DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Over het algemeen gesproken, geloof ik niet dat er oorlog komt'' Dreigende staking in de Amerikaanse staal-industrie Communistisch journalist zou generaal Dean hebben gesproken ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prtji par 3 mod. bij vooruitbetaling I 4.29, p. w. 33 ct UutiHtnwiwn 10 cl Vtfichijnl l«d«r« wirkdtg Adv»H»«U«prijl 13 «I. pc mm Suumim (maa IB mm.) minimum I 1.- p. Uuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DONDERDAG 27 DECEMBER 1851 No. 16992 - 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lang* Nobalslraat A 171. Z\mrSkz»m, Poilbut nr 1. Talaloon nr. 32. Glrorakaning nr. 137677 Ul tg ova: N.V. Drukkerij voorh. lakanman Ocbtman lange NobaUtraat A 171 Ziariktaa. CHURCHILL VOOR DE RADIO Maar er komen wel onplezierige dingen voor de Engelsen De Britse minister-president, Win ston Churchill, heeft vanuit zijn landhuis in de omgeving van Wes terham, in het Britse graafschap Kent, een radiorede tot het Britse yolk gehouden. Het volgende is er aan ontleend: „Indien er oorlog zou komen", al dus Churchill, „zou dit een gevolg zijn van het werken van wereldbe- heersende krachten, die Groot- Brittannië niet vermag te bedwin gen. Doch, over het algemeen ge sproken, geloof ik niet dat er oorlog zal komen". Omtrent zijn komende bezoek aan de Verenigde Staten en Canada, waar het Britse regeringshoofd be sprekingen zal voeren met president Truman en zijn Canadese collega St. Laurent, zeide Churchill o.m.: „Ik wil niet dat er overdreven ver wachtingen gehecht worden aan mijn bezoek aan Washington, of dat de betekenis er van wordt overdre ven. Ik streef er naar een goede overeenstemming met de Ameri kaanse regering te bereiken, opdat wij over de gehele linie elkanders standpunt goed zullen begrijpen en op dezelfde vlotte wijze kunnèn sa menwerken, als wij dat gewend waren. „Ex komt nog veel meer.,.** U moet niet verwachten dat de Amerikanen onze binnenlandse vraagstukken voor ons zullen op lossen. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben bij de her bewapening en het werk in de At lantische organisatie met dezelfde icgowiL-heljdo vraagstukken van reusachtige omvang te maken. Ik wil verzekeren dat wij elkander, zo veel als slechts mogelijk is, zullen helpen bij het oplossen er van". Churchill zeide voorts dat zijn re gering vast besloten is Groot-Brit- tannië weer tot een land te maken, dat credietwaardig is, en in staat zelf te verdienen hetgeen het wil Kerstboodschap van President Truman In zijn jaarlijkse Kerstboodschap aan het Amerikaanse volk heeft pre sident Truman verklaard, dat de Verenigde Staten 10 jaar geleden gewikkeld waren in een oorlog waarbij hun voortbestaan op het •pel stond. Op het ogenblik ver keerde de wereld nog steeds in ge vaar. „Er was evenwel een nieuwe geest geboren en gegroeid. Ondank3 de moeilijkheden hadden de vrije landen van de wereld zich hecht aaneengeschaard voor een groot doel, niet slechts om zich te verde digen en ook niet alleen om een bloedige oorlog, indien deze mocht komen, te winnen, doch met het doel een werkelijke, rechtvaardige en duurzame vrede te scheppen", aldus Truman. „Wanneer wij onze blik wenden naar het slagveld op Korea zien wij een conflict als geen ander in de geschiedenis. De vrije landen be wijzen metterdaad, dat de mens vrij is en vrij moet blijven, dat er een einde moet komen aan agressie en dat de landen zich moeten onder werpen aan het recht". besteden. „Dit zal een langdurige taak zijn", waarschuwde hij. Op dezelfde ernstige toon spre kend als in de redevoeringen, die hij in het begin van de afgelopen oorlog hield, zeide Churchill:: „Ik heb u niets voor te stellen, dat ge makkelijk uitvoerbaar is. Wij heb ben reeds een aantal onpleizierige