DE ZIERIKZEESCHE COURANT Troepen en vuurwapenen zijn thans van „eerste klas" kwaliteit Groot gezelschap herdacht de gevallen I Een compliment bedenken is stoottroepers I Veiligheidsraad zal trachten impasse te omzeilen MKimïCTÉNIFI W\B()I)F ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prlj» p«r 3 mnd. bij vooruHb«têllng I 4.29, p. w. 33 ct. Ion* nummiri 10 cl Vonchijnl l«d«r« werkdag Advertantleprijt 1S cl pa* mm Succaijei (ma* 15 mm.) minimum f 1.— p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DINSDAG 16 OCTOBER 1951 No. 16643 108o Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstreel A T71. Zierikzee. Poslbu» nr 1. Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee HERBOREN CHINEES LEGER Tegenstander thans „even goed als de Westelijke strijdkrachten" H.M. de Koningin zal dank gezegd worden van Duitse zijde De ambassadeur van de West- Duitse Bondsstaat, dr. Karl du Mont, heeft van zijn regering opdracht ont vangen Koningin Juliana en de Ne derlandse regering te danken voor het zenden van een brief door Hare Majesteit aan President Truman, waarin Zij de president verzoekt het initiatief te nemen bij een regeling t gemakkelijker dan het 6nedig „Hun offers zijn nog niet vergeten" t beantwoorden. WEERBERICHT Reuter's correspondent Ronald val, op het teken van lichtkogels. BatcheJor schrijft o.m. uit Korea: Dit was een van de zwaarste nacht- i i uiuiaiiei ie iiciiicii uij ccu ïtttuut De Chinese troepen, die huil linie gevechten voor de verdedigers. De brede basis van het vluchteiin. aan het Westelijke en Centrale front Chinezen, die niet door de stellingen genvraagstuk Het Westduitse Mi- thans hardnekkig verdedigen tegen heenbraken, maar zeer dicht gena- nisterie van de aanvallen van het Amerikaanse derd waren, trokken zich terug on- wjjs^ e achtste leger, zijn beter opgeleid en der dekking van artillerie- en mor- geiing het hebben veel meer wapens voor- tiervuur. namelijk artillerie dan op enig De Chinezen schijnen ook hun ander ogenblik in de Koreaanse oor- verbindingsstelsel radicaal veran- log. Dit is de mening van stafoffl- derd te hebben. Dit werd tot nog toe eieren van het Britse Gemenebest en voornamelijk met geen groot resul- de V.S., op grond van hun ervarin- taat, door hardlopers onderhouden, gen bij het jongste offensief. Zij. hebben thans goede radio-en te- Buitenlandse Zaken wijst er op, dat de voorgestelde re- Duitse vluchtelingen vraagstuk in het bijzonder zou tref fen. De Wereldfederatie tot Be scherming van Dieren heeft onlangs een internationale erelijst ingesteld, lefoonverbindingen, direct naar hun waarop twee maal per jaar een jour- De gevechtsbekwaamheid en e voorste compagnieën, en kunnen nalist geplaatst zal worden, die zich -doeltreffendheid van de Chinezen zwaar vuUr leggen nabij het front, verdienstelijk heeft gemaakt voor de zijn opvallend toegenomen, volgens Verbonden troepen beginnen dierenbescherming. Een van de eer officieren der Verbondenen, die e thans de volledige kracht van de ste namen, die op de lyst vermeld organisatievermogen, de opstelling Chinese artillerie te voelen. De Chi- staan, is die van een Nederlander, en het gebruik van vuurwapenen nese kanonniers, die naar men ge- de heer M. Reckman uit Naarden, door de Chinezen van „eerste klas looft grotendeels door blanken zijn wegens zijn „bijzondere voorlichting kwaliteit achten. geïnstrueerd, worden tot de top- op het gebied van de dierenbescher- De Chinezen zyn altijd beschouwd klasse gerekend. ming". als flinke, geharde en individueel bekwame tegenstanders, maar de frontsoldaten schijnen thans vol doende steun te hebben van veld- e^een^administratie^die in de vroe- Opgesteld tOt éénWOtding V3D Duitsland gere phasen van de veldtocht vrij wel geheel ontbraken. „Ik zou zo ver willen gaan te zeg gen, dat het Chinese leger dat thans Volgens de te Mainz verschijn- grens nog steeds verwerpt, en de tegenover ons staat, georganiseerd nende „Allgemeine Zeitung" heeft S.E.D. verzocht hebben zo min mo- is op dezelfde wijze als