DE ZIERIKZEESCHE COURANT Defensie van Europa hangt af van inspanning der Pactlanden Rede van Grotewohl nam achterdocht noch scepticisme weg Delegaties zijn het eens geworden over verschillende punten Wellicht komen Engelsen en Perzen spoedig bijeen rond de Conferentietafel Maandag behandelt de Veiligheidsraad de Perzische Oliekwestie ZIEKIKZEESCHGSNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prlj» par 3 mnd. bij vooruitbetaling f 4.29, p. w. 33 ct. loisr nummer» lOcl Verjchijnl Iedere Ndvertenllepriji 1 5 et p«. mm Suceesiei (m«* 15 mm minimum I 1,- p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 No. 16640 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lenge Nobelilraat A 171, Zierikiee, Poilbo» nr 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lokenman Ochtmon Lange Nobelstreet A 171 Zierikzee. Besprekingen van het Atlantisch Pact Rusland heeft vier millioen man onder dienst Generaal Eisenhower, de opperbevel hebber der Europese strijdkrachten van het Atlantische pact, heeft volgeJS kringen, welke in nauw contact met zijn hoofdkwartier staan, tegenover de twaali vertegenwoordigers in de nieu we commissie voor de coördinatie van de bewapening verklaard, dat de pact- landen hun bewapeningsinsponningen Ambassadeur Kirk Verbaasd niet mogen laten verslappen „terwijl de Sowjet-TJnie vier millioen man on der de wapens heeft". Russische verplaatsingsmogelijkheden. Ook gaf Eisenhower een uiteenzetting van zijn plannen voor de onmiddellijke toekomst en die op lange termijn. Tevoren bad generaal Gruenther een meer gedetailleerde uiteenzetting gcgev ven van de Amerikaanse militair-econo mische hulp aan het buitenland. Geen atoomwapens in Korea Vclgens persberichten in New York heoft de voorzitter van de Amerikaanse bomtuissie van stafchefs geadviseerd te gen het gebruik van de atoombom in Kcres, omdat volgens hem op het ogenblik de vooruitzichten voor een overeenkomst in Korea beter zijn. In berichten uit Washington wordt gezegd, dot ernstig het gebruik van atoomwapens in Korea in overweging was geweest en dat dit één van de redenen van Bradley's bezoek aan To kio was geweest. Naar Eisenhowers schatting heeft de Sowjet-Unie 175 divisies waarvan 65 75 gepantserd of gemechaniseerd. Van de vier millioen diendo een half millioen bij de luchtmacht, een half millioen bij de marine en een half millioen bij de geheime politie. Het voortbestaan van de Westerse cultuur hing geheel en al af van de inspanning der pnctlandon, er was geen alternatief. Eisenhower sprak voort.* van do „kwalitatieve verbetering van oplei ding en uitrusting in de sntelUot-lnn- den van de Sowjet-Unic". Naar ver luidt verklaarde Eisenhower verder, dot de luchtmacht zich in beide kam pen sneller had ontwikkeld dan de beschermingsmiddelen tegen aanvallen uit de lucht. De jongste Sowjet-ma- noeuvres hadden iets getoond van de HET BRITS-EGYPTISCHE VERDRAG Achesan: „Niet opzeggen maar praten" De Amerikaanse minister van buiten- lsndse zaken, Dean Achcson, heeft Woensdagavond op zijn wekelijkse pers conferentie Egypte's voorgenomen op- zegging van het Brits-Egyptische ver drag afgekeurd. Achcson verklaarde, dat de V.S. „een zijdige actie veroordelen en aandringen op gepast eerbied voor internationale .verplichtingen". „Geen van de overeenkomsten in kwestie voorziet in opzegging", zcide hij. De overeenkomsten dienden te wor den gewijzigd door onderling overleg. „Verder moet worden opgemerkt, dat procedures, dio geheel in overeenstem ming zijn met een dergelijke eerbied vcor internationale verplichtingen, reeds ia werking zijn gesteld". Nieuwe voor stellen vcor de verdediging van 't Mid- don-Ocsten, waaraan een aantal landen 'fleel zou nemen, worden besproken en zullen binnen enkele dagen aan de Egyptische regering worden aangebo den. Deze voorstellen moeten dienen sis een gezoude basis voor een over eenkomst, dio alle betrokkenen bevre digt en bijdraagt tot de verdediging vsn de vrije wereld, aldus Acheson, dio er aan toevoegde, dat de V.S. geloven, dat op grondslag