DE Z1ERIKZEESCHE COURANT Geallieerde manoeuvres in Noord-Duitsland in September Verbetering der economische betrekkingen van Amerika en de Sowj et-Unie? Nederlanders zijn en blijven welkom in de Unie van Zuid-Afrika Conflict tussen «rood" San Marino en Italië beslecht Z1ERIKZEE SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENT! ÈN. PrIJi p«r 3 mod. hij vooruitbetaling I 4.29, p. w» 33 ct Lost* aummori 10 Ct Venchijnt toder* warkdag. Ad«rtonliopr3> 1 Set pw aim Succtti» (max ISmmJ minimum I V- p> (2u^ WAARIN OPGEKOMEN DINSDAG 21 AUGUSTUS 1881 17<37- tö89 No. 16888 108a Jncïgycg SEDACIIB EN ADMMSRAIIE i tango Knbolitrafl» A 171. TlariW^.. Pbslhtn ar t, en 32. Glrarelaiolagnh urory tltgsiBi ttV. DnjkknrQ voatl tajeonmaa rvv.-.— ty. MnKattrr—t A 171 OEFENING ..COUNTERTHRUST" Invai van de zijde van „Roodland" Zoals indertijd Is gemeld zullen van 14 tot 23 September in Noord- Duitsland geallicerdo manoeuvres gehouden worden in Noord-Duits land onder leiding van leger en luchtmacht van Engeland. Dit zul len de grootste en belangrijkste ge allieerde oefeningen worden sinds do oorlogaldus meldt Beuter. Sterke strijdkrachten van do V.S., Frankrijk, België, Nederland, Dene marken en Noorwegen zullen met drie uitgekozen Britse divisies in Duitsland mobiele operaties uitvoe ren op een breed front. De naam van deze operaties luidt „Counter- thrust" („tegenstoot"). Men wil hiermee onder meer de grootst mo gelijke samenwerking bereiken tus sen de landstrijdkrachten en de Britse bezettingsluchtstrijdkrachten. Twee kampen Do deelnemende strijdkrachten zullen over twee kampen worden verdeeld: „Roodland" en „Blauw- land". De grenzen tussen roodland „een machtig land, dat de laatste jaren een politiek van agressieve expansie heeft gevoerd" en blauwland lopen ongeveer tussen de Noord-Duitse havens Hamburg en Bremen. De strijdkrachten van roodland worden gevormd door de Britse tweede infanteriedivisie en Pamfletten dwarrelden op Oost-Berlijn Wereldjeugdfestival gesloten Het „wereldjeugdfestival" in Oost- Berlijn is Zondagavond met een bij eenkomst in de voormalige Berlijn- se „Lustgarten" besloten. Namens de twee millioen jongeren die het festival hebben bijgewoond, legden de aanwezigen de eed af „al le krachten in dienst van de strijd voor de vrede te stellen". De premier van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl, verklaarde, dat de Duitse jeugd „iedere militaire dienst voor het Amerikaanse imperialisme zal weigeren". Woordvoerder van de delegaties uit Rusland, Engeland, de Verenig de Staten, Frankrijk en China leg den er de nadruk op, dat zij alles zullen doen om de zaak van de we reldvrede en het geluk van de jeugd te dienen. Gedurende de demonstratie dwar relden honderden pamfletten op de „Marx-Engels-platz" neer. Deze wa ren afkomstig van ballons, die in West-Berlijn waren opgelaten. De verzetsbeweging in de Oekraïne Thans slechts gewapende ondergrondse strijd Generaal Tarasboelba-Borowetz, bevelhebber van de Oekrainse Na tionale Garde, heeft verklaard, dat in de Oekraine het verzet tegen de Sowj et-Unie op het ogenblik be perkt is tot een „gewapende onder grondse strijd". De 200.000 man, die over zijn van de formaties die in oorlogstijd, zowel tegen de Russen als tegen de Duitsers vochten, zijn door Russische druk niet in staat openlijk slag te leveren, aldus Boel- ba-Borowetz. Voorts verklaarde de generaal, dat twee millioen in de Westelijke we reld in ballingschap levende Oekrai- ners bezir "*ijn een „vrijheidslening" uit te sck ^*en om de verzetsbewe ging te steunen. Opvarenden van Duits jacht gered De Nederlandse kustvaarder „Pe- to" heeft drie mannen en twee vrou wen afgehaald van het kleine jacht „Dune" dat nabij Terschollinger- bank vuurschip in moeilijkheden verkeerde. Het jacht is afkomstig uit Ham burg. Het verlaten jacht maakte veel water en dreef af in Oostelijke richting. Do geredde bemanning werd door do „Peto" naar Delfzijl gebracht Amerikaanse, Franse en Deense contingenten, bijgestaan door een tactische groep van de RA.J1. De strijdkrachten van blauwland, „die een mogelijke inval van de zijde van roodland verwachten", zullen wor den samengesteld uit Engelse