Stad en Provincie Amerikaanse oliemaatschappijen lanceren een vredesplan Afd. „Schouwen-Duiveland" Ned. Vereniging voor Suikerzieken RADIO-PROGRAMMA Woensdag 28 November HILVERSUM L 402 M. 7 nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 zendersluiting. 9 nieuws. 9.10 voor de zieken. 9.30 waterstan den. 9.35 gram. 10.15 idem. 10.30 morgendienst. 11 gram. 11.30 „Zo je doet, zo je ontmoet", hoorspel. 12 sopraan en piano. 12.30 land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Zigeu- nermuziek. 12.59 klokgelui. 1 nieuwa 1.15 Protestants Interkerkel. Thuis front. 1.20 mandolinemuziek. 1.50 gram. 2 Promenade-orkest en solis ten. 2.45 voor de meisjes. 3 Omroep orkest en soliste. 3.45 voor de jeugd. 4.30 zendersluiting. 6 nieuws. 6.15 pianoduo. 6.30 „Appèl geblazen", causerie. 6.45 gram. 7 Spectrum van het Chr. organisatie- en vereni gingsleven. 7.15 literaire wedstrijd. 7.30 gram. 7.40 radiokrant. 8 nieuws en weerberichten. 8.10 commentaar familiecompetitie. 8.20 kamerorkest en solist. 9 „De Bijbel als boek", causerie. 9.20 koor en orgel. 9.50 Internationaal Evangelisch Com mentaar. 10 pianorecital. 10.15 Harp muziek. 10.45 avondoverdenking. 11 nieuws en S.O.S.-berichten. 11.15 gram. 11.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. 11.35-12 garra. HILVERSUM II. 298 M. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 zender sluiting. 9 nieuws. 9.12 gram. 9.50 voor de huisvrouw. 10 schoolradio. 10.20 voor de huisvrouw. 10.30 gram. 10.45 voor de vrouw. 11 gram. 12 voordracht. 12.15 accordeonorkest en solist. (12.30-12.33 land- en tuin bouwmededelingen. 12.33-12.38 voor het platteland). 12.55 kalender. 1 nieuws. 1.15 dansmuziek. 1.50 rege ringsuitzending: „De brievenbus gaat open", correspondentieclub o. I.v. Regina Zwart. 2 gesproken por tret. 2.15 strijkkwartet. 3 kinder koor. 3.20 pianorecital. 3.30 voor de jeugd. 4.10 idem. 4.30 zendersluiting 6 nieuws. 6.15 varia. 6.20 actualitei ten. 6.25 amusementsmuziek. 6.50 „De sluipende volksvijand", klank- beeeld. 7.20 gram. 7.30 voor de jeugd 8 nieuws. 8.05 politiek commentaar. 8.15 Joegoslavische volksmuziek. 8.40 Aetherforum. 9.20 operamuziek 8.10 gev. programma. 10.45 „De wol- handkrab", causerie. 11 nieuws. II.15 gram. 11.40-12 orgelspel. Opstanden op het eiland Flores 112 mensen gedood Volgens persberichten zijn bij opstanden die onlangs op Flores zijn uitgebroken, 112 personen gedood en 50 gewond. In welingelichte kringen verklaart men, dat deze opstanden zijn uit gebroken na een poging tot agra rische hervorming in^ Adera, een der negen sultanaten van 't eiland, tegen de wil van de conservatieve meerderheid. Bijna 3.500 personen zouden uit dit gebied zijn gevlucht. De politie en het leger hebben maat regelen genomen om de orde te be waren. VREEMDE VANGST De Noordlogger Katwijk 176 heelt Zaterdag te IJmuiden een 6.20 m lang op een potvis gelij kend zeedier aangevoerd, dat 2367 kg woog. Volgens de des kundigen was het dier een krui sing tussen een appical (soort potvis) en een haringhaai. Een vismeelfabriek heeft het beest gekocht. Drie netten heeft het dier, dat onder de Engelse wal werd gevangen, vernield. ZIERIKZEE Lezing over Nieuw-Guinea voor het Nut De tweede Nutslezing van dit sei zoen, die Vrijdagavond werd gehou den in de Concertzaal, werd ver zorgd door de heer C. Hokke to 's Gravenhage, die het onderwerp Nieuw-Guinea inleidde voor een aandachtig gehoor. Na ingeleid te zijn door de voorzitter van het Nuts- departement, op de hem eigen sym pathieke wjjze, nam de spreker zijn gehoor mee naar het reusachtige eiland Nieuw-Guinea, dat elf maal zo groot is als Nederland en be woond wordt door één millloen Pa poea's. De heer Hokke diende bij de Gouvernementsmarine in het toen malige Nederlands-Indië en uit hoofde van deze functie bevoer hij het gehele stroomgebied rond Nw.