DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engels minister laat zich uit over de Oost-Europese luchtmacht DIEREN Er zal geen West-Duitse zware wapenindustrie mogen komen Het optreden van generaal Hasselman tijdens legeroefening ZIFMMStMwNIElIWSBODI ABONNEMENTEN EN ADVER7ENTIÊN Prij» par 3 mnd. bij vooruitbetaling f 4.29, p. w. 33 ct. Lois* nummar, 10 ct Verschijnt Iedere werkdag Advertentieprijs 15 ct. p«' mm Succesies (mes 15 mm.) minimum f 1,- p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 WOENSDAG 3 OCTOBER 1051 No. 19632 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE tango Nobetitreat A 171, Zferikzee, Postbus nr 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. takenman Ochlman Lange Nob. raat A 171 Zierikzee. Zij zou driemaal zo sterk zijn als „Luftwaffe" in 1940 De Britse minister voor de mili taire Luchtvaart, Arthur Hender son, heeft dezer dagen verklaard, dat Rusland en de met dit land ver bonden staten beschikken over een tactische luchtmacht van meer dan 8.000 vliegtuigen. Bovendien hadden deze landen 'n belangrijk aantal lange-afstands- bommenwerpers, waaronder ver scheidene honderden, viermotorige toestellen, die volkomen gelijk zijn aan de B-29, aldus deelde Hender son volgens de „Observer" mee. Een dergelijke luchtmacht zou driemaal zo sterk zijn als de lucht strijdkrachten waarover Hitler in 1940 beschikte. Rusland had verder vele honder den straaljagers van het nieuwste type en men- was begonnen met het opbouwen van een strijdmacht van De Atlantische luchtmacht wordt sterk uitgebreid Ook meer troepenzendingen naar Europa overwogen Van welingelichte zijde verluidt dal de sterkte van de ter beschikking Yan generaal Eisenhower staando Atlantlscho luchtstrijdkrachten in do komende tien maanden zal worden verdriedubbeld. Er f zullen minstens vier groepen Ameri kaanse jagers, elk ter sterkte van 75 vliegtuigen, naar Europa worden ge zonden en mogelijk nog meer. Ook ko men er vijftig lichte bommenwerpers. Eisenhower beschikt thans over drie groepen jagers, tweo groopen trans portvliegtuigen en ongeveer honderd zware „B-29" bommenwerpers. In de aller naaste toekomst zal hij zes hon derd en korte tijd daarna ruim duit zend Amerikaanse militaire vliegtuigen tot zijn beschikking hebben. Hier moe ten de luchtmachten dor Europeso bond genoten nog aan worden toegevoegd. Van dezelfde zijdo wordt vernomen dat do Verenigde Staten nagaan of zij nog een divisie infanterie naar Europa kunnen sturen. Er zijn er nn reeds zes. Indien dit zou doorgaan, zouden zich ia totaal, het personeel der lucht strijdkrachten inbegrepen, 400.000 man Amerikaanso troepen in Europa be vinden. Bende deed aanval op rubberplantage V Zo.en portonen lijn Zondag gedood en vier andere zwaar gewond tengevol- t ge van een aanval door een 200 man sterke bende op een rubberplantage, waarbij zware schade werd toegebracht. Do plantage is gelegen bij Tjiandjnr, ten Noordwesten van Bandung (Java). De bandieten hebben een rubberfabriek twee bediendenhuizen en twee vracht wagens in brand gestoken. De bende was er tevoren in geslaagd de in de bnnrt van de politiepost gelegen ge bouwen te bezetten. Na de aankomst Van versterkingen trok zij zich echter terug. Latere berichten melden, dat .andere bende van ongeveer 300 man sterk de vorige nacht twee dorpen ten Zuiden van Bandung hebben ge plunderd. Nieuwe zwavellagen ontdekt in Amerika Naar men verwacht zal door de ont dekking van enorme zwavellagen in do Verenigdo Staten het gevaar voor een wereldtelcort afgewend worden. Aldus i wordt medegedeeld door dr. James Boyd, de directeur van