Engels- en Viermogendheden-voorstel ingediend DB ENGELS-EGYPTISCHE KWESTIE Egyptisch kabinet zou echter verwerping voorstellen Zaterdag is aan de Egyptische re gering een Brits voorstel overhan digd, waarvan de tekst Zondag te Cairo is gepubliceerd. Voorts is te Cairo bekend gemaakt een uitnodi ging van Engeland, Amerika, Frank rijk en Turkije om toe te treden tot een geallieerd commando voor het Midden-Oosten. In de Britse nota wordt gezegd dat, als Egypte toetreedt tot het nieuwe commando, Engeland bereid is tot afschaffing van het Brits- Egyptisch verdrag van 1936 en te rugtrekking van die Britse troepen, die niet worden toegewezen aan het geallieerde commando voor het Mid den-Oosten. Wat de Soedan betreft, deed En geland het volgende voorstel aan Egypte: 1. Instelling van een internationa le commissie van toezicht op de constitutionele ontwikkeling in de Soedan, die Egypte en Enge land van advies kan dienen. 2. het afleggen van een gezamen lijke Brits-Egyptische verkla ring inzake de gemeenschappe lijke principes ten aanzien van de Soedan. 3. een internationale garantie be treffende het accoord over het Nijlwater. 4. oprichting van een orgaan voor de ontwikkeling van de Nijl, zo mogelijk met behulp van de In ternationale Bank. 5. het vaststellen van een datum waarop de Soedan zelfbestuur zal krijgen, waarna de Soedan zelf zijn bestuursvorm zou kun nen kiezen. Behalve aan Egypte is een uitno diging gezonden aan de andere lan den van het Midden-Oosten, aan Australië, Nieuw Zeeland en Zuid- Afrika tot deelneming aan het nieu we verdedigingsstelsel. Egypte en de Soedan Zondagavond heeft de Egyptische minister voor de Soedan, Ibrahim Farag Pasja, te Alexandrië ver klaard, dat de gouverneur-generaal van de Soedan, sir Robert Howe, buiten zijn bevoegdheden was ge gaan met te waarschuwen tegen pogingen van buitenaf om bij het bestuur van de Soedan tussen bei de te komen. „Door deze verklaring heeft hij bewezen, dat hij slechts voor de Britse politiek werkt", aldus Farag. De Egyptische regering zou geëigen de maatregelen nemen en verklarin gen of gedragingen van de gouver neur-generaal zouden geen invloed hebben op de plannen om de betrek kingen tussen de twee delen van de Nijlvallei te regelen, aldus de mi nister. Voorstellen onaannemelijk? Volgens kringen, die in nauw con tact staan met het Egyptische kabi net heeft de regering besloten de Vier-mogen'dheden voorstellen tot het organiseren van een gemeen schappelijk opperbevel voor het Na bije Oosten te verwerpen. De voorstellen worden niet in overeenstemming met de nationale aspiratie geacht, namelijk totale en onmiddellijke evacuatie van de Britse troepen in het Suezgebied en eenheid van de Nijldelta onder de Egyptische kroon. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade verklaarde, dat de ambassadeur „uiterst ongeluk kig" zou zijn, indien de voorstellen inderdaad verworpen zouden wor den. De vier landen, Turkije, Frank rijk, Engeland en Amerika, stelden bijzonder veel prijs op een verster king van het Nabije Oosten. Stad en Provincie ZIERIKZEE Voor het op 2 October j.l. te 's Gravenhage gehouden examen voor ad junct-commies titulair der Directe Be lastingen en Accijnzen slaagden o.a. mej. D. A. Stoutjesdijk en de heer J. van Ast, beide alhier. Bond van Muziekgezel schappen op Schouwen- Duiveland In de „Bierhal" te Zierikzee hield bovengenoemde bond Zaterdagmiddag zijn jaarvergadering, waarbij alle ver enigingen op het eiland vertegenwoor digd waren door afgevaardigden, ter wijl nog verschillende leden aanwezig waren. De Vo^rzittery de heer S. W. Blok, sprak er in zijn openingswoord zijn voldoening over uit, dat alle ver. aan wezig waren. Hij gaf een kort over zicht van het afgelopen jaar, dat vrij wel parallel liep met voorgaande jaren en memtrcerde de jubilea van diverse verenigingen, waaruit naar zijn me ning blijkt, dat de geest goed is, want anders zouden zij niet zo lang