- Guinea Zijn lezing vormde een mengsel van geographische-, historische- en enkele anecdotische bijzonderhe den. Met behulp van een kaart toef den de aanwezigen in de geest in de verschillende kustplaatsen: Hollan- dia, Sorong, Fak Fak, Merauke. Uit de eertijds kleine bestuursposten, omringd door de uitgestrekte wil dernis, groeien thans nederzettingen van wat groter omvang binnen het raam van da geleidt ontwikkeling van dit grote onontgonnen gebied. De ontwikkeling van Hollandia (de hoofdstad) werd sterk bevorderd door de Amerikanen, die de plaats als basis gebruikten, tijdens hun op mars in de Pacific. Nieuw-Guinea bezit'machtige stro men, als de Mamberamo-rivier met als zijrivieren de Van Daalen-rivier en de Idenburgh-rivier. Karakte ristiek voor het hoge midden is het Caratensz-gebergte met de Wilhel- minatop. Lang niet elk terrein op Nieuw-Guinea ia geschikt voor ex ploitatie. Wat betreft de grondsoor ten wordt de beste gevonden in de „nek" van de Vogelkop, waar even tuele emigranten zeker kansen heb ben. Belangrijk is de olie-exploita tie voor de Nederlands-Nieuw Gui- nese Petroleum Maatschappij. Ove rigens wordt de ontwikkeling nog geremd door de onzekerheid om trent de toekomstige status van het eiland. Interessant was de ontdek king van de Wisselmeren, achter bet hoge kustgebergte in het Zuiden, die slechts door watervliegtuigen waren te bereiken. De rond het meer wonende Papoea-stammen bleken noch verbaasd, noch ver toornd over de komst der blanken. Trouwens, in het algemeen is de Papoea de Nederlander gunstig ge zind. Bijzonderheden over de kust- formaties, de nabij Nieuw-Guinea gelegen eilanden, werk van zending en missie, flora en fauna, maakten de lezing tot een geheeL Een overvloed van geografische- en historische bijzonderheden had den wij wel besproeid willen zien met wat meer „Nutshumor", het geen' overigens geen critiek in houdt, want de na de pauze ver toonde kleurenplaatjes maakten het beeld van dit Rijksdeel overzee, in combinatie met 't gesproken woord, werkelijk bijzonder helder. HAAMSTEDE Straatverbeteringen Nd de verbetering van het gedeelte straat tussen de begraafplaats en de Kloosterwcg klaar is, blijkt pas van boo grote betekenis deze is. Door een verbreding van bet wegdek en bet aanbrengen van een Bitumenlaag in de vorm van Compomac, is een weg ver kregen die daar ter plaatse eco be langrijke verbetering betekent. Ook; kunnen wij ons nu een voorstelling maken, welk een grote verbetering het zal zijn, wanneer, bopenlijk binnen af zienbare tijd, do Noordstroat en even tueel ook andere straten van oen der gelijk wegdek zullen zijn voorzien, waartoe de gemeenteraad besloot. Won neer dan ook het trottoir in de Noord straat langs do buizen aan de Oost kant gelegd wordt, zal een straat ver^ krogenworden, waarmedo het moj derne snelverkeer zeer gebaat zal zijn. Muzikale plannen Naar wij vernemen worden pogii- gen aangewend om te komen tot op richting van een strijkorkestje, zoals voor 1940 onder de naam „Sibelius" reeds voor de Westhoek van het eiland bestond. Wij wekken de beoefenaars van de strijkmnziek op, aan dit stre ven, waarvan de horen A. M. Simons