DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hadden jongste Perzische voorstellen kiem van oplossing in zich Egytische premier wil het Brits-Egyptsche verdrag van 1936 verbreken De geallieerde controle vormt de voornaamste moeilijkheid 1 ZIERIKZEESCflEHNlEQMBODE ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIÉN Prlji per 3 mnd. bij vooruitbetaling I 4.29, p. w. 33 ct. Lou# numm»rt 10 cl Varschtjnf led«r© w, ,g AdverUtnlloprijI 15c| po» mm Succtlje* (ma* 15 mm.) minimum 11.- p tluk WAARIN OPGENOMEN WOENSDAG 10 OCTOBER 1051 1797-1889 No. 16638 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lang» Nobelitraat A 171, Ziariktoe, Poslbu» nr 1, Talafoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochlman Lange NobeUtraat A 171 Zierikxee. DE PERZISCHE OLIEKWESTIE Londen wil desnoods wel weer onderhandelen Het Liberale Britse blad „Man chester Guardian" heeft Maandag voor het eerst de tekst gepubliceerd van de laatste Perzische voorstellen, vervat in de nota van 20 September en het Britse antwoord, waarin deze van de hand werden gewezen, om dat zij geen nieuwe concessies ter oplossing van het oliegeschil bevat zouden hebben. Het blad beschuldigde de regering van oneerlijkheid, daar de Perzen twee belangrijke concessies zouden hebben gedaan: 1. Dat een buitenlandse technicus zou worden benoemd tot directeur van de organisatie voor het winnen en raffineren van de olie (dit sloot volgens het blad de benoeming van een Brit niet uit) en 2. Dat de Britse regering de helft zou mogen behouden van de prijs voor de olie, die zij zou kopen. De Britten zouden hierdoor gelei delijk compensatie ontvangen. De „Manchester Guardian" schrijft dat deze concessies mogelijk de grondslag hadden kunnen vormen voor verdere onderhandelingen. Mossadeq in New York De suite, die door de Perzische premier Dr Mohammed Mossadeq, in. een ziekenhuis van New York is be trokken, wordt streng bewaakt. Slechts leden van de delegaties der V.N. en hoge functionarissen van de Amerikaanse regering mogen zich in de buurt van de suite op houden. Ver-vacht wordt, dat Mossadeq Donderdag voor de Veiligheidsraad zal verschijnen. Sommige leden van de Raad zou den Mossadeq's standpunt willen vernemen aleer zij een besluit ne men omtrent hun houding ten aan- MAARSCHALK TITOi „Het Westen kan op Joego-Slavië rejtenen" den van de Britse klacht, die on- angs bij de Raad is ingediend. Britse kringen te New York heb ben verklaard, er geen bezwaar te gen te hebben, dat de onderhande lingen met Perzië worden hervat, doch niet voordat het thans op de agenda van de Raad voorkomende onderwerp is behandeld. De tweede voedselzending naar India Donk zij do activiteit van ver scheidene plaatselijke comité's voor de hulpverlening aan hongerend India kan de Nederlandse Jeugdgemeenschap voor do tweede maal ruim 40.000 kg. ge concentreerde voeding en geneesmid delen naar India doen verschepen. Dezo ■verscheping zol geschieden op 17 Octo ber a.s. per s.s. „Lieve Vrouwckork". In Vloardingon bracht mon tot dus ver roods moor dan f 10.000 bijeen. Do Haagse Jougdaotie hoeft, overeen komstig hoar verwachting, hot gestolde 'dool von f 30.000 overschreden. Daar er nog steeds bijdrogen en afrekeningen ivordon ontvangen is de eindstand nog niet definitief op te geven. Belangrijke Oostenrijkse staatsdocumenten verdwenen Do Weenso politic heeft in een ver klaring meegedeeld, dat functionarissen Van de Oostenrijkse staatsarchieven be langrijke historische documenten aan do Russen hebben verkocht. Hieronder bevond zich een aantal stukken, waar uit bleek, dat Oostenrijk zich verzet had tegen de aansluiting bij Duitsland. In verbond hiermede zijn enige per- scnen aangehouden, die er ook van 'verdacht worden gouden en zilveren voorwerpen uit de staatsarchieven te to hebben verkocht. Onze grootste roem bestaat niet hierin dat wij nooit val len, maar dat wij opstaan tel kens als wij vallen. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Aanhoudend fraai Herfstweer Droog weer met weinig bewolking en een zwakke tot matige wind tus sen Zuid en Oost; na 'n koude nacht met plaatselijk lichte nachtvorst, overdag onf reer dezelfde tempera tuur als gis 'en. 11 Oct. Zon op 6.56, onder 17.57. Maan op 16.44, onder 2.10. Volle maan 15 October. In tegenwoordigheid van Haar echtgenoot, Z.KJ3. Prins Bernhard, en talrijke autoriteiten, w.o. de Minister van Oorlog Ir C. Staf en de chef van de Generale Staf lt.-generaal B. R. P. F. Hasselman, heeft HJVL Koningin Juliana op het voorplein van de infante'riekazerne aan do Leusderweg to Amersfoort, nieuwe vaandels uitgereikt aan de regimen ten Johan Willem Friso, Limburgse Jagers en Oranje-Gelderland. ENGELAND EN EGYPTE Dit zou terugtrekking van alle Engelse troepen betekenen Do Egyptische premier, Nohos Pasja, heeft Maandag het parlement verzocht het afbreken van het Brits-Egyptisch verdrag van 1936, volgens hetwelk Engeland troepen in het gebied van het Suezkanaal mag stationnoren, goed 'fo keuren. Hij legde aan het parlement een tweede decreet voorwaarin bet verdrag van 1899 officieel herroepen en kening Fa roek uitgeroepen wordt tot „koning van Egypte en de Soedan". OVER DE W-DUITSE SOUVEREINITEIT Te Bonn zijn inmiddels de besprekingen begonnen Nahas Pasja deelde voorts mede, dat de regering de besprekingen met Enge land over de herziening van het ver drag afgebroken heeft. De Soedan, zo tekent Reuter hierbij aan, staat thans ender een gezamelijke heerschappij van Engeland en Egypte en koning Faroeks officiële titel is „koning van Egypte r>.Tveroin van Nubië en de SoedaD". Een woordvoerder van do Britse am bassade heeft verklaard, dat de „uni laterale verbreking van het Brits-Egyp tische verdrag" wettelijk niet van kracht is. De posities van de in het Suez-gebied gestationneerde troepen bleef onveranderd. Het parlement zal deze zaken op do 'volgende bijeenkomst in November be handelen. Hel decreet hendt tevens de afschaf fing van het gezamenlijke bestnur van de Soedan in. Deze bestuursvorm, waar bij Egypte met de toestemming van Engeland een gouverneur-generaal be neemt, kwam in 1899 tot stand, na het verslaan van Chalifa, een Soeda- nese opstandeling. Dit verdrag werd 1936 in het Brits-Egyptische ver- Volgens het officiële Joegoslavischa persbureau „Taajoeng" heeft maar schalk Tito in een rede verklaard, dat de Westelijke mogendheden op Joego- Slavië kannen rekenen als bondgenoot bij alle vraagstukken betreffende de betrekkingen tussen de landen op voet van gelijkheid, de onafhankelijkheid van kleine volkeren en het bewaren van do vrede. Tito vervolgde: „Wij zetten onzo politiek voort, omdat wij van mening zijn, dat deze Joego-Slavic sterker kan moken en omdat wij weten, dit een geweldig deel van de vooruitstrevende monsheid gunstig tegenover ons stre ven stoat". „Als hot Westen zegt, dat het wenst dat Jocgo-Slavic sterk is en dat dit de reden :9, waarom het Joego-Slavië hulp goeft, don behoren de Wcstelijko