DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het Kremlin protesteert tegen de West-Duitse herbewapening Er liggen nog goede handelsmogelijk heden in het Verre Oosten De toestand in de Kanaalzone is zich aan het consolideren ZIERIKZEESWKNIEIlmBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prlji p»r 3 mnd. bij vooruitbetaling f 4.29, p. w, 33 et. los*» nummert 10 cl Verschijn! leder» werkdag Advertentieprijs 15 c|. per mm Succesjes (me* 15 mm.) minimum 11.- p. stuk. WAARIN OPGENOMEN MAANDAG 22 OCTOBER 1851 1797-1889 No. 16048 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lang» Nobatstraat A 171, Ziarlksaa, Postbus nr 1, Tataloon nr. 32. Glror»k»nlng nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelslraat A 171 Zlerlkxee. Moskou wendt zich weer tot Parijs De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft de Franse zaakgelastigde te Moskou een nota overhandigd, waarin de beschuldiging, dat de Franse regering in samenwerking met Engeland en de Verenigde Sta ten, een politiek van remilitarisatie van West-Duitsland volgt, werd her haald, aldus een bericht van het Sowjet-RussUche persbureau Tass. In de nota wordt gezegd, dat re cente gebeurtenissen de beschuldi gingen, vervat in de Russische nota van 11 September, die de Franse re gering op 27 September weerlegde, bevestigen. Uit het communiqué van de zitting van de Atlantische Raad blijkt, dat de Franse regering samen met de Verenigde Staten en andere rege ringen beslissingen heeft genomen over een aantal militaire zaken, waaronder het opnemen van het Westdultse legor, dat door generaals van Hitier zal worden geleid, in de strijdkrachten van het Atlantische blok", aldus do nota. „De beweringen van de Franse re gering, dat haar maatregelen met betrekking tot de vorming van een zogenaamd Europees leger van ver- dedigende aard zijn, zijn dus geheel vals en klaarblijkelijk bedoeld om do openbare mening is misleiden". Geen pessimisme in Labourkringen Do secretaris van de Britse Laboor- partij, Morgan Phillips, heeft op een persconferentie verklaard, dat Labour mot aanzienlijk optimisme do verkio- zingen van deze week tegemoet ziet. De propagandisten van de partij ver wachtten een groto toeneming van het aantal labourstemmen. Phillips meen de op meer dan veertien millioen stem men voor Labour to mogen rekenen, tegen twaalf en een kwart millioen vorig jaar. „Naar mijn mening zullen we een redelijk deel van de liberale stemmen verwerven, voldoende althans om de zetels, die we in hot oude par lement hadden, to behouden en hopelijk om er nog bij te krijgen", aldus Phil lips. De oorlogsgraven in West-Berlijn De 52.000 oorlogsgraven in West- Berlijn, waaronder drie duizend van Fransen, Belgen en Nederlanders, zul len voor 25 November, de dag in Duitsland voor de dodenherdenking, worden hersteld en met bloemen ver sierd, aldus maakt het gemeentebe stuur bekend. De betrokken organisa ties hebben voor dit plan een som van ongeveer hooderd duizend gulden ontvangen. De drieduizend buitenlan ders, die in do tweede wereldoorlog in Berlijn stierven of bij een luchtaan val werden gedood, waren grotendeels gedwongen tewerkgestelden. Hun gra ven bevinden zich op 120 kerkhoven. „Een. van deze maatregelen is het opnemen van West-Duitsland in het agressieve Atlantische blok, dat, te gen het gezonde verstand in, (in de Franse nota) wordt voorgesteld als een „hindernis" voor de wederge boorte van een autonome Duitse mi litaire macht". „De bewering van de Franse re gering, dat het zogenaamde plan- Schuman vredelievende en niet-mi- litaire doeleinden nastreeft, is ook geheel zonder grond", aldus de nota. Als het plan-Schuman in werking treedt Het Frsnse ministerie van buiten landse zaken hoeft medegedeeld, dat do geallieerde beperkingen op do West- Duitse staal- en kolenproduotio zullen .vorvollen, wanneer hot plan-Schuman in werking zal treden. Libye krijgt een grondwet Hot Bureau van de V.N. to London heeft bijzondorhodon bekend gemaakt van do grondwet voor Libyë, dio van kracht zal worden ala Engeland on Frankrijk op 1 Januari 1952, hot be stuur hebben