I DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Ver. Staten zouden hun bemiddelings pogingen voortzetten De communistische wreedheden Noord-Korea in Telkens zijn nieuwe troepen, in actie tegen gewapende Egyptenaren Het teugelloze water eist zijn tol in geld en mensenlevens De eerste Canadese bezettingstroepen voor West-Duitsland te Rotterdam J ZIESIKMSCHESNMSWSBOD ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIÊN Hnn p«( J mnd bij vooruitbetaling I 4 2V. p. 33 ct. Lotif nummtn 10 el V«rtchi)nl t«d«r« werkdag Advertentieprijs 1 5 ct per mm Succesiei (maa 13 mm.) minimum I 1,- p. ttuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DINSDAG 20 NOVEMBER 1951 No. 169&Ï 108o Ju**: gang REDACTIE EN ADMINISTRATIE! Leng# NobeUtraat A 171, Zleriksee. Postbua nr- T. Telefoon or. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave; N.V. Drukkerij voorh. Lakenmao OchtroAo Lange NobaUlraal A 171 Zierlkiea. DE PERZISCHE OLIEKWESTIE Churchill zou geen snelle oplossing verlangen De Perzische vice-premier, Hoes sein Fatemi, heeft op een perscon ferentie te Washington verklaard, dat de nieuwe Engelse eerste mi nister Churchill niet verlangde naar een snelle oplossing van het Brits- Perzische oliegeschil. Fatemi betoog de verder, dat Perzië aan de econo mische druk beter weerstand kon bieden dan Engeland. Het bezoek van premier Mossadeq aan Caïro werd' gebracht op uitnodiging van de Egyptische regering. Fatemi ver klaarde, dat het bezoek niets te ma ken had met het organiseren van een Verenigd Front tegen Engeland Perzië was thans in staat de we reldmarkt met een derde van de olie, die voordien door de Anglo Iranian werd geproduceerd, te voor zien. De afzet van deze olie werd evenwel verhinderd door die uit oefening- van politieke druk. Pakistan had grote hoeveelheden olie gevraagd. Verder was er vraag van „verschillende maatschappijen en particulieren". Door het ontbre ken van tankers moesten leveran ties uitblijven. Amerikaanse leveranties Fatemi ontkende, dat Perzië enig verzoek om hulp van Amerikaanse oliemaatschappijen tijdens de be sprekingen in Washington had in gediend. George McGhee had pre mier Mossadeq de verzekering ge geven, dat de V.S., ondanks het mis lukken in Washington, zouden po gen in het geschil te bemiddelen. „Sommigen zeggen, dat dr. Mossa deq met lege handen terugkeert. Dat is niet w.aar", aldus besloot Fa temi. Uit Basra is gemeld, dat het Ame rikaanse schip „Steel Architect" uit de Perzische haven Khoramsjahr is vertrokken nadat het 1.750 ton smeerolie en 145 ton vetolie uit de V.S. voor de Nationale Perzische Oliemaatschappij' (voorheen Anglo Iranian) had gelost. Het schip zou op weg zijn naar Bander Sjahpoer met 500 ton militaire goederen voor Perzië. Kort geleden is het Amerikaanse schip „Robin" eveneens in Khoram- sjar gearriveerd. De lading werd door een Amerikaanse maatschappij naar de Perzische Oliemaatschappij geëxpedieerd. Anti-communistische maatregelen in Perzië Leden der Perzische politie hebben in een straat van Teheran een geheime drukkerij van do verboden communis- t:8cho Toedeh-aprtij ontdekt. Twee personen werden gearresteerd, de lei der van het clandestine drukkerijbe drijf wist te ontkomen. Do politie nam gedrukt materiaal, lidmaatschaps kaarten, ontvangstbewijzen voor beta ling van contributie en communistisohe literatuur in beslag. Een lid van de Toedeh-partq, dat wordt beschreven als „een rondtrek kend opruier", ia door do politie, ton Zuiden van Teheran gearresteerd. De arrestant, had geschriften voor versprei ding in de provincies bij zich, waarin omverwerping der Perzische regering werd bepleit. De organisatie van een Europees leger Volgens een bericht in het Britse Zondagsblad „Observer" is uit te Bonn ontvangen berichten duidelijk geworden, dat het Europese leger niet onder een Europees opperbevel zal worden geplaatst, doch onder een burgerlijke commissaris en een