Overdenking „STURKA" Damespantalons Ambulante Fruitteeltschool geopend in de Tuinbouwschool „Spreek mij vrij van mijn verborgen misslagen" Psalm 19 13b. Waarschijnlijk heeft ieder mens wel zo iets als de dichter van de negentiende psalm: David. Deze spreekt in de woorden van onze tekst van zijn verborgen mis slagen. Er zullen wel niet veel men sen zijn, die die niet hebben! Je hebt iets gedaan, misschien lang ge leden, dat niet in orde was. Toen je het deed, zag je het verkeerde ervan wellicht niet, of nauwelijks, in en nog maak je jezelf wijs, dat het toch niet écht slecht was, wat je deed; dat je niet anders kon; dat je een veel te mooie kans zou hebben laten glippen als je het niet gedaan zou hebben. En omdat niemand, of in elk geval niemand die er over durft te spreken, ervan weet, gelukt het wel om die fout naar een ver borgen hoekje weg te duwen, om er misschien in weken of maanden niet aan te denken. Maar zij gaat met ons mee! En zij komt op de meest on gelegen ogenblikken voor de dag, zij verwringt ons leven en maakt dat wy nooit echt helemaal vry en en blij in het leven staan. Misschien slepen wij wel meer dan één derge lijke fout mede. Misschien is het wel een hele reeks van misslagen, die weliswaar bij de mensen onbekend zijn, voor de politie geen reden tot vervolging opleveren en door ons zelf zo half vergeten zijn, maar die toch voortkwamen uit een heel sa- menknoopsel van stiekeme zelfzucht en heimelijke boosaardigheid. En dat is het wat ons hele leven in de war stuurt, wat knaagt aan ons bestaan en wel van ons ieder persoonlijk en van ons allen met elkaar: de ver geten misslag, het verborgen kwaad, de, misschien door schijnheiligheid of uiterlijke vroomheid bedekte, zelfzucht. In de negentiende psalm komt Da vid te weten, dat alleen in het leven naar God's wil en wet vreugde ge legen is. Maar hij weet ook dat het zijn verborgen misslagen zijn, die hem beletten die vreugde te genie ten. Daarom is voor hem de vraag: „Hoe kom ik van die verborgen mis slagen af, die tussen mij en God's vreugde instaan?" En hij weet het antwoord: „Hy zal, mét zyn verbor gen misslagen, naar diezelfde God toegaan, Wiens dienst zo hoge vreug de belooft, en Hem bidden om vrij spraak van al de fouten, die hij ge maakt heeft, van heel zijn heime lijke boosheid". En als hij die vrijspraak krijgt, dan wil dat zeggen, dat hij er ook écht vrij van is, dat hij er niet meer aan behoeft te denken, dat er heel wat in zijn leven toch eigenlijk van twijfelachtig allooi is en dat al dat lelijke zijn leven niet meer behoeft te verknoeien. Gij, die dit leest en ik die dit schrijf, wij hebben, evenals David, ons verborgen kwaad en net als bij hem is het het gewicht van onze heimelijke boosheid, die anderen niet kennen en die wij zelf proberen te vergeten, die ons beletten als écht blije mensen te leven. En voor hem, èn voor ons ligt de echte blijdschap in het leven naar God's wil. Maar evenals hij kunnen wij van die belemmering afkomen door de vrijspraak van God. Die vrijspraak wil en zal Hij ons schen ken als wij dat verwarde kluwen van onze boze aard uit de donkere hoekjes van onze stiekumheid en huichelarij te voorschijn halen en voor Hem neerleggen, als wij in ons gebed voor Hem eerlijk belijdenis doen van alle dingen, die niet in or de zijn. Heus, lezer, lezeres, gij zult bemerken hoe een verlichting dat geeft. En als gij God Uw zonde bloot legt, dan hebt gij ook het recht Hem te vragen om vrijspraak. Gij krijgt die zeker! Want Uw God wil niet dat gij in ellende en verdriet zit, maar Hij verlangt dat gij leeft in de vreugde van Zyn dienst.' H. RADIO-PROGRAMMA Zondag 21 October HILVERSUM I. 402 M. 8 nieuws en weerberichten. 