VAL DA Schip zonder roer GEMEENTERAAD ZIER1KZEE AFSCHEID Ged. Staten keurden aanbesteding bouw 5 duplex- woningen goed Huuroverccnkouut sportpark „Bannlnk" Aanuchalfiug auto'a voor de hulp-keurmeesters De klok van de Kleine Kerk In do Dinsdagavond gehouden spoed- eisende vergadering ven de gemeente raad warcu allo loden tegenwoordig. Vccrsitteri do burgeuoeater, Jhr. Mr. J. Schuurbcque Dceijo. Tct do ingekomen stukken behoort een schrijven van do heor G. U. Kosink to Modder, houdende de mededeling dat hij rijn benoeming tot hoofd van do te atichtrn B.L.O.sohool per 1 Jan. 1952 aauneemt. Ged. Staten hebben het huurreglement van het Sportpark „Bonnink" goedgekeurd. Het veralag ever 1950 van het Economisoh Tech- uclcgisch Instituut wordt voor ken- uisgeving aangcuumcu. De notulen van de jongste vergade ring van het algeuieeu bestuur vun |jct ziekenhuis „Schouwen en Duiveland" te Ncordgouwe geven geen aanleiding tot bespreking. Hieruit bleek o.a. dat de verhoging van de verplaegtarieven was goedgekeurd, dat de huisvesting van het verplegend personeel nog steeds onvoldoende ia en dat de begrote bijdrage van f 2,10 per inwener on gewijzigd blijft. De ingezonden begroting 1952 van hot ziekenhuis begroot de bijdroge per inwoner voor dat jaar echter op pl.m. f 2,53 per inwoner. Het nadelig saldo werdt geraamd op f 60.333,18 voor de gowene dienst en op f 19.506 voor de kopilaaldienst. Het laatste wordt uit geldleningen gefinancierd. Bouw duplexwoningen goedgekeurd God. Stoten hchbcn bericht dat zij geen bezwaar hebben togen het inder tijd genomen raadsbesluit tot aanbeste ding van de bouw van 5 duplexwcnin gen, doch de aanncmingssom wensen zij van f 54.105 gebracht te zien op f 53.000. Op voorstel van de voor- zittor besluit de raad dienovereenkom stig. (Met de bouw, die gegund is aan do aaunemer J. Stouten te Oostorland is imniddols begonnen. Red.) Uit het rapport inzake de contrdle zon de jaarrekening 1950 van hot Ge meentegasbedrijf blijkt, dat het verlies ever 1950 heeft bedragen f 31.903.63 (1949: f 27.679,06). N.o.v. dit rapport merkt de heer van Duin op dat er in vermeld wordt dot de financiële resultaten over 1950 niet zijn na te gaan, wat hij een vreem- do opmerking vindt, daar da cijfers er tcch duidelijk in worden genoemd. Weth. du Croo licht toe dot deze for mulering elk jaar wordt gebruikt en haar oorzaak vindt in het feit, dat men een nog meer gedetaillerdo opgave in do rekening wenst, wat de Gascom- missie niet juist acht. Ged. Staten hebben er dan ook nog nooit aanmer- De Ambonezen uit het woonoord te Kerkwerve hebben Dinsdagmiddag af scheid genomen van Schouwen-Duive- land. Hun vertrek is noodzakelijk ge worden door do komst van D.U.W.- arbciders, die nu eenmaal ook weer onder dak gebracht moeten worden. De Ambonezen zijn Woensdag vertrok ken naar Bamoveld, waar zq zullen worden ondergebracht in het kasteel „De Schaffelaar", wel bekend bij vele Zierikzeese evacué's, die hier tij dens de oorlog een schuilplaats von den. Niet zonder ontroering hebben wij kunnen constateren, dat de Ambo nezen zich te Kerkwerve volledig thuis voelden. Zij waren roods voor een groot deel versmolten met hnn omge ving en koqdea met de mensen hier uitstekend opschieten. Hun vertrek be tekent dan ook voor hen het