Zierikzeesche Nieuwsbode ttDe Magneet" OPENING Bezinning Stad en Provincie Openbare Verkoop AESLUITING SUCCESJES KAAS Het meest gelezen blad leerlingen A. S. FLIKWEERT li ruin en verweerd stond een trekker te wachten bij de boot. liet tal misschien de lautste niet ztfn, want er zijn altijd mensen, die de stilte van net naseizoen prefereren buven de rumoerigheid van het volle zomerseizoen. Maar hij Is toch wel een van de laatsten ge weest. De trekkers en de meer com fortabelen zijn gekomen en gegaan, van dichtbij, maar ook van veraf. Langzamerhand zijn ze weer ver trokken, de een na de ander. Komen en gaan Is altijd het de vies van seizoenen en mensen. Het silhouet van die laatste trekker te gen de grijze, al wat verdonkerde avondhemel, herinnerde ons daar aan. Begin en einde van een men senleven bewegen zich tussen die belde polenkomen en gaan. Het komen la doorgaans doortrok ken van de spanning voor het on bekende, de sensatie van het nieuwe. Het gaan draagt een men geling In zich van meer weten en een licht bedroeven over de be trekkelijkheid der dingen. Als het gaan, het vertrek een mens brengt tot beter inzicht In de samenhang der dingen en tot een dieper schouwen In het levensmysterie, was het komen waardevol. Als al leen spijt het vertrek omgeeft, was de komst tevergeefs. Reeds tevoren stemt dit stille weten het doen en denken mild. Er zijn soms oude mensen, die de onlosmakelijke samenhang tussen het komen en gaan begrijpen. Zij zl/n achter de zin van deze aardse wisselwerking gekomen en zijn niet begaan over hun onontkoombaar vertrek. Zij transformeren het aards onvolkomcne, de tijdelijkheid en de betrekkelijkheid in een bui- tentljdelijke verhouding, niet ont worpen aan de wetten van het ko men en gaan. Dat ia ecti levens wijsheid die vele fibsofen getracht hebben in hun formuleringen te frijpen. Maar veelal stonden zij iervan te ver af. Zij zagen zelden de zin en de wetmatigheid van het komen en gaan of zij weigerden zich aan het onontkoombare te on derwerpen. Komen en gaanhet zijn twee duidelijke levensmomenten, die de oude dichter voerde tot zijn levens wijsheid „ijdelheid der ijaeiheden". Een jachtige tijd met iedere dag nieuwe plannen, nieuwe sensaties, nieuwe teleurstellingen en nieuwe hoop, voert dikwijls heen over deze allerbelangrijkste levensbezinning. Die trekker, die wat afwezig in de verte over het leigrijze water stond te kijken, herinnerde ons er aan. Maar er is altijd wel een illustratie in het leven van het komen en gaan. Men behoeft niet naar voor beelden te zoeken. Het leven is er col van. Mensen, geslachten, col ken, stelsels en culturen, ze komen en gaan. In de bezinning echter ligt de troost besloten over deze nood wendige opeenvolging, over de on losmakelijkheid van de komst, die spanning brengt en hoop en het vertrek, dat altijd onze tijdelijkheid in herinnering roept. M.C.D.-revuegezelschap voor de radio 1 Naar wij vernemen worden onder handelingen gevoerd tossen do AVBO en het MCD-rovuegezclschap voor een optreden, dat door do radio zal wor den uitgezonden. Het optreden van hot gezelschap zon in do Concertzaal te Zierikzee plaats vinden op 26 October on worden gerolayeord op Dinsdag 30 October cLa.v. Hot programma in do Concertzaal zon deels door AVRO- artisten worden verzorgd, terwijl het plaatselijk rcvnegezclschap daarop dan een aanvalling geeft. Van de zijd© van do AVRO ia evoneena geïnfor meerd naar do mogelijkheid, dat ook een eigen orkestjo medewerking