DE ZIERIKZEESCHE COURANT Groot-Brittannië versterkt zijn troepen in het Suezgebied „Sociale vrede loopt gevaar" Europa mag geen „tweelingbroertje t dig, kleine aantrekkelijkheden van Amerika worden Vice-Admiraal Joy tekent overeen komst met de Noordelijken 1 Economische en militaire steun voor meer dan 8 milliard dollar beschikbaar gesteld MRIIffilEMfflSNIEUWSBODF ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Priji p«r 3 mnd. bij vooruitbetaling I 4.29, p. w. 33 ct. Lott» nummert 10 et Varichijnt lader» werkdag Advertantlaprij» 15 et. pa' mm Succetjes (max 15 mm.) minimum 11.— p stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1089 DINSDAG 23 OCTOBER 1951 No. 16649 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstreat A 171, Zleriiuee. Poitbu» nr 1, Telefoon nr. 32, Glrorokening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lokenman Ochtman Lange Nobelitraat A 171 Zlariktaa. DE TOESTAND IN EGYPTE Cairo verwerpt Britse nota van Vrijdag Zondag heeft een Engelse mili taire woordvoerder verklaard, dat Britse soldaten het douanegebied van Suez zijn binnengetrokken, na dat Egyptische functionarissen het gebied hadden verlaten. Het kust- plaatsje Adabijah is nu geheel bezet. Het Egyptische kabinet heeft be sloten de Britse nota van Vrijdag te verwerpen, waarin verklaard is, dat de Britse troepen moesten ingrijpen, omdat de Egyptische burgerlijke autoriteiten in Ismailia en Port Said er niet in geslaagd waren de toe stand in handen te houden. Het des betreffende antwoord is gisteren overhandigd. In een officieel communiqué, dat te Nicosia werd uitgegeven, wordt verklaard, dat eenheden van de tweede infanteriebrigade begonnen zijn via de lucht en over zee uit Cy prus te vertrekken. Dit is slechts een tijdelijke maatregel. Een infanterie-brigade in Enge land is aangezegd zich gereed te ma ken voor dienst in het Midden-Oos ten. De vertrekdatum en de juiste bestemming zijn nog niet vastge steld. Din Pasja, heeft op een persconfe rentie te Cairo verklaard, dat Egypte zich door niets zal laten afleiden van de koers, die het thans met betrek king tot Engeland volgt. Hij zei, dat de Egyptische kwestie thans alle Arabische staten zorgen baart. „Wij zijn niet alleen". In antwoord op een vraag over de berichten, omtrent Italiaanse en Amerikaanse aanbiedingen om in het geschil te bemiddelen, zeide de minister: „Egypte is vastbesloten niets meer met de Britten te maken te hebben, totdat zij dit land verla ten. Wij. zullen niet het initiatief ne men in dit opzicht. Wij zijn echter bereid te horen wat de anderen heb ben te zeggen". K Cairo blijft halsstarrig De Egyptische minister van Bui- s landse Zaken, Mohamed Salah El Opstand onder Russische boeren Volgens „De stem van Amerika" zijn medio Augustus j.l. boeren in de in. Midden-Azië gelegen Sowjet- republiek Kazstan in opstand geko men. Het zou de belangrijkste op stand zijn, die in de afgelopen tien jaar in de Sowjet-Unie is uitgebro ken. De boeren der collectieve boer derijen zouden zich hebben verzet tegen het opeisen van vee en graan door troepen van de Russische ge heime dienst. Als bron voor deze in lichtingen wordt een Sowj et-burger genoemd, die zich persoonlijk ter plaatse zou hebben bevonden, toen de moeilijkheden begonnen. De Amerikaanse hulp aan het Verre Oosten Op een bijeenkomst van de Raad voor Handel en Nijverheid van het Verre Oosten en- Amerika heeft Bis- sell, de waarnemende administra teur van de E.C.A., verklaard, dat de Ver. Staten de voordelen van hun eigen technische vooruitgang ten volle en onbelemmerd dienen te delen met de landen van het Verre Oosten. De Ver. Staten dienen deze landen niet alleen technische kennis te verschaffen, doch ook de organi satie, welke voor de technische ont wikkeling noodzakelijk is, zo zeide hij. Bissell is met het oog op de hui dige mate van veiligheid in de