8.15 gram. 8.30 morgenwijding. 9.15 ge wijde muziek. 9.30 nieuws en water standen. 9.45 gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 gram. 11.40 kamerorkest en soliste. 12.15 Apologie. 12.35 gram. 12.40 lichte muziek. 12.55 causerie. 1 nieuws en weerberichten. 1.10 lunchconcert. 1.40 „Uit het Boek der boeken". 1.55 radio-philharmonisch orkest, vrouwenkoor en solist (in de pauze: 2.30 „Kampvuren langs de evenaar", causerie). 3.20 cello en piano. 3.45 gram. 3.55 sopraan en piano. 4.15 sport. 4.30 Missielof. 5 jeugddienst. 6.15 Dienst voor de zie ken. 7 gram. 7.15 „De man uit Ana- toth en zijn woord", causerie. 7.30 nieuws, sportuitslagen en weerbe richten. 7.45 actualiteiten. 7.52 boek bespreking. 8.05 De gewone man. 8.12 gevarieerd programma. 10.45 avondgebed en Missiegedachten. 11 nieuws. 11.15 omroeporkest en so list. 11.50-12 gram. HILVERSUM II. 298 M. 8 nieuws en weerberichten. 8.18 gram. 8.35 causerie. 8.45 orgelspel. 9.02 sportmededelingen. 9.05 gram. 9.45 Geestelijk leven. 10 „Geef het door", causerie. 10.05 voor de jeugd. 10.30 Doopsgezinde kerkdienst. 12 Nederlandse liedjes en dansen. 12.30 voor de jeugd. 12.45 orgel en viool. I nieuws en weerberichten. 1.05 me dedelingen of gram. 1.1 0„New York calling". 1.15 Musette-orkest. 1.50 „Even afrekenen, heren". 2 gram. 2.05 boekbespreking. 2.30 Disco gram. 3 filmpraatje. 3.15 omroep orkest. 4.30 sportrevue. 5 „Tussen kerk en wereld", causerie. 5.20 „Een gedicht". 5.30 „Gijsbert Konijn", hoorspel voor de jeugd. 5.50 sport. 6.15 nieuws en sportuitslagen. 6.30 cabaret. 7 amusementsmuziek. 7.30 muzikale discussie. 8 nieuws. 8.05 weekoverzicht. 8.20 Concertgebouw orkest en solist. 9.20 „Behouden snelheid", causerie. 9.25 „Paul Vlaanderen en het Vandyke-Myste- rie", hoorspel. 10.05 lichte muziek. II nieuws. 11.15 voordracht. 11.20-12 gram. Maandag 22 October HILVERSUM I. 402 M. 7 nieuws. 7.18 gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8 nieuws en weerberichten. 8.10 sportuitsla gen. 8.20 gram. 9 voor de zieken. 9.30 waterstanden. 9.35 herhaling fa miliecompetitie. 10.10 orgelspel. 10.30 morgendienst. 11 cello en piano. 11.25 gevarieerde muziek. 12.15 gram. 12.25 voor boer en tuinder. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 orgel concert. 12.59 klokgelui. 1 nieuws. 1.15 banjo-orkest. 1.45 gram. 2.00 schoolradio. 2.35 gram. 2.45 voor de vrouw. 3.15 gram. 3.20 klein orkest en orgel. 4 bijbellezing. 4.30 strijk kwartet. 5 voor de kleuters. 5.15 lichte muziek. 5.35 gram. 5.45 voor de kinderen. 6 nieuws. 6.15 sport. 6.25 „Voor mannen in blauw, groen en grijs". 6.30 verzoekprogramma. 7 „Volk en Staat", causerie. 7.15 En gelse les. 7.30 gram. 7.40 radiokrant. 8 nieuws en weerberichten. 8.10 „Evangeliezender", causerie. 8.20 kerkmuziek. 9 „Laterveer wil het rechte weten", hoorspel. 9.45 strijk- en... KNOOPSGATEN MAKEN Dit allesdoet de nieuwe Pfaff 130 met de vermaarde zigzag-steek en de befaamde wonderknop. Met de wonder- knop maakt U van één Pfaff, twaalf speciale machines. Vraagt demonstratie bij één van de Pfaff Naaimachinehuizen. Havenpark D 413 - Zierikzee voor lente, zomer, herfst en winter, in marine en donkerkorenblauw f 27. DAMES WINDJACKS „La Marinière f 28.75. Zie de etalage van onze Sportshop Fa. FRANS KOEVOETS - St.