DE TROONREDE Internationale spanningen maken 's lands toestand bijzonder moeilijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Als het volk zich daadkrachtig betoont is er perspectief L Bontbevlagde Residentie zag weer het sprookje van de Gouden Koets Kleine landen van de N.A.T.O. willen meer zeggenschap krijgen ZIFRIIffiL'EXMSNIEUWSBODF ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Pr IJper 3 mod. bi] vooruitbetaling 4.29, p. W. 33 et loiia nummer* 10 cl V#rtchijnt ledare werkdag Advertentieprijs 19 cl o*' mm Succetie» (me* 15 mm.) minimum II.— p »tuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1051 No. 16920 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lango Nobalstreal A 171, Zleriksaa. Potlbu» nr 1, Taleloon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Ultgava: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmen Lange Nobelitraet A 171 Zleriksaa. Gistermiddag heeft H.M. do Ko ningin b\j de plechtige opening van de Statcn-Gcneraal de navolgende Troonrede uitgesproken. Leden, dor Staten-Generaal! Wederom ligt een jaar achter ons van scherpe tegenstelingen in de wereld en van toenemende zorgen van ons Volk. De internationale spanningen du ren voort en werken ongunstig in op de economische en sociale ver houdingen. Feitelijke, zowel als materiële waarden worden bedreigd. Daarte genover zijn echter ook bemoedigen de verschijnselen waar te nemen. Het besef wint veld, dat voor de bescherming van Vrede, Vrijheid en Welvaart een nauwe internationale samenwerking geboden is, waarbij staten en volkeren zich bereid moe ten tonen collectief offers te bren gen. De strijdkrachten der Verenig de Naties heben in Korea het hoofd geboden aan een agressie en bewij zen dat een politiek van geweld niet straffeloos kan worden voortgezet Met trots denk Ik aan onze lands- zonen die deelnemen aan de ver vulling van deze gemeenschappe lijke taak. Het Nederlandse Detache ment, waarvan ook strijders uit Su riname deel uitmaken, heeft zich bijzonder onderscheiden, maar ook smartelijke verliezen geleden. Eer biedige dankbaarheid zijn wij ver schuldigd aan hen die vielen. Ingrijpende defensiemaatregelen, ook in regionaal verband, zijn no dig gebleken en komen tot stand allereerst in het kader van het Noord-Atlantische verdrag. De vorderingen die gemaakt zijn met de opbouw van een gemeen schappelijk defensiestelsel, geven goede hoop dat voldoende paraat heid', di© kan bijdragen tot het voor komen van een nieuwe wereld brand, tijdig kan worden bereikt. Ook aan de burgerverdediging wordt volle aandacht geschonken. Samenwerking, zowel in Atlan tisch als in Europees verband zal ook worden gericht op het waarbor gen van een redelijk welvaartspeil en op de geleidelijke verhoging daarvan en zal oók op cultureel ge bied de volkeren nader tot elkander kunnen brengen. De verhouding tot Indonesië De regering van de Republiek In donesië heeft verzocht overleg te plegen over wijziging van de ter Ronde Tafel Conferentie gesloten overeenkomsten. Zij heeft daarbij doen blijken dat zij de samenwer king met Nederland niet wenst te verbreken, maar veeleer meent dat de belangen van beide landen door een samenwerking op een andere basis dan de bestaande, op beter© wijze kan worden gediend. Hoewel do regering betreurt dat thans dit overleg over verbintenissen, die nog zo kort geleden zijn tot stand ge komen, wordt gevraagd, hoopt zij dat een gezamenlijke bestudering van dit vraagstuk, waarbij het be lang van een goede samenwerking op de voorgrond moet staan, tot een voor beide partijen bevredigende op- losssing zal leiden. Het ten vorigen jare uitgesproken vertrouwen dat de handelsbetrek kingen tussen Nederland en Indone sië zich in toenemende mate zullen blijven ontplooien, is in vervulling gegaan. Grote waardering verdie nen dc moed en do volharding die door Nederlandse werkers in