we reld van mening, dat het waarschijn lijk nog drie of vier jaar zal duren alvorens particulier kapitaal in over vloedige mate naar de landen van het Verre Oosten zal beginnen te vloeien. Intensievere handel tussen Perzië en de Sowjet-Unie Als eerste stap ter voorziening in de oanvoertekorten, ontstaan door het Britso verbod van bepaalde exporten naar Perzië, hebben do Perzische auto riteiten bij do Sowjet-Unie 32.000 ton suiker besteld, zo wordt van gezag hebbende zijde vernomen. Na de afkondiging van het Britse uitvoerverbod heeft Perzië de Sowjet- Unie verzocht haar uitvoer te vergro ten, vooral van suiker, textiolgocde- .ren en ijzer. In de eerste 9 maanden van dit jaar heeft de Sowjet-Unie reeds 20.000 iton suiker circs 20 procent van de totale Perzische behoefte geleverd. Perzië heeft naar de Sowjet-Unie o.m. tshik, katoen, rijst en gedroogde vrnchten uitgevoerd. Naar wordt medegedeeld is do han del tnssen de beide landen tot dusverre kleiner dan in het handelsverdrag is voorzien, doch groter dan enkele maan den geleden werd verwacht. V.N.-Commissie naar de Soedan De commissie, welke door do Soeda- nese rogering belast word mot de voor bereiding van de grondwetsherziening om alle partijen in de Soedan tevreden to stellen, heeft Zaterdag de secretaris generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, telegrafisch verzocht een commis sie van de Ver. Naties naar de Soedan te zenden. Deze commissio zou gedu rende ten hoogste twee jaar het opper gezag moeten uitoefenen en de vor ming van een onafhankelijke Soeda- nese regering moeten verzekeren. Dr van Roijen Dr J. H. van Roijen, de Neder landse ambassadeur in de Verenigde Staten, heeft op een congres van on derwijskrachten te Albany, in de staat New York, het woord gevoerd. Hij zei o.m. dat de landen van de N.A.T.O. een evenwicht moeten vin den tussen de militaire inspanning en het handhaven van een voldoen de levensstandaard. In Nederland daalde de levensstandaard als ge volg van de bewapeningsinspanning en het slechter worden van de han- delsvoorwaarden met andere landen. „Daarom" .aldus Dr van Roijen, „loopt het bestendigen van de so ciale vrede ernstig gevaar". Dr van Royen» zei verder, dat de aanwezigheid in Europa van, gene raal Eisenhower veel heeft bijge dragen tot „de grote verbetering van het moreel in West-Europa". Zich uitbreidende haven staking te New-York De twee dagen geleden in Brooklyn aitgebrokon havenstaking is thans uit gebreid. Het werk op 34 schepen, waar van verschcidenen met oorlogsmateriaal naar Korea zouden vertrekken, ligt stil. Een vertegenwoordiger van de sta kers verklaarde, dat de staking even tueel het gehele havenverkeer van New York zal stilleggen. Do staking werd uitgeroepen, nadat de „American Federation of Labour", een der twee grote vakhonden in do Ver. Staten, een nieuw contract nad ondertekend, dat niet de goedkeuring van de plaatselijke vakbonden heeft. DE E.C.A. IN EUROPA 177717 3 l Grote hoedanigheden maken otï een vrouw bewonderenawaar- Washington wenst vrij, krachtig en verenigd Europa beminnelijk. DE STRIJD IN KOREA Besprekingen kunnen binnen 48 uur beginnen De verbindingsofficieren van de V.N. en de communisten zijn Maan dag te Panmoendjon bijeengekomen om de overeenkomst over de be scherming van de plaats der confe rentie te tekenen- Volgens Radio-Peking zal nog he den een datum voor de hervatting der besprekingen over een staken van het vuren worden vastgesteld. Men verwacht, dat de delegaties, die twee maanden geleden de be sprekingen afbraken, binnen 48 uur in een tent te Panmoendjon zullen bijeenkomen. De juiste tijd voor deze bijeenkomst zal in de loop van Maandag worden vastgesteld, aldus verklaarde de voornaamste verbin dingsofficier der V.N., kolonel Kin ney. Het hoofdkwartier van generaal Ridgway heeft tehans de volledige tekst van de acht punten