Schip zonder roer HET SCHOOLKINDERVERVOER-PROBLEEM Vergadering van Oudercomité Schouwen's Westhoek nam nieuwe initiatieven Onderwijscommissie bepleitte belangen ten departemente HRI01 Stad en Provincie Ingezonden mededeling (Van onze redacteur) In de zaal van hdtel Bom te Haamstede kwam Woensdagavond het Comité van Actie tegen vervoer per tram van schoolkinderen, ander maal in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer J. Soeters. Op deze tweede vergadering zijn de zaken nog eens scherp naar voren gebracht, is kennis genomen van het feit, dat diverse raderen in be weging zijn gezet en is vooral gezocht naar een mogelijkheid om, in afwachting van een definitieve regeling van de vervoerskwestie, een overbruggingsregeling tot stand te brengen, waarmede in eerste in stantie de schoolkinderen zijn gebaat. In een uitvoerig openingswoord stel de de voorzitter vooral dit punt aaQ de orde. Hij legde er de nadruk op, dat het protestcomité zich wenst se distancicren van allerlei pogingen, die worden aangewend of zullen worden aangewend door derden om een om wenteling in het vervoer op Schou- wen-Duiveland te bewerkstelligen. Het gaat iu de allereerste plaats om het efficient vervoer van de kinderen naar Zierikzce en alles wat daarnaast en daarenboven wordt ondernomen, diene slechts om het comité een hart onder de riem to steken. In korte trekken schetste hij de bestaande bezwaren te gen hot vervoer per tram, die nog altijd onverminderd worden gehand haafd. Spr. toonde aan, dat door een dergelijk vervoor het kind een dag tank krijgt toegewezen, die uitgaat in lengte boven die van menige volwas sen werknemer. Een feit, dat reeds dadelijk in het oog springt is, dat hot hier ook een strcckbelang betreft. Do onwikkcling van Schouwen's Westhoek is in hoge mate afhankelijk van goed en geregeld vervoer op comfortabelo wijze. Spr. maakte een compliment aan do pers, voorzover zij op objectieve Ingezonden mededeling HEREN SCHOENEN bruin box mollièro met perforatie op neus, onverwoestbare ubber zolen JONGENS SCHOENEN bruin box jon gens mollièro met ijzersterke rubber zolen. Met kleine stijging Onze wintercol lectie Dames- Herenpantoffels is ongeëvenaard Komt V eens kijken? STATENWEG 184 WINKELSTAD - BLIJDORP Thans ook: PLEINWEG hoek V/olph.ertibochl „Winkelcentrum Wereldhaven Zuid" wijze naar voren heeft gebracht, wat in do kring van ouders leeft. Hij ver zocht ook i n de toekomst deze objec- tiviteit te willen bewaren, want „het gaat er ons om, dat daar weer spoe dig bussen staan voor onze kinderen". Initiatief van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen Burgemeester Jhr. van Citters deed daarop mededeling van een besluit ge nomen door de Vereniging van Burge meesters en Secretarissen op Schou- wcn-Duiveland. Tijdens een Woensdagmiddag te Zierikzee gehouden vergadering werd n.L besloten in het conflict tus sen de ouders in Schouwen's West hoek en de R.T.M. de bemiddeling van Ged. Staten van Zeeland in te roepen. Verder werd hot initiatief genomen tot het instellen van een oommissie, dio ook krachten uit het bedrijfsleven zal aantrekken, tot het ontwikkelen van initiatieven en actie met het oog op klachten, in de ruimste zin dea woords, welke verband houden me; de gestes van de B.T.M. op dit eilandJ De voorzittor deelde daarop mede, dat hot comité zeer ontstemd is over het feit, dat de R.T.M. niets van zich heeft laten horen, met betrekking tot do thans gerezen mooilijkhedon. Contact tussen leraren en leerlingen De heer S. C. v. d. Hoek informeer-, de naar de mogelijkheid tot bet ver-t strekken van huiswerk san do leerliai gen door de desbetreffende leraren van de diverse scholen te Zierikzee* Da voorzitter deelde mede, dat eon achrq-i ven was binnengekomen van dr. J. C. Uöhner te Zierikzee, dat hierin zal worden voorzien, voor wat het Lyceum aangaat. Diverse personen zullen als contactman fungeren. Uit de verga dering kwam de wens naar voren, dat een soortgelijke regeling ook voor do kinderen van de andere scholon zal worden getroffen. Het bestuur zsgdc toe hierin diligent te zijn. Zo spoedig mogelijk zal contact worden opgono.