dingen gedaan, doch er komt nog veel meer." De wapenstilstands onderhandelingen op Korea Generaal-majoor Turner heeft Maandag in de subcommissie, die de regeling van toezicht op een even tuele wapenstilstand in Korea be handelt, verklaard dat de Verenig de Naties „geen verder compromis tussen redelijkheid en onredelijk heid" meer zullen toestaan. Volgens brigade-generaal Nuckols de woordvoerder der Verbondenen, boden de communisten „wat zij noemden een belangrijke concessie" aan met betrekking tot het herstel van vliegvelden en aanvulling en vervanging van troepen tijdens een wapenstilstand; de tekst van het voorstel was echter slechts weinig verschillend van eerdere commu.- nistische voorstellen. De subcommissie verdaagde haar bijeenkomst tot de ochtend van de eerste Kerstdag. ITALIAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT Zondagavond is bij een poging om in dichte mirt te .'enden op het vliegveld „Malpensa" bij Milaan een Italiaans vliegtuig neergestort. Vol gens de eerste berichten zijn vele passagiers gewond. Er zouden geen doden te betreuren zijn. Het vlieg tuig, dat op weg was van Home naar New York, werd vernield. Nader wordt gemeld dat alleen de piloot verwondingen heeft opgelo pen. De 28 Italiaanse passagiers en de overige leden van de bemanning zijn er met de schrik afgekomen. Olie in Canadese bodem Het volgende jaar zullen onge veer 30 miliioen dollars worden be steed aan het zoeken naar olie in Saskatchewan. OliecBeskundigen» die deze schatting maakten, deelden mede, dat de oliemaatschappijenhet afgelopen jaar ongeveer 20 miliioen dollars in die provincie hebben be steed en het jaar daarvoor 10 mil iioen. De vorige maand is voor het eerst olie gevonden in Brits Colum bia, nadat men er daar reeds 30 jaar lang naar had gezocht. In Februari a.s. zal begonnen worden met de aanleg van een buisleiding van 110 km. lengte van Edmonton naar Van couver. In Alberta wordt reeds 170 duizend barrels per dag geprodu ceerd. De dagelijkse productie was in 1047 19.000 barrels groot. Binnen enkele jaren zal er daar naar men verwacht meer worden geprodu- ceeerd dan de vroeger Perzische productie van 610.000 barrels per dag. Een reeds veel langer bekende oliehulpbron, een uitgestrekt gebied van bitumineus zand in Noord Al berta op 65 km. ten Noorden van Edmonton is nog niet aangeboord. Truman doet pogingen het gevaar bijtijds te keren Het contract, dat de vakvereniging der Amerikaanse metaalarbeiders met de directies der staalmaaat- schappijen heeft gesloten, loopt 31 December aj. af. De voorzitter van de vakvereniging, Philip Murray, heeft verklaard dat, indien er op die datum nog geen overeenstemming is bereikt, de leden van zijn vak bond het werk zullen neerleggen. President Truman heeft de loon- ctabllisatieraad opgedragen te po gen een oplossing te vinden voor het loongeschil tussen werkgevers en werknemers in de Amerikaanse staalindustrie. Truman wil een sta king vermijden, waarbij' bijna een miliioen mam betrokken zouden worden. De pogingen der federale bemid delaars, om overeenstemming tus sen de „Steelworkers Union" en de directies der voornaamste Ameri kaanse staalmaaatschappijen te be reiken, zijn Vrijdag ji. mislukt Zeer ernstige mijnramp in Amerika Tot dusver zijn 90 lijken gebor gen van mijnwerken, die als gevolg van een brand in een mijn bij West- Frankfort in de Amerikaanse staat Illinois zijn omgekomen. Zondag hebben de reddingsploe gen te West Frankfort (Illinois) het lijk van het 42ste slachtoffer van de ergste Amerikaanse münramp van dit jaar naar boven gebracht Volgens de directeur van de mijn wordt nog een ploeg van 15 h 20 man vermist. Door de intense hitte en het dodelijke gas, dat op 170 me ter diepte de ontploffing veroor zaakte, vorderen de reddingswerk