De West-Duitse uitvoer van steenkool DE ZIERIKZEESCHE COURANT De besprekingen te Kaesong iets gematigder van toon West-Duitsland en het Ruhrstatuut f t aEIUKm«SNIEUMBODE ABONNEMENTEN O* ADVERTENT!EN, Prtya par 3 mnd» b(i vooruitbetaling I 4*29, p« w» 33 ct Iftw» flumman tOcl Vonchljnt iadort werkdag. AdvortsnUoprQ) 1Sd DV nun. Succatl» (nu t5«nnv) cnlnlmuf» t V— O th& WAARIN OPGENOMEN t79?-t889 DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 No. 16889 107e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE tango Nobolstraat A f71. Zlarikzoo, Poslbtn t»r- V. Telefoon an 32. Glrorokanln>an f37677 Uitgavo» MV. Drukkerij voorh, tafcenman Ochtmao t K»r>hn»ltT*7»nt A 171 Brigade-generaal Nuckols zei op een persconferentie te Tokio, dat de communisten voor het eerst be reid zijn geweest de standpunten op kaart vast te leggen, zodat zij kunnen worden vergeleken. Hij waarschuwde evenwel tegen opti misme door er op te wijzen, dat nog geen feitelijke een tastbare voortgang was geboekt. Het enige nieuwe was, dat de communisten waren afgeweken van hun stand punt, dat slechts de 38e breedte graad; als demarcatielijn in aan merking kon komen. De communis ten waren Zondag „iets gematigder van toon" maar nog steeds „eentonig herhalend" wat betreft do S8e breedtegraad. Berichten uit Kaesong schijnen er op te duiden, dat de moeilijk heden bij het op gang krijgen van besprekingen over een bestands linie, mogelijk het gevolg zijn ge weest van een simpele procedure- moeilijkheid, verduisterd door stro men van propaganda buiten de con ferentiezaal. Leden van de communistische en tourage deelden Zondag aan geal lieerde verslaggevers buiten de be sprekingen mede, dat generaal Nam II bereid zou zijn met admiraal Joy te marchanderen als de afgevaardig den van de Ver. Naties verklaren, dat zij de huidige frontlijn als de marcatielijn wensen inplaats van te vragen een algemeen voorstel te overwegen. De communisten zeiden, dat gene raal Joy naar een bufferzóne wilde inplaats van te beginnen met een demarcatielijn. Waarnemers zijn van mening, dat het, met het oog op de bekende vooringenomenheid van de commu nisten over de kwesties van proce dure, waarschijnlijk schijnt dat dit de diepere oorzaak is geweest van de impasse. De defensieplannen voor Europa Rapport van Am. Senatoren over hun Europese reis De negen senatoren, die onlangs een tocht door West-Europa ge maakt hebben in him kwaliteit van leden van een subcommissie voor de buitenlandse betrekkingen, hebben in een rapport de volgende punten naar voren gebracht: 1. De ontevredenheid: van het hoofdkwartier van Eisenhower over het feit, dat, terwijl de Verenigde Staten sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog him strijdkrachten te land verdubbeld hebben, de W. Europese landen hun legers slechts met twintig procent hebben' uitge breid. 2. Spanje en Joego-Slavië moeten worden betrokken in de defensie plannen voor Europa. De behoefte van Spanje aan militaire en econo mische hulp wordt geschat op 400 millioen dollar. 8. Een ontevredenheid onder hoofdofficieren te Washington ten a ?vn?ipn. van het politieke, econo mische en militaire beleid. Volgens enige senatoren wordt dit standpunt door Eisenhower gedeeld. 4. Het zal ongeveer een milliard dollar kosten om in Frankrijk vlieg velden voor jachttoestellen in te richten, benevens het verzorgen van de verbindingen en de bevoorrading voor operaties. Een gedeelte hiervan zouden de Verenigde Staten moeten bekostigen. 5. De economische hulp moet al lereerst gebruikt worden om be vriende natie3 te helpen bij het ver sterken van haar individuele en col lectieve defensies, 6. De handel tussen Oost en West mag niet leiden tot een versterking van het Russische oorlogspotentieel ten koste van Europa. Aan het eerste punt wordt toege voegd, dat de deelnemende landen aan het Noordatlantische Verdrag zich.hebben verbonden het aantal divisies, dat aan generaal Eisenho wer ter beschikking staat, in 1952 met 75 procent te verhogen. Orkaan teistert Duitse Noordzeekust De Duitse Noordzeekust is door een orkaan geteisterd, die een snel heid had van 100 km per