s DE ZIERIKZEESCHE COURANT Egyptische ambassadeur te Londen wordt terug geroepen Toestel van de „Swiss Air" stort Bouw nieuw Rijksinstituut voor de Volksgezondheid aanbesteed De strijd tegen de kwakzalverij zifriiffeesfm® Nieuwsbode ABONNEMENTEN EN ADVERTENTÏÉN Prljt par 3 mnd. bij vooruitbetaling I 4.29, p. w, 33 ct Lenta nummtri 10 et Vanchtjn! ieder» werkdag AdvartanUapn}» 13|c| pa« mm Succeftet (mit 15 mm.) minimum I 1,— p. tiuit WAARIN OPGENOMEN 1797—1889 MAANDAG 17 DECEMBER 1931 No. 16985 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE» lenge Nobalslraal A 171. Zlarikxaa. Postbus nr 1, or. 32. Girorekening nr. 137677 Ultgavo: N.V. DrukkariJ voorH. tskenman Ocktmao Long* Nobektreet A 171 ZlaWkcaa. HET BRITS-EGYPTISCHE GESCHIL Egyptisch Kabinet neemt maatregelen De Egyptische premier, Nahae Pasja, heeft medegedeeld, dal het Egyptische kabinet besloten heeft de Egyptische ambassadeur in Londeo terug te roe pen „uit protest tegen de Britse agres sie in do «óue van het Suezkaaaal". De premier maakte nog andere, Dins dag door het kabinet genomen besluiten bekend. Het amendement op de wa penwet, waardoor burgers wapens zul len mogen dragea, zal goedgekeurd worden mits het ministerie van Bin- nenlandae Zakoa hieraan zijn goedkeu* ring hecht. T Het Egyptische technische bureau, belast met voorbereidingen van aanbe stedingen van Egypte, in Londen zal overgeplaatst worden naar Zwitser land. Er zullen wetten Ingevoerd worden volgens welke Egyptenaren, die voor buitenlandse strijdkrachten in Egypte werken, strafbaar zijn. Voorts maakte de premier plannen bekend voor de wederveetiging van de Egyptenaren, die De strijd in Indo-China Opstandelingen verliezen eerste ronde van offensief Het hoofdkwartier van het Franse leger in Indo-China heeft Vrijdag me degedeeld dat de strijdkrachten der Franse Unie do eerste fase van een slag met Vietminh-rebellen, welke ge leverd werd om het bezit van de berg rug Boabinh, in de Tonkinese delta, hebben gewonnen. De strijd begon rijf dagen geleden, toen de commanistische fs, opstandelingen een groot offensief in zetten. Hij werd gelovcrd in een ge bied van bei gen", ooi wouden co moeras sen, dat in het Weetou van „da rijst schuur van Indo-China" is gelegen. Het Franse hoofdkwartier deelt mede dat verwacht wordt dat, wanneer alle rapporten zijn ontvangen, zal blijken dat tussen de twee- en drie dnizend op standelingen zijn gesneuveld. De algemene vergadering der V.N. Russische klacht inzake Amerikaanse „agressie" De algemene vergadering der Ver. Naties heeft de Scvjet-Bussische klacht ever „agreesieve daden" van do Ver. Staten met 55 tegen 0 stemmen hij 2 onthoudingen op haar agenda ge plaatst. Met 47 tegen 5 stemmen bij 2 enthoudingen werd een Joegosla vische resolutie aangenomen, waarin vergadering verzocht wordt lan to bevelen, dat de regeringen zich in het diplomatiek verkeer honden aan de gangbare procedure. Politieke Commissie der V.N. Bereikte overeenstemming is hoopgevend De Amerikaanse afgevaardigde Dr. Philip Jessup, heeft Vrijdag in de Politieke Commissie der Ver enigde Naties verklaard het te be treuren, dat de plaats gehad heb bende besprekingen tussen verte genwoordigers der Grote Vier, de Russische houding niet „buigzamer" hadden gemaakt. Toch waren de Westelijke vertegenwoordigers de mening toegedaan, dat de bespre kingen „belangrijk" waren geweest, Vooral met het oog op de bereikte overeenstemming over het instellen van een ontwapeningscommissie, welke onder toezicht van de Alge mene Vergadering zal staan. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hadden niet alle Russische amendementen aanvaard, aldus Jes- gup, die hieraan toevoegde, dat er „fundamentele verschillen bestaan tussen de Russische amendementen en de verschillende resoluties van de Algemene Vergadering in de af gelopen jaren". Jessup diende een herzien ont werp in van het Westelijke ontwa peningsplan. Dit ontwerp, dat be doeld is om aan enige Russische be zwaren tegemoet te komen, ver toont echter geen fundamentele ver schillen met het oorspronkelijke plan. in de door de Britten weggebroken le men huizen woonden. De Egyptische ambassadeur in Lon den, Ahdoel Fattah Amr Pasja, be kleedde deze post sinds 1945. Hij was reeds wereldbekend voor hij in de di plomatieke dienst trad. Van 1932 tot 1937 was hij squashkampioen. Hij was een van de beste spelers aller tijden. Minister Wemmers in West-Duitsland Voorstel tot vorming van Europese verkeersunle Minister Wemmers heeft tijdens zijn bezoek aan Bremen gepleit voor d» vorming van een Europese Verkecrs- unie naar bet voorbeeld van de kolea- en «taalunie, waarin het plan Scha" man voorziet. Hij zeido dienaangaande voorbereidende besprekingen te hebbfen gevoerd met Duitse verkccrsantoritci- ten on sprak de hoop nit, dat Noder- land on West-Duitslaod ten aanzien' van hun gemeenschappelijke verkeers problemen „in waarlijk Earopeso zin" overeenstemming zullen bereiken. Naar hot Agenco Franco Prcsse meldt heeft minister Wemmers niet kunaen bereiken, dat het voorkeurstariof van de West-Duitse spoorwegen voor do Duitse zeehavens wordt afgeschaft. Voldoening in Amerika over ratificatie plan-Schuman De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, heeft Vrij dag in een officiële verklaring de bekrachtiging dcor de Franse natio nale vergadering van het plan-Schn- maa „een grote stap in de richting van het tot stand komen van een krachtig en verenigd West-Eurcpa" gencemd. Hij zeide verder: „Ik hoop 4at de volksvertegenwoordigingen der andere betrokken landen spoedig het voorbeeld, gegeven door de Neder landse Staten-Generaal op 31 Oct. j.l. on thans gevclgd door de Franse Na tionale Vergadering, zullen navolgen en dat dit verdrag, dat voor otns allen een mijlpaal van de eerste orde is geworden, spoedig van kracht zal worden. Wie naar het buitenland wil krijgt f 400 reisdeviezen De bestaande regeling voor do aan koop van toeristen reisdeviezen tot een bedrag van f 400 per jaar (voor personen, die op 1 Jannari jonger zijn dan 14 jaar is dit bedrag f 200) is voor 1952 uitgebreid tot Aigcrie, Frans Marokko, Tunis, de Azoron, Ma deira, do Canarische eilanden en Spaans Marokko. In de loop van 1951 word Spanje aan de landenlijst tocgovoegd. Aan armoede ontbreekt een en ander, aan hebzucht alles. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maandagavond: Somber weer Nevelig of mistig weer en vrij zacht weer met veel bewolking en af en toe enige motregen; matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tus sen West en Zuid. 18 Dec. Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op 21.34, onder 11.62. Laatste Kwartier 21 December. Prins Bemhard krijgt sedert October van het vorig Jaar Spaanse lessen van de bekende Hispanoloog Prof. O. F. A. van Dam, die Zaterdag tn het huwelfjk is getreden met mevraaw M. J. Valstar-Slebe. Iedere Dinsdagmorgen, precies kwart voor negen, komt een clubje studievrienden bijeen in een zaaltje aan de Soesterzijde van het paleis Soesfdfjk, waar professor van Dam twee uur lang de onomstreden heerser is. Ook zijn Koninklijke leerling spaart professor van Dam de aan zijn studenten zo welbekende ongezouten crltick niet, en het aantal huiswerkschriften is sedert de aanvang van de lessen tot een indruk- wi-kkende stapel gestegen. VLIEGTUIGONGELUK BIJ SCHIPHOL De Westelijke Defens.e jjj (je blHfft VaO ScMphol ODllaag Nadruk van de herbewapening ligt op programmagvoor 1952 Een woordvoerder van do tijdelijke coördinatie-commissie van de Navo heeft Vr'jd-g verkleurd, dat