich met enige kostbare sieraden had getcóid. De bruidegom droeg toen de later 9ls vermist cpgegeven sieraden bij zich. Niet endor do opengebroken vloer nabij de verwijderde deur van het Am sterdamse restaurant werden de bijcux gevonden, dochin eea spelden kussen ten huize van een ,44-jarige procuratiehouder in Hilversum. Dat is de man, die in het genoemde analoge geval in 1947 de hoofdrol heeft ge speeld. Vclgens het thans afgesloten onder zoek is komen vast te staan, dat deze procuratiehouder in het bezit was van de sieraden, dat hij deze voor enige maanden aan de handelsagent heeft gegeven, dat deze laatste zich op 22 November enige ogenblikken van het feest heeft verwijderd, in de bar van meergenoemd restaurant zijn Hilrer- eumso relatie heeft entmoet en deze teen het te vermissen deel van de sieraden heeft teruggegeven. Do enorme verhoging van de prijs van het courantenpapier met meer dan 35 procent, waardoor deze tot het tienvoud van de ge middelde vóóroorlogse is gestegen, heeft de Vereniging „De Neder landse Dagbladpers 1945" genoodzaakt tot het nemen van een voor alle dagbladen bindend besluit, de abonnementsprijzen der dag bladen met ingang van 1 Januari 1952 te verhogen. Dank zij een door „De Nederlandse Dagbladpers 1945" verleende korting op de voorgeschreven verhoging, behoeft ons blad slechts vijf cent per week in prijs te worden verhoogd. De prijs van dit blad zal, ingevolge bedoeld besluit, met ingang van 1 Januari 1952, moeten bedragen per week 38 cent en per maand f 1,65 (franco per post). DIREÓTIE N.V. LAKENMAN OCHTMAN DAGBLAD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor elke dag Week van 30 December-5 Januari Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Lucas 239-53 Psalm 90: 1-17 Mattheüs 3: 1-12 Mattheüs 3:13-17 Mattheüs 4: 1-11 Johannes 115-34 Johannes 135-52 Mattheüs 4:18-25 Automobilist, die aanrijding Haagse politie weer contra veroorzaakte, opgespoord goklustigen De automobilist, die Maan dogavond te Wagenberg (N.Br.) een 23-jarige jongeman aanreed, die vrijwel op filog dood was, is thans bekend. Het is oca taxi-endernemer uit Wagenberg, die zijn garage neg geen honderd meter van de plaats ven hot ongeluk heeft. Hij reed die avond met een auto waaraan achterbanden van verschillende laaten zaten. Daardoor was, zo zeide hij, de wagen moeilijk te besturen. Vol gens zijn verklaring is de auto op ds plaats van het engeluk geslipt. Er volgde een harde klap. Daarop heeft hij eerst de wagen op zijn erf gezet. Vervolgens is hij teruggelopen om te informeren, wat er geschied was. On derweg hoorde hij echter al, dat hij een engeluk met dodelijke afloop had veroorzaakt. Daardoor was hij zo ont steld, dat hij niet verder durfde te g:<an en zich tijdens de Kerstdagen oibcrgt'n hield. De Rijkspolitie wist hem echter te vinden. Hij legde teen een bekentenis af. Vbd drankmisbruik is niets geble ken. Wel had hij volgens zijn zeggen enkele glazen bier gedronken. Vast is kernen te staan, dat do aan gehoudene, van de R., niets te maken heeft gehad met de aanrijding cp de zelfde avend in Breda op de Stations weg De dader daarvan wordt nog steeds gezocht. Na putdeksels verwarmingsbuizen Een arbeider cp een bouwwerk aan de Labelialaan tc Den Haag bemerkte Donderdag, dat iemand verwarmings buizen cp een bakfiets laadde en er mee weg reed. De politie werd gewaarschuwd met het gevolg, dat de man, de 36-jarige lom- penkcopman P. W. Z. werd aangehou den. Hij bekende de diefstal en ver klaarde verder nog, dat hij veertien dagen geleden cp hetzelfde bouwwerk van een Amsterdamse arbeider 400 kg. verwarmingsbuizen voor tien gul den had gekooht. De werkelijke waarde was 600 gulden. De Amsterdammer ligt /cp het ogenblik in een Amsterdams ziekenhuis. Het hcofdbestanr van politie te Den Haag heeft in de vorige nacht weer eens enderdak verleend aan goklustigen Ditmaal waren het er veertien, zeven monncn en zeven vrouwen. Zij werden eangetrcffen bij Baccsrat-spel in een perceel aan de Sweelinckstraat, waar de pclitie 's avonds om elf nar oen inval heeft gedian. Op dit adres was enige maanden geleden een spcelcluh gevestigd. Bij de spelers, die