uur. Er is grote schade toegebracht aan do oogst. Ook huizen cn vee zijn ge troffen. Vooral op do Friese eilan den is de schade aanzienlijk. Do kustvaart moest stil worden gelegd. Do vissersboot „Anne Lone", die niet tijdig een haven kon binnenlo pen, is gezonken. Een Deens schip heeft de bemanning gered. Bij Bre men geraakte een Brits vliegtuig in een wervelwind en stortte met ge broken vleugels omlaag. De piloot wist zich op het laatste ogenblik met een parachute in veiligheid te brengen. Franse Staatssecretaris vermoord Pierre Chevallier, de Franse staatssecretaris voor technische op leiding, jeugd- en sportaangelegen- heden, is nauwelijks 24 uur na zijn benoeming vermoord. Naar A.F.P. meld werd Chevallier gedood door vijf revolverschoten, afgevuurd door zijn echtgenote. Chevallier, een doctor in de medi cijnen, was tijdens de Duitse bezet ting lid van de verzetsbeweging. Na de oorlog werd hij lid van het par lement, als aanhanger van de links- radicale groep van Pléven, en bur gemeester van Orleans. Hij was Zondagmorgen vrceg uit Parijs vertrokken op weg naar Cha- tillon-Sur Loire teneinde daar de zitting van een landbouwcommissie bij te wonen. Bij het passeren van Orleans verzocht hij rijn chauffeur hem bij rijn woning af te zetten' en op hem te wachten. Tien minuten later klonken revolverschoten. Che vallier werd op slag gedood. Geruchten over Russische atoomfabriek Volgens een uit New Delhi afkom stig bericht in de „New Vork Ti mes" hebben vluchtelingen uit do provincie Sinkiang (Noordwest Chi na) meegedeeld, dat de Russen een atoomfabriek in het district Di heb ben gebouwd, dicht bij de Russische grens. De vluchtelingen zouden voorts hebben gezegd, dat volgens berich ten uit het genoemde district Prof. Bruno Pontecorvo, de Britse atoom geleerde, die enige tijd geleden met zijn gezin verdween, in deze fabriek werkzaam was. Men zoekt verband tussen deze mededelingen en het bericht van do communistische Chinese radio op Juli over een hevige vulkaanuitbar sting in een afgelegen district van de provincie Sinkiang. Sabotage bij de Argentijnse spoorwegen Volgens politierapporten zijn in Argentinië honderd personen gear resteerd in verband met pogingen tot sabotage bij de spoorwegen in Augustus. Tachtig personen, onder wie zestig leden van het spoorweg personeel, zijn to Cordoba gearres teerd en twintig te Buenos Aires, Salta en Jujuy. De spoorwegarbeiders worden er van beschuldigd, geweigerd te heb ben zich op het werk te melden, terwijl vele anderen worden be schuldigd van vergrijpen tegen de staatsveiligheid. Volgens een communiqué van het hoofdbureau van politie der pro vincie Cordoba hebben de arresta ties grote spoorwegongelukken ia de laatste dagen voorkomen, daar grote stenen op de rails werden ge vonden en sabotage werd gepleegd bij bet seinwezen. Eerder in Augustus werden op ge deelten van het spoorwegnet van Buenos Aires bommen gelegd. Ver leden week verklaarde de minister van binnenlandse zaken, dat nog meer verzetsdaden verwacht moes ten worden. De politie had toen op dracht gekregen zo nodig geweld te gebruiken om deze te voorkomen. De kolenlevering het tere punt der samenwerking Een principiële wijziging van het Ruhrstatuut werd Zondagavond via de radio geëist door de plaatsver vangende Westduitse regeringschef dr. Bluecher. Bluecher, die vorige week aan dr. Adenauer ontslag vroeg als Duits vertegenwoordiger in het gezags orgaan voor de Ruhr en die wei gerde de vorige week gehouden zit ting verder bij te wonen, nadat ge bleken was, dat het orgaan de Duit se wens tot vermindering van de kolenexport niet wilde inwilligen, heeft opnieuw zijn protest doen ho ren tegen de handhaving van de kwartaalexport op 6.2 millioen ton kolen. Het feit dat deze export thans ook voor het vierde kwartaal on verminderd is vastgesteld, heeft in Westduitsland tot series verontwaar digde protesten egleid. Zonder een wijziging van het Ruhrstatuut geloofde dr. Bluecher niet, dat het Ruhrorgaan zijn taak nog verder vervullen kan. Het sta tuut was volgens dr. Bluecher „on der geheel andere omstandigheden als de huidige ontstaan". De nieuwe situatie