GESLOTEN Kerstrede van H.M. de Koningin SUCCESJES Het huis met schuur en erf Het huis en erf Voortzetting reclame BROEKENDAGEN Frans Koevoets, R. v. d. BIJL GESLOTEN Nieuwjaarskaarten E. WITKAM R. KOOLE ZOON'S BANK N.V. ROTTERDAIVISCHE BANK N.V. ROTTERDAIVISCHE BANK N.V. SCHELDEBANK N.V. GESLOTEN „De werehl verwacht veel van Nederland als bijdrage aan de samenleving van dece wereld". Dinsdagmiddag heeft H.M. de Koningin via de beide zenders Hil versum I en Hilversum II een Kerstrede uitgesproken. H.M. noemde het een behoefte en een vreugde weer een kort moment van bezinning met allen die naar Haar luisterden te kunnen be leven en sprak vervolgens over de behoefte aan vrede in het eigen hart van allen die Kerstmis herdenken en die eenmaal over het hart der mensheid als geheel zich zou mogen uitbreiden. Zij wenste allen toe dat het woord niet alleen in aller oren zou klinken, maar dat allen er naar zouden weten te luisteren, dat het niet alleen maar een Kerststemming zou zijn die enkele dagen duurt, maar dat allen de zekerheid moch ten ontvangen, dat er een weg is, die leidt uit alle nood en die be schenen wordt door het Licht, dat alle duistere oorden wil komen ver vullen. Die weg leidt altijd uit onze zelfzucht, de bron van alle kwaad op aarde en naar de bevrijding van ons diepste wezen en van de we reld. „Er ij geen andere uitweg, willen we ooit in de ruimte en de vrijheid ademen met onze ziel", al dus H.M. 1952 een belangrijk jaar. H.M. wees er verder op, dat wij niet voor onszelf op de wereld zijn, maar voor elkander en dat alles wat men voor zichzelf doet nutteloos is, doch dat alles wat men voor een ander doet waarde heeft. In 1952 zal het er zo ontzaglijk op aan ko men dat ieder krachtstation, <Lw.z. ieder mens op volle toeren werkt, daar 1952 alle hens aan dek nodig zal hebben. De mensen heb ben een levende ziel nodig, maar zij moeten zich kunnen uiten in het scheppen var een goed bestaan voor hun medemens. De wereld houdt de ogen op Ne derland gericht en verwacht veel van Nederland als bijdrage aan de samenleving van deze wereld. Deze dingen moeten door allen gedragen worden. Offering in eenvoud en waakzaamheid H.M. bracht vervolgens de Kerst groeten over aan de Nederlanders over de gehele wereld en wees er op, dat „al wie docr ootmoed wordt herboren, is van 't hemelse geslacht" en tot het „hemelse geslacht" beho ren zij, die zich in waarheid ver antwoord weten aan God en mens, zolang ze voor zichzelf weten het goede te doen en zich desnoods daarvoor zou laten offeren. Allen moeten we elk voor ons en als mensheid eens de duisternis de rug toekeren en ons richten naar het licht. De mens moet medewerken aan wat waarde heeft voor God, die immers is het leven, het perpetuum mobile, de schepping en de schepper van het hogere dan wij, waaraan wij echter mogen medewerken. Vanuit de eeuwig barende tijden, door God geleid, zal Nederland zich zelf geborgen weten door offering in eenvoud en door waakzaamheid voor 's mensen plicht en 's mensen recht. Op deze bodem kan vrede op aarde worden bevestigd en gehand haafd en in de mensen een wel behagen. De in Hongarije vastgehou den Amerikanen vrijgelaten De bemanning van het Ameri- kaanse vliegtuig, die vorige week te Boekarest berecht is na een ge dwongen landing op Hongaars ge bied, zal heden (Donderdag) vrij gelaten worden. George Abboth, de Amerikaanse zaakgelastigde te Boedapest, zou deze verzekering gekregen hebben na een onderhoud met de Hongaar se minister van buitenlandse zaken. Volgens Reuter wordt aangeno men, dat de