do Nadruk iigt op hot bewapeningsprogram voor 1952 en niet zozeer op de programma's voor 1953 en 1954. Avereil Harriman, do voorzitter van de commissie, hoaft er op gewezen, dat sommige landen verder zouden knnnen gaan dan do aanbevelingen van de „drie wij zo man-, nea" en andere landen haar wellicht te vergaand zouden kannen vindon. Naar genoemde woordvoerder vor der verklaarde, zon do commissie waar* achijnlijk deze weck ontbonden worden. Daar een periodiek overzicht nodig zou zijn, aldus do woordvoerder, werd een zekoro reorganisatie beoogd van de structnnr van de Navo om opgo- wassen to zijn tegen do taak, de de- fensioverplichtingen in overeenstemming te brengen met de economische midi delen. De tijdelijke coördinatie-commissie werd na de conferentie van Ottawa opgericht en kreeg als opdracht, na te gaan hoeveel het Westen zou kun-: nen doen voor zijn defensie zonder zich economisch te gronde te riqhtea. Naar de woordvoerder nog zeide, werd van Engeland verondersteld, dat het zijn eigen strijdkrachten groten^ deels zelf zou uitrusten. De Franse defensieproductie daarentegen was niet ingesteld op de uitrusting van alle di visies, welke Frankrijk op de been zou brengen. Bemanning en passagiers als door wonder gered Om even vóór 7 uur, de juiste aankomsttijd volgens het schema was 18.50 uur, is Vrijdagavond het D.C.-4 toestel BLB.-1L.O, van do Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swiss Air" in de onmiddellijke na bijheid van het vliegveld Schiphol verongelukt. De weersomstandighe den op het ogenblik van het onge luk waren zeer ongunstig. Om streeks tien minuten tevoren was in een kwartier tijds het zicht vier honderd meter minder geworden. Door een samenloop van omstan digheden is het ongeluk zeer goed afgelopen. Het toestel is te laag bin nengekomen; op ongeveer honderd meter van- het begin van het vlieg veld heeft het de grond geraakt, is daarbij in een sloot terecht gekomen en een meter of zestig van de z.gm. Schipholweg, die langs het vlieg veld loopt, temidden van bouwgrond tot stilstand gekomen. Hierdoor be vond de drempel van de deur zich vrijwel op dezelfde hoogte als de bodemoppervlakte. Naar alle waar schijnlijkheid heeft een van de le den van de bemanning de tegen woordigheid van geest gehad om onmiddellijk de deur te openen; in enkele ^seconden tijds hebben de 14 passagiers en 6 leden van de beman ning het toestel verlaten, juist bij tijds, want vrijwel direct nadat het toestel de grond raakte, is een begin van brand ontstaan. Toen de passa gier? goed en wel het vliegtuig ver- lateft hadden brandde het fel. Lichte kneuzingen en brandwonden Een der twee stewardessen schijnt nog een poging te hebben gedaan het toestel binnen te gaan, om te zien of inderdaad wel iedereen het vliegtuig verlaten had. Zij heeft daarbij lelijke brandwonden opge lopen, hoewel zij niet levensgevaar lijk Werd gewond. De overige leden van de bemanning en passagiers zijn er allen zeer goed afgekomen. Een enkeling heeft brandwonden, ande ren hebben kneuzingen of lichte snljwonden, maar niemand is er zo aan toe, dat hij opgenomen moest worden in een ziekenhuis, uitgezon derd de stewardess. Zij-- is opgeno men in het Wilhelmina Gasthuis. De bemanning heeft voorlopig een on derkomen gevonden in het Ameri can Hotel. De passagiers zijn, nadat zy naar Schiphol waren gebracht, waar zij de eerste hulp en verzor ging ontvingen, voor zover mogelijk naar de plaats van bestemming ver voerd. Hierbij moet worden aangetekend dat een van de vrouwelijke passa giers, mevrouw Schreyder uit Ame rika, die de laatste was die het brandende toestel verliet, nog Vrij dagavond haar reis naar de Ver enigde Staten heeft voortgezet met de K.L.M.