zaamheden slechts langzaam. Som migen van de slachtoffers werden geheel verbrand gevonden, de li chamen tegen de grond gedrukt. Er bestaat maar weinig hoop, dat de nog ingesloten mijnwerkers zul len kunnen worden gered. Engeland erkent naasting van de Perzische olie niet De Britse regering heeft Perzië in een nota laten weten, dat zij het recht van Perzië om over olie te be schikken niet kan erkennen, aange zien zij van mening is, dat het hier eigendom van de „Anglo-Iranian" betreft, en de kwestie nog niet door het internationaal gerechtshof is af gehandeld. De Britse nota vormt een ant woord op een ultimatum van de Perzische regering van 12 December waarin gezegd wordt, dat de vroe- geer afnemers van de Perzische clie tien dagen gelegenheid kregen hun orders te plaatsen. Deden zij dit niet dan zouden zij hun voorrangs rechten op grond van de regeling voor de nationalisatie der olieindus trie van Mei jL verliezen. Het internationale gerechtshof zal in Februari beide partijen horen al vorens een einduitspraak te doen. Libye onafhankelijk Proclamatie van de koning Koning Idris de Eerste van Libye heeft Maandag de onafhankelijkheid van het „Verenigd Koninkrijk Li bye" geproclameerd. Het mandaats- bestuur van Groot-Brittannie en Frankrijk over de voormalige Itali aanse kolonie is hiermede ten einde gekomen. Tegelijkertijd is de in October jJ. gereed gekomen grondwet in wer king getreden. De 63-jarige koning verklaarde in zijn proclamatie, dat alles in het werk zou worden gesteld om het welzijn van het volk te bevorderen. De staat Libye (thans „Barka" ge heten) bestaat uit de provincies Cy- renaica en Tripolitamë, die onder Brits mandaat stonden, en Fezzan, dat door Frankrijk werd beheerd. Tot het onafhankelijk maken van Libye werd besloten door de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties van 1949-50. Het Brits-Egyptische geschil De Egyptische waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken, Ibrahim Farag Pasja, heeft meege deeld, dat zijn regering niet van plan is haar geschil met Engeland aan de Verenigde Naties voor te leg gen, aangezien zij van mening is, dat het Brits-Egyptische verdrag van 1936 en de in 1899 met Enge land gesloten overeenkomst betref fende het gemeenschappelijke be stuur over Soedan „als dood kun nen worden beschouwd". Hij verklaarde, dat de Amerikaan se ambassadeur in Cairo, Jefferson Caffery, naar aanleiding van ge ruchten, dat Egypte de kwestie zou voorleggen aan de Veiligheidsraad, informaties bij hem had ingewon nen. Caffery zeide na afloop der be sprekingen, dat men had gespro ken over de „situatie in het Midden- Oosten". De geschiedenis «telt ons eni germate schadeloos voor de kortheid des levens. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond Veel wind Zwaar bewolkt, met van het Wes ten uit regen; tot hard of storm achtig aanwakkerende Zuidelijk® wind; ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. 28 Dec. Zon op 8.48, onder 16.34. Maan op 9.25, onder 16.05. Nieuwe Maan 28 December te 12.43. Eerste Kwartier 4 Januari. De aanbouw van tank schepen in de wereld Elf dagen Kerst- en Nienwjaarsverlof. Dit buitenkansje viel onze mili tairen ten deel dank zij de kolenschaarste en zij waren er best mee in hun schik. In de kazernes was er Vrijdagmiddag tegen het vertrekuur een opgewekte stemming. Op de binnenplaats staan de jongens op- Amerika komt een stuk achteraan gesold voor een laatste appèl bij het vertrek. De bagage ligt reeds klaar. Britse scheepswerven bouwen op het ogenblik volgens een te New York gepubliceerd rapport van de afdeling statistisch onderzoek van de Sim Oil Company ongeveer de helft van de tankschepen, die thant Ernstige scheepsbotsing eiste twee slachtoffers De Perzische president Mossadeq Is ziek Vrijdagavond