blijven bestaan. Uit het jaarverslag van de secretaris bliek, dat het solistenconcours een groot succes is geweest, want een re cord aantal van 54 nummers nam non dit concours deel, waarbij opmer kelijke prestaties werden geleverd, vcoral in de jeugdafdeling. Hot festival dat door Zonnemaire werd georgani seerd tor stimulering van dc te houden bazar is ook uitstokend geslaagd. Dc jaarrekening van de Bond gaf aan in ontvangsten f 702,52, uitgaven f 635,08, goed slot f 66,64, waardoor do kas steeg tot f 194,11. Nadat de financiële commissie bij mondo von de heer Vcrjaal van Drci- schor een gunstig rapport had uitge bracht werd de rekening goedgekeurd er. de penningmeester décharge verleend Na enige discussie werd besloten weer d.plcmo's voor het te houden solisten concours te loten drukken. Hierno stelde de voorzitter een be langrijk punt aan do orde, n.l. een bespreking von een verzoek van de Bond von Muziekverenigingen in Zee land tot een fusie en een verzoek van de Federatie van Muziekverenigingen om toe te treden tot de Zeeuwse of- dcling von de federatie. Het bestuur staat afwijzend tegenover een fusie met dc Zeeuwse Bond, doch wil wel besprekingen cpenen met de federatie. Uitvoerig werd over dit laatste gedis cussieerd, waarbij het voor en tegen besproken werd. Tenslotte werd met 8 tegen 4 stemmen besloten dc voor zitter van de Zeeuwse afdeling van de federatie uit te nodigen op een ver gadering voor nadere inlichtingen. Do voorzitter wekte de afgevaardigden op, om op deze vergadering zoveel mogelijk leden uit hun vereniging mee te bren gen naar deze vergadering, die over een zo belangrijk punt voor dc Bond moet beslissen. Besloten werd eind Februsri weer een solistcnconcours te houden, terwijl ook weer een Boudsconcours zal gohouden worden, waarvoor na enige besprekingen Bruinisse werd nan- gowezen. Do datum voor dit concours zol nog nader vastgesteld worden. Bij loting word daarna een lijst opgemaakt waar do volgende coocour- 6on zullen worden gohouden. De hcor Verjaal van Dreischor dank te het bestuur voor zijn verkiezing als lid van de financiële commissie en doelde mede, dat dit de laatste ver gadering van do Bond is, die hij bij woont, daar hij al» voorzitter van „Crescendo" bedankt heeft en zich wegens zijn hoge leeftijd geheel nit het muziekleven zal terugtrekken. Do voorzitter dankte do heer Ver jaal voor hot vele dat hij als mede- oprichtor in 1920 voor deze Bond ge daan heeft. Hij stelde voor do heer Verjaal als erelid te benoemen, waar toe de vergodering bij acclamatie be sloot. No nog enkele punten van on dergeschikt belong te hebben bespro- kon, sloot de voorzitter deze gesom meerde vergadering. BURGH Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. krijgt gerestaureerd orgel In een speciale dienst zal het worden ingewijd Het orgel dot in de Ned. Herv. Kork is geplaatst is ongeveer klaar en zol zeer binnenkort worden ingewijd In oen speciolo dienst. Van do restau rateurs van hot orgel, do Firma Gobr. van Vulpen uit Utrecht verkregen wij enkele inlichtingen betreffende dit or gel. Het orgel is in 1794 gebouwd door Albertus Gruisscn en geplaatst in de Ned. Hery. Kork te Klazinavcen in Drente. Doordat deze gemeente dit or gel wegens te geringe geldmiddelen niet kon laten restaureren, heeft men het onder bepaalde voorwaarden aan do gemeente Burgh overgedaan. De firma Gobr. van Vulpen heeft het grondig gerestaureerd, onder leiding van de Orgelcommissie der Ned. Herv. Kerk. Na deze restauratie is gebleken, dat het een zeer mooi instrument is, dot, in dc inmiddels ook weer inwendig herstelde kerk het uitstekend doet, al vinden wij de kleur van het orgel naar onzo smaak niet volkomen harmoni ëren met het fraaie eikenhouten in terieur der kerk. Bij de restauratie is het orgel geheel in dezelfde staat ge houden als bij de oorspronkelijke bouw. Wel is er een moderne wind- voorziening aangebracht, die in do to ren is