-machine die omstreeks 11 uur van Schiphol opsteeg. H.M. de Koningin bezocht 's-Hertogenbosch Vrijdagmiddag arriveerde H.M. de Koningin aaa do Casino-Schouwburg te 's-Hertogenbosch, waar zij de middag zitting bijwoonde van het congres „De vrouw in het bedrijf'. Dit congres werd belegd door de Ncdcrlandso ver-? eniging van maatschappelijk work in samenwerking met de Nederlaudflu ver eniging voor bedrijfspsychologie; Do middagvergadering werd gepresi deerd door de voortik er vt-üc Tvo- derlnndse vereniging voor bedrgfepsy. chologio prof. dr. J. Watorink, die Hare Majesteit noemde „leidster en symbool van alle werkendo vrouwen in Nederland. Hare Majesteit heeft de ge hele middagvergadering bijgewoond. De besprekingen te Pan Moen Djon Verbondenen verwerpen Noordelijk voorstel De onderhandelaars der Verbon denen te Pon Moen Djon hebben Za terdag het uit zes punten bestaande voorstel, dat de Noordelijken Vrij dag hadden ingediend, verworpen. Het voorstel betreft de regeling van het toezicht op een wapenstilstand in Korea. Generaal-majoor Howard Turner, afgevaardigde der Verbondenen in de subcommissie voor toezicht op naleving van een wapenstilstand, verklaarde, dat het Noordelijke voorstel „geen belangrijke conces sies" bevatte. „Wij vertelden hun, dat wij bereid zijn te onderhandelen, wanneer zij iets hebben, dat een stap voorwaarts betekent", aldus ge neraal Turner. De andere subcommissie, die zich bezig houdt met het vraagstuk van de uitwisseling der krijgsgevange nen, is ruim twee unx bijeen ge weest Ook de impasse met betrekking tot het verstrekken van inlichtingen over gevangenen en het toelaten van inspectie door het Bode Kruis is nog niet verbroken. Radiorede van Staatssecretaris Dr P. Muntendam In do aula van de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam is het zeventig jarig bestaan van de Vereniging tegen de Kwakzalverij gevierd met een open bare vergadering, waarin prof. B. Homstra, dr. P. A. F. van der Spek, prof. dr. E. H. Vogelenzang en mr. M. D. K. S. van Lier korte voordrach ten hielden over do kwakzalverij. In zijn redevoering merkte prof. B. Homstra op, dat velen cea onder scheid maken tussen de „goede" en de „slechte" kwakzalver. Hij zocht do oplossing hiervoor ia het feit, dat er toch nog altijd een behoefte be staat aaa hat „woader van de geneest kunde"j Prof. Hornstra «prak do vrees alt, dat de propaganda van de strijd tegen de kwakzalverij evenals de propa ganda tegeu drankmisbruik aiet meer aanslaat". Hij besloot zijn red» met het stellen van de vraagt „Hoe is het echter mogelijk dat dit gevaar voor de volksgezondheid nog altijd soH ve»l steun vindt?" De strjjd zal voor al op verstandelijk terrein moeten wot^ don gestreden. Do medici falen soms, doordat zij niet altijd do huisarts ia de volsto zin van hot woord rijn. Dr. P. A. F. van der Spek, inspeo* tear in algemono dienst van do ge neeskundige hoofdinspcctio van de volksgezondheid, afd. geestelijke volks gezondheid te 's-Gravenhago, wilde zich, naar hij zeido, stellen in de gees tesgesteldheid van de n i e t-medicus. Ook hij meende, dat niet alle artsen voldoende aandacht schonkon aan de geestelijke gesteldheid van de patiën ten. De vrije uitoefening van de ge neeskunst is onderwerp vaa ernstig staatsonderzoek geweest. Waarborgen van vakbekwaamheid, het artsdiploma, rijn vereist. De persoonlijke verhouding tussoa patiënt en kwakzalver is vrijwol altijd goed, zo betoogde de heer van der Spek, sik daarin Ugt dg aantrekkelijk^ hcid, die de kwakzalver blijkt to heb ben. De psychische invloeden bij ziek te zijn altijd groot. De psychische kracht van do kwakzalvor is dan ook zijn sterkte. Zolang het vak van mediens ccn beschermd beroep is, zolang zullen er kwakzalvers zijn, aldus besloot dr. vuo der Spek. Prof. dr. E. H. Vogelenzang, diroo) tour van het