DE ZIERIKZEESCHE COURANT Op de conferentie te Ottawa werd bevredigende financiële regeling getroffen Ontploffing tijdens communistische vergadering Generaal Hasselman is tevreden over de door de troepen verrichte prestaties ZintliaFFXIflfÉMEüVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prils p«r 3 mnd. bil voorultb.l.llnfl I 4.29, p. w. 33 ct lots* nummert 10 et Vor»chi]nt Iedere wef^dog Advert*ntiapri]t ^3 ct p«p mm Succaijat (me* 15 mm.) minimum I 1.- p »tuW WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE lange Nobefftraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr T, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. lokenman Ochtmon lange Nobelstraat A 171 Ziorikzee. DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 No. 16925 108e Jaargang MINISTER STAF TERUG IN NEDERLAND N.A.T.O-landen gaan eikaars vliegvelden gebruiken De Minister van Oorlog, ir. C. Staf, die de bijeenkomst van de Atlantische llaad te Ottawa heeft bijgewoond, is per vliegtuig in Nederland terugge keerd, tezamen met vice-aduiiraal Jhr. K. J. van Holthe, die eveneens deel uitmaakte van do Nederlandse dele gatie. Minister Staf zeide, dat het werk van do commissie van twaalf landen, die door de raad belast is met het opstellen van een rapport voor een juist evenwicht tussen do militaire be hoeften en de capaciteit van de be trokken landen, zijns inziens nog be langrijker ia dan de a.s. conferentie te Parijs. De minister zeide niet te geloven, dat deze commissie nog voor de bijeen komst te Parijs met haar werk gereed zal zijn. Overigens, zijn do militaire bespre kingen te Ottawa gevoerd, gescheiden van de financiële aspecten van de militaire krachtsinspanning. De Amerikaanse hulpverlening In dit veibaud antwoordde minister Staf op een desbetreffende vraag, dat do Amerikaneu op de coufereutie te Ottawa duidelijk hebben laten blijken de financiële hulpverlening en de mi- lituire samenwerking als twee niet te scheidon factoren te zien. Mocht de hulp in dollars dan ook eventueel minder worden, dan mag toch zeker ee i compensatie in de levering van materiaal worden verwacht. Overigens zeide de minister nog, dat op de bijeenkomst een bevredigende fimnciele regeling is getroffen, waar door de luchtmachten der Nato-landen thans van elkanders vliegvelden ge bruik kunnen maken op basis van een dcor de delegaties aanvaarde ver- rekeuingsovereenkomst voor de afhan deling der toestellen. Gebouw stortte als een „kaartenhuis" ineen Een geweldige ontploffing heeft Zon dagavond een gebouw in Fermiguano, een stadje nabij Pesaro, „als een kaar tenhuis" ineen doen storten. In het gebouw had zich een aantal communisten verzameld voor een bij eenkomst, die deel uitmaakt van een in het gehele land gevoerde campagne tot vergroting van de oplage van hot communistische blad „Unita". Volgens de eerste berichten waren de communisten bijeen op de tweede ver dieping van het plaatselijke partijhoofd kwartier. De ontploffing deed zich ge lijkvloer* voor. Politioversterkingen en brandweerlie den uit de omliggendo steden en dorpen hielpen bij het reddingswerk. Volgens A.F.P. zijn drie personen om het leven gekomen en ongeveer dertig gewond. Men vreest, dat nog meer slachtoffer» gevonden zullen worden. Israël wenst niet-aanvalspact met Arabische landen Een woordvoerder van de Israëlisch* regering heeft bevestigd, dat Israel Syrië, Jordanië, de Libanon en Egypte feen niet-aanvalsverdrag heeft aangebo den. Het aanbod is vervat in het Is raëlische antwoord op een brief van de verzoeningscommissie voor Palestina in Parijs. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Azzam Pasja, heeft het aanbod „alleen maar een nieuwe ma noeuvre" genoemd. Door dit aanbod tracht Israel het doel, waarvoor de verzoeningscommissie voor Palestina •juist te Parijs bijeenkwam, op een zij spoor te brengen, aldus Azzam Pasja. „De Arabische landen znllen geen en kel voorstel in overweging nemen, voordat het vluchtelingenvraagstuk be vredigend is opgelost". Mijnramp in Oost-Duitsland Een Oost-Dnitse scheikundige heeft in een Zaterdag te Frankfort ont- Vangen brief medegedeeld, dat bij een ontploffing in de grootste potasmijn in Uost-Duitsland, die zich nabij Wer- nigerode, in de Harz bevindt, minstens 22 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. De ontploffing vond plaats op 800 meter onder de grond. Het ongeluk zou aan nalatigheid van de inwendige leiding der mijn zijn te wijten, die geen voorzorgsmaatregelen nam toen een mijnwerker meldde, dat zijn lamp verscheidene malen uitging, hetgeen op dd aanwezigheid van mijn- gas duidt. Na de ontploffing ver klaarde de mijndirectie dat het on geluk was veroorzaakt door een mijn- weiker, die een lucifer zou hebben aangestoken. Hjt geweld van de ontploffing waa zo hevig, dat de gohelo omgeving van de mijn schudde (te Stuttgart is in derdaad kortgeleden een dergelijke schok waargenomen). De scheikundige deelde voorts mede, dat deze mijnramp in Oost-Duitsland geheim i* gehouden. Het staat, aldus A.F.P. nog niet vast, of het hier een bomaanslag be treft. L- IJmuidense trawlers varen weer Nadat eerst in IJmuiden nog een roerige vergadering was belegd voor alle opvarenden van de trawlervloot, waaruit met geringe uiees der beid van stemme-ï werd besloten de actio ver der voort te zetten, kwam het actie comité de reders vertellen, dat de sta king als opgeheven kon worden be schouwd. Deze plotselinge ommezwaai was een gevolg van het feit, dat de Centrale Bond, aangesloten bij het N.V.V. met algemene stemmen besloot het werk te hervatten, zodat de meer derheid van de opvarenden vóór ein diging van de staking bleek te zijn. O.V.B. en E.V.C. hebben daarop de staking opgeheven. Duitsland heeft grote gezinnen nodig Kanselier Adenauer, de 75-jarige Katholieke leider der Westduitse Christen-Democraten, heeft de Duit sers opgeroepen grotere families te vormen „teneinde de toekomst van ons volk te verzekeren tegen het op dringen van Oosterse Bolsjiwistische primitieven". Adenauer zelf heeft zeven kinderen. Eén-gezinshuizen of grote flats waren essentiëel voor het familie leven. De kleine woningen, die thans in de door bommen verwoeste ge bieden werden gebouwd, vormden, een automatische belemmering voor gezinsuitbreiding. De woningbouw vormde dan ook een deel van de „defensiepolitiek tegen het Oosten". Hij, Adenauer, zou deze kwestie tot punt van bespreking maken met de Geallieerden. Thans was er geen oorlogsdreiging doch indien men zich niet op verde diging voorbereidde, zou de andere partij mogelijk tot een aanval ver leid worden. Hij wendde zich tegen de parlementen der deelstaten, die hun regeringen „onvoldoende vol machten verlenen om tegen immo raliteit in tijdschriften, films en ra dio op te treden". Contact lussen Noordelijken en Verbondenen Twee verbindingsofficieren van do Veienigde Naties hebben Maandag te Pan Moen Djon Noordelijke collega'n ontmoet. Zij zijn met hen naar Kao- 6ong gegaan, waar nog een uur ge-, sproken werd over de mogelijkheid van hervatting der wapenstilstandsbespre kingen. De officieren van beide zijden acht ten de faciliteiten te Pan Moen Djon (de nieuwe voorgestelde conferentie plaats), op de rand van do neutraio zóne van Kaesong, onbevredigend. Kort na de middag zijn de afge vaardigden der V.N. naar het kamp te Moensan teruggekeerd. De Amerikaanse hulp aan Indo-China wordt uitgebreid De Amerikaanse Ministeries van Buitenlandse Zaken en van Defen sie hebben een gemeenschappelijke verklaring gepubliceerd over de be sprekingen gevoerd tussen Ameri kaanse functionarissen en generaal De Lattre de Tassigny, de Franse Hoge Commissaris en bevelhebber der Franse strijdkrachten in Indo- China. „Een aanzienlijke verbetering zal worden gebracht in de hoeveelheid militaire leveranties aan de Fransen en de niet-afvallige Indo-Chinezen in hun strijd tegen de communisten in Zuidoost-Azie", aldus deze be kendmaking. Er worden in deze publicatie geen getallen genoemd, doch er zijn aan wijzingen, dat Indo-China waar schijnlijk het grootste deel van de bijna milliard dollars zal ontvangen, die tot 1 Juli 1952 zijn uitgetrokken voor militaire en economische hulp aan landen in het Verre Oosten. Australië en het Communisme Volksreferendum over het verbod der partij Lyle Moore, voorzitter van de Li berale partij van New South Wales (Australië), wiens