I Bij het timmeren dit pakje... belaas «oms dat..: «haf alléén^ Radio GOED, BETER, BEST ORANJEBOOM BIER1 60ste Centrale Diaconale Conferentie Gereformeerde Kerk I.M. ..het blauwe pakje dat 9 van de 10 rollers men' j RADIO-PROGRAMMA Maandag 17 September HILVERSUM I. 402 M. 7 nieuws. 7.15 gram. 8 nieuws en weerberichten. 8.18 orgelspel. 8.45 gram. 10 „Voor de oude dag", cau serie. 10.05 morgenwijding. 10.20 voor de kinderen. 10.35 voor de vrouw. 10.50 voor de zieken. 11.35 gram. 12 accordeonorkest en solist. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 voor het platteland. 12.38 gram. 1 nieuws. I.15 voor de middenstand. 1.20 Roe meens orkest. 1.45 gram. 2 „Het ont staan van gebergten", causerie. 2.15 pianorecital. 2.45 gram. 3.25 „George en Margaret", hoorspel. 4.30 Resi dentie-orkest. 5 voor de jeugd. 5.30 gram. 6 nieuws. 0.15 militaire repor tage. 0.25 varia. 0.30 lichte muziek. 0.50 gram. 7 parlementair overzicht. 7.15 strijkkwartet. 7.45 regeringsuit zending: Landbouwrubriek. 8.00 nieuws. 8.05 actualiteiten. 8.15 „De Brug", declamatorium". 9.15 grom. 9.30 „Donkere wolken", causerie. 9.45 orgelspel. 10.05 cabaret. 10.35 gram. 11 nieuws. 11.15 nieuws in Esperanto. 11.20 sport. 11.25-12.00 gram. HILVERSUM H. 298 M. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8 nieuws en weerberichten. 8.10 sportuitslagen. 8.20 gewijde muziek. 8.45 gram. 9.15 voor de zieken. 9.30 lichte muziek. 10.05 gram. 10.30 morgendienst. 11 viool en piano. 11.25 lichte muziek. II.55 gram. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 orgelconcert. 1 nieuws. 1.15 lichte muziek. 1.45 gram. 2 school radio. 2.35 gram. 2.45 voor de vrouw. 3.15 gram. 3.30 sopraan en piano. I bijbellezing. 4.45 vocaal ensemble. 5 voor de kleuters. 5.15 orgelspel. 5.45 regeringsuitzending: „De histo rie van de mens op Java". 0 vrou wenkoor. 0.15 sportpraatje. 0.25 zi geunerkwintet. 6.45 boekbespreking. 7 nieuws en weerberichten. 7.15 „Volk en Staat", causerie. 7.30 gram. 7.40 radiokrant. 8 nieuws. 8.05 gram. 8.15 salonorkest. 8.45 „Djoeke Hil- berts", hoorspel. 10 orgel en viooL 10.45 avondoverdenking. 11 nieuws. 11.15-12 gram. Dinsdag 18 September HILVERSUM L 402 M. 7 nieuws. 7.15 gram. 7.50 dagope ning. 8 nieuws. 8.15 gram. 9 mor genwijding. 9.15 gram. (9.30-9.35 wa terstanden). 10.50 voor de kleuters. II „Hoe en waar worden onze gees teszieken verpleegd? Het lijden en leven van onze geesteszieken in de inrichtingen". 11.30 voor de zieken. 12 orgel en zang. Nationaal pro gramma: 12.30 nieuws en land- en tuinbouw. 12.45 gram. 1 reportage van de opening van de Staten-Gene raal. 1.10 Troonrede door H.M. Ko ningin Juliana in de Ridderzaal te 's Gravenhage; daarna: reportage van het vertrek van H.M. de Konin gin (einde Nationaal programma). 1.40 gram. 2 voor de vrouw. 2.15 gram. 2.30 radio-philharmonisch or kest, vrouwen- en jongenskoor en alt. 4.15 gram. 4.30 voor de jeugd. 4.50 kinderkoor. 5.20 Promenade-or kest. 5.50 militaire reportage. 6.00 nieuws. 6.15 pianospel. 6.30 R.V.U.: „Modern maanonderzoek". 7 dans muziek. 7.15 Parijs spreekt tot U. 7.30 gram. 7.45 „Geestelijke weer baarheid", causerie. 8 nieuws. 8.05 actualiteiten. 8.15 amusementsmu ziek. 9.15 De Antwoordman. 9.30 al lerlei. 9.35 operamuziek. 10.15 in strumentaal trio. 10.45 buitenlands overzicht. 11 nieuws. 11.15-12 gram. HILVERSUM H. 298 M. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 instrumen taal septet. 7.45 morgengebed en ka lender. 8 nieuws en weerberichten. 