De oude polder sterft onder de dreunende hamer van de techniek Bijvoegsel behorende bij de Zierikzeesche Nieuwsbode van Zaterdag 6 October 1951 - No. 16635 Zitting van het Britse Parlement officieel gesloten DAKP0 Grondrevolutie volstrekt zich over een oppervlakte van 2500 H.A. Engeland noteert verlies van Perzische olie Donderdag is de zitting van hel Britse parlement officieel gesloten. Hiermee is de campagne voor de alge mene verkiezingen van 25 October of ficieel ingeluid. In een boodschap van de koning, die wegens de ziekte van deze door de voorzitter van het Hogerhuis, Lord Jo*itt, werd voorgelezen, wordt een overzicht van de gebeurtenissen uit de zittingsperiode van het heengaande par lement gegeven. Ten aanzien van Perziê wordt mel ding gemaakt van de mislukte pogingen van de Britse regering om het oliege schil tot een bevredigend einde te bren gen. De koning bracht dank aan het Britse volk voor de voortgezette toeneming vnn de productie. Voorts wordt o.m. gesproken van de vergeefse pogingen van de Britse regering om mee te helpen een basis voor een bevredigende bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van Rusland, de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland te vinden. Aangaande de defensie spreekt de ko ning de hoop uit, dat het defensie- pi ogram zal slagen teneinde „oorlog af te wenden en de grondslagen te leg gen voor een blijvende vrede in de gehele wereld". Over de Noord-Atlantische organisa tie wordt gezegd, dat de Britse rege ring nauw met deze gemeenschap wil samenwerken. Tenslotte maakt de koning met vol doening melding van de officiële bc- zueken aan Engeland van Koningin Ju liana en Prins Bernhard, van de koning en de keningin van Denemarken en van de koning van Noorwegen. "In een te voren gehouden dienst in de kathedraal van St. Paul, die door leiders van de politieke partijen werd bijgewoond, drong de aartsbisschop van Canterbury aan op rechtvaardigheid en verdraagzaamheid bij en na de ver kiezingen. Derde slachtoffer van auto-ongeluk overleden In de nacht van 2d op 25 September is een auto met drie inzittenden door het springen van een band tussen Nun- speet en Hulshorst tegen een boom gereden. De heer H. Bloksma, paarden- slager te Harderwijk werd op slag ge dood. De beide andere inzittenden wer den levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo ver voerd. Een hunner, de heer Th. de Paauw, kapper te Harderwijk, overleed in de loop van vorige week. Donderdag is nu ook zijn broer, de heer P. de Paauw, eveneens kapper te Harderwijk, aan dc bekomen verwondingen over leden. 6 November moet er wapenstilstand zijn Ernest Cross, de plaatsvervangende Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Noties, heeft aan een lunch van de vereniging van correspondenten bij de Ver. Noties te New York verklaard, dat, indien er 6 November in Korea geen wapenstilstand is, de algemene vergadering der Ver. Naties, die op die datum te Parijs bijeenkomt, moet overwegen, nieuwe economische en mi litaire maatregelen tegen communis tisch China cn Noord-Korea te ne men. Een commissie der Ver. Noties heeft in dc afgelopen maanden verschil lende nieuwe maatregelen bestudeerd,' zoals politieke cn economische blok kade van China en Noord-Korea, al dus Gross. Argentijnse generaals hebben hun straf al Donderdag heeft het hoge Argentijn se gerethtshof te Buenos Aires gene raal Benjamin Menedez, die dc leiding had van de opstand tegen president Peron, tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld en hem oneervol uit de mi litaire dienst ontslagen. De kolonels Rodolfo Lancher en Luis Buzzetti werden veroordeeld tot resp. zes en vier jaar gevangenisstraf en eveneens uit de dienst ontslagen. Majgor Pin EUa-'eh "maj'uö'r Ar mando Repetto werden tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld, kapitein Ju lio Alzogoray tot zijf