Indonesië, in het bijzonder op on dernemingen, worden getoond bij hun arbeid, die veelal in zeer moei lijke omstandigheden wordt ver richt. De liberalisatie van de handel De ongunstige situatie ontstaan als gevolg van het conflict in Korea, dat tot sterke stijging van de prijzen der grondstoffen heeft geleid, heeft belemmerend gewerkt op de voort gang van de liberalisatie van de handel. Aanvankelijk is Nederland daarin voorgegaan, maar tengevolge van hoge invoerrechten elders en van het inkoopbeleid in landen waar de staatshandel een grote plaats in neemt, zag het zijn uitvoer niet in dezelfde mate werkelijk bevrijd worden als zijn invoer. Bovendien werd de ruilvoet aanzienlijk slech ter. Onder deze omstandigheden kon ons land niet overgaan tot verho ging van het liberalisatiepercen tage, in de Europese Betalings-Unie van 60 tot 75 procent. Ook in Bene- luxverband moesten enige maatre gelen van tijdelijke aard worden ge troffen. Tijdens de jongste minister conferentie is er gestreefd naar een constructieve oplossing. Vertrouwd mag worden dat ons land binnen afzienbare tijd op verstevigde basis zijn bijdrage aan de verdere vrij making van de Europese handel zal kunnen leveren. Voor het verkrijgen van even wicht in de betalingsbalans zijn, zo als in de regeringsverklaring in Maart in uitzicht werd gesteld, maatregelen nodig tot beperking van consumptie en investeringen. Naast deze op zichzelf negatieve methode dient het positieve clement te staan van actieve bevordering van verdere verhoging van de productie en van de uitvoer op agrarisch zo wel als op industrieel gebied. Alleen langs deze weg immers kan op lan gere termijn zonder aantasting van het levenspeil der bevolking een meer stabiele situatie worden' be reikt. De volle medewerking van geheel ons volk is hierbij dringend bevolen. De werkgelegenheid heeft zich in het afgelopen jaar in het algemeen op een bevredigend peil gehand haafd. Vooral de industrie heeft hierin een groot aandeel gehad. De positie van de Middenstand De algemene prijsontwikkeling is de laatste maanden van dien aard, dat, zolang de huidige omstandig heden voortduren, geen grond be staat yoor verdergaand ingrijpen op dit gebied. Wol zal het toezicht op de ontwikkeling van het binnen landse prijsniveau onverzwakt wor den gehandhaafd. Dat in de totale kosten van het levensonderhoud sinds April een zekere stabilisatie is ingetreden, komt aan de rust in het bedrijfsleven ten goede. Do Middenstand heeft echter gedurende de afgelopen maanden een moeilijke tijd doorgemaakt, terwijl ook thans nog in vele bedrijven, in het bij zonder door stagnatie van de afzet bij sterk gesteg' i inkoopprijzen, ernstige liquidi«Jitsmoeilljkhedeii worden ondervonden. Het grillige prijsverloop, dat in het bijzonder voor duurzame con sumptiegoederen gedurende de af gelopen maanden viel waar te ne men, heeft het risico in het bedrijfs leven in het algemeen en in de de tailhandel niet in de laatste plaats sterk doen toenemen. De regering gaat in overleg met het betrokken bedrijfsleven na, welke maatrege len, gegeven do algemene finan cieel-economische politiek, kunnen worden genomen, teneinde aan de liquiditeitsmoeilijkheden in de Mid denstand zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Het verheugt de regering, dat in bepaalde sectoren van het bedrijfs leven plannen zijn voorbereid om te komen tot publiekrechtelijke orga nen en dat de Sociaal-Economische Raad1 deze voorbereiding krachtig steunt. De militaire inspanning Dat de begroting voor het jaar 1952 niet alleen sluitend is, maar zelfs in een dekking van een. deel der uitgaven van de kapitaaldienst door middelen van de gewone dienst voorziet, moet onder de huidige om standigheden als het voldoen aan een gebiedende eis worden voor zien. Militaire werken zijn niet ren dabel. De staatsschuld is reeds ab normaal hoog. Bovendien