pharmacoutisch laborato rium van do Bijksaniversiteit te Lei* don, bepaalde zich tot „het aanprij zen van genoesmiddolon". Het gebruik van geneesmiddelen aldus de hoog-1 leraar behoort uitsluitend bepaald to worden door do behoefte. En aan-? gezien dezo bohoofto a II oofa door do geneeskundigen bepaald kan en mag worden, is het stimaleron vaa hot ge bruik door onderen dan deskundigen ia principe steeds af to wijzen. Maar de mens tracht altijd eerst zelf de stoornissen op te beffen. Langzamer^ hond is dit zelf-genezoo voor de om vang der ontwikkeling van de modicij«i nen cohtcr een gevaar geworden; Ter gelegenheid van de aanbeste ding van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Bilthoven, heeft de Staatssecretaris van Volksgezond heid, Dr P. Muntendam, voor de zender Hilversum I Vrijdagavond een rede gehouden. Spr. begon met er aan te herinne ren hoe in 1910 de Centrale Gezond heidsraad een eigen labaratorium kreeg, dat zijn werkzaamheden uit strekte over het gehele terrein der Volksgezondheid, zo ook over de hygiëne van het water. Naast dit la boratorium kwam later het Rijks- serologisch Instituut tot stand, maar in 1934 werden beide instellingen samengevoegd tot een Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. Tot voor kort bestonden er in dit instituut vijf afdelingen, n.l. een veterinaire, een pharmacologische, een bacterio logische, een chemisch-pharmaceu- tische en de afdeling waar de sera en de vaccins ten gebruike bij de mens worden bereid, tot nu met uit zondering van de entstof tegen pok ken. Na 1947 is het mogelijk ge worden op bescheiden schaal met da vaccinbereiding een begin te maken, zodat ons land niet langer afhanke lijk wordt van de import, doch' waarschijnlijk zelfs in 1952 zal kun nen exporteren. Zo heeft het insti tuut dus ook bedrijfseconomische betekenis. Internationale betekenis Ook de wetenschappelijke arbeid is met grote energie aangevat en het z.g. „virusonderzoek" heeft zijn betekenis reeds bewezen bij de .diag nose van de pokken gevallen in April en Mei j.l. Toch zou het ten enen male onmogelijk zijn het oude in stituut op het peil te brengen, waar op het niet alleen als nationaal cen trum dient te staan, doch waarop het ook aan zijn internationale ver plichtingen van samenwerking in Wereldgezondheidsorganisatie, Be nelux, Vijfmogendhedenpast en N. Atlantisch Pact behoort te voldoen» Het verheugde spr. dan ook bij zonder, dat het mogelijk is gemaakt door een bedrag van ongeveer een milïioen gulden uit het tegenwaarde fonds van de Marshallhulp, uitvoe ring te geven aan de bouw van de eerste phase van een nieuw Rijks instituut voor de Volksgezondheid te Bilthoven. De eerst phase zal voor namelijk bestaan uit de bouw van stallen, een stallaboratorium en voorts van alle daarbij behorende ruimten, benodigd voor de taak van het instituut als productie-apparaat van sera en vaccins. Spr. hoopte dat deze aanbesteding het begin moge zijn van een onge stoorde bouw, opdat in enkele jaren een nieuw Rijksinstituut voor de Volksgezondheid zal verrijzen, dat de wetenschap zal dienen en de ge zondheid van ons volk en van an dere volkeren zal bevorderen. Zestiende eeuwse munten in de St.-Pietersburg De 16e eeuwse munten, dio destijds dcor de championkwekerdj gebroeders Vranokcn in de St. Pietersberg wer den gerendon, rijn thans, door asn- keep eigendom geworden ran de ENCI (Eerste Ncdcrlandso Cement In dustrie). Naar bot cordeel ran des kundigen heeft do hele collectie een waarde ran 500 tot 600 gulden. Er word neg geen beslissing genomon om trent de definitieve bestemming van de munten. Hot wordt niet onwaar schijnlijk geacht, dat ds directie van de ENQ de hols verzameling aas eeu moaeom m1 afsta*#]

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1