MARGARINE IS GEEN BOTER DE ZIERIKZEESCHE COURANT In de Sowj et-Unie zou atoom bom ontploft zijn Gealliëerden zetten Najaars offensief in West-Duitse ambtenaren in arrest ZIFRIKZEESCHEil NIEUWS BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs par 3 rond. bij vooruitbetaling I 4.29, p. w. 33 ct Lou* nummau 10 ct Vsr»chijnt Iedere wetJag AdvertenHeprg» 15 et. pe» mm Succesje» |me» 15 mm.) minimum I 1,- p ituk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 VRIJDAG 8 OCTOBER 1931 No. 19634 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraet A 171, Zlerikxee. Postbus nr 1, Telefoon or. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraet A 171 Zlerikxee. Amerika heeft een voorsprong en is paraat Incident rondom Schacht Dr. Hjalmac Schacht werd een „di9grae for the Human Race" ge noemd door de directeur-generaal van de Technical Assistance Administration van de Verenigde Naties, aldus blijkt De perschef van president Tru- zelfs nog groter belang is het, dat Ult een mededeling van het kontoor man heeft te Washington verklaard, wij ons krachtig streven naar een te Djakarta van deze instelling. Aan- dat onlangs in de Sowjet-Dnie op- rechtvaardige vrede verdubbelen. |e'dmg tot deze mededeling was een nieuw een atoombom tot ontploffing Wy hebben een. zeer grote voor- iucident, dat zich Woensdagavond voor- is gebracht. sprong in het gebied van de atoom- °P een receptie, welke het kan energie op de Sowjet-Unie. Wy t00r SQf ter gelcgonheid van bet be- De perschef verklaarde verder, dat moeten deze voorsprong nog ver— von dr. Koenleysioe aan Indonesië, de Sowjet-Unie een bom tot ont- groten." ^ezo receptie wilde de gastheer, sir ploffing had gebracht „ondanks de Mizra Ismail, het echtpaar Schacht Sowj et-ver klaring, dat het Sowjet- aan do eregast voorstellen. De heer russische atoomprogram uitsluitend Steeds meer atoomwapens Kecnleyside drukte mevrouw Schochtj gewyd was aan vreedzame doelen. Amerika beleefd de hand, 'maar trok deze on-- Deze gebeurtenis bevestigde nog- middellijk terug, toen dr. Schacht hei maals, dat de Sowjet-Unie atoom- Do voorzitter van do Amcrikaanao do hand wildo drukken. Do heer Keen- wapens blijft produceren". Commissie voor Atoomenorgio, Gordon leysido zei daarbij volgens do mede De „Washington Post" zegt, dat Dean, heeft dezer dagen op een bo- doling: „Het spijt mij zeor sir Mizra, by de huidige industriële en demo- bloten bijeenkomst van een toewijzing»- menr ik bon niet van plan dezo mai grafische indeling een Russische commissie van hot Huis van Afgevaar- do hand te drukken. Ik ben dczelfdi bom op het overbevolkte deel van digdou verklaard, dat de productie mening toegedaan als allo fatsoenlijk» het Noordoosten van de Verenigde van otcomwapeus „in zeor belangrijke lieden, die met Schnchts gcschiedcnii Staten, Of aan de kust van de Stille mate" toeneemt en dat do huidige bekend zijn en ik kan de hand van' Oceaan een uitwerking zou hebben, voorraad zeer doeltreffend zou zijn in- een man met een dergelijke dienststaat' die gelyk zou staan aan die van 26 goval onmiddellijk een oorlog zon uit- niet ai ukken". Het echtpaar Schacht Amerikaanse bommen „ergens in de breken. verliet daarep do receptie. Do mede- Sowjet-Unie" neergeworpen. Ame- Volgens de Woensdag vrijgegeven deling vervolgt dan: Toen hem hierover rika zou thans in het bezit zijn van verklaring had Dean op een vraag later vragen gesteld werden, zei do 1.500 bommen en een productie- naar aanleiding van een op 10 Scptom- hetr Kccnlcyside, dat hij Schacht nooit tempo hebben van ongeveer een hor door Senator Bricn McMahon ge- 'tevoren had ontmoet, maar dat hij bom in> de twee dagen. In een strijd dnno voorspelling, dat bij massaproduc- con studio had gemankt van do gedra- was het echter zaak de tegenstan- tic de atoombom goedkoper zou worden gingen van dezo Duitser gedurende do der te treffen. Militairen zijn er vast dan een tank, geantwoord, dat do kos- oorlog en daarvoor. Hij beschouwde de van