het Amerikaanse Bureau voor het Mijnwezen. De pas ontdekte zwavellagen wor den beschreven als de grootste welke waar ook ter wereld in de laatste 20 joor gevonucn zijn en zullen volgens een schatting in 1953 reeds ongeveer 500.000 ton zwavel per jaar leveren. De zwavellagen, welke zich bevinden 'in de moerasstreken van Louisiana on geveer 160 km. ten Zuidoosten van New Orleans, zullen door de Frceport Zwavel Maatschappij in exploitatie ge nomen worden. Deze maatschappij is voornemens on middellijk de bouw van een raffinaderij ter band te nemeD waarvan de bouw kosten op tussen de 10 en 15 millioen dollar geraamd worden en welk project ongeveer 600 personen werk zal ver- •ehsffsn. lichte straalbommenwerpers van hetzelfde type als de „Canberra". Volgens de minister kon men een verhoogd aantal Russische straal^ vliegtuigen van nieuwe types ver wachten. De opperbevelhebber van de lucht strijdkrachten, in de midden-sector van West-Europa, luitenant-gene raal Lauris Norstad, weigerde Maan dag commentaar op deze medede lingen te geven. Steeds meer atoomwapens in de V.S. Dc Amerikaanse Congrescommissie voor atoomenergie heeft Maandag mot do stafchefs en do minister van Defonsio Lovett de toestand en do plannen op het gebied van de atoomenergie be sproken. Dc minister en do stafchefs hebben aanbevelingen gedaan tot uit breiding van do productio, aldus een officiële verklaring van do commissie; De bijzonderheden over do gedane aanbevelingen zijn geheim, doöh een commissielid, dat niet met namo ge noemd wilde worden, zei dat gespro ken is over een uitgave van „milliar- den" dollars. 1 Medevreugde, niet medelijden maakt vrienden. i WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Aanhoudend droog weer Droog weer met overdrijvende wolkenvelden; overwegend matige wind tussen, Oost- en Noordoost; de zelfde of iets lagere temperaturen. 4 Oct. Zon op 6.44, onder 18.13. Maan op 11.26, onder 18.02. Eerste Kwartier 8 October. Prins Bernhard ^brengt on officieel bezoek aan Amerika Prins Bernhard zal omstreeks half October voor particuliere zaken een oaofficiecl bezoek aan do Verenigde Staten brengen. Dc prins zal van dezo gelegenheid tevens gebruik maken om in zijn hoedanigheid van inspccteur-go- neraal van de Koninklijke Marine een bezoek to brengen aan enkele Ameri kaanse m&rino etablissementen» OM DE SOUVEREINITEIT VAN W .-DUITSLAND De Westerse controle punt van onenigheid Het Amerikaanse troepentrausportschip „Generaal Mc Rae" heeft Maan dagmorgen te Rotterdam aangebracht het oorspronkelijke Nederlandse detachement Verenigde Naties en Korea-vrijwiUigers uit Frankrijk, België en Luxemburg. Links een opname tijdens de ontscheping. Rechts: Kapitein J. Linzcl, die bij Hoengsong zwaar gewond werd, ont vangt uit handen van Prins Bernhard, die ter begroeting aanwezig was, het Kruis voor Recht en Vrijheid. De Minister antwoordt de heer Vorrink De Wcst-Dnitso Bondskanselier dr. Adenauer en do drie Westerso gealli eerde Hoge Commissarissen hebben Maandag beraadslaagd over hot verle nen van souvercinitcit aan West-Duits- Iand. Na afloop is een gommuniqué uitgegeven, waarin slechts is medege deeld dat de besprekingen Woensdag ten huizo van do Amerikaanso Hoge Commissaris Mao Goy zullen worden voortgezet. Van gewoonlijk betrouwbare West- Duitse zijdo wordt vernomen dat Aden auer en dc Hoge Commissarissen ver schil van mening hebben gehad over de door dc Westcrso geallieerden na opheffing van het bczettingsstatuut nog op dc West-Duitse industrio uit to oefenen contröle. Er zal geen Wcst-Dnitsc wapenindus trie mogen komen. Er zullen geen werkstukken op