de Weste- Walter uibricht, de plaatsvervan- 6eliik in het "Penbaar over deze lijke strijdkrachten „en even goed" aldus een officier. Moskou zou geheime richtlijnen hebben Voorlopig geen verkiezingen voor geheel Duitsland? Goede administratieve leiding gende minister-president van Oost- Duitsland en secretaris van de So cialistische Eenheidspartij (S.EJD.), „Behalve zonder zware wapens na zijn terugkeer uit Moskou de lei- kregen hebben onder eigen leiding waren de Chinezen in het verleden den<ie functionarissen van de S.EJD. een Westduitse commissie te vor- sTrat^en^cLTschf^ding^Di; geheime bijeenkomst op de men, dtozou moeten trachten over kwestie te spreken en haar met de uiterste zorg te behandelen met het oog op de openbare mening. Verder zou de S.E.D. opdracht ge- periode is thans voorbij", voegde hij hoogte gebracht van nieuwe Sow- er aan toe. jetrussische opdrachten voor de hui- Een Canadese officier, die sprak ciige eenheidsactie, van „het nieuwe Chinese leger", gaf een voorbeeld van een1 gewijzigde Het blad zegt dit vernomen heb- Chinese tactiek: een zwaar bombar- ben van een buitenlands diplomaat, het hoofd van de Westduitse rege ring heen direct contact te krijgen met de partijen. Het Westduitse nieuwsbureau D.P.A. voegt hieraan toe, dat een zekere Dr Kurt Heil reeds optreedt als voorzitter dezer commissie. Zou deze poging falen, zo dement van de stellingen der Ver- die uitstekende betrekkingen heeft gaat het blad verder> dan zou'de bondenen door de artillerie ging op met est-Berlyn. commissie zich tot „woordvoerder" een plaats aan het Westelijke front De belangrijkste richtIyn van het van de Westduitse bevolking moeten aan een aanval der Chinezen voor- Kremlin was voIgens het blad> dat uitroepen en als „vertegenwoordig- af Deze lakten naderden daarop in dg 0ostduüse politici het met de ster van West-Duitsland" bespre- stilte en deden een plotselinge aan- Westduitsers moesten eenJ5 worden hingen met Oost-Duitsland over de over besprekingen inzake de Duitse Duitse eenheid moeten beginnen. eenheid, doch in geen geval over verkiezingen voor geheel Duitsland. De Oostduitse regering mocht niet Oostenrijk in grote economische moeilijkheden Dr Leopold Figl, de Oostenrijkse evenals West-Duitsland de V.N. ver kanselier, heeft het Oostenrijkse zoeken na te gaan, of de toestanden volk verzocht meer soberheid' te be- in Oost-Duitsland vrije verkiezingen trachten en de productie te vergro- voor geheel Duitsland veroorloven, ten om de huidige ernstige econo- mische toestand het hoofd te bieden. De toestand eist de inzet van alle Oder-Neisse-grens krachten, aldus Dr Figl in een toe- yerder zou Moskou de S.E.D. heb- spraak op een oogstfestivalbijeen- ^en meegedeeld, dat de Sowjet-Unie komst te Pottenbrunn in Neder-Oos- een herziening van de Oder-Neisse- tenrijk. Hij verklaard, dat er onderhande lingen gaande zijn om het evenwicht van de betalingsbalans te verzekeren en Oostenrijk het minimum aan voedsel, grondstoffen en machines, Naakte'beelden werden bekleed in Italië In het Heilig Jaar zijn talrijke dat het nodig heeft, te verschaffen. naakte beelden te Rome van vijge- >7 a A 'l- bladeren voorzien, vooral op het Fo- Onrustig ■ZrUld-Amenka rum, waar de voornaamste pleinen Poging tot staatsgreep in Venezuela en sportvelden zijn omzoomd met grote standbeelden van onbeklede De regering van Venezuela maakt athletische figuren. Uit foto's in Ita- bekend, dat „de democratische en haanse bladen blijkt, dat het beeld communistische actiebeweging van yan heilige Sebastiaan van de Venezuela" een poging heeft gedaan jtaiiaanse beeldbouwer Silvestro de regering omver te werpen, doch j}eiiaquila in het Nationaal Museum dat de overheid de toestand thans te ^quila, dat de heilige tijdens „OUDHEIDKUNDIGE" VONDST Bij graafwerkzaamheden met de dragline te Ouwerkerk kwa men enkele potscherven tevoor schijn. De gravers roken arche ologisch bloed en legden de om geving van de scherven heel voorzichtig bloot. Onverwijld werd de burgemeester in kennis gesteld