Schip zonder roer DE RIJKSBEGROTING 1952 DE U.N.O. De aanvoer en afzet van mosselen en garnalen in September Gevallen geallieerde militairen uit twee oorlogen herdacht De Regering antwoordde de Tweede Kamer op haar voorlopig verslag Enig vertrouwen in de ontwikkeling van de economische toestand gewettigd De regering heelt Je Tweede Ka- mer haar antwoord doen toekomen op hrt voorlopige verslag (algemene be- aohouwiugeu) over de begroting 1952. Uloroou ia het volgende ontleend: Aangaande de defenaie-inapanuing ia de regering van mening dat het bedrag van 1500 millioen per jaar het pla fond te van hetgeen in Nederland lean worden gedragen, zonder dat wezen lijke schade wordt toegebracht aan de belangen op economisch, sociaal en cultureel gebied. Betreffende de ver houding tot Indonesiö stelt de rege ring zich op het standpunt dat zij bereid is tot overleg over alles wat onder de gegeven omstandigheden kan leiden tot verheldering en verbete ring van de verhouding met Indonesië, maar zij meent dat een dergelijk over leg alleen vruchtdragend kan zijn, wan- heer olie zaken, die daarbij aan de erde komen in haar algemeen verband kunnen worden overzien. Voor de kwestie-Nieuw Guinea ziet zij niet aan stonds een oplossing. Deze kwestie heeft meer aspecten dan die van het me ningsverschil met Indonesiö alleen. Do corzaok van de ongeregeldheden in enkele Ambonezenkampen ligt naar het cordeel van de regering hoofdzake lijk in onjuiste opvattingen san de zijdo der Ambonezen omtrent hun po sitie hier te lande. Van deze opvat ting kunnea velen bezwaarlijk afstand deen, mede tengevolge van do activiteit van een Ambcneso organisatie, die zich als hun vertegenwoordiger heeft op geworpen. Tegen het zich mengen in pcliticko zaken von de voorzitter der Molukso Kerk hodden ook verschillende Ambcnnezen, w.o. enkele predikanten, ernstige bezwaren. De economische toestand Hcewel cp economisch gebied do toestand ernstig blijft ia enig ver trouwen in de ontwikkeling gewettigd, mits cok verder voorzichtig beleid ge voerd wordt. Na de zeer ongunstige ontwikkeling in het 'begin van dit joar is er niet alleen een einde ge komen aan het in snel tempo weg vloeien van onze monetaire reserves, moor is een belangrijk deel van de achteruitgang wederom ongedaan ge maakt. In het belang van een zo groot mogelijke werkgelegenheid is het nodig dot de afzet der Nederlandse industrie in het binnenland zoveel mogelijk wordt gestimuleerd. Bevordering van het ge bruik van Nederlandse producten is Het politieke steekspel in de eer ste week van de zesde zitting der Verenigde Naties, ditmaal te Pa rijs, zal velen het hoofd hebben doen schudden van teleurstelling over zoveel wederzijds wanbegrip en wat erger is cynisme. We gelo ven niet dat Wysjinsky zich de mil- lioenen doden uit de jongste oorlog heeft herinnerd, toen hü zoveel ple zier had over het Westerse ontwa peningsvoorstel, evenmin trouwens als de roemruchte schrijvers in het 3e wereldoarlog-<nummer van het toonaangevende Amerikaanse blad „Collier". Het blijkt wel duidelijk dat het zo onder de helle lam pen in het Palais de Chaillot te Pa rijs met de vrede helemaal niet luk ken wil. Een agendacommissie wor stelt zich moeizaam door een rijste brijberg van punten heen en het valt nauwelijks aan te nemen, dat er op de werkelijk kardinale punten opzienbarende resultaten zullen be reikt worden. Wat betekent dit voor de naaste toekomst? Het is hier al eerder gezegd, dat niet alleen de oude vormen van diplomatie heb ben afgedaan, maar blijkbaar