het gebied der kern- Herziening Italiaans vredes verdrag Nederland juicht Westers initiatief ter zake toe Op 26 September hebben do regerin gen van Engeland, Frankrijk en do Voienigde Staten een verklaring ter kennis van de Nederlandse regering gebracht, waarin onder meer werd me degedeeld dat ieder der drie regeringen con verzoek om herziening van bepaal de artikelen in hot vredesverdrag in welwillende overweging zou nomen, voor zover het betreft do betrekkingen van ieder land afzonderlijk met Italic. De Nederlandse regering heeft dit initiatief van de Grote Drie om do laatste beletselen uit do weg to rui men, wolkc Italië op dit moment nog verhinderen zich als een gelijkwaardig lid van de gemeenschap van domocra- tischo volken te beschouwen, mot in stemming begroet, zo wordt van offi ciële jijde medegedeeld. Nederland werkt mot Italië samon in do OEEG in do Nato en in do Baad van Europa. De vollodigo ontplooiing van samenwerking mot Italië in deze Europeso en Atlantische organisaties wordt door sommige bepalingen uit het vredesverdrag met Italië belem merd. Do Nederlandse regering is dan ook voornemens om over do herziening van dezo bcpoliDgen ten spoedigste met Italië in overleg te treden, zodra haar eon hiertoe strekkend verzoek van do zijdo van dc Italiaonso regering zal hebben bereikt. splitsing, geen militaire vliegtuigen, geen oorlogsschepen van grotere af metingen dan patrouillevaartuigen cn vooral geen onderzeeboten mogen wor den gebouwd. Om „gelijkheid van rechten" De Wcsterso geallieerden wensen ver scheidene commissies in te stollen, die er op zouden moeten toezien dat do West-Duitsers zich hieraan houden. Laatstgenoemden maken hier bezwaar tegen, daar zij dit in strijd achten met het to Washington genomen besluit om West-Duitsland gelijkheid van rechten toe te kennen. Er is Maandag ook nog langdurig gesproken over do vraag boe groot dc bijdrago van West-Duitsland in geld aan do verdediging van West-Europa zal zijn cn welke hulp de Verenigdo Stagen het in dezo zullen verlenen. Ge allieerde functionarissen zeggen dat de West-Doitsers niet in staat zijn het voor hen onpleizicrigc feit onder dc ogen te zien dat West-Duitsland, indien het deelneemt aan de verdediging van West-Europa, meer zal moeten betalen dan de huidige bezettingskosten ten berdage van 6600 millioen mark. Op vragen van de heer Vorrink in verband met een persverslag over het bezoek van generaal Hasselman aan enkele Nederlandse commandoposten tijdens de Geallieerde manoeuvres „Conntertbrust" heeft de Minister van Oorlog o.m. het volgende geantwoord: Het is hem niet bekend of de gene raal Eisenhower en dc veldmaarschalk zich „landgurig met de troep hebben onderhouden" en evenmin of zij „hun verbazing hebben uitgesproken" over fiot uithoudingsvermogen van de troep. Hierbij dient niet uit het oog te wor den verloren, dat de beide hoge offi cieren een bezoek aan het onderdeel brachten zonder op enigerlei wijze een inspectie uit te voeren cn op tekort komingen tc wijzen. Van het uitdelen van snauwen aan dodelijk vermoeide officieren door de luitenant-generaal Hasselman bij zijn bezoek is geen sprake geweest. Wel is een luitenant, die tegen zijn onder geschikten een onbehoorlijke uitdruk king bezigde, op duidelijke wijze te rechtgewezen. Het bezoek van de chef van do generale staf had uiteraard niet ten doel een „show" te geven, doch een fonderzoek in te stellen naar de ge- vcchtsvaardighcid van de gevechtsgroep cn in het bijzonder naar do wijze waarop de commandanten voor hnn taak waren berekend. Nodige aanmer kingen zijn op gepaste toon gemaakt. In dit verband kan worden verwezen naar hot artikel ooder de titel „blik sembezoek van generaal Hasselman", .