jaar, majoor Ju lio Alzogaray tot vijf jaar, majoor Jo- nuel Raimundcs tot drie jaar. Allen werden ontslagen. Bouwvoorstel President Generaal Motors Ch9rles E. Wilson, de president van de General Motors Corporation, heeft er op aangedrongen, dat er bij wijze van permanente defcnsiemaatrcgel over het gehele gebied der Ver. Stoten fa brieken zullen worden gebouwd, die in korte tijd geheel op oorlogsproductie zouden kunnen worden omgeschakeld. Hij zeide hierbij te denken aan fa brieken, die op drieërlei wijze ge bruikt zouden kannen worden, name lijk voor een gecombineerde productie van civiele cn militaire goederen, uit sluitend voor de vervaardiging van militaire goederen en uitsluitend voor civiele productie. De fabrieken zouden gebcuwd moeten worden krachtens overeenkomsten tussen de regering en de fabrikanten. Korea-detachement staat weer aangetreden Het begon met muziek Naar dc legervoorlichtingsdicnst me dedeelt, heeft het nieuwe Nederlandse detachement Verenigde Naties zijn oefe ningen beëindigd cn is met ingang van 1 October weer ingedeeld bij de 2de Amerikaanse divisie. Bij zijn aankomst iu het aan de divisie toegewezen ge bied werd het Nederlandse onderdeel met muziek van het muziekkorps der divisie begroet. Generaal Bradley, die juist een be zoek bracht aan de 2c divisie, toonde zich zeer geïnteresseerd in het Neder landse detachement en sprak geruime tijd met dc kapitein Luijkcnnar, die in het hoofdkwartier ons detachement >crtigcnwoordigdc. Het vreemdelingenbezoek aan Nederland nam in 1951 toe A.N.V.V. blijft intensieve propaganda voeren Het vreemdelingenbezoek in 1951 is, voor zover thans volgens gegevens van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer ANVV bekend is, gestegen. Uit dc Ver. Staten kwamen minder toe risten, doch deze teruggang werd ruim schoots gecompenseerd door veel gro ter bezoek van Amerikaanse soldaten uit West-Duitsland. Het aantal Relgon cn Scandinaviërs liep eveneens terug, waarschijnlijk door concurrentie van Spanje, West-Duitsland en Oostenrijk. Bovendien schijnt de Deense reislust door her heffen van rcisbelasting in dat land, verminderd te zijn. Deze belasting zal waarschijnlijk in Maart 1952 verdwijnen. Tengevolge van de ANVV-propaganda-actie in Noord- Frankrijk is het Franse bezoek aan on9 land aanzienlijk gestegen. Ook het aan tal Engelsen steeg als gevolg van de verdubbelde deviezentoewijzing (100 pond sterling) voor Engelse toeristen. Uit de overige delen van Europa, spe ciaal uit West-Duitsland, kwamen meer toeristen dan voorheen, hoewel de Duit sers nog weinig reisdeviezen krijgen. Dc ANVV hoopt door intensieve pro paganda in Zwitserland en Zuid-Afrika (Jan van Ricbeck-herdenking) in het komende jaar het bezoek aan Neder land uit die landen te verhogen. „Jan van Riebeek-vlucht" naar Kaapstad Ter gelegenheid van de 300ste ver jaardag van de landing van Jan van lliebeek aan de Kaap op 6 April 1652 zullen in de eerste helft van 1952 in Kaapstad plechtigheden worden ge houden die hun hoogtepunt zullen heb ben in de eerste week van April 1952. In die periode zal de K.L.M. bij vol doende deelname, een bijzondere „Jan van Riebeek-vlucht" maken met een van haar nieuwe DC-6b's van Amster dam naar Kaapstad en terug. Volgens een door Tass aangehaald artikel in het Moskouse tijdschrift „Ogcnck" hebben Russische geleerden zich tot taak gesteld het leven van de mens tol 150 jaar te verlengen. „In de Scwjet-Unie bestaan, dank zij dc so cial: x t rziiniigcu, de voorwaarden voor dc oplossing van dit probleem", aldus het artikel RECHTZAKEN Levenslang^tegen spion geëist Dc officier bij de bijzoudere strafka mer van de rechtbank te Zutpheu, mr. de Walle, heeft levenslange ge vangenisstraf geëist tegen de spion C. L. Hushka, die zich als medewerker van de Mariae Ahwehrstelle te Wil- helmshafen in de Nederlandse illegali teit wist te