tellende overeenkomst gepubliceerd en ver klaard, dat zij de voorwaarden be vat, waarop de conferentie voor een wapenstilstand kan worden hervat. Maandagmorgen heeft het hoofd INDIA en PAKISTAN De nieuwe Pakistaanse premier zet de politiek van zijn voorganger voort Volgens radio India, heeft de nieu we Pakistaanse premier, Nazzimoed- din, in Karatsji verklaard, dat hij de politiek van zijn voorganger zal volgen. Hy had de wens uitgespro ken, dat het geschil tussen India en Pakistan op vreedzame wijze ge regeld zou worden. Premier Khwadja Nazzimoeddin uitte de wens, dat 't volk van Kasj mir zelf over zijn toekomst zou mo gen beslissen „zonder druk of in menging". Het speet hem, dat de Veiligheidsaad „niet het belang, dat zij verdient" aan de kwestie-Kasj- mir had gehecht. Het betrof hier een vraagstuk van vier millioen men sen. Deze vier millioen' waren vier millioen „verborgen vlammen". Aan het geduld kon een einde komen. Indien deze kwestie geregeld was zouden ook de andere Indo-Pakis- taanse geschilpunten geregeld kun nen worden. van de V.N.-delegatie by de wapen stilstandsbesprekingen, vice-admi- raal Joy, de overeenkomst voor her vatting van de wapenstilstandsbe sprekingen, die 's morgens door beide partijen was getekend, be krachtigd. Een verbindingsofficier van de V.N. heeft de communisten een nota overhandigd, waarin wordt ver klaard, dat de geallieerde delegatie bereid is de besprekingen te Pan moendjon te hervatten op de dag. nadat de communistische bekrachti ging van de overeenkomst zal zyn ontvangen. Nieuw Duits Volkslied voorgesteld GewijzigdDeutsland, „Deutsland tiber alles" Zondag heeft het partijcongres van de Christen-Democratische Unie te Karlsruhe eenstemmig besloten het „Deutschland, Deutschland tiber alles" als officieel volkslied te er kennen. Men meende, dat de oorspronke lijke tekst aanstoot zou kunnen ge ven voor andere landen, daarom zal de volgende tekst (het derde vers van de hymne van Hoffman von Fallersleben), gezongen worden: „Einigkeit und Recht und Frei- heit, sind des Glückes Unterpfand, Blüh im Glanze dieses Glückes, blühe Deutsches Vaterland". (Een heid, recht en vrijheid zijn het on derpand voor het geluk, gedij in de glans van dit geluk, gedij, Duits Vaderland). Het congres heeft voorgesteld, dat kanselier Adenauer president Heuss zal verzoeken het nieuwe volkslied af te kondigen'. Het nieuwe volkslied werd voor gesteld door Ernst Lemmer, vice- voorzitter van de verbannen C.D.U. uit de Sowj et-Russische zóne van Duitsland. Een Brits schoolmeisje uit Newport (Wales), de 11-jarige Nor- ma Marston, ontving van Koning Faroek van Egypte een cheque van tien Pond als dank voor het zenden van drie series sigarettenplaatjes. Norma had in een courant gelezen, dat de Egyptische koning deze plaatjes spaart. Op een bijeenkomst van 1200 le den van de Europese staf van de E.C.A. heeft het hoofd van de E.C.A. in Europa, Porter, verklaard: „Wij moeten er voortdurend aan denken, dat wij veel van de Europeanen kun nen leren. Wij zijn het niet, die een verenigd Europa scheppen. Wij kun nen slechts een denkbeeld steunen, dat in Europa reeds was geworteld toen wij nog isolationisten waren." Binnen twee maanden zal de E.C.A. worden vervangen door een bureau voor wederzijdse veiligheid, dat de Amerikaanse buitenlandse hulp aan. niet-communistische lan den zal beheren. Over het werk van dit bureau zei Porter, dat z.i. Ame rika door dit hulpprogramma een krachtig, vrij en verenigd Europa wil helpen ontwikkelen. Deze gelijk waardige deelgenoot van Amerika zal echter geen tweelingbroertje worden en hij zal niet altijd de din gen op dezelfde manier zien als wij, aldus Porter. Optimistische uitspraak van Paul Hoffman Rusland zou het IJzeren Gordijn spoedig optrekken en over ontwapening willen spreken Paul Hoffman, de voormalige ad ministrateur van het plan-Marshall, is