Raad voor de Defensie, die belast zullen zijn met het bijeenbrengen, oefenen, organiseren en uitrusten van een. overeengekomen aantal di- disies, dat ter beschikking van het Atlantisch opperbevel zal worden gesteld. Volgens de „Observer" is het waarschijnlijk, dat als eerste com missaris voor de Europese verdedi ging Paul Henri Spaak, de voorma lige Belgische premier en voorzitter van de Raad van Europa, zal wor den benoemd. Duitsland zal geen opperbevel of generale staf krijgen, doch een mi nister voor Europese verdediging, die aan het parlement verantwoor delijk zal zijn en belast zal worden met het oproepen en legeren van troepen) en het uitvoeren van bewa peningsorders, aldus dit bericht. Voorts zal iedere deelnemende regering toegestaan worden in ge val van ernstige binnenlandse on lusten het gebruik van nationale strijdkrachten, die deel uitmaken van het Europese leger, te vragen. De plannen voorzien in drie soor ten divisies: gepantserde, infanterie en gemengde divisies en ieder land zal hieraan bijdragen, aldus de „Ob server". Engeland verzoekt de Ver. Staten om inlichtingen Zaterdag was boven de Oost kust van Sicilië een asregen waar te nemen, afkomstig van de Etna, Deskundigen zijn onverwijld naar de vulkaan vertrokken- om uit te vinden of dit een aanwijzing kan zijn voor een komende uitbarsting Het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken gevraagd of het de verklaring van kolonel James Hanley, volgens welke 13.000 geallieerde krijgsge vangenen en 25.000 Zuid-Koreaanse burgers door de communisten in Noord-Korea gedood zijn, kan be vestigen. Officiële Engelse kringen weige ren enigerlei commentaar op de verklaring te geven met het oog op dc* uiterst moeilijke onderhandelin gen te Panmoendjon. Volgens dr. Clarence Rhee, direc teur van het Zuid-Koreaanse voor lichtingsbureau, hebben de Noorde lijken sinds het begin van de oor log 250.000 Zuid-Koreaanse burgers gedood. Persoonlijk was hij getuige geweest van wreedheden, begaan te Taedjong, Seoel, Tsjindjoe en Wondjoe. 2 September 1950 had hij in een greppel bij Seoel de lijken van 600 burgers gevonden. Vele waren verminkt en bij sommigen waren spijkers in de schedel gesla gen. Onderzoek in Tokio. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft een nieuw verzoek om opheldering van kwesties, die naar aanleiding van de berichten over wreedheden in Noord-Korea zijn gerezen, aan het opperbevel in Tokio gezonden. Reeds eerder heeft generaal Ridgway, de opperbevel hebber van de strijdkrachten der V.N., bevestigd, dat de communisten wreedheden hadden begaan. Hij noemde daarbij echter geen1 cijfers Zijn verklaring volgde op een ver zoek van het Amerikaanse ministe rie van het leger om verdere in lichtingen. Militaire functionarissen te Was hington vragen zich af, hoe kolonel Hanley tot de conclusie is gekomen, dat ongeveer 6.000 geallieerde krijgsgevangenen, door de Noordelij ken zijn gedood. Minister van Maarseveen plotseling overleden Maandagochtend is te zijnen huize te Utrecht plotseling over leden de minister van Binnen landse Zaken, Mr J. II. van Maarseveen. De minister-president, Dr. Droes, heeft namens de Nederlandse rege ring een bezoek van rouwbeklag ge bracht aan de weduwe van de over leden minister van Binnenlandse Zaken. De politieke commissie der Verenigde Naties Het Westerse Ontwapeningsplan eerste pont van de agenda De politieke commissie van de VJï. heeft Sowjet-Bussischo bezwaren tegen de plaatsing van hot Westerse ontwa peningsplan boven aan de agenda en het Bussiscbe vredesvoorstel op de vijf-i do plaats met 45 stemmen tegen vijf bij vijf onthoudingen verworpen. De Bussischo afgevaardigde Malik had verzocht, het Bussische voorstel na de Westerse voorstellen op de agenda vao de commissio te plaatsen. Achcson, do Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde hiermee niet te kunnen instemmen, omdat het Bus3i- sche voorstel geen