overgedragen. (Engeland bestuurt nu Tripolitnnië en Cyrcnaica, Frankrijk bestuurt do Fozzan). Het parlement yan hot koninkrijk Libyë zal bestaan uit een Senaat ca een Huis van Afgevaardigden. Do ko ning (Sajed Idris cl Senoessi) benoemt de helft van de 24 Senaatsleden, de andere '12 worden gekozen door drie Provinciale Wetgevende Baden. Do le den van hot Huis van Afgevaardigden zullen door het volk worden gokozen: 35 leden door Tripolitaniê, 15 door Cyrcnaica en 5 door do Fezzan. Gevallen op Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens ge vechten in Korea zijn gesneuveld: a. Op 10 October J.l. de korpo raal D. de Blaey, afkomstig uit Wolphaartsdijk. Korporaal D. de Blaey word 21 April 1Ö24 geboren, Hy was ongehuwd en afkomstig van het eerste re giment genietroepen, b. In de periode van 0-15 Oct. de soldaat G. Nagel, afkomstig uit 's Gravenhage. Soldaat G. Nagel werd 21 September 1919 geboren. Hij was ongehuwd. Do grootste glanscylinder voor een papierfabriek ter wereld ls vorige op weg was naar Belgrado, hebben zich van het vliegtuig meester ge maakt en zijn naar Zwitserland gevlogen. Do beide bemanningsleden hadden vrouwen en kinderen bij zich aan boord. De overige passagier» wilden naar Jocgo-Slavië terugkeren. Een speciaal vliegtuig kwam, over om hen weer op te holen. Links: het door de politie bewaakte vliegtuig, D.O. 3 „YU-ABF". Daarachter hot later uit Belgrado gekomen toestel dat do 18 passagier* en do drie bemanningsleden weer zal terug brengen. Itechts: de Joegoslavische vice-consul (geheel links) in gesprek met de passagiers in Ilötel Bramen nabij ZiirlchL NEDERLAND EN INDONESIË Mr J. E. van Hoogstraten: „Het komt in Indonesië voor elkaar" Gisteravond kwam het m.s. „Alhono" van do rederij van Nievelt, Gcudrioan en Co. te Botterdam in de Lekhaven te Hottordnm aan. Het van Buenos Aires komende schip voerde een edel raspaard mee, bestemd voor Z.K.H. Prins Bomhard De lousing \.Ui do „Alhena" vangt vanmorgen aan. HET ENGELS-EGYPTISCH GESCHIL Londen stuurt ook vlootversterkingen Drie Britse torpedobootjagers zijn Vrijdag het Suez-kanaaï opgestoomd, terwijl Egypte Engeland beschul digde van agressie in de Kanaal zone en Engeland schadevergoeding eiste voor schade aan zijn eigendom men tengevolge van de ongeregeld heden, die zich vorige week hebben voorgedaan. De torpedobootjagers, die van Abadan kwamen, voeren door het Grote Bittermeer in de richting van Port Said, waar de kruiser „Liver pool", het vlaggeschip van admiraal Sir John Edelsten, opperbevelheb ber van de Britse vloot in de Mid dellandse Zee, spoedig verwacht wordt. Uit de KanaaJzóne zijn Vrijdag geen incidenten gemeld. Britse tanks De grootste glanscylinder vo roeen papierfabriek ter wereld is vorige week per Rijnaak in de Amsterdamse haven afgeleverd. Dit biervat achtige gevaarte is bestemd voor de papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. te Wormer en weegt 78.100 ton bruto. De reuze-oylinder wordt door de drijvende bok „Grutto" uit de aak getild en op de wal neer met de passagier* in Hotel Bramen nabij Zürich. patrouilleerden evenwel door de straten en gewapende afdelingen be waakten de toegangswegen naar de zóne, bruggen en belangrijke punten in het gebied; in Cairo en Alexan- drië was het rustig. De Egyptische politie werkte sa men met Britse militairen om de rust en orde in de voornaamste ste den te bewaren. De scheepvaart door het Kanaal bleef normaal. De Britse militaire autoriteiten zijn begonnen het beheer over Port Said en Ismailia aan de Egyptische burgerlijke politie over te dragen, nadat zij zich ervan hebben over tuigd, dat de normale toestand 1* hersteld. Britse troepen hielden Vrijdag avond nog alle sleutelposities, waar onder bruggen en waterwerken, in de zóne bezet, doch Britse wacht posten bij regeringsgebouwen in Port Said waren teruggetrokken en er waren minder patrouilles in de straten van Ismailia. Het tijdelijke Britse hoofdkwartier op het Cham- pollion-plein (dat bekend staat als het „Franse plein") te Ismailia func tioneerde Vrijdagavond nog. De eventuele zuivelinvoer in Amerika Vrijdagavond heeft de Ameri