kwam voor de Bel- De Perzische premier Dr Mossa- in bestelling zijn. De Ver. Staten ko- gische kust bij Knocke door de mist deq heeft voor de tweede maal in men daar een heel eind achteraan, het 7176 ton metende Amerikaanse een week een besloten zitting van daar zij nog geen tiende van de be- s.s. „Edison Mariner", dat op weg de Senaat uitgeschreven om hem in stelde tankschepen in aanbouw heb- was van New York naar Antwer- de gelegenheid ie stellen een uiteen- ben. In West-Duitsland wordt onge- pen, in aanvaring met het Engelse zetting te geven van de wijze waar- veer dezelfde tonnage gebouwd als s.s. „Kittywake" (2016 ton), dat op op zijn regering zich voorstelt het in de Ver. Staten. Ofschoon in Zwe- weg was van Liverpool naar Ant- vraagstuk der Perzische olie-indu- den en in Nederland meer tanksche- werpen. Het Amerikaanse schip strie tot oplossing te brengen, niet pen in aanbouw zijn dan in West- werd aan bakboord getroffen en kon kunnen bijwonen. De minister van, Duitsland en de Ver. Staten, blijven. Zondagmorgen de haven van Vlis- Buitenlandse Zaken, Kazemi, deelde ook deze landen bij Engeland een singen bereiken. De „Kittywake" de senatoren mede dat Mossadeq heel eind ten achter. ziek is. In het overzicht wordt gezegd, dat een belangrijke uitbreiding van de Amerikaanse scheepsbouw noodza kelijk is, daar anders de Amerikaan- Be tankrederijen zich voor de enor- naar het St. Josephsziekenhuis te Enonne 4^,, ta de wtakt.lwiJkcn me teak geplaatst zouden zien om Vlis^Tigen overgebracht- De machi- drie kwart van haar vloot m de vijf nist zat in de machinekamer be- Een grotere kerstdrukte dan dit jaren, te rekenen van 1952 af, to kneld en moest met behulp van een jaar hebben de winkeliers in de win- vervangen. snijbrander vrijgemaakt worden. keicentra van Djakarta, de Pasar- Verder werden 1 lid van de be- Baru en Dj al an Nusantara (het manning zwaar- en 1 Lichtgewond, voormalige Noordwijk) naar eigen Zij zijn in het ziekenhuis te Oos- zeggen niet meegemaakt. De artike- tende opgenomen. De andere 17 le- len voor kerstversiering, waarvan den van de bemanning zijn onge- grote voorraden waren ingeslagen, stoomde op naar Antwerpen. De 34-jarige stoker van de „Edi son. Mariner" en de 29-jarige machi nist kwamen om het leven. Het stof felijk overschot van de stoker werd Ook Djakarta vierde Kerstfeest Putdekseldieven aange houden deerd te Oostende aangekomen. Dezer dagen hoorde een agent van politie in de vroege morgenuren in Geruchten over geheime Egyptisch-Russische besprekingen Waran Maandag totaal uitverkocht, dit ondanks de omstandigheid dat de de Theresiastraat te Den Haag ge- prijzen veelal stegen naar gelang er rinkel van ijzer. Hij begaf zich naar vraag naar was. Dit geldt in het bij- de plaats waar het geluid vandaan zonder voor de etenswaren, waar- kwam en trof daar bij een bakfiets door een gevulde kip 40 en een de 43-jarige hoopman" G. R. en de Het Egyptische dagblad „Al Gom- speenyarkentje 100 rupiah kostte 67-jarige J. van R zonder beroep hoer Al Mlsri" meldt dat Egypte d? woningen van Ne- aan Op de baktiets lag een aantel thans in het geheim veelomvattende derlanders en leden van de Engels- putdeksels, dat van putten In de besprekingen met de Sowjet-Unie sprekende gemeenschappen zyn straat was gehaald, zou voeren. Volgens het blad heb- door de openstaande ramen en deu- Daar dit gemeente-eigendom was, ben de Egyptische en Russische mi- r?n hulst" rode "oemenversie- nam de agent het tweetal mee naar nisters van Buitenlandse Zaken. Mo- 2l.c"baar\ bet a- Daaf d« laat' hammedSalah Din Pasja en Andrei ™dd«rnacht begonnen de ste tud in het Bezuidenhout ver- Wysjinsky, reeds beraadslaagd. Kerstmissen De avondklok, welke schillende putdeksel waren ver bolgens door ons ontvangen ver- ™>rmaal dt