mo gendheden zich Diet to mengen in onzo binnenlandse aangelegenheden cn ons met rust te loten inplaats 'van ons volk te vergiftigen met propaganda door op een onmogelijke wijze critiek te leveren op de maatregelen van de regering". Maandag- rijn in Bonn de bespre- missarissen zijn door de Geallieer- k in gen van deskundigen over de den op bepaalde gebieden te behou- drag bevestigd. Westduitse souvereiniteit begonnen, den controle. waaraan van Duitse zijde wordt De Britse Hoge Commissaris, Sir deelgenomen door Prof. Hallstein, Ivone Kirkpatrick, is op het ogem- staatssecretaris van het Ministerie blik in Londen en men verwacht, Iet Argentijns© minis ene van he van Buitenlandse Zaken, en van Ge- dat hij op het Ministerie van Buiten- Leger heeft bekend gemaakt, dat nog allieerde zijde door politieke en landse Zaken over de gehouden be- 25 kapiteins en luitenants terecht znl- rechtskundige raadslieden van de sprekingen verslag zal uitbrengen. jen staan naar aanleiding van hot Hoge Commissie. Na zijn terugkomst op Woensdag te complot tcgon gcncraai pcron. zullen de Hoge Commissarissen en Aangezien gemeld was, dat de Dr Adenauer voor de vierde, en naar 1511 °'f,c,"en z,Jn rccds veroordeeld tot Westduitse kanselier, Dr Adenauer, functionarissen hopen voor de laat-' vonnissen variërend van één tot vijf- en de Hoge Commissarissen' nog niet s^e maal bijeenkomen. tien jaar. in staat waren geweest op een aan- tal punten een basis voor onderhan delingen over de vervanging van het bezettingsstatuut door een stelsel van verdragen te vinden, vreesde men in Bonn aanvankelijk, dat de besprekingen der deskundigen nog niet zouden beginnen. Volgens Westduitse kringen zul len de deskundigen spreken over de Nederland en de plannen voor een Europees leger Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Zoals bekend is de Nederlandse regering bij de conferentie over do vorming van een Europees leger, waartoe de Franse regering het ini tiatief heeft genomen, van Uo aan vang af door waarnemers vertegen woordigd geweest. Intussen is het duidelijk geworden, dat de ontwik keling van de wereldtoestand een meer actieve deelneming aan de werkzaamheden van de conferentie vereist. De Nederlandse regering heeft daarin aanleiding gevonden van nu af aan als vol lid deel te nemen aan de conferentie. Als vertegenwoordiger van de Ne derlandse regering is benoemd Jhr. H. F. L. K. van Vredenburgh, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister, die zich onverwijld naar Parijs zal begeven. De namen van de overige leden en experts van de Nederlandse de legatie zullen later bekend gemaakt worden. Nieuw-Guinea wordt door ratten overstroomd Gaat Limburgse rattenvanger er heen? De successen van de Limburgse rat tenvanger, de heer J. Olischlager to Maastricht, blijken ook reeds tot in Nieuw Guinea te zijn doorgedrongen. Van pater F. A. van do Kamp OvF.M. van do Katholieke missie te Fak-JFak, ontving do heer Olischlager een ver zoek om de rattenverdelging en -be strijding aldaar ter hand te nomen, zo mogelijk in samenwerking met over heidsinstanties of particnliero maat schappijen. Volgens mededeling van pater v. d. Kamp wordt Nieuw Guinea door rat ten als het ware overstroomd en heerst er in verschillende plaatsen zoals Hol- landia, Soring, Fak-Fak e.a. een for mele rattenplaag. De heer Olischlager heeft het verzoek in overweging genomen en zal zich nader met de bevoegdo instanties in verbinding stellen. De woorden