Schip zonder roer De arbeider werkt zestien uur per dag en moet dan vergadering bijwonen HARDNEKKIG PROBLEEM Stichting voor de Landbouw critiseert hilversum l «02 m. het landbouwprijsbeleid Minister v. d. Brink over vermeende wantoestanden in de Staatsmijn „Maurits'' \\va(üt?j speciaal alkalivrij voor ZIJDE ZO IS HET LEVEN IN CHINA Oorlogsindustrieën werken onder hoogspanning Bewijamatariaal met betrekking tot de onderdrukking van het vrije vak- verenigingswezen en de voortdurende verslechtering van de leveneomstandig heden van de arbeiders in China einde de communisten de macht aan zich ge trokken hebben, stapelt zich op. liet laatste en schandelijkste bewijs van de niets en niemand ontziende uitbuiting van de Chinese arbeiders door de communisten werd geleverd door Wang Chung, een gedelegeerde van de Chinese Vrije Arbeid* Bond op het onlangs te Milaan gehouden Tweede Wereldcongres van de Interna- .tonale Confederatie van Vrije Vak verenigingen (ICFTU). Chung, die vluk voor de bijeenkomst van het congres via de ondergrondse ontsnapt was, gaf in zijn rapport de volgende beschrijving van de arbeids voorwaarden in zijn land: Voordat de Boden aan de macht kwan men werkten we ongeveer acht tot ne gen uur per dag. Ik was een geschoold machinist. Nadat de communisten het bewind overgenomen hadden, werd het aantal jverkuren verhoogd tot 10 12 per dag. Na de aanval op Zuid-Korea het vorige jaar werd iedere werker ge dwongen de oorlogsproductie op te voe ren. Het aantal werkuren nam tot 13 en zelfs tot 16 per dag toe. Niet-vitale bedrijven werden stilgelegd cn or werd in oorlogsindustrieën die allo over werkten onder hoogspanning gewerkt. Kr werden ook allerlei soorten com munistische bijeenkomsten gehouden die ds arbeiders moesten bijwonen nadat zij 16 uur hard gewerkt hadden. Ik herinner me dat ik de vorige winter maanden lang geen kans kreeg om met mijn vrouw en kinderen te spreken Ik ging 's ochtends om 6 uur' als zij nog in bed waren naar mijn werk. Ik was pas om 9 uur 's avonds klaar waarna ik nog een vergadering moest bijwonen die 2 tot 3 uur duurde. Als ik dan naar huis terugkeerde waren zij weer diep in slaap. Geen loonsverhogingen Je zou zo denken dat, doordat we zulke ongelooflijk lange uren maakten, ons salaris dienovereenkomstig werd Elk feit, dat enigermate zon kunnen dienen de schaarse hoop op een rede lijke oplossing van het Koreaanse ge schil te voeden, wordt gretig aangegre pen. Geen wonder. Sinds Mei van dit jaar hebben de geallieerde strijdkrach ten op dit heilloze schiereiland weer duizenden mensen verloren en er is niemand, die een positief eindresultaat in het vooruitzicht kan stellen. Deze veel bloed cn geld vorderende „be perkte" oorlog kan feitelijk geen dag meer langer duren. De Amerikaanse hulp aan Europa kan er door in de knel komen en het verspillen van krachten in deze Aziatische uithoek kan ook overigens tot niets goeds leidon. Dc feitelijke toestand is thans zo, dat de Noordelijken hebbon ingezien, het leger der V.N. niet meer in zee to kunnen drijven. Er zijn dus twee op lossingen. De Noordelijken en Chinezen sturen, hoe listig bemanteld ook, toch aan op een wapenstilstand, of zij wer den hun intusson geformeerde lucht vloot in het vuur, waardoor een uit breiding van de campagne onvermij- lijk zou zijn. Voor een dergelijke uit breiding is de gehele wereld, West- Europa voorop, uitermate bang. Een oorlog op