- men met de schoolhoofden. In uitvoerige disoussie kwam daarop de kwestie, wat thans primair als maat regel moet worden getroffen. De voor zitter wilde aansturen op het creëren van een overbruggingsregeling, waar mede de schoolkinderen in eerste in stantie zijn gebaat. Verschillende mo gelijkheden hiertoe werden onder ogen gezien. Een voorstel direct oontooc to zoeken mot de B.T.M. werd van do hand gewezen, op grond van de om standigheid, dat tot na toe taal of teken van do B.T.M. word vernomen. Dhr. A. Ph. v. d. Vate te Zierikzee 'lichtte toe, dat de heer van Oovercn momenteel niet meer in de gelegenheid is, zelfstandig op to treden als vervoer der. Duidelijk kwam aan het licht, dot niet de wil van de particuliere Vervoerder hierbij doorslag heeft ge- goven, maar exclusief het besluit van de bekendo Commissio van Brcen, die, zoals bekend, belast is met do sane ring van het vervoor in Nederland. De reactie in Den Haaf No de pauze vorsohencn (onder ap plaus) de heer P. Minderhout (leraar san het Lyceum) en de hoor J. M. do Nooyer ter vergadering. Beide he ren hadden met de rector van het Zierikzces Lyceum dr. J. Westendorp Bcermo do reis gemaakt naar Den Haag, waar besprekingen werden go- voerd op hot Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen cn het Departement van Verkeer. De heer de Nooyer deed uitvoerig verslag van jijn bevindingen ten departemente. Vooral op hot departement van O. K. en W. werd veel begrip govondon voor de moeilijkheden op Schouwen. Op het Departement van Verkeer word do on derwijscommissie te woord gestaan door de Staats-secrotaris oud-minister Spit zen. die volledig begrijpend stond to- gonovcr de oppositie van do ouders, hcewel hij (ols bewindsman kan hij aitoraard moeilijk anders) in principe do staking afkeurde. Bij monde van do drie heren worden do bezwaren togen het vervoer por tram nog eens zeer scherp cn duidelijk naar voron gebracht. Vooral werd de nadruk gelegd op de lange tijd dat de jongelui onder weg zijn en op de morele bezwaren die kleven aan het vervoer van een negentig Jongelui tesamen in tram- wagons. Medegedeeld werd ook bet feit, dat noch de onderwjjsautori- feiten, noeh de Vereniging van Bur gemeesters en Secretarissen tevoren kennis konden nemen van de gelan ceerde dienstregeling. Ook de moeilijkheden van het ver voer per trsm van kinderen, die straks de B.L.O.-school te Zierikzee zullen bezoeken, werden naar voren gebracht AU volstrekt onaanvaardbaar werd ten slotte van de haod gewezen, dat de jciudereu van de Westhoek onderge schikt worden gemaakt aan de tekorten van de R.T.M. In het algemeen had de vertegenwoordigende onderwijscom missie de indruk, dat de actie in Den Haag „terdege is ingeslagen". Toezegging werd gedaan, dat aan dezo belangrijke zaak alle nodige aandacht zal werdon besteed. Wat de departe mentale initiatieven betreft, dient dus voorlopig een afwachtende houding te werden aangenomen. De overbruggingsregeling Terugkomend op het zoeken naar een cverbruggingsrcgcling, werd na ampele discussie tenslotte besloten, dat de bur gemeesters der gemeenten Haamstede, Renesse en Burgh, alsmede hun secreta rissen zich direct zullen wenden tot de Rijksinspecteur voor hot Verkeer, teneinde een voorlopige oplossing te (vorkrijgen. Dit voornemen werd vooral geïnspireerd door een toelichting van wuthcudor don Boer van Haamstede, die er do nadruk op legde, dat de gohele affaire feitelijk een ordekwes tie is. De orde is verstoord cn nu ligt hot op de weg van de gezamelijko hoof- don der gemeenten, pogingen in het werk to stellen, zo 6poedig mogelijk maatregelen tot ordehcrstel te treffen. Hot