betrokken vier Ameri kanen zijn vrijgelaten en zich op weg bevinden naar Wenen. Amerika heeft zich bereid ver klaard de boete van 30.000 dollar per persoon te voldoen, waarmede Hongarije accoord ging. De mijnramp in Illinois tVoor zover men tot nu toe heeft kunnen vaststellen zijn 119 personen omgekomen tengevolge van de ont ploffing, die zich Vrijdag in de ko lenmijn bij West-Frankfort (Illi nois) heeft voorgedaan. Van de mijhwerkers, die zich in de mijn bevonden, toen de explosie zich voordeed, hebben slechts vier het leven er af gebracht Een van hen werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis overgebracht Vatican* opgeroepen tot nieuwe po gingen om tot vrede te gereken. De Paus sprak zijn rede met krachtige en heldere stem uit in de consisto rie-zaal van het Vaticaanse paleis voor het college van kardinalen. De Paus riep op tot ontwapening, ofschoon, zoals hij zeide, ontwape ning op zichzelf slechts een geringe waarborg voor de vrede betekende wanneer zij niet vergezeld ging van afzwering der wapenen van de haat de hebzucht en overmatig verlangen tiaar prestige. „Wanneer de mensen werkelijk oorlog willen voorkomen, aldus zei- de Pi us de Twaalfde, moeten zij al lereerst de geestelijke bloedarmoede der volkeren zien te genezen en het onbegrip voor hun eigen verant woordelijkheid voor God en de men sen ter oorzake van het ontbreken der Christelijke orde, door welke alleen de vrede verzekerd kan wor den". De Paus zeide nog, dat „de Kerk niet kan afzien van politieke neu traliteit om de eenvoudige reden dat zij zich niet in dienst kan stellen van zuiver politieke belangen, het geen haar echter niet verhindert deel te nemen in de zorgen van de onder elkander verdeelde volkeren en alles in het werk te stellen om het tot stand komen van een ware vrede te verzekeren". De Paus eindigde met te refereren aan de „millioenen mensen, die hun kersttraditie hebben zien verdelgen door despotische willekeur". Ned. Herv Kerk. Kanselboodschap van de Ned. Herv. Kerk Zondag 23 December is van alle kansels in de kerkgebouwen der Ned. Herv. gemeenten een kansel- boodschap van de Generale Synode voorgelezen waarin de kerk uit drukking geeft aan de grote vrees en verontrusting by het aanschouwen van de geweldige bewapening en de dreigende oorlogstoebereidingen. De Synode roept de Gemeente van Christus op voor zichzelf en voor de wereld beiydenis van zonde en schuld te doen. Ook de Kerk is niet gebleven bij' haar Heer en Zijn Woord, maar zy gelooft dat God de hoorder der gebeden is en niet be schaamt degenen die Hem verwach ten. Hy, Die de boze heeft overwon nen, zal altyd triumpheren, ook al zou voor een tyd de Gemeente van Christus in grote verdrukking ko men. De Koning der Kerk komt om Zy*n Volk te verlossen. De wereld moge ondergaan, de genade zal ko men. Niettemin bidt de Synode dat de volkeren elkander gaan verstaan, dat de wedloop der bewapening op- houde en dat er rust in de wereld kome. Op ons volk en de wereld drukt de zware last der bewapening als een oordeel, De Kerk waarschuwt zeer dringend om van deze grote be wapening geen afgod te maken. Die bewapening kan de wereld niet red den, maar wy allen moeten persoon- lijd denken aan het woord van Je zus: „Wie het zwaard neemt, zal door het zwaard vergaan". Alleen de bekering tot God en het geloof in Jezus Christus (Hand. 2021) kan de mensheid van heden behoe den voor de ondergang in stof en puin, want onze Here Jezus Christus is niet gekomen om te verderven, maar om te behouden. In het by zonder denkt de Synode verder aan de