door snijden van talrijke vriendschapsbanden en dit is voor dezo gevoelige mensen eon smartelijk iets. Het is be treurenswaardig dat do Ambonezen tot een soort hernieuwde ovacuatio wordoa gedwongen, mnnr de practische om standigheden zullen er wol toe gedwon gen hebben. Bij hun afscheid zij nog eens opga- merkt, dat de Ambonezen in voorbeel dige harmonie met do bewoners van Schouwcn-Duivclond op on neer zijn gegaan. Van de strubbelingen en moei lijkheden, die elders in kampen voor kwamen was hier geen sprake. Do mensen voelden zich hier op hun ge- mok en de gelegde contacten waren van dc allerprettigste oord. Dnt pleit voor do Ambonezen moor ook voor de bewoners van Schouwen-Dulvclnad, die wars bleken van elk rassenvoor oordeel, het pleit bijzonder voor hea, die krachtens hun muntschnppolijke po sitie veel met do Ambonezen omgiogen. Zij hebben aan dit ontrechte volk het andere Nederland getoond, dot eerbied weet op te brengen voor elk mens, dat menselijke waardigheid weet te respec teren cu dat verdraagzaamheid keot als onaantastbare levenswet. De hoop kan slechts bestaan, dnt do Ambone zen in hun krachtig geloof stenn zul len vinden, om ook dit vertrek als onontkoombaar te accepteren. Mogo „De Schaffelaar" voor hen doorgnngs- poort worden naar die andere bnrcht waar hun gedachten altijd toeven Ambon hun vaderland. king op gemaakt. Ds heer v. d. Doel vult san, dat bet een bcdrjjfetechnische kwestie is, daar het bedrijfstechoisch juister is niet alles cpe&baar te ma ken. Spr. had echter wel gewenst dat het rappert eerst de gascommissie ge passeerd was. De voorzitter antwoordt, dat deze gang van zaken gemakke lijker is, hoewel het omgekeerd ook kan. Het rapport wordt vervolgens goedgekeurd. Huurovereenkomst Sportpark Ged. Staten berichten de ontvangst van de nieuwe Algemene Politieveror dening. Dezo zal dus spoedig in wer king kunnen treden. Aan de erde komt dan een ontwerp besluit inzake de huurovereenkomst van terreinen ten behoeve van het Sport park „Bannink". Na gepleegd overleg is de commissio van het legaat-Dekker bereid gevonden de huurtermijn op 12 jaren te bepalen tegen een huursom van f 575,per jaar, onder voor waarde dat in do clausulo wordt op genomen dat om da 6 jaren de huur som kan worden herzien. Z.h.s. keurt do raad deze nieuwo huurovereenkomst, die dus een huurverhoging van 15 pet. inhoudt, goed. Op verzoek van Ged. Staten besluit do raad z.h.s. de bcheersverordening van het woningbedrijf te wijzigen. Ook do verordening op do keuringsdienst van vee cn vlees in de ring Schouwen on Duiveland wordt gowijzigd en wel in die zin dat do doublures van de Wet op Economische delicten er uit werden golicht. Auto's voor hulpkeurmeesters Dan kemt de 17e wijziging van de bogreting 1951 aan de orde. Hierin is c.m. opgenomen een post van f 10.000 veer aankoop van 2 auto's ten behoeve van de Vleeskeuringsdienst kring Schouwen en Duiveland, voorts een pest voor de aanleg van centrale ver warming in de B.L.O. school door de Fa. Wed. A. Tamso te Goes en een pest voor de aanschaf van meubilair e.d. ten behoeve von de verbouwde secretarie. Vcor dit laatste was reeds oen peet in dc begroting opgenomen vcor een gedeelte van het totale be drag, dat ever enkele jaren verdeeld zou werden, doch nu wordt