van de vondst. Een des kundige uit Zierikzee reisde naar Ouwerkerk, om een onderzoek in te stellen naar de ouderdom van het gevondene. Nu, dat was al spoedig tot klaarheid gebracht, want de gevonden scherven wa ren afkomstig van een theeser vies, dat door een behoedzame evacué destijds in de grond was verstopt. Het was zo maar een huis-tuin- of keukenservies, zo dat de archeologen er spoedig op uitgekeken- waren. Tijdens een indrukwekkende plech tigheid zijn Zondag op het erekerk- hof van het Regiment Stoottroepen te Beneden-Leeuwen voor de ze vende maal de gevallen stoottroe pers herdacht. Het prachtige zon nige najaarsweer begunstigde deze traditionele herdenking bijzonder. Het waren niet alleen stoottroe pers die naar dit Maas en Waalse dorpje waren gekomen, maar ook tal van militairen en burgerlijke autoriteiten zetten door hun aanwe zigheid aan deze herdenking de no dige luister bij. Des morgens werd in de parochie kerk van de Heilige Alphonsus een plechtige mis opgedragen. In het concertgebouw werd de Protestantse kerkdienst gehouden. Alvorens de plechtigheid op het stoottroepen kerkhof begon, inspecteerde gene- raal-majoor J. A. Sitsen, bevelheb ber derde militaire afdeling, voor het gemeentehuis de militairen. De lange stoet naar de herdenkings plaats werd voorafgegaan door de drumband van het Regiment Stoot troepen. Na een inleidend woord van de vooriztter van de Bond-Oud-Stoot- troepers, de heer Arnts, richtte ge- neraal-majoor Sitsen, die eveneens de minister van Oorlog vertegen woordigde, zich tot de aanwezigen. Spreker bracht als eenvoudig sol daat hulde aan hen, die het dier baarste wat zij hadden, voor de vrij- Nederlandse vioolbouwer haalt waardevol diploma De heer W. Bouman, een jong Ne derlands vioolbouwer, heeft dit jaar aan do rijksschool voor vioolbouw te Mittenwald zijn „Meisterprü- fungsdiploma" behaald. Bouman is een zoon van de overleden Gro ningse vioolmaker F. J. Bouman. Hij begon het vak bij zyn vader te leren en werd door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in staat gesteld om de school in Mittenwald te bezoeken. Bouman is de eerste Nederlander, die dit diploma verwierf, daar de in Nederland gevestigde vioolbouwers van buitenlandse origine zyn. De heer Bouman zal zich in Den Haag vestigen en daar einde van deze maand aan de Hofsingel een atelier openen. heid offerden. „Uit de aanwezigheid van zo velen blijkt", zo zeide hij, „dat men hun offers en de deelne ming aan de nabestaanden nog niet vergeten is. Het moet ieder jaar op nieuw een pelgrimage worden naar deze plaats, waar men even tot stil stand komt om dan weer gesterkt verder te gaan." Na „The last post" werden er vele kransen gelegd. Namens Prinses Wilhelmina legde mejuffrouw Gel- dens o.a. een krans by de graven der gesneuvelden. Naar W.-Europese productie plan voor de landbouw Frans minister bezoekt ons land Met de avondtrein uit Bazel kwam de Franse minister van Buitenlandse Handel, de heer P. Pfimlin, Zondag te Den Haag aan. De Franse am bassadeur, de heer J. P. Garnier, en enige van zijn medewerkers, waren aan het station ter begroeting aan wezig. Minister Pfimlin brengt een informeel bezoek aan ons land. In het vorige Franse kabinet was de heer Pfimlin minister van Land bouw. Naar hem is een plan tot een making van de West-Europese land bouw genoemd. Zij het van andere standpunten uitgaande, ontwierp minister Mansholt ongeveer tezelf- der tijd een dergelijk plan. Reeds lang worden beide plannen internationaal bestudeerd en vol gens, deskundigen is het mogelijk deze plannen in elkaar te doen vloeien. Mocht een dergelijke syn these tot stand komen, dan is vol gens agrarisch-economische deskun digen een basis gelegd van een W.