overtuigd, dat de strategische ton van een bom tenslotte dichter bij heer Schacht als iemand, die met allo luchtmacht der Verenigde Staten do prijs van „een paar tanks" dan bij winden meewoait, zonder principes en verre de meerdere is van die der die van een enkele tank zouden liggen, als een verachtelijke 6c.hark. Sowjet-Unie. De voorzitter van de gemengde Congrescommissie voor atoomener gie heeft verklaard, dat de nieuwe Russische atoomproef betekent, dat Amerika zyn pogingen om op het gebied der atoomenergie paraat te zyn, dient te verdubbelen. „Van Bovenmatige smart is louter zelfzucht, berusting is helden dom. Conferentie tussen Birma, India en Indonesië De regering van Birma heeft India en Indonesië voorgesteld dezo muaad ccn couferontie tussen do premiers de zer drie landen to houden, teneinde vraagstukken van gemeenschappelijk belang to besproken, zo verluidt in gewoonlijk botrouwbare kriugon te Pjakarta. Een Indonesisch officieel woordvoer der zeido niets van ccn dergelijke uit- nodigiug te weten. Doch indien zulk cca bijeenkomst zon worden voorge steld, zou hem dit welkom zijn. Birma zou het voorstel gedaan heb-: ben, New Delhi als plaats van samen-; komst aan te wijzen. Do Indonesische woordvoerder zcide, dat een dergelijke conferentie or toe zon bijdragen de betrekkingen tussen do drio landen te verstevigen. Geen pottenkijkers bij Zweedse legeroefeningen De militaire attache's van de Sow jet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowokije en communistisch China hebben geweigerd langer de oefeningen van het Zweedse leger in West Zweden bij to wonen, omdat zij „te sterk werden gecon troleerd". Do regering van Zweden bad alle militaire attaché's, die te Stockholm geaccrediteerd rijn, uitge nodigd de oefeningen bij to wonen, hoewel de militaire slaf dit had af geraden. Do stof wildo alle buiten landse toeschouwers weren, omdat tij dens de oefeningen nieuwe wapens be proefd zouden worden. De attaché's van do Westelijke mo gendheden waren Woensdagmiddag nog bij do oefeningen aanwezig en hadden toen geen klachten geuit. Het wan trouwen van Zweden tegen do Oost- Europeae mogendheden is sterker gei worden, sinds een ondorofficier van de marine verleden week bekend heeft be langrijke marinegehcimcn aan Orlof, een employé van hot kantoor van do Sowjet-Russischo marino-attaché, te hebben overhandigd. Orlof is als on- gewensto vreemdeling uit Zweden gezet. In een officieel Zweeds communiqué werdt gezegd, dat do vier attaché's in een auto reden en die van Zwitser land, .Finland en Amerika in een an- dcro Om verkeersstremmingen te ver mijden hadden bcido auto's verschil lende routes gevolgd. De inzittenden van beide auto's waren echter in staat gesteld precies dezelfde zaken te zien en te bestuderen. Bij het volgende be zoek zou de groep attache's eveneens in twee auto's langs verschillende routes gevoerd worden. DE STRIJD IN KOREA Noordelijken willen te Kaesong confereren Het geallieerde najaarsoffensief is ingezet met tanks en vlammen werpers op een front van 65 km breedte in West- en Centraal-Korea. De berichten over de strijd worden zwaar gecensureerd. Bij gevechten van man tegen man werden de Noordelijken teruggedreven. Generaal Bradley heeft bij zijn vertrek uit Japan verklaard, over tuigd te zijn dat de Verbondenen elk nieuw communistisch offensief tot staan zouden kunnen brengen en de Koreaanse oorlog uit militair oogpunt succesrijk zouden kunnen afsluiten, wanneer de besprekingen over een staken van het vuren voor goed zouden worden afgebroken. De Noordelijken hebben het voor- Communistisch vuur met brandspuiten bestreden Woensdagavond heeft de West- berlijnse politie gebruik gemaakt van brandspuiten tegen ongeveer 7.000 Oostberiijnse communistische jongeren, die trachtten in de Franse zóne te demonstreren. De politie slaagde er in de demonstranten naar de Sowjetrussische sector terug te dringen. 