Op 24 April 1853 nam ds Gewin wegens vertrek naar Oud-Loosdrecht afscheid Stad en Provincie C 658 stt*e Publieke Verkoping Jersey japonnen POOTGOED UIT OOSTERLAND'S KERKHISTORIE De gemeente zag de geliefde familie node gaan 0». Gewin beichikto over een teld- nmt meusenkennie, waarmede hij snel de moeilijkheden doorgrondde, wsarme- de zijn gemeenteleden hadden te kam pen. Vooral de armeten onder de be volking en de eenvoudigen konden al tijd op zijn ateun, zowel etofielijk als geestelijk, rekenen. Ook onder de jeugd genoot Da. Gewin een groot ontzag. Maar de hoofdtoon van zijn wezen waa innemende vriendelijkheid. Zijn drie kinderen werden alle te Oo6torlaud geboren. Eerst de zoon E. E. Gewin op 22 September 1843, zijn dochter Anna op 14 December 1844 en Clara op 4 Februari 1848. Zijn zoon E. Gewin studeerde voor predikant, terwijl Anna huwde met Da. Creutz- berg. Clara huwde met de artillerie officier (later generaal) F. A. Hoefer, welke jarenlang directeur waa van het legermuseum Doorwerth. Qara schijnt een bijzondere vrouw te zijn geweest. Beets schreef bij haar sterven het bekende gedicht „Op Clara's graf', waarin hij gewaagde van do „fonkeling van haar rijken geest" en verder „Rust zocht, door gade en kroost betreurd, Ook mij gescheurd, Van 't hart zo teer aan 't Uw ver benden". Op 24 April 1853 nom Ds. Gewin, wegens vertrek naar Oud- Lcosdrecht, afscheid van de Herv, Ge meente alhier met do tekstwoorden luit Joh. 2:28: „En nu, kindQrkensl blijf in Hem; opdat wanneer Hij zal gecponbaard zijn, w$ vrijmoedigheid hebben en wij van Hem niet beschaamd gemaakt worden in Zijne toekomst". Slechts node zag men de beminde familie uit do gemeente vertrokken en vooral voor mavr. G«wiu waa het hard te.moaten scheiden van haar ge liefde geboorteplaat». in Oud-Loos dracht gekomen, werd zj] door een ongeneeslijke ziekte aangetast, waarsan zij opcedig^ is gestorven. Ds. Gewin heeft spoedig hierop te Oosterland ge preekt en sprsk toen van de kansel: „lk moet U de groet van een ster vende brengen". Het wss één van mevr. Gewin's laatste wensen, dat haar echt- geï*rot zo spoedig mogelijk Oosterlanda gemeente haar laatste groet bracht, flet was in de kerk een aandoenlijke ure toen de prediker verhaalde van de laatste dagen van haar, die zozeer hot hart van de Oosterlandae bevol king had gestolen. Heel de stampvolle kerk barstte in droefheid uit. In 1854 volgde Ds. Gewin zijn vriend Beets als predikant te Heemstede op, in 1861 ging het naar IJselstein, terwijl hij in 1869 het beroep naar Utrecht aannam. Nog slechts 4 jaron heelt hij hier het Woord van zijn Zender ver kondigd en werd hij op 15 Maart 1873 van zijn post afgelost, op bijna 61- jorige leeftijd. Het was weer zijn vriend Beets welke zijn grafschrift vervaar digde, waaruit we de volgende regel» citeren: Rust zacht! Gij zijt ter rust gelegd, Waar niets kan deren, Bominnelijk vriend! Getrouwe knecht Des trouwst en Heren. Gij neemt een vriendschap mee in 't graf Van veertig j'aren En wacht haar nieuwe morgen af Bij d'engelenscharen. Rust zocht, mijn vriend En moge ons eind als het Uwe wezen. Ocsterland. C. ZIER1KZEE Het „Nut" biedt veel voor weinig geld Zoals uit het verslag van do onlangs gehouden ledenvergadering blijkt heeft ons plaatselijk Nutsdepartement voor het k-mende seizoen weer een aantrek kelijk programma samengesteld. Under