geplaatst, zodat er goen sprake is van storende geluiden, die de elec tromotor maakt. Het orgel heeft één klavier met oangchangcn pedaal/ 10 11 stemmen of registers. Er zijn ongeveer 800 pijpen in, die alle van metaal zijn, terwijl het front in zijn geheel spre kend is, d.w.z. dst alle pijpen, die in het front zichtbaar zijn, ook geluid geven. Wij werden in de gelegenheid gesteld ook het geluid vsu het orgel te beluisteren, doordat een der stem mers enige liedereu ten gehore bracht. Naar onze mening is het geluid van dit instrument zeer fraai en 't kan op velerlei wijzen genuanceerd worden, wsardcor verschillende effecten be reikt worden. Het zal dan ook naar onze mening er veel toe bijdragen om de gemeentezang bij de godsdienst oefeningen op hoger peil te brengen en alzo ook bijdragen tot verhoging van wijding der diensten. Voor de curaua in Eerste Hulp Bij Ongelukken, welke voor de gemeen ten Burgh en Haamstede door Dr. G. Stenger in het Wijkgebouw van het Groene Kruis op 22 October zal aan- vongeo, hebben zich uit Burgh 14 en uit Iliamstcde 20 deelnemers opge geven, waaruit blijkt, dat voor deze inderdaad zeer nuttige cursus vol doende belangstelling bestaat. HAAMSTEDE Naar wij vernemen zal de televisie ook in onze gemeente binnenkort zijn intrede doen, want de heer Dijkman hoeft een televisietoestel aangekocht fen zal daarmee hedenavond het pro gramma dnt door de K.R.O. uit- gezonder wordt, aan belangstellenden vertonen. RENESSE T elevisie-ontvanger Ock in onze gemeente heeft men Vrijd/.gavoud het nieuwste technische snufje de televisie kunnen aanschouwen. De heer Louws, eigenaar van Hótel „De Waerelt" heeft een televisic-ont- vangtcestel in zijn zaak gelanceerd. BROUWERSHAVEN De oud'papieractie voor „Apollo" was een succes Do Zoterdag gehouden inzameling van cud papier ten bate van de kas van „Apollo" is een groot succes geworden, want niet minder dan 1300 kilogram oud papier, ter waarde van pl.m. f 205 werd opgehaold. Een woord van dank aan de inwoners, die in deze zo spon taan medewerkten, is zeker op zijn plaats. Men is echter voornemens bin nenkort weer ecu inzameling te hou- don in dc gemeente, doch eerst zal men deze week Scharendijkc, waar „Apcllo" enige keren per jaar con certeert, bezoeken om te trachten ook drar een flinke hoeveelheid bijeen te krijgen ter versteviging van de kas van de muziek, welke met deze actie in zo hoge mate gebaat is. Ingezonden mededeling Nog maar goed veertig - en al zo stram als een plank. Om nog niet te spreken van die Bheumatische Pijn... Eigenlijk moesten alle mensen en zeker op die leeftijd Kruschen nemen. En dan iedere dag, regel matig. 't Is zo'n kleine moeite en 't kost nog geen IVz cent per dag. In ruil daarvoor: altijd puur zuiver bloed, blijmoedig in circulatie ge houden door jeugdig-vitale bloed zuiverende organen, zelfs bij lieden die weinig beweging nemen, of een zittend leven leiden. Laat Kruschen ook Uw organen die aansporende werking geven, opdat ze Uw bloed vrij houden van de onzuiverheden, die straks zo niet nü al oor zaak zijn van die ondragelijke, alles ondermijnende Rbëumatische pijn. ZONNEMAIRE Twee verkeersborden geplaatst Ter voorkoming van ongevallen zijn onder en boven aan de oprit (bij dc woning van de hoor do Boo), verbin dende do Prov. weg meat do Veerdijk, twee borden geplaatst. Voortaan moe ten de bestuurders van voortuigen, dio naar do haven willen, wachten totdat van de andoro zijde geen verkeer komt. Persoonlijke ongelukkon hebben zich nog niet voorgedaan, doch do nfhoining van de heer do Roo werd herhaaldelijk beschadigd. OUWERKERK Dc smid gaat met zijn tijd mede Dezer dagen namen wij een kijkje bij de in aanbouw zijnde nieuwe sme derij, annex winkel, voor dhr. S. G de Vriczo. Onze indruk was, dat olies flink ruim wordt gebouwd. De oigen- lijke smidse van pl.m. 8x5x3 meter, zal in de N.O.