DE ZIERIKZEESCHE COURANT Egyptische vlaggen halfstok en winkeliers bedekken Europese opschriften Britse strijdkrachten controleren toegangen tot Suezgebied Gistermorgen zijn de vredes onderhandelingen hervat Reusachtige brand op de olievelden van Zistersdorf De restauratie en verbouwing van het Raadhuis te Dreischor r T HMMW—MMBB ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIEN ►*n|% pJ mud bij .uurultbetellng f 4.29, p. W. 33 Ci Loil* nummtrt 10 cl V»r»chijnl iedere wt og Ad*ertenUeprij» 19 «I o*' mm Succeijet (m«a 15 mm minimum >1,- p. stuk MKZEESCBESNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DONDERDAG 25 OCTOBER 195X No. 18651 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Langs Nobelslreel A 171, Zlerikiee, Postbus nr 1, Telefoon er. 32. Girorekening nr. 137677 Uitga*»: N.V. Drukkerij voorK. Lakanman Ochtman Lang» Nob»lstr»«t A 171 Zieriiuee. EGYPTE IN BEROERING DE DEFENSIE VAN HET MIDDEN-OOSTEN Syrië doet ook niet mee De Syrische minister van buitenland se zaken, Faydi Atassi, heeft Dinsdag avond in bet parlement verklaard, dat hij ioder voorstel san Syrië om deel te nemen san een defensieplan voor het Midden-Ocaten van de hand wijst. Hij zeide te verwachten, dat de Wes telijke mogendheden een soortgelijk voorstel aan Syrië zullen doen als zij Egypte hebben gedaan. „Zij, die ona uitnodigen met hen samen te gaan te gen eeu eventuele Agressie van Rusland, hebben zelf Israël als een doorn in onze keel geplant", aldus de minister. Hij dreng er bij de Westelijke mo gendheden op aan eerst de schade te herstellen, die zij de Arabieren hidden berokkend, in het bijzonder in Palestina, alvorens hen uit to nodigen semen te werken in h»t beoogde de fensieplan. Het Perzische Oliegeschil Premier dr. Mossadeq is Dinsdag uit Phil->^phia te Washington aangeko- roen.^aar hij met president Truman, minister Achcson en andere Amerikaan se leiders niet-officiële bespreingou over het Perzische oliegeschil zal voe ren. Mossadeq heeft Trumans persooo- lijke uitnodiging, volgens welko hij N te Washington verblijf zal houdeo in het Amerikaanse militaire ziekeohuis aldaar, aanvaard. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat Acheaon Mossadeq Woensdag heeft bezocht. Prins Karei van Zweden "f" Prins Karei van Zweden is in de nacht van Maandag op Dinsdag over leden. Hij werd geboren in 1861. De overledene was een broer van wij len koning Gnstaaf V en de vader van wijlen koningin Astrid van België. Sinds het voorjaar leed de prins aas aan hartkwaal. Onfortuinlijk begin van emigrantenreis Het Belgische vissersvaartuig „Chria- tisne" behorende tot het konvooi waar mede Belgische en Nederlandse viasonv* ge zinnen op weg zijn near Argentinië, is ter hoogte van Graveline gezonken. Aangezien het schip tevoren reeds in moeilijkheden verkeerde, bevonden zich op dat ogenblik nog slechts drie per sonen aan boord, die gered konden werden. Het betreft een der kleinste schepen van het in totaal 8 vaartuigen tellende en onder Argentijnse vleg vareode con- vooi. Aan boord bevonden zich slechts d» 50-jarige Nederlandse kapitein Maarten Ruiten uit Urk, diens zoon en zekere van Rooy uit Den Haag. Dc on dergang van het schip zou volgent de rederij te wijten zijn aan sterke zeegang. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor en de zich aan boord bevindende bemanning werd door een der andere schepen overgenomen. Naar de rederij bevestigde zijn alle schepen voor hun vertrek op zeewaar digheid onderzocht. De reis wordt voortgezet naar Teneriffe (Canarische 'eilundcn), dat de eerste aanloophaven van het convooi is. Op do weg van Cairo naar Suez, 90 km ten Oosten van Cairo en 45 km ten Zuiden van Fayld, hebben de Britten met behulp van tanks een wegversperring gemaakt. Dagelijks passeert een groot aantal Egyptische vrachtauto's met ruwe olie en ke rosine deze weg van Suez naar Cairo. (Benzine wordt door een pijp leiding van Suez naar Cairo ge pompt). Maandag werden de auto's aangehouden en teruggezonden (de volle naar Suez, de lege naar Cairo), doch