meer zal een toneelvoorstelling worden gegeven, waarvoor de bekende Rederij kerskamer „Jacob van Lenuep" uit Breda, die hier reeds enige malen met groot succes optrad, zal worden uitgc- ncdigd en zullen lezingen op verschil lend gebied worden gehouden. Op de eerste Nutsavond, Woensdag a.s., hoopt de heor Moerkerk uit Bennebroek te sprekea over hot onderworp „Dieren van Nabij", waarbij talrijke prachtige kleurenbeelden het gesprokene zullen verduidelijken. In dit verband mag nog wel eens worden gewezen op het vele dat het Nut haar leden biedt envoor welk een laag contributiebedrag. Als men nagaat dat individuele leden pl.m. 30 cents en gezinnen pl.m. 50 cents per avond betalen en men vergelijkt dit met hetgeen voor andere vaak op lager peil staande avonden e.d. mo<jt worden betaald dan behoeft het geen verwondering te wekken dat de rekening en 'de begroting van do pen ningmeester een tekort aanwijzen, inede gelet op do hoge kosten die toneel -en leesavonden medebrengen. Hoewel het dopi rtementsbestuur geen contributie verhoging overweegt, doet het echter een dringend beroep op al haar leden en leden-huisgenoten om te trachten nog meer stadgenoten als lid te winnen. Ongetwijfeld mag het ledental van 430 rospectnbol worden genoemd, doch dit is zeker voor uitbreiding vatbaar. Men bedenke hiorbij ook: hoo meer het Nut ontvangt, des to meer kan het haar leden ook bieden. Laat dus een ieder die in hot be lang van dc volksontwikkeling en cul- tuurbevordoring werkzaam wil zijn, uit breiding van hot Nutsledental holpen bevorderen 1 RENESSE De Middenstand en de R.T.M. De gezamenlijke middenstanders van Burgh, Haamstede on Rencsse hebben in een vergadering besloten geen goe deren meer te doen vervoeron per R. T.M. en aan hun leveranciers te ver zoeken op dezelfde wijze te bandelea. SCHARENDIJKE Inzameling oud papier De oud papior-inzamelingsactio van de Muziekvereniging „Apolio" te Brou wershaven gaat zich thans ook uit strekken over onze gemeente. Heden (Zaterdrg)middag zal namelijk een rondgang worden gemaakt, waarbij de inwoners gevraagd zal worden oud papier ten bate van de kas dier mu ziekvereniging of te staan. Waar onze gemeente zelf geen muziekgezelschap rijk is en „Apollo" elke zomer hier enige concerten geeft, lijdt het geet twijfel of ook hier zal dezo actie slagen. Wij doen een dringend beroep op allen, die vooral in deze tijd van do najaarsschoonmaak, oud papier heb ben, dit voor het goede doel beschik baar te stellen. OUWERKERK Het nieuwe gemaal voor „De Vier Bannen" Het verzoek van de plaotsclijke com missie voor ruilverkaveling van de pol der „Do Vier Bannea van Duiveland", om een bemalingsinrichting te mogen oprichten, is door burgemeester en wethouders ingewilligd. Er zal, zoals bekend, een electromotor van 50 p.k. worden gebezigd. In do functie van bewaarder voor do vereniging „Pootaardappelbewaar- plaats" alhier is aangesteld de heor J. L. Kuijper. THOLEN Geringe visvangsten De visvangsten waren de afgelopen weken in Tholen niet bijzonder groot, vooral de aanvoer van bot en bliek was niet ruim. Andore vissoorten werden weinig aangevoerd. Alleen de afname vau mosselen en de inmaak hiervan was zeer groot, zodat vele in woners hieraan eeu goede boterham verdionen. De afzet van oesters, die goed zijn, was niet zo mim als vorige jarei») wat gezocht moet worden