£J DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower dringt aan op het vormen van Europese eenheid Het water begint zijn slachtoffers terug te geven Collecte voor Italië St.-Nicolaas-avond Nederland ontving diverse wapen zendingen uit Amerika ZIRRIKZÏFMEBNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN: Pfiji per 3 mnd. bij vooruitbetaling f 4.29, p. w. 33 ct lo»» nummiM 10 et Venchijnl leder* werkdag- Advertentieprijs 15 «I. p«' mm Succesje» (me» 15 mm.) minimum II,— p. tluk WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 1797-1889 No. 16972 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lang* Nobelstreet A 171, Zlerikzee, Postbus nr 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgever N.V. Drukkerij voorh. Lakenmen Ochtmen Lenge Nobelstreet A 171 Zierikzee. N.A.V.O-CONPERENTIE TE ROME Vrijwillige Duitse hulp zou waardevol zijn Gcnerasl Eisenhower heelt Maandag cp een besloten zitting van do minis ter» van het Atlantisch peot een toe spraak gehouden, waarin de tekst thans gepubliceerd is. Hij zoido onder meer, dat het Westen op basis der huidige bewapeningsplannen een non ral van de Sowjet-Unie „schaakmat" kon zotten, indien zij tot een aanval zcu overgaan. Eisenhower drong inet grote klem aan cp het vormen van een Europese eenheid. Do dictatuur, aldus de gene raal, bezat deze eenheid, „weliswaar met geweld beroikt". Eurcpa diende «teoui vcort te gaan pogingen te doen cm de voordelen vau een eenheid deel achtig to werden. De gestelde doelen van de NAVO zouden veel gemakkelijker bereikt kun nen werden, indien een Duitse strijd kracht opgebouwd zou kunnen worden, zender dat deze een bedreiging voor anderen zouden vormen en zodanig, dat de Duitsers tnct zelfrespect kon- deu deelnemen. „Van „huurlingen" ken men geen offeciieve medewerking ver wachten. In do NAVO was geen plaats veer „secondaire landen of secon- d*iipo scldaton". Een Duitse hulp, in dien vrijwillig gegaven, zcu een zeer grote bijdrage vermen. De taak, die man zich gesteld had diendo beven alle andore verheven te Zijn behalve beven die van het ver zekeren van een „aanvaardbare levens standaard". Hot vclk diende te we ten, „dat wij verenigd zijn vcor de zaak van do vrede". Nog geen wapenstilstand in Korea Dc strijd gaat onverminderd door President Truman heeft Donderdag vciklua^u, d-t d« VN. d.-ok .o.udcQ blijven uitcefenen op de communisten tctdat een wapenstilstand in Korea zcu zijn getekend en dat do strijd krachten van de V.N. niet door de te- gonstandor zouden worden verrast. Tru man gispte nieuwsbureaus on onafhan kelijke bladen wegens „gefantaseerde verhalen over een staken van hot Vuren". „Ik hcop, dat ieder thans zal be grijpen, dat in Korea bet vuren niet gestaakt is en ook niet gestaakt kon werden voordat een wapenstilstand is getekend", aldus de president. De Nccrdelijko onderhandelaars te Paticnocndjon hebben Vrijdag een voor stel der verbondenen, na het sluiten van een wapenstilstand vanuit dc lucht beven geheel Korea een gemeenschappe lijk toezicht uit to oefenen, dat er geen nieuwe militaire voorbereidingen ge troffen werden, van de hand gewezen. Indonesische delegatie naar Nederland Maandag 3 December zal een Indo nesische delegatie oaar Nederland ver trekken om besprekingen te voeren inzake nieuwe internationale overeen komsten in plaats van de R.T.C«-over eenkomsten. Zij zal tevens bespreki l- gen voeren over de kwestie West-Irian, aldus is Vrijdag na een zitting van het Indonesische kabinet bekend ge maakt. Dulles over afweer van agressie John Foster Dulles, rondreizend am bassadeur der V.S., heeft aangedrongen cp het opbouwen van ccn machtige strijdmacht cm een Russische agressie af te schrikken door dc bedreiging met een vernietigende tegenaanval. Dulles stolde dit voor als practisch al ternatief, ingeval internationale over eenstemming over beperking van de bewapening tenslotte zou uitblijven. De voorgestelde strijdmacht zou in staat mcetcn zijn