en L. C. v. d. Velde de promotors zijn, mede ta werkea (eaeiade tot op-i richting te kanoen komen. ZONNEMAIRB Zacht najaar Als gevolg van het rachto najaar kunnen we regelmatig in de krant lezen dat op verschillende plaatsen aardbeien worden geplukt. Nog zeer korte Djd geleden werden te Zonne- maire col* nog aardbeien van de koude grond gegeten. Thans kun nen we melden, dat de hee; P. van Fclius aan de tweede frambozen- oogst is toegekomen. De tweede oogst is wel aanmerkelijk minder dan de eerste, doch toch is do op brengst meer dan een „enkele". Het mond' en klauwzeer B^j twee landbouwers te Zonne- maire, de heer J. M. Goemans en M. v. d. Wekken, is hot mond- en klauwzeer onder het vea geweken. Te Zonnemaire is nog slechts één bedrijf besmet. Uitbreiding van de ziekte heeft zich gelukkig minder voorgedaan dan het zich aanvanke lijk liet aanzien. DREISCHOB Sin fc-Nicolaasf eest De Vrouwenbond van de plaatse lijke afdeling van de Partij van de Arbeid organiseert Zaterdagmiddag a.s. het jaarlijkse Sint Nicolaasfeest. NIEUWERKERK Uitvoeringen „K.N.O." Veer een goed bczatto zaal gaf Vrijdagavond de Tonoclvor. „K.N.O." alhier baar jaarlijkse nitvcering. Dc hoer Evclccns sprak een openings- en welkomstwoord in de vorm van een sprookje waarin een ouderpaar ror- versohillonde kindoren heeft, dio in ouderdom en karsktor veel van elkan der verschillen en waarvan de jongste „K.N.O." heet. Het cudorpaor heeft zich grote offers getroost om de kin deren een mooi en gezellig tehuis te bezorgen, wet zonder de gewaardeerde hulp ven een ver familielid niet mo gelijk was geweest Nu is bet san de kinderen cm hun dankbaarheid te to nen door het ouderhuis nooit te ver- Isten en het meubilair met liefde te verzorgen. De moraal is om trots te ziju op het nieuwe verenigingsgebouw en dit te tenen door geen es en peukjes op de grond te deponeren. Daarna werd opgevoerd „Vogel vliegt de Wereld in", een eomedie in drie bedrijven. Het was geen gemakkelijk stok, doch bet werd keurig opgevoerd De tonelisten waren oude bekenden die hun speren op dit gehicd reeds verdiend hebben. Stuk vcor stuk waren zij vcor bun rol berekend en dat zij succes hadden bewees het spontane sppUos. Na afloop dankte de heer Eveieens het gezelschap veer het gebodeoe cn het publiek voor de belangstelling. De burgemeester dankte, als tolk van de aanwezigen, bet gezelschap voor de prettige avend die werd gegeven en allon zender enderscheid die belange loos 't toneel in hun vrijn tijd hebben gebouwd. Dit was weer een staaltje van saamhorigheid waarop de gemeente trots kan zijn. Een zeer gezellig bal w*rd vcr- zergd door de „Red-Whitc and Blue Stars" uit Bergen cp Zoom, dio wij hier gaarne neg eens zullen terugzien. Zaterdogavcnd werd het stuk weder om voor een flink bezette zal opge veerd met hetzelfde succes. OOSTEKLAND Geen Winkelweek Ons bericht van Vrijdag jl. als zouden er plannen bestaan ook hier een Winkelweek te organiseren be rust op een abuis. Een Midden standsvereniging bestaat hier (nog) niet en ook in winkelierskringen blykt men er weinig voor te gevoe len. Ook de bevolking is niet bijster enthousiast aver etalagewedstrij den, raden enz. enz., welke attrac ties de kopers tenslotte toch zelf moeten betalen. Vernieuwing kruideniers- en manufacturenzaak De kruideniers- en manufacturenzaak van de heer C. Stouten in het Groe- ncndaal heeft een flink© verbetering ondergaan. De veel te klein geworden winkelruimte ia door uitbreiding naar achteren met ruim 1 