voorge steld het gehele bedrag in de begroting 1951 te verwerken. Do hoer Groenendijk maakt aanmer king bp de post voor do 2 auto's, welke hij hoog vindt. Nu van alle kan ten cp versobering wordt aangedrongen en do gemeente zelfs haar jaarlijks cnderhcud van gemeentewerken niet kon deen uitvoeren, mag hij z.i. hier aan niet medewerken. Bovendien komt de dienst f 500 tekort en bestaat de kans dat de keurlonen weer verhoogd zullen moeten worden. Tenslotte heb ben de hulpkeurmeesters het maar pl.m. 5 maanden van het jaar druk. Do voorzitter legt uit hoe do oude toestond was en dat het rijden met eigen auto's efficiënter is, terwijl de ccntróle nu ook beter is dan in de tijd dat van huurautcó's gebruik werd gemaakt. Het bestuur van de kring heeft de aanschaf ook m.a.s. goedge keurd. Het geld kemt tenslotte ook bij de gemeente terug. Do heer Simmers legt uit cp welke tijden de keuringen geschieden en vindt de uitgave cok hoog. Een en ander werdt op de huisslachtingen verhaald. De voorzitter merkt op, dat de laatste aan de lage kant zijn en dat hierover nog gesproken zal worden, maar dit hangt niet samen mot de auto's. De hoor Linders vraagt wat er in do reste rende 6 cf 7 maanden van het jaar mot do auto'a gobourt. Hierop ant woordt de voorzitter dat deze ter be schikking van do kouringsveearts blij ven. Do socrotnris logt uit dat maxi mum 12000 km. por jaar mag wcrc.eu goredon. Wat meer gereden wordt is privé. Do hulpkeurmeesters krijgen er oon vasto toolage voor van f 1200 per jaar, waarvan zij alles moeten bokoe- tigon. Hot maximum kan oohter zo nodig verlangd wordon. Na nog enige bespreking keurt de raad z.h.s. de begrotingswijziging goed. M.a.s benoemt de raad vervolgens mej. M. M. van don Ouden met ingang van 1 September 1951 tct lerares nut tige 'handwerken in voste dienst aan do Oponbnre ULO-school. Rondvraag Tenslotte wordt nog een korte rond- vrn g gehouden waarbij do hoer Groe nendijk informeert naar do klok von de Kleine Kerk. Do voorzitter ant woordt, dot do aannemer voor een trap zen zorgen, die echtor nog niet klaar is. Nu is de toestand voor do klckopwinder nog te gevaarlijk om bij do klok to komen. Dc heer Groe nendijk toont zich echtor zeer ontstemd ever de gang van zaken en zou do kick direct op gang gebracht willen zien. Do uitvoerder hooft zioh bereid verklaard do kick gratis te willen opwinden on hem zou voorlopig mach tiging daartoe gegeven dienen te wor don. Voorts dringt spr. san op spoe digs ophanging van de bel. Weth. Gerritsen zou liever de opwinder eon directe opdracht willen geven, waarbij do voorzitter zioh aansluit. Tenslotto gaat de raad ermede accoord dat de voorzitter de klokopwinder direot op dracht geeft en dat de bel zo spoedig mogelijk zal worden aangebracht. Do heer Verstrate brengt enige klach ten over van burgera over het, zonder bun verrkennis, aanbrengen vau braud- kranen-aanwijzers aan de gevels van kun woningen. De voorzitter meent dat dit een kwestie van de Waterleiding- Maatschappij is, doch zal het oudcr- sceken. Ook vraagt de heer Verstrate beter onderhoud van de waterplaatsen in de gemeente. Ook hierover zal de voorzitter spreken. Hierna sluiting dor vergadering. RECHTZAKEN Molenaar uit Kerkwerve ver oorzaakte dodelijk verkeers ongeval Op dc rel der