r DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engeland zal zijn positie in Suez-zöne „tot elke prijs handhaven" Vertegenwoordiging Korea-detachement I verkreeg Baton U.N.-Servicemedaille 1 Amsterdam vierde de dag der Verenigde Naties Op de Veluwe worden drie grote kazernes neergezet miKZEESWHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN £N ADVERTENTJÊN, Prlji par 3 mnd. bi] voorultbatallng I 4.29, p. w, 33 ct Lona nummtit 10 ct Var»chijnt iedar# werkdag Advertentieprijs 1 5 ct. pa» mm Succesje* (ma* 15 mm.) minimum 11,- p. sluk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 VHIJDAG 28 OCTOBER 1S5I No. 10052 106© Jedging REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lang# NobaUtraat A 171, ZiariVzae, Postbus nr 1, Talaloon 32. Glrorakaning nr. 137677 - Uitga va: N.V. Drukkerij voorh. Lak an man Ochtman Langa NobaUtraat A 171 Ziarikxea. HET BRITS-EGYPTISCHE PROBLEEM Eventueel zal tegen-blokkade worden toegepast Reuters medewerker Paul Scott Rankine meldt Woensdag te Wash ington te hebben vernomen, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Morrison, in een vertrouwe lijk en persoonlijk schrijven aan zijn Amerikaanse collega Acheson heeft verklaard, dat de Britse regering voornemens is de positie van Enge land in de Suez-Kanaalzöne „tot elke prijs te handhaven", Morrison stelde verder voor on verwijld een opperbevelhebber voor het Midden-Oosten te benoemen. Hij was van mening dat, nu Egypte zijn medewerking heeft geweigerd, het hoofdkwartier het beste op het eiland Cyprus zou kunnen worden gevestigd. „Indien de Egyptische regering zou pogen de Britse strijdkrachten in de Kanaalzóne te blokkeren, zal Engeland, teneinde hun veiligheid en die van de bevolking van de Soe dan te verzekeren, de reeds opge stelde plannen voor eon tegenblok- kade ten uitvoer brengen", aldus Morrison, die Acheson verder schreef dat het Egyptische besluit om het in 1936 gesloten Brits-Egyp tische verdrag eenzijdig op te zeg gen, „geen verandering zal brengen in het voornemen der Britse rege ring om voort te gaan met het uit voeren der plannen voor het instel len van een opperbevel voor het Midden-Oosten en evenmin wijzi ging behoort te brengen in de hou ding van andere regeringen, die hetzelfde doel nastreven". Morrison verzocht de Verenigde Staten niet om enige militaire hulp, doch hij wilde wel him morele steun hebben. Vredesonderhandelingen op Korea begonnen Donderdagmorgen is te Panmoen- djon de eerste zitting van de vredes- delegaties der Verbondenen en com munisten na 22 Augustus gehouden. De zitting duurde 35 minuten. De leiders der delegaties waren de Amerikaanse vice-admiraa! Tur ner Joy en de Noordkoreaanse ge neraal Nam 11. Joy deelde na afloop aan de ver slaggevers mee, dat de vergadering „vriendschappelijk" was geweest. Er is een subcommissie ingesteld om de vaststelling van een wapen stilstandslij n te bespreken. Deze subcommissie kwam reeds Donder dag bijeen en hield een bespreking van 1 uur en' 40 minuten. Zij zou Vrijdagmorgen weer vergaderen. Sedert de besprekingen op 22 Aug. werden onderbroken, heeft geen van beide partijen te kennen gegeven haar standpunt ten aanzien van de demarcatielijn te hebben ver anderd. Zoals bekend menen de V.N. dat de lyn langs de huidige frontlijn getrokken dient te worden, d.i. ongeveer 50 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad; de commu nisten willen een linie langs de 38ste breedtegraad. Toch spoedige oplossing van het olieconflict? Berichten die uit Washington te Te heran zijn ontvangen, schijnen te wij len op een spoedige oplossing van net olieconflict, zo verneemt de correspon dent van A.F.P. te Teheran van be