ver leent. Hierover zullen nog onderhan delingen worden gevoerd. Het Carillon Do vreomdo klanken, dio van het carillon afdalen hebben menigeen doon vragenof na t)o nionwo voluurso on fcolfuurso melodieën zijn opgezet. Dit is echter niet hot goval, Er is nog geen sproke van molodioön. Dczo zullen weer bestaan uit bokondo volkswljsjcs, die vnndnng op do apcol- tromraol worden uitgezet. Do wonder lijke klankonmcngolmocs fa ontstaan, doordat do spccltrommol chromatisch fs gelegd Hot gcbolc gamma lag n.l. door elkaar, hetgeen tot moeilijkhe den aanleiding gaf. Wanneer bot dra- dcnsystcom nu afdoende gerepareerd blijkt, tal het oorillon weer „normaal" ganrj dooft Chr. kantoorbedienden organiseren zich Op een in het Ned. Hert. Verenl- gingsgebouw alhier gehouden vergade ring, waarop ook enkele hoofdbestuur ders aanwezig wareu, is opgericht eert afdeling Schouwen en Duivefaud van du Ned* Vereniging van Chr. Kautoor- en Handelsbedienden. Reeds traden 19 loden toe, welk aantal nog voor uit breiding ^vatbaar Js* In bet bestour werden gekozen de beren i Hl vj dl Woest ij ne, voorzitter) A. Din; secret^ ris en J. Soman, penningmeester. Nieuwe groenten' en fruitzaak ln de rij van zaken, dio do laatste tijd nieuw geopend of verbouwd-ber- opend zijn, kunneo we thans noemen de groenten- en fruitwinkel, dio do beer J. Soman in do Visstraat hoeft geopend. Goed gesorteerd ia diverse artikelen, welko do gezondheid ten goede komen, voorziet deze zaak in het centrum dor «tad zeker iu een behoefte. DREISCHOR Donateurawervinga-campagne van „Crescendo" Op do jongato gehouden bestuurs vergadering van kot Harmoniogezol- sohap „Crescendo" kwuiu ia bot bij zonder de financiële positie ter sprake. Deze bleek do laatste jaren, door re paraties dor instruinonton, aankoop muziek en salaris directeur, steeds moeilijker to ziju geworden, zodat zij thans gerust „zorgelijk" raag hetoa, to moor daar do iukomston niet ho ger werdoa. Do gemeentelijke subsi die, waarvoor hot gezolsohap overigens zeer dankbaar is en welko vou 1920 dateert, bleef steeds op hetzelfdo peil, do workondo loden botalcD een wokej lijkso contributie van dertig cents ea hot aantal van ruim 100 kunstmin nendo leden (donateurs) vortooudo woiH nig of geen stijging. Iu verband met oen en ander werd besloten to trachten hot aantal do'-l natenrs te vergroten. Dit wil tnon trachten door tijdons con muzikale rondgang do nog niet aangesloten in? gezotoncn te bewegen zich als con-< tribuerend lid op to geven. Rocdfl eed 50-tal jaren heeft „Crescendo" bijgd-< dragon om verschillende festivitciteri aan hun dool te helpen beantwoorden en het wil gaarne, onder bekwame leiding, zich verder muzikaal ontwikJ keleu en zodoeudo boar naonf eer aan? doen. Daarom is een dringend beroep op allen dio nog geen donateur van „onzd muziek" zijn, zich als zodanig op te geven, zeker op zijn plaats. Als wel varende landbouwgemcente dient Drei- schor over een goed en bloeiend mu-< ziekgezelschap te beschikkea, wat ook de onderlinge waardering en samen-' werking ten goede zal komed. OUWERKERK Schade aan vrachtauto Een vrachtauto van do firma v. di Wekken to Zierikzee, welke grond ver-; voerde bij de werkzaamheden aan do verbetering van het „Qennekenspad'3 alhier, bekwam ernstige materiële scha de. Eén der rijplaten sloeg bij het oprijden omhoog en veroorzaakte ecii groot gat in de benzinetank. RECHTZAKEN Gemeente Apeldoorn krijgt een ton boete Zij bouwde een school «rader ver gunning