atoom, atoomwapen en atoomenergie komen de laatste weken weer veelvuldig voor in de kranten ca het is de vraag of het lezend publiek daar altijd wel belangstelling voor heeft cn aandacht aan besteed. De atoombom is in wezen een gruwelijk wapen cn het is begrijpelijk, dat tien- takkingen heeft ontwikkeld. Het pro bleem voor de deskundigen is vooral geweest, de atoomenergie op hot slag procedure om tot het opstellen van duizenden alles wat er over geschreven veld to bezigen. Het afwerpen van de het stelsel van verdragen te komen, wordt, al bij voorbaat veroordeeld ach- Verwacht wordt, dat er een hoofd- ten cn het daarom maar niet lezen om verdrag en zes neven-verdragen zul- zich althans zo min mogelijk aan het len komen. De voornaamste moeilijkheden tussen Adenauer en de Hoge Com- De „Times" over de Duitse verkiezingen Do „Times" schreef Dinsdag dat er vele aanwijzingen zijn dat do Sowjet- Unio grote inschikkelijkheid aan do dag wil leggen om verkiezingen in geheel Duitsland mogelijk te maken, indien zij daarmede een herbewapening zou kun nen voorkomon. „Het verlies van Duitsland zou voor de Russen slechts een kleine prijs be tekenen om West-Duitse herbewapening maakt binnen nieuws te ergeren of om er zich zo weinig mogelijk angstig over te ma ken. Dat is een heel menselijke en be grijpelijke reactie. Maar do praktische en militaire toepassing van de atoom energie behoort nu eenmaal tot onzo tijd en het is daarom toch van belang or do nodigo aandacht aan te bests den. Het lot vap volkoren kan or af hankelijk van zijn en in dit volk do positie en do toekomst van do enkeling. Berichtcu over do atoomenergie over slaan is, hoo begrijpelijk dus ook, in feitlo toch struisvogelpolitiek. Men moet dan weten, dat Amerika voor do dag is gekomen met de mededeling, dat het over een gehele serie atoomwapens be schikt, dio dienstig kunnen worden ge hot raam van militaire niet te voorkomen cn zodoende de stro- operaties. Do atoombom van Hirosji- tcgie der Westerse mogendheden to ma en van Nagasaki was oen spruit, dwarsbomen", schrijft het blad. waaruit zich een boom met vele ver- atoombom is strategisch zowel als politiek een uiterst riskante ondorno- ming. Daarom is gezocht naar een mogelijkheid do atoomkracht to veldo to gebruiken cn zodoende do vuur kracht van de infanterie cn do artille rie aanzienlijk te vergroten. Do Ameri kaanse experts schijnen daarin to zijn geslaagd en do verscheidenheid van atoomwapens kan op dezo wijze een belangrijke vredcbepalcnde factor wor den. Indien aanzienlijke troeponconcon-' tratics in hun operaties op oen vol strekt fatale wijze worden gehinderd, is dit van een niet to onderschatten be tekenis. Als voorbeeld gelde do atoom- artillerie,- dio door haar uitwerking do tegenstander kan beletten zich te formeren on tot do aanval over to gaan. Do atoomenergie krijgt daardoor een praktisch-stratogischo toepassing, die do problemen voor een eventuelo aanvaller met vele vermeerderen. Dit zou hem kunnen doen besluiten van deze aanval af to zien. In dit licht dus is de ontwikkeling van atoomwa pens, hoc gruwelijk op zichzelf ook, van eminent vredesbelang. Do preven tief afwerende werking van nicuwo wapens is zeer groot en daarom heeft versterking van de defensie dan ook slechts zin ala tegelijkertijd bot onder zoekingswerk naar nieuwero afweer middelen onvermoeid wordt voortgezet. Nu het Westen eenmaal, daartoe ge dwongen, do voet heeft gezet op het gevaarlijke pad van do herbewapening, volgt