openbare zitting voor strffzaken von bet Kantongerecht te Zierikzee van 7 November j.l. kwam c.m. voor do zaak tegen Z. M. V., mclenaar te Kerkwerve, verdacht van overtreding van het Verkeersreglement. Verd. hod op 14 September j.l. te Zierikzee op het kruispunt Pietersclic- straat-Maohuisstraat geen voorrang verleend aan een uit de Manhuisstraat kemeado bestelwagen. Toen hij deze wagen iu het oog kreeg trachtte hij zijn vrachtwagon tot stilstand te brengen dcch zijn voet glipte van de voetrem. Teneinde een aanrijding met de bestel wagen te voorkomen gooide hij zijn stuur naar rechts om, waardoor do bak van de wagen tegen de muur vso de cp dot kruispuut staande Chr. Kloutorschocl terecht kwam. Tussen do muur on do vrachtauto bevond zich op dat tijdstip hot 4-jarige meisje G. M. J., wolk kind door do vracht auto word gegrepen cn tussen dc muur en de auto bekneld rankte, als gevolg waarvan zij verwondingen opliep, waar aan zij later is overleden. Verd. gaf het hem ton laste gelegde volkomen toe. Getuige A. J. S., be stuurder van de bestelauto, bevestigde de leep der gebeurtenissen, zoals die waren ten laste gelogd. Getuige-dcs- kundigo B. v. d. L., die verdochto'e vrachtauto had onderzocht, verklaarde dat deze, behoudens de handrem, in erdo was. De Ambtenaar van hel O.M. achite hot ten laste gelegde bewezen, dcch wees cp de ongelukkige samenloop van omstandigheden, weshalve hij een niet te zware geldboeto wilde eisen. Verdachto's verdediger, Mr. G. J. B. du Crco, voerde aan, dat verd., die geenszins als een wceste rijder bekend staat, zwaar getroffen was dcor .een ogenblik van onoplettendheid. Hij had met een vaart van hoogstens 15 20 km. gereden, doch wos van zijn stuk gebracht door het plotseling verschijnen vande bestelauto en het afglijden van zijn voet van do voetrem. De gevol gen van dit ongeval drukken hem zeer zwaar en hij zal deze wel nimmer meer van zich kunnen afzetten, welke straf zwaarder voor hem is dan welke boete ook. De Kantonrechter was ook van me ning dat hier geen sprake is van grove schuld of nalatigheid, doch achtte het feit ernstig. Daar streng dient te wer den opgetreden tegen chauffeurs die geen voldoende aandacht schonken aan hot cverige verkeer op de weg, veroor deelde de Kantonrechter V. tot een geldboete van f 150,een maand hechtenis voorwaardelijk mot een proef tijd van 2 jaar en intrekking van zijn rijbewijs voor de tijd van 2 m,aandoi\. P.T.T.-ambtenaar maakte reisje naar Canada van verduisterd geld Do Officier van Justitie bij de Iïaog- so Arrcndissomcnts-Rcohtbank oisto Dinsdag negen maanden gevangenisstraf mot aftrok togon do 26-jarlgo W. J. Tormotcn uit 's-Gravenhngo, die orvan bosohuldigd werd als ambtenaar van do P.T.T. 2343 guldon te hebben vor- duistord ton nadele van de Rijks Auto- mcbiclcontrolo. In Juni van dit jaar, teen T.'s ohof op vooantio was, wist hij een aantal verlcpeu metorrijtuigbo- lastingkaarton te vervalson, zc danig, dat zij nis nieuwo woor uitgegeven kenden werden. Van de 2343 gulden maakto hij oon reis naar Canada. T. be kende het hem ton lasto gologdo feit. Uitspraak ever 14 dagen. Order is order| Conform do ois van do advo'onnt- fiscnal bovostigde hot Hoog Militair Gerechtshof Diusdag hot vonnis vnn do Krijgsraad to Volde West, wairblj