62 jongeren werden gear resteerd. De demonstranten deelden com munistisch propagandamateriaal uit en zongen communistische liederen. Toen de politie gebruik ging maken van de gummistok wierpen de jon geren stenen, waardoor tenminste drie politiemannen werden gewond en enige politie-auto's beschadigd. 's Avonds om tien uur was de toe stand in de Franse sector weer nor maal, doch aan de Oostelijke zijde van de grens met de Russische sec tor hielden zich grote groepen communisten op, die anti-Westerse spreekkoren aanhieven. Leden van de Westberlijnse anti communistische strijdgroep tegen onmenselijkheid, zijn begonnen met het afschieten van raketten met anti-communistisch propaganda-ma- teriaal naar de Russische sector. Volgens het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. zyn verscheidene der demonstranten ernstig gewond. Het persbureau meldt voorts, dat de Berlijnse voorzitter van de Oost duitse „Vrije jeugd-organisatie" na de demonstratie de jongeren mee deelde: „Wij zullen in de komende weken voortgaan met voor de vrede te demonstreren". stel van generaal Ridgway, om de plaats waar de besprekingen over een wapenstilstand werden gevoerd, te wijzigen, van de hand gewezen. Zij stelden voor de besprekingen te Kaesong te hervatten. Generaal Ridgway heeft in ant woord op de afwijzing door de Noor delijken van zijn voorstel, om de besprekingen in Songhyonni te her openen, aangedrongen op een con ferentieplaats in Niemandsland. Dit behoefde niet Songhyonni te zyn. Tien bataljons ongovecr 8.000 man der Vietminh-troepen zijn het district Thai in Noordwest-Tonkin in Ir do-China binnengedrongen, aldus het Franse legerhoofdkwarticr. Zij hebben de bergketens, dio een natuurlijko ver dediging van de provinciale hoofdstad van Thai, Laitsjau, vormen en do Franse post Sonla bereikt. Het district Thai ligt ten Zuiden van do Chinese provincie Yocnnnn. Woensdag was do opmars echter tot staan gebracht. Do Fronsen hadden tweo posten moeten entruimen. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Plaatselijk mist Na in de nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist, droog weer met overdag meer bewolking; zwak ke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen; overdag over het algemeen iets lagere temperaturen dan gisteren. 6 Oct Zon op 6.47, onder 18.08. Maan op 14.09, onder 20.33. Eerste Kwartier 8 October te L00. Ter gelegenheid van de opening der uitzendingen van de Nederlandse pabrieksbrand in Groningen Televisie Stichting werd Dinsdagavond in „De Rozenboom" te Bussum een receptie gehouden. Van linkg nanr rechts: Z. Ex. Minister F. G. J. H. Een felle brand hcoft gewoed in do Tealings, Z. Ex. Minister van Justitie Mr H. Mulderfje, G. de Ciereq, be- «onbppclmcoliabriek „MuMelknnanl cd stunrslid van de Nederlandse Televisie Stichting, Ir A. Philips en Mr te Tctopclkanaal Do brand A. U. v. d. Veen, directeur van de N.CJt.V. en vice-voorzittcr van do "ord onldott door do °pporbo.lor, <j« Nederlandse Televisie Stichting bi] een der ontvangsttoestcllen. dor^Do^m" n, °dic°6bot°vunr o°ls oen laaicndo massa op zich aan zag komen, kon zich nauwelijks uit do voeten maken. Onmiddellijk werd do brand weer gealarmeerd ca spoedig waren do brandweercorpsen van Terapcl, Scllin- gon, Onstwcdde, Stadskanaal, Musscl- koneal, Wildorvank, cn tweo fobrieks- spuitcn bezig oen strijd aan to hinden togen do vlammcnzeo. Het vuur greep 6nol om zich heen en in korte tijd stond hot hoofdgebouw van deze be langrijke aardappclmcclindustrie in lichter laaie. Op het moment, dat do brand uitbrak, bevonden rich ruim 30 personen in do fabriek. Persoon lijke ongevallen zyn ovcnwel uitgeble ven. Dank zij d oördinatio van brand weercorpsen uit Je omgeving, elstnedc do hulp van oon tweetal fabrieka- epniton, claagdc -men or in de brand tot hot hoofdgebouw to beperken. Beschuldigd van verkoop van geheime documenten De West-Dnitso regering hcoft in een communiqué dr. Schumacher cn do Franse geheime dienst cr van be schuldigd onrechtmatig geheime rege- rigsstukken in bezit gekregen to heb