ook de factoren, waarvan vroeger een oorlogstoestand afhankelijk was. In dien vroeger staatslieden elkaar zouden aftuigen zoals het tegen woordig gebeurt, hadden de com mandanten te velde al lang bericht gekregen om op te rukken. Maar de controverse Oost-West is er een, waarbij elke vergelijking met vroe gere tegenstellingen mank gaat. Beide partijen zijn aan elkaar ge waagd en deze wetenschap remt avonturisme af. Deze wetenschap zal er ook toe leiden, dat er werke lijk constructieve politiek wordt be dreven, maar o.i. nimmer op het wereldpodium van de V.N., hetzij te Parijs of New York. Werkelijke be slissingen en het begin van een toe nadering zullen slechts te bereiken zijn achter veilig gesloten deuren, waar de diplomaten op ouderwetse manier tot elkaar komen. De twist gesprekken in de UNO mogen dus al getuigen van verminderde goe de omgangsvormen in de diploma tieke wereld, zij mogen al pijnlijk aandoen en het hart met vrees ver vullen, zy betekenen niet het laat ste woord. Het is wel nodig bij het kennisnemen van de UNO-debatten daaraan te denken. vocrsl esn kwsstle van bestrijding van ongemotiveerd* voorkeur van bat pu bliek voor buitenland** fabrikaten. Metregelen tot verbetering ven de be- •taande eitqatl* worden overwogen. Wet de woningbouw betreft «al voor 1952 hulp kuuncn worden geboden uit de bekende lening, welke door ineti- tutioncle beleggers ten behoeve ven d* woningbouw verstrekt wordt en wssr- van ruim f 100 millioen voor nieuw bouw in 1952 bestemd kan worden, accneae uit de opbrengst van n&tioa&U leningen. De verstrekking zal zedsnig geschieden dat een hiaat in bet verle nen von goedkeuringen voor woning- bcuwplannen zoveel mogelijk wordt voorkomen. In de maanden Augustus, September en October j.l. werden resp. 4147, 4065 en 4336 woningen goed gekeurd. De middenstandsproblemen Ten aanzien van de moeilijkheden in de Middenstand waarin volgens som mige kringen allereerst een oplossing gezocht moet worden in ordening en sanering wijst de regering cp de mo gelijkheden. welke de wet op de Be drijfsorganisaties biedt voor het tot stand brengen vsn geordende toestan den in midden- en kleinbedrijf. Zij hoopt dat de Middenstand er op zo kert mogelijke termijn in zal slagen van deze mogelijkheden gebruik te ma ken. De sanerende working van de Vestigingswet Kloinbedrijf 1937 zsl in de toekomst nog meer aan de dag tre den naormalo in vele bedrijfstakken waarop de wet van toepassing is ver klaard, de voor het vaststellen van vestigingseisen in die bedrijfstakken ge vestigde ondernemers plaats zullen ma ken veer een nieuwe generatie. Het 'nemen van verder gaande sanerings maatregelen acht de regering niet raad zaam. De regering heeft nader besloten dat het advies van de Sociaal Economische Raad omtrent een plan voor een defi nitieve ouderdomsvoorziening niet zal werden gevraagd in de vorm van een voorontwerp van wet, doch in de verin van een uitvoerige nota. Dezer dagen kan de instelling van een Staatscommissie worden verwacht, die o.m. de opdracht heeft na te giian of en zo ja in hoeverre, behoefte be staat aan oen wettelijke regeling van hot por tij wezen. De opneming in het arbeidsproces van gerepatricerden uit Indonesië ver loopt gunstig. In 1950 kwomen 56000 personen in ons land, in het eeistle halfjaar 1951: 18000. Hiervan kwa men 20500 mannen in aanmerking v:or het oanvaarden van een werkkring. Van deze zijn rond 6000 overgenomen door de Ken. Landmacht. Aangenomen wordt dat rond 7000 aan het werk rijn gekomen. Van de resterende 