dpi. soldaat van dor Moy uit Don Hang wegens het niot cpvolgen van con order tct oon gevangenisstraf van vijf weken mot aftrok was veroordeeld. Soldaat von dor Mey diende in October 1950 bij do Koninklijke Londmacht op Aruba (Nederlandse Antillen). Op zekero dag droog oen korporaal hem op zijn „a"- brcek aan te trekken (besto uniform). Zijn commandant had hom echter ten strengste verheden hot beste uniform te dragon, zedot van dor M. gerechtigd moendo to zijn do order von do kor poraal niet op te volgen. De Krijgsraad en het Hef oordeelden dit stondpunt evenwel onjuist. Veehouder sloeg zijn paard met hooivork Tegen de 47-jarige veehouder uit Wortner, J. H. Konijn, die zijn paard met een hooivork had geslagen, heeft de procureur-generaal bij bot Amster dam# Gerechtshof, uir. J. F. Hoeffel- uian, twee maanden voorwaardelijk ea ecu boete vau 60 glcL, aubsidiair 20 dagen goCiat. De Haarlemse politierech ter had de man tot een maand ver oordeeld. Op 19 Juni van dit jaar wa* de veehouder met zijn maaimachino op hot land besig. Hot paard waa on willig cn hij eloeg het met een hooi vork op aijo achterdeel De elag werd met zodanige kracht toegebracht, dat de atok brak. Met het afgebroken atult gaf do veehouder hot dier toen nog een slag op hot hoofd, die ongelukkig aankwam. Het linkeroog werd geraakt. K. vond het niet nodig mot het dier naar een vee-arts te gaan. Zijn vee arts, als getuige-deskundige gehoord, verklaarde, dat hij het paard later, toen de wond reed» genezen was, had gecontroleerd. Het gezichtsveld van het oog is als gevolg Yan de verwonding gedeeltelijk afgeschermd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Renesse-Noordwelle: cand. F. A. van Liere, Zaltbommel; te Sluis (toez.): cand. L. P. W. Groenveld, Zevenhuizen. (Z.H.). Geref. Kerk Tweetal te Groningen: J. R. Hom mes, Winschoten en G. Morsimk, Nijkerk. Beroepen te Berkum: J. H. Meyer, hulppred. aldaar; te Rijsoord: K. Kramer, Lioessens; te Murmer- woude: D. Hoornstra, Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Leersum: E. duMar- chie van Voorthuysen, Sliedrecht; te Enschedé: R. Slofstra, VenendaaL Geref. Gemeente Tweetal te Leiden: T. Dorresteyn, Opheusden en H. Ligtenberg, Rot terdam-W. Beroepen te Giessendam: H. Lig tenberg, Rotterdam-W. Bedankt voor Scheveningen: F. Mallan, Bruinisse. Ned. Herv. Kerk ZONNEMAIRE. Dinsdagavond j.l. kwamen in de consistorie der Ned. Herv. Kerk de mannelijke en vrou welijke lidmaten bijeen om te be slissen of zij tot November 1956 de verkiezing van ouderlingen en dia kenen zelf ter hand nemen of deze overlaten aan de kerkeraad. Beslo ten werd de kerkeraad tot verkiezen te machtigen. Na eeen tweede stem ming werd besloten om de kerke raad alleen het recht van voor dracht te geven. Uit deze voor dracht zal dan de gemeente een keuze doen. Het boek met de zeven zegelen Voor de Dinsdagavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierik zee gehouden eerste winterlezing van de Ver. van Rechtz. Hervorm den in dit seizoen, bestond goede belangstelling. Na gemeenschappe lijk zingen van het 3e vers van Ps. 43 ging de voorz., dhr. P. J. v. d. Doe, voor in gebed, waarop hy, na een kort welkomstwoord, het woord gaf aan de spreker voor deze avond, Ds. J. H. Mulder uit Rotterdam-Char- lois, die