Stad en Provincie DAMES REGENMANTELS Algemene Tuinbouwcursus Polder Zonnemaire Het onbewoonde Huis Mosselvisserij komt handen te kort om het werk te doen Maatschappelijk werk en Gezinszorgflop Schouwen en Duiveland De groenten- en fruitgewassen in September Alleen een soepele huidblyft een jeugdige huidl Astra'i Active Beauty Care, het ABC der moderne huidverzorging I Overvloedig schuim versterkt tn voedt de huid, dank zif Dermaline - ae nieuwe vinding. Heilzame cold cream toilet zeep masseert tn verkwikt de huid, die haar jeugdige bekoring behoudt. tablet 8CHABENDUKZ Onze dorpsgenoot M. van Dongen, kleermaker le kl. bij de Koninklijke Marine, hoopt op 3 October a.s. uaet Hr. Ma „Banckert" In Den Helder aan te komen na een rerbliji van on* geveer 2 jaren In Nieuw Guinea. DUTVENDUKE Aansluiting op electrisch net Nu het gemaal in Den Oaee electrUch wordt gedreven, ia dit gemeedtedeel aan het eleotriaeh net aangesloten, evenwel, voor wat betreft de perce len, welke langa de dijk staan. De verder afgelegen boerderijen en wonin gen zijn helaas nog van electrisch licht verstoken. ELLEMEET Reizende bibliotheek Evenals vorige jaren heeft de Ver. voor Heizende Bibliotheken weer een bibliotheekje van 100 boeken naar de ze gemeente gestuurd. De uitlening hiervan zal plaats hebben elke Vrijdag namiddag in de O.L. school. Een blik in de catalogus gaf de indruk dat er voor jong en oud een schat van goede lectuur aangeboden wordt. Velen zul len zeke" van deze gelegenheid gebruik maken om geest en hart door lezen te verrijken. NIEUWERKERK De leesbibliotheek De Algemene Leesbibliotheek alhier is er in geslssgd, zeer ten gerieve van haar trouwe lezers, haar voorraad weer met een aantal nieuwe boeken aan te vullen. Met ingang van Zaterdag 29 September a.s. wordt weer een aan vang gemaakt met het uitlenen daar van in Rehoboth. BRUINISSE Horloge tussen de aardappel knollen Het jaar 1951 kenmerkt zich als he* jaar van de gevonden horloges, want dit is reeds het vierde bericht over 't vinden van 'n dergelijk nuttig voorwerp. De heer C. Hoogerwerf vond Woensdagmorgen op een stuk land in de Molenweg, waar aardappelen wer den gerooid, een horloge, dat naar het uiterlijk te oordelen, daar al verschil lende jaren moet hebben gelegen. En, o wonder, toen het werd opgewonden, bleek het uurwerk nog intact, want het ging. In tegenstelling met de an dere horloges waarvan hierboven sprake is, is de verliezer niet bekend. ADVERTENTIES Heden overleed tot onze diepe droefheid, in het zie kenhuis te Middelburg, on ze onvergetelijke, geliefde schoonzoon, zwager en oom J. PR0V008T in de leeftijd van 47 jaar. TJit aller naam, Familie H. WALKIER Burgh, 23 September 1951 Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde vader JOHAN FONTEUNE weduwnaar van Pleternella W. Brabcr in de ouderdom van ruim 65 jaar. Zierikzee, 26 Sept. 1951 Bagijnenstraat C 330 L. FONTEIJNE C. A. FONTEIJNE-PEUTE De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 29 Sept. a.s., 'a middags 12 uur. Ontvangen t PLASTIC wit en donkerbruin. Maten 38 t/m 48. 6,75 per stuk. Fa J. LABZOWSKI Samenkomst Chr. school te Nieuwerkerk Vrijdag: 28 Sept 's avonds 9 uur, voor op lichting cursus. Kantoor Ontvanger-Griffier deze week gesloten. Geopend Woensdag 3 October van 1D- 19 uur. Te koop: aan de Schuitkant no. 2, met erf en schuur. A. DE BRUINE, Bakkerij, Haamstede. Heden overleed onze trou we knecht JOHANNES FONTEUNE welke jaren in goede har monie bij ons werkzaam was. Zierikzee, 26 Sept. 1951 Familie VERMUNT „Mosselboomgaard" Voor de zeer vele blijken van belangstelling bij onze 25- jarige echtvereniging onder vonden, betuigen wij, mede namens onze kindexen, onze hartelijke dank. JAC. VAN DUKE M. VAN DIJKE-STOUTEN Oosterland, 25 September 1951 Ontvangen JAPON- en ROKKENSTOF 1.40 breed, d.bruin 5,50 p. m. Zwart en grijs 6,50 p. m. Fa. j. LABZOWSKI Tel. 65, Zierikzee NAAIMEISJE gevraagd Mej. P. M. BOOT, Breedstraat 307, Zierikzee. Gevraagd wegens huwelijk der tegenwoordige: Een net MEISJE voor dag en nacht. Enigszins bekend met koken. Aanmel den bij de Directrice Rusthuis „Havenoord", Zierikzee. Koopt bij onze adverteerders Rust en