is het wenselijk de krappe kapitaalmarkt zoveel mogelijk voor dringende be hoeften van de lagere publiekrech telijke lichamen en van het parti culiere bedrijfsleven te reserveren. De bijdrage die van ons land in het kader van de militaire inspan ning van de Westerse wereld wordt verwacht, stelt zware eisen aan de schatkist en noopt tot beperking van uitgaven, die onder normale om standigheden als wenselijk zouden worden beschouwd. Hoe groot ech ter ook de offers zijn, welke ons volk bereid is hiervoor te brengen, vast staat dat in het bijzonder met het oog op de betalingsbalans db verdere uitvoering van het militaire vierjarenplan zonder buitenlandse financiële hulp bezwaarlijk zou zijn te volbrengen. Verdediging van de beschaving Waar grote krachtsinspanning wordt gevraagd voor de verdediging van onze beschaving, zullen ook de geestelijke waarden zelf levend moeten worden gehouden. Dit geldt in het bijzonder voor de jeugd, die ook in deze verwarde tijden haar vertrouwen in de toekomst niet mag verliezen. Vernieuwing van ons on derwijsstelsel dient met bekwame spoed te worden bevorderd. De voorzieningen, die in een algemene nota hierover zijn geschetst, zullen nader worden ontwikkeld en in wet telijke regelingen worden beli chaamd. Met het oog op de toegenomen be tekenis van de techniek in onze be schaving, zullen meer dan voor heen de algemene vorming, de be vordering van de handvaardigheid en het technisch onderwijs nauwlet tende zorg vereisen. Aan de wetenschap zal bijzondere aandacht worden geschonken, ook om de internationale positie van ons land te versterken. De Sociaal-Economische Raad heeft op verzoek van de regering advies uitgebracht over de econo mische gevolgen van de invoering der Werkloosheidswet, Dit advies is thans in overweging. Toeneming emigratie gewenst In verband' met de snelle bevol kingsgroei is naast de industrialisa tie toeneming van de emigratie zeer geweest. Zij vertoont reeds een sterk stijgende lijn. Met het oog daarop dient de organisatie van de emigra tie te worden verbeterd, mede door regeling van de samenwerking tus sen het Rijk en daartoe geëigende maatschappelijke organisaties. Een' daartoe strekkend wetsontwerp is bij de Staten-Generaal ingediend. Het streven van de regering is er op gericht de Noodwet Ouderdoms voorziening te vervangen door een wettelijke verzekering. Een voorontwerp Ziekenfondswet is reeds bij de Sociaal-Economische Raad aanhangig gemaakt voor ad vies. Ook overigens heeft de zorg voor de volksgezondheid bijzondere aandacht. In het algemeen blijft deze zich gunstig ontwikkelen. Ten aanzien van voorzieningen in de sector van het verkeer en de waterstaat dwingen de tijdsomstan digheden tot verdere beperking van investeringen, die nog uitstel gedo gen. Naast do uitgebreide normaio arbeid op deze gebieden vinden ech ter ook belangrijke nieuwe werken, als b.v. de drooglegging van de Oos terpolder, voortgang. Ook de omvang der bouwnijver heid ondervindt do terugslag van do noodzaak om investeringen te be perken. In het bouwprogram voor het komende jaar is gerekend op do bouw van 40.000 woningen. Het zal van het grootste belang zijn indien binnen het kader der financierings mogelijkheden het aantal kan wor den opgevoerd. De Overzeese Rijksdelen Aangaande de voorbereiding van het overleg voor de vestiging van de nieuwe rechtsorde van het Konink rijk, heeft de Nederlandse regering contact opgenomen met de landsre geringen van Suriname en de Ne derlandse Antillen. Voor dit overleg zal een conferentie worden bijeen geroepen zo spoedig als een deugde lijke voorbereiding dit toelaat. In de Nederlandse Antillen is de interimregeling in werking getreden alsook de eilandenregeling, waar door de eilandengebieden zelfstan digheid verkrijgen ten aanzien van 'de verzorging van eigen locale aan gelegenheden. Aan de opstelling van' een