als onderwerp had geko zen: „Het boek met de zeven zege len". Alvorens hiermede aan te van gen lai tpr. Openbaringen 0, waarna gezongen werd Ps. 891 en 8. Na gewezen te heben op de grote beroeringen in de wereld van tegen woordig, besprak Ds. Mulder in het bijzonder de positie der Joden, aan wie de Bijbelse profetieën vervuld worden, de weer toenemende bete kenis van de Middellandse Zee en het ontwakende Egypte en Azië. De Christen dient allo conflicten en spanningen met belangstelling te volgen, doch met do Bijbel in de hand en in de wetenschap dat al deze dingen jnocten geschieden. Hij moet ze echter ook begroeten als de barensweeën van een nieuwe tijd, een heerlijke tijd, wanneer het Ko ninkrijk God's gaat komen over het rond der aarde en Christus het Ko ningschap gaat overgeven aan God, den Vader. Hierbij moet men Schrift met Schrift vergelijken, daar de Schrift zichzelf uitlegt, als men de eenheid ervan en de sleutel die er in gelegd is maar ziet. Spr. besprak vervolgens uitvoerig het gelezen Bijbelgedeelte en zette uiteen hoe zegel voor zegel van het gesloten boek wordt verbroken welke ver breking telkens een ontzaglijk we reldgericht betekent. Dit verzegelde boek is geen testament, zoals velen menen, noch het boek van de ver borgen raad God's, doh men moet het vergelijken met de rol waarvan in Jeremia 32 sprake is en die be trekking had op de verkoop uit ar moede van een stuk land, doch waarbij de verkoper een tegenacte kreeg en uitzicht had op het terug komen van het vaderlijk bezit bij een van zijn nakomelingen. In dit verband wees spr. op het prachtige sociale recht van Israël, dat gegrond is op de waarheid dat niemand eigenaar van de aarde is dan God alleen en de mens alleen maar be zitter mag zijn tot God's heerlijk heid. Zo was er en is er altijd uit zicht op een goede toekomst, doch de mens bedierf en bederft steeds alles, hoewel het volgens de Schrift is dat de duivel zijn kans moet krij gen en de mens via een kruisweg tot de openbaring der zin God's ko men moet. Ten slotteheeft Christus toch de overwinning behaald maar het moet volbracht worden in ieder mens, totdat de laatste zegel van het boek verbroken is, de laatste ba zuin geblazen en de laatste schaal is uitgestort over deze wereld. Dan zal de aarde weer worden opgeno men in het grote harmonische ge heel van het Goddelijke scheppings plan, dat aarde en hemel één maakt met de nieuwe mens in het nieuwe rijk, dat op aarde gevestigd wordt als het grote Jubeljaar komt. In aansluiting op spreker's met gloed uitgesproken rede zongen de aanwezigen Gez. 1021 en 2, waar na de voorzitter hem dankte voor zijn boeiende uiteenzetting. Ds. Mul der sloot vervolgens met dankgebed. Ingezonden mededeling f 10-12, bloemkool f 10-41, kropsla f 4-0. Appel* en peren: Groninger Kroon f 13-80, iterappel f 80, Glorie van HolL f 20, Jonathan f 29, Goud- relnette f 12-33, Cox Oranje f 23- 37, Alferston f 15-20, Bramly f 10, Zoete Campagne f 30, Nouveau Pol- teau f 15, Klelpeer f 27-85, Gieser Wildeman f 43, Winterbergamot 132, Zw. Wijnpeer f 15-32, druiven I f 125-180. Allee per 100 kg, stuks of boa. Neem een doos echte PAS T ILL.ES TEGEN VERKOUDHEID MARKTBERICHTEN Coöp. Veillngsvereniging Zierikzee Veiling van 20 November Andijvie f 5-14, spruiten f 28^46, prei f 15-22, witlof f 41-52, tomaten f 16-20, rode kool f 10-13, sav. kool f 7-14, putjeskool f 18, witte kool f 4, boerekool f 7, wijnpeen f 6, kro ten f 11, knolselderij f 5-7, bospeen RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 28 November HILVERSUM 1. 