DE ZIERIKZEESCHE COURANT Westelijk ontwapeningsplan door Acheson aan de vergadering aangeboden Minister v. d. Brink opent oliekraak installatie te Pernis Prinses Beatrix-school te Haamstede officieel in gebruik gesteld Engeland treft afweermaatregelen tegen optreden van Egyptenaren ZIKRIKZLtSfMBNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prili per 3 mnd bij vooruitbetaling 4.29, p. w. 33 ct ton» nummtrt lOct Vanchljnt iedere werkdag- Ad*«»U>ntl«pri,t> 1 5 et D" mm Succette» (ma* 15 mm.) minimum I t,— g «luk WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 1797-t889 No. 16954 lOOtj jMasang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobalrtraal A 17), Zlerlkzee. Postbox nr t, Telefoon er. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave i N.V. Drukkerij voorh. leken men Ochüaso - Lange N^beUlraal A 171 Zierikxe*. ALGEMENE VERGADERING DER V.N. Minister Stikker hield een magistrale rede Do Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dean Acheson, heelt het Westelijke ontwapeningsplaQ aan gebeden aen de Algemene Vergadering der Verenigde Nuties. Met de bespre king vsn het programma kan eventueel onmiddellijk een begin werden gemaakt maar do uitvoering waoht op het einde van do oorlog in Korea. In oeabegeleidende rede merktQ Ache son op, dat do Verenigde Staten er trcts op zijn in staat te ziju, een leidendo rol te spelen in de grote demonstratie van collectieve veiligheid in Kcrca! Hij hoopte dat nog op de Algemene Vergadering een algehele tq- geling voor hot Koreaanse vraagstuk kan worden getroffen. Acheson was van mening, dat in het afgelopen jaar geen enkele daad van de Sowjet-Unie heeft aangetoond, dat zij bereid is met de rest van de wereld samen te werken cm spanningen en oorlogsgevaar te verminderen. De Sowjet-gedelegcordefl luisterden aandachtig naar de toespraak \aa Acheson door hun koptelefoons. Vreedzaam samenleven De Nederlandse minister van buiten landse zaken mr. Stikker, hield een indrukwekkende rede, waarin hij het begrip „peaceful coexistence" (vreed zaam samonloven) uit elkaar rafeldo en de betekenis er van schetsto in het huidige wereldbestel. „Do gedachte", aldus minister Stikker „van een vreed zaam naast elkaar voortleven heeft een ontwikkeling doorgemaakt en is sedert 1945 belichaamd in do Vercnigdo Na ties". Na gewezen te hebhoa ep Jo entkoombare noodzakelijkheid van ver- bewapening wegens het instond houden van greto legers door de landen van do Sowjet-Unie, de betekenis van het Atlantisch Pact, wees Z.Ex. cj> do ccrlogshczwerende taak van de VN. „Zij werpt zieh cp conflicten ju et al het de emoties remmende, gewLh. \a«. naar piunuurt;*, jur latkip, tuucLi^uuk ucaiuii, voruiiug eu ononderbroken pro ductie van documenten en „last not least" met het gezag, dat zij ondanks alles geniet". Namens de regering druk te min. Stikker er zijn spijt over uit, dat nog altijd Italië buiten de V.N. is gehouden. De minister zag de oplos sing van het Duitse vraagstuk als de belangrijkste bijdrage tct „paeceful coexistence". Z.Ex. werkte daarna dit begrip uit voor meer regionaal karak ter (b.v. do verhouding Israël-Arabische staten). Geven en nemen Spr. merkte op: „vrede en veilig heid zijn een zaak van geven en nemen, van offers van verschillende zijden waarin nationale belangen, regionale belangen en wereldbelangen in gelijke mate in 'rekening moeten worden ge bracht". Minister Stikker deelde mede, dat in Nederland binnen afzienbare tijd een internationaal academisch insti tuut zal worden geopend, waar degenen worden opgeleid, die binnen het kader van de door do V.N. te verlenjen technische hulp aan onontwikkelde lan den, to werk zullen worden gesteld. Spr. dreng aan op voortdurende be langstelling voor het vluchtelingen vraagstuk cn stond stil bij de ont wikkeling van het internationale recht. Tenslotte herinnerde de minister nog aan het plan Schuman, dat Nederland als eerste W.