het binnenlandse communi- caticstclscl van de Scwjet-Unie zodanig te treffen, dat „haar uiterst gecentra liseerde, despotische pclitiestaat" uiteen zcu vellen. Uiteraard, aldus Dulles, zcu duidelijk gemaakt moeten worden, dat de „puciitieve" strijdmacht op zich zelf nimmer een bedreiging zou zijn, doch slechts gebruikt zou worden bij wijze van roprcssaille vcor „openlijke, cnuitgeloktc agressie". Dulles verklaarde een en ander in een toespraak tot een vergadering van vertegenwoordigers van reclame-bu- reaux te Detrcit. Geen handel meer tussen Oost- en West-Duitsland Do handol tussen Oost- on West- Duitsland is Vrijdag geheel stil ko men te liggen, daar toca de voorlopige overeenkomst afliep, die in de maan den September, October en November ;;C.g r-'S^ hnctLiLvcr:?i?r op kleine schaal mogelijk maakte. Do nieuwe handelsovereenkomst, die in September jl. is getekend kan nog steeds niet worden uitgevoerd, doordat do Oost- Duitse autoriteiten blijven weigeren de beperkingon op het goederenverkeer naar en van Berlijn op te heffen. Oost- Duitsland motiveert zijn houding met de verklaring, dat het verkeer naar en van Berlijn niets heeft uit te staan met de handel tussen Oost- en West- Duitsland. Zolang de beperkingen blij ven bestaan, wenst men van West- Duitse zijdo geen aanvang te maken met de uitvoering van de overeenkomst. Politieke Commissie der V.N. Wysjinsky wat milder gestemd De Sowjet-Russische minister vau Binnenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft Vrijdag in de vergadering van de po litieke commissie der V.N. het voor stel tot vorming van een sub-commissie der vier grote mogendheden voor de ontwapening aanvaard. Wysjinsky stelde echter do eis, dat de Sowjet-Russische amendementen op het Westelijke ontwapeningsvoorstel worden aanvaard. „Ondanks geschillen mot de drie mo gendheden zijn wij bereid onze pogin gen voort te zetten en deel te nemen aan het werk van do subcommissie ter onderzoek van de verschillen tus-J sen het Westelijke en het Sowjet-Rus sische voorstel voor ontwapenyjg, al dus Wysjinsky. Pakistan, Irak ea Syric hadden de vorming vao een der gelijke subcommissie voorgesteld. De arrestatie van Slansky In kringen van Tsjechc-Slowaakse vluchtelingen te Parijs verluidt, dat de gearresteerde Tsj echo -Slowaakse vice- premier, Rudolf Slansky, een van de Ocst-Europese politici was, „die over eengekomen waren Russische hegemo nie tegen te gaan en met Tito na diens afval contact te houden". In deze kringen legt men verband tussen Slansky en do voormalige sec retaris-generaal van de Poolse commu nistische partij, Gomoelka, en do voormalige president van de Poolse republiek, Oscebkamcrawski. Do beide laatsten bevinden zich cp het ogenblik in de gevangenis. In Praag en War schau zijn andere arrestaties aanstaan de, aldus deze kringen. Zij voegen or aan toe, dat de „vol van Slansky" do positie van premier Gottwald en zijn schoonzoon, do minister van defensie Ccpicka, zal versterken. De toestand in Syrië Volgens in Beiroet ontvangen be richten zijn yersterkingen gestuurd naar de. garnizoeoen in de Noord-Sy- rische steden Aleppo on Hama met het oog op naar aanleiding van de otaatsgreep in Damascus verwachte ongeregeldheden. In Damascus zelf is alles rustig. Het leger heeft ongeveer 50 personen, on der wie op drie na alle ministers, ge arresteerd. Een woordvoerder van het leger heeft verklaard, dat slechts personen, die „gevaarlijk waren voor de natio nale veiligheid", waren gearresteerd, „De president moet nu de crisis op lossen". Het vermiste Amerikaanse vliegtuig Volgens radio-Moskou heeft het Sowjet-Russische miuistcrie van Bui tenlandse Zaken Donderdag op Ame rikaanse beschuldiging, det de sedert'" G November verniste bomnaer,v;c-*:r.