voegde zijde. Mossadeq, zo wordt gezegd, heeft Kzema Hasiibi, die ala de enige Per zische oliedeskundigo wordt beschouwd, telegrafisch opgedragen zich per vlieg tuig naar Washington te begeven om deel te nemen aan de daar aan de gang zijnde technische besprekingen. In Teheran wijst men er op, dat Has- sibi voorstander is van een algchelo nationalisatie van de olie-industrie cn zich onlangs nog heeft uitgesproken tegen een nieuwe overeenkomst met de Brits-Perzische oliemaatschappij. Functionarissen van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken dolen niet het optimisme, dat te Teheran heerst ten aanzien van een spoedige oplossing van het olieconflict. Vervoer van olieproducten De Britse militaire autoriteiten in de Kanaalzone hebben Woensdag het verbod op het vervoer van olie producten van Suez naar Cairo voor 24 uur opgeheven. Daarna zou de toestand van dag tot dag bezien wor den. De Britse marine heeft een com muniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Egyptische autoritei ten geen klaringsbewyzen aan de Britse schepen verstrekken, die voor de Britse troepen in de Suez-zöne werken. De Britse marine was er toe overgegaan zelf deze bewijzen te verstrekken. De Griekse minderheid in Egypte (ongeveer 100.000 personen) heeft een telegram aan premier Nahas Pasja gezonden, waarin zij zich so lidair verklaart met het Egyptische streven. De verdediging van het Midden-Oosten Organisatie gaat verder ondanks Egypte's weigering Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag te Parijs medegedeeld dat Frankrijk, Engeland, de Verenigde Sta ten en Turkije Israël en alle Arabi sche staten behalve Egypte hebben me degedeeld dat zij, ondanks de Egypti- sce weigering om deel te nemen, zullen voortgaan met het organiseren van een verdedigingsstelsel voor het Midden- Oosten. Wanneer deze verdediging eco- maal tot atand is gebracht, zal laatst genoemde skaten worden verzocht hun mening hierover kenbaar te maken. Mogelijk zal aan enkele' van deze lan den worden gevraagd deel te nemen aan de verdediging van het Midden- Oosten. Het ligt, volgens de woordvoer der, niet in de bedoeling thans een of meer van deze staten te verzoeken in d'j plaats van Egypte deel te nemen aan de te bouwen verdedigingsorgani satie voor het Midden-Oosten. De woordvoerder besloot met te zeg~ gen dat hot mogelijk nog wel eakele weken zal duren voordat een opperbe vel voor do verdediging van hot Mid den-Oosten zal zijn samengesteld. BOODSCHAP VAN TRYGVE LIE Mr. Clement Attïee, de Britse Eerste minister, die zelf candidaat is voor het district Walthamstow West, wandelt met kinderen tijdens een be zoek aan het naburige Walthamstow Oost voor de verkiezingscampagne. 61 vlaggen wapperden op het Frederiksplein Over de hele wereld is Woensdag de dag der Verenigde Naties gevierd ter herdenking van het feit, dat 6 jaar geleden het charter van deze wereld organisatie in werking b getreden, In Amsterdam had het college van burge meester en wethouders op deze dag een bijeenkomst belegd op het Freie- riksplein te Amsterdam to midden van de vlaggen der 60 bij de organisatie der verenigde volkeren aangesloten landen. Burgemeester d' Ailly voegde hier de 61e vlag aan toe: die der Verenigde Naties zelf. De burgemeester gaf een kort over zicht van de groei der organisatie. In 1941 hadden de naar Engeland uitge weken Europese regeringen reeds het plan om tot een „boven-nationale" somenwerking te komen. Deze idee heeft vastere vorm gekregen door be sprekingen tussen president Roosevelt en Churchill, waaruit later het Atlan tic charter is geboren. De burgemeester las de aanhef voor van het charter, dat in 1945 in San Francisco werd