De lugubere vondst te Laren DE ZIERIKZEESCHE COURANT Toestand in de Kanaal-zone is „ernstig en blijft verslechteren" Frankrijk komt met het plan voor een Europese federatie Egypte steekt handelsvoelhorens uit naar Rusland ZIERIKZEE SCH E «NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prlji par 3 mnd. bij vooruitbetaling I 4.29, p. w. 33 ct. loss» nummers 10 ct Varschijnt Iedere werkdag Advertentieprijs 1 5 ct. per mm Succesie» (me» 15 mm.) minimum (1,- p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 No. 16653 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstreet A 171, Ziariktaa, Postbus nr 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenmen Ochtmen Lange Nobelstreet A 171 Zierikiee. HET BRITS-EGYPTISCHE GESCHIL Londen overweegt nieuwe maatregelen Prins Bernhard maakt militaire oriënteringsreis door Amerika Prim Bomhard* bezoek aan de mili taire installaties iu de V,S. zal Maan dag werden afgesloten met een inspectie van de luchtbasis te Washington met een opleidingsstelsel, dat ook voor Ne derland van groot belaug is, aldus De Egyptische ambassadeur in de verneemt de correspondent von Aneta uit gezaghebbende bron. Donderdag heeft de Prins voor het National War College", waar voor Misdrijf staat niet vast NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor elke dag 28 October t/m 3 November Een Britse militaire woordvoerder heeft te Fay ld in de Kanaalzone ver- Verenigde Staten heeft verklaard klaard, dat de toestand in de zóne dat Egypte het voorstel inzake toe- „ernstlg" is en „blijft verslechte- treding tot een commando voor het ren" Hij voegde er aan toe: „Wij heb- omdat het een voortzetting zou be- ben plannen om de veranderde toe- tekenen van de „bezetting, niet al- derwijs op militair, politiek en econo- stand het hoofd te bieden". Hij wei- leen door Engeland, maar ook door misoh gebied wordt gegeven, gesproken gerde te zeggen welke deze plannen andere mogendheden". Het voorstel Czer Midden-Oosten heeft verworpen hoge officieren en functieonarissen van -x v.x i xx L- buitenlandse dienst voortgezet on- zijn, maar men meent te weten, dat was wel zorgvuldig door Egypte be- de N.A.T.O.' Nederland in het kader vao hiertoe behoort het overbrengen van studeerd. arbeidskrachten van Engeland en el ders naar de Kanaalzóne om Egypte- naren te vervangen. Het Britse Ministerie van Oorlog heeft verklaard: „De bewijzen ne men toe, dat de ontruiming (van de Suez-Kanaalzóne door Egyptenaren) De Prins is op zijn tocht langs bijna de gehele Oostkust der V.S. gereisd en is in de gelegenheid geweest de opleiding in ogenschouw te nemen van moriniers, vlcotofficieren, onderzee- bcotpersoneel en vliegers. De Prins Op Zaterdag 15 December a.s. zal bracht o.m. 24 uur dcor aan boord naar aanleiding van een initiatief van -von een der groot6te Amerikaanse de voorzitter van de Tweede ^Kamer vliegdekschepen. Studenten gaan Parleraentje spelen" wordt gestimuleerd door regerings- (jCP Staten Generaal, tevens curator Dinsdag zal Prins Bernhard te New activiteit in de vorm van bedroigin- >an jp Rijksuniversiteit te Leiden, mr, York Prins Aschwin bezoeken en di- gen door do politie en aanbiedingen l, q( Kortcnhorst, en onder auspiciGa neren mot Allan Valnntlne, de voor van vrij roizen naar Cairo". Van de vereniging voor staatkundo te molige leider van de E.C.A.-missie Jn De evacuatio van Egyptische ar- Leiden, in de vergaderzaal dor Kamer Nederlond. Woensdag keert do Prins bolders met hun gezinnen ging op Bunzionlijke schaal voort. Egypte en het Midden-Oosten aan het Binnenhof oen Leid» studen- tenparlornont bijeenkomen. Op die dag zal een wetsontwerp, houdende do na dere voorschriften von de Tweede Ka- por vliegtuig naar Nodorland terug. Ex-koningin Amelia von Portugal De Amerikaanse ambassadeur in mcr der Staten Generaal, in de afde- 'la in Versailles op 87-jarige leeftijd Egypte, Jefferson Caffery, heeft met lingen van hot studentenporlement on- de Britse ambassadeur, Sir Ralph derzocht worden. Stevenson, geconfereerd, nadat hij tevoren door Koning Faroek en de Egyptische minister van Buitenland se Zaken, was ontvangen. fran angina pectoris