nieuws bevatte en niet dringend was. De commissie sprak zich uit voer een Braziliaanse resolutie volgens wel ke het Westerse ontwapeningsplan als eerste punt op de agenda komt, ge volgd door het rapport van de com missie voor Atoomenergie, het rapport van de Commissie voor Collectieve Maatregelen, Korea, het Bussische vre desplan, de toelating van nieuwe leden en als laatste punt de klacht van Na tionalistisch China aangaande „de Buj- sische schending van het Chinees-Sow- jet-Bussische verdrag". HET BRITS-EGYPTISCHE GESCHIL Ibrahim Farrag Pasja, de waarne mende Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, heeft Zaterdag te genover verslaggevers jerldaard dat do Spaanse ambassadeur en de gezan ten van Oostenrijk en Jocgo-SIa^vië te Cairo uiting hebben gegeven aan het medeleven van hun lapden met Egypte \n rijn geschil rnet Groot-Brittan,ïiê. Do Egyptische minister van Binnen- landso Zaken, Foead Scrag el Din Pasje heeft medegedeeld, dat Egyptische po litie in de kanaalzöno bevel had ge kregen „onmiddellijk te vuren" op iedere Engelsman soldaat of bur ger die een Egyptische politieman of een burger aanviel. A.F.P. meldt, dat een afdeling En-! gelse militairen Zaterdag het douane kantoor van Port Said heeft omsin geld en zich meester maakte van 4.097 kisten met appels, die voor de Britse troepen bestemd waren en reeds op 22 October uit Genua waren gearri veerd. De appels waren niet aan de Engelsen overhandigd omdat zij ge- DE TOESTAND IN ITALIË Duizenden door het water geïsoleerd Tot nu toe hebben minstens 150.000 personen in Noord-Italiê hun wonin gen moeten verlaten. Op sommige pun ten heeft de buiten rijn oever getre den Po een breedte van 25 kilometer bereikt. In de afgelopen dagen zijn ruim 15 dorpen en talloze op zich zalf staande boerderijen onder water gelo pen. Het aantal doden is ruim twoe honderd. Honderdduizenden zijn dak-4 loos geworden en de tcbade loopt in de milliarden lire. In het gebied van Bovigo ia de toe- atand iets verbeterd. Men is er echter nog niet in geelaegd Adria, waar 200 duizend personen zonder leveoamidded len en drinkwater geïsoleerd zijn, te bereiken. Een vliegtuig heeft Zondag boven de stad levensmiddelen uitge worpen. Telefoonverbindingen met de stad zijn verbroken. Reuter meldt, dat wanhopige pogin gen werden gedaan om het dorp Argua te bereiken, waar volgens binnengeko men berichten 50 kinderen zitten in gesloten in een oud klooster. De mu ren van het gebouw worden ondermijnd door het kolkende water. Do Paua, die "reeds kort na het uit breken van de overstromingsramp hulp van allerlei aard naar do gotroffen gebieden heeft gezonden, hoeft aan do zwaarst getroffen gebieden vier müli*' oen lire geschonken, weigerd hadden invoerrechten te beta-i len. Een andere Engelse afdeling Jeg-i de beslag op Engelse postzakken, die waren achtergehouden omdat do brio-i ven niet waren gefrankeerd. De Britse ambassade in Cairo heeft hekend gemaakt, dat een Britso pa trouille Zaterdagavond in Ismailia met Egyptische politie in een vuurgovecht gewikkeld ia geraakt. Drie Egyptische politic-agenten zouden ernstig gewond zijn. Aan Britse zij do violen geen slachtoffers. Nader wordt medegedeeld, dat bij de ongeregeldheden tijdens het afgelo pen weekeinde in Ismailia vier Engel-1 se officieren zijn gedood, één ernstig gewond en twee andere militairen van lagere rang gewond. Een Britse bnr-i gcr werd ernstig gewond. Verder heeft een Britse correspondent een schots wond in zijn voet opgelopen.' Britse vice-consul te Djeddah vermoord In Lond1en| heeft het Britse mini sterie van buitenlandse zaken be kendgemaakt, dat Vrijdag de Britse vice-consul te Djeddah, Cyril Ous- man, is vermoord. De autoriteiten van Saoedi-Arabië stellen een on derzoek in. Het ministerie voegde hieraan toe dat de onbekende aanvaller is ont snapt en dat de gronden van de misdaad duister zijn. Uit van de Britse zaakgelastigde ontvangen