getekend door 51 lan den: „Wij de volkeren der Verenigde Naties, vast besloten om komende ge neraties te vrijwaren voor de oorlogs gesel, die in een mensenleeftijd zo ont zaggelijk veel leed heeft teweegge bracht Ondanks het feit, dat op de V.N. nog veel gerechtvaardigde kritiek uit- geoofend wordt aldus de burgemees ter heeft zo in hot verleden groots werk tot stand gebracht en ongetwij feld biedt zij meer mogelijkheden tot handhaving der vrede dan dit het ge val was met de Volkerenbond. In het bijzonder kan zij dit doen, omdat zij in tegenstelling tot de vroegere vol. kerenorganisatie zo nodig ook militair kan optreden tegen een agressor. Zware vracht voor Lloydschepen In een tijdsbestek vsn drie dogen zijn vijf voor Indonesië bestemde locomo tieven met bijbehorende tenders, met een gezamenlijk gewicht van 450.000 kg., aan dek van twee schepen van de Kon. Rotterdamsche Lloyd van Rotter dam naar Djakarta gebracht. Mot de ,.Blitor", die Donderdag j.l. vertrok, worden twee locomotieven met evenveel tenders vervoerd en met het Zaterdag a.s vertrekkende vrachtschip „Sama- rinda" zelfs van elk drie stuks. Boven dien heeft de „Somarinda" nog onge veer 60.000 kg. gewone deklading aan bcord. Met hot m.s. „Blitor", welks pas- sogiers vrijwel uitsluitend vrouwen en kinderen zijn die nsar Nieuw Guinea vortrekken, gaan aan dok nog een of twee motorbootjes mee. De volgende boodschap van Tryg- ve Lie, secretaris-generaal der Ver enigde Naties, gericht tot de leden van het Nederlandse detachement voor de Ver. Naties en de leden van da bemanning van Hr. Ms. „Evert- sen", is Woensdagavond in de Rid derzaal voorgelezen door de heer E K. Baumgarten, hoofdambtenaar b:j het secretariaat der V.N., ter ge legenheid van de uitreiking der ba tons van de U.N. Service Medal aan een vertegenwoordiger van het de tachement en Hr. Ms. „Evertsen". „Het is mij als secretaris-generaal der Verenigde Naties een voorrecht U en door U alle officieren, onder officieren en manschappen van het Nederlandse detachement en van de Koninklijke Nederlandse Marine, die deel uitmaken van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea, te begroeten. Op deze dag der Verenigde Na ties, 24 October 1951, zullen aan U worden uitgereikt de eerste batons van de V.N.-medaille, die door de Algemene Vergadering der Verenig de Naties werd ingesteld als waar dering van de dapperheid en de of fers van hen, die ten behoeve van de Verenigde Naties hebben gediend ter beteugeling van de agressie en tot herstel van de vrede in Korea." Na te hebben herinnerd aan het offer der gevallenen, inzonderheid de eerste commandant van het Ne derlandse detachement, Overste den Ouden, besluit de boodschap: De betrekkingen tussen Egypte en de Soedan do Soedonese wetgovende ver gadering Donderdag to Khartoem bij eenkwam, werd 'n resolutie ter sprake gebracht, waarin betreurd wordt, dat Egypte niet het Soedanese volk heeft geraadpleegd alvorens „te pogen de Egyptische souvereiniteit op te leggen aan de Soedan". De resolutie is ingediend door vier stamhoofden en twee andere leden van de wetgevende vergadering. Voorts wordt hierin gezegd: „de wetgevende vergadering weigert do door de Egyptische regering voor de Soedan uitgevaarJigde grondwet te erkennen, evenals andere acties van do Egyptische regering om de rechten van het Soeda nese volk te beknotten". Tenslotte wordt in do resolutie waar dering uitgesproken voor „de herhaal de verklaringen van de Britse regering, dat over de toekomst van de Soedan door het Soedancso volk zelf moet worden beslist en voor do weigering van do Britse regering om de Soedan •te gebruiken als ruilobject bij haar pc gingen om tot een nieuw