jonge leden der Kerk, die tot een langdurige dienstplicht geroepen zyn en zy hoopt dat deze hun sterkte zoeken in Hem alleen. Ten slotte roept zy de Gemeente van Christus op te bedenken dat de ware vrede daar is waar Christus heerst en dat Hy het licht is voor ons en voor de hele wereld. Kerstwljdingsbljeenkomst OUWERKERK. Vorige week vond in de kerk alhier een Kerstwij dings- dienst plaats, georganiseerd door de Vrouwenvereniging, de Meisjesver eniging en „De Jonge Kerk", welke onder leiding stond van vicaris Knin. Na opening en gemeenschap- peiyk zingen van Gez. 7 1 sprak de voorganger een kort wydingswoord. Een dameskoortje zong hierna „Stil le Nacht", de gemeente Gez. 14 en de drie verenigingen „De herdertjes la gen by nachte". De Kerstvertelling geschiedde door mevr. Boogerd- Kooy, waarna 't dameskoortje zong „Ere zy God" en de dames Wabeke- Glerum eli. Boiyn-Verton decla meerden. Hierna zong het koortje ,,'t Was nacht in Bethlehem's dre ven", de drie verenigingen Gez. 16 en de gemeente Gez. 20 en Gez. 10 vs. 1, 5 en 7. Na het officiële ge deelte volgde een gezellig samenzyn. Ned. Herv Kerk. Benoemd tot hulppred. by de Evangelisatievereniging te Hars kamp: P. J. Dorsman, Schelluinen. Beroepen te Middelburg: E. Snel ler, vlootpred., Vlissingen. Geref. Kerk Kers twij ding Mamenkomst ZIERIKZEE. Voor de Maandag avond in de Nieuwe Kerk gehouden Kerst w ij dingssamenkomst bestond zoveel belangstelling, dat de kerk byna te klein bleek om alle opge- komenen te bevatten. Aan deze sa menkomst werkten mede de drie plaatseiyke predikanten Ds. M. v. d. Klis (Chr. Geref.), Ds. Y. J. Tie- mersma (Geref.) en Ds. J. P. van Roon (Ned. Herv.) en de gezamen- ïyke Ned. Herv., Geref. en Chr. Geref. Kerkkoren, onder leiding van de heer Joh. Schouls. Gelezen werd Johannes 1 14, Colossenzen 1 Lucas 1 68,74 en 75, Lucas 2 1-14 12-15 en Pa. 98 2 en 9. Ds. Tie- mersma hield een korte meditatie ma.v. Johannes 3 16. De wijdings volle dienst werd besloten met ge meenschappelijk zingen van Gezang 1 9. SPORT VOETBAL BLN.VJES. Afdeling Zeeland le kl. C: Zonnemaire I-Renesse I 0-6. Zaterdgamiddagcompetitie 2e kl. C: Kloetinge Iü-Kortgene H 1-5. KERKNIEUWS Kerstboodschap van de Paus Beroepen te Oost- en West-Sou- Paus Plus de Twaalfde heeft in hurg: R. Bakker, legerpred., Doorn, een tot de wereld gerichte Kersttoe- Bedankt voor Zoutkamp: C. Lug- spxaak v»r>. 16 B&inu&m via, Radio tighaid» Thaaing*. Burg-h I-Dreischor I 5-1 Burgh was na lange tyd weer eens volledig. Ook M. Bakker was weer van de partij wat een grote verster king betekende. Dreischor speelde zonder de Vrieze en v. Schelven. De wedstrijd begon zeer sensationeel. Reeds na 5 minuten sloeg W. Vane de bal met de hand uit het Drei- schor-doel wat een strafschop be tekende. Doelman v. Gastel stompte het schot van Hogensteyn uit zyn doel. Dit betekende slechts uitstel van executie want even later werkte Slager een Burgh-aanval goed af en het was 1-0. Burgh bleef aanvallen en M. Bakker zorgde voor 2-0. Drei schor deed verwoede, tegenaanval len maar zonder succes. Nog vóór de rust maakte Slager er 3-0 van. In de tweede helft werd Dreischor in de verdediging gedrongen. Speel man bracht met een ver, maar zeker houdbaar, schot de stand op 4-0. Steur, die een goede wedstryd speelde, scoorde uit vrye positie het 5e doelpunt (5-0). Dreischor kwam er nu wat beter in en een goed doelpunt van Vane werd afgekeurd. Kort voor het einde slaagde Lind- hout er in het verdiende tegenpunt te scoren (5-1). Door deze overwinning is Burgh kampioen geworden van de le