-Europese land heeft ge- Adenauer gaat praten met Westelijke Grote Drie Bondskanselier Adenauer heeft do fractievoorzitters der regeringspartijen in een geheime zitting meegedeeld, dat hij 21 en 22 November to Parijs ..en bespreking zal hebben met de ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Engeland en Frankrijk. Adenauer is het met de drie partijen van zijn coalitieregering eens gewor den, dat voor een verenigd Duitsla id wanneer het in een verdrag met do drie Westelijke grote mogendheden ver plichtingen op zich zou nemen, dezelfde voorwaarden zouden moeten gelden als voor Wcst-Duitsland in hot voorge nomen verdrag met de Westelijke mo gendheden zullen gelden. tekend. De minister besloot: „Moge de arbeid von de zesde zitting van de algemene vergadering de gelukkige ia- vloed ondergoan van die combinatie van vindingrijkheid en realisme, die het geheim van Frankrijk is en moge onze arbeid de, in diepe nederigheid gevraagde zegen ontvangen van Hem, Tie in Zijn handen het let van volken en natiën gehorgen houdt". Redevoering van Wysjinsky In de middagvergadering werd het weerd gevoerd door de minister van buitenlandse zaken van do Sovjet-Unie Wysjinsky. Wysjinsky weet het slechter worden van de internoticnalo toestand aan de „agressieve daden van de Ver. Staten en do landen, die de Amerikaanse lei ding zijn gevolgd" en het ontwricht zijn van do wereldeconomie aan dc „economische discriminatio tegen de Sowjot-Unio en de Volksdemocratieën". Vcorts werden die landen, welke mot Amcriko niet één lijn trokken ge ïntimideerd met gepraat over water stofbommen, ontploffingen en derge- lijko. De Sowjet-Unio wenste de vrede to versterken door een verbod op atoom wapens, niet door 't invoeren v. beper kingen en vermindering daarvan. Daar om stelde Wysjinsky voor het vernie tigen van alle bestaande atoomwapens on alle bestaande reserven aan atoom energie in gebruik te nemen voor bur gerlijke behoeften. Naar aanleiding van do Westelijke ontwapeningsplannen zeide hij „De bergen hebben ccn muis gebaard in feite een dodo muis". De Sowjet- Unie had nooit het plan Amerika ooit aan to vallen. Het vcorstel van Acheson noemdo Wysjinsky belachelijk en hij verklaarde hij het aanhoren van do Westerso rede voeringen over het ontwapeningsplan dat hij niet ïd slaap kon vallen „om- hïi rnaa»- bleef lachen". iuI hij een vijfledig vccrstcl in. Daarin acht Wysjinsky deelneming aan het Atlantisch pact onverenigbaar met het lidmaatschap der V.N. Do vijandelijkheden cp Korea moeten wor den gestaakt en do Geallieerden moeten zich terugtrekken van de 38ste breedte graad. Verder voorziet het voorstel in een conferentie medio 1952 ter bespre king van de entwapening en het sluiten van een v redespact tussen de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk, En geland cn Bood China. Ernstig spoorwegongeluk bi) München Vijftien personen omgekomen Op bet atation Walpertskirchen (bi) München) is een personentrein op een stilstaande goedorentrein ingereden. De eerste wagen achter de locomotief werd geheel vernield, doordat de tweede wa gen er overheen schoof. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 15 personen om het leven gekomen en 15 personen ernstig gewond. Do bestuurder van de personentrein en de verkeersleider van het station Walpertskirchen zijn gearresteerd. Vol-i gens (spoorwegautoriteiten is dit de grootste spoorwegramp in Duitsland se dert het einde vau de oorlog. Vele doden cn gewonden liggen tus sen do wrakstukken geklemd en moe ten met behulp van snijbranders wor den bevrijd. Binnen een kwartier na do ramp waren Rode Kruis-plocgen op do plaats van do ramp aanwezig. Later arriveer den ook Eerste Hulp-ploegen van in de nabijheid gelegerde Amerikaanse luchtmachtecnheden. Raffinaderij heeft zesmaal vooroorlogse capaciteit In aanwezigheid van talrijke landelij ke en stedelijke autoriteiten heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. B. M. van den Brink, gistermor gen in Botterdam-Pernis de katalyti- sche kraakinstallatie geopend en het daarmee verbondon complex fabrieken op de raffinaderij van de N.V. Bataaf- bche Petroleum Maatschappij. Woorden van welkom werden aller eerst gesproken door ir. J. W. Ernste, directeur van deze raffinaderij, die ter kennis van do aanwezigen brccht, dat met deZe voltooiing do raffinaderij is uitgegroeid tot het zesvoudige van do vooroorlogse capaciteit, nl. ongeveer 6.000.000 ton. Spreker herinnerde san het tot stand komen van do 2e petro-: leumhaven met de daarmede verbonden opslag-, verpompings- co versohepings- installaties, voornamelijk bestemd vooi uitvoer in bulk. Een deel van het nietH wo laboratorium-complex is mede ge reed gekomen. Alleen voor de tekeninw gen zijn een paar milliocn man-uren nodig geweest. Do Nederlandse indastrio heeft een zeer belangrijke bijdrage ge-l loverd voor de benodigde machines cn apparaten. Do bouw zelf is door ait-i sluitend Nederlands personeel geschied; Er is ook op ruime wijze gebruik ge maakt van een daartoe speciaal gestich-, te organisatie van „Wcrkspoori' cn ai-: dere aannemersbedrijven. De verhouding Nederland en de West Oslo antwoordt Moskou Rondetafel-ConferenUe to Maart Met het vliegtuig, dat Donderdag van Schiphol naar Curasao vertrok, reisde moe pref. dr. W. C. L. van do Grinten, oud-staatssecretaris van economische za ken en lid van de commissie, die als gevolmachtigde van de regering, voor bereidingen vcor de Rondetafelconfe rentie met de West zal treffen. Pref. v. d. Grinten deelde mede, dot hot zonder twijfel in het voornemen van do commissie ligt na de bespre kingen in Willemstad naar Paramaribo Jcor te reizen om ook in Suriname Yccrboreidendo besprekingen te voeren. Do commissie, die voorts bestaat uit :nr. J. R. H. von Schaik, lid vau de Raad van State en voorzitter en mr. W. H. van Helsdingen, hoofd vsn da '■uridische afdeling van het ministerie ion Overzeese Rijksdelen, welke beide heren vandaag van Schiphol zijn ver trekken, zal zonder twijfel voor Kerst mis weer in Nederland terug ziju, aldus prof. van de Grinten. •Het. ligt ernstig in de bedoeling van de Nederlandse regering de R.T.G. omstreeks half Maart te houden en deze datum niet naar een later tijdstip te verschuiven. De Russische oorlogsgraven in Noorwegen De Noorse regering heeft geantwoord op de Russische eis om het overbrengen van stoffelijke overschotten van in Noord-Noorwegen gesneuvelde Sowjct- soldateu naar een centrale begraaf plaats te staken. In het antwoord wordt het betreurd dat de Sowjet-Unie „het nodig achtte 31 October jl. te protes teren tegen dit overbrengen, dat zelfs als „ontheiliging" werd betiteld". „Al hoewel de overbrenging vrijwel