defensic- bccoord met Egypte te komen". Inmiddels heeft de perschef van de Egyptische delegatie bij do Verenigde Noties, Abdel-Mawgoud Mohammed Hassan, Woensdag te Now York ver klaard, uat zijn regering geen bezwaar heeft tegen het houden van een volks stemming in de Soedan teneinde de bevolking zelf over hoar toekomst te laten beslissen. Strijd om de duiten De begeerte om groot te schij nen heeft menigeen, klein ge maakt. WEERBERICHT oprechte dank" „Ik verzoek U over te brengen aan alle officieren, onderofficieren en manschappen van het Nederland se detachement en de Koninklijke Marine, zowel aan de oudstrijdera als aan hen, die nog steeds in do strijd, zijn betrokken, mjjn beste persoonlijke wensen en myn op rechte dank voor hun moedige dienst onder de vlag der Verenigde Naties". NOG WAT ANDERS De violist Yehudi Menuhin heeft een gebochelde Japanse schoen poetser van 19 jaar te Sasebo (Zuid-Japan), die twee maanden gespaard had om een. concert van Menuhin in zijn woonplaats bij te kunnen wenen, na het concept bij zich ontboden en hem ge vraagd of hij nog wat anders wilde hebben dan een foto met handtekening. Toen de jongen antwoordde: „een viool", heeft Menuhin voor zijn vertrek uit Japan deze wens vervuld. Krokodillenjacht in de nacht Vijf jagers, afkomstig uit Tjilatjap, die tijdelijk hun tenten hebben opge slagen in de dessa Tegapare in het Ban- juwangise, zagen kans in vijf dagen tijd niet minder dan 19 krokodillen te vangen. De huiden brengen nog steeds een goede prijs op. Do jagers oefenen hon beroep des nachts uit. Zij lokkon de krokodillen door een vuurtje aan to leggen. Komen do dieren op het licht af, dan worden zij door de jagers aangevallen met een soort puntige ijzeren lansen. Het ge beurt vaak, dat zo'n aanval tot een hevige vechtpartij met de beesten leidt. De leiding V9n de wilde staking in de haven van New York verklaart, dot thans 30.000 leden van de Inter nationale Bond van Havenarbeiders in staking zijn. Op 114 schepen ligt hot work nu stil. Er wordt op grote schaal gepost door stokers. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrydagavond: Wolkenvelden Na plaatselijk lichte nachtvorst en hier en daar ochtendmist, overigens droog weer met nu en dan overdrij vende wolkenvelden; zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidoostelijke wind; ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. 27 Oct. Zon op 7.24, onder 17.23. Maan op 3.24, onder 16.02. Nieuwe Maan 30 October te 14.54. Een veer met koplading Tijdens dc Woensdag ten stad- huizc gehouden bespreking; met de minister van Onderwijs, zijn, behal ve do kwestio van het vervoer der schoolkinderen, ook andere ver voersproblemen ter sprake geko men. Bijna vanzelfsprekend kwam ook het veer Zijpe-Anna Jacobapol- der ter sprake. Do directeur van de R.T.M., Dr H. J. van Zuylen, heeft hierbij o.m, verklaard, dat, indien het Rijk voor een aanlcgseiger zorgt die voor een boot met kopladlng ge schikt is, de R.T.M, zal zorgen voor zulk oen boot. De „Volendam" een oud schip Wat gaat er mee gebeuren? Reeds enige malen werd gedurende de afgelopen zomer een reis van het s.s. „Vclcndam" van dc Hollond-Ame- rikslijn aangekondigd als de laatste. 'Zo ook weer de emigrantenreis naar Canada van het 29 jaar oude passa giersschip, die Woensdag begon. Maar wat gaat er dan met de „Vo lendam" gebeuren? Wordt ze gesloopt of verkocht? Dit is een vraag, die ongetwijfeld velen zich el hebben ge steld Een beslissing schijnt er evenwel nog niet te zijn gevallen. De geruchten, als zou het schip nrar Griekenland zijn verkocht, zijn onjuist, maar in de wereld gekomen door een bezoek, dat enige vertegen woordigers van een Griekse rederij fan de Holland Amerika Lijn hebben gebracht. Ook do „Volendam" werd toeD bekeken, doch tot aankoop is men niet overgegaan, aldus vernamen wij van bo .