-Domusstraat orkest. 10.30 „Wie waren Uw voor ouders?" 10.40 gram. 10.45 avond overdenking. 11 nieuws en S.O.S.- berichten. 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 298 M. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 8 nieuws. 8.15 gram. 9 morgenwijding. 9.15 gram. 9.25 „De Groenteman". 9.30 gram. 11 voordracht. 11.15 or gel en alt. 12 gram. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 orgel en piano. 1 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. 1.20 gram. 2 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie. 2.20 gram. 2.30 voordracht met harpspel. 2.45 klarinet en piano. 3.15 voor de vrouw. 4.15 dansmuziek. 4.45 Musicalender. 5.30 voor de pad vinders. 5.45 regeringsuitzending: „Bestrijding van volksziekten in Su riname". 6 nieuws. 6.15 voor burger en militair. 6.30 populair concert. 7 muzikale causerie. 7.15 pianotrio. 7.45 regeringsuitzending: landbouw- rubriek. 8 nieuws. 8.05 allerlei. 8.10 radioscoop. 10.45 orgelconcert. 11 nieuws. 11.15 dansmuziek. 11.45-12 gram. Wie niet adverteert wordt vergeten Ervaring ZekerKennis? Natuur lijk en tocheen kleinigheid geeft vaak de doorslag. Een welverzorgd uiterlijk, een in nemende glimlach rond parelwitte tanden, zijn uiterst belangrijk Poets daar om met Prodent voor mooie en gezonde tanden. Alleen Prodent bevat DISPERGON legen tandaanslag l -[ AND Wat Is DISPERGON? Dit actieve bestanddeel in Prodent tandpasta ver wijdert tandsteen en tand aanslag volkomen. Vraag niet zo maar naar tandpasta... eis Prodent! Heerlijk schuimend Zeer grote tube 70 ct - Normale tube 44 ct HAAMSTEDE De school maakt het de leerlingen gemakkeijlk In tegenwoordigheid van de Rijks- tuinbouwconsulent, leraren, enkele be stuursleden en leden van de commissie van toezicht van de tuinbouwschool, de secretaris van de afd. Schouwen van de N.F.O., werd Woensdagmorgen in dt- Tuinbouwschool de ambulante Fruit teelt-school geopend. De secretaris van de Tuinbouwschool, de heer H. van Toledo, opende deze bijeenkomst met een welkom tot le aanwezigen, in het bijzonder de voor zitter van de comm. v. toedicht, Jhr. R. Röell en de Tuinbouwconsulent, ir. W. van Soest. Hij sprak er zijn vol doening over uit, da* «veer een Fruit teeltschool tot stand kon komen en Nederlandse gemeentéraads- vergadering in het buitenland De Raad van Baarle Nassau hield Don derdagavond in Baarle-Hertog (België^ een openbare vergadering, onder voor- zitterscha'p van burgemeester A. de Grauw Diverse persfotogr-xen en jour nalisten uit binutn- en buitenland woonden dczc unieke gebeurtenis bij. De Nederlandse en de Belgische bur gemeesters moesten meermalen poseren. Het raadhuis van Baarle-Hertog zal worden vergroot. Het ligt in de bedoe ling, dat de gemeenteraad van Baarlc- Nassau hier voortaan bijeen zal ko men, tot hij over een eigen raads gebouw beschikt. De bouw hiervan zal echte/ ongeveer 1 ton kosten en Baarlc- Nassau ziet voorlopig geen kans, dit bedrag hijeen te brengen. Staalsmokkelarij op grote schaal Twee arrestaties verricht De douane-recherchedienst te Duis- burg-Ruhrort is een internatio ïalc smokkelbende op het spoor gekomen, die grote hoeveelheden waardevolle staalproducten en machines naar Neder land en vandaar uit vermoedelijk naar Oost-Europcse landen zou hebben ver voerd. De goederen zouden van Duis- burg-Ruhrort met Rijnschepen naar Rotterdam zijn gebracht. In