van mening, dat de dag weldra zal kunnen aanbreken, dat de Sow jet-Unie bereid is,"het „ijzeren gor dijn" op te trekken en ernstig te 5pW^<?72 over internationale ontwa pening. Het plan-Marshall en de Kore aanse oorlog hadden „een streep gehaald door de plannen van het Kremlin voor de verovering van de wereld", aldus Hoffman. De Sow jet-Unie kon niet langer verwach ten, dat zij „een geslaagd militair avontuur in West-Europa zou kun nen ondernemen". Wij moeten ons verder militair versterken, doch wij naderen een punt, waarop wij met Stalin kunnen spreken over interna tionale ontwapening' en kunnen eisen, dat hij het „ijzeren gordijn" optrekt. De V.S. zouden echter de koude oorlog nog kunnen verliezen, „in dien de Amerikanen beu worden van de last van het herstel van de wereld". Hoffman verklaarde een en ander in een lezing gewijd aan de nagedachtenis van senator Van- denberg. Adenauer verwacht geen „hete oorlog" Het Atlantisch Pact Duitsland's enige redding De Duitse kanselier Adenauer heeft in een radiorede ter gelegen heid van het beëindigen van het congres van zijn partij, de C.D.U., verklaard, dat Duitsland thans niet voor een „hete oorlog" heeft te vre zen „daar deze niet in he belang van de Sowjet-Unie ligt". Een oorlog zen „daar deze niet in het belang enige redding voor Duitsland lag in het Atlantisch pact. Men diende pal te staan anders zou Duitsland door „Russische horden" opgeslokt wor den en tussen de Verenigde Naties en de Sowjet-Unie komen te staan „en gij kent het lot vani Korea", zeide Adenauer. De strijd in Korea Een woordvoerder van de ven- bondenen heeft medegedeeld, dat tanks van de verbondenen Zondag tot op ongeveer anderhalve kilome ter van Koemsong zijn doorgedron gen, een centrum van de Noorde lijke .verbindingslijnen aan het cen trale front. Infanterie van de V.N. bevond zich op ongeveer drie kilometer van de stad. Tengevolge van de opmars van de verbondenen werden de Noorde lijken genoodzaakt hun linies ron dom Koemsong te verkorten. Elders langs het front was weinig activi teit. „De Europeanen zullen niet onze proefkonijntjes zijn. Wij dienen nooit trachten te doen wat zij zelf moeten doen. Wij moeten de Euro peanen helpen het geloof te winnen, dat hun landen van een invasie kun nen worden gered en dat zy niet bankroet zullen gaan." Porter merkte op, dat door de overgang naar het nieuwe agent schap dit jaar het stafpersoneel met tenminste 10 procent verminderd zal worden. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Enkele buien Wisselende bewolking met enkele buien, vooral in de kustprovincies; meest matige wind tussen Zuidwest en Noordwest; hier en daar lichte nachtvorst, overdag ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. 24 Oct. Zon op 7.18, onder 17.29 Maan op onder 15.28 Nieuwe Maan 30 October. Zuid-Afrika op militair gebied paraat De chef van de Zuid-Afrikaanse generale staf, generaal-majoor C. L. de Wet du Toit, heeft in een vraaggesprek verklaard, dat de Unie van Zuid-Afrika thans beter voor bereid is haar rol in een eventuele wereldoorlog te spelen dan ooit te voren in haar militaire geschiede nis. Hij deelde mee, dat de taak van Zuid-Afrika in het Midden-Oosten was vastgesteld, maar wilde zich niet uitlaten over de aard van de verplichtingen van de Unie in dit gebied. De toestand en de sterkte van de vloot, het leger en de lucht macht waren van dien aard, dat aan iedere eventuele aanvrage van de zijde der bondgenoten van Zuid- Afika kon worden voldaan, aldus de Zuid-Afrikaanse stafchef. Noodweer in Zuid-Italië eiste talrijke slachtoffers In de afgelopen dagen zyn in Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië meer dan 100 personen om het leven ge komen tengevolge van storm en- zware regenval, waardoor grote schade aan huizen en gewassen is aangericht. Sommige gezinnen hebben in overstroomde gebieden