Comité van Actie plaatst zich niteraard geheel achter dit initiatief van do burgemeesters. Bedoeld initiatief is inmiddels genomen en over de uit slag zullen wij onze lezers zo spoedig mogelijk berichten. Hangende deze rege ling verzocht de voorzitter tenslotte do ouders, de kindoren nog even thuis te houden. U prMteirt méér ondarhetqenotvan, de geionde en verfrissende dachtenwisseling vele der aanwezigjn op geanimeerde wijze deelnamen, dank te de voorzitter de vergadering voor de betoonde belangstelling, nadat hij een krachtig propagandistisch woordje had laten horen, dat hierop neerkwam, dat het werk der Zeeuwsche Volksuni versiteit op cultureel gebied niet ge noeg kan worden gesteund en gewaar deerd kan worden. Aan hot aanstaande winterprogram- ma hebben wij kortelings reeds een ge detailleerd redactioneel artikel gewijd. Ballonnetje maakte verre reis ln een weiland onder Capelle, trof de heer P. v. d. Blom te Bruinisse, een Uinderballon aan, afkomstig uit Gütersloh, een Duits plaatsje tussen Dortmund en Biestcrfcld. Op dc bal lon stond: „Michaëliswoche Gütersloh". Aan dc ballon bevond zich een kaart van de scholier Reinald Imig ter plaat- so, die om terugzonding verzocht. Op de kaart stonden fraaie prijzen ver meld, die de eigenaars van de verst- komendo ballons kunnen verwerven. Hot is waarschijnlijk, dat het ballon- nenfecstje is georganiseerd binnen het kader van een soort winkelweek o.i.d. Televisieontvanger in café Dhr. B. G. Moermond heeft in zijn café aan de Zuidhavenpoort ccn telovi- Ingezonden mededeling 'KT Jj „Dat nooit m<zer,"z<zqt, de Heer Kettinqroker. „Jk rook nu Uoston, de ideale combinatie van rijke Virqinia- smaak en perfecte mildheid." ZIERIKZEE Algemene ledenvergadering Zeeuwse Volksuniversiteit Bij ontstentenis van dr. J. J. Wes tendorp Boerma, de voorzitter van de werkgroep der Zeeuwsche Volksuniver siteit hier ter stede, was het de heer D. C. A. Lugt dio Woensdagavond jl. do algemene ledenvergadering presi deerde. Na het gebruikelijke welkomst woord deelde hij modo dat blijkens do convocatie voor dezo vergadering de werkgroep oen voorstel deed tot ver sterking van haar eigen gelederen. Dit vcorstel is niet voortgekomen uit do godachto dat do werkgroep in haar huidige samenstelling niet opgowasson is tegen dc stroom van werkzaamheden dio nu eenmaal telkcnjare verricht die nen te worden, doch dat het wenselijk is van tijd tot tijd onig nieuw élan too to voegen aan hot bestuur ener vereniging wier welzijn ons allen ter harte behoort to gaan. Do vergadering verklaarde zich unaniem nccoord met het voorstel do werkgroep te verster ken door het benoemen van movrouw W. G. Hoogstrn-Kloppcrt, do hoor G. Grollcman en do hoer J. L. Legemaatc. Deze drie leden hebben bereids in prin cipe hun benoeming aanvaard. De voorzitter heeft vervolgons een overzicht gegeven van het programma dat de Z.V.U. voor het komende sei zoen heeft vastgesteld. Er zullen twee toneelavonden gegoven worden, twoo concerten, een viertal lezingen cn één volkszangnvond. Wanneer do belang stelling voor do laatstosoort avond verheugend is, zal or wellicht een volkszangavond extra worden georga niseerd. Vervolgons werdon cnigo me dedelingen gedaan met betrekking tot de ledcnwcrf-actio die kortelings is in gezet cn die stellig een succes belooft te worden. Na dc bespreking van cnigo huiehoudclijko zaken, aan wolko go- sic-appnraat geplaatst. De uitzending vna Dinsdag jl. kwam uitstekend door. De eigenaar is met vele anderen van mening, dat het toestel vele kijkers zal trekken, hetgeen uiteraard do omzet in c^jn zaak ten goede zal komen. Naar on» bekend is de heer M. de eerste caféhouder ter plaatse, die het nieuw ste technische snufje in z\jn zaak beeft gelanceerd. Vergadering Bond van Plattelandsvrouwen Woensdagmiddag vergaderde de Bond van Plattelandsvrouwen, ufd. Schou wen, onder voorzitterschap van