ontwikkelingsplan voor Surina me wordt met voortvarendheid ge werkt. Het stemt tot voldoening, dat met de uitvoering van de plannen tot in poldering van een gedeelte van het zomede met de uitvoering van de kustgebied van het district Nickerie projecten van het Welvaartsfonds goede vorderingen worden gemaakt. Uit hoofde van zijn verantwoor delijkheid voor Nieuw-Guinea zal Nederland zijn plichten nakomen ten aanzien van de geestelijke en materiële verheffing en de politieke ontwikkeling der bevolking. „Een uitgebreide taak" Ook dit jaar wacht U een uitge breide taak. Naast de reeds aan hangige en in uitzicht gestelde wets ontwerpen, de veeleisende begro- tingsarbeid en de internationale vraagstukken, waarmede de Staten- Generaal meer dan vroeger in aan raking komen, zal een herziening van de Grondwet, zij het van be perkte strekking, uw aandacht vra gen. Het gebruik van radio op de scholen Do Minister van O. K. cn W., heeft do gemeentebesturen gowezen op do mogelijkheden die do Lagor Onderwijs wet 1920 biedt mot botrokking tot do aanschaffing van schoolradio. Hij moent dat deze mogelijkheden parallel dienen te lopen mot die, wolko ten aanzien van het bijzonder onderwijs bestaan. In do tegenwoordigo tijdsomstandighe den zegt hij is do aanschaffing van een radio-iostallatio kostbaar. Mocht niettemin daartoe in con in- cidcnteol geval mot toestemming van Gedeputeerde Staten worden ovorgo- gnan, dna behoort naar zijn mening hot bijzonder onderwijs op gclijko voet to worden behandeld. Aan do schoolradio als hulpmiddel bij hot onderwijs zegt do minister intnsson groto betekenis to hechten. Het gebruik hiervan verdient z.i. dan ook ernstigo overweging in allo go- vallon, dat do daaraan verbonden kos ten geen bezwaren van ovorwegendo aard opleveren. Veel ook wordt gevraagd van heel ons volk, veel aan persoolijke en fi nanciële lasten, veel tevens aan be reidheid tot nieuwe krachtsinspan ning. Ik doe daarvoor een dringend beroep op de eensgezindheid der natie. Als onze democratie zich in haar bestuursorganen en vertegenwoor digende lichamen krachtig, besluit vaardig en rechtvaardig toont, als in ons volk een ieder naar vermogen medewerkt aan het beschermen van de vrede en het handhaven van de vrijheid, aan het versterken van on ze geestelijke krachten' en aan de versteviging van onze economie en de verbetering van onze sociale ver houdingen, mogen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Met de bede, dat God uw arbeid en ons volk moge zegenen, verklaar Ik deze zitting van de Staten-Gene raal voor geopend. Vrouwen mijden niets zo zeer als het woordje Ja. In ieder geval zeggen ze eerst altijd nee. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Vrij koud weer Langs de Waddenkust aanvanke lijk harde, overigens krachtige tot matige Noordwestelijke wind; wis selend bewolkt met bijna overal en kele buien; weinig verandering in temperatuur. 20 Sept. Zon op 6.21, onder 18.46. Maan op 20.06, onder 12.41. Laatste Kwartier 23 Sept. DB OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL Jaarlijkse hoogtijdag in de Nationale historie H.M. Koningin Juliana heeft Dins dagmiddag voor do vlcrdo maal sinds Zij de troon heeft bestegen, de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede. Daartoe heeft Hare Majesteit zich, vergezeld door Z.K.H. de Prins der Nederlanden, te 1 uur van het Pa leis aan het Noordeinde langs de gebruikelijke weg: Noordeinde, Heulstraat, Kneuterdijk, Lango Voorhout, Korte Vijverberg, Bin nenhof in de Gouden Koets naar do Ridderzaal begeven. De plechtigheid in de Ridderzaal1 is telken jare een hoogtepunt in het staatkundig leven van ons land, een bijeenkomst, welke bovendien om geven is door de luister van het ce- remoniëel, dat er aan verbonden is. Maar hoe ruim deze schone zaal, midden in het huis van de natie ook is, slechts betrekkelijk weinigen