vertrouwen gaan er uit van zo'n kalm voortik kende klok. Zo een die altijd trouw de tijd aanwijst, zich niet haast of achterblijft. Jaren lang heeft U plezier er van, De meeste sortering in alle prijzen vindt U bij ?AC.MOD^ Mosselpercelen worden schoongevist Nu zowel in de landbouw als in de mosselvisserij alles op volle toeren draait, komt men handen tekort, om al het werk te doen. In de landbouw zijn het de aardappelen en de uien, straks gevolgd door de suikerbieten, die de werkloosheid verre houden. In de mosselvisaerij is bet naast het uit voeren der leveringen, vooral ook het schoonvissen der percelen, dat dag aan dag de vissersboten de haven doet ver laten. Vorig jaar werd tevergeefs bij de regering aangedrongen om subsidie te verlenen voor het schoonvissen der per celen, waar zeesterren, slippers en an der schadelijk gedierte welig tierden. Deze 'subsidie werd niet gegeven en velen, die geen geld hadden om de onkosten voor hot zuiveren der perce len te betalen (motorbrandstof en ar beidsloon) zogen zich genoodzaakt hun percelen te laten vervuilen. Thans is de situatie anders. Iedere overgebleven mossel is goed van kwa liteit eu waard om weggevist te wor den en nu het bedrijf weer levensvat baar is, is het zaak ook weer over zvivere percelen te beschikken. Zee starren, zowel als slippers hebben nu echter op vele percelen de overhand. Bondskanselier en minister van buitenlandse zaken Adenauer zal defi nitief 8 October een officiéél bezoek aan Engeland brengen. Adenauer heeft bet plan in ieder geval een onderhoud te hebben met de leidende parlements leden van de Labourpartij en de Con servatieven, zo heeft een woordvoer der van de regering medegedeeld. De Griekse regering van premier Vcnizelos is afgetreden Koning Paul heeft de premier verzocht san te blij ven totdat een nieuwe regering is ge vormd Morgen zal de koning beginneD met het raadplegen van de politieke leiders. Te Toijl bij Zaltbomme] is de 16-jarige J. van Riemsdijk bij het dor sen tussen de draaiende delen van een dorsmachine terecht gekomen. Hem werd een der benen afgerukt. Het slachtoffer is in het Grote Ziekengast- huis te 's-Hertogenbosch aan de ge volgen overleden. Waar vele werknemers die anders in de mosselvisserij werk vonden, toen deze bedrijfstak aan het begin van deze zomer geen perspectief m-ier scheen te hebben, overschakelden op wegenbouw, ruilverkavelingswerkzaam- bcden of landarbeid, is het gebrek aan personeel thans in deze branche groot en komt het meermalen voor, dat men een bestelling te leveren mosselen enige dagen moot laten wachten omdat geen voldoende personeel te krijgen is, om de bestelling dadelijk uit te voeren. Spionnage-proces in Zweden Terugroeping van Russisch marineattaché geeist Van gewoonlijk welingelichte juridi sche zijde is vernomen, dat een onder officier van de Zweodese marine Dins dag te Stockholm terecht heeft gestaan op beschuldiging van „het tor kennis van een Russische diplomaat brengen van geheime gegevens over de Zweed se militaire verdediging". De terecht zitting was geheim. Na afloop heeft het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken evenwel een in sobere bewoor dingen opgesteld communiqué uitgege ven, wearin slechts wordt gesproken over het verstrekken van geheime ge gevens „aan een functionaris van een buitenlandse diplomatieke vertegen woordiging te Stockholm". De maximum-straf voor spionnage is in Zweden levenslange gevangenisstraf. Het Zweedse miuisterie van justitie is bezig een wetsontwerp op te stellen, dat zal voorzien in zwaardere straffen voor het bedrijven van spionnage en sabotage. Dit wetsontwerp moet, behal ve door dc volksvertegenwoordiging, ook door het hooggerechtshof worden goedgekeurd, ahorens tot wet te kun nen worden verheven. Het hiervoren genoemde geval van spionnage is het ernstigste dat zich na de oorlog in Zweden heeft voorgedaan. Do Zweedse regering heeft het Krem lin verzocht een mariDO-officier, die behoort tot de staf van de Russische ambassade te Stockholm, onverwijld te rug te roepen. Dit verzoek is gedaan in verband met het proces tegen de onder-officier der Zweedse marine, die terechtstond wegens