voltooid is", aldus de Noorse nota, „zal zij thans geheel worden gestaakt, In af wachting van het instellen van een Russisch-Noorse commissie, die tot taak zog moeten hebban er op toe te zien dat do nieuwe begraafplaats to Tjoetta op de best mogelijke wij zo zodanig wordt ingericht en verfraaid, dat dit do goedkeuring zal wegdragen van zowel de Russischo als do Noorse autoriteiten".. Vreemde ziekte op Korea geconstateerd Sommige geallieerde soldaten in Ko rea lijden aan een vreemde cn gevaar lijke ziekte, die do ogen van de lijders rood kleurt. Brigadier-generaal Sham- bora, officier van gezondheid van het commando Verre-Oosten, heeft Donder dag verklaard, dat deze ziekte voor do Westelijke wetenschap geheel nieuw is. Een vijfde van de slachtoffers werd ernstig ziek door bloedvergiftiging en aangetasto nieren, aldus Shambora. Gevallen op Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens ge vechten op 10 October j.L in Korea is gesneuveld de soldaat R. F. Parijs. Soldaat Parijs werd 3 November 1929 geboren. Hij was afkomstig uit Soerabaia. Verder maakt de regering be kend, dat tot haar leedwezen, tengevolge van op 10 October j.l. tijdens actie in Korea bekomen verwondingen, op 11 October is overleden de soldaat J. Duin- mayer. Soldaat Duinmayer werd 19 April 1925 geboren en was af komstig uit Hoorn. Hy diende bij het regiment Huzaren van Bo- reel en -was ongehuwd. K.L.M. brengt vijftig Korea vrijwilligers over Nog steeds komen aanmeldingen binnen Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal op Zondag 11 November a.s. met een 6peciaal K.L.M.-tocstcl een 50-tal Nederlandse vrijwilligers naar Korea vertrekken, als aanvulling voor het Ned. detachement Verenigde Naties. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor elke dag 11 t/m 17 November Zondag Openb. v. Joh. 3 14-22 Maandag Openb. v. Joh. 4; 1-11 Dinsdag Openb. v. Joh. 5 1-5 Woensdag Openb. v. Joh. 5 6-14 Donderdag Openb. v. Joh. 6 5 1-17 Vrijdag Openb. v. Joh. 7 1-8 Zaterdag Openb. v. Joh. 7: 8-17 Trots is zichzelf genoeg, ijdel- heid heeft bewonderaars nodig WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Toenemende bewolking Half- tot zwaarbewolkt met later plaatselijk enige lichte regen; ma tige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuidoost; iets minder zacht. 11 Nov. Zon op 7.51, onder 16.56. Maan op 15.38, onder 5.21. 12 Nov. Zon op 7.53, onder 16.55. Maan op 15.53, onder 6.40. Volle Maan 13 Nov. te 16.52., Mot ditzelfde vliegtuig zal zuster vod der Plas naar Korea terugkeren vcor do verzorging van onze gewonden. Bij dit detachement bevinden* zich voorts enkele oud-leden van het oorspronke lijke Korco-detschcmcut. In totaal heb ben tot nu toe 12 gerepatrieerde Korea- strijders zich wederom voor uitzending aangemeld. Do mogelijkheid is niet uitgesloten, dot zowel op Nieuw-Guinen uit de daar dienende monnen van de K.L., als in do West uit de daar wonende oud- KNIL-militairen opnieuw een contin gent vrijwilligers vcor Korea zal wor den gevormd. Ook in Nederland zelf komen regelmatig de aanmeldingen bin nen. Zoals men Weet, staat de aanmelding,1 mondeling dan wel schriftelijk, nog steeds open, aan het adres Nieuwe Fredcrikskazerne, gebcuw E 4, Van Alkeraadelnan, 's-Gravsnhage. EEN NIEUWE O. L. SCHOOL Een prachtige aanwinst voor onderwijs en gemeente HET BRITS-EGYPTISCHE GESCHIL Service voor nachtconvooien door het Suez-Kanaal Het opperbevel der Britse troepen in de Suez-kanaalzone heeft Don derdag nieuwe maatregelen bekend gemaakt, die ten doel hebben