- van de Amerikaanse marine is neerge schoten, tegengesproken. De verklaring van Donderdag beves tigt, dat een vliegtuig door Russische jagers was opgevangen, toen „hetSow- jet-Russisoh grondgebied schond". Het bij Amerika ingediende protest, dat de machine teruggevlogen was na het vuur te hebben geopend op de jagers, die terug vuurden, werd herhaald, al dus Radio-Moskou. Weer een staatsgreep in Thailand Deer een staatsgreep ia Donderdag de regering van Thailand ten val ge bracht. aldus meldt radio Bangkok. Volgens een proclamatie van hot leger is de regering van maarschalk Piboel Scuggram ontbonden cn heeft ,een voorlopige commissie van negen onder leiding van de opperbevelheb ber van het leger, generaal Pin Tsjoen Ahanwan, het bestuur over hot land jn handen gencmcn. 31/2 jaar geleden werd Songgrun dcor hot leger aan de macht go- bracht. In Juni werd Songgram door marine-officieren ontvoerd, doch na dat de kanonneerboot, waarop hij zich bevend, was gebombardeerd cn gezon ken, wast hij zich zwemmend in vei ligheid to stellen. Voel marinc-cfficie- ren, coder wie do opperbevelhebber van dó vlcot en tien bogo officieren, werden teen gearresteerd. VERSCHRIKKING IN ITALIË Brede modderbaan voert naar zee NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor elke 2-8 December In het overstroomde gebied in Noord- ItaVé, waar nog steeds honderden per sonen zijn geïsoleerd door do kolkeodo watermassa's, is de temperatuur Don derdagavond tot onder het vriespunt ged .aid. De vloedgolf in de rivier de Pc heeft de Adriatische Zee bereikt en \cert een brede baan gele modder van tientallen kilometers lengte in zee. A. delingen technici waren Donderdag bezig de stukken land te desinfecteren, dio droog, zijn gevallen nu het peil van het water gemiddeld een ccnti- met-r per uur daalt. Over het ondergelopen gebied hangt oer lijkenlucht, nu hot water zijn 6lao',itcfiers teruggeeft. Men gelooft, dat dcor do kracht van de water man a's ook de aarde van dc kerk hof-n is weggespoeld. Verder komen óe iijkon van honderden verdrenken dieren naar de oppervlakte. H-'t is neg niet mogelijk een schat ting te maken van het aantal mensen, dal dcor de stroom is meegesleurd en ver pronken. Binelux-luchtdoelartillerie- school te Lombardsijde Met drie schoten uit 90 mm-kancn- cea, bijna volautomatisch luchtdoelge schut, is te Lombardsyde, een Bel gisch dorp aan de Yzer ten Zuiden van Oostende, een belangrijk feit be klonken in do uitbouw van de ge- "uk« .-.schappelijke verdediging der Bcne- t: <bnden, namelijk de opening van 4^-i.Miclux luchtdcelartillerieschool. In deze instelling, „bet resultaat van de samenbundeling van een politieke idee en een onontwijkbare militaire needzaak", zoals do commandant van do school, de Belgischo kolonel F. L. M. Ccrdonnier het in zijn ope ningsrede uitdrukte, zullen in de toe komst Nederlandse, Belgische en even tueel ook Luxemburgse luchtdoelar- tilleristen gezamenlijk werden opge leid. Hierdoor zal do noodzakelijke coör dinatie in opleiding cn tactiek worden bereikt, een punt, waarover in NATO- verband reeds lang en tot dusverre zonder veel succes wordt gepraat. Voor do lage landen is hot daarom des to belangrijker, dat zij als eersten een begin hobbcn gemaakt met deze coör dinatie. Volgons do te Oslo verschijnende „Aftenpc6len" zullen do Noorse Wal visvaarders naar het Zuidpoolgebied in het seizoen 1951-1953 worden uitge rust met hcfschrocfvliegtuigen. HET BRITS-EGYPTISCH GESCHIL Incidenten komen nog geregeld voor EEN BAAN OM KERST. CADEAUX TE KOPEN Nog nimmer was het aantal meisjes en vrouwen, variërend in leeftijd van 15-60 jaar, dat ge durende de Kerstdrukte in de Australische winkels en maga zijnen een tijdelijke betrekking heeft gevraagd, zo groot als thans dit jaar. Volgens betreffende da tnes zijn de kosten voor levens onderhoud zo hoog, dat zij geen K.ans zien van het gewone inko men Kerstgeschenken te kopen. Het loon voor winkelpersoneel in deze tijd is ongeveer acht pound (plm. f 67) per week. Er is echter berekend dat voor een niet te groot gezin men minstens 10 20 pound (f 84-170) aan .Christmas Gifts" kwijt is. En dan moet men niet eens te royaal uit de hoek komen 1 Ontstellende cijfers Vclgens een raming van de Italiaanse minister van cpenbare werken, Aldisio, is deer de overstromingen in Zuid- en Nccrd-Italiê, op Sicilië en op Sar dinië aan de landbouw een schade van engeveer 300 milüoen gulden (49 mil liard lire) toegebracht. Alleen al in een enkele sectcr van het everstremingsgebied in Noord-Italié zijn 5.500 stuks vee, 600 paarden en ozels, 8.000 varkens, 400.000 kippen, 1.500 ten graan, 10.000 ton suiker, J200.000 plcegen en 700 landbouwtrek kers verleren gegaan. 