-hoek het smids vuur bevatten. Een boormachine wordt opgesteld iu de N.W. hoek. Langs de Oostelijke zijmuur komen enkele 6tuurstofcylinders. Dc travaille komt achter de werkplaats (aparte ingang). Daarnaast het washok. Aan dezelfde straatzijde van do smidso komt do winkel van pl.mj. 4x3 meter, waar boven flinke bergruimte. Het geheel is practisch ingericht cn er is mot de beschikbare ruimte gewoekerd. THOLEN Grote winkelruit sneuvelde Zaterdagmiddag is do grote winkel ruit bij bakker M. J. Tnzclaor alhier, als slachtoffer van hot verkeer geval len, doordat een vrachtauto een tegen het pand staande motorfiets omver TER VIERING VAN HAAR GOUDEN JUBILEUM BRENGT nillAftA EEN Gillette's Jubileum Apparaat, bet nieuwste in het wereldberoemde Gillette-scheersysteem. De fraaie, gekleurde cassette, met door schijnend deksel, bevat 'nééndelig goudkleurig ge-anodiscerd Gillette scheerapparaat met extra dik handvat en een dispenser met 10 Blauwe Gillette mesjes, klaar voor on middellijk gebruik. Draai het apparaat la open i Een beweging met de duim een nieuw me»Je ligt er In I Weer een draal cn U kunt sicb meteen perfect acberen. dat scheren ge gemakkelijk, veilig en goedkoop kon zijn. Nu, ter herdenking van haar jubileum, voegt Gillette hier iets nieuws aan toe: snelheid! Een mesje en een apparaat die bij elkaar horen, plus een dispenser die tijd spaart, garanderen dat U zich perfect scheert - zuinig en snel! Dispensers met 20 Blauwe Gillette mesjes ook los ver krijgbaar a fl. 3. /- Een goeie morgen99 begint met GILLETTEf reed. Deze viel tegen de ruit, welke totaal werd vernield. Voor dc bakker betekent dit een schadepost van ruim f 150.—. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot predikant voor de geestelijke verzorging van gerepa- trieerden (Noord Holland beneden het IJ): J. Tjebbes, v.h. pred. in Indonesië, Hilversum. Aangenomen naar IJzendoorn: cand. mr. H. Schokking, Oegstgeest; naar Gulpen: Jac. van Vessem, v.h. pred. Prot. kerk in Indonesië, Rot terdam. Bedankt voor Vinkeveen (nadere beslissing): G. C. Roosendaal, Lien- den. Geref. Kerk Beroepen te Slootdorp: J. A. van Netten, Wommels; te Strijen: G. Aalbersberg, Zonnemaire. Bedankt voor Hollandse veld: P. C. de Vries, Emmercompascuum; voor Hillegersberg-Terbregge: G. N. Lammens, Heinkenszand. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Oldenzaal: K. de Hoop, Bruchterveld. Bedankt voor Groningen (voor de zendingsarbeid op West-Borneo): W. Boessenkool, Middelstum; voor Zaandam: J. Poutsma, Kornhorn. Geref. Gemeente Bedankt voor Kalamazzo (U.S.A.) A. Vergunst, Zeist; voor Enkhui zen: A. van Stuijvenberg, Nunspeet. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 15 October. Totaal aangevoerd 1492 dieren, nl. 1104 vette koeien en ossen, 388 varkens. Prijzen per kilogram: vette koeien en ossen f 2.40-2.60, f 2.20-2.30, f 1.90-2.10. Varkens (levend ge wicht) f 2.28-2.24-2.18. Vette koei en en ossen: aanvoer groot, handel lui, niet geheel prijshoudend. Var kens: aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen hoger, zware boven note ring. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 15 October. Bin nenlandse granen, officieuze note ringen per 100 kg. franco Rotter dam. Tarwe op vochtconditie f 23.55- 24.50. Prima kwaliteit zonder vocht conditie, met weinig kooplust f 24- 24.90. Zomergerst, bij weinig aan bod f 34-35. Haver, flauw, f 27-30, extra blanke zware daarboven. Rogge» prijshoudend, f 29.50-32. Peulvruchten. Groene erwten, on veranderd f 39-50. Schokkers, ho ger, f 45-62. Bruine bonen f 45-50, extra mooie daarboven. Aardappelen ROTTERDAM, 15 October. Klei (35 mm. opwaarts): Eigenheimers f 9.50-10.50. Bintjes f 8.50-. Koop- man's blauwen f 9.50-10. IJselster f 8.50. Zand (35 mm. opwaarts): Nieuw- landse aardappelen f 8.50-9.50. Vo- ran f 7.25. Voer-aardappelen: Zieke aardap pelen f 4.30-4.50. Gezonde f 5-5.35. Alles per honderd kg. De prijzen zijn berekend op de handelsvoor- waarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 