van deze voorstellen een oplossing voor de Brits- Egyptischo kwestie gevonden kan wor den. over Russische bom Stalin met veerkrachtige pas De Amerikaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie, Alan Kirk, is to New York aangekomen. Op hot vliegveld deelde hij do pers mee, dat do Amerikanen te Moskou niet konden weten, dat onlangs in de Sowjet-Unie een atoombom tot ontplof fing is gebracht. Kirk zelf wos „niet meer verbaasd dan de rest van de wereld", toen hij het uit de bokend- making van hot Witte Huis vernam. Kirk had geen berichten over de gezondheidstoestand van StnKn, doch toen hij kortgeleden in het openbaar verscheen, liep hij met krachtige pas dc trappen op, aldus Kirk. Het laat ste persoonlijke onderhoud met Stalin had Kiric in Augustus 1949 gehad. „Super-Constellations" moeten in dienst De Amerikaanse „Supcr-Constellati- on", een van de grootste en meest luiucuze passagiers-vliegtuigen ter we reld, is opgeroepen voor militaire dienst. De „Lockecd Aircraft Company" heeft bekend gemaakt, dat do Ameri kaanse luchtmacht en de marine-lucht vaartdienst ccn groot aantal „Supcr- Conslellations in oorlogsuitvoering" heeft besteld. De omgebouwde vlieg tuigen zullen ongeveer 20 ton goede ren, 116 soldaten of 73 gewonden met dokters en verpleogstors kunnen ver voeren. Zij zullen voornamelijk voor goederenvervoer worden gebruikt. De snelheid van de vliegtuigen wordt geschat op 500 tot 540 km. per uur. Onder enorme belangstelling? heeft Woensdag: te Eindhoven op do Al gemene Begraafplaats de teraardebestelling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van Dr A. F. Philips. Een overzicht van de lijk stoet by het passeren van het Philipsmonument (op de voorgrond). n DE POLITIEKE STRIJD OM DUITSLAND Verontwaardiging over processen in Oost-Duitsland Dr. Adenauer, de Westduitse kanse lier, heeft de tekst van de rede van Grotewohl met zich meegenomen om die gedurende de rit naar het 6lot Roettgen, de verblijfplaats van de Brit se hoge commissaris, waar hij bespre kingen zal voeren over do toekomst van West-Duitsland, te bestuderen. Adenauers christen-democratischo partij hoeft in een verklaring gezegd, dat de Oostduitso voorstellen voor vrije .erkiezingen niet meer dan leeg ge- haven. De deskundige voor buiten landse aangelegenheden van Adenauers christen-democratische partij, dr. Kic- singer, verklaarde: „Grotewohls rede bewijst duidelijk, dat de Oostduitsers alleen maar uitstel wensen". Volgens do Westduitse minister voor aangele genheden betreffende geheel Duitsland, Dr. Kaiser, „is Grotewohls enige hoop, de Duitse bevolking door zijn aanbod tct het voeren van besprekingen te verwarren. Hij wil tijd winnen om de basis te leggen voor de instelling van een communistisch herenigd Duitsland praat zouden zijn, zolang ,",Oostduitse Waarom zegt hij niet, of hij voor of gerechtshoven schaamteloze en onrecht- tegen internationale contróle is?" vaardige vonnissen velden". In de ver- klaring wordt gewezen op een zaak voor een hof te Zwickau, waar 18 stu denten, onder wie drie meisjes van 17 jaar, voroordeeld waren tot straffen v :riërend tot vijftien jaar dwangarbeid wegens verspreiding van tegen de so- cieïistische eenheidspartij gerichte pro paganda. „Door deze vonnissen wordt het Westduitse verzoek om internatio naal enderzoek naar dc toestanden in Oost- en Westduitsland op tragische Amsterdam leent geld voor de woningbouw In het begin van de jongste ge meenteraadszitting van Amsterdam hebben B. en W. aan de gemeente raadsleden een voorstel doen uitrei ken tot het aangaan van een geld- - lening ten laste van de gemeente wijze kracht bijgezet", aldus de ver- Amsterdam tot een bedrag van tien millioen gulden, met dien verstande dat déze in verschillende series zal klaring. „Alleen maar uitstel" Uit de eerste reacties te Bonn op de rede van Grotewohl blijkt, dat de Westduitse politici hun houding van worden uitgeloot met een aantal premies van f 100.000, f 50.000, f 25.000, f 10.000 en f 5.000. Dit voorstel werd met op 3 na PEILING VAN HET