meter, groter geworden. Door het aanbrengen van 2 grote spiegelruiten zijn ook de eta lages veel verbeterd. Verder zijn twee nieuwe toonbanken aangebracht cn ia do opberging voor de kruidenierswa ren od manufacturen geheel naar de eisen des tijds ingericht. Do afdeling manufacturen treft men rechts en die der kruidenierswaren links in do win kel aan. Vorder is de winkelruimte van een plafond voorzien. Eon su blieme verlichting maakt ook 'a avonds gezellig winkelen mogelijk. Vrijdag j.l. geschiedde de opening van de vernieuwdo zaak op enigszins feestlijke wijze. Guirlandes waren aan gebracht, dio tezamen met de vele bloemstukken eeu feestelijk aanzicQ aan de winkel gaven. Andermaal is ons dorp een mooi pand rijker geworden, dank zij het initiatief zan do firma Stouten Zoon. XSKUINIS 9E Opening Winkelweek 8t Ni cc laas ea twee zwarte kaechi ten wsrso Zaterdagavond aanwezig toen „Nu mst Hope" mat vrolijke tenen de op handen zijnde Winkel-' week aankondigde. Natuurlijk bracht tan en ander veel publiek op da been, dat zich achtar, daar eerst Maandag de winkelweek be gon, voorlopig beperkte tot bet ba- zichtigen van de etalages. Ook nu weer was vso deze etalagea veel werk gemaakt co in onderlinge wedijver werd geatredeu om een prijs. De uit- alag van deze etalagewedstrijd was als Vclgti Ereprijs J. J. de Waal, Lange Ring; le pr. A. de Kening, Kerk plein; 2e pr. 8. P. van Boveo; 3de pr. J. Huibers; 4e pr. W. A. Jumclet- van den Berg; 5e pr. H. E. Braber. Eervolle vermeldingen kregen: 8. J. P. Ju nu-let, M. Eienbaaa, Fa. Boone en van der Have, G. de Gruijter en W. Bal. Dc mosselexport /Zoal» wij reeds begin vorige week meldden was er enige terugslag in de verzending van Waddenzcemossolen naar Frankrijk cn deze stroevero ver zending is ook te zien uit de export cijfers. Door Bruinisser kwekers wer den aangevoerd uit de Waddenzee cn doorgeleverd naar Ierseke cn Tholen 2930 tonnen mossels, terwijl 1650 ton nen Zeeuwse mosselen naar diezelfde plaatsen werden afgeleverd. Totaal 4580 tonnen. Schepen in moeilijkheden Zaterdagavond geraakte tijdens ruw weer het motorschip „Mitropa" (schip per Kiovit) in het Mastgat in moeilijk heden cn liep cp de aldaar gelegen zandplaat „Dwars in de weg". De oorzaak was motorstoring tengevolge van do hoge zee. Hot te Wemcldinge gestationneerdo motorschip „Walrus" van v. d. Tak's Bergingsbedrijf to Rotterdam verleende assistentie en ken met veel moeite 'hot schip behouden in do yiucht^avcn te Zijpo binnenbrengen. Do kracht der elementen op dot cgcoblik mego blijken uit hot feit, dot tengevolge van het stormweer do aan het denk der „Mitrcpa" aanwezige vlot uit de davits werd gerukt en cver boerd 6loeg. Ook deze vlet kon door do „Walrus" worden opgepikt en ge borgen. Persoonlijke ongelukken dc- don zich niet vcor. De „Mitropa" was Diet geladen. Tengevolge van het ruwe weer der laatste dagen geraakte Zaterdag het motorschip „Nooitgedocht", schip per van der Linde te Brouwershaven, in moeilijkheden. Komende uit het dijkwater geraakte het metersohip ter hoogte van Batten- cord (Fiokkee) aan lager wal en werd hot schip op de steenglooiïng gedreven. Do schipper met vrouw en zoon kon den gelukkig ongedeerd het schip ver laten, terwijl een deel der inventaris en meubilair neg naar de wal kon "werden gebracht. Het Borgingavaartuig „Walrus" van v. d. Tak's Bergingsbedrijf trachttte cok hier do „Nooitgedocht" to bergen, dcch kon door het 6lechte weer geen verbinding met het schip krijgen. Dit Economische