kl. C. De Burghenaren kunnen nu weer een plaatsje in de KJN.V.B. verove ren. De promotie-wedstryden moe ten zeer waarschijnlijk gespeeld worden tegen Luctor en Lewedorpse Boys. Burgh Ü-Drelschor D 11-0 Beide ploegen speelden met 10 man. Na enig verkennen nam de thuisclub het heft in handen en vooral de midvoor trad op de voor grond. Al na 4 minuten loste Leen Bakker een hard schot dat doel trof (1-0). Stoel en v. <L Klooster (2 X) zorgden voor een 4-0 ruststand. Di rect na de hervatting bracht v. d. Weel de stand op 5-0. Bakker, Stoel en v. d. Klooster wisten doelman Dorst nog zesmaal te passeren, zo dat het einde kwam met 11-0. Zonnemaire I-Renesse I 0-6 Boide plccgon telden twee invallers. Roncsso had weer een» een prcducticve bui en liet zioh zodoende niet ten tweede malo door de rood-gelcn verrassen. De ruststand was 0-3 door doel punten van P. Jonker, M. de Ldoze en P. Hanse. 10 minuten na de rast werd het 0-4 door J. Kooman. J. Ver- bcota miste daarna eniga goede kansen, ook do gastheren wisten geen succes te hoeken. Vlak voor hot einde scoor de Verboom nog twee mail. Eind stand 0-6. S. ent D. jcngdelftal- „Moorman" elftal Zondagmiddag a.s. spelen in het sportpark „Bannink" te Zierikzee een Schouwens-Duivelands jeugd- elftal en een „Moorman" elftal te gen elkaar. De jeugd moet het zon der verschillende Zierikzee-spelers stellen, die in het le elftal tegen Robur moeten uitkomen. De jeugd- ploeg ziet er nu als volgt uit: J. Stoel (Zierikzee) d.; P. M. Hoek en C. Douw (Zierikzee) a.; A. v. d. Hoek (Zierikzee), M. Polderman (Burgh) en J. Hagesteyn (Zierikzee) m.; C. Hart (Renesse), N. Hogenstein (Burgh), S. Slager (Burgh), C. Sim mers (Zierikzee) en. A. L. Koster (Zierikzee) v. De „Moorman" ploeg is als volgt samengesteld: N. Kouwenberg (Zie rikzee) d.; P. Wandel (Renesse) en C. v. d. Klooster (Burgh) a.; M. de Waay (Dreischor), L. W. Bakker (Burgh) en L. v. Gastel (Dreischor) m.; M. L Bakker (Burgh), A. v. d. Westen Jr. (Zierikzee), D. Lindhout (Dreischor), C. v. <L Westen Azn. (Zierikzee) en S. v. d. Berge (S.V. O.WX) v. By gunstig weer kan een aardige wedstrijd worden verwacht, hoewel de Moormannen wel ster ker mogen worden geacht DUIVENSPORT Avondvlucht Zaterdagavond organiseerde de P.V. „De Gevleugelde Vrienden" te Dreischor weer de jaariykse z. g. „avondvlucht". Om 6.50 uur vertrok een gesloten auto in de richting Duiveland. In de omgeving van Sir- jansland werden de 16 deelnemen gelost L. de Munnik had direct de goede weg gevonden en kwam als Ie in Hótel „De drie schapen" aan. Hy werd op 3 minuten gevolgd door no.s 2 en 3. De eerste 10 aankomenden waren: 1. Leen de Munnik; 2 en 3. Cor v. d. Bos en Henk Straayer; 4 en 5. Ri- nus v. d. Linde en Jan Vermeulen; 6. Johan Bolkenbaas; 7. Han Steen- land; 8. Fr. Roggeband; 9. Jaap Sla ger; 10. Jo Klaasse. By de haven ,3eldert" en „Het nieuwe Veer" waren contróleposten uitgezet die deelnemers nauwkeurig in de gaten hielden. ADVERTENTIES Met grote blijdschap en dank baarheid geven wij U kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje CORNELIA BBRTJE MARIA (Elsje) M. A. DE RIJKE—SMITS M. DE RIJKE ADRI Ouwerkerk. 