overleden. Zij was reeds een moond ernstig ziek, Een film over „Operatie Zeeslang" Het leggen van drie maal vier-en- een-halvo kilometer gaszioker door de Westerscbelde is door Polygoon-Profil- ti in opdracht van do firma E. W. Smit te Nijmegen verfilmd. In hit .Seinpostthcater te Scheveningon werd do première van deze film van „Ope ratie Zeeslang" gegeven. Zeer veel belangstellenden woonden deze eerste vertoning van het werk van de came raman G. Kerkhof bij. Onder hen be vonden zich diverse vooraanstaande functionarissen vnn het directoraat voor de energievoorziening, prof. dr. ir. F. van Ittcrson, die van don beginne af dit project dat volgens revolutionaire methodon werd verwezenlijkt, heeft ge steund, en vele der arbeiders, die met hun vakmanschap de realisering van 's wereds grootste gaszinkcr hebben mogelijk gemaakt. De heer Smit heeft n<t de première aan de medewerken van de film en aan zijn „bondgenoten" aan en in de Westerscbelde hulde ge bracht. Het vliegtuig-ongeval te Borne Bij bet vliegtuigongeval te Borne is omgekomen de tijdelijke reserve tweede luitenant-vlieger P. Hartsema uit Groningen. Luitenant Hartsema werd geboren op 11 April 1930 tc Baflo (Gr.). Hij kwam op 8 Juli 1949 in dienst bij de luchtmacht om de opleiding tot vlieger te volgen. Na bet halen van zijn vliegbrevet vertrok hij op 29 Juli 1951 naar Engeland voor het volgen van een cursus. Op 11 October jl. keerde hij naar Nederland terug en kreeg als standplaats de vliegbasis Leeuwarden. Op 1 Juli jl. werd hij benoemd tot tijdelijk reserve-tweede luitenant. VERKLARING VAN SCHUMAN Europees leger vordert boven-nationaal gezag Nederland om, na aanvankelijk waarnemers te hebben gezonden, de conferentie te Parijs over de instel ling van een Europees leger door een volledig bevoegde delegatie te doen bijwonen. Hij zeide dat op de besprekingen te Parijs bevredigende vorderingen zijn gemaakt; „de moei lijkheden op financieel gebied zijn evenwel zeer groot". Omtrent het Egyptische vraagstuk zeide Schuman dat de Verenigde Naties „het recht missen zich met een vraagstuk in te laten dat is be handeld in een tussen twee staten gesloten verdrag". De Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, heeft op een diner, dat hem door de buitenlandse pers werd aangeboden, medegedeeld, dat Frankrijk op de zitting van de Raad van Europa, die Vrijdag is begonnen, een plan voor een Europese federatie zal indianen. Soortgelijke initiatieven zullen van België en Italië uitgaan. Schuman deelde voorts mede, dat, indien er tegen Italië's toelating tot de V.N. een veto zou worden uitge bracht, de drie Westelijke grote mo gendheden het daarbij niet zouden laten en de kwestie aan de Alge mene Vergadering der V.N. zouden voorleggen. Minister Schuman verklaarde ver der, dat het tot stand komen van een Europese statenbond van we zenlijk belang is voor een bevredi gende werking van een Europees leger. „Wij kunnen moeilijk zonder een boven-nationaal gezag, indien wij verzekerd willen zijn van de doelmatige werking van een derge lijk leger", zeide hij. Voorts deelde minister Schuman mede dat Acheson en Morrison hem te Ottawa hadden verzocht voor de raadgevende vergadering van de Raad van Europa een pleidooi te houden voor het instellen van een dergelijk boven-nationaal gezag. De houding van Nederland Als bewijs van de groeiende be langstelling voor het denkbeeld van het instellen van een Europees leger noemde Schuman de beslissing van Binnenkort besprekingen over handelsverdrag Egypte zal binnenkort besprekingen met de Sowjet-Uuie beginnen over een handelsverdrag, zo heeft een woord voerder van het Egyptische ministerie ran Buitenlandse Zaken verklaarde Do 8owjet-Unie poogt naar verluidt een begunstigingsformnle voor de aan koop van Egyptische katoen in een te •luiten verdrag te verkrijgen. De woordvoerder verklaarde, dat een Egyptisch ontwerp-verdrog rcede naar de Egyptische gezant in Moskou ter overhandiging aan de Sowjot-regcring is gezenden. Dit ontwerp zou als ba sis voor de besprokingen dienen. De handel tussen de Sowjot-Unio on Egypte is de laatste jaren in beperkte schaal gevoerd fin wol op basis