mevr. Geluk-Evertse. Na een welkomstwoord tot de aanwezigen, deed mevr. v. d. Wekken te Zierikzee een geestig ver slag van de door de afdeling gemaakts tiips, t.w. naar een plateelbakkerij te Gouda, de bloemenveiling te Aalsmeer en Avifauna te Alphen a.d. llijn. Na be spreking van het programma voor het komend winterseizoen, besprak mevr. Westerhof-Sjoerdsraa te Nieuwerkerk bet boek „Waar mens en koren rij pen", een roman uit het Groningse boerenleven van de schrijfster Jans Nienhui». Besloten werd pluaticlijk hand- werkiniddagen te organiseren en een bijzondere bijeenkomst in de Kersttijd. OOSTERLAND Stroklamp in brand Door onbekende oorzaak ontstond Woensdagmiddag jl. brand op de boer derij van de landbouwer Matth. Steea- poorte Az. aan dc Oud Heiligeweg al hier in een stroklamp. De motorbrand spuit was spoedig ter plaatse doch kon weinig uitrichten, daar de om liggende sloten alle leeg waren. Een tip aan de waterleiding, de druk werd onmiddellijk opgevoerd on met 2 stra len op de leiding was men do brand spoedig meester en konden schuur en woonhuis gespaard blijven. De bietencampagne Naar wij vernemen heeft de natte zomer geen goed gedaan aan het bie tengewas. Dit blijkt thans nu de le veringscampagne weer een aanvang ge-' nomen heeft. De bieten zijn betrekke lijk klein gebleven met als natuurlijk gevolg minder kilo's per gemet. Ook moet hot suikergehalte benedenmaats zijn. BRUINISSE Brandweer verleende hulp Woensdagmiddag brak in de Oud Heiligcnweg te Oostcrland brand uit, welke werd ontdekt vanuit Bruinisse. De brandweerman A. W. Jumelet Dz. is namelijk als timmerman werkzaam bij de kerkbouw cn staande ruim 20 meter boven de begane grond, op do in aanbouw zijnde dakruiter van do Ned. Hcrv. Kerk, zag hij als eerste do rookontwikkeling in een stroklamp. Als waardig leerling van de onder leiding van de heer Kortus, inspecteur van hot brandwecrwezcn, gegeven cur sussen, was het alarmeren van chauf- 'four en brandmeesters van de brand weerauto, die Oostcrland samen met Bruinisse gebruikt en dio te Bruinisse gestationneerd is, het werk van een ogenblik en zo was do brandweerauto ter plaatse van de brand, eer men te Oosterland zelf goed en wel wist, dat er brand was. Dank zij het vlugge 'optreden van de brandweer, kon dan ook de schade beperkt blijven. Beurtvaartdienst opgeheven De beurtvaartdienst van beurtschip per Schilperoort is met ingang van heden opgeheven, daar het schip is verkocht om te worden ingericht als mossolvissersvaartuig. Do tegenwoordige eigenaar W. Schil peroort, was meer dan 40 jaar aan boord. Het beurtschippersbedrijf werd reeds uitgeoefend door zijn grootvidcr, zodat dezo beurtdienst zeker wel meer dan 100 jaar bestaat. Opnieuw een Ingezouden mededeling Bovenstaande wintermantel ven lantasie-velours zeer speciale aanbieding 59.75 wintermantels in prachtige kwaliteit zuiver wollen Teddy 109. Uitgelezen collectie damesjaponnen wol met rayon, in leuke kleurcombinaties Zuiver wollen damesjaponnen zeer eparte modellen De grote model zuiver wollen yersey japonnen pracht kwaliteit in exclusieve modellen 59.7- cocktail - japonnen taft- moiré, in de nieuwste modetinten 29." dames regenmantels Egyptisch katoen, geheel dubbel 37." 14.23 29.73 STATENWEG 184 WINKELSTAD-BLIJDORP Thans ook: •'LEINWEG heek Wolpha*rtsbocht ..Winkelcentrum Woreldheven - Zuid" slachtoffer van de gewijzigde vervoers- en verkeerssituatie, die zich de laatste 25 jaar vau en naar Zeeland heeft voltrokken. Eergisteren zo meldt de Rijks politie te water heeft ccn matroos van het m.s. „Van der Steng", het schip vau de vereniging „Onze Marine" van een patrijspoort uit met een lucht- pistool op een dobber in het Mer- wcdekonaal geschoten. Het kogeltje is waarschijnlijk op de wateroppervlakte afgeketst en raakte de visser, die ach ter de dobber op de wal zat, juist ender het linkeroog. De man kreeg ccn, overigens niet ernstige, wond