anti- Britse handelingen door vijandig ge zinde Egyptenaren in de zóne tegen te gaan. Britse militaiiren moeten zich altijd minstens met zijn tweeën bevinden; zij moeten hun, wapens gereed heben voor eventueel ge bruik. De woordvoerder van het Britse hoofdkwartier, die dit mededeelde, verklaarde verder nog dat, met in gang van Donderdagavond, 's nachts door het kanaal varende convooien bij het begin en aan het einde van het convooi door een ander schip worden vergezeld. Deze maatregel is genomen met het oog op de staking der Egyptische electriciëns, die belast waren met het aanbren gen van de zoeklichten op schepen Deskundigen van de zes landen die te Parijs deelnemen aan do confe rentie over een Europees leger hebben voorlopige ramingen opgesteld van de kosten om 43 Europeso divisies op do been te brengen. Do ramingen zijn be doeld als voorlichting voor Harriman, de directeur van de Amerikaanse hulp aan het buitenland en voorzitter van do Nato-coramissie voor coördinatie. die 's nachts door het kanaal varen. In de haven van Port Said hebben de normale ladings- en lossings werkzaamheden geen voortgang meer. De Britse vloot helpt schepen van elke nationaliteit, die het Suez- kanaal willen passeren. De Britse troepen lossen echter slechts de la dingen van die schepen, die voor raden voor de Engelse strijdkrach ten aanbrengen. In Italië regent het aanhoudend Noord-Wcst-Italiö hcoft sinds Maan dag ernstig to lijdon gehad van zwaro regenval. Groto gebieden staan onder water, doordat rivieren buiten hun oevers zijn getreden. Wegen en spoor wegen zijn door grondverschuivingen geblokkeerd. In Genua kwam ccn vrouw om het leven, doordat oon kade in stortte. Twee personon zijn nis gevolg van een door do regen veroorzaakte grondverschuiving omgekomen. Thans nadert een storm, waarvan uitschieters de windkracht van ccn orkaan heb ben, het getroffen gebied. Vier Fioofdwegon in het Italiaans sprekendo deel van Zwitserland zijn door overstromingen en aardverschui vingen als gevolg van slagregens afge sneden. Verscheidene bergrivieren zijn reeds buitea hun oevers getreden. Ia aanwezigheid van diverse auto riteiten, en een groot aantal geno digden is Donderdag de nieuwe Openbare Lagere school, de „Prinses Beatrixschool", gebouwd op het zeer mooi gelegen terrein achter „De Brouwerij" te Haamstede, door de heer A. Schout, lid van Ged. Staten van Zeeland, officiëel geopend. Deze modern ingerichte school be tekent voor de gemeente Haamstede een belangrijke aanwinst, waarvan uiteraard in do eerste plaats de schoolgaande jeugd de goede gevol gen zal ondervinden. Een moderne school behoort nu eenmaal tot een vooruitstrevend dorp als Haamstede zonder twijfel genoemd mag wór den- In optocht kwamen om kwart voor twee des middags de kinderen van de oude school naar de nieuwe school gemarcheerd. Een drietal tamboers van de Harmonie „Witte van Haem- stede" opende de stoet. Voorop liep een achttal leerlingen, die een grote sleutel droegen. Aan de staart liep een leerling, die de oude schoolbel meevoerde. Alle kinderen waren van vlaggetjes voorzien en dat gaf een vrolijke toets aan het geheel on danks het regenachtige weer. Burgemeester Roëll sprak, bij de nieuwe school, een kort welkomst woord en deed een beroep op de jeugd om het nieuwe gebouw en het terrein zo netjes mogelijk te houden. De heer Schout deelde de kinderen mede dat zij nu de mooiste school van Zeeland kregen. Een tweetal leerlingen hees de vlag, het „Wil helmus" werd gezongen en een der leerlingen overhandigde de