twee jaar tijds zouden op deze wijze 10.000 ton staalproducten ter waarde van 6,5 rail- lioen mark clandestien uitgevoerd zijn. Een en ander kwam aan het licht toen op écn van de schepen bij de controle in Emmerich een uitvoervergunning met een vals nummer werd getoond. Ambtenaren van de dounnc-rechcrchc te Duisb'urg-Ruhrort stelden daarop na een onderzoek vast, dat de lading in Rotterdam onmiddellijk in spoor wagons werd overgeladen en als trnn- sitogocd dwars door Duitsland naar de Oostelijke sector van Wenen ver zonden werd. Twee agenten van de organisatie zijn door de douane-recherche te Duisburg- Ruhrort in hechtenis genomen. Het on derzoek wordt voortgezet. P.T.T. Zeepost Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië m.s. „Oranje" (23 Oct.); Nieuw-Guinea: m.s. „Talisse" (15 Nov.); Ned. Antillen: m.s. „Oranje stad" (30 Oct.); Suriname: m.s. „Agamemnon" (23 Oct.); Australië en Nieuw-Zeeland via Engeland (20 Oct.); Canada: m.s. „Black Turn" (22 Oct.), s.s. „Veendam" (24 Oct,). Burgerlijke Standen over de maand September NIEUWERKERK. Geboren: 8. Ja- coba, d. van J. Flikweert en J. W. Rijksen; 13. Maria Gerritdina, d. van J. v. Klinken en J. v. d. Bult; 20. Willem Theodoor, z. van, J. v. d. Zande en C. F. Bary; 20. Maartje Janna, d. van J. M. Tierie en M. v. d. Wulp; 20. Jan Maarten, z. van J. M. Tierie en M. v. d. Wulp; 21. Willem Johannes, z. van L. M. v. d. Male en Chr. Folmer. Gehuwd: 6. G. Mol, wedn., 64 j. en H. v. Schouwen, wed., 48 j. 20. A. M. v. d. Have, j.m., 30 j. (te Baar- le-Nassau) en J. K. Lievense, j.d„ 28 j.; 20. J. Notenboom, j.m., 24 j. (te Numansdorp) en C. L. v. Klin ken, j.d., 25 j. Overleden: 9. Sara J. P. Sloot- maaker, 11 j., d. van A. P. Sloot- maaker en E. J. Brouwer; 19. Jozina C. Verton, 79 j., wed. van As. Kik. BRUINISSE. Geboren: 20. Helena, d. van T. Hoogerheide en H. de Waal. Overleden: 14. Jan de Koning, 23 maanden. Loop der bevolking. Ingeko men: Johan Noordijk uit Fijnaart; Hubrecht J. Leendertse uit Brou wershaven; Cornelia A. Goudzwaard uit Zonnemaire. Vertrokken: Adriaan Kostense naar Arnhem. wees er op van welke grote betekeiis deze voor de deelnemers aan deze school is en voor de fruitteelt van Westelijk Schouwen in het bijzonder. Wil de fruitteelt rendabel zijn, dan is de export er van noodzakelijk, doch om te kunnen exporteren moeten wij met het buitenland kunnen concur reren en dit is volgens hem alleen mo gelijk als wij kwaliteitsproducten leve ren. Om deze te kunnen telen is het noodzakelijk dat men zijn bedrijf tech nisch en economisch goed beheert. H~t onderwijs nu kan daarbij belangrijke steun verlenen. De Rijkstuinbouwconsu- lent, ir. W. v. Soest, die tevens dir-c- teur is van deze school releveerde hoe reeds een paar keer tevergeefs getracht is weer een fruitteeltschool op Schou wen te krijgen en deze pogingen dit jaar met succes bekroond zijn. Ook hij wenste de deelnemers geluk met de toe lating tot deze school, waarvan hij veel verwachtingen heeft, gezien de leeftijd .van de leerlingen. Hij deelde mee, dat de heer C. L. de Wilde, die waarnemend directeur is, de theore tische lessen zal geven, bestaande in bemestingsleer, grondkennis, planten ziekten; de heer A. v. Dosten zal de lessen in Fruitteelt geven, terwijl deze samen met de heer J. A. v. d. Weel, de practische lessen geven. De heer W. Pliilipse zal enkele lessen over werktui gen geven, terwijl ir. v. Soest de eco nomische lessen zal verzorgen. De