8 15 gram. 9 voor de vrouw. 9.35 „Lichtbaken", causerie. 10 voor de kleuters. 10.15 gram. 10.40 school radio. 11 voor de vrouw. 11.30 schoolradio. 12 Angelus. 12.03 Pro menade-orkest en solist. Nationaal programma: zie Hilversum I. 1.40 gram. 2 gevarieerd programma. 2.53 gram. 3 schoolradio. 3.30 „Ben je zestig?" 4 voor de zieken. 4.30 zie- kenlof. 5 voor de jeugd. 5.15 felici taties voor de jeugd. 5.45 regerings uitzending: „De Nederlandse Antil len als arbeidsmarkt". 0 voor de jeugd. 0.15 Metropole-orkest. 6.45 sportpraatje. 6.54 „Dit is leven", causerie. 7 nieuws. 7.15 actualitei ten. 7.23 „Hier is Europa", vaude ville-programma. 7.52 buitenlands overzicht. 7.50 gram. 8 nieuws. 8.05 De gewone man. 8.12 omroeporkest 8.50 gram.). 9.35 actualiteiten. 9.45 cembalogezelschap. 10.15 orgel concert. 10.35 „Gesprek met mijn zoon". 10.45 avondgebed en kalen der. 11 nieuws. 11.15 sport. 11.20-12 gram. Twee mannen verdacht van schaking aangehouden Door middel van advertenties trachtte rij meisjes te „engageren" De politie te Leerdam heeft de 61-jarige C. de Wagonuur uit Dord recht en zijn 40-jarige knecht 8. ge arresteerd, welke verdacht worden van schaking en enige andere zaken. De W. heeft in bladen, die te 's-Hertogeubosch en Middelburg verschijnen, advertenties geplaatst, waarin Gelderse dames een net meisje, Diet beneden de 17 jaar vroegen, dat tijdens de verhuizing f 5 per dag zou verdienen, terwijl een ouderloos meisje als dochter aangeno- mci zou kunnen worden. De adverten ties waren onder nummer en de brieven werden door de W., beter bekend als „Sjef de leugenaar", afgehaald. Hij kreeg zo contact met diverse werk zoekende meisjes, o.a. een 14-jnrig tneisjo uit Dordt en ecu onderwijzeres uit Eindhoven. Door do durf van een Loerdams meisje is de politie aldaar or thans in geslaagd de W. een strafbaar feit ten laste te leggen. Dit meisje, dat argwaan had opgevat, mcugde de politie iu de zaak, die haar vroeg „dc ken nismaking" voort te zetten. Zij werd ter persoonlijke kennismaking met de dame? uitgenodigd naar Bergen op Zoom te komen, aan welke uitnodiging zij voldeed, echter vergezeld van enige politiemannen in burger. De W. ont ving haar in Bergen op Zoom, als zaakwaarnemer en vertrouweling van do dames, doch deelde mede, dat de dames ia Terneuzen waren. Beide to gen toen naar Terneuzen, waar de ontknoping volgde. Toen de W. met bet meisje een eindje ging wandelen, werd het tijd voor de politie om in te grijpen. Het meisje zou n.l. gillen als het nodig was. liet hulpgeroep kwain prompt, toen beide onder een brug moesten schuilen voor de regen. De W. ou zijn helper S. zitten thuiis in arrest. De politie zoekt nu naar de dames van Dernburg, die de W, opdracht zou den hebben gegeven om por advertentie meisjes te engageren. De W. beweerde dat dc dumes naar Nijmegen zouden verbuizen, doch dat zij thans met vacantia waren in Middelburg, Vlissin- geii, Goes of Zierikzce. Ingezonden mededeling Het was weliswaar niet zon ge wichtige zaak waarvoor we kwa men, maar het vereiste toch enig praten, dat na de bekende koetjes en kalfjes en dat het koeler was geworden, zeker wel op dreef zou zijn gekomen. Maar de radio stond aan en dat maakte de situatie nog al ingewikkeld. Een lichte stem mingsmelodie op de achtergrond van het gesprek, ware overkomen- lijk geweest. Maar die radio had na de naïviteit van een enthousi aste sportverslaggever en de Ra- detskymars gloeiende lampen ge kregen en sproeide