pant serdivisies en troepen van Neder land, België en Noorwegen, onder steund door verschillende andere legeronderdelen, vliegtuigen van do RJLF. en straalvliegtuigen. Dalai Lama weer in Lhasa Van officiële Tibetaanse zijde is Zondag te Kalimpong, in de Voor- Indische provincie Bengalen, verno men dat Dalai Lama, de zeventien jarige geestelijke en wereldlijke heerser van Tibet, die gedurende de inval door de Chinese communis tische troepen in ballingschap te Ja- toeng, aan de grens tussen Tibet en Sikkim, heeft verblijf gehouden, weer in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa teruggekeerd. Een vijf man sterke delegatie der Chinese communistische regering, onder generaal Tsjing-Woe, is even eens te Lhasa aangekomen. Geen Engete vlootbezoek aan Egypte Het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat het voorgestelde Britse vlootbe zoek „onverenigbaar is met de hui dige toestand". De woordvoerder deelde mee, dat een bezoek van twee Egyptische fre gatten aan Gibraltar om dezelfde reden is afgelast. Zoals gemeld' had Engeland het voornemen een vlootbezoek aan Alexandria en Port Said te brengen, welk bezoek echter afgelopen Maan dag werd afgelast, aangezien Egypte niet op tijd op het desbetreffende verzoek om toestemming had geant woord. De jeugd en de toekomst van Europa In een rede voor de bij de Lorelei verzame" 'a jongeren uit Europese landen heeft de Franse Hoge Com missaris in Duitsland, Frangois Pon- cet, verklaard, dat bet de taak van de Europese jeugd is om Europa zelfbewust te maken. Hij waarschuwde voor nationale hartstochten, die niets met vader landsliefde te maken hebben. ïpj vergeleek het toekomstige Europa met een symphonie-orkest, waarin alle instrumenten tot de harmonie van het geheel moeten meewerken. „Het vrije Europa moet een krach tige, scheppende energie ten toon spreiden, opdat zich eens de andere helft van Europa zich bij ons aan sluit", aldus Frangois Poncet, die te vens een beroep deed op Engeland om zijn „eilandengeest" te overwin nen. De laatste dogen wordt In gezag hebbende kringen te Washington ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid van een verbetering in de Amerikaans-Russische betrekkin gen. Dit optimisme is gebaseerd op een artikel in het Russische tijd schrift „News" onder de tittel: „Wel ke zijn de belemmeringen voor de uitbreiding van de Russisch-Amc- rikaanse handel?" De schrijver van dit artikel- be kleedt een hoge functie in het Rus sische Ministerie van Buitenlandse Zaken en is leider van de Ameri kaanse afdeling. In dit artikel wordt oun. het volgende opgemerkt: „De opening van de geweldige Russische markt voor de Amerikaanse uitvoer zou voor onbepaalde tijd iedere eco nomische crisis in de Verenigde Sta ten uitschakelen en dit land een on begrensde welvaart verzekeren." Amerika ln afwachting 7 '\it artikel is van Russische zijcu/^ éen vraagstuk opgeworpen, dat de economische kringen in de Verenigde Staten, die nog steeds le ven in de vrees voor een herhaling van da geweldige crisis van de der tiger jaren, sterk beroert. De van Russische zijde uitgespro ken gedachte opent voor de Ame rikaanse industrie de mogelijkheid van uitzicht op nieuwo afzetgebie den. In kringen van de Amerikaan se regering wordt echter tot dusver de mening uitgesproken, dat het ook bij deze jongsto Russische suggestie gaat om een onderdeel van het Rus sische vredesoffensief. Men wenst daarom de houding van de Russen op de conferentie van San Francis co en in de plenaire zitting van de Verenigde Naties af te wachten, voordat men zijn standpunt wil be palen. Toenadering tussen Moskou en Washington? In Amerikaanse industriële krin gen echter is men thans reeds bereid iedere gelegenheid aan te grijpen om een economische ontwikkeling mogelijk te maken. In dit verband heeft „Wallstreet Journal", dat reeds sinds lange tijd streeft naar toenadering tussen Washington en Moskou, onlangs ge schreven, dat de Sowj ets zich bij hun huidige vredesoffensief uitspre ken voor een vredelievend naast el kander leven van de beide econo mische stelsels. Natuurlijk worden deze verklaringen in het Westen' in het algemeen en in de Verenigde Staten in het