7500 staan er rond 2000 als werkzoekende inge schreven bij de arbeidsbureaux. Onder de overigen zijn er veel, die met aan passingsmoeilijkheden kampen. Aan ïen wordt bijzondere aandacht besteed. Het bouwprogramma 1952 Bij de vaststelling van het bouw programma voor 1952 hoeft de regering getracht de bouwactiviteit te brengen 'binnen het raam van het financieel economisch realiseerbare. Dat onder de huidige cmstandgheden het woning- beu wprogrommü niet meer dan 40.000 woningen kon omvatten betreurt ook do regering. Zij acht het echter voor alsnog niet verantwoord oen groter woningbouwvolume don 40.000 in 1952 in het vooruitzicht te stellen, al blijft zij or op bedacht dit aantal te ver groten. Het totale bouwprogramma dat vcor rekening van de lagere Publiek rechtelijke lichamen kemt, beloopt voor 1952 f 262 millioen, inclusief de wo ningbouw. Voor diverse bouwwerken ,mcet echter hier nog f 100 millioen xerden gevonden. Deze financiering is nog in geneu dele vemkerd. De gulden Met het cog op de monetaire toe stand en ds cosekerheld van het prijs- verlccp In ds toekomst acht de rege ring het niet mogelijk tot uitbreiding von subsidies ever te gean. Tot weder invoering van een subsidie op de brsndstcffen kon zodoende ook niet niet werden overgegaan. Tenslotte erkent de regering de de ling van de koopkracht van de gulden in de laatste jaren, doch deze mag niet cp rekening worden gesteld van het bier te lande gevoerde financiële en economische beleid. De alom in de wereld heersende prijsstijgingen hebben hier o.m. grete invloed gehad. Sedert 1946 is de koopkracht van de guldeu nauwelijks meer gedaald dan dio van de dollar. Ingezonden mededeling Waarom uw leven te slijten op een pijnbank Verdrijf rheumatische pijnen met wortel en tak uit uw ledematen Met Kruschen Salts de wereldbe roemde wetenschappelijke samen stelling van zes minerale zouten, die Uw bloedzuiverende organen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren. Bij een regelmatig gebruik van Kruschen, nooit opeenhoping van pijnverwek- kende onzuiverheden in het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten in gewrichten en schar nieren. Daar zorgen dan lever, nie ren en ingewanden wel voor, waar op Kruschen zo'n weldadig aanspo rende werking heeft. Wapen U te gen iedere nieuwe aanval. Begin vandaag nog met Kraschen Salts en dan iedere morgen die kleine dosis. VISSERIJBERICHTEN Stork gaat weer een schip bouwen De „Norske Amerika Linje" te Oslo heeft besloten tot de bouw van een zusterschip van de „Oslo Fjord" het vlaggeschip van de Noorse vloot. Zoals men. zich zal herinneren is voor de „Oslo Fjord" de complete machine-installatie geleverd door de Koninklijke Machinefabriek Ge broeders Stork en Co. te Hengelo. Hoewel het nieuwe schip in Enge land zal worden gebouwd heeft de rederij de machine-installatie ook voor dit tweede schip met een ge- installeerd vermogen van ruim 20 duizend p.k. aan Stork in opdracht gegeven. Hoofdstedelijke jeugd baldadig De kinderpolitie heeft de laatste weken veel last ondervonden van een groot aantal jongens, die in de Indische buurt te Amsterdam jacht maakten op snoepgoed en repen chocolade uit automaten. Zij gooi den een dubbeltje in de automaat, sloten deze dan niet geheel en wis ten door er tegen te slaan en te stompen grote hoeveelheden snoep goed uit de automaat te trekken. Een winkelier heeft hierdoor in één week tijd ruim honderd gulden schade geleden. De kinderpolitie heeft nu een zestal jongens aange houden. Een van hen, die al