402 M. 7 nieuwB. 7.15 morgengebed en ka lender. 7.30 zendersluiting. 9 nieuws. 9.10 voor de huisvrouw. 9.30 wa terstanden. 9.35 schoolradio. 9.45 gram. 10.35 Symphonette-orkest en solisten. 11 voor de zieken. 11.40 gram. 12 Angelus. 12.02 schoolradio. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 Me- tropole-orkest. 12.55 zonnewijzer. 1 nieuws. 1.20 actualiteiiten. 1.25 lunchconcert. 1.45 voor de huis vrouw. 2 schoolradio. 2.20 strijk kwartet. 3 schoolradio. 3.30 gram. 4 voor de zieken. 4.30 zendersluiting. 6 nieuws. 6.15 „Als die van ons", klankbeeld. 6.25 gram. 6.35 rege ringsuitzending: „Wat betekent In donesië voor Japan?". 6.45 „De uit kijkpost". 6.55 lichte muziek. 7.05 „De uniformen van de Kon. Land macht in de laatste eeuw", causerie. 7.15 regeringsuitzending: „Verkla ring en toelichting". 7.35 kamermu ziek. 7.52 actualiteiten. 8 nieuws en weerberichten. 8.08 De gewone man. 8.15 operaconcert. 8.55 Brabants halfuur. 9.25 gram. 9.55 „Om de toe komst van Nederland". 10.15 Resi dentie-orkest. 10.35 „De Nota-Rut ten en het basis-onderwijs", cause rie. 10.45 „Ik geloof in ene, heilige katholieke kerk", causerie. 11.00 nieuws. 11.15 lichte muziek. 11.35- 12 amusementsmuziek. HILVERSUM H. 298 M. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 zender- sluiting. 9 nieuws en weerber. 9.12 gram. 9.50 voor de huisvrouw. 10 „Thuis", causerie. 10.05 morgenwij ding. 10.20 gram. 10.30 schoolradio. 10.50 voor de zieken. 11.25 radio- feuilleton. 11.45 gram. 12 orgel en accordeon. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 sport en prognose. 1 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. 1.20 or kestconcert. 2 voor de vrouw. 2.20 voordracht met muziek. 3.20 gram. 4 muzikale causerie. 4.30 zender- sluiting. 6 nieuws. 6.15 felicitaties. 6.45 „Denk om de bocht". 7 kinder koor. 7.15 prijzen praatje. 7.30 „Te levisie en vrije tijd", causerie. 7.50 berichten. 8 nieuws. 8.05 boekbe spreking. 8.10 gram. 8.30 „Benelux". 8.40 „Een sterk volk", causerie. 9 gram. 9.50 buitenlands overzicht. 10.05 theaterkoor, -orkest en solis ten. 10.40 „Vandaag", causerie. 10.45 avondwijding. 11 nieuws. 11.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 11.30- 12 orgelspel. TELEVISIE-PROGRAMMA 8.15-9.45 nun.: Experimenteel tele visie-programma van de N.C.R.V. - 1. Emigratie-kroniek. 2. Film over de emigratie-landen Canada en Z. Afrika. 3. „Moeten ook geschoolde vaklieden gesubsidieerd worden bij emigratie"?, discussie. - Pauze. - 4. Film over de emigratie-landen Au stralië en Nieuw-Zeèland. 5. De his torie, de geestelijke en de practische zijde van emigratie. 