heer Schout de sleutel. De heer Schout opende daarop het nieuwe school gebouw, waarop de aanwezigen dit konden bezichtigen. Het gebouw heeft vier lokalen, die alle in verschillende kleuren ge schilderd zijn. De lage, grote ramen geven een mooi en ruim uitzicht en hal en gangen zien er fris uit, ter wijl de spreekkamer van het hoofd der school een apart cachet draagt. De architect, de heer L. Beye uit Veere, en de hoofdaannemer, de heer Prince, met zijn onderaanne mers, hebben een opvallend fraai stuk werk afgeleverd. Bede burgemeester Roëll Ten gemeentehuize hield de bur gemeester een uitvoerige rede, waar in hij de wordingsgeschiedenis van de school schetste. Spr. memoreerde de toestemming van H.M. de Konin gin om de naam van Prinses Beatrix aan deze school te verbinden. Uit voerig stond hij stil bij de verschil lende moeilijkheden, die moesten worden overwonnen om een bouw vergunning te verkrijgen. Spr. me moreerde in dit verband de steun ondervonden van de inspecteur van het L.O. te Goes, de heer C. Kuiper. Op het verzoek van het gemeente bestuur van Burgh is de mogelijk heid van uitbreiding opengelaten met nog twee lokalen, terwijl ook de centrale verwarmingsinstallatie hierop is berekend. Zo nodig kan aan de achterkant een werkplaats voor het vak Handenarbeid worden bijgebouwd. Na inwendige verbou wing zal de oude school dienst doen als Landbouwhuishoudschool, ter wijl een gedeelte als gymnastieklo kaal zal worden ingericht. Als onvervulde wensen noemde de burgemeester een nieuwe kleuter school en een gymnastieklokaal op het aan de nieuwe school grenzende terrein. Spr. bracht dank aan archi tect, aannemer en onderaannemers. Ook de heer A. J. Argelo, directeur van de Centr. Dienst Noord-Zeeland, de heer Z. Rooseboom, opzichter van Bouw- en Woningtoezicht en de da gelijkse opzichter, de heer S. Ros molen, werden in het dankwoord be trokken. Spr. besloot zijn toespraak met bet uitspreken van de hoop dat het onderwijs in de „Prinses Bea trixschool" onder God's zegen zal mogen strekken, tot heil van de jeugd. Andere sprekers De heer Schout complimenteerde de gemeente en het onderwijzend personeel met de nieuwe school. De architect, de heer Beije, dankte de gemeente voor de verleende op dracht, aannemer Prince voor de goede samenwerking en de Inspec teur van het L.O. voor de medewer king. De heer Argelo complimen teerde de heer Beije met dit door hem ontworpen gebouw en bood de gemeente zijn gelukwensen aan. Als oudste raadslid voerde de heer J. C. de Bruine het woord. Het hoofd van de school, de heer Kuperij, gaf uiting aan de trots van het personeel over dit nieuwe schoolgebouw. De voor zitter van de oudercommisie, de heer M. O. Hanse, liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een electrische klok, die een plaats in de schoolhal zal krijgen. Verder voerden nog het woord de heer J. M. de Nooijer namens de afd. Westelijk Schouwen van de Neder landse Onderwijzersvereniging, de burgemeester van Burgh, Jhr. A. v. Citters, en de consulent voor de Li chamelijke opvoeding de heer S. J. Klompe. De heer Soeters wenste dat de tram uit de Weststraat en de Burgse weg zou verdwenen, omdat daaraan nu alle plaatselijke inrich tingen van onderwijs zijn gelegen. Na een dankwoord van de heer Prince, mede namens zijn onderaan nemers, bood de heer L. C. v. d:. Velde, namens de Fa. Samson te Alphen aan de Rijn, twee fraaie pla ten met wissellijst aan. Van ver schillende zijden waren bloemen aangeboden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1