hot een logisch uit het ander. Bewapening is A, maar do ontwikke ling van nieuwe wapens is B. Do mo rele geestkracht van do volkoren en do vredekrachton echtor, dienen zo sterk te zijn, dat zij dit alles blijven be heersen. Ala do zachto krachton van overleg, van redelijkheid, gezond ver stand cn eorlijkhoid geheel door de gopantserdo vuist zoudon worden ver drongen, staat het or slecht voor. Ieder nieuw wapen doet dan ook do verant woordelijkheid van do anrdso leiders toenemen. Wie zich sterker gaat ge voelen, verliest do voorzichtigheid wel eens uit hot oog. Niots is dnn ook meor te wensen, dnn dat do democra tieën juist die voorzichtigheid zullen trachten to bewaren, tot behoud van haar wezen en karakter en tot heil van de gohelo mensheid. Rldgway's antwoord overhandigd Kolonel Murray, con verbindingsoffi cier von de V.N., dio gistermorgen aan do Noordolijko verbindingsofficier kolo nel Tejaog bet antwoord van generaal itidgwuy op do jongslo Noordelijke boodschap hoeft overhandigd, heeft bij dozo gelegenheid verklaard, dat dit antwoord voorziet in oen bijeenkomst van de verbindingsofficieren vandaag to 10 uur 's morgens. Kolonel Ts jarig hcoft verklaard, het antwoord van ge neraal Bidgway aan zijn superieuren to zullen overhandigen cn zich met kolo nel Murray „in verbinding" to stellen. Amerikaanse torpedojager liep op een mijn Hoe Amerikaanse ministerie van Ma rine heeft Maandagavond medegedeeld dal de Amerikaanse torpedobootjager „Ernest G. Small" Zondag jl. in Ko reaanse wateren op een mijn ia gelo pen. De mijn ontplofte, waardoor ne gen matrozen werden gedood en acht tien anderen gewond. De „Ernest G. Small" was in staat de Japanse haven Sasbeo op eigen kracht te bereiken. „Da mijn is vermoedelijk door de vij- and gelegd", deelde het ministerie nog pscde, Engelse vloot uit de Perzische wateren Het laatste Britse oorlogsschip, dat nog ter hoogte van Abadan lag, de terpedobootjager „Vigo", is Maandag van dc redo van Abadah naar Koeweit vortrokkqu om zich bij do andere Britse oorlogsschepen te voegen. De Sjatt ol Ajrab, de schcidingsrivier tassen Perzië en Irak, is thans voor /het eerst vrij van Britse oorlogssche pen sinds de krnisêr „Mauritius" op 28 Jnni ligplaats koos ter hoogte van de raffinaderij. Sindsdien bestond de Britse vloot- formatie aldaar gewoonlijk uit zeven of acht eenheden. De inbeslagneming van Duits bezit in Nederland Dulta protest bi) de V.N. Op dc agenda van de volgende, te New York te honden vergadering van do V.N.-commissie voor de rechten von do mens zal het inbeslagnemen door do Nederlandse regering van par- ticuliero vermogens van uit Nederland aitgewozou Duitsers worden opgenomen Hot secretariaat van de commissie heeft do bond ven uit Nederland ver dreven Duitsers de ontvangst van een schriftelijk protest tegen het inbeslog- nemen gezonden, waarin deze medede ling wordt f laan. Bovcndion irdt in het schrijven von do commissie t,ezegd> dat aan de Nc- dorlondse regering een afschrift van het protest der vereniging is gestuurd. Verdwenen jongetje terecht De vijftienjarige L. D. Prins, die op 2 October mot zijn moedor en zes broortjes en zusjes naar Canada zon vertrokken, is gevonden. Do kinderrechter in Dordrecht, mr. G. van Itallic, dio doze mededeling verstrekte, weigerde iedere verdere inlichting. „De jongen is gezond. Wat er ver der mot hom gaat gebeuren wordt nog ovei wogen", aldas mr. van Itallie. T

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1