ontwikkeling van achterlijke olielanden 22 Amerikaanse oliemaatschap pijen hebben zich ln een open brief in de „New York Times" tot presi dent Truman gericht met het plan dat naar haar mening een derde wereldoorlog aal vermijden en het communistische gevaar aal beswe ren. De betrokken maatschappijen, die alle haar olie geheel of gedeeltelijk in het buitenland winnen, stellen voor alle Amerikaanse en buiten landse maatschappijen in één ge weldige internationale onderneming te verenigen met een kapitaal van tenminste 25 milliard dollar. Het me rendeel van de inkomsten dezer on derneming, die geschat worden op 6 milliard dollar per jaar, zal vol gens het plan beschikbaar worden gesteld aan de landen, waar de olie wordt gewonnen. In de open brief wordt voorta uit eengezet, dat het opnemen van de Brits-Iraanse oliemaatschappij in de voorgestelde internationale onder neming de oplossing van het BriU- Perzische geschil mogelijk zal ma ken, evenals de regeling van de schadevergoeding aan genoemde maatschappij. President Truman wordt tenslotte verzocht de presidenten van de 22 Amerikaanse oliemaatschappijen bijeen te roepen om het plan nader te bestuderen. ZIERIKZEE Film- en propaganda-bljeenkomst in „Concordia" Zaterdagmiddag vergaderde on der voorzitterschap van de heer M. de Regt in een der zalen van „Con cordia" te Zierikzee, de afdeling Schouwen-Duiveland van de Neder landse Vereniging van Suikerzie ken. Op deze bijeenkomst hield de voorzitter eon inleiding over het boek „Insuline" van de schrijver Seal Harris, waarin hot leven wordt beschreven van Sir Frederic Ban ting, een Canadese geleerde, die het redmiddel voor suikerpatiënten in suline ontdekte. De lezing vormde een korte samenvatting van dit in teressanto boek, waarin de schrijver met grote liefde de persoon van deze held der medische wetenschap be schreven heelt. In samenwerking met Prof. Ch. H. Best stelde hij uit een mengsel van bestanddelen van een dierlijke alvleesklier en andere stoffen, het insuline samen, dat een- maaal in grotere productie gekomen duizenden suikerpatiënten het le ven heeft gered. Harris tekent Ban ting als een echte dienaar van de wetenschap; een bescheiden mens, veelzijdig en volhardend, maar on gelukkig in de liefde. Zijn ontdek king vond op velerlei wijzen offi ciële waardering, maar inzonderheid door toekenning van de Nobelprijs. Deze nobele dienaar der mensheid vond de dood bij een vliegramp in 1941 op New Foundland. Na deze interessante boekbespre king verkreeg de algemeen secreta ris van de N.V.S., de heer J. D. Boks, het woord, die ontstaan en doel van de vereniging in enkele korte trekken schetste. Gebleken is dat de vereniging werkt met volle steun van de medici en dat zij er in slaagt op allerlei wijzen het belang van de leden-suikerpatiënten te be vorderen. Uitgangspunt van de ver eniging is dat de diabetici normale, valide mensen zijn, wier lichame lijke gezondheidstoestand slechts af hankelijk is van de persoonlijke welzünsverzorging en het zich strikt houden aan de voorschriften van de dokter. Bijzonder belangrijk is het organiseren van kinderkampen voor jeugdige diabetici, onder contröle van artsen cn jeugdleiders, waarbij zij in de gelegenheid komen een heerlijke vacantie bulten door te brengen. Spr. deed mededeling van een komend internationaal congres van verenigingen van suikerzieken in 1952. Ook de overheid steunt de suikerzieken, daar zij niet meer kunnen worden afgekeurd voor be trekkingen bij Rijk, Provincie