voor zitter van de comm. van toezicht, Jhr. R. Röell zei, dat het gemeentebestuur de totstandkoming van deze school ten zeerste toejuicht, terwijl de heer J. de Feiter namens de afd. van de N.F.O. nog het woord voerde en er op wees hoe het de leerlingen thans veel ge makkelijker gemaakt wordt dan in zijn tijd, toen hij voor deze school naar Wilhelminadorp moest. Nadat hierna de heer de Wilde nog een korte uit eenzetting had gegeven van de te be handelen leerstof werd met de eerste les door hem begonnen. RECHTZAKEN Patient overleed in „evipanslaap" Tandarts krijgt 1 maand voorw. plus boete De Haagse arrondissementsrechtbank achtte hij haar uitspraak de 62-jarige arts A. Lucardic uit Rijswijk schuldig aan de hem ten laste gelegde dood door schuld, en veroordeelde hem des wege tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 1000 gulden boete. Aan dokter L. was ten laste gelegd dat het aan zijn schuld te wijten was geweest dat op 1 November 1950 een ingezetene van Zevenhoven, een zekere M. K. niet meer ontwaakte uit een zg. „evipanslaap" die aan K. voor het trekken van zijn tanden en het inzet ten vaneen nieuw gebit was toege diend. Aanvankelijk was aangenomen dat do dood van de patiënt te wijten was anu het toedienen van een te grote dosis narcose. Een sectie op het lijk door dr. Hulst te Leiden wees uit dat zich in de ademhalingsorganen van de pa tiënt een prop watten bevond, waar door K. gedurende de behandeling ge slikt was. De officier van justitie bij de rechtbank achtte 14 dagen geleden dokter L. schuldig en eiste 4 maanden hechtenis tegen hem. KERKNIEUWS Generale Synode Geref. Kerken Art. 31 K.O. Tijdens de voortgezette zitting heeft Ds. B. Telder van Breda gerapporteerd over een bezwaarschrift van vijf leden van de kerk van Groningen over het feit, dat hun kerkcraad niet wilde vol doen aan hun verzoek samen te spreken met de Gereformeerde kerkcraad ter plaatse. Na enige discussie werd het bezwaarschrift niet ontvankelijk ver klaard. Ouderling H. Troosthcide van Bilt- hoven rapporteerde over een schrijven van de kerken van Oost-Soemba, bevat tende een beschouwing van deze kerken over de voortzetting van het zendings werk in de naaste toekomst. De com missie stelde voor hierin geen uitspraak te doen. Na een discussie waarin Ds. J. Kenning een tweetal door hem in- gediende amendementen zag overgeno men, ging de Synode met de voorge stelde conclusies mee. Voorts kwam aan de orde het ver zoek van deputaten van de Generale Synode der Christelijk Gereformeerde kerken tot versterking en verdediging van het reformatorisch beginsel, dat de Synode van Kampen voor deze zaak ook deputaten henoemc, teneinde met hen samen te werken in de strijd tegen Rome. Het presidium der Synode Stelde voor uit te spreken dat de ver sterking en verdediging van het refor matorisch beginsel geen arbeid is, die slechts of allereerst tegenover de R.K. kerk nodig is, maar geboden is tegen over velerlei streven dat onder de naam reformatorisch de eenvoudige ge hoorzaamheid aan het Woord Gods ver zaakt. Samenwerking met andere ker ken van Gereformeerd belijden in ver hand met de eerste opdracht is een gevaarlijke verhindering voor de trou we beleving van de gemeenschap der hei ligen, zoals die in de Nederlandse geloofsbelijdenis beleden wordt en is als zodanig met deze reformatorische belijdenis in strijd te achten. De Sy node kan daarom aan het verzoek niet voldoen en zij wekt onder