bijzonder met twijfel ontvangen, doch het werkelijke ge vaar bestaat daarbij, dat wijzelf sceptisch zijn en het principe ver werpen. Het vredelievend naast el kander bestaan der beide econo mische stelsels is volgens het blad slechts mogelijk waaneer men in beide kampen werkelijk dit doel wil bereiken. Zo wordt de jeugd opgevoed in Tsjecho-Slowaklje Naar radio-Praag Zaterdag in een uitzending heeft medegedeeld, zul len speciale vergaderingen belegd worden voor ouders in Tsjecho-Slo- wakije, waarop hun zal worden dui delijk gemaakt, wat hun kinderen op school zullen leren. Zij zullen voorts gewaarschuwd worden, zich niet te bemoeien met de socialisti sche opvoeding hunner kinderen. Pogingen om de invloed' van do school te ondermijnen zouden „niet alleen schadelijk maar ook misda dig" zijn, aldus radio Praag,die cr aan toevoogdo, dat ook do onderwijl zers geïnstrueerd zullen worden. KONINGIN JULIANA BEZOEKT DE STICHTING HOENDERLOO. DÜVL Koningin Juliana heeft Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan do stichting Hoenderloo, waar voogdJjpupiiicn, regeringspupillen en kin- derrechterpupillen worden verzorgd. Aan de Koningin werden door do voorzitter van het bestuur der stichting, Mr. M. B. van der Werk, enige door de jongens zelf vervaardigde geschenken aangeboden. Maar de emigranten moeten een vak kennen k In. een gesprek met G. Ralner El- Naar schatting van mr. Ellis zou lis, hoofdredacteur van de „Rand Zuid Afrika deze opmerking hield Daily Mail", een Engels ochtend- verband met het Unesco-rapport dat blad in Johannesburg, Zuid-Afrika, sprak van 6 millioen Europese emi- heeft deze journalist zich uitgelaten granten in de komende 5 jaar in over de emigratiemogeiykheden vijf jaar tijch 100.000 Europeanen naar Zuid .Afrika. kunnen opnemen. „Maar men be- Mr. Ellis maakt een zakenreis schouwe dit niet als een officieel naar Londen en prefereerde een getal, het is zuiver een schatting", ELLJüL-vliegtuig boven iedere ande- zo voegde hij er haastig aan toe. re mogelijkheid om de lange reis te „Zuid Afrika", zo vervolgde hij, maken. „En omdat ik toch in Am- „is een land, dat zeer op Engeland sterdam aankwam, wilde ik niet de was ingesteld, doch zich thans van kans missen iets van uw land te Engeland tracht los te maken. In zien, dus blijf ik een dag over en die geest moet men ook de beper- vlieg opnieuw met de K.Ti.M. naar kende bepalingen voor de immigra- Londen" tie zien. Nederlanders zijn en blij- Mr. Ellis zeiöe: „Mits zij een vak ven echter welkom en blijken zich kennen, bij voorkeur een technisch ook thuis te voelen in de Unie". beroep, zijn de Nederlanders van ganser harte welkom in Z.-A£rika". Vooral gebrek aan technici „Afrika heeft gebrek aan machi- nisten, mijnbouwkundigen, ingeni- P° Amerikaanse bezettingsautori- eurs, telegrafisten, marconisten, ra- teiten hebben toestemming gegeven dioexperts, M-T.S.'ers en zelfs gedi- zestig pantserwagens uit de reser- plomeerden van de ambachtsscho- ves van ket Amerikaanse leger aan len, maar Zuid Afrika heeft een be- de West-Duitse grenspolitie ter be trekkelijk overschot aan ongeschool- schikking te stellen, aldus „Die de arbeiders. Die levert de 10 mil- Welt". lioen gekleurde bevolking van de voertuigen zullen worden over- Unie in voldoende mate. De technici gedragen, zodra ook het Amerikaan- en vakmensen moeten voortkomen 6e ministerie van Buitenlandse Za- uit de 2 millioen blanken in Zuid- ken 21011 hiermee accoord heeft ver- Afrika, en die categorie kan best klaard. De bewapening van de pant- een aanvulling gebruiken", zo ver- serwagens bestaat uit twee machi- volgde hij. negeweren. W.-Duitse grenspolitie krijgt pantserwagens Voor de vlijtige bestaat de week uit zes feestdagen en een rustdag. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het KJCLMX te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Vrij zonnig Na in de nacht weinig wind en ta melijk koud overdag vrij zonnig en droog weer met een matige wind tussen Zuidwest en Zuid en iets ho gere temperaturen dan gisteren. 