had volgens hem aange toonddat ingrijpende veranderin gen nodig waren. Niet alleen moest er volgens Bluecher een beroepsinstantie ko men, doch daarnaast wilde hij de zes niet-Duitse leden, de drie Wes telijke bezetters en de Benelux- groep, dezelfde verplichtingen tot openlegging van hun kolensituatie opleggen als Duitsland. Ofschoon Bluecher nogmaals zeido dat zijn terugtreden slechts zijn per soon en niet de Bondsrepubliek be trof, sprak hij toch als rijn overtui ging uit, dat zolang de bepalingen voor het orgaan niet gewijzigd rijn „een vertegenwoordiger van de Duitse regering tenslotte niet kan meewerken". Plan Schaman fn gevaar Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de nieuwe spanning tussen Bonn en het Internationale Ruhrtoezicht Controverse tassen Gezagsorgaan en Bondsrepubliek Het internationale Rohrorgaan heeft het quotum voor de Westduit se steenkoolexport voor het vierde kwartaal van 1951 vastgesteld op 6,2 mlilioen ton ondanks verzet van Duitse zijde. De Duitse delegatie had 5 millioen ton voorgesteld. Het vraagstuk van de prijzen voor de Duitse exportkolen zal in de loop van de volgende zitting van de Raad van het Ruhrorgaan, die waarschijn lijk begin September gehouden zal worden. Het Internationale Ruhrorgaan heeft een communiqué uitgegeven, waarin de redenen voor de vaststel ling van het contingent Duitse steen kolen, bestemd voor de uitvoer ge durende het vierde kwartaal van 1951, op 6,2 millioen ton wordt uit eengezet. Het gezagsorgaan herinnert aan zijn besluit van 19 Mei jl., krachtens welke de hoeveelheid in 1951 uit te voeren steenkolen niet minder mag zijn dan1 die, welke in 1950 werd ge leverd. Er werd echter een conces sie gedaan aan het Duitse standpunt, daar in het vierde kwartaal 6,56 mil lioen ton had moeten worden ge leverd. Ramingen te optimistisch? Do invoerende landen hebben dus oen offer ten gunste van do Bonds republiek gebracht. Bovendien maakt de toeneming van de produc tie het de Bondsrzpubliok dit jaar mogelijk voor haar binnenlandse markt over grotore hoeveelheden te beschikken- dan verleden jaar. Terwijl in 1950 21.9 millioen ton was uitgevoerd, tegen 88.2 millioen ton die ter beschikking van de Duitse industrie was gelaten, zullen deze cijfers, volgens de door het Bondsministerie van Economische Zaken gedane ramingen, op het ein de van het jaar respectievelijk 21.3 millioen ton en 96.5 millioen ton bedragen. Tenslotte kan de Duitse nijverheid: rekenen op 6 milloen ton ingevoerde Amerikaanse steenkolen Van zijn kant heeft dr. Pottoff, toegevoegd Duits vertegenwoordiger bü het gezagsorgaan, op een pers conferentie verklaard, dat het ge nomen besluit „teleurstellend" is. Hy zeide, dat het gezagsorgaan zijn berekeningen heeft gebaseerd op ramingen die te optimistisch zijn. Volgens hem moet men rekenen op een levering van 22.871 millioen ton per kwartaal op de binnenlandse markt, terwyl de behoeften 271 mil lioen ton bedragen. De boerderijbrand te Leuth Naar iwöj (gistermorgen omtrent de brand te Leuth vernamen, be draagt de ScWade ,f Ï5Ö.00Q f 200.000 Het vee is gered1, mlaair de oogst en de landhoutwlwjerktuiicjen irijbdpioir het vuur vernield!. $0 b.osrderijlen (roteren verzekerd. De Nijim'eegse brandiwfeer, die ïnet groot 'materiaal Mas uitgerukt en de b'randwfeer van Ubbergen-Baeffc zijn er in geslaagd de iwloonhulzcn van de Jand'bfoulwers A. en W|. L. Jeuken te behouden, pe grote» veld- söhuren en (de aan hot wkxxnhufs grenzende schuren brandden gehietel uit. Ook de schuur van de Da'm'on is vernield. Do boerderij1 van A. "Jeuken, die jn de oorlog iwlaa verwoest, Kvias kor* geleden opgebouiwtd. Omtrent de oorza ak vloh de brand Irotordt door de rijkspolitie een on derzoek ingesteld. Hoe het vuur zioh van de eerste boerderij aan! de andere heeft kunnen mieedölein, zal ook een nader onderzoek moe ten ulfmlakten. Do drie boerderijieta lagen in een grote driehoek, o>n- gjcveér 1 kiloro'crtor van eikatar. DE DOELEN VAN HET KREMLIN „De voornaamste doelen van de wereldstrategie van het Kremlin zijn: de verovering van Duitsland en Japan", aldus verklaarde Thomas E. Dewey, gouverneur van