Dinsdag kon het verkeer de weg normaal volgen. Alle treinen en voertuigen ln de kanaalzdne worden door Britse sol daten onderzocht. „Wij kijken uit naar verborgen wapens en wij heb ben een aantal ongewenste personen teruggezonden, doch geen wapens gevonden", aldus een Britse woord voerder. A.F.P. meldt uit Cairo, dat de di rectie van de spoorwegen heeft be paald, dat geen kaartjes voor de Ka- naalzóne meer mogen worden ver kocht. Reizigers kunnen slechts tot Zagazig, een van de belangrijkste steden in de Nijldelta, reizen. Het gehele spoorwegverkeer tussen Cai ro en Ismailia, Port Said en Suez is verbroken. De Egyptische vlaggen wap perden halfstok. Winkeliers heb ben alle Europese opschriften bedekt. In een dichtbevolkte wfjk van Cairo hielden studen ten een demonstratie. Zij wer den door de politie met behulp van traangasbommen uiteenge dreven. De Egyptische troepen ln de Soedan Volgens betrouwbare bronnen heeft de bevelhebber der Egyptische troepen in de Soedan opdracht ont vangen zijn troepen in de Soedan te handhaven, zelfs al zou dit met zich mede brengen dat geweld tegen de huidige regering van de Soedan gebruikt zou moeten worden. De Britse strijdkrachten hebben thans de controle over alle toegan gen van het Suezgebied. Zy hebben bezit genomen van het signaalstel sel. De Egyptische politie heeft Dins dag traangasbommen tussen een grot» menigte studenten en arbei ders geworpen, die zich door het hart van Cairo naar het district, waar de Britse en Amerikaanse am bassades gelegen zijn, met geweld een weg trachtte te banen. Er wer den schoten gehoord toen betogers elkaar door de Kasr El Nil-straat voortstuwden, terwijl zij riepen: „geef ons wapens voor de nationale strijd" en „revolutie". De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Mohammed Salah El Din Pasja, heeft Dinsdagavond verklaard: „De strijd tussen onze rechten en de valse aanspraken van onze vijand zal lang en hard zijn. Egypte is vastbesloten geduldig en standvastig te zijn. Wij zullen niets van onze eisen laten vallen". Hij noemde de demonstranten, die „de openbare veiligheid bedreigen", ver raders en zei, dat hij er zorg voor zou dragen, dat bij toekomstige de monstraties de uiterste gestrengheid in acht zou worden genomen. De Amerikaanse vertegen woordiging bij het Vaticaan Benoeming van generaal Clark gaat niet door Fiet Witte Huis heeft Dinsdagavond medegedeeld dat president Truman be sloten heeft generaal Clark niet tot de eerste Amerikaanse ambassadeur bij het Vaticaan te benoemen. De secretaris voor perszaken van de president, Jo seph Short, heeft medegedeeld, dat Tru mans beslissing is gegrondvest op een juridisch advies dit generaal Clark zijn benoeming tot ambassadeur bij het Vaticaan niet kan aanvaarden en tevens zijn militaire status behouden. Zaterdag was de benoeming van ge neraal Clark bekendgemaakt, hetgeen Vcuial in protestantse kringen protest ontlokte. Alcoholvergiftiging in Atlanta In Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia zijn reeds 27 personen over leden na het gebruik van methyl-alco hol (houtgeest). Ongeveer 20 personen zijn in ziekenhuizen opgenomen, van velen van hen is de toestand ernstig. De meeste slachtoffers zijn negers. De politie van Atlanta heeft 12 ne ger- genrresteerd, die beschuldigd wor den van verkoop van clandestiene al cohol. Volgons de politie heeft een der gearresteerden bekend 280 liter clandestiene alcohol te hebben ver kocht, die hij van een niet geïdentifi ceerde blanke had. gekocht. Toen hij hoorde, dat mensen ziek werden na ge bruik van alcohol was de neger er in geslaagd 160 liter terug te kopen. DE STRIJD IN KOREA Na twee maanden van onderbre king zijn Woensdagmorgen de be sprekingen tussen de delegaties over een staken van het vuren in Korea hervat. Dit is bekend gemaakt door gene raal Ridgway, de opperbevelhebber der V.N., nadat de communisten de overeenkomst van Panmoendjon ge ratificeerd hadden, hetgeen door de Verbondenen reeds geschied was. De overeenkomst bepaalt het instellen van neutrale