- Europees productieplan voor de landbouw, het vormen van- een vrije voedselmarkt in dit werelddeel en daarmee zouden dan de landbouw zelve, het peil van de algemene con sumptie en de algemene welvaart op een aanzienlijk hoger niveau kun nen komen te liggen. De heren Pfimlin en Mansholt hebben voor het laatst in April te Parijs contact gehad. Toen werd ver nomen, dat een aanzienlijke mate van overeenstemming bereikt was. Deskundigen hebben nadien nog vele detailstudies gemaakt. Weersv. .wachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. htvorst Na in de nacht en ochtend ver spreide mistvelden, droog weer met weinig of geen bewolking en zwak ke wind; op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst; over het algemeen iets lagere middag- temperaturen. 17 Oct. Zon op 7.06, onder 17.44 Maan op 18.08, onder 10.19 Laatste kwartier 23 October H.M. de Koningin bescherm vrouwe van de Nederlandse Bachvereniging Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Nederlandse Bachver eniging heeft de Koningin het Haar aangeboden Beschermvrouwschap aanvaard. De voorzitter der vereni ging, Jhr Mr C. J. A. de Ranitz, heeft hiervan Zondagmiddag na af loop van de Johannes-Passion in Naarden, in een bijeenkomst ten gemeentehuize aldaar, aan de leden mededeling gedaan. beheerst. De politie heeft in een huis te Ca- racas drie bommen ontdekt. Drie gekregen" met geweren en pistolen gewapende leden van de „democratische actie" zijn gearresteerd. Het is de eerste keer, dat de regering de communis ten als medewerkers van de demo cratische actie noemt. Bij deze actie de marteling onbekleed voorstelt, een katoenen onderbroek aan heeft Nederland het dichtst be volkte land ter wereld De uitbreiding van de Amerikaanse luchtmacht Zoals gemeld, is voorgesteld de Amerikaanse luchtmacht uit te brei den van 95 tot 140 groepen; de voorgestelde uitbreiding moet nog door president Truman en het Con- Volgens het Centraal Bureau voor gres worden goedgekeurd. De chef zouden twee personen om het leven de Statistiek is Nederland met een van de generale staf der Amerikaan, zijn gekomen. bevolking van 10.286.250, d.w.z. 299 se luchtmacht, generaal Hoyt Van- Gewapende groepen der actiebe- inwoners per vierkante km, het denberg, heeft in een onderhoud met weging hadden te Tunapuicito en dichtstbevolkte land ter wereld. verslaggevers, dat hij voor zijn ver- Saugedo, in de Venezolaanse staat Uit dit cyfer van September blijkt trek op een zesdaagse inspectiereis Sucre, gebouwen van het burgerlijk dat'de bevolking het laatste jaar met van Amerikaanse luchtbases, mede bestuur aangevallen en talryke wa- 147.672 personen is toegenomen. In gedeeld dat het accent van de uit- pens buit gemaakt. Te Tunapuicito November 1949 bereikte het inwo- breiding, indien deze wordt goed- werd een rechter vermoord en een neraantal de tien millioen. gekeurd, vooral op de z.g. „tactische hoge ambtenaar van Financiën Na Nederland zijn volgens het luchtstrijdkrachten', d.w.z. dat ge- zwaar gewond. De opstandelingen C.B.S. Engeland en Wales het dichtst deelte van de luchtmacht, dat in de zijn op de vlucht geslagen, achter- bevolkt met 290 inwoners per vier- eerste plaats tot taak heeft de te volgd door infanterie van de Marine, kante km. Japan heeft 223 inwoners velde opererende troepen te steu- aldus het regeringscommuniqué. per vierkante km. nen, zal worden gelegd. Van Nicosia tot Ankara Volgens persberichten te Nicosia (Cyprus) bereiden Britse parachu tisten zich voor op vertrek naar de Suez-kanaalzóne. Militaire woord voerders te Nicosia en woordvoer ders van de Britse ministeries van Oorlog en Defensie te Londen, wil den de berichten bevestigen- noch ontkennen-, Koning George van Engeland, die herstellende is van de longoperatie die hy op 23 September heeft on dergaan, heeft Zaterdag een wedren gadegeslagen, die per televisie werd uitgezonden, en- daarbij zijn paard „Good Shot", met de bekende jockey Gordon Richards, zien winnen. De Mohammedaanse wereldcon ferentie heeft na een spoedzitting van het dagelijks bestuur te Karats- ji een verklaring uitgegeven, waar in aan Egypte wordt verzekerd, dat de gehele Mohammedaanse wereld Egypte zal steunen in zijn geschil met Engeland. De voorzitters van de commis sies van chefs der staven van de drie grote mogendheden, Bradley, Slim