een volumi neuze klankenrijkdom tussen de woorden van het gesprek. Het werd allengs een zondvloed van lawaai, zodat een vriendelijk kopje thee een welkom intermezzo was. Toen drong het daverend geluid geheel onbelemmerd in de oren der aanwezigen. Er school enige logica In onze overweging, dat een der huiselijke gezaghebbers nu toch wel zou ingrijpen en het lawaai met het knopje afsmeren. Maar niets gebeurde, althans wat ge- luidsverminderend werkte. Met de stem van een kapitein op een zeil schip hebben we daarna de bijzon derheden van het bezoek boven de radio-orkaan uit geloeid. In ons was de gedachte aan een tomahawk, die het toestel zou kunnen klieven. De spaanders zouden overal heen- vliegen en dan zou de rust intre den, de stilte, die een gesprek mo gelijk maakt. Maar met een on scherp zakmesje als enig wapen in de rechterbroekzak weet men zich te zwak voor een dergelijke kracht dadige operatie. De kern van het verhaal zal de gastheer op de on stuimige radiogolven wel bereikt hebben. Steelse blikken op deze schetterende zenuwbreker hadden geen succes. Gedompeld in het to- nenbassin van een machtige ouver ture zijn we schielijk gevloden. Bij de voordeur staande zei een niet ontijdige pa tegen zijn echtvrien din: ,jxt die radio toch af, je kunt geen woord verstaan". Na deze levenswijsheid werd de deur gesloten. Door het raam was te zien, dat ma een breiwerkje han teerde en pa in de krant dook. Net zo kalm en rustig als in de tijd van de trekschuitzonder radio. Jaarvergadering Stichting „Vrederust" Woensdag a.s. zal te Bergen op Zoom de 47ste jaarvergadering van de Stichting „Vrederust" worden gehouden, voorafgegaan door een bidstond, waarin hoopt voor te gaan Ds. G. N. Lammens, Ger. predikant te Heinkenszand. Er zullen vijf be stuursleden worden gekozen en Zr. M. van Krtfk uit Noordwijk-Binnen zal spreken over „Het gelukkige le ven van het zwakzinnige kind", Medewerking wordt verleend door de Chr. zangverenigingen „V.Z.O.S." uit Oosterland, „Soli Deo Gloria" uit Noordgouwe" en „Eén Naam is onze hope" uit Nieuwerkerk, onder leiding van dhr. Joh. Schouls uit Zierikzee. Deze zullen ook gezamen lijk optreden waarbij o.a. Psalm 150 zal worden gezongen. ONDERWIJS Examens Stenografie en Machineschrijven Op het 30 Augustus door de Stich ting voor Stenografie en Machine- schrijven te Bergen op Zoom ge houden examen slaagden o.m. voor stenografie 100 lettergrepen: de da mes Janny de Box en Rina van Dix- hoorn te Zierikzee, Truus Kuyper te Ouwerkerk en de heer M. Flikweert te Nieuwerkerk. Voor het diploma machineschrij ven slaagden: mej. Neeltje Kik te Bruinisse en de heren Wienus G. Krijnse Lokker te Dreischor, Adri v. d. Cingel, Daan Kik en Wim Dorst te Nieuwerkerk, Toon v. d. Cingel te Noordgouwe, Mars H. v. d. Maas te Noordwelie, de dames Lien Berre-' voets, Leoni Lindhout, Riet v. Velt- hoven en de heer Leo Kosters te Zierikzee. Mej. v. Velthoven en dhr. v. d. Maas verwierven een aanteke ning op hun diploma voor snelheid. Ons eiland boekte op dit examen weer een mooi succes, daar er van hier niemand afgewezen werd. Allen genoten hun opleiding van de heer K. Koetsdijk, leraar Steno-typen, via de Stichting Handelsonderwijs „Zie rikzee". Bij beschikking van de minister van Onderwijs is wederom benoemd tot tijdelijk leraar aan de afdeling R.H.B.S. van het Openbaar Lyceum te Zierikzee, de heer J. M. Luijke- naar aldaar. huishoudelijke vergadering van het co mité Centrale Diaconale Conferentie