BRITSE KIEZERSCORPS De (Conservatieve) „Daily Ex press" publiceerde Donderdag de re sultaten van een. peiling der open bare mening. Daaruit blijkt dat, in die in de eerste week van October was gestemd, de Conservatieven 51 procent der uitgebrachte stemmen orVdch zouden hebben verenigd, te gen de Socialisten 42 procent. Het blad. voegt hieraan toe dat sindsdien velen, die aanvankelijk voornemens waren geweest Liberaal te stem men, thans hebben besloten de Con servatieve candidaten te steunen. Ook zou „het vertrouwen in de So cialistische regering steeds meer ta nen". Vrijwilligers voor Korea aanvaarden de- verre reis „Strijden waar het nodig is" Onder commando van eerste luitenant F. Erik de Nijs, stelde zich Woensdag morgen in do koffiekamer van de Koo. Rottcrdamsche Lloyd hot detachement van 66 man op, om scheep to gaan op de „General W. G Langfitt", die langs de kade lag. Zij luisterden naar de rede van ge- neraal-majoor tor. W. J. van Dijk, chef van het kabinet van de minister van Oorlog, die namens deze sprak en uitdrukking gaf aan zijn grote waar dering, dat deze mannen zich vrijwillig hebben aangemeld voor do strijd op Korea. „Verschillende motieven kunnen tot die aanmelding geleid hebben". Een hoofdmotiof moet volgens spr. wel Nieuwe koffiebonnen aangewezen Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's Gra- venhage heeft bon 508 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 516 Al gemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen roet ingang van Vrijdag 12 October 1861 worden ge bruikt en blijven geldig voor het ko pen van koffie bij de detaillist tot en met 27 October 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaan wijzing zal op 22 November 1951 plaats hebben. J Wie zegt dat hij een geheim Lkent heeft het reeds half ver raden. WEEKBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Iets meer wind Droog weer roet weinig bewol king; plaatselijk lichte nachtvorst; overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren; aanvankelijk zwakke tot matige, later af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en Oost. 13 Oct. Zon op 6.59, onder 17.53. Maan op 17.07, onder 4.57. Volle Maan 15 October te 1.51. OM EEN BESTAND IN KOREA Nog onenigheid over uitbreiding van de neutrale zóne Volgens het persburau „Nieuw de boodschap, die het Noordkore- China" zijn de verbindingsofficieren aanse opperbevel Dinsdag aan ge- van de V.N. en de communisten er neraal Ridgway heeft gezonden, Woensdag te Pan Moen Djom niet bleek, aldus dit bericht, in geslaagd het definitief eens te De besprekingen tussen verbin- worden over het hervatten van de dingsofficieren der Verbondenen en wapenstilstandsbesprekingen in Ko- van de communisten zijn Donderdag Over verschillende kwesties was men het eens geworden, zoals een tijdelijke regeling voor de bescher ming van het conferentieterrein, de plaats voor de conferentie en de da- sterke achterdocht en sceptisme hand- algemene stemmen aangenomen. Verklaring plaatsvervangend Perzisch premier opent de weg Woensdag Is In diplomatieke krln- gen in Londen verklaard, dat de Britse en Perzische regering moge lijk binnen enkele dagen opnieuw contact zullen opnemen naar aan leiding van de verklaring van de Perzische plaatsvervangende pre mier, Hoessein Fateml, van Dinsdag. Het zou echter voor de Britse re gering moeilijk zijn als basis voor hervatte besprekingen de laatste in formele Perzische voorstellen van 20 September te aanvaarden, die on langs door de „Manchester Guardi an" zijn gepubliceerd. Dat zou op gevat kunnen worden als een er kenning, dat de Britse regering een grove misrekening heeft gemaakt door die voorstellen te verwerpen, hetgeen heeft geleid tot het vertrek van de Britten uit Abadan, aldus deze kringen. Voorts heeft de „Manchester Gu ardian" verklaard, dat minister Mor rison geen deel heeft gehad aan dit deel van de Perzische kwestie, om dat hij zich midden op de Atlan tische Oceaan bevond. De premier, die waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken was, was in een auto op weg naar Schotland en eht schijnt te betwijfelen, of hij als hij al in feite de tekst van de Perzische brief heeft gezien, tijd heeft gehad om hem op zijn gemak te bestude ren. Mogelijk is hij zelfs slechts te lefonisch geraadpleegd, aldus de „Guardian". BRIEVENBUS AAN HET FRONT Communisten: „Kom eens bij ons theedrinken" Dinsdagavond hebben soldaten van hot Britse regimont „Roynl Ulster Ri fles" van dc Chinese communisten een afscheidsboodschap ontvangen, waarin zij worden uitgenodigd naar do commu nistische linies te komon voor een af scheidsfeestje. Dc communisten hadden do brisf achtergelaten in een brievenbus in hot niemandsland, waarvan zij do laatste weken gebruik maken om bcrichton naar de geallieerden to sturen. In ccn ander boricht wordt gezegd, dat vier vermiste Britse officieren gezond en wol zijn. Over het algemeen bevatten dezo brieven uitnodigingen aan de Britso en Amerikaanse soldaten om „zo tegen theetijd eens aan te komen om te bespreken, hoe de soldaten zelf een manier kunnen vinden om dc dwazo oorlog do beëindigen". Voor zover be kend hebben nog geen geallieerde sol daten de uitnodigingen aanvaard. zijn het besef, dot wij helaas loven in tum en tijd van de hervatting, doch een gespleten wereld, welke twee idco- de moeilijkheden rezen, toen de de- logieèn laat zien die scherp tegenover legatie der V.N. de kwestie te berde elkander staan. Uitbreiding van een dezer ideologieën, die in vele gevallen op vernietiging uit is, dient te wor den tegengegaan en daarvoor moet strijd geleverd worden waar dit no dig is. Besloten werd met een driewerf hoera op H.M. de Koningin. bracht van „de preciese omvang van de neutrale zóne" rondom het con- ferentiegebied, aldus „Nieuw Chi na". De communistische verbin dingsofficieren konden deze kwes tie niet bespreken, omdat dit een agendapunt voor de eerste bijeen komst van de delegaties is, zoals uit Mossadeq heeft een lange rede klaar Mnnndag 15 October zol de Veilig heidsraad bijoenkomen om ccn uiteen zetting te horen van do Perzische mi nister-president Mossadeq over het olicgcscbil tussen Perzic en Engeland, aldus is te Now York bekend gemaakt. Mossadeq heeft een veertig bladzij den tellende rede in het Frans opge steld, dio door een van zijn medewer kers zal worden voorgelezen. Mossa deq zal hieraan zelf enkele woorden in hot Perzisch doen voorafgaan. Do plaatsvervangende Perzische mi nister-president Fatcmi, heoft op con pcrsccnfcrentio op do vraag van con Cnnadcso journalist, waarom do Pcr- zischo regering indertijd met Stokes heoft willen onderhandelen, indien zij het olicgcscbil als oen binnenlandse aan gelegenheid beschouwt, geantwoord, dat Stokes naar Teheran kwam nis verte genwoordiger van dc voormalige En gels-Perzische olic-mantschnppij en niet van da regering. te Pan Moen Djom voortgezet. Rusland wil handel met Verre Oosten vergroten Bij monde van V. P. Migoenov, de leider van do Russische delegatie bij de conferentie voor hnndelsbevordcring van de economische commissie voor Azio en het Verre Oosten der Verenig de Naties, heeft de Sowjet-Unie aange boden dc landen van het Verre Oos- tcu to voorzien van industriële uitrus tingen, fabrieksproduclcn, grondstoffen on londbouwproducten in ruil voor tin en rubber en dc andere natuurlijke voortbrcngsolen dozer landen, zoals rijst, jute, schellak, copra, thee, spo- ccrijon en kinabast. Migoenov zcide, dat de Sowjetdele- gatio thans bereid was ieder concreet voorstel voor de aan- en verkoop van goederen tc bespreken en ann Moskou over te brengen. Onrust in Venezuela Naar verluidt, zou do toestand in Venezuela tengevolge van de studenten- staking meer gespannen geworden zijn. Dc rector van do universiteit van Ca racas zou aangevallen zijn. Nadat hot leger had ingegrepen zouden opstanden uitgebroken zijn. Dc studenten, die zich in groten getale voor de universiteit verzameld hadden, werden door dc po litie verdreven, Er zouden talrijke ar- rcstfttics verricht zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1