spionnage. Vclgens berichten uit de Sowjet- zóne van Duitsland is de regering van Grotewohl bezig met do voorberei ding van een amnestie voor allen, die wegens politieke en economische vergrijpen veroordeeld zijn. In politieke kringen te Berlijn verwacht men, dat dit bericht officieel bevestigd zal wor den. Een dergelijke amnestie zou als een belangrijke concessie van de rege- ring-Grotewohl met het oog op voor bereidende besprekingen over algemene verkiezingen in geheel Duitsland be schouwd worden. In de vorige nacht keerden drie personen uit Harderwijk, de heren H. Bloksma, T. do Pauw en P. de Pauw per auto terug naar Harderwijk. Tus sen Nunspeet en Hulshorst sprong een band, waardoor de auto in volle vaart tegen een boom reed. De heer H. Bloksma werd onmiddellijk godood, do beide anderen werden zeer zwaar ge wond. De slachtoffers werden overge bracht naar een ziekenhuis. Nieuw stuk Diaconale arbeid beeft vaste voet gekregen In de vacature van Sociale werkster wordt niet voorzien LAND- EN TUINBOUW Over het algemeen gunstige ontwikkeling De groentegewassen hebben zich vooral onder invloed van de weersge steldheid in do eerste helft van Sep tember in het algemeen gunstig kunnen ontwikkelen. Do zaaiuion heb ben evenwel van de vele regens te lij don gchod on zijn minder goed houd baar. Bovendien wordt gevreesd, dat de kwaliteit van do witlofwortels door het vochtige weer zal tegenvallen. Ook voor de ontwikkeling van de fruitgewassen waren de weersomstnn- Uien zijn door do vele neerslag slecht gekleurd en zoals reeds Werd opgemerkt vaak minder goed houdbaar (te zacht). Boven dien is op verschillende bedrijven de oogst vrijwel mislukt door oen sterke meoldauwaantasting. Gemid deld zal do opbrengst dan ook slechts matig tot goed zijn. Witlof geeft eon (to) zwaar gowas dighoden gunstig. Voor zover voldoen- te zien. Voor do tijd ven hot jont ver- de is gedund kunnen de vruchten goed tonen do onder glas geteelde snijbonen uitgroeien. De kleur ven het fruit is Y00rnamciijk als notMlt ,omo_ daarentegen, ten gevolge van het wei nige aantal uren zonneschijn, minder mooi dan het vorige jaar. Andijvie vertoont in olie centra een zeer goede stand. Bloemkool heeft een goede stand. Appelen en peren De opbrengst van appelen is goed enerzijds te kampen gehad met een tot zeer goed in de Betuwe, Bommelcr- overlnst aan water, anderzijds heeft het wanrd en Ticlcrwaard, Land van Maas optreden van draaihartighcid plaatse- en Waal en in Zeeland. In de overige lijk enige schade veroorzaakt. Boeren kool staat er goed voor, ook kool' gebieden, met uitzondering van Lim burg, waren de bomen slechts maiig rapen beloven een flinke opbrengst te met vruchten beladen, wordt een goe- gevcn. Rode, savoye cn witte kool ont- de oogst verkregen. Vooral het ras wikkelen zich gunstig, zodat van deze Schone van Boskoop (goudreinette) gewassen een goede oogst kan worden draagt rijk. Ook Jonathan en Brabantse vorwacht. Door het dichtslaan van de Bellefleur zullen een behoorlijke op grond, als gevolg van de vele regens, brengst geven. Ondanks de aanvankc- wordt de groei van peen enigszins lijk lage verwachtingen zal de oogst belemmerd. Matige uienopbrengst"*^!!!! van stcrappclen toch nog vrij goed zijn. Do productie van peren is ook dit jaar gemiddeld matig. Slechts en- Prei ontwikkelt zich gunstig, de aan- kcle gebieden, o.a. do Bet uwe en de tasting van preimotjo of prcivlieg is Zuid-Hollandse eilanden, leveren een zeer gering geweest. Do stand vani redelijke opbrengst. Van de afzonder- schorseneren kan normaal worden ge-||lijkc rasser geven Comtesse do Paris noerod. Hoewel op enkele percelen 1 n Zwijndrcchtsc wijnpeer een goede, rupscnvraat wordt waargenomen, ver Ir aarentegen Emilc d' Heijst en St toont spruitkool een goede ontwik- Hilemy een vrij slechte oogst. Druiven keling. "geven tenslotte een goede opbrengst. Maandagavond kwamen onder auspiciën van het Bestuur der Her vormde Stichting voor Maatschap pelijk Werk en Gezinszorg op Sch.