6. Dagsluiting. FEUILLETON 43 Roman door L. K. van der Llndon De onderofficiersmenage was bui tengewoon goed. Bijna elke dag soep vooraf en een puddinkje na. Minder aangenaam was, dat zij als jonge, splinternieuwe sergeants, veel voor wacht op Zondag genomen werden. Daardoor kon Bernard er geen peil op trekken, wanneer hij naar Vlaardingen kon komen. Dit schreef hij, maar helemaal waar was dat niet. Zij kregen nooit twee Zondagen achter elkaar wacht. Er waren echter twee andere rede nen, waarom hij niet naar huis en naar Antje ging. Ten eerste had hij. geen geld en wilde geen voorschot vragen. Ten tweede was het zijn plan voor Antje en de anderen ca deautjes te kopen van zijn eerste sergeantstractement. Daar wilde hij hen echt mee verrassen. Die maand leefde hij uiterst zui nig. Als hij de stad inging, dan was het om zorgvuldig geschenken uit te zoeken. Het werd een maand van étalages bekijken en optellen. Hij herinnerde zich nu weer, hoe hij' twee jaar geleden genoten had, toen hij de schoentjes en de broches voor Antje gekocht had. Wat was dat kind er toch gelukkig meel Zty was ook zo weinig gewend. En ja, het is toch een echt lief meisje geble ven. Zijn geweten klaagde hem aan en hij besloot voor haar iets echt moois te kopen. Dat had zij wel aan hem verdiend. Hij had haar ver waarloosd en zij was hem toch weer even lief en hartelijk tegemoet ge komen. Nu werd haar portret weer menigmaal voor de dag gehaald en met aandacht door hom bekeken. Ja, een echt lief en knap ge zichtje toch. En wat een bestmeisjel Ze is nooit meer op die kwestie met Otto Dijkshoorn terug gekomen. Verbazend aardig van haar. De meeste meisjes zouden er een reuze scène over gemaakt hebben. Maar goed ook, dat zij er nooit meer over begonnen is, want tegen een kapi tein staan liegen is een klein kunstje maar tegen Antje zou het me toch niet meevallen. En dan tante Daatje. Die heeft je al door eer je wat ge zegd hebtl Met haar schelvis-ogen kijkt ze dwars door je heen. Met zo eentje als compiescommandant zou je even uit de brand wezen 1 Toch is ze reuzegoed voor Antje. Och, en voor de anderen eigenlijk ook. Zo breed heeft ze het niet, maar even vrolijk krijgen de zusjes steeds hun spaarcent en opa z'n pakje tabak. Wat zou ik voor haar kopen?" Het lijstje groeide aan. E rwerd nog wel eens wat op veranderd, maar toen hy z'n tractement ont ving, wist hy precies wat er gekocht moest worden en wat er gekocht kon worden. Met een goed gevulde koffer en een blij gemoed ging hij vroeg op de Zaterdagmiddag naar het sta tion. En geheel onverwacht stapte hij het ouderlijk huis binnen. Met een juichkreet sprong Mientje op hom af en alle onderen omringden hem en hielden niet op met vragen en bewonderen. „Waarom ben je toch niet eerder eens overgekomen om je nieuwe strepen te laten zien, jongen", ver weet zijn stiefmoeder hem. „Het had toch best even gekund, al was het maar op een avond." „Nee, moeder, ik moest eerst de centen binnén hebben, want ik wou daarvoor zo graag eens iets voor jullie allemaal kopen." „Voor ons allemaal?" vroeg Mien tje. „Maar voor Antje en buurvrouw Daatje toch zeker ook?" „Natuurlijk, liefje! Voor Antje het mooiste, maar dat laat ik nog nie mand zien!" Hij ging aan het uitpakken. „Opa en vader, nog even geduld, hoor, de dames gaan voor! Moeder, alsje blieft 1" Het was een grote fles eau de cologne. „O, jong, heerlijk! Dank je wel, hoor!" „Gaat dat zo maar tegenwoor dig?" vroeg Barend kwasi-boos. „Krijg ik er anders niks voor?" „Nou, hier dan, lekkerbek!" En voor het eerst van zijn leven werd hij door zijn stiefmoeder gezoend. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 2