meer malen met de politie in aanraking is geweest en ook dit „roverytje" op touw had gezet, is voor de offi cier van justitie geleid. In sommige gevallen gooiden de jongens ook vreemde muntstukken in de auto maten, waardoor deze beschadigd werden. Over de maand September mag de uitvoer van visserijproducten, met uitzondering van verse haring, bevredigend worden genoemd. De aanvoer en afzet van moiaelen wai zeer bevredigend, doch in de garna- lensector ondervonden de prezen een terugslag. In totaal bedroeg de mosselaan- voer 8132 ton voor een waarde van f 801.000 en een gemiddelde kgprijs van 10 ct. Circa 50 van de aan voer was uit de Zeeuwse wateren afkomstig. (In Sept. 1950 werden aangevoerd: 4130 ton voor een waarde van f 250.000 en een gemid delde kgprijs van 6 ct). Tot en met Sept. 1951 bedroeg de aanvoer: 16773 ton voor een waarde van f 1.609.000 en een gemiddelde kgprijs van 6 ct. (Zelfde periode 1950: 19.575 ton voor een waarde van f 1.071.000 en een gemiddelde kgprijs van 5 ct). De export bedroeg in Sept. 1951 6073 ton voor een waarde van f 1 millioen. (België nam 3701 en Frankrijk 2371 ton af) tegen in Sept. 1950: 3160 ton voor f 344.000. De garnalen De aanvoer van garnalen was hoog n.l. 483 ton consumptiegarna len (waarde f 281.000 en gemiddelde kgprijs van 58 ct) en 1340 ton dro gerij garnalen. Voor het binnenland, in hoofdzaak voor de pellerijen, kwamen 300 ton beschikbaar, wat onmiddellijk een prijsdaling tenge volge had (gemiddelde prijs f 0,45 per kg tegen in Aug. f 0,54). De ge middelde prijs voor exportgarnalen bedroeg f 0,80 per kg. Ook hier was de terugslag groot. In Zeeland kon den de exportgarnalen, welke ge zouten en gekookt worden aange voerd, een paar dagen slechts de pufprijs opbrengen. In totaal be droeg de export 178 ton voor een waarde van f 236.000. (Sept. '50: 143 ton voor een waarde van f233.000). Verder werden 14 ton gepelde gar nalen uitgevoerd voor een waarde van f 57.000. (Sept. 1950: 15 ton voor f 58.000). In het 3e kwartaal 1951 vond een kleine verschuiving plaats van export- naar pellerij- en han delsgarnalen. Uitgevoerd werden in de eerste 9 maanden van 1951: ruim 1440 ton ongepelde garnalen voor een waarde van f 2,3 millioen (1950: 993 ton voor f 1,5 millioen) en 155 ton gepelde voor een waarde van f 648.000 (1950: 143 ton voor een waarde van f 550.000). Te Brouwershaven werden in de eerste 9 maanden van 1951: 145,394 Leendenaars zagen de zon draaien Een 60 70 inwoners van het dorpje Leende (N.B.) hebben vol gens him zeggen tussen half twaalf en twaalf uur Zaterdag lichtver schijnselen in kleuren rond de zon gezien, terwijl de zon -zelf naar zij verklaarden draaide. De verschijn selen zouden tevoren door Mathieu Jacobs uit Weert, die reeds eerder verschijningen heeft gehad, zijn aangekondigd aan een inwoner van Leende. Naar het A.N.P. van de sterre- wacht van de universiteit verneemt kunnen de kleurenverschijnselen veroorzaakt zijn door bepaalde om standigheden in de dampkring, die gepaard gaan met brekingsver- schijnselen van het zonlicht. ton consumptie- en geen drogerij- garnalen aangovoerd tegenover in 1950: 128,427 ton consumptie- en 22,928 drogeri)garna)en. Over te go- hele land bedroeg de aanvoer in de eerste 9 maanden van 1901: 3035 ton voor een waarde van f 2.400.000 en een gemiddelde kgprijs van 79 ct. (1950: 2634 ton voor f 1.777.000 en een gemiddelde kgprijs van 70 et). Visconserven Aan visconserven werd in Sept. 698 ton uitgevoerd voor een waarde van f 1,2 millioen (1950: 309 ton voor f 