2.000 boerderijen zijn vernield, aldus de minister. Vandaag zal ook op oas eiland het publiek een gave worden gevraagd voor de overstromingsslachtoffers in Italië. Het is heel hard nodig, dat deze col lecte eeQ goed resultaat te zien geeft, omdat de nood in de Po-vlakte ont stellend groot is. Nu het water begint te zakken komt pas aan het licht welke catastrophale gevolgen de over stromingen hebben gehad. Weer zijn duizenden berooid van hun allernood zakelijkste goederen en dakloos gewon den. Honger en koude schijnen te zul len triomferen over menselijke af weermiddelen. Gelukkig is allerwege het initiatief genomen om de helpeade hand toe te steken. Ook Nedcrlaod blijft niet achter, want het Rode Kruis heeft hulp toegezegd. Het Nederlandse Rode Kruis kan die huip niet louter uit eigen middelen verschaffen. Dit zou ten koste gaan van eigen voor- ai éuhtgea en daaren vor.it c-n be roep gedaan op het Nederlandse pu bliek. Vrijwel geen andere 6treek :tx do wereld weet beter over de door water aangebrachto ellende mee te spreken dau juist Zeeland. Verwacht mag daarom worden dat hier met mil de hand zal worden gogevco. Do moei lijke tijdsomstandigheden zullen daarbij nauwelijks eon rol behoeven to spelen. Tegenover dit grote leed vallen vele bezwaren weg. Ons volk bevindt zich in de tot mildheid stemmende sfeer rond St. Nicolaas en dit kan mede van invloed zijn op do gewilligheid waarmede do baarzen open gaan. ïn een regeringsoproep ter ondersteuning van de collecte wordt opgemerkt: „dat de solidariteit van do volkenniet slechts een wensdroom, maar ccn wer kelijkheid is; dit zal het Ned. volk vandaag met de daad kunnen tonen, door er aan mee te werken de actie van het Nederlandse Rode Kruis to doen slagen, waardoor er toe kan wor4 den bijgedragen hot leed van do be-i vclking van Noord-Italië enigszins tè verzachten".1 Op 30 Juli j.l. waren 117.000 hectaren bes van de in Augustus 1949 deer brand goteisterde Franse „Landes" kunstmatig hersteld. Gerekend mag worden dat de totaio horbebossing vin de geteisterde gebieden niet meer dan vijf zes jaar zal vergen, aldus heeft de Franse Staatssecretaris voor de Landbouw medegedeeld. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrfjdag Zaterdag Openb. v. Joh. 18 Openb. v. Joh. 18 Openb. v. Joh. 19 Openb. v. Joh. 19 Openb. v. Joh. 20 Openbwv. Joh. 20 Jesaja 40 dag 1-18 20-24 1-10 11-21 1-10 11-15 1-31 Kolen worden niet wit, ook al wast men ze met melk. ook X WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Veel wind Veranderlijke bewolking met later enkele buien; krachtige tot harde, in het uiterste Noorden van het land later wellicht stormachtige, Weste lijke wind; overdag iets lagere tem peraturen dan gisteren. 2 Dec. Zon op 8.26, onder 16.32. Maan op 12.17, onder 20.10. 3 Dec. Zon op 8.27, onder 16.32. Maan op 12.41, onder 21.42. Eerste Kwartier 5 Dec. te 17.20. Hoe de tijd zich ook mag roeren, Waar hij ons naar toe mag voeren, Naar omlaag of naar de top, Toch komt Sinterklaas naar binnen, Bij de wachtende gezinnen, En hij heft zijn vinger opl Weer herkennen we zijn teken, Ook als Pieterbaas gaat spreken, RykTijk zwart en opgetooid. Als voor opgewonden kleinen, Soms vanachter de gordijnen, 't Lekkers ruim wordt uitgestrooid. Vele schoentjes staan te wachten, Elke avond zo na achten, Als een jaarlijks blü verhaal, Dat een wereld houdt omvangen, Vol van kinderlijk verlangen, In een duidelijke taall Straks