kaanse Senaat nog geen beslissing kunnen nemen over een wetsont werp om invoerbeperkingen op bui tenlandse zuivelproducten in te trek ken. Verwacht werd, dat voorstan ken. Verwacht wordt, dat voorstan- het ontwerp opnieuw ter sprake zou den brengen voor het Congres tot Januari op recès gaat. De Senaatscommissie voor bank wezen en valuta heeft aanbevolen het wetsontwerp te aanvaarden. Re- geringswoördvoerders hebben ge raamd1, dat de invoerbeperkingen voor Nederland een verlies van by'na twee millioen dollar be tekenen. Het Ncderlandso Verbond van Werk gevers heeft zijn tweedaags congres in Veendam besloten met een bijeenkomst in hötel „Veenlust", tijdens welke do algemene vertegenwoordiger van do Jv-ük-rlandsc industrie in Indonesië, mr. J. E. van Hoogstraten, zijn indrukken gaf over de vooruitzichten voor de Nederlandse 'industrie in het Verre Oosten. Voor Nederland liggen hier een grote markt en velo kansen, zo meende spre ker. Maar om deze kansen te kunnen benutten, zullen wij met verschillende factoren rekening moeten houden. In de eerste plaats dienen wij begrip te tonen voor de moeilijkheden in InJo- nesiê bij het scheppen van een goed gefundeerd democratisch regeringsbe- stel. Verder zullen in Indonesië nor male toestanden moeten heersen en zal het arbeidersdeel van de bevolking har der moeten gaan werken. Do voornaam ste Indonesische leiders zien dit, aldus spreker, gelukkig zeer duidelijk in. In donesië heeft tijd nodig, en wij dienen deze tijd te geven. Het is onjuist te zeggen, aldus de heer van Hoogstraten, Het Nederlandse Korea- detachement in de strijd Het Nederlandse detachement Ver. Naties, dat thans op Korea in de voorste lijn vertoefd, is dezer dagen in de strijd geworpen tegen een zwaar tegenstand biedende vijand. Hoewel verliezen werden geleden aan doden en gewonden, werd, dank zij dapper doorzetten, de opgedra gen taak volbracht. .Het opgegeven object werd bezet en infiltratie van de vijand tegenge gaan. Het detachement stond bij de ze gevechten onder leiding van de kapitein J. H. Luykenaar, aldus een bericht van de Legervoorlichtings- dienst. Van Amerikaanse zijde werd waardering geuit over het hoge mo reel van ons detachement, dat een zeer goede aanvalsgeest ten toon, spreidde. Helaas sneuvelden bij deze actie vijf Nederlandse vrijwilligers, wier namen reeds werden vermeld. Een aantal vrijwilligers werd gewond. dat het in Indonesië niet voor elkaar komt. Er zijn vele factoren die in een andere richting wijzen. Indonesië is voor ons zeker niet verloren, zo meen de de heer van Hoogstraten, want nog altijd hebben onze producten ginds een goede naam. Bovendien, zo. vervolgde 6preker, hebben wij in velo opzichten het voordeel beter te begrijpen wat In donesië nodig heeft, dan de concurren ten. Behalvo Indonesië ligt er ook in het overigo deel van het Verre Oosten voor ons land een grote markt. De Veiligheidsraad en de Perzische Oliekwestie Do Veiligheidsraad heeft Vrijdag be sloten de bespreking van het Brits- Perzische oliegeschil te verdagen, tot dat het Internationaal Gerechtshof to Den Haag een uitspraak heeft gedaan over zijn (van het Gerechtshof) be voegdheid in de zaak. De 27ste Canadeese brigade naar Europa De Canadese minister van Defen sie, Brooke Claxton, heeft in het Ca nadese Lagerhuis bekend gemaakt, dat de 27ste Canadse brigade van 6.000 man met Britse, Belgische en Nederlandse strijdkrachten zou sa menwerken wanneer zij in het begin van de volgende maand naar Europa zou gaan. De brigade zou een onder deel vormen van generaal Eisen hower's troepen en in het gebied van Hannover gelegerd worden. Tevoren had de minister bekend gemaakt, dat een escadrille van de Canadese luchtmacht, uitgerust met Sabre-straaljagers, volgende maand naar Engeland zou worden gezon den met het vliegdekschip „Magni ficent". Claxton zeide, dat volgens de plannen het transport van de 27ste brigade begin volgende maand zou beginnen en tegen midden, Decem ber zou zijn voltooid. rDe stijfste mensen maken de diepste buigingen. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maandagavond. Buiig weer. Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk enkele buien, hier en daar vergezeld van hagel of onweer; matige wind ruimend van Zuidwest naar West tot Noordwest; weinig verandering in temperatuur. 23 Oct. Zon op 7.17, onder 17.31. Maan op 23.37, onder 15.12. Laatste Kwartier 23 Oct. te 0.55. Voorlopige oplossing van het vervoersprobleem school kinderen uit Westelijk Schouwen. Van heden af rijden er weer bussen In verband mot de kwestie inzake het vervoer van de schoolkinderen uit Wceteiyk Behouwen naar en van Zierikzcu, vond Zaterdagmiddag in hot gemoentohuia to Haamslcdo een conferentie plaats, waar by tegen, woordig-waren het Comité van Ac tie, de loco-burgemeester van Haam stede, do burgemeesters von Burgh, Rencsse en Dreischor, de heer Aus- ter, hoofd-inspecteur van de Ryka- verkeersinspectie, xar. Nieuwenhul- zen, inspecteur van de Verkeersin- spectie in Zeeeland, dr. J. J. Wes tendorp Boerma, rector van het Zie- rikzees Lyceum, de heer W. Hack, directeur van de ambachtsschool te Zierikzeee, de heer de Jongh, pre sident-commissaris van de Rotter damse Tramwegmaatschappij en de heer Deïst, employé van deze maat- s :h appy. Het resultaat van de drie uren lange besprekingen was, dat met in- rgang van heden (Maandag) bussen zullen rijden voor de schoolkinderen met de bepaling dat dit als een zeer voorlopige regeling moet worden beschouwd! De scholieren zullen nu op tijd op de verschillende onder wijsinrichtingen aanwezig kunnen zijn en zullen ook bijtijds weer huis waarts kunnen keren. Hoewel het Comité van Actie zeer tevreden is over het behaalde resultaat, blijft het in alle opzichten nog diligent. Naar van gezaghebbende zijde •wordt vernomen hobben West-Duitso cn geallieerde deskundigon overeenstem ming bereikt over de ontbinding van de ccntralo kolonvcrkoopsorganisatics van West-Duitsland. Zij hobben hierover een gemeenschappelijk rapport opge steld, dat echter nog door do Hoge Commissarissen goedgekeurd moot wor den. Zoals bekend hoeft West-Duits land zich op grond van het plan- Schuman moeten verbinden do organi satie te liquideren. 2-jarig meisje verdronken Vrijdagmiddag waren in het Zuid plantsoen te Delft twee kinderen van de familio do Graaf bij de Wetering aan het spelen. Do kindoren, de 31/* jarigo Mnrtinus en zijn zusje Cor nelia, die bijna 2 jaar was, raakten daarbij te water. Hot jongetje zag kans op de kant te kruipen en liep naar huis. Hij wist eohter niet te vertellen, waar het zusje was. Do ouders begaven zich daarop naar hot plantsoen, waar de vader zich to water begaf en bet meisje vond. Do G.G.D. paste nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toe, dooh dit mocht niet meer baten. Koning George gaat goed vooruit Koning George van Engeland maakt „zéér bevredigende vorde ringen" na zyn longoperatie, aldus een bulletin van Buckingham Palace Hij is in de afgelopen week in zyn kamer enige uren op geweest. Belgisch tankscheepje bij Stavenisse door midden gebroken 180.000 liter benzine ging verloren Zondagmorgen om 10 uur is voor de kust van Stavenisse het Belgische tankscheepje „Gurka", groot 940 bruto registerton, eigendom van de rederij Pluvie te Antwerpen om hoog gevaren en toen het laag water werd om ongeveer 11 uur doormid den gebroken. Een van de tanks met benzine brak hierby eveneens doormidden, waardoor 180.000 liter benzine zich over het water ver spreidde. Deze benzine levert voor de scheepvaart groot gevaar op, aan gezien een brandende sigaret, die over boord wordt geworpen, deze benzine kan doen vlam vatten. De Rykspolitie te water nam direct maatregelen om het scheepvaart verkeer te waarschuwen. Het bergingsvaartuig „Walrus" van de N.V. W. A. van der Tak's Bergingsbedrijf, ter assistentie uit gevaren, heeft er kans toe gezien om bij opkomend water de „Gurka" op een zandplaat in het Keeten te slepen, waarna een Belgisch tank schip, de „Colve", langszy liggend van de „Gurka" de lading benzine overgepompt heeft. De „Gurka" wordt naar Antwer pen gesleeept om daar op een werf te worden gerepareerd. De bemanning ia aan boord ge bleven. „J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1