of ge meente. Spr. waarschuwde voor kwakzalverij en niet door de N.S.V. gewaarmerkte z.g.n. suikervrije ar tikelen. De bijeenkomst werd besloten met de vertoning van de kampfilm 1951, dat het leven in beeld brengt van de kinderen die op „De Bijster- bos" bij Apeldoorn een fijne vacan tie hadden. Tussentijds werd medegedeeld dat de heer Steendam heeft bedankt als bestuurslid van de afdeling. De se cretaris, de heer J. J. Stols, heeft nu ook het penningmeesterschap op zich genomen. De voorzitter deed tenslotte een beroep op de aanwezi gen te trachten het ledental zo groot mogelijk te maken. De afdeling telt thans 46 leden, terwijl op ons eiland 125 suikerpatiënten wonen. gelukte Zondagmorgen boter in samen werking met bet m.s. „Jannis" van de Gebr.a Maaa Weatbroek. Het schip ken worden geborgen en naar de Vluohthaven te Zijpo worden gebracht. Het vaartaig had belangrijke schade cpgelcpen en had onder meer het reer verloren, terwijl do achtersteven geheel was ontzet en de schroef was 'vernield. Ock had het lekkage bekomen. Op de werf van do fa. van Duivendijk alhier zal hot gerepareerd werden. STAVENISSE Brutale inbraak In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd alhier ingebroken bij de slager en veehandelaar A. L. Gunst. Do bewoners hebben hiervan niets be merkt, zelfs niet dat de dieven in de slaapkamer xijn geweest. Waar schijnlijk zijn zij bedwelmd, want Zon dagmorgen ontwaakten zij met zware hoofdpijn. Het gehele huis is door zocht cn allo ladoa ea kastoa bleken overhoop gehaald. Enige tienduizenden guldens zijn go- stolen. Do spaarpotten van de kijIe ren en de winkellade waren eveneens leeggehaald. De deur van de slaapkamer bleek mot een plank tc zijn gebarricadeer j, zodat de bewoners zich met een ladder door het dakraam naor buiten moes ten begeven. De Rijkspolitie stelde ra;t behulp van een speurhond een onder zoek in, doch tengevolge van do regen had dit nog geen resultaat.Vermoe- delijk zijn de dieven door do schuur deur binnengekomen. VOETBAL K.N.V.B. Zaterdagmiddagcompetitie 2e klasse A: Bevelanders I-Veere I 2-2, Kats I-Wissenkerkje I 3-1. 2o klasse Cï Veere II-Bevelandors II 4-1. Juniorencompetitie Burgh B I-Renesse B I 0-5 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Ouwerkerk heeft een vicaris. Zondagmorgen werd candidaat Elbert P. Kuin uit Bergen (N.H.) alhier tot zijn dienstwerk als vica ris ingeleid door ds. Joh. J. Brijker uit Ter Apel (vroeger te Ouwer kerk). Nadat gezongen waren Ps. 103 1 en 3 en Gez. 149 3, las ds.' Brijker Handelingen 9 19b-22 en Johannes 4 1-6, waarna hij een predicatie hield n.a.v. Handelingen 9 20 en 21: „En terstond predikte hy Christus, dat hij de Zone God's is. En allen, die het hoorden, ston den verbaasd". Na de predicatie las ds. Bryker het formulier dat betrek king heeft op het ambt van vicaris, waarna de bevestiging plaats vond. Vicaris Kuin werd hierna het 4e vers van Ps. 121 toegezongen. Na gebed en orgelspel beklom vi caris Kuin het spreekgestoelte cn la3 Romeinen 12 1-21, waarna hl) een predikatie hield n.a.v. Nehemla 2 20: „God van den hemel, die zal het ons doen gelukken en w(j, zijn knechten, zullen ons opmaken en 20: „God van den hemel, Die zal het ouderling Hack hartelijke woorden van dank tot ds. Bryker en van welkom tot de vicaris, die hij Ps. 134 3 liet toezingen. Vicaris Kuin dankte ds. Broker en ouderling Hack en richtte zich vervolgens tot de gemeente. Met het zingen van Gez. 300 A 1 en 3 werd de druk bezochte dienst