bui ten de honderdvijftig leden der Sta ten-Generaal valt de eer te beurt haar bij deze gelegenheid te betre den, als het werk van het nieuwe zittingsjaar van het parlement een aanvang neemt. Schone stoet Voor de gelukkigen, die zich een staanplaats langs de weg hadden weten te verschaffen, een zitplaats op een der tribunes of een kijkplaats achter een der vele vensters, was er veel te zien, een glorieuze stoet, waarvan de Gouden- Koets met zijn kostbare last het middelpunt vorm de. Het sprookje van de Gouden Koets leefde weer en het is altijd weer schoner dan het verhaal, dat verteld werd1 door hen, die het ver leden jaar, of daarvoor nog beleefd hebben. Daar zijn de kleurige uni formen van do garderegimenten, waarbij zich dit jaar tevens voegt het gala-tenue der beredenen van het corps Rijkspolitie; daar is de feestelijke muziek en daar zijn do glanzend geborstelde paarden; daar zijn de vele vlaggen, die vreugde verkondigen en daar is de blijd schap van de duizenden langs de weg, die hun Koningin komen toe juichen tijdens de luisterrijke ge beurtenis. In de Ridderzaal In de zaal was een sobere versie ring met bloemen en planten aange bracht. Reeds vroegtijdig hadden zich hier velen met de leden der Staten-Generaal verzameld. Men zag er het stemmige zwart der he renkleding naast het goud en zilver van ambtsgewaden, fleurige toilet ten der dames en verscheidene uni formen. Onder de aanwezigen wa ren de leden van het Corps Diplo matique. De commissie van ontvangst be gaf zich naar de ingang van het ge bouw om H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins te ontvangen. Zo dra de komst van Hare Majesteit was aangekondigd, rezen allen van hun zetels op. De commissie bege leidde de vorstelijke personen naar de troon. Zodra de Koningin had plaats genomen sprak Zij de Troon rede uit. Na de rede weerklonk een „Leve de Koningin", dat door de aanwezi gen werd overgenomen. De com missie deed H.M. en Z.K.H. hierop uitgeleide. Nadat de leden der com missie in de zaal waren terugge keerd, werd de verenigde vergade ring gesloten. Langs dezelfde weg ging de Koninklijke stoet terug naar het paleis. DE CONFERENTIE TE OTTAWA Nederland voor opneming van Griekenland en Turkije Naar Maandag to Ottawa vorlniddo zoodon bij do besprekingen, wolko in dozo stad worden gehouden, do klcino landen van do N.A.T.O. moor zeggen- sohap in bclaugrijko poliücko beslissin gen hebben gevraagd. Canada zon hebben voorgesteld om in do N.A.T.O. iots ingang te doen vin den, dat lijkt op hot in hot Britso Gemenebest govolgdo systeem van voor afgaand overleg. Canada, Belgi6, Nederland, Luxem burg, Portugal, Noorwegen, IJsland, Denemarken en in mindere mato waar schijnlijk Italiö zijn do mogendheden mot minder zcggonschap in do twaalf leden tollcndo organisotio van hot Noordatlantischo verdrag. Do vertegenwoordigers van do „gro to drie" pleitten achtereenvolgens voor do opneming van Griekenland cn Tnr- kijo cn hiermede voor bot toovocgen tot do strijdkrachten van het pact van 'de 750.000 man sterko strijdkrachten van deze landen. De bolwerken van het pact zonden op deze wijzo verplaatst worden naar do grens van Zuid-Rusland en do grcnzoQ van Irak en Pcrzifl. Do Ncdorlandso minister Stikker ëtcundo in een verrassendo politicko veroudering hot voorstel van do „groto drio", aldus Reuter. Stikker zcide be grepen to hebben, dat Griekenland en Turkije zouden worden toegelaten op dezelfde basis als do andere landen van hot pact. Sommige der leden had don begrepen, dat Turkije een bevoor rechte positio gegeven zou worden. Mi- nistor Achcson diendo hot voorstel tot toelating in. In con raffinaderij von do „Shell" to Woodrivcr, in do Amcrikaanso staat Illinois, heeft een ontploffing plaats gevonden, waardoor acht personen zijn gedood, terwjjl 22 zwaar gewond wer den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1