♦pgenomen in bot „Rotterdams Nieuws blad" van 21 September jl. Het is te betreuren, dat de betrok ken correspondent op lichtvaardige wijze een verslag geeft, waardoor een onjuiste indruk wordt gevestigd. Dezo correspondent zal zich aan do militaire verhoudingen moeten kunnen aanpas sen. Indien zulks ook hi de toekomst niet het geval mocht zijn, heeft het geen zin om hem verder tot het bij lwonen van militaire oefeningen nit to nodigen. De toestand van koning George Koning George van Engeland heeft een rustige nacht gehad en zijn algemene toestand is bevredi gend, aldus het bulletin van Dinsdag. Do voedselpositie is in verschil lende staten van India tcngevolgo van de droogte aanzienlijk slechter gewor den, aldus heeft de minister van Voed selvoorziening in het .parlement van India verklaard. In verschillende pro vincies is de moesson dit jaar zo goed als geheel uitgebleven. Vooral in de provincies Bombay, Sauresjtra, Madhya cn Bharat is de toestand slecht. De re gering zal maatregelen nemen om een uitbreiding van de hongersnood to voorkomen. Er zijn vakken die zich bij uit stek lenen om in eerste instan tie de onderwijsvernieuwing te rea liseren. Reeds eerder hebben wij opgemerkt, dat onderwijsvernieu wing geen kwestie kan en mag zijn van een revolutionnair proces, maar langs de weg der geleidelijkheid tot stand komen moet. Strikte richtlij nen zijn moeilijk te geven. Veel hangt af van het inzicht en de liefde voor het metier van de onderwijzer en leraar. Maar anders als vroeger moet het wel. Het is vooral zaak, dat de leerling liefde krijgt voor het desbetreffende vak, onder in vloed van het enthousiasme zijner leermeesters. Zo is de belangstelling voor aardrijkskunde vroeger bij vele leerlingen doodgemaakt, wegens de onvermijdelijke en als hoogste geo grafische wijsheid geldende aard appelmeel- en strokartonfabrieken, om maar eens een voorbeeld te noe men. Zo is de natuurlijke historie reeds in het beginstadium bij even veel leerlingen in ongenade geval len, door de herbariumachtige on derwijsmethode van zoveel meeldra den en zoveel kroon- en kelkblade ren enz. Uit omvangrijke boeken hebben tienduizenden leerlingen wel het verschil tussen een kok meeuw en een zwaluw leren ontdek ken, maar tot liefde en. pure be langstelling voor de Nederlandse vo gelwereld vermocht de stof niet op te wekken. Wij voeren dit hier aan, als „aam loop" op de bewering dat waarde volle tips en geëigende methodes dikwijls aan de hand worden gedaan van de zijde van particulieren of verenigingen. Een prachtig voorbeeld is het jongste initiatief van tie Vogelhe- schcrmingswacht „Schouwen-Dui- veland", die aan alle hoofden van scholen het vogelboekje „Klieuw" van Dr N. Tinbergen heeft toegezon den, met het verzoek het werkje te willen opnemen in de schoolbiblio theek. Op kostelijke wijze wordt in dit boekje het leven van een meeuw beschreven, uiteraard met kennis van zaken (de documentatie is listig verpakt in een aantrekkelijke be schrijvende tekst) en vooral met liefde. De bedoeling toch is om de liefde voor de vogels over te planten op de jeugd, die vaak nog geheel on wetend is van de kostelijke rijkdom men die oog en hart vermogen te ontdekken in de wondere vogelwe reld. De Vogelwacht heeft tevens voor gesteld te geraken tot een nauwer contact tussen de vereniging en de scholen. „Er zijn", zo wordt in een begeleidend schrijven opgemerkt, „vele manieren om samen te wer ken. Het vogelrijke eiland biedt ge lukkig verschillende mogelijkheden. Gedacht