ver wijzing naar haar desbetreffende be sluiten de Christelijk Gereformeerde kerken op voor haar deel te bevor deren, dat allen in den lande die in do drie formulieren van enigheid hun geloof uitspreken ook in de strijd naar builen elkander broederlijke liefde, niet slechts met woorden maar ook met de daad bewijzen. Ouderling A. Haitsmn rapportccrdc pvor het voorstel van de kerk van Don Helder, inzake de rcisattcstatics voor militoiron, welke zaak ook reeds in do vergadering van 12 October j.l. diende. De commissie stelde voor bij do uitspraak van de Synode van Gro ningen 1946 te blijven, al heeft den Helder daartegen ernstig bezwaar. Na enige discussie besloot dc Synode met 26 stemmen voor en 2 onthoudingen dc voorgestelde conclusie te aanvaarden. Vervolgens maakte zij een aanvang >net dc behandeling van verschillende zaken, die voor de rondvraag waren ingediend. SPORT VOETBAL H.S.C. I-Zierikzee I Vcor de uitwedstrijd tcgcu HSC is het eerste elftal van Zierikzee als vclgt samengesteld: N. ia den Bosch d.,* A. Koster en J. Rós?.en (aanv.) a.; C. Krello, 11. Schaap en A. Kramer m.; Tonny Simmers, 1. J. Havorhoek, A. P. Volkcri, F. v. d. Westen en K. Ritmeijer v. Zcals uit de opstelling blijkt M-ordt van Aken, die nog steeds- niet be schikbaar is, op de linkervleugel ver vangen door Ritmeijer. Wat de wedstrijd van Zondag a.s. betreft, hier wordt het een strijd tus sen de leider en de hekkensluiter van deze afdeling. Theoretisch moet Zierikzee vrij gemakkelijk kunnen win nen, maar in de praktijk komt het herhaaldelijk voor dat de zwakste ploe gen de koplopers laten struikelen. Bo vendien heeft Zierikzee HSC nooit ge makkelijk kunnen verslaan, ook al tengevolge van het slechte terrein. Wil len dc rood-zwarten ook deze wedstrijd winnen, dan zullen zij hun tegenstan ders niet mogen onderschatten en vanaf de eerste minuut de zaken serieus dienen aan te pakken. Willem II rV-Zierikzee n Zondag speelt Zierikzee II tegen het pierde elftal van dc sterke eerste klasser Willem 2 in Tilburg en komt voor die gelegenheid met het volgende elftal in het veld: J. Stoel d.; J. Schooncn en C. Douw a.; G. v. d. Maas, J. Dogger en C. Simmers m.; P. M. Hoek, C. van Tiggclhoven, A. v. d. Hoek, A. Verton en J. Hagesteijn v. De Zierikzce-rcservcs zullen het in Tilburg zeer zwaar krijgen, daar Wil lem 11 over een geschoold elftol be schikt. Vcoral de rood-zwarte voorhoede zal het tegen dc stopper-verdediging van de Tilburgers moeilijk genoeg hebben, terwijl ook dc Zicrikzec-verdcdiging alle zeil n zal moeten bijzetten om onheilen te voorkomen. Wanneer ech ter alle spelers hun uiterste best doen, dan behoeft Zierikzee nog niet bij voorbant een verloren wedstrijd te spelen. Dreischor I-Zonnemaire I Zondag a.s. speelt Dreischor I haar 3o thuiswedstrijd en wel tegen Zonne maire I. Deze scmi-plaatsclijkc ontmoe ting zal ook nu weer vele voetbal liefhebbers tiaar dc Zuiddijk lokken. De thuisclub is er dc laatste weken totaal uit en zal ook tegen Zonnemaire alles in het werk moeten stellen om een eervol resultaat te behalcu. Toch geven wc dc blauwhcmdcn ditmaal een 'goede kans. Dc thuisclub brengt voor deze ontmoeting vermoedelijk het vol gende elftol in het veld: J. do Vriczc d.; J. van Schelven en W. Rcskoin n.; W. G. Vnnc (aanv.) S. J. van Gastel en M. J. dc Waaij m.; J. Kicscnberg, P. v. Hottem, A. A. van Gastel, D. A. Lindhout cu M. Quist v.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 6