419.000). De eerste drie kwar talen van 1951 werd aan mosselcon- serven uitgevoerd 428 ton voor een waarde van f 601.000 tegenover in 1950 over dezelfde periode 323 ton voor f 378.000). Aan visconserven: 5139 ton voor f 8,5 millioen tegen in 1950; 3115 ton voor f 5,5 millioen. Een flink visje 1 Zondagmiddag is de Sch. 280 met een niet alledaagse vangst in de Scheveningse haven teruggekeerd. De bemanning, die op haringsvangst was, haalde deze reis een „visje" van naar schatting 3.000 kg naar boven. Het was een soort potvis, die niet vaak in de Nederlandse terri toriale wateren voorkomt en zich dan zeker niet laat verschalken in het drijfnet van de haringvissers. De verbazing om deze vangst was in de Scheveningse haven dan ook groot. Maandagmorgen was de vis te bezichtigen aan de afslag. Nieuw schip maakt maidentrip Zondag vertrok uit Rotteftlaia voor zijn eerste reis naar Djakarta met aan ,boord 200 passagiers, het nieuwste dub- belschroofmotorvracht- en passagiers schip van do Kon. Java-China-paket- vaartlijnen n.v. de „Tjiluwah", dat be stemd is voor do vaart tussen Chiaa cn Indonesië. Dit zusterschip van de "Tjiwangi": werd gebrcuwd door de n.v. C. van der Giessen Zonen scheepswerven te Krimpen aan de IJssel en Vrijdag werd het, terwijl het aan de Lloydkade te Rotterdam lag, overgedragen door de bcuwster san de opdrachtgeefster. Beverwijk bezit de grootste Europese vetfabriek Vrijdagmiddag werden de gemo derniseerde en uitgebreide Beverol- fabrieken te Beverwijk officiëel in bedrijf gesteld met een rede van di recteur H. Brat tot het voltallige personeel. Dit in 1924 gestichte bedryf, dat zich in het bijzonder toelegt op de productie van smeeroliën en vet ten, heeft zich vooral na de tweede wereldoorlog in een snel tempo ont wikkeld, zodat Beverwijk thans kan bogen op het bezit van de grootste vetfabriek van het continent. Per dag kunnen in dit bedryf 80.000 kg smeervetten en 100.00 kg oliën worden geproduceerd, die hun weg vinden naar alle werelddelen. Het Zweedse leger en de Zwitserse bondsspoorwegen gebruiken uitslüi- tend smeervetten van deze Neder landse industrie, die haar productie door gestadige vergroting van de export tot een 25-voud van de om zet in 1939 kon opvoeren. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 14 November HILVERSUM I. 402 M. 7 nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 zenderiluiting. 9 nieuws en weerberichten. 9.10 voor de zieken. 9.30 waterstanden. 9.35 gram. 10.30 morgendienst. 11 gram. 11.15 „Sil de strandjutter", hoorspel. 12 bas en plano. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 gram. 12.37 Eng. Herv. kerkdienst. 12.59 klokgelui. 1 nieuws. 1.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 1.20 in strumentaal sextet. 1.50 gram. 2.45 voor de meisjes. 3 orkest, vocaal en semble en solisten. 3.45 voor de jeugd. 4.30 zendersluiting. 6 nieuws. 6.15 zigeunerkwintet. 6.30 „Zieken fonds-problemen", causerie. 7 Spec trum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 7.15 boekbespre king. 7.30 gram. 7.40 radiokrant. 8 nieuws en weerberichten. 8.10 com mentaar familie-competitie. 8.20 om roeporkest en solist. 9.15 „De Bij bel als boek', causerie. 9.35 Chr. zangvereniging, bariton en orgel. 10.05 harpensemble. 10.30 Interna tionaal EvangeLisch commentaar. 10.40 gram. 10.45 avondoverdenking. 11 nieuws en S.O.S.-berichten. 11.15 gram. 11.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. 11.35-12 gram. HILVERSUM n. 298 M. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 zender- sluiting. 