werden aangetroffen, bevonden zich echter geen bestuursleden van deze speclclub, zo dat de politie de mogelijkheid niet uitgesleten aoht, dat het hier een „enderonsje" betrof. De spelers zijn cok allen om vijf uur 's morgens heengezonden. Het spelmateriaal is in- beslag genomen. Auto te water gereden iyet.;dodeiB Vermoedelijk tengevolge van slippen ia te Meulstede bij Gent een auto met drie inzittenden, die cp weg waren naar de vlasmarkt te Kcrtrijk, in het konaal gereden. Twee der inzitten den ,de 61-jarige cemmissionnair J. Heijnsdijk en de 50-jarige landbouwer D. Schieman, beide uit Axel, kwamen cm het leven. De derde, de heer A. de Poorter, eveneens uit Axel, wist zich zwemmende te redden. I Wij geven graag raad by het i pond, maar nemen hem aan I by het grein. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Storm In de loop van de avond opnieuw •tot hard en in de kustprovincies tot volle storm aanwakkerende Zuide lijke wind; toenemende bewolking met later tydeiyk regen; overdag krachtige tot stormachtige en naar Zuidwest of West ruimende wind; wisselende bewolking met buien; weinig verandering in temperatuur. 30 Dec. Zon op 8.48, onder 10.36. Maan op 10.41, onder 19.13. 31 Dec. Zon op 8.48, onder 16.37. Maan op 11.02, onder 20.48. Eerste Kwartier 4 Januari. HOOGWATER TE ZIERIKZEE Week van 30 December-5 Januari 30. 4.32 v.m. 16.55 mm. 31. 5.19 v.m. 17.48 n.m. 1. 6.05 v.m. 10.38 n.m. 2. 6.49 v.m. 19.20 mm. 3. 7.30 v.m. 20.02 n.m. 4. 8.14 v.m. 20.48 mm. 5. 9.03 v.m. 21.44 mm. Laag water 5% uur later. Spring, ty 30 December. Dc Bossnmss politie arresteerde de 18-jarige Hilvcrsumse monteur B. en de 21-jarigo Bussumse chauffeur W. K„ die ervan worden verdacht van graven op de B.K. en Algemene Be graafplaats tinnen vazen en koperen bloemschalen te hebben gestolen. Zij verkochten het gestolene aan een op koper. De opbrengst werd bestemd voor het vereffenen van een drank- schold. Donderdag begon in het gebouw „Pa lace" te Rotterdam de zesde algemene vergadering van de Nederlandse On derwijzersvereniging. De voorzitter van bet hoofdbestuur, do beer Jac. Lootsma hield een openingsrede, waarin hij verschillende problemen rond de school belichtte. Over de algemene toestand spre kend, merkte do voorzitter o.m. op, dat wij nog steeds op een vulkaan leven. Er zal nog heel wat aan dc volksopvoeding moeten worden ge daan, voordat de ontwikkeling van de wereld gaat groeien en de zin van eenheid, waarin iedereen bereid is een offer te brengen om de bestaanszeker-4 heid van de ander te waarborgen. Spr. zag hierin een taak voor do onderwijzer ah volksopvoeder ia de eerste plaats. Het militaire apparaat zal nooit zo kostbaar mogen zijn, zo vervolgde spr., dat het op zichzelf een bedreiging wordt voor onze cul*J tuur. Het onderwijs in zijn volle omJ vang noemde spr. het apparaat bij uitnemendheid voor oulttiuroverdracht. Vcrhcging van dé uitgaven voor het beschermende apparaat heeft na volJ gens de voorzitter ook weer besnoei ing op de koaton van het instandhon-: Onderwijsproblemen aan de orde dende apparaat te^evolge gehad en spr. waarschuwde hiertegen. Do financiering van de scholenbouw werd daarna door de heer Lootsma naar voren gebracht en hij betreurde het, dot het voor de gemeentebesturen uiterst moeilijk is gelden beschikbaar te krijgen voor do bouw van nieuwe scboleD. Het kleuteronderwijs, dat de voor zitter hierna besprak, wacht volgen* hem nog steeds op cijo wettelijke er kenning on hij hoopte, dat de wettcw lijke regeling het volgend jaar er is. Hieraan zit onverbrekelijk een behoor lijke rechtspositieregeling voor deklcu- teronderwijzeres vast. Do uitbuiting van dezo groep ijverige werksters mag eigenlijk geen dag langer voortduren, aldus spr., dio verder opmerkte, dat de opleiding en do bovoegdheid van de klouteronderwgzeres zo spoedig mo gelijk wettelijk geregeld moet worden. Da onrechtvaardige achterstelling in salaris van de niet-hoofdacte bezitter wilde de voorzitter ook niet onbespro ken laten en de N.O.V. kan volgens de heer Lootsma niet rusten, voordat deze irreële factor uit de salariabepa- ling verdwenen is. Over de zg. ontknikking