in de hoge heffingen der weeldebelasting, waardoor dit product voor de cobju- menten aanmerkelijk duurder is ge worden. LAND- EN TUINBOUW Nieuwe motor.uoeimachioe De heer J. Doorolok te Aelteo heeft, ia ssaieawerkiag uict de beer J. Breu- kink te Wioterswjjk, eeu motorsuoei- machine gebouwd, In de lsetete oorlog, to«u hst moeilijk we» om eau per- scuoel te komen, begou de heer Door- uink sen ziju plannen te werken en n» een jaar werken werd bet proto- t)pe cntwikkeld. De snoeimichine wordt aangedreven door een twectact beuzioemotortje ven U/j pk. Men kan met het apparaat tot op een hoogte ven 6 meier snoeien, terwijl men op de grend blijft staan. Zowel met een cirkelzoagje als. met een kettingzaag kan gesnoeid worden. Met deze laat- fcte zaag kunnen takken tot een dikte van 35 cm. worden doorgezaagd. De heer Dcornink heeft veel medewerking entvangen van het Instituut voor Tuin bouw te Wsgeningen. Octrooi op deze vinding is aangevraagd. Wetenschap en Techniek Nobelprijs 1951 voor medicijnen toegekend Aan de uit Zuid-Afrika geboortige dr. Max Thc-iler, verbonden aan de at bi ne Gezondheid \a» de Ho.'ke/el- ler Stichting to New York, is do No belprijs voor medicijnen voor 1951 toe gekend, wegens zijn ontdekkingen op het gebied van de gele koorts en do methoden ter bestrijding van de ziekte. Dr.. Theiler is er, na proeven op apen en muizen, in geslaagd twee vac cins tegen gele koorts te verkrijgen. Dr. Theiler heeft de Nobel-stichting medegedeeld, dat hij mot zijn vrouw en dochter naar Stockholm zal gaan om op 10 December de prijs, bestaan de uit een gouden medaille, een oor konde en een cheque, uit handen van koning Gustaaf Adolf tc ontvangen. Dr. Theiler werd op 30 Januari 1899 to Pretoria geboren. Hij heeft nog de Zuid-Afrikaanse nationaliteit, hoewel hij vele jaren in de V.S. heeft ge woond. MARKTBERICHTEN De groenten- en fruitmarkten van 12 tot 19 October Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland deelt ov;r het verloop van de groenten- en fruit markt over de periode van 12 tot 19 October het volgende mede: De zomergroenten verdwijnen na de nachtvorsten van do afgelopen week geleidelijk van de markt. Hoewel er nog spinazie, postelein, natuursla en zelfs bonen op do veilingen worden aangovoerd, vermindert het aanbod sterk. Postelein en spinazie noteerdon 2635 ct. en 3345 ct. per kg.; 6la 512 ot. per krop. Door de aanhou dende goede vraag uit Duitsland en België liep de bloemkool verder op tot 50 ct. per stuk. Op enkele vei lingen werd op Woensdag jl. zelfs tot 60 ct. per stuk betaald. Voor het bin nenland werd 3540 ct. per stuk be steed. Kroten deden 714 ot. per kg. De doordraai van andijvie behoort practisch weec tot het verleden. Dit product werd na Dinsdag jl. voor 6— 10 ct. per kg. op de veilingen aange kocht. Spruiten en schorseneren voor export naar België brachten 45—70 ct. par kg. op. Ook da kaaanljbonao wer dan naar onza Zuiderburen uitgevoerd tegen f 0,80—1,08 per kg. De prijzen voor bos- en waspeen schommelde» tus- sen de 12 cn 22 ot. per boa/kg. Breek peen met export naar Engeland, Belgil en Duitsland noteerde tot f 15,20 de 100 kg. Witlof werd voor 55 tot 80 ct. per kg. afgedrukt. Engeland is van Dinsdag jl. af weer ia de markt voor tomaten. Ook Ierland, Zweden en Bel' gift kochten dit product. De sorteringen A cn B liepen van 50 tot 90 ct. per