- Duiveland, afgevaardigden bijeen van bijna alle Hervormde gemeen ten op ons eiland, in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee. Gezien de grote opkomst blijkt voor het maatschappelijk en. sociaal werk, door deze Stichting verricht, een zeer grote belangstelling te be staan, iets waarop Ds. J. M. Baren- drecht uit Noordgouwe, de voorzit ter van het Stichtingsbestuur, in zijn openingswoord met dankbaarheid wees. Dit openingswoord, dat uit groeide tot een referaat, werd uit gesproken n.a.v. 2 Cor. 8 1-15. Spr. wees daarin speciaal op de dankbaarheid, die ieder oprecht Christen vervult, en zeker ook de ambtsdragers in de Ned. Herv. Kerk, als geroepenen in de Kerk van Jezus Christus niet onbekend is. Uit deze dankbaarheid is het werk van de Stichting geboren, een onderdeel zijnde van het Apostolaat der Kerk, dat na de bevrijding naar voren kwam. Voor dit werk geldt: „De liefde van Christus dringt ons". Van- daar dat het ook geen neutraal werk is, maar een Christelijk werk met een Hervormde signatuur. Wat de organisatorische zijde aan gaat, naast en in samenwerking met het bestuur, werken de contactcom missies met de contactdiakenen, want in iedere kerkeraad is de Stich ting vertegenwoordigd door een contactdiaken, die voortdurend met het bestuur overleg pleegt en van de gang van zaken op de hoogte wordt gehouden. Financiëel overzicht De heer G. Grolleman uit Zierik zee gaf daarna een overzicht van de financiën en een toelichting bij de begroting 1951/52. Werd oorspron kelijk begonnen met 2 sociale werk sters en 1 gezinsverzorgster, na rijp,- beraad en uit financiële overwegin gen werd besloten de vacature, ont staan door het vertrek van de so ciale werkster mej. Sleeuwenhoek, niet te vervullen. Er werken nu op het eiland dus ng 1 sociale werk ster en 3 gezinsverzorgsters. Het bleek uit het financiële ver slag, dat naast Overheidssteun, dit werk wordt gefinancierd uit bijdra gen der burgerlijke gemeenten en door de diaconiën der Ned. Herv. gemeenten, terwijl verder getracht wordt donateurs te krijgen, die jaar lijks dit werk willen steunen. Ge deeltelijk is dit reeds gelukt, doch velen zouden nog als donateur moe ten toetreden. Enthousiaste discussies Waar een Stichting voor Maat schappelijk en Sociaal Werk bestaat wordt deze door de regering, wan neer de levensvatbaarheid blijkt, ge handhaafd. Er werd op gewezen dat, wanneer de Herv. Kerk dit werk los laat, anderen gereed staan het over te nemen. Wie echter bevreesd zou zijn, dat van Hervormde zijde het maatschappelijk en sociaal werk zou worden losgelaten, zal op de vergadering wel tot andere gedach ten zijn gekomen, gezien het en thousiasme waarmee de discussies werden gevoerd. Van verschillende zijden werd het betreurd dat de va cature van sociale werkster niet ver vuld wordt, terwijl de vrees wordt uitgesproken, dat de enig overgeble ven sociale werkster, Zr. Sybranda, het werk niet zou aankunnen. An deren drongen daarom ook aan op het aanstellen van nog meer gezins verzorgsters. Het werk van een ge zinsverzorgster wordt gezien, en ge waardeerd. Uit alles bleek dat een nieuw stuk diaconale arbeid in de Ned. Herv. Kerk in enkele jaren vaste voet ge kregen heeft. Nadrukkelijk werd in de discussie er op gewezen, dat ook niet-Hervormden van de diensten van gezinsverzorgsters en sociaal werkster gebruik kunnen maken. Waar nodig werden toelichtingen gegeven door mej. Wika van den Akker, de Prov. inspectrice van het Sociale Werk, die mede ter vergade ring aanwezig was, terwijl werd be sloten met dankzegging door de nieuwe secretaris, Ds. H. W. van den Brink uit Bruinisse. overvloedige schuim, dat Uw huid streelt en vertroetelt! Hoe weldadig de milde cold cream, welke schraalheid voorkomt. Hoe luxueus is het verfijnde parfum! ASTRA cold cream toilet zeep is 'n openbaring. Millioenen in Neder land geven zeer beslist de voorkeur aan deze nieuwe en betere scboon- heidszeep. Eens ASTRA - altijd ASTRA schenkt schuimend schoonheid! Want ASTRA, met toegevoegde Dermaline - de nieuwe vinding - beeft drie wondere eigenschappen waar door de natuurlijke frisheid en jeug dige soepelheid van de huid be houden blijven. Hoe heerlijk is her Roomzacht schuim reinigt intens tot diep in de huid. Men bewondert Uw frisse, feilloze teint.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 3