vooraf. Uitvoerig werd hierop een rap port van de studiecommissie Kinder bescherming besproken. De conclusies van dit rapport werden aanvaard. Een van die conelusios houdt in dat bin nenkort zal worden overgegaan tot de oprichting van een nieuwe organisatie der Gereformeerde Kinderbescherming. Ned. Herv. Kerk Ds. A. K. Straatsma met emeritaat Aan Ds. A. K. Straatsma, oudste dienstdoende predikant te 's Gra venhage, is, wegens het bereiken van de 05-jarige leeftijd, met ingang van 7 October a.s., emeritaat ver leend. Ds. Straatsma, die op 5 October 1880 te Biervliet werd geboren, aan vaardde op 27 April 1912 het ambt te Eikerzee. Vervolgens diende hij de gemeenten Oosterzee en Echten, Zandvoort en 's Gravenhage (sinds 1929). Ds. Straatsma is een uitne mend kanselredenaar en geniet be kendheid als radiospreker en schrij ver van verschillende boeken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam-Charlois: L. D. v. Dijl, Koudekerke. Aangenomen naar Nisse: cand. J. v. Ooyen, Breda. Bedankt voor Hellouw: R. W. Steur, Ouddorp. Geref. Kerk Beroepen te Hoogvliet: P. J. S. Barends, Raard (Fr.). Aangenomen naar Aardenburg: cand. L. Ringnalda, Ermelo. Bedankt voor Wons; cand: L. Ringnalda, Ermelo. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Enschedé: H. W. Eer- land, Lisse; te Kampen: A. C. Noort, Nieuwe Pekela Geref. Gemeente Tweetal te Ederveen: F. Mallan, Bruinisse en H. v. Gilst, Elspeet. Bedankt voor Veenendaal: Chr. v. d. Woestijne, Barneveld; voor Vlaar- dingen: H. v. Gilst, Elspeet. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Nieuwe organisatie kinderbescherming Provinciale arbeidsbureaux Met ingang van 1 Januari 1952 zullen do 24 Gewestelijke Arbeids bureaux in ons land worden ver vangen door 11 Provinciale. In Zee land komen arbeidsbureaux te Mid delburg (tevens zetel van het Provin ciaal Arbeidsbureau), Goes, Zierikzee (met bijkantoor Tholcn) en Terneuzen. Voor Zeeland is als provinciaal direc teur aangewezen dc heer J. C. Cor- ver te Vlissingen, thans directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Burgerlijke stand van Zierikzee Geboren7 Sept. Rudi Mnrinus Ge rard, z. v. Marinus C. Walraven en Snrn Maria do Puit* 5 Sopt. Jacobus Johannes Marin, z. v. Cornells J. Sim mers en Irma S. llooscn; 11 Sopt. Lcen- dert Mathijs, z. v. Lccndcrt Barrevoets en Maria B. Duinc. Overleden: 0 Sept. Pieternclla Wes- dorp, 82 j., weduwe van Abraham de llijke. Een 600-tal diakenen cn enkele maat schappelijke werksters van dc Geref. Kerk zijn dezer dagen te Amsterdam bijeengekomen ter bijwoning van de 60e diaconale conferentie, welke geleid werd door dr. J. W. Noteboom. Nadat enige felicitaties waren uitge sproken, hield prof. K. Dijk uit Kam pen een rede, getiteld ,,De dienst der barmhartigheid". Daarin gaf 6pr. een principiële beschouwing over dc be tekenis en de omvang van dc taak der diakenen. Prof. dr. S. U. Zuidcrna sprak over „Taak en grens van onze diaconale arbeid". Dczo inleider be toogde o.a. dot deze arbeid de dienst der barmhartigheid in Christus' Ge meente moet zijn, omdat do verleende hulp anders zo gemakkelijk overgaat in philontropio, d.w.z. „algemeen men selijk liefdebetoon". „Wat in do col lecte op Zondag gegeven wordt, moot van andere aard zijn dan wat wc bij een straatcollecte voor een goed doel nffltnon", zcidc spreker. De sociale gerechtigheid Naar zijn oordeel verdwijnt bij so ciale gerechtigheid het karakter dor hurmhartigheid: op dat terrein bestaat er geen