9 nieuws en weerberichten. 9.12 gram. 9.50 voor de huisvrouw. 10 schoolradio. 12.20 voor de vrouw. 10.30 orgel en piano. 10.45 voor de vrouw. 11 gram. 12 voordracht. 12.15 pianoduo. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 voor het platteland. 12.38 Ha- waiianmuziek. 12.55 kalender. 1.00 nieuws. 1.15 dansmuziek. 1.50 rege ringsuitzending voor de jeugd. 2.00 Gesproken portret. 2.15 jeugdcon- cert. 3 kinderkoor. 3.20 vierhandig pianospel. 3.30 voor de jeugd. 4.30 zendersluiting. 6 nieuws. 6.15 varia. 6.20 actualiteiten. 6.30 amusements muziek. 7 „Gezinspolitiek", discus sie. 7.20 gram. 7.30 voor de jeugd. 8 nieuws. 8.05 politiek commentaar. 8.15 Promenade-orkest, klein om roepkoor en solisten. 9 „Aetherfo- rum". 9.40 dansmuziek. 10.15 „Het zichtbaar maken van het onzicht bare: Het microscoop", causerie. 10.30 Joods programma. 11 nieuws. 11.15 lichte muziek. 11.35-12 gram. De spoorbrug bij Oosterbeek De dubbelsporige brug bij Oos terbeek in de spoorlijn Arnhem- Nijmegen, die de tijdelijke oever verbinding moet vervangen, nadert zijn voltooiing. De directie van de N.S. streeft er naar de brug in Mei 1952 gereed te hebben. Het is nog niet bekend of met ingang van de zomerdienstregeling 1952 de NJ3. autpbusdiensten tussen Nijmegen via Eist zal worden opgehe ven en zal worden vervangen door frequentieverkeer met electrische treinen tussen beide steden. De N.S. deelde mede, dat de maatregelen, die voortvloeien uit het gereedko men van de spoorbrug bij Ooster beek, nog in beraad zijn. 'De Scheveningse kotter Sch. 177, die begin Augustus naar Cu rasao vertrok om daar de trawl- visserij te gaan uitoefenen, heeft, naar vernomen wordt, reeds goede resultaten kunnen bereiken. De aan gevoerde vis, voor ons onbekende soorten, zoals „Red Snappers", roodbekjes enz., vond een gretige aftrek. De minder bekende soor ten aldaar, zoals platvis, gingen eveneens vlot van de hand. De eer ste vangst: drie en een halve ton vis (3500 kilo), was in zeer korte tijd gevangen. FEUILLETON 35 PLECHTIGHEID TE AMSTERDAM In de Nieuwe Kerk te Amster dam weerklonk Zaterdagmiddag 'net hoornsignaal „The Last Post", ge volgd door het Onze Vader, in het Frans uitgesproken. Dit was het slot van de jaarlijkse herdenkings dienst voor de gevallen geallieer den uit de beide wereldoorlogen, georganiseerd door het Nederlands Oorlogsgravencomité aan de voor avond van de wapenstilstandsdag. Prof. dr. F. Th. Visser sprak een kort woord van herdenking en be zinning. Uit naam van het Neder landse volk herdacht h(j de geval len geallieerde militairen en bur gers uit de beide wereldoorlogen. Sprekende over de laatste wereld oorlog vatte prof. Visser het offer der gevallenen samen in da woor den: de grote prijs, die zy betaald hebben, voor onze vrijheid en die van onze kinderen. „Laat ons ho pen op het tot stand komen van een internationale broederschap, zodat zij, die hun leven gaven, niet voor niets gevallen zyn". Nadat het „Ve- ni Creator Spiritus" en het „Ave Verum" ten gehore waren gebracht legde kapitein-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, als ver tegenwoordiger van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard, als eerste een krans aan de voet van de katafalk, die voor het koor hek stond opgesteld. Een erewacht van acht militairen van de Konink lijke Landmacht stond rond deze katafalk. De staatssecretaris van het minis terie van Oorlog, mr. F. J. Kranen burg, legde vervolgens namens de Nederlandse regering een krans. Roman door L. K. van