grote schaal in de Pacific, zou automatisch zijn weerslag vinden in Europa. Allerlei onaange naams kan hieruit voortvloeien met in eerste instantie een verscherping van de koude oorlog op het Europose vas teland. Hierbij komt nog het volstrekte uitzichtloze van een dergelijke oorlog in Azië, die wel een begin zal hebben, maar wellicht een niet to voorspellon einde. Intussen is het wachten op do bijeenkomst van de Veiligheidsraad te Parijs (6 November), die ongetwijfeld de Koreannso kwestie op de agenda zal voeren. Middelerwijl wordt getracht te geraken tot een wapcnstilstandsover- eenkomst. Ridgway heeft wat water in de wijn gedaan door het jongste Noor delijke aanbod te accepteren. In een wat gunstiger gelegen plaats zal nu worden onderhandeld cn wellicht komt hieruit nog iets goeds tot stand. Zou er nog gevochten worden op 6 No vember, dan is de Veiligheidsraad ver plicht nieuwe maatregelen tegen China te overwegen. De militaire leiders kan nen thans dus niet veel meer doen, dan hun thons bezette linies zo sterk mogelijk te maken en hot onder con- tróle staande gebied zo goed mogelijk zien te beschermen, daarbij elk risico van een operatie op ander niveau cn von andere allure, zorgvuldig vermij dend. verhoogd. Niets van dit alles In 8ow- jet-Cbina. Uit eigen errariag kan ik U vertellen dat ik in 194? ongeveer 270 kg. rijst per maand kreeg voor negen uur werken per dag. In 1951 .kreeg ik ongeveer 90 kg. rijst per maand waarvoor ik 16 oor per dag moest werken. Dat was slechts het no minale loon. Wat we werkelijk in han den kregen was 45 tot 67,5 kg. 'rijst per maand, daar ik ongeveer 22,5 kg. rijst aan belasting en andere verplichte bijdragen moest betalen en soms nog 12,5 kg. aan vrijwillige bijdragen voor de regering. Ginds is een vrijwillige bijdrage niets anders dan een gedwon gen aftrek. 45 kg. rijst is nauwelijks genoeg om ieder ren de rijf leden ren mijn gezin iedere maaltijd twee kopjes dunne rijstebrij of rijstepap voor te zetten, als we gemiddeld drie maaltij den per dag gebruiken. In de duizenden dwangarbeiderskam pen, die over het dierbare oude land verspreid zijn, zijn de omstandigheden nog slechter. Een dwangarbeider ver richt 16 nur harde arbeid per dag voor twee kopjes rijstebrij per maaltijd. Hij krijgt niets extra voor het onder houd van zijn gezin. Er moet hierbij aangetekend worden dat de ondervoe ding en de lange werkuren een indus triële moeheid tengevolge hebben. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppredikster te Utrecht (OudwUk): MeJ. J. M. ven Ginkel, thans verbiijfhoudende in Amerika, die deze benoeming aan nam; tot hulpprediker te Joure: W. A. Dekker, Losdorp. Beroepen te Kampen: J. Slok, Dordrecht; te Moercapelle (toez.): W. Anker, Heusden; te Maastricht (toez.): E. Postma, Uithuizen. Gerei Kerk Beroepen te Groningen: W. Die- persloot, Franeker. Aangenomen naar Wapenveld: W. G. Bovendorp, Vleuten-De Meern; naar Emm en: H. v. <L Weij, Ban doeng. Bedankt voor Hoogvliet: J. S. Barends, Raard; voor Zoutkamp: A. O. Poppe, Hoornsterzwaag. Gerei Kerk (Art. 31 K.O.) Beroepen te Breukelen: W. v. <L Lingen, Alkmaar-Broek op Langen de k; te Bilthoven: A. H. Algra, Waardhuizen. Chr. Gerei Kerk Tweetal te Nieuwpoort: H. van Leeuwen, Delft en P. v. d. Bijl, Kat wijk aan Zee. Bedankt voor Arnhem: M. W. Nieuwenhuijze, 's Gravenhage-C.; voor Enschedé: H. W. Eerland, Lisse. Gerei Gemeente Bedankt voor Ridderkerk: H. v. Gilst, Elspeet; voor Ederveen: F. Mall an, Bruinisse. LAND- EN TUINBOUW RADIO-PROGRAMMA Donderdag 11 October Schoksgewijze veranderingen in het beleid zijn onaanvaardbaar Het hoofdbestuur van de Stichting vcor de Lendbonw heeft dezer dagen ken extra vergadering gehouden om zijn etandpnnt te bepalen tegenover de nieuwe metbode vin prijsstelling, welke de minister heeft aangekondigd in de memorie van toelichting bij de landbouwbegroting voor het jaar 1952 Het hoofdbestuur meent er in be ginsel bezwaar tegen te moeten maken, dat belangrijke veranderingen in de stane materiële en morele aanspraken kannen alleen hun vervulling vinden in een landbouwbeleid op langere ter mijn. 2. Het landbouwbeleid is een onder deel van het gehele economische en 6cciale beleid, dat in Nederland wordt geveerd, met name met betrekking tct de redelijke beloning voor de in de landbouw te verrichten arbeid en voor de oudernemersprestatie kan de landbouw als geheel niet in een uit- lendbcuwpolitiek worden aangekondigd xenderiugspositie worden gebracht ten in het begrotingsontwerp. Het hoofd- cpzichte van andere belangrijke bevol- bestuur is van oordeel dat daardoor kingsgreepen en bedrijfstakken. Waar Sen al te vlotte aanpassing aau de het algemeen in Nederland gevoerde sitnatie van het ogenblik en ook aan beleid in dezen, van jaar tot jaar de behoefte van de regering op het geen belangrijke veranderingen zal ver ogenblik wordt uitgelokt. Dit klemt tonen, daar meent het hoofdbestjur temeer omdat er in de landbouwpolitiek >'*0 de Stichting voor de Landbouw, vele elementen aanwezig zijn, welke dat cok ten aanzien van de londbouv Prof. Dr J. Waterink 25 jaar hoogleraar Prins Bernhard reikt onderscheiding alt Als apotheose van een voor profes sor dr. J. Watcrink en zijn echtgenote onvergetelijke middag, kwam Maandag Z.K.H. Prins Bernhard onverwacht het internationaal cultureel centrum in het Vondelpark te Amsterdam binnen en reikte de professor te midden der v^le gasten, die hem op een receptie aldaar ter gelegenheid van zijn 25-jarig ju bileum als hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam waren ko men feliciteren, namens H.M. de Ko ningin het Commandeurskruis in de Huisorde van Oranje met de J>ijbebo,- rende oorkonde nit. Inderhaast werd voor do Prins enige ruimte gebaand tnssen do honderden vrienden en belangstellenden, familie leden, leerlingen en oud-leerlingen, die In 3 zalen en do gang van het I.C>(T stonden samengepakt. De Prins drukte zowel prof. Waterink, die in het pa leis Soestdijk een graag geziene gast is, als diens echtgenote, hartelijk de hand, feliciteerde hem met zijn ju bileum en overhandigde hem de in een doos Terpakte onderscheiding. Toen een der leden van het jubile um-comité daarop met luider stemme bekend maakte, wolke eer de professor ten deel was gevallen, juichten de aan wezigen de Prins en de profeMor lang durig toe. Doortastende Kenau's In Fijnaart Vrouwen wachten daar niet op mannelijke activiteit In het dorp Fijnaart blijken de da mes „doortastender" don de mannen Dat heeft men daar enige maanden ge leden ondervonden, toen de raad talm de met het nemen van een besluit, dat belangrijk was voor de voorbereiding van de gasvoorziening. De gezamenlij ke Fijnaartse huismoeders zonden, via hun verschillende organisaties, een adres „op poten" aan do raad, die teen jnist een naar de mening van de dames verkeerd besluit had