diaconale roeping. Slechts de gelovigen, de uitverkorenen van Chris tus, mogen recht op barmhartigheid laten gelden. „Diaconale arbeid kan niet tot zijn recht komen en moet vervallen in betoning van sociale ge rechtigheid dan wel philantropie", zo vervolgde hij, „wanneer deze zonder onderscheid eis van recht wordt voor gelovigen e n ongelovigen en derhalve wordt losgemaakt van dc mystieke band tussen Christus en dc Zijnen, aan wie hij het recht op barmhartigheid schonk". Diaconale dienst en Staat Daar stond tegenover, dat buiten do diaconie om ook gemeenteleden uit eigen i nitinticf, niet-ambtelijk, in per soonlijke dienst der barmhartigheid kunnen optreden. Zulk optreden die nen de diaconieën te stimuleren. Prof. Zuidoma sprak tenslotte nog over een bedreiging van de diaconale dienst door de Staat, zodra die een totalitair karakter krijgt. Zulk een staat „deelt zichzelf de wondere dienst van het recht der barmhartigheid too". Spr. waarschuwde voor do gevaren van do anti-Christelijke staat, die begint mot de ondermijning en verdelging von de gemeente van Christus en dan zo snel mogelijk het ambtelijk diaconaat opruimt. Na doze rede hoorden de aanwe zigen „stemmen uit de diaconale prac- tijk aan". Aan do jubileumconferentie ging een Wetenschap en Techniek Zware olie en kanker In een artikel in het Britse tijd schrift „The Lancet" schrijft Handley Howell, werkzaam op de radiologische afdeling van bet ziekenhuis van Wes- ton-Supcrmarc (Somerset) over samen hang tassen het toenemend aantal ge vallen van longkanker en het toene mende gebruik van zware olie als brandstof. „Bceds lang weet men, dat minerale oliën kankerverwekkend zijn, hetgeen men naar mijn mening niet van plant aardige oliën kan zeggen", aldus de specialist. „Tabaksrook bevat plantaar dige oliën en waterdamp. Voorts die nen wij niet tc vergeten, dat aardolie in gebieden niet de grootste radio-ae- tivitcit voorkomt". Zware concurrent voor de gramofoonplaat Tefifoon in Nederland ingevoerd De tefifooncombinatie, een Duitse vinding, die in Duitsland reeds enige jaren opgang maakt, wordt thans ook in Nederland ingevoerd. Importeurs hebben te Amsterdam een demonstratie gegeven. De tefifoon is een vrij simpel gla zen kastje, waarin een cassette met een 16 mm. brede plasticband wordt geplaatst. Dc uiteinden van deze maxi maal 30 meter lange band zijn aan elkaar geplakt. Op deze band staan 56 groeven, ieder dus 30 meter lang. Mee een saffieren naald, die nagenoeg nimmer behoeft tc worden vervangen, kan muziek, zang c.d., die van te vo ren op de band is opgenomen, worden gereproduceerd door een clectrische luidspreker-installatie, dus bijv. ook door een normaal radiotoestel, waarin een pick-up installatie is opgenomen. Hot voordeel van deze tefifoon (het woord is afgeleid van telefilm) is, dat men onafgebroken kan luisteren naar een concert van ongeveer een uur. Dit voorkomt hot platen wisselen op een clectrische grumofoon. Voor cofé's octekent het, dot de kostbare automa tische platcnwisselinstollatics overbodig worden, zo vertelden do importeurs. IJe Engelse ambassadeur in de Sow- jet-Unie, Sir David Kelly, heeft 'n on derhoud van andcrholf uur gehad met de Russische minister yin Buitenland se Zaken Wysjinsky. Na afloop ver klaarde Sir David, dat de besprekin gen in een zeer hartelijke sfeer waren verlopen en dat zij betrekking hadden op verscheidene aspecten der Brits- Bussischo betrekkingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 3