van ruilovereenkomsten. De Sow jct-U aio heeft een uitgebreide reeks goederen aangeboden doch tot nu toe heeft Egypte slechts het zo nodige graan gekocht en katoen uitgevoerd. Egypte tracht ook handelsovereen komsten te sluiten met Oost-Europese landen. Trawlers naar verre wateren Uit IJmuidcn Ss als eersto trawler naar de Bnrcndszeo vertrokken de „Zonne" van de rederij Petten, De „Abraham" van dezelfde rederij zal waarschijnlijk zijn volgende reis eveneens naar de verre wateren maken. Deze reizen naar de Noordelijk gele gen visgronden worden zo langzamer hand door de 6teeds stijgende onkosten wore expedities en do reder loopt don ook het risico, dat hij voor de aange voerde vis in Nederland niet voldoen de krijgt. Engeland heeft echter heel wat meer belangstelling voor de vis uit de verre wateren, zodat de moge lijkheid van markten in Engeland door diverse reders wordt overwogen. Nederlandse Maatschappij bouwde weer tanker Donderdagmiddag is de tanker „Ross Sea", draagvermogen 16.020 ton, die de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw- Maatschappij gebouwd heeft in op dracht van de Noorse rederij „Ross- havet" A.S., officieel overgedragen. Na een korte toespraak vbd de heer F. de Boer, oen der directeuren van de N.D. S.M., die de Noorse deskundigen dank bracht voor hun advies bij do bouw,, sprak de hoor Svcrro Bergland van do directie der „Rosshavot" een dank woord. Vooraf waren do maatschappij- vlaggen gowissold en de beido volks liederen gespeeld. De „Ross Sea", die een tankcopaciteit heeft van 12.000 ton, verliet 's avonds nog de Amster damse haven om tor hoogte van Ply mouth do zg. gemeten mijl te gaan varen. Het schip vertrekt hierna naar Curasao. De „Ross Sea" is de laatste van een serie van zeven tankers, die de N.D.S.M. voor Noorso rekening ge bouwd heeft, en waarvan met de bouw in 1948 werd begonnen.! Naar aanleiding van de vondet van de stoffelijke resten van twee Joodse fabrikanten uit Keulen in de tuin van een huis te Leren heeft een verslag gever van het A.N.P. een gesprek ge had met de officier van justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassenbergn. Deze verklaarde dat voor hem nog niet zonder meer vaststaat, Üat hier van een roofmoord kan worden ge sproken. De beide mannen zijn in 1942 over leden en eerst enkele dagen geleden gevonden, zodat hun stoffelijke resten negen jaar onder do aarde zijn ge weest en wel op eon diepte van drie meier. Het gevolg is, dat de lijken vrijwel geheel vergaan zijn, zodat nau welijks meer dan do geraamten zijn teruggevonden. Hot feit, dat beido man non iu eenzelfde kuil zijn begraven, ea waarschijnlijk op hetzelfde ogenblik de dood hebben gevonden, is uiteraard een sterko aanwijzing in do richting van misdrijf. In do bczotliugstijd kwam het voor, dat ondergedoken Joden geen offciele begrafenis kregen, aangezien doordoor do autoriteiten zouden kun nen worden gewaarschuwd cn de 8.D, degenen, die onderduiker» onderdak hodden verleend, zouden kunnen ar resteren, Dat dezo beido onderduikers echter op dezelfde dag oen normaio dood zouden zijn gestorven, is onwaar schijnlijk, tenzij er oen ongeluk zou zijn gebeurd. Ik bon echter geneigd, zo vervolgde de officier van justitie, to veronderstellen dat hier wel van misdrijf sprake is. Do tijden in 1942 waren echter zo verward, en do toen malige bewoonster van hot huis haf zoveel connecties, ook met Duitsers zij was van origine Duitse dat evenmin uitgesloten ie, dat Duitse be zoekers zich geèrgerd hebben over het fei dat ia het huis, waar zij hun feestjes vierden, Joden ondergedoken waren cn dat zij in een opwelling van woede de beide oude mannen om bet leven hebben gebracht. Loggers stoten op grote scholen haring Do afgelopen nachten hebben de Ne- derlondse loggers, die onder de En gelse wal vissen op z.g. walbaring, onverwacht onorme vangsten gcbolckt. Diverse schepen kregen zelfs teveel van het goedo, waardoor de vlcjct zonk. De opvarenden heeft deze plot selinge toevloed bijzonder veel werk bezorgd en diverse schepen konden de vangst ook niet meer bergen, zodat oen collego moest bijspringen het zee banket aan boord te nemen. De