dringen. Hij bracht dan aau de Duitsers rapport uit over het werk van de illegale werkers. Hier door vielen tal vau slachtoffers. Tijdeus deze laatste zitting werd als nog een getuige gehoord, n.l. mevr. F. G. H. Wolthuis-Breukers, die in dc bladen verslagen gelezen had van de rechtzaak. Zij herinnerde zich, dat zij heeft gezien, hoe captain D. E. Jenvej, een Canadees piloot, door Hushka te Enschedé in een auto van het leven werd beroofd. Mevrouw Wolthuis verklaarde onder meer, dat Hushk" met een glimmend voorwerp op de piloot schoot. De man was toen uit do wagen gevallen. Hushka schop te de henen van het slachtoffer van Ingezonden mededeling de treeplank van de auto en toen zij weggereden waren, zat hij lachend met de andere inzittenden te praten. Toen Hushka de nederlaag van de Duitsers zag naderen, wilde hij op tw.e frouteu go au spelen. Voor hem was het een tegenvaller, dat ziju chef, bleef toeslaan, anders zou hij nog met ecu goede illegaliteitstcrklaring uit de bus zijn gekomen. Het geval met de Canadese piloot achtte het O.M. volkomen bewezen. Hier is dan ook sprake van doodslag. Over de figuur Hushka sprekende, zei mr. de Walle, dat deze man het verradeisbloed blijkbaar in de aderen zat. Hij leefde met vele vrouwen, was vroeger al een tipgever voor de po litie en had volgens de reclasseriug een ziekelijk fantasierijk brein. Tever geefs hod spreker in Hushka naar een menselijke kant gezocht. Hij heeft noch een hart, noch een wil en schijnt een conglomeraat van dierlijke instinc ten te zijn. Hij speelde niet zijn land genoten als een kat met een muis. Waar hij kwaui ontstonden rouw en leed. Dc officier zag Hushka als een onverbeterlijk misdadiger, waarin een zieke geest heerst. Hij concludeerde tenslotte tot levens lange gevangenisstraf, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis. Uitspraak 17 October. Verduisteringen berecht De 57-jarige architect J. Ponsen uit Rotterdam werd Donderdag door dc Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek, omdat hij f 37.000 welk geld hij van cliënten had ontvangen voor de bouw van twee woningen, had ver duisterd. De cis was een gevangenisstraf van twee jaar cp zes maanden met aftrek. De Techtbank veroordeelde voorts conform dc eis dc 35-jarige vertegen woordiger H. M. van Vlimmcren tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Hij zou ten nadele van een kledingmagazijn te Rotterdam een bedrag van f 30.000 hebben verduisterd. Kantoorbediende bracht recht bank op een dwaalspoor Dc 45-jarige kantoorbediende van een verzekeringsmaatschappij II. J. llörik uit Amsterdam heelt Donderdag de procureur-generaal bij het Amster dams Gerechtshof bevestiging tegen zich horen eisen van de 12 maanden gevan genisstraf, die hein door dc rechtbauk waren opgelegd. De verdachte erkende de president van de rechtbank, tot wie hij zich wendde met een verzoek tot echtschei ding. cp een dwaalspoor te hebben gebracht, llij had als adres van zijn vrouw een huis *n de Kinkcrstroat epgege en, waar zij niet woonde. Wel weende op dit adres een zekere inej. W. met wie hij een huwelijk wilde «luiten. De president schreef de dag vaarding uit en toen de deurwaarder deze kwam betekenen, vertelde mcj. W. juist zoals zij van te voren mei ver dachte had afgesproken, dat de vrouw inderdaad iu het huis woonde, doch niet ac nwezig was. De deurwaarder liet de dagvaarding bij haar achter. Later werd de echtscheidingsproce dure in behandeling genomen. De vrouw van verdachte, die nimmer een oproep had ontvangen, was uiteraard niet aanwezig. De rechtbank, in dc .overtuiging dat de vrouw wel degelijk dc aanvaarding had ontvangen, ont bond daarop het huwelijk bij verstek van do echtgenote. Enige tijd later trad verdachte daarop in het huwelijk met zijn tweede vrouw, mej. W. De zaak kwam aan het rollen, om dat de eerste vrouw tenslotte gewaar werd, dat zij