sprekend vertelde spr., dat een onderwijzer, die bijv. de akto tekenen haalt, ongetwij feld aan geschiktheid voor zijo werk in de lagere school tol winnen. Hij vindt daarvoor geca waardering van do overheid in de vorm van een ho ger salaris. Dan moet hij bijv. een taalacto halen, waaraao hij volgens spr. in de lagere sohool niet* hioft. Is dit niet dc absurditeit ten topT, to vroeg spr. tich af. De voorzitter had geen bezwaar te-> gen het eisen van akten van iemand, wanneer doze promotie wil maken naar een tak van onderwijs, die andere eisen stelt, maar wij kunnen niet be rusten, zo was spr.'s oordeel, dot ge lijkwaardige werkcre ongelijkwaardig gesalarieerd worden. Deze onrechtvaar digheid moet uit de salorisregeling, hoe eerder hoe liever, merkte do heer Lootsma aan het slot van rijn be toog op. „Wij vliegen daarheen..." Psalm 9010b. We kunnen lang praten of kort, we kunnen oliebollen eten of niet, we kunnen borrelen of koffie drin ken, we kunnen sentimenteel doen of doodnuchter blyven: een jaar is weer voorby. Dat is een feit, waar aan niets te veranderen is. Weer is een jaar ons tussen de vingers door geglipt en is weggegleden in de gryze grauwte van de eeuwigheid!. En daarmee zijn we zelf ook weer een jaar ouder geworden. Dat wil tegelijk zeggen: weer een jaar dich ter gekomen by het einde, by de dood. Wat vliegt die tyd toch! Ja: wij vliegen daarheenAlleen de grote vraag is: waarheen? „Waar heen pelgrims, waarheen gaat gy?" Natuurlyk, U kunt de krant nu wegleggen en denken: dat is me te sentimenteel. Of: daar staat nu m'n hoofd niet naar. Of: daar heb ik nu geen tyd voor, dat komt misschien nog wel eens.Ja, dacht U? Wy vliegen daarheen! Dat is de ernst van oudi en nieuw, dat het ons zegt: mens, 't is zó ge beurd met je. Weet je wel, zoals nü de klokken luiden by het einde van. het jaar, zy óók eenmaal üw leven zullen uitluiden. En heus: het leven is een damp, de dood wenkt ieder uur. Nee, dan komen we met een bor rel en oliebollen niet klaar. Dan ko men we ook niet klaar met een wee-gevoel en een traan. Want dat is morgen weer voorby. Don komen we alléén klaar met het gebed uit vers 12 van deze psalm: „Leer ons alzo onze dagen tellen dat wy een wijs hart bekomen". En tellen be tekent: aftellen. Elke dag dichter by het einde, elke dag dichter by de dood, elke dichter by de eeuwig heid. En waar zult gy zyn in de eeuwigheid, de nimmer eindigende eeuwigheid? Wy vliegen daarheen! Vreselyk zal het zyn te vallen in de handen van de levende God, als we hier in dit leven en op deze aarde langs Hem heen geleefd heb ben, als we den Heere niet van harte gediend hebben en den Heeije Jezus Christus niet kennen en lief hebben als Borg en Middelaar, als Heiland! en Heer. Dan zal het eind straks zyn het begin van de eeuwige verlorenheids want God is een ver terend vuur! Laat ons dat toch goed bedenken en laat ons dat toch gezegd zyn. Nü, in deze dagen rond oud en nieuw. Opdat het straks niet voor eeuwig te laat zal' zyn; want wy vliegen daarheenDaarom is het nü de tyd, de welaangename tyd om ons voor het eerst of by vernieuwing tot God te keren in het gebed om een wys hart. Een hart, dat den Heere liefheeft en vreest en vrolyk op Zyn wegen gaat. En de mens, die daar werkelyk om bidt, vanuit de nood en verslagenheid van zyn eigen le ven: die krygt een „nieuw hart"; daar 'komt de Heilige Geest, En de mens, die dén Heere vreest en dient en Jezus liefheeft en als Verlosser kent die mens gaat ook op het einde van dit leven aan, zeker. Maar die wacht straks de eeuwige heer- ïykheid, de nooit meer eindigende zaligheid „by Vader thuis". Dat nü al te beleven in het geloofsleven en straks volkomen: wat een heerlijk heid! Het jaar 1951 is voorby. Het jaar 1952 is gekomen. We zyn weer een jaar dichter gekomen by onze dood. We zyn óók weer een stap dichter gekomen tot de wedérkomst van Christus, Die komen zal om te oor delen de levenden en de doden. Ja, wy vliegen, daarheen! Kent gy deze Christus nü al als Uw Heiland en Zaligmaker, en dient gy den Heere met biydschap? Zalig uiteinde en een gezegend nieuwjaar! v. R.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1