sche pen, die verse horing aan boord heb ben, gaan ermee zo spoedig mogelijk naar IJmuiden om de bederfelijke waor in de ofslag te lossen. Koningin Wilhelminafonds deelde gelden uit Centraal Kankerregister -wordt ingesteld Het Koningin Wilhelminafonds heeft —zo deelt bet mede no verkregen advies van de Centrale Commissie voor de Kankerbestrijding, de volgende be drogen beschikbaar gesteld; Aan het Rotterdams Radio Therapeu tisch Instituut een bedrag van f 40.000, voor de aoDkoop van radium en radio actief kobalt. Door deze aankoop zal in do dagelijkse behoefte aan radio actieve stoffen in dit instituut geheel zijn voorzien. Aan het Nederlands Kankerinstituut to Amsterdam een bedrog van i 16.400 voor de eerste inrichting von een centraal kankerregister. Dit centrale kankerregister staat onder leiding van do mcdisch-statisticus dr. M. G. Neur- denburg. In dit register zullen ge leidelijk aan allo gegevens betreffende do behandeling van kankerpatiënten in Nederland worden verwerkt en voor het wetenschappelijk onderzoek en voor (do therapie. Het Koningin Wilhel minafonds zal ook in do toekomst do kosten van dezo, naar verwacht mag wordon, uitgebreide werkzaamheden dragon. De voorbereiding van do inrichting van eentra voor de kankerbestrijding aan do universiteitsklinieken maakt zo- danigo voortgang, dat hieromtrent bin nenkort mededelingen zullen kunnen worden gedaan. Het feit, dat mevrouw Sch. een ge welddadige dood heeft gezocht, is op zichzelf geen bewijs, dat zij haar on derduikers heeft gedood of heeft doen doden. Zij was op het ogenblik, dot zij door een autobus werd overreden, in een financieel dermate deplorabele toe stond dat dat zeer wel een reden voor haar kon zijn om de dood te zoeken. Ook het feit, dat de beide Joodse heren hun bezittingen door uiiddel van een schenkingsacto aan haar zouden hebben nagelaten, is gezien de omstan digheden van 1942, geen directe reden oin to mogen veronderstellen, dat hier ccn „roofmoord" zou zijn gepleegd. Vele Joden immers, die zich in die tijd ernstig bedreigd voelden, hebben ten name van dogenen, die ben ver borgen, dergelijke aoten gemaakt, soms zelfs tegen de wil van hun gastheren, De officier van justitio achtte het niet uitgesloten, dat bet nog geruime tijd zal duren alvorens hot onderzook zoveel feiten naar voren heeft ge bracht, dat men werkelijk tot do re constructie van do tragische gebcurte- nissen iu 1942 zal kunnen overgaan. De Perzische Oliekwestie Nog geen voorstellen tot hervatting der besprekingen Do Perzische plaatsvervangende mi nister-president, Fatomi, heeft Donder dag verklaard, dot Amerikaanso noch Perzische afgevaardigden tot nog toe voorstellen hebben ingediend tot her vatting van de Engels-Perzische olie- besprekingen. Mossadeqs besprokingen met Ameri kaanso functionarissen to Washington hadden meer bot karakter van een voorbereidend onderzoek, oldas Fatemi. ;P«rïid blijft eisen. «Ut nJlorn .d "Af koop van olie aan Engeland en an dere landen en een vergoeding vozr de nationalisatie ter aprako gebraent zullen wordon. Mossadeq zal tot de volgendo week te Washington blijven. Hij is nogal vermoeid cn heoft rust nodig, zo voeg de Fatemi er aan toe. President Truman heeft Donderdag „op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat hij hoopvol gestemd ia over de gang van zaken bij de Ameri kaans-Perzische oliebcsprckingcn. Er waren enigo vorderingen gemaakt; De Wapenstilstands besprekingen op Korea Gisteren zijn voor do tweedo maal no de onderbreking van twee maanden in do wapenstilstandsbesprekingen do delegaties te Pan Mocndjon bijccngc- woost. De besprekingen van do sub commissie duurden anderhalf uur. Up vierhonderd meter hoogte boven de neutraio zuue van Fan luocn L/jon zweven grote gele bsiious, die s uaents door sterko schijnwerpers worden ver licht en die tot op een afstand van dertig kilometer zichtbaar zijn. De Noordelijken hebben bij de be spreking van Vrijdag voorgesteld, dat tie troepen der Verenigde Naties zich langs het hele front 24 kilometer terug trekken. j _j j De verbonden woordvoerder, brigade generaal Muckols, verklaarde dat het Noordelijke voorstel geen verband hield met de militaire werkelijkheid op het ogenblik. Overigens, zo tekent Reuter hierbij aan, vertegenwoordigt het Noordelijke voorstel een aanzienlijke concessie ver geleken bij de vroegere eis, dst do hestandslinie langs de breedtegraad zou lopen. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 1 Johannes 4 7-21 1 Johannes 5 1-12 1 Johannes 5 13-21 2 Johannes 11-13 3 Johannes 11-8 3 Johannes 10-15 Het Wostduitse 'parlement heeft Donderdeg met do stemmen dor oppo sitie togen de gewone en buitengewone begrotingen voor het lopende begro tingsjaar goedgekeurd. Eveoals voor- hoon stemdo het porlomcnt niet over do golden voor de bczettingskostco, maar nam het do bedragen voor ken nisgeving oan. De begrotingen zijn in evenwicht c,p een bedrog van 15.36 milliord Mark. Het parlement zal nog moeten stemmen over do dokking van do aanvullende begroting, die nog niet is ingediend. Door die begroting zal hot totsal komen op iets meor don 20 milliord Msrlc. Zaterdag Algem. brief Judas 1-24 (Een leven zonder feest is een lange reis zonder pleister- i plaats. WEERBERICHT Weersverwachtingmedegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Aanhoudend droog weer Na in de nacht en ochtend plaat selijk mist, droog weer met over drijvende wolkenvelden; zwakke tot matige Oostelijke wind; ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. 28 Oct. Zon op 7.26, onder 17*21. Maan op 4.42, onder 16.13. 29 Oct, Zon op 7.27, onder 17.19. Maan op 6.04, onder 16,20. Nieuwe Maan 30 October te 14.54, De Vervoerskwestie op Schouwen-Duiveland De Minister antwoordde op vragen Tweede Kamerlid Op vragen van het Tweede Kamer lid do heer Posthumus (PvdA) botref- fendo het vervoor van scholieren uit Westelijk Schouwen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat de beer Wemmers het volgende geantwoord t Met ingang van 8 October jl. heb ben ud c.üowü v«a ïceriiu&eu vau in richtingen van onderwijs to Zicrikzety woonachtig in de gemeenten Burgh, Haamstede, Renesse cn Noordwelle, in grote meerderheid geweigerd kun kin deren te doen vervoeren met do tram- dienst van de N.V. Botterdamscbe Tramweg Maotschoppij in plaats van por bus. Er is een onderzoek ingesteld naar de bezwaren, welke de ouders tegen het vervoer van de kinderen met de tram naar voren brachten. Een grief was onder meer, dat de directie der B.T.M. pas kort voordat zij het vervoor van do schoolkinderen niet meer met autobussen doch mot do tram zou doen geschieden, hiervan mededeling deed. Door overleg tussen partijen onder leiding van de betrokken Rijksinspec teur van het Verkeer is thans een tij delijke regeling getroffen, waarbij de directie van do R.T.M. zich bereid verklaarde de schoolkinderen van 22 October jl. af, voorlopig weer met autobussen te vervoeren tegen een in dit overleg overeengekomen tarief, het welk hoger ligt dan het normale week- koartentarief voor buspassagiers, zo al* dit kortgeleden is goedgekeurd. De ondcrohndclingen zullen ouder leiding van do Rijksinspecteur van hel Verkeer worden voortgezet om te trachten tol een definitieve oplossing dor moeilijkheden te geraken. De Perzische premier, Mosssdeq, zal tijdens zijn verblijf te Washington met de Export Import Bank onderhan delen over een lening von 25 millioen dollars, zo deelt radio Teheran mede. Van dit bedrag zal 19 millioen dollars gebruikt worden voor het aankopen van landbouwmachines. Notaris Quaedvlieg vaart nog Dc „President Robert" is vertrokken van Lissabon naar Tanger. Deze mede deling is gedaan in een brief van de "huishoudster van oud-notaris Quaed vlieg pan haar familie te Maastricht. Dozo brief is op 20 October uit Lissa bon verzenden cn is op Maandag 22 Ootober in Monstricht aangekomen. Vol gons dezo brief zou do „President Ro- bort" deze week Lisspbon verlaten met bestemming Tnngor. De oud-notaris en zijn vrouw, alsmede de huishoudster en haar dochter zonden voornemens zijn nog dit jaar terug te keren. Ver moedelijk zal het echtpaar Quaedvlieg zich te Brussel vestigen. Omtrent de plannen van president Robert en de leraar Ross met han families is nog niet bokend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1