Voor de Economische Kamer van do rechtbank te Zutphen, die daarmede tevens haar bestaan, gevolg van de per 1 Mei j.l. van kracht geworden wet op economische delicten, inlniddo, heeft Dinsdag do gemeente Apeldoorn terechtgestaan wegens het zonder schriftelijke goedkeuring van bet daar toe bevoegde gezag doen bouwen van een openbare lagere 6chool aan do Oud-Beckbergerwcg aldaar. Waar hot hier ccn derdo dcrgelijko overtreding i n snccessio betrof, oisto de Officier van Justitie, mr. W. J. Stam, dio in zijn scherp roquisitoir dit geval diep beschamend noemde, een zeer hogo straf, t.w. eca bocto van f 100.000. Togen de directeur van de dienst van gemeentewerken, ir. T. R., dio namens B. en W. de aanbo- steding had gchonden en do bouw had gegund, werd f 200 boeto geëist of drie mnanden hechtenis, alsmede een voorwaardelijke gov.str. van drio maan?, den mot een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over 14 dagen. Landbouw en Veeteelt Tentoonstelling Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" Dinsdag werd in do Veehallen' te 's Hertogenbosch do jaarlijkse Na tionale tentoonstelling van de Ko ninklijke Vereniging „Het Neder landse Trekpaard" geopend, woar- voor weer grote belangstelling be stond. Zeeland was op deze tentoonstel ling ook weor goed vertegenwoor digd en talrijko Zceuwso paarden worden beieroond on wel 11 met eer- sto prijzen, 19 mot tweede, 19 mot derde, 31 met vierde, 32 met vijfde en 12 mot zesdo prijzen. In de categorie hengsten van 6 jaar en ouder (hoogte minder dan 1.85 m) behaalde Nico van Steges- hof van de Coöp. H.V..Eiland Tho- len" G.A. te St. Maartensdijk de lo prijs. In do categorie hengsten van 4 en 5 jaar, grote maat, behaalde Lambriek van St. Kruis, eig. J. der Weduwen te Korkwerve de 4e prijs. In de categorieën merriën behaalde de heer Jac. F. Brooijmans te St. Axwaland met zijn fokgroep de 2e prijs en verder 4 vierde prijzen, een vijfde prijs en 2 zesde prijzen. Een merrie van de heer G. M. Ge luk te St. Maartensdijk behaalde een 3e prijs en de heren Gebr. van Tilbeurgh te Oud-Vossemeer zagen twee hunner merriën bekroond met resp. een 4e en een 5e prijs. Dr Ir. Groenevcld belast met de zorg voor de paardenfokkerij Do minister van Landbouw, Visserij) en Voedselvoorziening, do boor 8. L. Mansholt, hooft Dinsdagavond iu hot Casino te Den Bosch aan oen maal tijd ter gelegenheid van do 19o Natio-j nalo Tentoonstelling „Het Nedorlandse Trekpaard" medegedeeld dat do voor- maligo Nederlandse landboawattochó in Hongarije, Dr. Ir. B. J. B. Groeneveld belast zal worden met do zorg voor de Nederlandse paardenfokkerij. Dit bericht werd met luide instemming van de zijde der fokkers van hot koudbloed begroet. Do minister was van oordeel, dat naast do zorg voor do motortraotio in do landbouwbedrij ven meer stean aan do trokpnnrdon- fokkorij gewonst is. Tovcns deelde do minister mee, dat hot H.M. do Ko ningin hoeft behaagd do beer R. Maze Sender, inspecteur-gonoral et chef du sorvico des Horos (etaatsstootorijou vou Frankrijk) to benoemen tot comman- dour in do Ordo van Oronjti Nossaft KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Elburg: J. Hovius, Hoogeveen. Geref. Kerk Beroepen te Edam: cand. G. Heij- erman, Varsseveld; te Epe: G. J. Grafe, Winschoten. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Leeuwarden: I. de Bruyne, Hilversum en M. Holtrop, Haarlem-C. Geref. Gemeente OOSTERLAND. Heden (Donder dag) avond half 8: Ds. G. Zwerus uit Middelharnis, Generale Synode Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. In de Dinsdagmorgen aangevan gen derde zittingsweek deed de praeses mededeling van een ingeko men telegram van dank van H.M. de Koningin voor het Haar gezon den telegram. De Synode heeft ver volgens de discussie over de kwstie van het verlenen van preekconsent aan studenten voortgezet. Zij ver wierp het voorstel van Ds. K. Doo- renbos om de besluiten van vorige Synoden in te trekken, omdat het woord door Dienaren des Woords moet worden bediend en de nood niet tot wet moet worden gemaakt, met op twee na algemene stemmen. Het voorstel van het presidium.- dat de studie nadelig wordt beïnvloed door rondpreken, waardoor het te kort aan predikanten eerder woTdt bestendigd dan weggenomen, waar om de besluiten van 1908 en 1914 behoren te worden onderhouden, werd aangenomen met 17 tegen 15 stemmen. Dit besluit zal 1 Januari 1952 in werking treden. Naar aanleiding van een schrijven van de vereniging van studenten in theologische faculteiten in Neder land inzake militaire dienstplicht van theologische studenten, sprak de Synode uit zich niet bevoegd te ach ten deze zaak te beoordelen, zulks overeenkomstig art. 30 der K.O. Ouderling C. C. de Vries te Nij- kerk rapporteerde over het rapport van commissie 3 inzake art. 52 der K.O. en de zendingsorde. Wat. de zendingsorde betreft zijn er ver schillende uiteenlopende voorstel len. Zo verzoekt de classis Amster dam vooralsnog art. 52 der K.O. blanco te laten en evenmin de des betreffende materie in afzonderlijke besluiten vast te leggen, maar deze aan de overweging der kerken over te geven. De commissie stelde aan de Syno de voor te besluiten: 1. de zendings orde op te heffen;, 2. het verzoek van do classis Amsterdam af to wijzen; 3. art. 52 der K.O. te vervangen en te doen luiden: „desgelijks zal van de arbeid der zending voor zover daartoe algemene bepalingen of re gelingen zullen nodig blijken in Ge nerale Synode worden behandeld"; 4. aan commissie 3 op te dragen dat zo aan de hand van de uit de ker ken afkomstige voorstollon de Sy node van advies diene over de al gemene bepalingen of regelingen, als bedoeld in het nieuw vastgo- ctclde art. 62 dor K.O. Do Synode besloot de discussie over doze zaak op te schorten. RJSL Kerk „Ooatpri es terhal p" Een groep van veertien Katho lieke Nederlandse studenten maakt thans als afvaardiging van de orga nisatie „Oostpriesterhulp" een reis door West-Duitsland om daar van nab(j kennis te maken met het werk ten behoeve van vluchtelingen uit bet Oosten. Oostpriesterhulp is een Neder lands-Belgische katholieke organisa tie, die zich ten doel gesteld heeft te helpen de geestelijke noden der vluchtelingen te lenigen. Zij brengt evenwel in toenemende omvang stoffelijke gaven naar de vluchtelin genkampen. In Steinau bij Fulda zal ïlb. Zon dag een kerkje van de daar nieuw gestichte vluchtelingenparochie wor den ingewijd, dat me hulp van „Oostpriesterhulp" is gebouwd. Do Nederlandse studenten zullen bij deze plechtigheid aanwezig zijn. Op eca bijeenkomst ran de Déi mocratiscbe partij heeft president Trd-j ruan verklaard, dat er f,verëebrlkké4 lijke dingen" zouden gebeuren als er een nieuwe wereldoorlog zou uitbreken. „Niemand kan zich een beeld vormen van do vernielingen door het gebruik van nieuwe wapeui, die do geheld beschaving zouden kunnen wegvagen", aldus de presldeut. Hij voegde (laar? aan toe: „Ik hoop dat we die wtt'? pens niet behoeven to