kg Bij druiven noteerden op Woensdag jL de Alicante f 0,901,04, de Golden Champion f 1,521,60 en de Maroc f 0,951,14 de kg. Export geschiedt naar Duitsland, Zweden, Ierland en Engeland. Voor rode kool en eavoye kool was Duitsland de grootste afnemer. Rode kool en groene eavoye kool noteerieo tot f 12,80 de 100 kg., gele öavoye kool tot f 10 en witte kool tot f 4,70 de 100 kg. De doordraai van het laatst genoemde product loopt terug. Uiso werden tegen 2228 ct. per kg. voor export naar Duitsland, België en West- Indië verhandeld. De prijzen voor het harde fruit ble ven zioh ook deze week op een hoog niveau bowegen. Van de appelen no teerden de Cox's Orange Pippin tot 6075 ct., Goudreinet en de Sterappet tot 50 ct., Jonathan tot 4550 ct., de Glorie van Holland en de Brabantnc Bellefleur 3038 ct. per kg. De aanvoer van tvroegere vnriëteltec peren is grotendeels voorbij. De prij zen van de Zwijndrechtse Wijnpeer, d( Winterjan en de St. Remy schommel den tussen de 35 en 40 ct. per kg. De Comtesse de Paris en de Conférence noteerden van 3848 ct. per kg. SPORT VOETBAL. Kats I-M.E.V.O. I Voor de uitwedstrijd tegen Kots 1 is het le elftal van MEVO als volg samengesteld: J. Havcrhock d.; H. Koe- vcets en G. Huurling a.; J. von Gent. 'A. de Looze on H. Berrevoets m.; J. Sies, M. Hillebrond, A. C. van den 'Berg, K. de Oude cn M. E. J. Ber revoets v. Gezien do grote overwinning von Zatordag jl. mag ook nu een Overwinning voor MEVO worden ver wacht, doch onderschatting van de togenstander zou ook hier wel eeu6 puntjes kunnen kosten. Veere D-M.E.V.O. II Do MEVO-reserves trekken naar Vcere en komen uit met: N. J. Schults d; A. Baart en W. G. v. d. Ende a. J. M. Felius, C. Kloet en O. E. Vlees houwer ra.; J. Schouls, A. B0rrevoets. P. Guinée, M. Braber en J. Saraan v. Hier mag een spannende wedstrijd wor den verwaoht, al heeft MEVO zeker wel een kans op een gelijk spel. HOOGWATER TE ZIERIKZEE Week van 21 t/m 27 October 21. 6.51 v.m. 19.09 n.m. 22. 7.31 v.m. 19.57 n.m. 23. 8.18 v.m. 21.01 n.m. 24. 9.30 v.m. 22.21 n.m. 25. 10.54 v.m. 23.42 n.m. 26. 12.14 v.m. n.m. 27. 0.53 v.m. 13.09 n.m. Laag water ±5 Vz uur later. Dood- ty 25 October. MODEPRAATJE De ruilverkaveling vaa de Westhoek Naar „Het Vrije Volk" mededeelt, zal binnenkort een begin worden ge maakt met de luchtkartoring van het ruilverkavelingsgebicd Schelphoek. Van de zijde van het waterschap „Schou wen" wordt hier nader over medege deeld, dat in afwachting van do sn- mcnstolling dor plaatselijke commissie, do landelijke Centraio Commissie alvast met do werkzaamheden een begin gaat maken. Uiteraard ts een gacdo karte ring voor het volbrongon dor ruilvor- kavclingsplanncn van eminent belang on om dit work tc bcspocdigon zal luchtkartering worden toogopnst. De luchtkartcring wordt uitgevoerd door de Technische Dienst van do K.L.M. in samenwerking met de Landmeetkun dige Dienst, het Bureau Ruilverkave ling te Middelburg en de Cultuur Tcch-( nischc Dienst te Utrecht, Het valt te verwachten dat bij holder weer een fotovliegtuig spoedig met het werk zal beginnen. Pakket ging „zo maar" branden Grote schrik ontstond in de dames kapsalon van mej. M. Somer, aan de Kleine Overstraat te Deventer, toen een daar pas door een expeditie-onder neming bezorgd pakket in brand ge raakte. Bij onderzoek bleek, dat het pakket, afkomstig van een Haagse