vier dagen op het dak van hun huis moeten doorbrengen. Honderden van de buitenwereld afgesloten dorpen moeten door vliegtuigen van voor raden worden voorzien. De regering heeft voor onmiddel lijke hulp een bedrag van 2 milliard lire goedgekeurd. De storm was de hevigste in dit gebied sinds 50 jaar. Honderden ste den en dorpen hebben zware schade geleden. Op Sardinië zijn gehele dorpen geëvacueerd. Overstromin gen, ontstaan ten gevolge van zwa re regens, richtten zware schade aan. Het zal nog maanden duren voor het gehele verlies geraamd is. Acheson over het Midden-Oosten In een vraaggesprek heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Acheson verklaard, dat de toe stand in het midden-Oosten hem zor gen baart. Hij zoi, dat de Verenigde Staten door middel van de Verenigde Naties en do organisaties van hot At lantisch pact alles moeten doen om te voorkomen, dot do gebeurteniseen in het midden-Oosten de rest van de we reld in gevaar brengen. Rusland stelt Viermogend- hedencommissie voor remili- tarisatie van Oostenrijk voor De Sowj et-Russische Hoge Com missaris in Oostenirijk, SViridov, heeeft geantwoord op de uitnodigin gen van de Britse, Franse en Ame rikaanse Hoge Commissarissen om een bezoek te brengen aan de Wes telijke zones in Oostenrijk teneinde ziclrpersoonlijk ervan te overtuigen, dat er daar niet herbewapend wordt In een desbetreffende verklaring, die door de Russische voorlichtings dienst is gepubliceerd, wordt in plaats van een bezoek van de Rus sische Hoge Commissaris de vorming van een Viermogendhedencommis- sie voorgesteld, voor een onderzoek naar een eventuele remilitarisatie in alle vier de zones. In welingelichte politieke krin gen te Wenen gelooft men, dat de oprichting van een dergelijke com missie voor de Westerse geallieer den aanvaardbaar zal zijn. Eon functionaris van het Deense consulaat te Antwerpen, belast met 6cheopvaartaangelegcnhcden, is verdwe nen. Do politie heeft een onderzoek ingesteld. De functionaris, wiens naam noch door politie noch door het cunsu- Iaat genoemd wordt, was gehuwd met een Belgische. Hij wordt sinds Donder dag vermist. Men ontdekte, dat in zijn bureau ingebroken was en men vond er bloedsporen. De Amerikaanse hulp aan het buitenland Bijna zes milliard voor Europa Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp tot toewijzing van zeven milliard dollar voor militaire en economische hulp aan het buitenland goedge keurd en naar de Senaat gezonden. Een bepaling in het ontwerp mach tigt president Truman 100 miLUocn dollar voor Spanje te bestemmen. De Senaat keurde het wetsont werp, waarin 7.328 millioen dollar voor de buitenlandse hulp wordt uit getrokken, eveneens goed. Verder hechtte de Senaat zijn goedkeuring aan; een program voor militaire constructie ten bedrage van 4.128 millioen dollar en een' aan vullingsfonds van 1.675 millioen dol lar voor organen voor de defensie en de economische contröle. President Truman had oorspron kelijk voor militaire en economische hulp aan het buitenland 8.5 milliard dollar gevraagd. Aangezien, behalve het thans voor dit doel toegewezen bedrag van 7.328.903.976 dollar, in het vorige fiscale jaar nog niet bestede fondsen ten bedrage van 816.727.304 dollar door het Congres opnieuw werden toegewezen, zal meer dan acht mil liard dollar voor hulp aan het bui tenland beschikbaar zyn. De verdeling der gelden Naast de bijzondere post van 100 millioen dollar voor Spanje zullen1 de gelden volgens het ontwerp alt volgt worden besteed: Militaire hulp: Europa 4.818.852.457 Midden-Oosten en Afrika 396.250.000 Azië en het Stille-Oceaan- gebied 535.250.000 Amerik. Republieken 38.150.000 Economische hulp: Europa 1022.000.000 Midden-Oosten en Afrika 160.000.000 Azië en het Stille-Oceaan- gebied 237.135.866 Amerik. Republieken 21.245.653 f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1