partij deel uit maakt van de regeringscoalitie, ver klaarde dat de regering in het re ferendum over het al of niet ver bieden van de communistische par tij verloren heeft. Het volk had zich op democratische wijze uitgesproken en men zou zich bij het besluit van het volk neerleggen. Bij het sluiten der telling, Zater dagavond, hadden 1.737.000 kiezers vóór het verbod der partij en 1.898.000 kiezers tegen gestemd. In slechts twee staten was een meer derheid vóór het verbod uitge bracht. Er zijn ongeveer 5.000.000 kiesgerechtigden. De definitieve uit slag zal nog wel enkele dagen op- zich laten wachten. Premier Menzies heeft een beroep op de bevolking gedaan zich te ver zetten „tegen communistische in menging in de productie-aangele genheden". Hij zeide te vrezen, dat de uitslag van de stemming de com munisten zou aanmoedigen „de re gering te hinderen in haar strijd te gen deze on-Australische elemen ten". Deense zeilers op het nippertje gered Het Deense jacht „Si Gepsy" is in de vorige nacht ter hoogte van Den Hoorn (Texel) omgeslagen. Aan boord bevond zich een Deens echtpaar dat met het jacht op weg was naar Am sterdam. Door zich ^an het drijvende bootje vast te houden hebben de bei de opvarenden er het leven afgebracht. Geheel stukgeslagen strandde het jacht even achter Den Hoorn op het Texelse strand. De schipbreukelingen zijn bij de strandvonder ondergebracht. Het jacht moet als verloren worden beschouwd. Het eerste televisie programma Aan het televisiespel, dat zal wor den opgevoerd in het eerste op 2 October door de gezamenlijke om roepverenigingen uit té zenden te levisieprogramma, zullen de volgen de kunstenaars medewerken: Ank van der Moer, Hetty Blok, Albert van Dalsum, Ad. Hooykaas en Johan de Meester. De kinderrol in het stuk wordt gespeeld door de 11-jarige Louis Bouwmeester, een achter kleinzoon van de „grote Louis". Het televisiestuk werd geschreven door Willy van Hemert, Peter Koen en Evert Werkman. De regie wordt gevoerd door Eric de Vries. Minimumprijzen voorbier en jenever Voor de verkoop van jenever per glas voor gebruik ter plaatse gelden sedert het begin van het vorige jaar minimumprijzen. Een glas gewone jenever en een glas licht bier zullen nu in een bedrijf van de prijsklasse 3 minimaal 30 cent kosten; een glas oude jenever en een glas zwaar bier tenminste 35 cent. Ter completering van het stelsel van mini mum verkoopprijzen voor jenever heeft de vakorganisatie thans ook minimumprijzen voor ver koop van jenever, anders dan per glas, aan particulieren vastgesteld. EINDE OEFENING „COUNTERTHRUST" Er bleek tekort aan bewapening en aan vervoersmiddelen De chef van de generale staf, lui tenant-generaal B. R. P. F. Hassel man, heeft terstond na zijn terug keer van een bezoek aan de oefe ning „Counterthrust" in Duitsland een brief geschreven aan de com mandant van de 31ste regiments gevechtsgroep, kolonel B. ML P. van Griethuijsen. „Ik deel U mede, dat ik in veel opzichten waardering heb voor de wijze waarop de gevechtsgroep on der Uw bevel bij de afgelopen ma noeuvres in geallieerd verband ge toond heeft opgewassen te zijn te gen de haar opgedragen taak. Ik heb lof voor het enthousiasme, dat door aanvoerders en troepen is aan de dag gelegd, voor de ernst waar mede zy zich aan de oefening heb ben gewijd, en voor het door allen aan de dag gelegde streven om, niet tegenstaande het tekort aan moder ne Amerikaanse bewapening en uitrusting, de Nederlandse troepen een goed figuur te doen slaan. Bijzondere waardering heb ik voor de wijze waarop, alhoewel het voertuigenpark grotendeels oud en versleten is, de chauffeurs, de on- derhoudsgroepen en het personeel van de materiëeldienstcompagnie er in geslaagd zijn, door hard en on afgebroken' werken de voertuigen rijdende te houden. Ik machtig U het vorenstaande ter kennis van de onder Uw beve len gestelde militairen te brengen. De opmerkingen van tactische aard, waartoe mijn bezoek mij aanleiding geeft, zal ik U nader doen kennen". Veldmaarschalk Slim's oordeel Aan het einde van de tiendaagse manoeuvres „Counterthrust" heeft veldmaarschalk sir William Slim, chef van de Britse militaire staf, verklaard, dat