wordt b.v. aan: het in klas- severband waarnemen van de vo geltrek, het maken van nestkastjes, wintervoedering, het houden van excursies en het vertonen van vo gelfilms met enige toelichting". Het zal duidelijk zijn, dat de Vo gelwacht hier een ruim- perspectief heeft geopend, waarmede de onder wijsvernieuwing aanzienlijk is ge baat. Het gaat erom de jeugd met de vrije natuur in contact te bren gen en zo de belangstelling en de liefde voor alles wat leeft te sti muleren. Wij twijfelen er niet aan of de schoolhoofden zullen deze geste op de juiste wijze weten te waarderen. Indien zij hand in hand met de Vogelwacht optrekken, dan zijn er uitstekende resultaten te ver wachten. Het kind is daarmede ge baat, de school zal er wel bij varen en vooral ook de eilandelijke vogel stand, die terecht mag gerekend worden tot de belangrijkste attrac ties van deze streek. Ik ken ze in hun goede leven, In knusse mandjes bij de haard, De hapjes, die men him komt geven, Ze maken, 't leven 't leven waard. Ze zijn de welgedane hondjes, De dierenarts kent hun bestaan, Ze krijgen koekjes soms of klontjes, En ieder kijkt hen vriend'lijk aan. Ik ken ze, die op divans slapen, Op kussens, spinnend van genot, Ze zijn voor het geluk geschapen, AI krabben ze ook veel kapot. En als z' op tijd hun melkje krijgen Op 't schoteltje, zó van de vrouw, Dan kunnen ze hun dank niet zwijgen, En zeggen vleiend zacht: Miauw Ze mogen fijne haver eten, En glanzend langs tribunes gaan, De trotse dravers, die het weten, Het puikje van de groene baanl Ik zie ze pezig langs de wegen, Als toonbeeld van gezonde moed, Hun voer is best, hun werk brengt zegen, En in hun stallen is het goed. Maar ook ik ken ze, die nog zwerven, Verlaten honden in de nacht, Die ergens aan een slootkant sterven, Omdat geen mens aan redding dacht. Die aan een ketting zijn gebonden, In 'n tochtig hokje ingekooid, Of die door 't leven zijn geschonden, De katten, hong'rig en berooid. 'k Zie wrakke paarden voor een wagen, Vaak als een hopeloos geval, Of die aftands hun noodlot dragen, Vergeten in een donk're stal! Dit mag niet zijn, werk allen samen, Geef liefde overal gezeg, Versta het nooit een dier te krenken', Voeg U bij hen, die naar U wenken OP 4 OCTOBER, DIERENDAG 1 (Nadruk verboden). KROES. Aanzienlijke daling van de goudprijs op de vrije uarkten Als gevolg van het besluit van het Internationale Monetaire Fonds, zich niet langer te verzetten tegen de ver koop van Di et-monetair goud tegen hogero prijzen dan de officiële inter nationale prijs van 35 dollars per ounce, is een scherpe prijsdaling ont staan op de vrije goudmarkten. Dc zg. „Europese vrije goudprijs", die Vrij dagmorgen nog 40,50 dollar bedroeg, daalde thans tot 38,50 dollar, zodat het agio boven do officiële prijs met meer dan ccn derde is verminderd. Deze prijsdaling was meer aan vrees voor onbeperkte Zuid-Afrikaanse goud- vcikopon dan aan vrees voor nieuw aanbod toe to schrijven. Alleen Rhodesia wordt beschouwd als een waarschijnlij ke niouwe bron van goudaanbod, cn men acht hot nog niet zeker, dot Ca nada op do vrijo markt zal gaan ver kopen. Sigaretten met een toeslag in café's? Van de zijde van „Bedrijfshoreca" wordt medegedeeld dat besprekin gen worden gevoerd over de ge dachte of sigaretten in café's een kwartje duurder kunnen worden verkocht. De bedoeling is om de grotere opbrengst ten goede te doen komen aan het Nederlandse Rode Kruis. Besprekingen hieromtrent be vinden zich in een zeer voorlopig stadium. Bovendien is het de vraag of deze gedachte technisch uitvoer baar is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1