geno men. De raad kwam, het odres bespro- kende, op het eerder ingenomen stond-1 punt volledig terug. Thons hebben de afdelingon van de Bond van Plattelandsvrouwen, de R.K. Middenstandsvouwen en -boerinnen, de Chr. Vrouwenbond, R.K. Arbeiders vrouwen en de Ger. Vrouwenvereniging een brief tot de rood gericht, waarin er met klem op wordt aangedrongen, dat gelden beschikbaar worden gestald voor massa-doorlichting. Op de Veluwe zijn kraan vogels waargenomen Zondagmorgen word in de vroegte in het nationale park de Hooge Veluwe een groep van 35 kraanvogels waarge nomen. Ook in het Kroondomein wer den de „kranen" gesignaleerd. Voor de studie van de trek verzoekt de vogelbeschermingswacht Zuidwest- Vcluwe allen, die in dit verband weer- ncmingen hebbon gedaan of in de ko- mendo dagen zullen doen, daarvan op gave te verstrekken aan het secreta- riaot te Ede (Prins Bcrnhardlaan 2), De kraanvogel broedt in Noord- cn midden Europa alsmedo in West-Azië. In voor- on najaar volgt hij meermo len de trekroates door hot Oosten van ons land naar het Zuiden. ONDERWIJS Tot onderwijzer aan de Bijzondere school te Haamstede is benoemd de heer G. v. d. Nieuwengiessen te van do landbouw. De daaruit ten gun- Deurne. ste van de landbouwbevolking ont- alleen tot gelding kunnen komen en alleen het nodige vertrouwen kunnen oproepen, indien zij onderdelen vormen van een voor meerdere jaren vastge legd beleid. Als zodanige elementen wil het hoofdbestuur met name noemen: Vorm van prijsbeheersing 1. Sinds de bevrijding is ten sanzien van vele landbouwproducten een prijs- teleid gevoerd, dat in de practijk is Doorgekomen op een prijsbeheersing, met sis gevolg een lagere rentabiliteit EEN OPZIENBAREND ARTIKEL Hij dringt aan op een onpartijdig onderzoek als geheel niet in een uitzonderings positie worden gebracht teD opzichte van andere belangrijke bevolkingsgroe pen en bedrijfstakken. Waar het alge meen in Nederland gevoerde beleid in dezen, van jaar tot jaar geen belang rijke veranderingen zal vertonen, daar meent het hoofdbestuur ven de Stich ting voor de Landbouw, dat ook ten aanzien van de landbouw min of meer schoksgowijze veranderingen in het be leid niet aanvaardbaar zijn. Kapper van Een ging failliet aan de kaalheid In Een (Dr.) vraagt men zich af waar toch de man is gebleven die dit, bij de gemeente Norg behorende, ge hucht een wereldnaam heeft gegevin. Trouwens Een is niet de enige plaats waar men deze man mist, ook elders, o.a. in Maastricht, zitten mensen met do handen in het (weinige) haar. „De kapper van Een", M. J. van Rooyen, heeft zich al enige weken niet meer op de „spreekuren" laten zien. In 7 nieuw». 7.15 grim, 7.45 morgen gebed en kalender. 8 nieuw» en weerberichten. 8.15 gram. 9 voor de huisvrouw. 9.30 waterstanden. 9.35 gram. 9.40 schoolradio. 10 gewade muziek. 10.30 morgendienst. 11 voor de zieken. 11.45 gram. 12 Angelu». 12.03 gram. (12.30-12.33 land- en tuinbouw). 12.55 zonnewijzer. 1.00 nieuws. 1.20 orgelspel. 1.35 zang en piano. 2 Promenade-orkest en solist. 2.45 voor de vrouw. 3.15 gram. 3.25 pianotrio. 4 bijbellezing. 4.30 banjo- muziek. 5 voor de jeugd. 5.30 „Tus sen Dollard en Schelde". 5.50 rege ringsuitzending: „Vissers in Papua- land". 6 nieuws. 6.15 gemengd koor. 6.40 „Op de stelling", causerie. 6.50 gram. 7.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 7.20 vocaal ensemble. 7.40 radio krant. 8 nieuws. 8.10 gevarieerd pro gramma. 