van haar man was ge scheiden. Zij tekende verzet aan. We gens valsheid in authentieke acten werd tegen de man een vervolging ingesteld De Australische premier, Robert Mouzics, heeft medegedeeld, dat zijn regering besloten heeft een bataljon infanterie toe te voegen aan de strijd krachten der Verenigde Naties in Korea De ruilverkaveling van de Vier Bannen-polder Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- dert Moeder en kind. Huishoudster pleegde verduistering De huishoudster van dc familie K. te Bussum heeft tegenover de politie bekend, dat zij cheques, die haar pa^ troon tfiX betaling van dc leveran ciers, ten eigen" bate heeft aangewend. De huishoudster, de 31-jarige mej. T., zette op dc cheques, die de huisknecht voor haar inde bij een bankinstelling, „Uit tc betalen aan mej. T.". Een der leveranciers sprak dc huisknecht echter aan cn informeerde naar de financiële positie van zijn patroon. Hierdoor kwam de verduistering aan het licht. In drie maanden tijd heeft mej. T. op deze wijze haar patroon voor 1700 gulden waarvan niets meer over is benadeeld. Record haringvangsten De IJmuidense trawlers vangen de zer dagen zeer grote hoeveelheden ver se haring. Er is zelfs sprake van rc- cordreizen. Het Vcm-schip „Allam Wa ter" heeft in drie dagen 100.000 kg. haring gevangen en het zusterschip van de „Allam Water", genaamd de „Post Boy'" kwam met een zelfde hoe veelheid binnen, gevangen in 4 dagen. Als regel worden dergelijke grote hoe veelheden eerst in een week gevist. Collectieve arbeidsovereen komst voor kappers Op ccn bijeenkomst te Amsterdam is de eerste collectieve arbeidsovereen komst voor het kappersbedrijf onder tekend. De ondertekening geschiedde door alle werkgevers- cn werknemers organisaties, die in de vakraad voor het kappersbedrijf samenwerken, met uitzondering van dc Christelijke kap perspatroonsbond. Deze organisatie die eerst Jcort is aangesloten heeft, zoals door haar werd medegedeeld, niet vol doende gelegenheid gehad zich intern te beraden. Verwacht wordt echter dat ook deze bond binnen afzienbare tijd zal tekenen. De nieuwe C.A.O. zal na goedkeuring door het college van Rijks- bcmiddclaars in dc plaats komen van dc bindende loon- en arbeidsregeling voor het kappersbedrijf van April 1946. (Van onze redacteur) Met dreunend geweld trekt de ontgTondingsmachine van de Ned. Heid- Maatschappij de grond van een kavel onder Kapelle uit elkaar. Daar achter schuift als een metalen rups een tractor met breedscharige ploeg, die brede voren trekt door de vette aarde. Als boze buldoggen grommen de dumpers, de motorkruiwagens, over het veld. Ze halen en brengen in een gestaag komen en gaan de aarde, die de ontgrondingsmachine via een transportband continu omhoog schokt, naar de te dempen sloten. Zo sterft het oude landschap van de Vier Bannen-polder onder de dreu nende hamer van de techniek. Er ontstaat een andere, een betere polder, met efficiënter te bewerken kavels en met een ontwatering, zo goed, dat de boeren er verbaasd van zullen staan. Die „an(dere en- betere" polder wordt geschapen door de uitvoering van het grote ruilverkavelingsplan, dat nu al ongeveer een jaar in uit voering is, maar dat thans met ver dubbelde energie wordt aangepakt. De winter ligt voor de deur, de vel den worden kaal en dat is de tijd voor de grondspecialisten, om hun diepgr ij pende plannen ten uitvoer te leggen. Onder de hoogst bekwame leiding van de heer J. Aartsen, hoofdopzichter van de Nederlandse Heide-Maatschappij en zijn assistent de opzichter J. Butijn, hebben we een tocht gemaakt door de Vier Bannen-pöld'er. Overall klonk het lied van de arbeid en op vele pun ten werden belangrijke grondwerk zaamheden verricht binnen 't raam van dit enorme project, dat thans met des te groter voortvarendheid1 ten uitvoer kan worden gelegd, na de opgedane ervaringen op Walche ren. Vroeger