zones en de voorwaar den voor de hervatting der bespre kingen. Onmiddellijk nadat dit nieuws te Moensan was bekend gemaakt, ver trok een convooi van negen vracht auto's met zoeklichten, ballons en tenten naar Panmoendjon. De zoek lichten en ballons zullen gebruikt worden voor de afbakening van het neutrale gebied met een straal van 900 meter om Panmoendjon, De communisten stelden de tijd en datum voor de hervatting voor Vijf millioen liter olie in vlammen Het hoofdkwartier van de Weenae brandweer heeft medegedeeld dat sinds Maandagavond olietanks, waarin zich rijf millioen liter olieproducten bevon den, in brand staan. De brand woedt in het centrum ven de olievelden van Zistersdorf, op ongeveer vijftig kilo meter ten Noord-Oosten van Wenen. De oorzaak is niet bekend. De brand wordt bestreden door ze- ren der modernste Weense brandweer- brigade's. Aan de blussing van het vuur zelf kon niet veel worden gedaan De brandweerlieden bepaalden zich er in hoofdzaak toe de tanks in de om geving van de brand nat te houden, opdat zij door de geweldige hitte niet eveneens in vlammen zullen opgaan Zeer veel olie werd afgeleid naar de Thaya, een rivier die niet ver van het toneel van de brand stroomt. Volgens de laatste berichten ziet het er naar uit, dat do brand langzaam dooft. ïn de vlammenzee worden eilandjes zichtbaar naarmate het peil van de olie zakt. en admiraal Joy gat zijn verbin dingsofficieren opdracht hun mee te delen, dat hun voorstellen aan vaardbaar waren. De derde atoomontploffing in Rusland De Sowjet-Unie is thans misschien in het bezit van iets, dat verschilt van haar oorspronkelijke atoomwapen. Dit leiden welingelichte waarnemers te Washington als mogelijkheid af uit do verklaring van het Witte Huis over oen derde atoomexplosie in de Sowjet-Unie. Dit behoefde niet noodzakelijk eea tactisch atoomwapen te zijn, daar er veel verbeteringen in de bouw en hot ontwerp van een atoombom zijn, welke verdere proeven zouden rechtvaardige.), aldus deze waarnemers. Indien de Sow jet-Unie werkelijk een tactisch atoom wapen zou hebben ontwikkeld, zou zij een geweldige prestatie hebben gele verd, daar de V.S. pas onlangs proe ven zijn begonnen met hun eerste tac tische wapens. Stakingen in Noord-Duitse havens Dinsdog waren ongeveer 4.000 ha venarbeiders in Hamburg en Bremen in staking ter ondersteuning van eisen voor hogore lonen. De staking wordt niet gesteund door do betrokken vak vereniging. Noar gemeld wordt hebben de communisten tot deze staking aange zet. Bij oen demonstratie van ongeveer 400 stokers bij het stadhuis van Bre- mon maakte de politie van gummi- stckkcr gebruik om de betogers uiteen to drijven. Men echt het mogelijk, dot voor Bromorhavcn bestemde schepen noar andere havens zullen worden gestuurd. In Embdon werden dc havenarbeiders dcor pamfletten tot staken opgeroe pen. Dc vakvereniging deelde mee, dat do arbeiders nog aan het werk zijn. De „Volendam" met emigranten naar Canada Woensdag is het s.s. „Volendam" var. de Holland-Amerika-Lijn uit Ro^'erdam naar Canada vertrokken met aan boord 1550 emigranten. Onder deze opvarenden bevonden zich circa 530 Nederlanders en de overigen zijn buitenlanders. Vele na tionaliteiten zijn vertegenwoordigd en de pasagierslijst vermeldt 400 personen uit België, onder wie Rus sen en Polen uit het mijndistrict, die met bussen naar de Maasstad kwamen. Uit Scandinavië komen on geveer 120 emigranten en ook zyn er Estlanders en Letten aan boord. Een honderdtal komt uit Engeland en in Le Havre zullen nog 200 per sonen, Fransen en ontheemden, em- barkeren, terwijl er zich verder 160 Duitsers inscheepten. Tenslotte gaan er nog een Mexicaan, een Ameri kaan, een Turk, enige Joegoslaven en Roemenen mee. „Midzomeravond-opera fantasie" leverde tekort op Carel Briei's „Midzomeravondopern- fantasie"" welke deze zomer geduren de zoven weken op initiatief van het I.G.A. (Initiatief Comité Apeldoorn) in Apeldoorn werd opgevoerd, heeft het weer wel erg tegen gehad, zodat het aantal bezoekers verre beneden do ver wachting