gebruiken''. Amerikaanse ingeaiears tija er lef geslaagd een nieuwe lichtbron td eod? $trueren i een glazen plaat, did eett zacht schijnsel geeft als de plaat oo? der stroom wordt gezet. Dergeiyke lichtgevende panelen zouden zeer wei nig stroom gebruiken, tussen 66u on vijf jaar meegaan en iu vijf klouren geleverd kunnen worden. Het licht is eobtor niet sterk genoog om or bij te kunnen lezen, doch wel geschikt voor naambordjes, wijzerplaten oo lich tende muren en plafonds. ADVERTENTIES Oude voorraden uit de tweede wereldoorlog worden weer gebruikt Werkplaats in Japan levert 36000 voertuigen af Do otrijdkraohton in Koren gebruiken grote hoeveelheden materiaal dat na de twoedo wereldoorlog op GuamSai- pnn, do Philippijnon on elders in hot Vorro Oosten is achtergelaten, doch dnt vrij gemakkelijk weor bruikbaar ge maakt kan worden en van groto wanrdo is nu in Korea togen do commnnietisoho agressio opgetreden moot worden. Op do cilaudon in do Stillo Zuidzee ligt ongovccr 102.000 ton materiaal dat na in snel tempo weer geschikt wordt gemaakt om door het leger gebruikt to worden. Door een veelomvattend programma voor het borgen van dergelijk mate riaal is men er in geslaagd het pro- bloom van de bevoorrading van do strijdkrachten van do UNO in Korea op to losson. Daar komt nog bij dat terwijl een nienwo vrachtauto thans {7.000 dollar koet, men door een ach tergelaten vrachtauto uit do tweede wereldoorlog waarvan er op deze eilan den nog honderden staan te repareren en reviseren, voor ongeveer 1.000 doUar een bruikbaar vehikel heeft. Het ber gen van dit materiaal spaart dus veel geld. Do omvang von de werkzaamheden voor het bergen van materiaal blijkt wel uit het feit, dat een werkplaats in Japan 36.000 voertoigen heeft gere viseerd en afgeleverd. En dat in een andere werkplaats 250.000 aatobanden weer in brnikbare staat zijn gebracht. Walcherse autoriteiten be- zochten Schouwen-Duiveland Gisteren bracht dc Kring van Bur gemeesters en Secretarissen van Wal cheren een bezoek aan het eiland Schonwcn-Duiveland. Het gezelschap werd ten 6tadhnize ontvangen door burgemeester Schuurbcque Boeye. Mede aanwezig bij de ontvangst waree de gemeente-cecrcmrxs dc beer G. Grolle- man en de "gemeente-archivaris, de heer P. van Bcvcren. Het gezelschap bracht ook een bezoek aan de fabriek van de koninklijke „Zeelandia" N.V. Met autobussen werd na het bezoek aan Zierikzee, naar do Westhoek ge koerst, waar het gezelschap te Haam stede werd ontvangen door burgemees ter Boëll. SPORT KORFBAL Zondag 9 Sept. a.s. ho- r pen onze geliefde ouders behuwd- en grootouders i W. LEIJDEKKERS en ST. LEIJDEKKERS- BOS hun 30-jarJge echtver eniging te herdenken. Hun dankbaie kinderen, behuwd- en kl: In- kinderen Zierikzee, Betsie en Liesje Antwerpen, Simone, Edmon, h» Adrike en Wilfried k St. Antoniesdam 115 k Zierikzee w W*WW WfW Heden ging van ons heen onze geliefde moeder, be huwd- en grootmoeder Jacomlna Picternclla Maria van der Slikke in de ouderdom van. ruim 72 jaar. Renesse, J, van der Slikke A. van der Slikke-Kik Noordwelle, 5 Sept. 1951 Heden ging van ons heen, onze geliefde oudste zuster, behuwdzuster en tante Jacomina Pieternelia Maria van der Slikke in de ouderdom van ruim 72 jaar. Noordwelle, 5 Sept. 1951 Fam. van der Slikke van woonhuis, schuur en erf te Dreischor, Papeblok D 109, Vrijdag 7 September 1951 te 13.30 uur in „Hotel Slager" te Dreischor, en om 15.00 uur van vlasserij-inventaris aan Papeblok D 109, door Notaris VAN