be richten was echter gebleken, dat de misdaad geen politieke betekenis had. Amerika heeft genoeg staal Volgens Arthur Homer, de president van do Bethlehem Steol Company, be- sohikken de Ver, Staten over voldoen de staal om in alle militaire en ci viele behoeften te voorzien. Een te«( kort aan staal In do Ver. Staten zou naar zijn mening niet aan te lage pron ductie, doch aan oon onjuiste distri-* butie onder rogeringscontrdle zijn toe to schrijven. Hij zeide, dat de regering de ataaldistributie regelt zonder reke ning te houden met behoeften of dool en hij beval do regering aan de dis tributie .weer geheel aan het bedrijft loven over to lateaj De toestand in Korea Plannen, bestaan om de oorlog luedio December te beëindigen Op verzoek van de communis tische afgevaardigden is Maandag op de bijeenkomst te Pan Moen Djon besloten de besprekingen twee dagen (tot Woensdag 21 November) uit te stellen. Dit zou de commu nisten in de gelegenheid stellen de voorstellen van de V.N. volgens welke de oorlog in Korea tegen half December geëindigd zou kunnen worden, diepgaander te bestuderen. Aan het Westelijke front in Korea ten Westen van Jontsjon, voeren de Chinezen tegenaanvallen uit. Maan dagmorgen hielden de troepen der Verenigde Naties nog „hardnekkig stand", aldus een woordvoerder van het achtste leger. In het gebied ten Oosten van Koemsong consolideren de Verbon denen een nieuwe linie. Het be perkte offensief, dat drie dagen ge duurd heeft, is tot staan gekomen. Alle doelen zijn bereikt, aldus de woordvoerder. De nieuwe terrein winst heeft de voormalige winter- stellingen van de communisten in de Centrale sector onder het bereik van de artillerie der Verbondenen gebracht. Gratie voor terdoodveroor- deelden in Griekenland De Griekse premier, generaal Piastiras, heeft bevestigd, dat de 12 personen, die door een militair ge rechtshof ter dood veroordeeld zijn, niet zullen worden terechtgesteld. Alle veroordeelden zullen vallen onder de verzachtende bepalingen, doch misdaden als door deze ver oordeelden begaan, die na 1 Novem ber zijn gepleegd, zullen uiterst streng worden gestraft, aldus de premier. Dit zou slaan op een onlangs door het Griekse ministerie van binnen landse zaken ontdekt spionnagenet. Slechts 22 van de gearresteerden worden nog vastgehouden. Een van hen, die in het bezit was van een radio-zender, zou waardevolle in lichtingen over de ondergrondse communistische organisatie hebben verstrekt. BTOPPUNT VAN;— VLIEGKUNST Twee Geallieerde piloten in het Verre Oosten zijn er in ge slaagd „het bijna onmogelijke te presteren" door een vliegtuig van een kameraad, die bewuste loos was geraakt, met de vleugel- toppen van hun toestellen te be sturen, aldus een officiële ver klaring uitgegeven door de lucht macht in het Verre Oosten, De twee piloten vlogen naast het onbestuurde, toestel en tik ten het met hun vleugeltoppen steeds in de goede richting, als het een verkeerde koers begon te nemen. De twee piloten hiel den dit zolang vol tot hun ka meraad weer tot bewustzijn ge komen was en zelf zyn toestel kon laten landen. In de afgelopen week zijn in Malakka, tengevolge van; geweld daden door de communistische op standelingen, minstens 75 personen gedood of gewond. De communisten pleegden zestig aanslagen. Een of ficiële woordvoerder noemde het een „zwarte week" voor Malakka. Bij een hotelbrand in Chicago zijn drie personen omgekomen en negen gewond. De persoonlijke on gelukken gebeurden voor het me rendeel bij mensen, die uit de ra men sprongen. De portier bleef zo lang aan het schakelbord tot de rook hem verdreef; hij belde alle 150 kamers van het hóteL Er zijn mensen die vroom worden als zij niets meer te zondigen hebben. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Buien en opklaringen Gedeeltelijk bewolkt met enkele verspreid optredende buien, doch ook flinke opklaringen; overwegend matige Zuidwestelijke wind; iets lagere temperaturen, vooral in de nacht. 