-ocgde zijde van do Holland- Amerika Lyn. Generalissimus Tsjiang Kai Sjek heeft Woensdag op de zesde verjaar dag van het teruggeven van Formosa aan China verklaard: „Wij moeten on ze landgenoten op het vasteland red den in dezelfde geest* ala zij ons met bloed cn zweet redden in hun oorlog van acht jaar tegen Japan". Hij noem de Formosa, waar zijn troepen gele gerd zijn, de- sleutel tot bet „herwin nen" van China. Congres van Thlery-erfgenamen Burgemeesters vragen aandacht voor ontspanningsvraagstuk Noar gemeld wordt, is de con stitutionele commissie in do Soedan bozig honr \crzoek aan do Verenigde Naties tot instelling van de V.N.- ccmmissio om do Soedan te besturen, te horzien. Do Britso regering zou het verzoek namelijk alleen willen steunen als het beoogde internationale orgaan de gcuverneur-generaal niet zou ver vangen. De afdeling Zuid-Nederland van de Thiery-erfgenamen houdt op Maandag 29 October a.s. te Maastricht een al gemene ledenvergadering. Op Zondag 11 November a.s. volgt dan een inter nationaal congres te Maastricht in de Victoria-zaal, alwaar Nederlandse, Bel gische, Franse, Luxemburgse en enkclo Duitse Thiery's verwacht worden. Do stichting stelt zich ten doel een genealogie samen te stellen van de ge slachten der Thiery's en aanverwants geslachten ter behartiging van de be langen der afstammelingen van Fran cois Thiery en Fran^oise Briscot in Champagne. Ze wil uitvoering geven aan het testament van Jean Thiery, dat deze passeerde voor notaris Santo Mida van het eiland Corfu op 2 Fe bruari 1654. Do stichting zal optreden voor allo erfgenamen. Er is intussen een internationaal hoofdkwartior ge vormd, waarbij do algemene leiding is overgedragen aan iemand uit het kern land dor Thiery's, nl. België. De hoofd zetel wordt verplaatst paar BrussoL De burgemeesters van Oldebroek, Doornspijk en Nunspeet-Ermelo heb ben met enige schrik kennis geno men van het feit, dat de drie grote kazernes in hun gemeenten reeds in Februari gereed moeten zijn en dat dan in elk complex 3.000 soldaten gelegerd zullen worden. Aanvankelijk hebben de gemeen- tebesturen en vooral ook de natuur liefhebbers heftig gereageerd op de tijding, dat een drietal kazernes de aantrekkelijkheid van het Veluwse landschap nog verder afbreuk zou doen. Enige weken geleden werd evenwel met de bouw begonnen en nu reeds zijn de fundamenten van de enorme complexen gelegd. Deze kazernes zullen, evenals die te Stroe, een moderne combinatie van beton (in Oldebroek: staal) en glas zijn. Nu de actie van de natuurliefheb bers tevergeefs is geweest, roert men de grote trom inzake een ander probleem, namelijk dat van de ont spanning voor de militairen. De drie kazernes worden namelijk ge bouwd temidden van bossen en hei en de mogelijkheid tot vertier voor de soldaten' is nagenoeg uitgesloten. De 3.000 soldaten, die in de Olde- broekse buurtschap 't Harde zullen komen en die huurlieden worden van de bewoners van het artillerie- schietkamp, vinden in hun directe omgeving niet anders dan een twee tal kleine café's, enige wijd ver spreid liggende huizen en de nog be scheiden dierentuin, welke onlangs bekendheid verwierf door het be sluit van de rechtzinnig-Protestant- se Raad van Doornspijk, om dit die renpark Zondags te doen sluiten. De burgemeesters van Oldebroek en Doornspijk hebben het voorne men nog eens met nadruk de aan dacht van de regering te vestigen op deze problemen, welke samengaan met de bouw der nieuwe kazerne».

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1