loosde de gehele Vier Bannen-polder op het gemaal Stc- vensluis en bij hoge uitzondering door de Scheldesluis. Het polderpeil bedroeg 1.90 min A.P. Binnen het kader van het ruilverkavelingsplan nu is de polder in drie hoofdsecto ren verdeeld. A: het randgebied ten Westen en ten Noorden van de pol der, dat rechtstreeks loost via Stc- vensluis. Dit gebied komt op een peil van 1.95 min A.P. B: het lage komvormige middengebied, dat gaat lozen via een nieuw te stichten ge maal aan de Sluisweg te Nieuwer- kerk, welke lozing geschiedt op het Noordelijk gebied. Het peil van dit deel komt op 2.50 min A.P. Tenslotte het z.g.n. Zuidelijke kwelgebied, dat loost via een nieuw te stichten ge maal aan de Scheldesluis te Ouwer- kerk. Dit gebied komt op een peil van 2.25 min A.P. De twee nieuwe gemalen worden automatisch-clec- trisch en hebben een respectieve lijke capaciteit van 150 en 100 m3. per minuut. Daarenboven komen nog enkele stuwgebieden in het Oostelijke deel. Het doel der verkaveling Moge de ontwatering al een plan van deze allure rechtvaardigen (na de uitvoering zal wateroverlast of overmatige droogte tot het verleden behoren en zullen bijvoorbeeld de bieten wellicht niet meer „slapen") Belangrijk is vooral de ruil verkaveling zelf, waardoor grote rechthoekige en goed gedraineerde kavels ontstaan, die een maximale opbrengst garanderen. Die maxima le opbrengst vormt het belangrijk ste motief, dat dergelijke werken tot stand komen. Wil Nederland het hoofd nog boven water kunnen hou den, dan is opvoering der productie gebiedende eis. Dit is niet mogelijk op de schots en scheef door elkaar heen liggende percelen, die vaak grillig van vorm, uiterst moeilijk zijn te bewerken. Zo gezien zijn ook de talrijke kronkelweggetjes en de kris-kras het land doortrekkende slootjes uit den boze. Daarom wordt dit land onderworpen aan een her vormingsproces, dat vooral door ge bruikmaking van de meest moderne machines, die de Ned. Heide-Mij. gebruikt, snel en succesvol ten uit voer gelegd. Deze machines zijn vaak een wonder van vernuft. De ontgrondingsmachine graaft door middel van een soort tandwiel een plak van 10 cm. aarde onder een teeltlaag van 25 cm. vandaan. De vrijkomende grond wordt gebruikt om de sloten te dempen. Door mid del van een breedscharige ploeg wordt de vruchtbare erf in de vrij komende geul geploegd, zodat de boer zijn „nieuwe" grond1 straks netjes geploegd in ontvangst kan nemen. Een niet minder imposant technisch monster is de Barber Green of sleuvengraafmachine. Naar behoefte graaft deze machine een loodrechte gleuf in de grond tot een diepte van 1.35 m., heel smalletjes maar, zodat precies de buizen er in passen. Dit heeft het grote voor deel, dat de grond bovenop niet meer wordt omgewoeld dan strikt noodzakelijk is. Bij het graven met Gigantisch buizennet Het grootscheeps karakter van het ruilverkavelingsplan van de Vier Bannen-polder laat zich het duidelijkst demonstreren met de cijfers over de buizen, die voor verbetering van de drainage in de kavels worden aangebracht. Niet minder dan ongeveer vier a vijf millioen buizen zullen in totaal worden gelegd, te weten 3.800.090 buizen met kraag, 770.000 buizen zonder kraag en 32.000 hoofddrains. Er zijn meer ruilverkavelingsprojecten in Ne derland en het is te begrijpen, dat de buizen schaars zijn. Toch kan voor dit project in de be hoefte worden voorzien. De Vier Bannen krijgt zijn millioenen buizen en daardoor zijn verbe terde ontwatering. Het is spora disch, dat nog een gedeelte van het oude buizenstelsel kan wor den gebruikt. mankracht zou de bovenwijdte van een sleuf wel enkele meters worden, waardoor veel erf verloren gaat. Een niet onbelangrijke bijkomstig heid is het feit, dat door het ge bruik van dergelijke machines veel werkkrachten worden uitgespaard, waardoor sociaal niets in de knel komt, omdat arbeiders heel moeilijk