het Britse leger zich in „een zeer critiek stadium" be vindt. De veldmaarschalk trok een vergelijking met het opduwen van een wagen tegen een heuvel op. „Wij zijn bijna over de top heen, doch als ge ophoudt met duwen, rijdt de wagen terug". Het gaat thans enigszins lijken op een leger", aldus veldmaarschalk Slim. Het le ger had in vredestijd nog nooit over zoveel pantserdivisies beschikt. Slim noemde de geest van de troe pen tijdens de manoeuvres, waaraan zeven landen deelnamen, uitstekend „De jonge mannen, die wij thans in Europa krijgen, in het bijzonder in het Engelse leger, vormen het beste materiaal, dat wij ooit hebben gehad", aldus Slim. Volgens Slim heeft de hedendaag se jeugd niet geleerd genoeg op zich.- zehC te letten. „Het materiaal hebt ge echter tot uw beschikking, ge moet het slechts vormen", aldus zei Slim tot de driehonderd officieren en waarnemers, die bij de sluiting in het hoofdkwatier by een waren. Perzische Olieraad eist wagenpark van „Anglo-Iranian" op De Perzische Olieraad heeft Zon dag aanspraak gemaakt op de ge hele transportafdeling van de Ang lo-Iranian" te Abadan, welke 2.995 vervoermiddelen, waaronder zware vrachtauto's en bussen, omvat. De algemene bedrijfsleider van de raffinaderij, Ross, heeft geprotes-i teerd en geantwoord, dat hij 25 van de 56 personeelsleden van de Britse staf aan het werk zal onttrekken. Een Perzisch functionaris ver klaarde, dat de raad zou verzoeken om overdracht van de voertuigen binnen twee of drie dagen. De Perzen trokken Zondag voorts de verblijfsvergunningen van James Cunningham, superintendent voor de verbindingen, in; er werd geen reden opgegeven, maar men gelooft, dat de maatregel werd genomen, omdat Cunningham radiozenders in zijn bezit had. De vervangingswaarde van de voertuigen wordt geschat op 110 millioen gulden. In de vervoersafde- ling zijn op het ogenblik 3.024 Per zen tewerk gesteld, voornamelijk voor onderhoudsdiensten. Indonesische vissers „bezetten" Australisch eilandje Hot eilandje Browse (Australië) een klein onbewoond gebied 180 k.m. van de Noordwestelijke kust van Australië, is volgens de bemanning van een lan dingsvaartuig, dat in Darwin aankwam, door Indonesiërs „bezet". De kapitein, John Foreman, zeide, dit hij van plan was dit direct aan do Australische regering te rapporto ren. Hij deelde mede, dot ongeveer 70 Indr.ncticrs in de wateren rondom het eiland hadden gevist en het zich oji het eiland „gemakkelijk hadden ge maakt". Een bommenwerper van do Australi sche luchtmacht werd in gereedheid gehouden om een onderzoek naar een en ander .in te stellen. Do Australische minister van marine on Luchtvoart, William McMahon, deel de mede, dot zijn departementen be sprekingen met het departement van Buitenlandse Zaken voerde met betrek king tot het rapport van kapitein Foreman en dat do bommenwerper, in- dion noodzakelijk, een onderzoek zou instellen. Na zijn aankomst in Dar win heeft kapitein Foreman rapport uitgebracht. Zweefvliegtuig landde op boerderijzolder De bestuurder had zelfs geen tijd om te schrikken Door het maken van een vlieg- fout en een onjuiste landingsbere kening landde de 18-jarige zweef vlieger J. Brugman Zondag niet op het vliegveld „Hilversum", waarvan hij ook was vertrokken, maar op de zolder van een boerenwoning, en kele honderden meters van het vliegveld af gelegen. Met een enorme klap drong het laagvliegende toestel het pannen dak van de boerderij van de fam. van Dolder aan de Raamweg te Nieuw-Loosdrecht binnen. De be stuurder mocht van groot geluk spreken, dat de neus van het toestel juist het dak binnenschoot op een plaats, waar vroeger een luik heeft gezeten, waardoor de zware dak balken werden gemist, hetgeen B. voor een ernstig ongeluk heeft be hoed. Nu kwam hij met cockpit en al op de zolder terecht, waar de ge schrokken bewoners een bejaard echtpaar, dat eerst blikseminslag vermoedde hem tenslotte uit zijn benarde positie konden bevrijden. Hij bleek geen noemenwaardig let sel te hebben opgelopen. De jongeman vertelde, dat hij plotseling in daalwinden was te rechtgekomen een boomtop had geraakt en voordat hij wist wat er gebeurde, het dak te zijn binnenge vlogen. Hij