DEN ENDE te Zierikzee. gedeelte Provinciale weg Zie- rikzee-Renesse, tussen Klerks- weg en Pikgat, hmpalen 17-33, met ingang van Maandag 10 September 1951, gedurende vier maanden of zoveel langer of korter als noodzakelijk: moge blijken in verband met uit te voeren wegsverbete- ringswerkzaamheden. Zierikzee, 5 September 1951. De Districts-Ingenieur van de Provinciale Waterstaat, Ir. C. KONING Vermist op station Haam stede: Zwarte boodschappen tas met inhoud (d.cL 10-8-51). Vinder dezes wordt beleefd verzocht deze terug te bezor gen bij Wed. C. LANDMAN, Hogezoom 43, Haamstede. Voor hen die MachineschrlJ- ven kunnen bestaat thans de mogelijkheid om een hoger diploma te verwerven, n.l. het Unie Practykdiploma. Dit di ploma is ingesteld door sa menwerking van de grote Onderwijsinstellingen en de grote leraren-organisaties. Men zou dit diploma een di ploma typist-correspondent tunnen noemen. Om meer dan één reden is het alleszins aan bevelenswaardig dit diploma te behalen. De opleidingsduur is 3 maanden. De totale kos ten zyn slechts f 17,50. Ieder die van deze opleiding iets meer wil weten en van do kansen en mogelijkheden die dit diploma biedt, komen Za terdagmiddag, 8 September, om 4 uur in „Huis van Nas sau" te Zierikzee. Dhr. Koets- dijk zal dan nadere toelichting geven. Ook voor de opleiding Unie Practijkdiploma Steno typist (e). Hen die met machineschrijven willen beginnen worden de zelfde middag om half 3 ver wacht. Het Bestuur Stichting Handelsonderwijs „Ziorikzeo" Mevr. VRIESENDORP VAN RENESSE vraagt tegen 1 Oct. een net KEUKENMEISJE. Eenvoudig kunnende koken. (14 regels) f 1,-— per stuk Te koop: Eiken brandhout in iedere hoeveelheid. C. N. Botting, Schuddebeurs, telefoon 14. HEDEN van onze zaak ln AARDAPPELEN GROENTEN EN FRUIT Visstraat D 393 Beleefd aanbevelend J. SAMAN ZIERIKZEE Weet U dat wij onze melk betrekken uit de T.B.C. vrije stallen van A. den Boer, Haven hoofd 1 Ook een pittig stukje tijdens deze feestweek Beleefd aanbevelend J. A. v. d. SCHEE op Schouwen-Duiveland is de Mutaties lu het ELNJBLB.-bestuur Voor het cursusjaar 1951/'52 kunnen aan de De secretaris-penningmeester-com petitieleider van de Koninklijke Ne derlandse Korfbalbond, de heer L. D. Versluys, zal, na 24 jaar voor de bond te hebben gewerkt, zyn functie neerleggen. Op de jaarlijkse alge mene vergadering van genoemde bond, welke op Zaterdag 8 Sept. te Amsterdam wordt gehouden, zal, naar het zich laat aanzien, de heer J. van Driel als secretaris worden benoemd, terwijl de heer H. M. van Driel de plaats als bondsadministra- teur zal innemen. DUIVENSPORT P.V. „Do Gevleugelde Vrlondon" Dreischor Uitslag wedvlucht van uit Arlon. F. Roggeband 1, 6, 0, 12, 16 en 17) L. Fontoino 2 on 11) J. Quint 3, 7 on 9) I, Hogo 4, 5 on 10; A. v. Folitis 13) A. Ovorwool 14) Nt v. d^ Wcrf 15. Knmplocnsobnppon jongo duiven, lo kampioen V. Roggeband 525 p.') 2o kampioen J. Quist 3(10 p:j 3o kom-! pioen Fj Roggeband 3ZZ pi ^sgijb nog enkele geplaatst worden Muziekklasse Bt 6—10 jaar Dinsdag 5—6 uur Kleuterklasse leeftijd 3-5 jaar Donderdag 4-5 uur Aangifte leerlingen Schouwse Muziekschool 's Zaterdags in het Schoolgebouw aan de Noordstraat te Haamstede of aan het Schoolgebouw te Zierikzee. De Directeur, J. M. LUIJKENAAR - Tel. 338 voor Uw manufacturen, confectie, bedden, wollen, engewatteerde dekens, handweef- stoffen, vitrage, vloerbedekking, karpetten, Nleuwerkerk - Telefoon 55

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 3