de Ame rikaanse staat New York en candi- daat voor het presidentschap der Republikeinse Partij bij de presi dentsverkiezingen, op een door hem in de Nieuw Zeelandse hoofdstad Wellington gehouden persconferen tie. Gouverneur Dewey is Maandag per vliegtuig uit Australië in Nieuw- Zeeland aangekomen. Hij maakt een reis door de landen in het gebied van de Stille Oceaan. „Het ontwerp-vr edesverdrag met Japan is het resultaat van op uit muntende wijze gevoerde onderhan delingen", zeide Dewey verder, die er nog de aandacht op vestigde, dat er thans in het gebied van de Stille Oceaan vijf oorlogen woeden, na melijk in Korea, Indonesië, Malakka de Pkilippijnen en Indo-China. „In deze oorlogen sterven dagelijks mensen en zij zijn allen hetzij door de communisten zelf, hetzij' door voor. hen werkenden opgezet". Grensincidenten tassen Ecuador en Peru Peruaanse troepen hebben lednd vorige (wieek grensposten van EcMai- dor aangevallen. De gevechten Iwletr- den gevoerd Jm die provincies San tiago - Zamlora (ZLO. Ecuador). De minister van defensie vm BcWdor onderbrak zijn vacantia evenals de president. Zaterdagavond (rofaridien in verscheidene steden van Ecuador demonstraties gehouden tegen dlo JPeruvaanse agressie",. In officiële Noord-Amterikaainse kringen betreurt imien deze inciden ten ernstig. BJj! rijn jongste bezoek aan do Ver. Staten had de presb, dent van Ecuador de verzekering) (gegeven, dat ieder girensincldtelnt knot vreedzame middelen zou twKxr- deo bijladend, onderdeel van een reeks nieuwe conflicten tussen Bonn en de Wes telijke geallieerden ook de veel omstreden regeringscoalitie opnieuw op de proef zal 6tellen. De leider van de „Duitse Partij", de derde regeringspartij, dr. Mueh- lenfeld, heeft namelijk in een be spreking met de vice-kanselier de opvatting vertolkt, dat de houding van het Ruhrorgaan de dr. Aden auer zo na aan het hart liggende ratificering van het plan-Schuman in gevaar moet brengen. De hard nekkige houding van het Ruhror gaan toonde volgens dr. Muehlen- feld „welk risico men nam-wanneer bij de uitvoering van het plan-Schu man eenzelfde geest als die van het Ruhrorgaan tot uiting zou komen". Bij razzia's in Oost Sumatra werden honderden personen gearresteerd In geheel Oost-Sumatra hebben gezagsinstellingen Zaterdag grote razzia's gehouden, waarbij honder den personen werden gearresteerd. In Medan werden bij het aanbreken van de dag alle hoeken der straten bezet door militairen en politie, die iedereen, ook hoge ambtenaren en militairen zonder speciale opdracht, terugstuurden. Een uitzondering werd gemaakt voor artsen en voor personeel van de gezondheidsdienst en de radio. Het spoorweg-, telegraaf- en te- foonverkeer werd volledig stilge legd. Door de straten patrouilleer den iflnkfi en pantserauto's; af en toe reden opgeëiste autobussen voorbij, waarin, de arrestanten wer den' vervoerd. Radio-Medan riep een bekendma king om van de plaatselijke mili taire commandant, waarin werd me degedeeld, dat iedereen in huis moest blijven in verband' met een oefening. De radio zond voorts een rede uit van president Sukarno, dit hij uitsprak tijdens het bezoek dat hy kort geleden aan Medan bracht. Om drie uur in de middag kondig den sirenes van de politie, het einde van de oefening aan. Van officiële zijde was nog geen enkele inlichting over een en an der. Aangenomen kan echter wor den, dat honderden personen wer den gearresteerd. De moord op koning Abdoellah van Jordanië Acht arrestaties verricht Abdoel el Hoeda Tawfig Pasja, Eerste Minister van Jordanië, heeft bekend gemaakt, dat acht personen zijn gearresteerd wegens mede plichtigheid aan de moord op koning Abdoellah. Twee anderen, die by de misdaad waren betrokken, be vonden zich in het buitenland. De minister verklaarde voorts, dat het onderzoek thans gesloten was en een militaire rechtbank was opgericht. Deze rechtbank zou in de naaste toe komst te Amman zitting houden. Onder de tien in staat van be schuldiging gestelde personen be vinden zich de voormalige gouver neur van Jeruzalem, Abdallah el Teil, de vroegere minister El Yal Oebi en een' pater Franciscaan, Ibra him