leverancier, stoffen bevatte, bestemd voor gebruik bij permanentwave. Deze stoffen, waarbij zg. vet-lapjc», waren in brand geraakt, toon ze door broeiing werden verhit. Do brand was snel bedwongen. De Haagse leverancier kreeg echter een proces-verbaal wegens het veroorzaken van brand door schuld* verzorgd door Atelier Croon, Beatrysstraat 4, Rotterdam ONS SUCCES-PATROON VAN DE WEEK Gedistingeerd najaarsjapon netje, eenvoudig van lijn, voordelig van stof, maar juist door zijn eenvoud bizonder chique. De rug van deze japon is geheel glad en- heeft in de taille een paar coupenaadjes. Het lijfje is met een grote overslag en sjaalkraagje. De plooi in de rok sluit aan op de overslag en, de knopen lo pen ook door op de rok. De mouw is lang, gegar neerd met een geruite of ge streepte manchet, waarvan ook de rever, ceintuur en slip op de rok genomen zijn. Het meest voldoet de garne ring als dit van taftzyde ge nomen wordt, dit blijft mooi stevig in het dragen. Het patroon is verkrijgbaar in maat 40, 42, 44, 46 en 48 f 0,85. - 2 tot 2.50 meter stof van 130 cm breed is er voor nodig. Voor de garnering 0.90 m van 90 cm breed. Hoe bestel ik mijn patroon? Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het frankeerzegel, het ver schuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar Atelier Croon, Beatrijsstraat 4, Rotterdam. Vermeld aan de andere zijde duidelijk Uw naam, adres, woonplaats, maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan f 1, op eon kaart; wat meer geplakt Croon. - Afgehaald elke dag van wordt is waardeloos. 9 tot 12 en van 2 tot 6 uur, behalve Girostortingen op nummer 271291 's Zaterdags, eveneens ten name van Atelier ADVERTENTIES Tot onze grote droefheid overleed na een langdurig, ge duldig gedragen lijden, onze lieve zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader JAN JACOBUS DE VLIEGER, in de ouderdom van 73 jaar Middelburg; A. DE VLIEGER-DE LOOZE A. J. P. C. DE VLIEGER-DE VLIEGER P. J. DE VLIEGER J. A. JANSEN-DE VLIEGER K. J. JANSEN P. N. C. DE VLIEGER C. A. J. DE VLIEGER J. M. DE VLIEGER-BARENTSEN En kleinkinderen Middelburg, 19 October 1951 Dampoortstraat 5 De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 23 October a.s. - Vertrek vanaf het sterfhuis n.m. 2 uur Liever geen bezoek Vli uingen: Middelburg: Ondertrouwd: JACOB GERRIT ROTTE en JANNA CORNELIA BEIJE De voltrekking van het huwe lijk zal D.V. plaats hebben op 1 November, 's nam. 2.15 uur. Huwelijksbevestiging in de Geref. Kerk te Oosterland, door de Weleerw. Heer Ds. D. Bremmer van Bruinisse, te 2.45 uur. Oosterland, 18-10-'51 Westelijke Achterweg 38 Kerkplein 108 Receptie: van 5-6 uur in de Conferentiekamer Toekomstig adres: Krepelstraat 183, Zierikzee. In plaats van kaarten EGBERT RENKEMA en ANNA JOHANNA HART geven U hierbij kennis van hun voorgenomen huwelijk waarvan de voltrekking zal plaats hebben op 8 November a.s., des namiddags 3 uur te Heerlen. Benzenraderweg 76, Heerlen Mare. Schamperstraat 43, Dordrecht M. W. DE RIJKE en C. J. DE RIJKE VAN DEN HOEK zeggen, mede namens weder zijdse ouders, hartelijk dank voor de vele blyken van be langstelling voor en tijdens hun huwelijk ondervonden. Ouwerkerk, 20 October 1951 Hartelijk dank voor de vele' blijken van belangstelling op mijn 80ste verjaardag ont vangen. Wed. M. SLAGER Ouwerkerk, 20 October 1951 VERWACHT