10.15 buitenlands overzicht 10.35 gram. 10.45 avondoverdenking. 11 nieuws. 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 298 M. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.50 dagopening. 8 nieuws. 8.15 gram. 9 morgenwijding. 9.15 gram. 9.25 De Groenteman. 10.50 voor de kleuters. 11 populaire muziek. 11.45 Een le- kenpraatje over muziek. 12 dans- orkest. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 gram. 12.50 financieel weekoverzicht. 1 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. 1.20 or kestconcert. 2 voor de vrouw. 2.45 gram. 3 voor de zieken. 4 Van vier tot vijf. 5 voor de jeugd. 5.30 viool en piano. 6 nieuws. 6.15 sportpraatje 6.20 sportproblemen. 6.30 amuse mentsmuziek. 6.55 voor de kinderen. 7 Gesproken brief uit Londen. 7.05 allerlei. 7.10 amusementsmuziek. 7.40 „Helicon". 8 nieuws. 8.05 actualitei ten. 8.15 Concertgebouworkest en solist. 9.20 „Wat er aan vast zit", discussie. 9.50 Surinaamse volksmu ziek. 10.05 „Dit is mijn lievelings melodie", enquête. 10.35 gram. 10.45 voordracht. 11 nieuws. 11.15 sport- actualiteiten. 11.30-12 Metropole-or- kest. In het vakblad van de Ned. Kath. bekend, de onderhavige aangelegen- Mfjnwerkersbond van 22 September heid nog niet materieel in behande- jl ia een artikel gepubliceerd met ling genomen. Het wil hem dan ook Maastricht placht hij elke week in een als opschrift: „Alarmtoestand op voorkomen, dat een juiste behande- oafé-restaurant te verschenen (café-res- SiaatsmUn Manrits"- Dit artikel ling van de onderhavige moeilijk- taurant „In 't Paradijs"), maar op ze- heeft in de mijnstreek heel wat be- heden zal worden verkregen, indien kere keer deelde de kastelein aan de roering gewekt, omdat de schrijver de Mijnindustrieraad de betrokken op-haar-uitzijnde clientele mede, dat zich scherp kant tegen misstanden, lagere organen zou verzoeken een de kapper ziek was. Vervolgens heette die er op deze Staatsmijn zonden onderzoek naar de concrete feiten, het dat hij met vacantie was, daarna heersen. waarop de klachten berusten, in te kwam een assistente en tenslotte nie- steUen 611 de Raad met betrekking mand meer. Zo wordt aan de bedrijfsleiding tot uitkomsten van dit onderzoek Verschillende cliënten hebben bij de Verweten^ dat zij toestaat, dat be- te rapp0rteren. Aldus kan de Raad Maastrichtse politie geklaagd over dit ambten zich gedragen als eens de zich de mogelijkheid verschaffen een optreden van „de kapper van Een", beulen in de beruchte concentratie- materieel oordeel over de onderha- Zowel in Een en in Assen als in kampen: naar boven likken en naar moeilijkheden uit te spreken Maastricht verluidt dat van R. naar beneden trappen. Als een ernstige en datgene te verrichten wat hij no- het buitenland is vertrokken, vermoe- fout wordt voorts genoemd dat het oordeelt. delijk België (of Zwitserland) zegt men in accoord verdiende loon met uit- De minister meent niet te mogen in Maastricht. Van B. is in Mei jl. betaald wordt. nalaten al degenen, die zijn betrok- failliet verklaard, een maand later In antwoord op vragen over deze j^en de oplossing der gerezen werd dit faillissement vernietigd, maar affaire door het lid der Tweede Ka- moeilijkheden, te wijzen op de in Augustus jl. verklaarde de arron- mer, de heer Maenen (K.VJP.), heeft zware verantwoordelijkheid die zij dissementsrechtbank te Assen hem op- len van O. voor do 21ste maal minister van den Brink