beëindigd. Ned. Herv Kerk. Borccpon te Leiden: A. J. Jörg, AI- roolc; to Vinkcvccn: J. T. Doornenbal, Oono. Geref. Kerk Bodonkt vcor Huizum: J. M. Bloem kelk, Trccbcck. Geref. Kerk (Art; 31 K.O.) Tweetal to New Westminster (Con. Rof. Church): P. Lek, Stadskanaal cn H. J. Schilder, Utrecht. Bcrccpcn tc Ermclo: Joh. do Wal, Rijnsburg. Geref. Gemeente OOSTERLAND. Heden (Dinsdag)- ovend 7 uur Ds, M. Blok uit Rot terdam- C. PREDIKBEURTEN Woensdag 28 November (Dankdag voor het gewas) Ned. Herv. Kerk Zierikzee. Grote Kerk; 7.30 uur Ds. van Roon (Koorzang). Haam stede: 10 uur Ds. van Vliet. Elker- zeee: 10 uur Ds. Nauta, 2.30 uur Ds. J. van Vliet uit Haamstede. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur Ds. Tiemersma, 7 uur Ds. H. M. Kuitert uit Scha- rendyke. Haamstede: 10 en 3 uur Ds. J. H. Meyer uit Berkum. Scha- rendijke: 10 en 2.30 uur Ds. Kuitert. Brouwershaven: 11.15 en 3.15 uur Ds. H. Scholing uit Zuidland. Zon nemaire: 10 uur Ds. Aalbersberg, 2.30 uur Ds. Y. J. Tiemersma uit Zierikzee. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 3.30 uur Ds. v. <L Klis. Kerkwerve: geen dienst. Haamstede: 10 uur Ds. J. P. Mete ring em. pred. te Zierikzee, 6.30 uur Ds. v. d. Klis. Geref. Gemeente Zierikzee: 10, 2 en 6.30 uur Ds. M. Blok uit Rotterdam-C. Haam stede: 10, 2 en 6.30 uur Ds. F. Mal- lan uit Bruinisse. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 26 November. Klei (35 mm. opwaarts): Eigenhei mers f 10,75-11,25; Bintjes f 8,50- 9; Alpha's f 7,75-8; Bevelanders f 11 -11,50; Furore f 11-11,50Meerlaa- ders f 10,50-11. Zand (35 mm. opwaarts): Voran f 7,25-7,50. Voer-aardappelen: Gemengd voer f 4,75-5,25. Per 100 kg. Prijzen berekend op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 26 November. Bin nenlandse granen (officieuze .note ringen per 100 kg. franco Rotter dam). Tarwe, kalm - op vochtconditle f 23,50-24,65. Prima kwaliteit - zon der vochtconditie f 24,50-25. Na de styging van de vorige week was de stemming voor de overige granen nauwelijks prijshoudend. Zoraergerst f. 36-39. Haver f 27,50 -32, zware daarboven. Rogge t 33,50 -36. Peulvruchten (boerenschoon) Groene erwten, blyven vast ge stemd, f 41-60. Schokkers, prijshou dend, f 45-62. Bruine bonen, kalm, f 45-53. Veemarkt ROTTERDAM, 26 November. To taal aangevoerd 1471 dieren, nl, 960 vette koeien en ossen, 511 varkens. Prijzen per kilogram: vette koeien en ossen f 2,45-2,60, f 2,20-2,35, f 2. 2,15. Varkens (levend gewicht) f 2,20-2,15-2,10. Vette koeien en ossen, aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen iets stijver dan vorige week Dins dag. Varkens, aanvoer iets kleiner, handel tamelijk, prijzen iets stijver. FINANCIEEL NIEUWS De belastingdruk in de Verenigde Staten Vclgcns do Amerikaanse Kamer ran Koophandel heeft do regering van Trnman hot Amerikaanse volk tot dus- Terro 8 milliard dollars meer belas ting betalen dan allo vcrige regeringen \tozamcn.Een derde van nl het geld dat dc Verenigde Staten in do loop van hun geschiedenis hebben uitgegeven, is blijkens mededeling van dezo kamer nitgogoven deer de regering van Tru man. Do Komcr van Koophandel becijfert, dot de sohatkist van 1789 tct medie 1945 254.2 milliard dollars aan be lastingen heeft ontvangen vergeleken mon 262.6 milliard dollars ender de regering van Trnman. Voordat TrumAD president werd beeft de regering der Verenigde Stoten 488.8 milliard del- liars uitgegeven en nadien 281.8 mil liard dollars.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 3