Ayyad. Beide eerstgenoemden zijn in het buitenland. Behalve de tien personen, die van medeplichtigheid aan de moord op koning Abdoollah beschuldigd wor den, bevinden zich nog 21 personen in hechtenis, die niet berecht zul len worden. Volgens de Eerste Hi- nister betreft het personen van wie bekend is, dat zij de openbare orde in het verleden hebben verstoord. De minister kondigde de opheffing aan van de censuur voor de plaatse lijke pers. In enkele gevallen zou de censuur echter gehandhaafd blijven o.a. met betrekking tot de aanstaan de processen en de koninklijke hof houding. Said Pasja Moefti, de minister van Binnenlandse Zaken, heeft in Zwit serland een bezoek gebracht aan kroonprins Talal, de oudere broeder van de regent. De omgang met doven is zeer geschikt om ons duidelijk te maken hoe weinig van onze opmerkingen de moeite waard rijn herhaald te worden. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het ILN.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond Wisselende bewolking Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Over wegend matige wind tussen Zuid west en Zuid. Dezelfde of iets ho gere temperaturen. 15 Aug. Zon op Ö.22, onder 20.08. Maan op 19.42, onder 2.22. Volle Maan 17 Augustus. Nederlandse uitvinding beeft succes Opvouwbare verpakldngsJdsten in do handel Na jarenlang experimenteren blijkt een nieuwe Nederlands^inding op het gebiod van opvouwbzro verpalc- kingsldsten in do praktijk succes to hebben. De Voorburgso construc teur M. van Capellen heeft diverse octrooien gekregen op een staai- houtconstructie, die door het ver pakkingsinstituut T.N.O. bijzonder deugdelijk bevonden is. In ingeklap te toestand neemt deze kist een ze-, vende deel' van het normale volume in. Gestreefd is naar een zodanige hechte constructie, dat de kist in combinatie van staal en triplex, hoe wel geheel ongespijkerd, gedurende vele jaren een groot draagvermo gen behoudt. Hoewel het eigen ge wicht betrekkelijk gering is, is ge zorgd voor een zo groot mogelijk beschermend vermogen ten behoeve van de inhoud. Een bijzonderheid is, dat deze „Marvac"-kist, die in vele maten gemaakt wordt, geen losse onderdelen noch uitstekende onderdelen heeft. In opgevouwen toestand geven de Spoorwegen aanzienlijk reductie bij verzending. Grote bedrijven op het gebied van textiel, aardewerk, elec- trotchnisch materiaal, televisie- ap paraten enz. experimenteren voor spoor- en zeevracht met deze nieuwe Nederlandse constructie op het ge bied van opvouwbare groot-verpak king. De „Marvac'Mristen worden door de N.V. Nationale Staalindustrie te Helmond in serie vervaardigd. „Door de eeuwen trouw" protesteerde tegen vlag-incident De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft Zaterdagmiddag in het gebouw van de Haagse Dierentuin een protestvergadering gehouden tegen „het vlaggeninddent" te Woerden- Tijdens do vergadering werd be sloten het volgende telegram te richten aan H.M. de Koningin: „Do stichting „Door de eeuwen trouw" doet eerbiedig een hartstochtelijk beroep op Uwe Majesteit wel te wil len voorkomen dat andermaal, ge lijk in Woerden op 28 Juli Él. is geschied; op Nederlandse bodem door hoge Nederlandse ambtenaren de Nederlandse vlag en/of die van een andere staat op smadelijke wy'ze worden neergehaald". De eerste spreker, de heer J. van Hulzen, betoogde, dat het vlaggen- incident eigenlijk geen incident mag genoemd worden. „Het is slechts 'n logische consequentie van de revo lutionaire opportunistische staatkun de welke na de oorlog in ons land werd gevoerd". Daarom, zo zeide spr., heeft mij dit optreden van de regering niet verbaasd. De tegen woordige regeerders handelen niet meer naar het devies: „Ik zal hand- hav", maar naar de stelregel: „ik zal losmaken, ontbinden". Zo heeft men Indonesië van Nederland los gescheurd. Zo wil men thans stel selmatig trachten Ambon van Ne derland los te maken. In de verkiezingsprogramma's van het volgende jaar zouden de poli tieke partijen als punt in him pro gramma moeteó. opnemen: de erken ning door Nederland van de Repu bliek der Zuid-Mal ukken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1