thans geant- ^gen. nienw failliet. veroordeeld, woord. RECHTZAKEN Inferieur vlees verkocht Wegens „bet slachten van inferieur vee", „onder weerzinwekkende omstan digheden" in een schuurtje te Bussum, respectievelijk hot leveren van dat ge slacht „aan obscure slagertjes en ver- werkertjes, zodat hot via worstmakers en marktkraampjes bij de consumenten kwam" zijn door de Amsterdamse eco nomische politierechter de Hilversum mers G. H. tot 5 maanden gevangenis straf en van O. tot 6 maanden bei den met bevel tot onmiddelijke gevan genneming veroordeeld. De officier van justitie, die de ge citeerde kwalificaties voor de ten laste gelegde feiten bezigde, had in een scherp requisitoir deze straffen geëist. Beide verdachten zijn reeds meerma- De minister is steeds gaarne be reid zijn invloed aan te wenden om tegenstellingen, die in het Neder landse bedrijfsleven zijn ontstaan, uit de weg te helpen ruimen. Hij meent dit echter alleen dan te mo gen doen indien de hiervoor aange wezen organen niet in staat blijken te zijn dit belangrijk onderdeel van hun taak te vervullen. In het onder havige geval zou hij het dan ook geheel onjuist achten indien, met voorbijgaan van de organen der pu- FEUILLETON bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, door of namens hem een onderzoek zou worden ingesteld naar de feiten waarop de klachten, vermeld in de publicatie in „De Mijnwerker" van 22 September, berusten. Ingezonden mededeling Het risico met alkalivrij voor alles en nog watis mij te gortigzegt de textielman. Het sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is garant voor ruisende zij en heldere kleuren. 7 toch zeker nooit tot een afspraakje jaar of dertig, schatte hij. komen. Maar als hij haar die De juffrouw keek hem vragend schoentjes gegeven heeft, dan zou aan, na eerst een snelle blik op z'n hij toch eens een begin zien te ma- voeten geworpen te hebben, ken. Hij moest weer aan het gesprek Hij haalde het stokje uit zijn bin- tussen opa en zijn stiefmoeder den- nenzak. „Ik zou graag een paar, Zware verantwoordelijkheid Immers, de ring van Staatsmijn „Maurits", de ondernemingsraad der Roman door L. K. van der Linden ken, dat Mientje afgeluisterd had. goede damesschoenen van deze maat Daar zou hij toch opa eens over willen hebben, juffrouw". Hij dacht Hoofdstuk 2. polsen. Dat ging wel lastig, want dat de winkeljuffrouw wat verwon- het was een toer om hem onder vier derd keek en voegde er verklarend ww *00P van mor8en was ket ogen te spreken. Moeder zat er al- aan toe: „Ja, het is voor m'n zusje, Staatsmijnen en^dT"iSj*nindustrie- weer veel verbeterd. De zon had het tijd zó tussen en die zou het natuur- juffrouw. Zij kan zelf niet komen." raad hebben, voorzover de minister gewonnen, 's Middags was het nog lijk dadelijk begrijpen. „Ik zal U eens wat laten zien, wel winderig, maar de lucht was Veertien dagen later had hij ge- mijnheer. Weet U ook, welke soort schoongewaaid. Het was dus goed noeg geld om een paar schoenen Uw zuster wil hebben? Moeten het Wetenschap en Techniek weer voor een wandeling en nadat voor Antje te kunnen kopen. In hoge of lage, zwarte of bruine zijn, er gegeten was, zochten opa Kalis- Vlaardingen durfde hy dat niet te met een riempje of molières, ge- Nicuwe toepassingsmogelijkheden vaart en vader Van Vliet elk hun doen, maar hij wist er wel raad op. woon leer of misschien peau de voor metalen makkelijke stoel