in de wang. Tegen de baldadige matroos is proces-verbaal opgemaakt. FEUILLETON Roman door L. K. van der Linden Barend sloeg het verloop van de operatie gade. Hij zag, dat er klan ten in de winkel waren. „Alsjeblieft, juffrouw, voor jonge juffrouw Sponsie of zo iets", en het schooiertje duwde het pak in de han den van de verbaasde Antje. „Voor mij?" „Nee, voor juffrouw Sponsie, zei ik toch?" Hij was de deur al uit, eer zij nadere opheldering kon vragen. Barend fietste de jongen na en voreg hoe het gegaan was. „Nou, net zoals je gezegd hebt." „Mooi zo, hier heb je er dan nog een stuiver bij." „O, merci", zei de jongen, ver baasd over deze grenzenloze royali teit en borg vlug de centen in z'n wonderlijke portemonnaie. „Nou, sa luut, hoor!" En vrolijk fluitend stapte hy de Biersloot langs. Toen de klanten weg waren, ging Antje haastig naar de woonkamer. „Kijk eens, tante, dat werd net door een jongen gebracht. Het lijkt wel of het voor mij is. Ik denk, dat hij mijn naam niet goed meer wist. Hij praatte van een jongejuffrouw Sponsie!" Tante Daatje's dikke buik wipte grappig op en neer van het lachen. „Ha-ha-hal Jongejuffrouw SponsieI Laten we het maar gauw uitpakken. Geef m'n bril eens aan!" Antje wilde het touwtje loskno pen, maar dat duurde tante Daatje te lang. Zy greep het aardappel mesje en sneed het resoluut door. „Een schoenendoos en er staat wat op geschreven. Toe meid, geef nou eerst m'n brill" Antje greep naar de brillekoker, maar las meteen al, wat op het dek sel stond. Ja, tante, het is toch zeker voor mij. Voor jongejuffrouw A. van Spronsen, staat er. Maar wie het ge stuurd heeft, weet dan toch m'n voornaam niet goed, want dat moet J zijn van Johanna. Zou het dan misschien toch voor een ander zijn?" „Welnee, natuurlijk niet, kind. D'r woont in heel Vlaardingen geen tweede Van Spronsen. Dat is toch ommers een echte Westlandse naam. En je heet toch Antje!" Daatje had intussen het deksel van de doos genomen en Antje haalde de in vloeipapierverpakte schoentjes er uit. „O, tante, kijk eens, wat een beeldige schoentjes!" „Bel, bel, dat benne echte rijke- luischoenen!" zei Daatje, hoogst ver baasd naar het wonder starend. „Trek ze eens aan!" Die aansporing was niet nodig, want Antje was al bezig. „Ze passen preciesl" juichte ze. Net toen ze de veters vastgemaakt had, ging de winkelbel. Zij keek haar tante verschrikt aan. „Zal ik ze maar even aanhouden? Ik kan ze niet zo gauw uitkrijgen." „Ja, vooruit, schiet op. Laat de mensen niet zo lang wachtenl" Het was Barend. Door zijn haast om naar Schiedam te komen, had hij de tabak en sigaren nog niet ge haald. Hij had nu eerst z'n fiets even thuisgebracht en was toen dadelijk naar het winkeltje van buurvrouw Daatje gegaan. Opa was al teleur gesteld, toen hij de tabak om half zes niet meebracht. Hy wilde er de oude man niet tot Maandag op laten wachten. Nu kon hij meteen zien, of er iets aan Antje te merken was. Of er iets te merken was! Zij kwam met een hoogrode kleur van opwinding de winkel binnen. Hij zag in één oogopslag, dat zij de nieuwe schoentjes aan had. Ze pasten dus! Hij juichte inwendig. Antje had zyn snelle blik naar haar voeten opgemerkt en ook de ongewone uitdrukking op z'n ge zicht. „Dag Barend', groette zij als ge woonlijk, maar keek hem met meer aandacht aan dan anders. Hy voelde het en kreeg een kleur. „Antje", probeerde hij gewoon te groeten en zocht alvast in z'n por temonnaie. Deze keer had hij er geen kwartje in en dus telde hy vijftien centen op de toonbank uit. „Je bent deze keer laat, Barend", zei ze. „Ik had je vanavond niet meer verwacht." Ze legde het pakje tabak op de toonbank en reikte hem het zakje met de vijf sigaren toe. Hij durfde nu haar hand niet aan te raken, al zou hij het wel graag willen. Het bonsde zo vreemd in zijn hoofd. Wat zou hij nu zeggen? (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 2