ben. Drio sociaal-democraten, van wie cr één verbonden is aan do federale kansolarij van dr. Adenauer, worden in arrest gehouden. Laatstgenoemde had bekend, extra-exemplaren van allo geheime ontwerpen van het kabinet en van notulen van kabinetsvergaderin gen 'ie hebben vervaardigd. Volgens het communiqué had do bo- trokkone verdor toegegeven, twee ex emplaren aan socialistische functiona rissen te hebben verstrekt, die hom grote bedragen voor de documenten ter hand stelden. Een dezer functionarissen heeft bekend, een exemplaar van elk document aan do 6ccretari9 van dr. Schumacher en in twee gevallen aan dr. Schumacher zelf to hebben overhandigd. Een vriend van hem in Mainz had zes maanden lang exemplaren toege stuurd gekregen, die vervolgens aan do Franse geheime dienst werden over handigd. Ook aan de Amerikanen wa ren documenton aangeboden, aldns het communiqué. Het deelt verder medo dat een proce9 in voorbereiding is. Dr. Schumacher had geweigerd te ge tuigen. Do West-Duitse sociaal-democratische partij heeft de berichten, dat rij go- heimo documenton van een employé van Adenauer's kantoor heeft gekocht, tegengesproken. Zij had nooit „werke lijk geheime" regeringspapieren ont-1 vangen, aldus een verklaring van de partij, doch geeft toe tweede exempla ren te hebben ontvangen van samen vattingen van documenten, „waarvan de inhoud reeds aan de pers bekend was". Volgens de sociaal-democratische party vormen deze berichten „een po ging, de aandacht af to Icidon van do fouten der regering on van do bewijs bare omkoopbaarheid van hoge amb tenaren, die zich nog op vrijo voeten bovinden". De partij zal dozo zaak in hot parlement brengen. Projectiel tussen oud ijzer In eon open opslagplaats van ondo metalen op een terrein nabij de Hoog straat te Eindhoven heoft rich cca ontploffing voorgedaan, waardoor de ongehuwde S. levensgevaarlijk werd go- wond. Hij heeft o.a. ijzerscherren in de halsslagader gekregen. Een andere ar beider werd licht gewond. Vermoedelijk bevond ^iich tussen het ijzer con pro jectiel, waarop vonken terecht zijn ge komen. De mijnoprnimingsdienst zal een onderzoek naar de oorzaak van do ont ploffing instclion; Een to Vollenhovo opgerichte hoi- steUing van do fa. Blok, aannemers bedrijf uit Botterdam, is in elkaar gezakt. Een dorde deel van de hei stelling i9 gebroken. Do 26-jarige on gehuwde arbeidor A. Loosman uit Urk, werd hierbij op slag gedood. Scherper onderscheid vereist By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van enige artikelen van de Boterwet. In de Memorie van Toelichting wordt er aan herinnerd', dat bij de wet van 11 Juli 1908 de wet van 9 Juli 1900, Stb. 112, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in de bo- terhandel (Boterwet), werd gewij zigd en aangevuld en daardoor aan merkelijk verscherpt. Is de wetswijziging ten opzichte van de botervervalsing doeltreffend geweest, ten aanzien van andere praktijken kan zulks niet worden gezegd. Dit betreft in het bijzonder In dozo tijd van verhevigde politieks propaganda hcoft hot wel eens zin over do waarde hiervan na te denken. Kunnen mensen wel door propagandis tische beïnvloeding tot een ander in zicht worden gebracht? Is het wel doenbaar geesten door stelselmatige voorlichting von een bepaalde tendens om te buigen in een gewenste richting? Misschien is het vreemd dozo vragen to stellen, maar het gevaar bestaat, dat door de bedekkende mestvaalt der propaganda, do eigenlijke betekenende zaak teloor dreigt te gaan. Als hot gnat om recht on vrijheid, zijn dozo begrippen zo voor ieder duidelijk, dat cr geon misleidendo franjo aan te pas behoeft to komen. Een allereerste vcr- eisto is doorom dat propaganda op do waarhoid is ingesteld, dat zij nrgutnon- tcn van do tegenstander nuchter cn za kelijk, maar ook alweer waarheidsge trouw ontzenuwt. Niet ten onrechte immers heeft hot woord propaganda een bepaalde klank gekregen, die niet onverdeeld gunstig kan worden ge noemd. Propaganda hcoft teveel cn to lang