der Linden Als hij zo eens hoorde, wat ver schillende van z(jn kameraden uit haalden met meisjes, waar zij twee of drie avonden mee uitgeweest wa ren 1 Nou, en hij ging al meer dan een jaar met Antje om. Toen hij de laatste keer met zyn liefkozingen misschien een ietsje verder wilde gaan dan helemaal fat soenlijk was, keek ze zo verschrikt, alsof er heel wat gebeurd was en zij stond meteen op. Het was haar te koud aan de dijk. Jawel, maar was zy nu zo braaf en verstandig, of heeft zij zo weinig vuur? Natuurlijk, als je niet getrouwd bent, dan kun je maar niet doen wat je wilt, maar stel je voor, dat ze werkelijk koud bloedig is! Een saaie bedoening om met zo iemand getrouwd te zijn! Zij maakte ook zo weinig werk van haar kleren. Al is ze in de rouw, daarom is er best wat mooiers van te maken. Moet je sommige meisjes maar eens zien. Als hij misschien over een poosje sergeant is, dan mocht ze er wel een beetje anders bij lopen. Enfin, dan is ze uit de rouw en dan zou hy het haar ver tellen. Als je ziet, met wat een da metjes de sergeants in Den Haag lopenl In deze richting gingen Barend's gedachten nog al eens. De gevoelige Antje had de licht ontevreden stem ming wel opgemerkt. Het gewone tedere in zijn stem, als hij met haar alleen was, verdween geleidelijk. Hij praatte luchtig en vrolijk over de dienst en zij zag met angst in haar hart, hoe hij veranderd was, niet al leen uiterlijk, maar ook innerlijk. Uiterlijk was hij er eigenlijk op vooruitgegaan .Vroeger liep hij wat slungelig met de handen in de zak ken en was erg verlegen. Nu liep hij flink rechtop en keek iedereen onbe vangen aan. Hij zag er ook door en door gezond uit. Maar in zijn levensopvattingen vond Antje hem achteruit gegaan. Ach ja, die jongens van allerlei soort bij elkaar, dan kon dat haast niet anders. Maar het is toch wel akelig om te horen, hoe hij nu spot met dingen, die hij vroeger hele maal niet bespottelijk gevonden zou hebben. Met dat veulentje bijvoorbeeld. Die boerenjongen noemden ze nu zo. Ze vonden het zo grappig, dat hij met het gezicht in zijn kussen lag te snikken, omdat er thuis een veu lentje doodgegaan was. Dat zou Ba rend een paar maanden geleden niet grappig gevonden hebben. Het was ook helemaal niet grappig. Antje wist ook nog goed, hoe zij op de schuit eens een hond hadden, een lelyk mormel eigenlijk. Bruno kreeg schurft en moest afgemaakt worden. Maar vader en de broer» hadden geen van drieën het hart om Bruno te verdrinken. Een andere schipper had het toen gedaan. Zij hadden die dag geen van drieën trek in hun eten Gelukkig duurt die dienst niet lang, dacht Antje. Als Barend weer burger is, dan zal dat ruwe er wel weer af gaan. En dan de wild-hartstochteliJke manier, waarop hij haar de laatste tijd kon kussen en omhelzen. Had dat wel iets met liefde te maken? Zij was er bang van. Het leek haar iets dierlijks. En 's avonds, als ze in bed lag, verzuchtte ze: Had ik mijn oude Ba rend van vroeger maar weer terug. Hoofdstuk 7. Bernard van Delden ging niet elke Zondag meer naar Rotterdam. Het werd hem te duur. Op een Zondagmiddag zaten de drie vrienden voor het Vredespaleis. „De bedoeling is wel goed ge weest", merkte Bernard op, „maar of het veel zal helpen?" Er liepen drie meisjes voor hen langs. „Goeie middag, damesl Kunt U ons misschien vertellen, wat dit voor een keetje is?" En Bernard wees op het prachtige gebouw. „Een aardig keetje", zei een van de meisjes giechelend. „Dat is het Vredespaleis." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 2