is gebleven. Thans is bekend geworden dat de exploitatie een tekort van f 68.000 heeft opgeleverd. Onge veer f 16.000 wordt door verschillende garanties gedekt. Voor de resterende f 52.000 heeft het I.C.A. aangeklopt bij de stichting Vreemdelingen- en Cul tuurcentrum Apeldoorn. Deze stichting heeft een bedrag van plm. f 100.000, dat in 1948 op de B.B.B. (Bloemen Berg en Bosch) tentoonstelling is over gehouden, onder haar beheer. Of aan het verzoek, om het tekort komende bedrag ter leen af te dragon, zal wor den voldaan, moet ter zijner tijd door do gemeenteraad worden beslist. Beverwijkse gemeentebestuur was uitgeslapen Donk zij do oplettendheid van het Beverwijkse gemeentebestuur heeft het Rijk eon bedrag van f 444.500 wegens uitkering uit do Ondernemingsbelasting aan Beverwijk moeten uitbetalen. Het bevreemdde do ambtenaren in deze ge meente dat Beverwijk slechts een ge ringe uitkering kreeg, terwijl een zeer groot deol van do werknemers van en kele grote bedrijven uit Velsen in Be verwijk woonachtig is. Bij onderzoek bleek dot men in Den Haag had aan genomen, dot deze arbeiders allen in Velseti woonden. Het Beverwijkse ge meentebestuur heeft deze onverwachte meevaller in dank geaccepteerd en cr de gewone dienst van dc begroting aanzienlijk mee kunnen opfleuren. Incident in de Beverwijkse Raadszaal ln de jongste te Beverwijk gehouden raadsvergadering deed zich een heftig incident voor toen burgemeester mr. H. J. J. Scholteus een wijziging in bet reglement van orde ter tafel bracht. Het communistische raadslid J. Zui- dorsma, in de mening verkerend, dat deze wijziging tegen zijn fractb be deeld wc8, viel de voorzitter in felle bewoordingen aan, waarop hem bet woord werd ontnomen, omdat de voor zitter meende, dat zijn opmerkingen buiten het aan de orde zijnde onder werp vielen. Terwijl de voorzitter on ophoudelijk hamerde, wond de commu nistische spreker zich hoe langer hoe meer op om tenslotte in verwensingen uit te barsten aan het adres van „de dictator van Beverwijk" cn „de fas cistische schoften, die met hem heulen" Het raadslid werd hierop de toegang tct de raadszaal ontzegd voor do ver dere duur van de vergadering, maar ■hij weigerde de zaal te verlaten, zodat de beide gemeenteboden hem met ge weld moesten verwijderen. Zijn fractie genoten kozen zijn pirtij. In een kolom de wereld om Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Karatsji heeft de regering van Pakistan aan de weduwe van de vermoorde premier Liaquat Ali Khan een pensioen van 2.100 ropij (ongeveer 2.000 gulden) per maand toegekend. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsvoorstel goedgekeurd, volgens welk op spionnage, zowel in oorlogs- als in vredestijd, de doodstraf of levenslange gevangenisstraf kan worden gestclJ* Het ontwerp is doorgezonden aan het Huis van Afgevaardigden. Te Boca, een voorstad van Buenos Aires, is Zondag de toren van een kerk ingestort, toen een mis gelezen werd voor het herscel van uo echtge note van de Argentijnse president, Peron. Voor zover bekend zijn zeven personen om het leven gekomen en twintig anderen zwaar gewond. Verwacht wordt, dat de Egypti sche regering binnenkort de „afschaf fing" van de post van gouverneur-ge neraal zal aankondigen. (De gouver neur-generaal regeert de Soedan na mens Engeland en Egypte. Hij wordt benoemd door koning Faroek op voor dracht van Engeland. Do huidige gou verneur-generaal is sir Robert Howe). Blijkens gegevens van het gewes telijk arbeidsbureau te Nijmegen neemt de slapte in de schoenindustrie nog geenszins af. Do bestellingen, welke in hot najaar Worden verwacht, zija niet in die mate toegenomen als men had gedacht. Het aantal werklozen in de schoenindustrie blijft nog gelijk &an dat van de vorige maanden. Financiële deskundigen uit Was hington, Londen cn Parijs zijn Dinsdag avond op het hoofdkwartier van de Westelijke geallieerde Hoge Commissie te Bonn in besloten zitting bijeenge komen teneinde tot een accoord te ko men inzake het bedrag, dat van West- Duitsland voor de Westelijke verde li- ging zal worden gevraagd, aldus wel ingelichte kringen van Westelijke ge allieerde zijde. Wie de liefde van een goede vrouw bezit, cchame zich voor ledore ilechte daad. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: Droog weer Droog weer met over het alge meen weinig bewolking en zwakke wind; op vele plaatsen zware nacht vorst en hier en daar ochtendmist; dezelfde of iets hogere middagtem- peraturen. 20 Oct. Zon op 7.22, onder 17.25. Maan op 2.08, onder 15.52. Nieuwe Maan 30 October. Trygve Lie krijgt gouden sleutel te Parijs De Franse minister van buitenlandse zoken heeft de secretaris-generaal der Verenigde Nsties, Trygve Lie, een gcuden slnutel overhandigd ah symbo lische overdracht van hot Palais de Choillot en het tijdelijke gebouw voor do bijeenkomst van do algemene verga dering der Verenigde Noties te Parijs. Minister Schuman zeido te hopen, dat de sfeer van Parijs gunstig zou zijn voor de vergadering. Trygve Lie prees dc architecton en arbeiders voor het nieuwe gebouw. De •plechtigheid werd opgeluisterd met marsen van de republikeinse garde in cercraoniëel tenue. Zij werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het Corps Diplomatique. Vlissingen krijgt nieuw carillon Op 3 Nov. a.s. zal het nieuwe klok- .kenspel van de St. Jacobskerk te Vlis- singen in gebruik worden genomen, Dezo beiaard (do vierde in de loop der jaren) telt 47 klokken, waarvan de grootste 8700 kg. weegt. Hij werd door de firma Petit en Frit6en te Aarle-Rixtol gegoten. Het carillon om vat 4 octaven en is gestemd volgens de gelijkzwevende temperatuur, waar door alle toonaarden benut kunnen worden. Het klokkenspel zal voor bet eerst door do Mcchehe stadsbeiaardier Staf Nces en do Vlissingse klokkenist Piet. Broerse worden bespeeld, waarna de Rotterdamse beiaardier Ferdinand Timmerman^ een concert geeft. Volgens radio-Madrid znllen dit jaar meer dan een mUlioen toeristen Spanje bezocht hebben. Dit is een re cord. De radio meldt, dat van één Januari tot 31 Augustus bijna 800.000 buitenlanders een bezoek aan Spanje brachten. - Een Britse militaire woordvoer der te Cairo heeft verklaard, dat de Britse marine de scheepvaart in d» haven van Suez regelt „daar de Egyp tische autoriteiten opgehouden hebben in Korea doen. Kwestie provinciale subsidie nog niet geregeld Het spadhuis van Dreischor verkeer de in een zodanige toestand dat res tauratie en verbouwing daarvan drin gend nodig was om hot voortbestaan van dit „Plaetsenhuus" te verzekeren. In verband daarmede heeft de raad in het begin van dit jaar besloten daartoe over to gaan onder directie van de Centrale Dienst Noord Zeeland. Ovéf het daartoo door de directeur van die Dienst opgemaakte plan is overleg gepleegd piot het Rijksbureau en de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg, waarmode overeenstem ming werd bereikt. In de kosten van deze restauratie cn verbouwing is een Rijksbijdrage ver zocht Tan 50 pet. cn oen Provinciale bijdrago van J0 pet. Naar aanleiding van het verzoek ter verkrijging van dezo subsidie aan de Provinciale Staten van Zeeland, schre ven Gedeputeerde Staten thans aan dit college nog geen definitief voorstel te kunnen doen daar hierover nog over leg gaande is met het ministerie vaa Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en omdat nog te weinig gegevens ten dienste staan. Zij geven derhalve de Provinciale Staten in overweging de beslissing op dit verzoek voorlopig aan te houden. Intussen vorderen de werkzaamheden aan deze verbouwing on restauratie gestadig en mag worden verwacht dot hot werk over een week of vier gereed zal zijn. Het work wordt uitgevoerd door de aannemer A. J. Verjaal voor het ryctselwerk en door M. J. Padmos voor het timmerwerk. Het interieur wordt in overeenstemming gebracht mot de sierlijke 17e oouwse voorgevel, die het jaartal 1637 draagt. Hot is jammer dat voor do inrichting de be nodigde meubilering cn stoffering nog niet aanwezig is cn daarvoor nog geen gelden zijn gevoteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1