gaat weer de bromtol draaien Komt een koddig treintje zwaaien Langs zijn baantje in het rond. Gaan V ons aangenaam verpozen, Tussen popjes.blokkendozen Bü dat treintje op de grond. En we voelen 't: in ons leven Wordt ons dan iets moois gegeven, Het vergoedt zoveel gemis, Iets, dat zó niet is te zeggen, Wat men niemand uit kan leggen, Maar dat echt en kostbaar is! Stap eens even uit de tijden, Als Sint Nicolaas komt rijden Door een wereld vol geraas. Zing maar het geluks-refreintje, Met een opgewonden kleintje, Bij' een popje of een treintje, Of een stukje speculaas.... December 1951. KROES. (Nadruk verboden). Do Rcemccnso regering heeft drie onderscheidingen ingesteld voor kin- 4orrijko moeders. De hoogsto klasse is Heldin van hot moederschap" (tien en meer kindoren), de tweede klas „Glorio van het moederschap (zeven tot hogen kinderen), de derdo klas „Medaille van het mocdorschap" (vijf cf zes kinderen). Zware kanonnen en ammunitie Te Pert Said heeft Egyptische po litie Dcnderdag in de nabijheid van „Petrushcuse", de zetel van het ha venbestuur, gescheten cp Britse voer tuigen. Britse soldaten en officieren hebben vanuit het „Petrushcuse" het vuur beantwoord. Een Egyptenaar zou zijn gewend. Elders in Port Said zijn Donderdag middag stenen cn Molotofcocktails ge gooid naar Britse voertuigen. Dc Egyp tische politie kwam niet tussenbeide. In do nacht van Woensdag op Don derdag zijn bij Ismoilia twee Britse auto's met machinegeweren beschoten. Geen dor inzittenden werd getroffen. In oen nota heeft het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken Don derdagavond Engeland beschuldigd van schending der voorzieningen van de conventie van Constantinopcl van 1808 ever de vrije vaart door het Suczkanaal Engeland deed geen voorafgaande me dedeling van bezoeken van Britse oor logsschepen aan Egyptische territoriale wateren of hot ankeren van deze sche pen in Pert Said, Suez, het moer van Timsah en dc grote Bittermeren, aldus de nota. Het verongelukte „Meteor", vliegtuig Do bestuurder van de Donderdag in Twenthe verongelukte „Metcor" was de 26-jorige gehuwde reserve eerste luitenant vlieger waarnemer H. Vrijenhoek uit Gorinchem. Do heer Vrijenhoek is in Indonesië officier van do artillerie van het KNIL geweest, is aldaar overgegaan naar de militaire luchtvaart en op geleid tot vliegcr-waarnorocr. In Aug. 1950 werd hij overgeplaatst naar dc luchtstrijdkrachten in Nederland. Hij volgde ccn opleiding op do „Meteor" straaljager, diende bij het 322e squa dron op Twenthe en daarna bij de jaohtvliegschooi aldaar. Direct nadat de staking van haven werkers in Now York. dio 26 dagm heeft geduurd, was beëindigd, werden do verschepingen van oorlogsmnteriëoi naar Nederland en de andere NATO— landen weer mot spoed ter hand ge nomen. Dit bleek wel teen de afgelopen tweo weken zeven stukken zwaar ge schut in Rotterdam aankwamen, waar door hot aantal van dit type wapen, dat ons land sinds Augustus bcrcikto, tot tien steeg. Twoo van de grote kanonnen, dio tot do krachtigste stukken veldartil lerie in hot arsenaal der Westerse democratieën gerekend kunnen wor den, kwamen op 16 November cn vijf andere stukkeu op 22 November in Rotterdam aan. Ook werden vier ecn- hoden van de 4-Ioops lucbtdoelmitrail- lcur, ontvangen. Op 22 November ar riveerden oveneens 2.500.000 stuks machinegeweer patronen (caliber 50) en een kloincre boeveelheid van het caliber 30. Een derde lading Amerikaanse mate rieel vcor de verdediging van Ne derland arriveerde op 20 November in Poortershavcn. Deze lading, bestaande uit 231 ton ammunitie voor artillerie, waaronder ook anti-tank Bazooka- raketten, werd aangevoerd door een Amerikaans vrachtschip. Bovendien ar riveerde neg afgelopen Dinsdag een Nederlands vrachtschip met aan boord twee volautomatische electronischc vuur- Icidingstcestollon voor zwaar luchtaf weergeschut. Enige andere ladingen zijn neg onderweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1