en' Lecheres, hebben te Ankara besprekingen gevoerd met Turkse militaire en politieke leiders, vol gens betrouwbare kringen over de toekomstige rol van Turkije als vol waardig lid van het Atlantische Pact. Politieke waarnemers te Ankara ge loven- niet, dat een verdedigingsstel sel voor het Midden-Oosten spoedig zal worden ingevoerd, nu Egypte het verdrag met Engeland wil op zeggen. Pony at snoeisel van haag De fokker D. G. M. te Geldermal- sen ontdekte by een zyner in de weide lopende pony's ziektever schijnselen. Toen de ontboden die renarts verscheen, was het dier reeds bezweken. Bij schouwing bleek de maag vol te zitten met snoeisel van een taxus baccata-haag, die stond op een naast de weide gelegen terrein. Voor de fokker betekent dit verlies door ver giftiging van een zijner drachtige pony's een schadepost van meer dan f 1000,—. Nieuwe Unie van Midden- Amerikaanse Staten opgericht Formeel handvest getekend De ministers van Buitenlandse Za ken van vijf Centraal-Amerikaanse republieken hebben een formeel handvest getekend, waarbij een nieuwe unie van Centraal-Ameri kaanse staten wordt opgericht, zo is te San Salvador bekend gemaakt. De conferentie heeft een week ge duurd. Enkele dagen geleden werd overeenstemming in beginsel be reikt. Het handvest moet nog door de betrokken staten worden gerati ficeerd. De meeste waarnemers zijn evenwel van opvatting, dat er con crete vorderingen zijn gemaakt in de richting van nauwere econo mische en politieke eenheid. Het handvest voorziet in perio dieke bijeenkomsten tussen de on dertekenaars San Salvador, Nica ragua, Guatemala, Costa Rica en Honduras. Voorts is voorzien in we derzijds overleg over alle aangele genheden betreffende internationale kwesties, waarin een gemeenschap pelijke actie gewenst zou kunnen zijn en in de oprichting van com missies ter bestudering van econo mische vraagstukken. Het handvest verklaart uitdrukelyk, dat het geen betrekking heeft op de huidige ver plichtingen van de republieken af zonderlijk ten opzichte van de V.N. of enig ander land met wie zij be trekkingen krachtens verdragen mochten onderhouden. DE PERZISCHE OLIEKWESTIE Voorzitter wellicht bemiddelaar in »t probleem Volgens Reuter's correspondent bij de V.N. verwachten sommige di plomatieke waarnemers, dat de Vei ligheidsraad, die zich practisch voor een impasse in het Brits-Perzische oliegeschil ziet geplaatst, zal trach ten de kwestie te omzeilen door de voorzitter te machtigen als bemidde laar in het geschil op te treden. Reuter's correspondent brengt in herinnering, dat de Veiligheidsraad in het verleden in twee soortgelijke gevallen de Indonesische kwestie en de kwestie van de blokkade van Berlijn de vraag van zyn compe tentie uit de weg is gegaan door de voorzitter volmacht te geven als be middelaar op te treden. Enkele diplomatieke waarnemers zijn van mening, dat de hervatting van de behandeling der Perzische kwestie zou kunnen leiden tot een verdaging voor onbepaalde tijd, ge durende welke periode de voorzit ter, de Braziliaan Carlos Muniz, zou moeten trachten beide partijen tot elkander te brengen. Sommige afgevaardigden hopen nog steeds, dat de V.S. in hun po gingen om de onderhandelingen tus sen Engeland en Perzië weer op gang te brengen, zullen slagen. In dien dit zou gebeuren, zou de Vei ligheidsraad gespaard blijven voor een langdurig en moeilijk debat. De jongste Britse resolutie, waarvoor naar het schijnt geen enkele delega tie bijzonder veel voelt, zou dan niet in stemming behoeven te komen. In de loop van de oorlog zijn op de werf van Wilton door Engelse vliegtuigen verscheidene aanvallen gedaan. Bijeen zijn toen zeven zware bommen neergeworpen en niet ont ploft. Tot nu toe werden er vier tij dens het baggeren geborgen. Vorige week ontdekte men een vijfde van 500 kg. Onmiddellijk werd de ma chine, waarmee de bom was opge haald, stopgezet en de Mijnoprui- mingsdienst gewaarschuwd. Deze demonteerde de bom en vervoerde haar naar Den Helder,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1