23 December 1951 Te koop: Een l.g.s.z. winterjas, kl. maat (donker) en een demi (donker grijs), alleen geschikt voor oudere heren. Te bevr. Haven plein A 326, v. 2-4 uur n.m„ (boven). Kalfvaarzen, aan en by de rekening. L. den Boer, „Slik- burg", Kerkwerve. Bij inschrijving te koop te Noordgouwe aan de Kloos- terweg B 20 a, thans bewoond door de heer Dekker. Het huls zal binnenkort door de heer Dekker verlaten worden en kan alsdan (behoudens goed keuring van Burgemeester en Wethouders van Noordgouwe) onmiddellijk na betaling der koopsom worden aanvaard, Inschrijvingen worden uiterlijk 5 Januari 1952 ingewacht ten kantore van notaris P. Htering te Zierikzee. Notaris P. HEERING te Zierikzee. zal op Zaterdag 12 Januari 1952 des voormiddag* 11 uur in café Storm te Bruinlsse publiek verkopen te Brinisse a^n de Nieuwstraat 34, met de twee achterliggende huisjes 36 en 38, kadastraal bekend Gemeente Bruinlsse. sectie C nummers 2587, 2588 en 2088, groot 2.67 are In één koop. Onmiddellijk geheel ont ruimd te aanvaarden na betaling der koopsom. In het zeer gunstig gelegen perceel ls het café Koene (met vergunning) gevestigd geweest, het leent zich uitstekend voor dit doel, alsmede voor elke andere zaak of bedrijf. Voor bezichtiging is de sleutel te verkrijgen bij de heer M. Krijger, Dorpsweg te Bruinlsse. TE KOOP: 1 Boerenwagen 1 compleet onderstel v. boeren wagen, 1 rolkar, 1 bascule, 150 ka., 1 sorteerder, compleet, 1 lö-balks egge voor 1 paard. Te bevr. C. HANSE. Zand weg B 510, Zierikzee tegen zeer voordelige prijzen Trainingsbroeken Lange Damesbroeken Streepjesbroeken, ook grote maten Manchesterbroeken, ook grote maten Stoffen broeken Gryze, blauwe en khaki dril-broeken Simson broeken Engelsleren broeken Heren- en Jongensplusfours in stof en manchester Herenbroeken in fantasie modellen van manchester Ziet Etalage St.-Domusstr., Zzee - Tel. 394 Gevraagd nette flinke DAGDIENSTBODE Aaütoelding na 4 uur. Mevr. Ribbensv. Ne uren. Wande ling A 426, Zierikzee. Zijn voegloos gesmeed Speciaal hard goud en kunnen altyd groter en kleiner worden gemaakt. De ring voor Uw leven Graveren direct Appelmarkt - Zierikzee daan wij morden kopen by: Havenplein 315, Telef. 255 Zierikzee Maandag 31 December Nergens vindt U zo'n grote sortering. L. C. Hoogerhuis Renesse Logopaediste Wijkgebouw - Zierikzee Vrijdag 28 December GEEN SPREEKUUR Mogen we even Uw attentie Voor deze dichtvorm- advertentie. Dit voor degene, die het nog niet weet: Er wordt op het dorp in Ellemeet En wel Vrijdags om de veertien dagen, Waarvoor we Uw aandacht komen vragen, Een Evangelisatie-samenkomst belegd, Waar men dan ook zeer terecht En wel des 's avonds half acht Vast en zeker ook U verwacht. 't Is in het zaaltje achter het Café, Breng zo mogelyk een by beitje mee. Uw stoel staat klaar, de kachel brandt, Dit maakt ook de kasteleinsvrouw aan kant Endit mogen we toch zeker wél, Het zingen wordt begeleid met orgelspeL We hebben hier een samenwerken Door een Commissie uit de beide kerken, Waaronder dit dorp ressorteert, Zowel Hervormd als Gereformeerd En al moest het dan in onvermogen, We zyn hier aan het werk getogen En al is de entrée dan ook vrij, Slechts éénmaal collecteren wy En. weet U wat ook is zo fijn, Dat de sprekers ons zo terwille zyn. Beurtelings vinden we er een bereid, Te komen soms van wyd en zyd En dit zult U wellicht niet bevroen Dat ze het geheel gratis voor ons doen En nu voor de laatste by eenkomst van dit jaar. Staat D.V. Ds. Aalbersberg voor ons klaar, Die dan zal spreken van het Schrift, Dat werd aan de wand gegrift. Dus dan Vrijdagavond half acht, Wordt ook U in ons zaaltje verwacht. 'DE COMMISSIE Ondergetekenden berichten, dat hare kassen en kantoren op MAANDAG 31 DECEMBER a.s. de gehele dag zullen zijn. Zierikzee, 27 December 1951 KANTOOR ZIERIKZEE CORRESP. HAAMSTEDE WEGENS INVENTARISATIE vanaf Vrijdag 28 December tot en met Woensdag 2 Januari. GEBR. THIEN - Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 4