binnenkort Bontmantels Lange en korte modellen Fa* J* Labzowski Een grote partij huishoudelijke goederen als: tafels, stoelen, spiegels, schilderijen, kasten, kleden, dressoirs, divans, ledikanten, mooi bankstel, rooktafel, sa lon-ameublementen, eiken houten spinnewiel, artistiek weefapparaat, Goud's aarde werk, lampen, kinderwagen, tafelbiljart, haarden, kachels, strijkplank, kroonlamp, stof zuigers, electr. kookplaat, pen dules, bureautje, verschillende kledingstukken, glas- en aar dewerk, keuken- en schuur- gerief, enz. enz. Te zien op de verkoopdag des morgens van 10 tot 12 uur. Zierikzee Deurwaarder G. VAN DUIN te Zierikzee is voornemens op Dinsdag 23 October 1951, des middags te 2 uur, in „De Nieuwe Graanbeurs" te Zie rikzee, tegen contante betaling in het openbaar te verkopen: Rectificatie In de adv. def Fa. WELTE VREDEN, geplaatst in ons nummer van 19 Oct., staat; Batterij- ontvangers f 295-329. Dit moest zijn t 295-348. Gebr. WIEBOLS Oude Haven - Zierikzee in pasteltinten, en zwart van f 57,50 - f 68, Jersey jasjes en deux pièces Pullovers en vesten Bij inschrijving te koop: HET WOONHUIS schuurtje, varkenshok en erf te Nieuwerkerk, Molenweg A 135. Waterleiding en electr. Onbewoond. Behoudens goed keuring B. en W. dadelijk te aanvaarden. Nadere inlichtingen bij L. J. v. d. HOUTEN, mestelaar-aan- nemer, Meelstraat B 401, Zie rikzee, waar inschrijvingsbil jetten tot 27 October worden ingewacht. De burgemeester der ge meente Nieuwerkerk (Z.) maakt bekend: dat gelegenheid tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken zal worden gegeven ten huize van Dr. E. E. Vleu gels Schutter, op Woensdag 24 October a.s., des n.m. tussen 2 en 3 uur, en wel voor kin deren beneden de leeftijd van 2 jaar. Nieuwerkerk (Z.), 18 Oct. 1951 De burgemeester voornoemd, A. A. VAN EETEN Gemeubileerde ZIT-SLAAPKAMER met pension aangeboden Te bevragen Boekh. P. OCHT- man, Lange Nobelstraat. H.H. Landbouwers I Gelieve najaarsbestelling zo spoedig mogelijk op te ge ven, wegens beperkte voorraad Aanbevelend, GEBR. VERWEST Scharendijke. Biedt zich aan: JONGEDAME 3 jaar M.U.L.O., voor winkel of kantoorwerkzaamheden. Br. onder no. 20, Bureau v. d. blad Te koop: Compl. 2e hands W.C. instal latie en gasradiator, in goeden staat. Loodgieter H. Verschuur Regenboogstr. C 399, tel. 405. .I.g.s.z. h.-winterjas f 12,50, 1 p. i.g.s.z. d.-schoenen, zw. suede pump, m. 39, f 5, kinderzitje voorop de fiets f 4. Te bevr. Bureau van dit blad. Prima handnaaimachines. Korte Nobelstraat A 106 „Europa" zaaimachine, 1.80 m breed, in prima staat. Fa. P. Saman Sc Zn., tel. 43, Haam stede. Een klein formaat wit emaille keukenfornuis m. verchroomd. Te bevr. Fa. A. A. v. d. Tol, Bruinisse. 1000 m boomband van rubber canvas, 4 cm br., in één koop voor f 120. A. Siemons, Donge- vaart 78 B, Dongen. 2 mantels, maat 46; 1 swagger, maat 46. Weststraat C 16, Zie rikzee. 200 kg rubber canvas van on- regelm. d. en br., in één koop voor f 250. A. Siemons, Donge- vaart 78 B, Dongen. Te koop gevraagd: Een goed onderhouden huis orgel. Aanbiedingen Boekh. J. Volkeri, „De Nieqwe Boek handel", Zierikzee. Een driewielerfiets, enig de fect geen bezwaar. P. Bezuijen op den Hoek, telefoon 98. Bietenblad, mangels, voeraard- appelen, in elke hoeveelheid. F. v. d. Have, Kloosterweg, Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 3