21 Nov. Zon op 8.08, onder 16.42. Maan op 23.48, onder 13.46. Laatste Kwartier 21 Nov. te 21.01. Het bezoek van Minister van den Brink aan Zeeland Heden (Binsdag) en Woensdag brengt de Minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, in gezelschap van dr» Chr. L. H. Truyen, directeur-generaal voor Handel en Nijverheid' en ir. J. H. Bartelds, plaatsvervangend directeur-generaal voor de Industri alisatie, een bezoek aan Zeeland. Vandaag worden ojn. Goes, Krui- ningen, Perkpolder, Hulst, Clinge en Sluiskil bezocht. In Middelburg wordt overnacht, waarna evenals in bovengenoemde plaatsen is geschied^ nog verschil lende besprekingen met vertegen woordigers van overheid en be drijfsleven worden gevoerd. Politiehond spoorde inbrekers op Bee da diverse malen heeft de politie^ hond „Prcoto" de Rotterdamse politie geholpen om mot rijn neus een of an der raadsel, waarvoor de politie stond, te helpen oplossen. Ook nu weer heeft men met 6ucces een beroep op zij a reukorgaan gedaan. In de nacht van 26 op 27 September jL werd er ingebroken in een noodwin- kel aan de Statenwog en de buit be stond uit vulpennen en -potloden, en een aantal ballpoints. De waarde vao dit alles was f 3000. Enige tijd na do diefstal werd de 31- jarige timmerman J. A. L. B. aange houden en men vermoedde, dat een vriend van hem, de 30-jarige con- structiowerker H. O. or ook bij be trokken was. Er was nogal wat materiaal tegen hem verzameld en onder meer had de politie in de winkel een schoen ge vonden, die in het bovenlicht klem was blijven zitten. Presto kwam, rook cn blafte, zon der zich te bedenken, O. vijfmaal toe. R. cn O. zijn nu overgebracht naar het hub van bowaring. Tijdens het défilé neemt generaal Eisenhower het commando over Naar functionarissen van de Perzische Nationale Oliemaatschap pij hebben medegedeeld, heeft een Installatie van de raffinaderij te Abadan, die weer in gebruik is ge nomen, tussen 2 en 12 November 25.696.000 gallons ruwe olie gepro duceerd'. In dezelfde periode wer den 537.000 gallons olie verwerkt tot benzine. Generaal Dwight D. Eisenhower, opperbevelhebber van de Atlan tische strijdkrachten, zal Woensdag a.s. de eerste Canadese strijdkrach ten, bestemd voor de verdediging van West-Europa, onder zijn com mando nemen tijdens een te Rotter dam te houden plechtig défilé. De troepen zullen aan generaal Eisenhower worden overgedragen door de Canadese minister van De fensie, Brooke Claxton, die daarbij vergezeld zal zijn van de Canadese ambassadeur in Nederland, de heer P. Dupy, en van brigade-generaal Geoffrey Walsh, commandant van de 27ste Canadese infanterie-batal- jon en het 58ste onafhankelijke veldeskadron van do Koninklijke Canadese Genie. Ongeveer 1200 man zullen aan het défilé deelnemen. De eenheden komen hedon (Dins dag) avond met het s.s. „Fairsea" in de haven van Rotterdam aan. Gedurende de opmars van de troep, zal de burgemeester van Rot terdam, Mr. P. J. Oud, de officiële gasten op het stadhuis verwelko- Talrijke autoriteiten aanwezig Het défilé zal o.a. worden bijge woond door generaal Sir John Har ding, commandant van het Britsche Rijnleger, luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Neder landse Generale Staf, luitenant-ge neraal S. C. Buurman van Vreeden, Nederlands Territoriaal bevelheb ber, generaal M. Noiret, comman dant van de Franse bezettingstroe dant van de Franse bezettingstroe pen in Duitsland en generaal Tho mas T. Handy, commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland. Bij de civiele autoriteiten zullen zich bevinden: de Nederlandse mi nister van Oorlog en Marine, Ir C. Staf, Mr W. A. Kesper, Commissa ris van de Koningin in Zuid-Hol land, en de hoofden van de Nato- ambasades en -legaties in Neder land. Na het défilé vertrekken de Ca nadese troepen terstond per trein naar Hannover.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1