zijn te krijgen. Winst van cultuurgrond De Vier Bannen-polder, met een oppervlakte van 2500 ha. kan reke nen op een snelle en goede ruil verkaveling. Nieuwe leidingen zijn reeds op verschillende punten van het plan gegraven en nieuwe we gen worden aangelegd. In ruilver kavelingstaai betekenen nieuwe we gen, landbouwwegen. Wegen die slechts ten doel hebben het de land bouwer mogelijk te maken zijn pro ducten snel af te voeren. Het aan brengen van duikers onder sloot- dammen vormt met de wegenaanleg uiteraard één geheel. Een typisch voorbeeld van zo'n nieuwe land- bouwweg valt onder Nieuwerkerk te zien. Deze weg sluit aan op de Pro vinciale weg en mondt uit op het Loenswegje. De weg is behandeld met hoogovenslakken en krijgt la ter nog een behandeling met b.v. teer en split. Niemand mene, dat dc kostbare voor deze weg gebruikte cultuur grond verloren is. Uiteindelijk wordt er grond gespaard en niet zo lieel weinig ook. Dit uiteraard door op heffing van oude kronkelwcggctjes, die eenvoudig bij de cultuurgrond worden gevoegd en liet dempen van sloten. Er behoeft geen twijfel aan te bestaan, dat de balans van grond- verlies en grond winst geen winstcij fer zou te zien geven. In totaal wordt 6 km. landbouw- weg aangelegd, verder 5 km. z.g.n. insteekweg (doodlopende wegen die naar de percelen voeren), ter wijl de provincie wellicht dan nog 8 km. tertiaire weg voor haar re kening neemt. Tenslotte wordt nog pl.m. 15 km. weg verbreed, om ge makkelijker passage van het land- bouwverkeer mogelijk te maken. Tot dusverre is reeds 40 pet. van het wegenplan voltooid. De rest zal met veertien dagen zijn aanbesteed. Dit werk zal in de komende winter klaar komen. Drukke winter Het zal duidelijk zijn, dat de Hei de-Maatschappij, hoe goed ook toe gerust met materiaal en geschoolde werkkrachten, niet alles voor haar rekening kan nemen. Heel vaak vin den bestedingen plaats voor het ega liseren van terreinen, wegenaanleg en het graven van waterleidingen. Verschillende projecten zijn thans onderhanden, waarvan de meest spectaculaire is het werk aan de Scheldesluis onder Ouwerkerk. Hier is een brede boezem gegraven, zo dat het water onder alle omstandig heden kan worden geloosd. In de boezem zijn vogeleilandjes aange bracht en het laat zich aanzien dat zich hier een rijk vogelleven zal ont wikkelen. Aan de ander zijde van de de boezem afsluitende dijk is men bezig hoge gronden met drag lines af te graven. Deze grond komt ten nutte van de daarachter gelegen gronden, die veel lager en door tal rijke sloten doorsneden zijn. Zo groeit het ruilverkavelingsplan onder het staal van grote machines en de handen van nijvere werkers. Straks zal de activiteit nog worden opgevoerd. Niet minder dan vijftien draglines komen dan in het geweer en gedurende de gehele winter zal de Vier Bannen-polder een oord van gestadige bedrijvigheid zijn. De mannen die dit werk hebben aange durfd, gaven blijk de roep van de tijd te verstaan. Daar is allereerst de Ruilverkavelingscommissie, met haar vooruitstrevende voorzitter, de heer H. C. v. d. Zande, die er alles op gezet heeft om de Vier Bannen tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren. Dan de Cultuurtechnische Dienst, die de plannen heeft ont worpen en tenslotten de Heide-Mij., die het project uitvoert. De commis sie werkt met de ontwerpende en uitvoerende instanties samen in een volstrekte harmonie. Bijzonder steun wordt ook verkregen van de Rijks- cultuurconsulent, Ir. Francke en zijn staf. In totaal zal het nog drie jaar duren voordat het plan geheel ten uitvoef is gelegd. De resultaten van een zo ingrij pend en zeker niet zonder idealismé aangevat plan, kunnen niet uitblij ven.' Nog zwaaien de machtige ar men der draglines over de kavels* waar straks het gouden graan zal ruisen in de'lauwe zomerwind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 6