21 Aug. Zon op 6.32, onder 19.64. Maan op 21.09, onder 11.08. Laatste Kwartier 24 Aug. te 11.20. Ernstige ontploffing aan boord van tankboot 28 opvarenden kwamen om Zondagavond heeft zich aan boord van de 8.030 ton metende tankboot „Dromus" van de Shell een ontplof fing voorgedaan, waarna het voer tuig weldra in lichterlaaie stond. Do „Dromus" was bezig een la ding benzine In to nemen bü oen olie-opslagplaata op Poelau Boekom, een eiland1 op vijf kilometer afstand van Singapore. Men stelde alles in het werk om het brandende schip in open water te brengen. Een andere tankboot, die nabij de „Dromus" was gemeerd, werd versleept. Gemeld wordt dat ten minste 28 leden der bemanning van de „Dro mus" om het leven zijn gekomen. Een aantal anderen wordt vermist, onder wie havenarbeiders. 23 per- De toestand van negen hunDer is ernstig, De bemanning bestond uit BI per sonen, o.w. 13 Britse officieren. Drie hunner, almede tien Chinezen, wor den vermist. Reeds zijn 15 lijken ge borgen. De komende verkiezingen ln Engeland l Norman Dods, parlementair so- crétaris van het Britse ministerie van Arbeid, heeft Zaterdag voor speld, dat op 25 October van dit jaar algemene verkiezingen in Engeland gehouden zullen worden. In een vergadering van zijn kiezers zeide Dods, dat de ene helft van het ka binet de verkiezingen in October van dit jaar en de andere helft de verkiezingen in Juni van het vol gend jaar wilde houden. FRANCO STELT HOGE EISEN Volgens een bericht onder copy- ripht in de „Observer" wenst gene raal Franco als eerste gift, in ruil voor het gebruik van bases in Span je door Amerika, militaire en eco nomische hulp ter waarde van 600 millioen dollar. Dit bericht is vol gens het blad afkomstig uit diplo matieke kringen. Franco zou als voorwaarde heb ben gesteld!, dat Amerika zich niet in binnenlandse aangelegenheden van Spanje zou mengen. Oude moordzaak ln het Gooi opgehelderd Daders gearresteerd De officier van justitie te Amster dam heeft bekend gemaakt, dat de twee daders van de moord op do boswachter Albert van der Schagt op 17 Juni 1947 op de Loosdrechtse heide onder Hilversum zijn gevat. De beide mannen, kooplieden uit Bussum, hebben tegenover de com missaris van politie te Hilversum een gedeeltelijke bekentenis afge legd' en later hebben zij tegen do officier van justitie volledig bekend. Volgens hun verklaringen zou de dood van de boswachter het gevolg zijn geweest van het per ongeluk af gaan van zjjn revolver. Zij zouden op genoemde dag door de boswachter op heterdaad betrapt zjjn btj diefstal in een tentenkamp op de hei. Er was tussen beide man nen en de boswachter een vechtpar- ty ontstaan, waarby zy van der Schagt neersloegen. Daarna is zyn revolver afgegaan, waardoor do ko gel hem in de nek trot Italië had succes met grensblokkade Een geschil tussen het door een coalitie van communisten en socia listen geregeerde San Marino en Italië is, na een strijd van twee Jaar, ten gunste van Italië beslecht. Het door do rode meerderheid beheers te parlement heeft er in toegestemd dat een uit vertegenwoordigers van alle partijen gevormde regering bet bewind zal overnemen. Deze nieuwe regering heeft beslo ten de grote speelzaal, welke in een speciaal daarvoor gebouwd Casino was ondergebracht, te sluiten. De moeilijkheden begonnen in 1948, toen San Marino (vyftiendui zend inwoners) overwegend rood stemde en in Italië de Christen-de mocraten de absolute meerderheid verkregen, Italië betenldc jaar lij ka een bedrag aan deze uiterst kleine, in de ApenUnen gelegen republiek, als vergoeding voor het door Italië te harer behoeve innen van douane- gelden. Toen de moeiiykheden begonnen, weigerde het Italiaanse parlement het nominale bedrag der betaling te verhogen, niettegenstaande de lire sterk in waarde was gedaald. De re gering van het republiekje besloot daarop het Casino te doen bouwen: het verpachtte de exploitatie er van aan een aantal Italiaanse bankiers. Daarop „blokkeerden" Italiaanse douane-beambten do grens San Ma rino. Voortaan moest voor een be zoek aan San Marino een paspoort worden overgelegd. Bezoekers wer den' aan de grens tussen vijf en vijf tien uur opgehouden. Dit schrikte speolgrage touristen af en leidde uiteindelijk tot do capitulatie der rode regering van San Marina

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1