in dienst van do leugen gestaan, dnn dat do smetteloosheid er van in het huidig tijdperk zonder meor zou vaststaan. De propaganda moet dus wel heol voorzichtig worden gohautoerd, an-i dors 13 het gevaar groot, dat zij ccn averechts resultaat heeft. Al9 bot Wes ten, mot Amerika voorop, politieke te genstanders tracht to overtuigen, dat haar denkwijze, haar overtuiging, haar manier van leven en werken beter is, dan behoeft do propaganda dit slochts op een aantrckkclijko, maar Iiovor niot op een nangedikto wijze, naar voren te brengen. Don blijkt immers dnt hot geloof in oigen zaak diep genoog ia om do waarhoid to kunnen verdragon, Zoals hot geheim dor welsprekendheid ligt in do ovortuiging, zo ligt hot geheim van docltroffendo propaganda, in do waarheidsliefde cn in de darf om oigon bestaan in al zijn sterke maar ook zwakko nuances in hot opon- bnar te tonen. Of dozo toch bolang- rijko ovorwegingon altijd do propaganda voeden ia twijfelachtig. Dagelijks spui ten do krachtzenders hun milliooncn woorden do aether in. Is ieder woord wel doordacht en \yelovorwogon Is ieder woord waarhoid? Gaat men er van uit, dat bij do togenstander alles vorkoord is cn op cigon erf allo hout-i jes netjes opgetast? Hot hcoft or soms wol enige schijn van. Er behoeft niets principieels in do ovortuiging te wor den losgelaten om to erkennen dat heel do wereldgemeenschap in zyn veelvul dige schakering onmogelijk is te schot sen met do kleuren wit-zwart olleco. Er rijn soms nauw raorkbaro kleur verschillen, maar do propaganda moot fijn genoeg rijn afgestomd, om dozo kleuren te ontdekken on to bonoemen. Dan wordt propaganda con macht van niot to onderschatten botokenis. Als de leugenpropaganda reeds in staat is, om milliocnonvolkon to misleiden en op to hitsen, waar moet dan do door waarheid en liefdo gevoede propaganda too in staat zijn? Deze propaganda zal daden van onvergelijkbare geestesgroot heid inspiroren, zal volken tot do vrodo aanzetten en zal stromen van opoffe ringsgezindheid uit do nauwo kloven van eigenbaat, zelfgenoegzaamheid on eigengereidheid loswringen. Wie nooit cigon fouton en tekortkomingen uit bet oog verliest, zal begrijpon, dat con dergelijke propaganda nan do zaak der democratie goed is besteed. Zij kan van groter invloed zijn, dnn 100 lucht eskaders, dio vandaag zijn 00 morgen omlaag zijn gestort. de pogingen, welke door 6ommige margarinebereiders en -handelaren worden aangewend om door allerlei misleidende voorstellingen de scher pe scheiding, welke bij de wet tus sen botex en margarine is gemaakt, zoveel mogelijk te doen wegvallen. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van afbeeldingen, opschriften en be namingen, ODtleend aan het bo eren- of het zuivelbedrijf, welke moeten dienen om de koper van margarine in de waan te brengen, dat hij met boter te doen heeft. Het is daarom van veel belang, dat in de wet een bepaling wordt op genomen, welke beoogt aan derge lijke misbruiken een einde te ma ken. Aan de gerechtvaardigde klch- fcen der zuivel in dnstrie te dien. aan zien zal door de voorgestelde wijzi ging worden tegemoet gekomen. Hetgeen hierboven ten opzichte van het plaatsen van opschriften of afbeeldingen op de margarine of haar verpakking is gezegd, geldt 00b ten aanzien van alle aanbiedingen en aanprijzingen van de waar in ad vertenties, prijscouranten, op recla meplaten, enz., welke dikwijls me dedelingen en afbeeldingen van mis leidend karakter bevatten. Voorgesteld wordt de wet in wer king to doen treden met ingang van 1 Januari 1952, om het belangheb- den mogelijk te maken zich aan de gewijzigde toestand aan te passen. Do uit zoven lauden bestaande Arabische Liga hcoft besloten do on afhankelijkheidsbeweging van Tunesië on Algoriö to steunen. De politieke oommissio van do Liga hooft bekend gemaakt, dat zij ook do Marokkaanse onafhankelijkheidsbeweging, welke thana door do Liga behandeld wordt, baar steun zaj geven;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1