van uuf f d^enen' werden G' R: 01 J' trouwelijke mededelingen zouden de 06 nachtelijke uren, .s daartoe bui- hierover eveneens ondervraagd Zij Russen zich tijdens deze besprekin- te® werking ?estcld- bekenden ook deze deksels te heb- gen op openhartige wijze hebben latteen zun vele Djakartanen ben gestolen. In toteal hadden zu er uitgelaten Zii zouden uiting gege- reeds Zaterdag naar weekendoorden 32 achterovergedrukt. Zij verkoch- ventLbcnaLhuntwyMovergde - de bergen vertrokken De hotels ten deze dektels, die ongeveer f 15 bestendigheid van deze nieuwe «n Bandung waren reeds ang vol e- per stuk kosten, aan een opkoper koers in de Egyptische buitenlandse dl« volgeboekt. De Nederlandse bla- voor t 0,80, na de deksels eerst aan politiek, die volgens de Russen den verschenen by uitzondering in- stukken te hebben geslagen. De „harx basis nog steeds in het impe- PIaats van ,not 4' met 8 Papa's. mannen z«n voorgeleid. rialistische kamp heeft". De Russen zouden ex op gew.ezen hebben dat de Sowjet-Unie niet zo naïef zou zijn Egypte wapens te leveren, wel ke later mogelijk tegen haarzelf ge bruikt zouden worden", aldus het blad. Nationale Petroleummaat- De generaal is vermist sinds Juli 1950 Dick Tober uit Wormerveer, die met een zeilboot een reis om de wereld maakt is volgens in zijn woonplaats telegrafisch ontvangen berichten - met zijn boot „onrust" van Santa Lucia naar Martinique overgestoken. De volgende bestem ming is Curacao. r Willfred Burchett, die de wapen- door „William S. Dean, generaal- scnapplj lil Israel opgericnt stüstandsbesprekingen te Panmoen- majoor van het Amerikaanse leger, De regering van Israël heeft be- djon bijwoont als verslaggever van krijgsgevangene" en gericht aan ge kend gemaakt, dat een nationale pe- een communistisch dagblad te Pa- neraal Kim II Soeng. Dean drukte troleummaatschappij is opgericht, rijs, heeft Zondag aan zijn collega's hierin zijn voldoening uit .voor de die de naam zal dragen van „Israël van de Verenigde Naties verslag goede verzorging en besloot met de Fuel Corporation Limited". uitgebracht over een bezoek, dat hij woorden: „ik ben er van overtuigd. Deze maatschappij, waarvan de gebracht heeft aan generaal Dean, dat mijn behandeling het resultaat regering de voornaamste aandeel- de bevelhebber van de Amerikaanse is van door U gegeven instructies". houdster is, zal werken met mede- 24ste infanterie-divisie, die op 25 werking van de Nationale Bank van Juli 1950 als vermist werd opge- Israël en van verschillende finan- geven. Uit Bandung wordt vernomen, ciële ondernemingen, waarover voor Volgens Burchett bevindt de ge- dat voor de derde maal in de vo- het merendeel de algemene bond neraal zich in een comfortabel ver- rige Weeek een planter in West-Ja- arbeiders in Israël zeggenschap blijf in een schuilkelder nabij Pjong- ya werd vermoordt Het is de heer heeft. Men verwacht, dat de maat- jang. Op 19 Juli 1950 was Dean door a *y, v schappij welke zich met alle werk- de Noordkoreanen ontvoerd en ruim «ouicens van ae tnee- en ruo- zaamheden op petroleumgebied voor een maand later, meer dood dan le- beronderneming „Sari Redjah" van het gehele land zal bezighouden, in vend, door uitputting, aan het Noor- de Pamenoekan- en Tjiasemlanden. het begin van 1952 zal gaan werken delijk opperbevel overgegeven. Hij werd door onbekenden dicht bij en dat het mogelijk zal zijn om door woog toen nog slechts ongeveer 50 woni-e doodgeschoten Het 48- deze maatschappij belangrijke hoe- kilo. Burchett liet zijn collega's een f«n woning doodgeschoten. Het 48 veelheden buitenlandse deviezen te copie zien van een op 21 December jarige slachtoffer was administra- bosoaren. j.L gedateerde brief, ondertekend Uur van de onderneming.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1