2e klasse, le lijst f 20.000 op no. 14517. INGEZONDEN STUKKEN Het vervoer der schoolkinderen uit de Westhoek Hooggeachte Redactie. Volgens het ook in Uw blad op genomen verslag van een interview, dat de directeur der R.T.M. aan het A.N.P. heeft toegestaan, verwon dert Dr. Van Zuylen zich over mijn gedrag. Het zij mij vergund hem en de lezers van zijn opmerkingen langs deze weg in te lichten. Op de bewuste conferentie ton stadhuize te Zieriksee is aan de di recteur van de Ambachtsschool en mij, als vertegenwoordigers van de 5 betrokken scholen (Lyceum, Am bachtsschool, Landbouwhuishoud- schotfl en 2 U.L.O.-scholen), zowel door de Verkeersinspectie als door de R.T.M. medegedeeld, dat de win- terdienstregeling door alle bevoeg de instanties was goedgekeurd. Ten gevolge van „misverstanden" waren de scholen er niet in gekend, maar nu bleek, dat de aankomst- en ver trektijden van de schooltrams moei lijkheden opleverden, wilde men te elfder ure daar nog wel over praten. Omdat 4 van de 5 genoemde scho len ongeveer te 8.30 beginnen, heb ben wij inderdaad vervroeging van de tram- verzocht, omdat anders da gelijks een tachtigtal leerlingen een kwartier of meer te laat op school zou moeten komen. Wat de middagtram betreft: vol gens het ontwerp-dienstregeling zou een tram naar Schouwen uit Zie riksee vertrekken te 16.09 en een bus te 16.39 (deze laatste echter niet toegankelijk voor scholieren uit de Westhoek). Voor de U.L.O.-scholen en het Lyceum was de vertrektijd 16.09 geen bezwaar, wel echter voor de Ambachtsschool en de Land- bouwhuishoudschool, die tot 16.30 les geven en wier leerlingen pas te 18.09 zonden, kunnen vertrekken. Wij hebben ten behoeve van deze leerlingen vervoergelegenheid kort na 16.30 verzocht en dachten daar bij1 aan het inleggen van een school bus te 16.39. De Heer Van Zuylen kwam toen met de oplossing de tram van 16.09 en de bus van 16.39 om te wisselen. Dit betekende een achteruitgang voor de leerlingen van de U.L.O.- scholen en van het Lyceum, omdat vertrek daardoor een half uur ver laat werd. Daar m.i. het bezwaar, dat de leerlingen van Ambachts school en Landbouwhuishoudschool na het eindigen der lessen te 16.30 nog meer dan 1 Vz uur zouden moe ten wachten (nl. tot 18.09) nóg zwaarder woog dan het bezwaar, dat de andere leerlingen een half uur verloren (nl. tot 16.39, hetgeen inmiddels 16.34 geworden is), meen de ik mij tegen deze oplossing niet te mogen verzetten. De bevreemding van de Heer Van Zuylen, dat ik thans zou hebben verzocht de Lyceumleerlingen met de bus van 16.09 te laten vervoeren, is geheel ongemotiveerd, om de een voudige reden, dat dit verzoek door mij niet gedaan is. Natuurlijk zou het voor de U.L.O.- en Lyceumleer lingen verreweg de mooiste oplos sing zijn, als zij te 16.09 per bus kon den vertrekken (en dan niet over Brouwershaven, maar rechtstreeks!) maar ik herhaal: een dergelijk ver zoek heb ik niet gedaan, omdat ik meen, dat de scholen één lijn moe ten trekken en niet alleen voor de eigen belangen moeten opkomen. De rector van het Zierikzees Lyceum: Dr. J. J. WESTENDORP BOERMA. Zieriksee, 13 October 1951. SPORT VOETBAL Renesse II-Burgh II 1-1 Beide partijen slaagden erin voor de rust éénmaal te doelpunten. A. Kos ter scoorde voor Renesse. Na do rust werd Renesse II sterker, doch hoe men ook schoot, doelman Vervoort liet zich niet passeren, terwijl bij dc Burgh- uitvallcn doelman v. d. Wende even eens paraat was. Het einde kwam zr mot de verwachte puntenverdeling. Zierikzee IH-Dreischor I 3-2 Dc thuisclub verscheen zonder J. van Aken, voor wie J. Hngcstcijn spoelde. Bij Dreischor ontbroken S. van Gastol en van Hnttem, die wer den vervangen door Dorst cn v. d. tos. Het eerste halfuur w«9 Zierikzee 'stork in de meerderheid, moor doel punten bleven uit. Aan de andere kont kwam Lindhout alleen voor Kou- wenberg te staan, maar schoot tegen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 3