had zelfs geen tijd ge had om te schrikken. Vrij snel was er hulp van het vliegveld, terwijl Loosdrechtse po litie en de Hilversumse brandweer ter plaatse kwamen om het toestel te bergen. De schade aan het vlieg tuigje is groot. Volgens het anti-communis tische radiostation „Vrije Europa" zijn de 77 Tsjecho-Slowaken, die op hun verzoek naar Tsjecho-Slowakije mochten terugkeren, toen zij twee weken geleden in een Tsjechoclo- waakse trein naar West-Duitsland waren gebracht, bij hun terugkeer door de Tsjechoslo waakse geheime politie gearresteerd. In de Waalhaven te Rotterdam is de 48-jarige Italiaanse matroos Filippd Pico uit La Goletta bij een poging tot vastmaken van de luiken op het Italiaanse s.s. „Louis Pas teur", in het meer dan tien meter diepe ruim gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur. De geneeskun dige dienst vervoerde hem naar het Zuiderziekenhuis, waar hij bij aan komt overleden bleek te zijn. Als wij liefhebben, schijnen wij onszelf heel anders toe dan wij vroeger waren. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond Wisselend weer Aanvankelijk toenemende bewol king gevolgd door enige regen. La ter nu en dan opklaringen, maar ook kans op verspreide buien. Ma tige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. 26 Sept. Zon op 6.30, onder 18.32. Maan op 0.40, onder 17.08. Nieuwe Maan 1 October. De burgerij van Holten bracht geld bijeen voor woningbouw Mooi staaltje van burgerzin De gemeente Holten is een van de weinige gemeenten, die er tot nu toe in geslaagd is kapitaal bijeen te brengen voor de bouw van wonin gen. De oproep van de burgemees ter in de plaatselijke pers heeft by de burgerij een warme weerklank gevonden. Binnen een week, nadat deze oproep was verschenen, werd reeds het gevraagde bedrag ad f 75.000 voor de bouw van acht wo ningen, met rond f 10.00 overtekend. „In het vervolg spreken wij niet meer van woningwetwoningen", al dus de burgemeester, maar van burgerzinwoningen". In de Zaterdagavond gehouden spoedvergadering heeft de Raad zijn fiat gegeven aan de bouw van acht woningen aan de Kolweg. Vlissingen heeft nog steeds vochtige woningen Nasleep van de oorlogsmnndatie De invloed van de oorlogsinunda tie op de woningvoorraad van Vlis singen doet zich nog steeds gelden. Ruim honderd woningen van de „Vereniging tot verbetering van de volkshuisvesting", liggende in het voormalige inundatie-gebied, wer den ernstig beschadigd, doch in 1946 hersteld. Deze woningen zijn thans echter nog zo vochtig, dat het over grote deel onbewoonbaar is. Er wor den thans proeven genomen om die woningen vochtvrij te maken. Of schoon het resultaat der proeven eerst in April 1952 zal kunnen wor den beoordeeld, wensen burgemees ter en wethouders thans reeds een voorschot uit 's Rijks kas aan te vra gen, opdat bij een gunstige uitslag terstond met de behandeling kan be gonnen worden. Met inbegrip van de drainage van de grond worden de kosten geraamd op ongeveer 164.000 gulden. Wetenschap en Techniek Vervaardiging van briketten uit kolenstof Britse geleerden perfectioneren op het ogenblik de machines, welke wellicht een oplossing zullen bete kenen voor het Britse kolentekort. doordat zij ieder jaar 20 millioen ton kolenstof tot briketten zullen verwerken. Dit werd medegedeeld door J. Bronowski, directeur van de cen trale afdeling voor onderzoek van de nationale kolenraad. Hij ver klaarde, dat door het op weten schappelijke wijze reinigen van ko len, het maken van briketten en car- bonisering zg. minderwaardig stof kan worden verwerkt tot een supe rieur product. Hij voegde hieraan toe, dat het mogelijk is briketten te maken van verschillende kwalitei ten voor uiteenlopende doeleinden. De jaarlijkse productie van de eerste soorten briketten heeft reeds 1 millioen ton bedragen en een „cobble" briket is reeds met succes toegepast in locomotieven. Elleano, een 40-jarige Franse beroepskoorddanser, is als eerste op een koord op twaalf meter hoogte de Theems overgestoken. Na zijn geslaagde tocht verklaarde hij: „Het was het zwaarste karweitje van mijn leven. Ik kan niet erg goed zwem men...."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1