op om een dutje te Hij haastte zich Zaterdagsmiddags suède?" Het wetenschappelijk onderzoek doen, terwijl Barend zijn jas aan- zo hard hij maar kon en fietste om Hij duizelde ervan en lachte ver- betreffende reactie- en raketmoto- trok en met een „aju" de deur uit zes uur de brug al over en de Schie- legen. „U noemt daar ineens zoveel ren, gasturbines en motoren voor wandelde. Liefhebber van lopen als damseweg af. Nog vóór half zeven op, juffrouw, en ik heb weinig ver- atoomenergie heeft geleid tot de ont- hij was, maakte hij een tocht van was hij in Schiedam. stand van Schoenen. Als ik een paar dekking van drie „nieuwe" metalen, drie uur, door de Zuidbuurt naar Nu het er op aan kwam, zag hij soorten zie, dan weet ik wel, wat die buitengewone weerstand bieden Maasland en over Maassluis terug. er toch tegen op. Zouden ze het gek aan zeer hoge temperaturen en in- Hij zag niet veel van het weelde- vinden, dat een jongen damesschoe- vreting. Volgens twee rapporten, die rige, mooie polderlandschap. Zijn nen komt kopen? Hij fietste een zijn ingediend bij de afdeling New gedachten waren te vol van Antje paar keer een grote schoenenzaak York van de American Chemical So- en haar schoentjes. Zou het lukken? voorbij en ging toen de étalage be- ciety, komen deze nieuwe metalen Welja, waaromniet? Hij hadnuim- kijken. Intussen gluurde hij schuin gen mag?" voor het eerst „in commerciële pro- mers de maat? Fijn moest het zijn de winkel in om te zien of er veel „Zeventien jaar, juffrouw." ductie". Deze metalen, titanium, zir- om zo'n arm meisje tot vrouw te klanten waren. Nee, dat schikte „O, dan mogen het zeker wel een conium en molybdenum, voldoen 'krijgen! Hij zou later een goed loon nogal. Nog eens even naar de prijzen paar mooie bruine schoentjes zijn? aan vereisten, welke 10 of 20 jaar verdienen en dan kon hij kopen, kijken. Die vielen niet tegen. Kijk Welke kleur kousen draagt zij ge- geleden nog onbekend waren, en wat haar hartje begeerde. En zij maar eens, wat een prachtschoeni- woonlijk?' staan op het punt om meer algemeen zou overal blij mee zijn, want hij tjes voor vijf gulden. Hij had er „Zwarte, juffrouw, het moeten in de industrie gebruikt te worden, had wel van opa gehoord, hoe dank- zes gulden voor opgespaard. zwarte schoenen zijn, want zij is in zo deelden twee Amerikaanse che- baar zij voor allerlei kleinigheden Eindelijk, aarzelend, ging hij toch de rouw." Drommels, dat. is dom, mici mede. In de reactie- en raket- was. Maar om later zijn vrouw te de winkel binnen. Een juffrouw dacht hij meteen. Zij ziet natuurlijk motoren worden zulke hoge tempe- worden, moest zij eerst z'n meisje kwam dadelijk op hem af. Hij vond dat ik met m'n bruin pak en zonder raturen ontwikkeld, dat hiervoor zijn en zover was het nog niet. Ver- het vervelend, had liever gehad, dat rouwband, niet in de rouw ben. Hij speciale metalen nodig zijn, die hun velend ook, die verlegenheid en het de bediende hem hielp. Die meiden kreeg er een kleur van. kracht bij deze buitengewoon hoge gekke is, dat Antje het eigenlijk ook lachen je soms maar uit. Enfin, het temperaturen behouden. een beetje is. Op die manier kon je is gelukkig niet zo'n jong ding, een (Wordt vervolgd) het moet wezen. Het moeten beste schoenen zijn met niet te veel poes pas er op. Maar toch wel mooi, en lage." „Hoe oud is Uw zuster, als ik vra- Y

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 2