V.V.V. RENESSE VOORUIT - 40 JAAR SLOT MOERMOND 40 Geen maximale omzet van mensen, maar een l geleidelijke ontwikkeling van de badplaats Bijvoegsel behorende bij de Zierikzeesche Nieuwsbode van Donderdag 9 Augustus 1951 V.V.V. „Renesse Vooruit" bestaat 40 jaar. In de rij van plaatselijke jubilea neemt deze „jaardag" een bijzondere plaats in. De ontwikke lingsgeschiedenis toch van deze ver eniging is tevens bepalend geweest voor de ontwikkelingsgeschiedenis van het dorp Renesse als touristen- plaats. Er is veel veranderd sinds het jaar van oprichting: 1911. Toen had de touristische gedachte nog maar zwak wortel geschoten. Va- cantje was het voorrecht van een kleine financieel krachtige groep. De massa des volks (die het zeker niet minder hard nodig had) was daar nog niet aan toe. Met de ontwikke ling van de sociale gedachte, raakte men echter ook meer en meer ver trouwd met de vacantie-idee. Op dit punt is sprake van een langzame evolutie, die thans wel een opval lend hoogtepunt heeft bereikt, nu circa 2xh millioen volwassen Neder landers vacantie houden, ieder op zijn wijs. Het feit alleen reeds dat in die eerste prille tijd te Renesse behoefte werd gevoeld aan een ver eniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, bewijst vol doende dat deze prachtige badplaats een aanzienlijk aandeel heeft gehad in de popularisering van de vacan tie-idee en de beleving daarvan in de praktijk. De omstandigheden wa ren en zijn ook wel bijzonder gun stig. Het idyllische dorp gevat in een krans van groen, ligt als een klei nood gebed in een kostbaar fou- draal. Een breed, veilig strand, de verlokkende zee, de stille zich weg- kronkelende duinweggetjes en de weldadig aandoende rust van dit landelijk duindorp, hebben Renesse in de loop der jaren een reputatie gegeven, die het niet gemakkelijk kan verliezen. jLJet is echter bij het veertigjarig jubileum van „Renesse Vooruit" goed te bedenken, dat niets „uit zich zelf ontstaat". Ook de goede naam van touristendorp kreeg Renesse niet cadeau. Het is er mee als met een talent. Een talent dient ontwik keld en uitgebuit te worden. Renesse buitte de gunstige omstandigheden uit. En met Renesse moeten wij dan feitelijk zeggen: „Renesse Vooruit", want met respect voor de vooruit strevende blik, die het gemeentebe stuur steeds had en heeft voor de belangen van het vreemdelingenver keer, het is toch vooral V.V.V. ge weest, die de krachtige impuls ge geven heeft aan een ontwikkeling die men in 1911 nooit zou hebben durven voorspellen. Het moeten zeer vooruitziende mensen zijn ge weest, die in dit „knusse" jaar voor 1914, met verbeeldingskracht en met ijver de schouders heben ge zet onder een werk, waarvan het dorp zeer veel profijt heeft getrok ken. Het toen gestrooide zaad heeft honderdvoudige vrucht opgeleverd, want steeds breder is de schare ge worden van hen, die Renesse in het zomerseizoen bezoeken en er telkens terug komen. Zij vormen een graadmeter voor de vacantievreug- den, die dorp en omgeving den be zoeker vermogen te schenken. \71otweg te zeggen, dat vooral zij, v die het meest profijt trekken van de touristen, dit altijd waarde ren, zou onjuist zijn. Zelfs heden ten dage, nu het voor ieder duidelijk is dat de komst van vreemdelingen een groot belang is voor de ge meente, zijn er neringdoenden die kennelijk van de gedachte uitgaan: „zij komen toch wel". Al zouden de honderden adviezen, die V.V.V. ieder jaar weer geeft, daar niets mee te maken hebben. Zij „steunen" V.V.V. met een paar papieren rijks daalders en daarmede is de kous af. Dat menen zij althans. Maar zo mo gen de zaken niet gesteld worden. Feitelijk zou „Renesse Vooruit" een veel bredere financiële armslag moeten hebben om zich te kunnen ontwikkelen en om allerlei initia tieven te nemen en plannen te rea liseren. Wij geloven, dat veel meer geld rustig in handen van V.V.V. kan worden gegeven. Zij zal geen „Butlin-plannen" ontwerpen of pra- kizeren over attracties van Zand- voortse allure. Zeker, zij hebben evenzeer commerciële belangen op het oog. Maar bij al hun doen en laten is het niet moeilijk de idealis tische draad te volgen. Dit stemt tot dankbaarheid, want er zijn talrijke touristendorpen in den lande, die door ondeskundig beheerde V.V.V.'s grondig verknoeid zijn. Niet alzo met Renesse. Het is daarom, dat de gemeente trots mag zijn op deze ju bilerende vereniging, die, evenals in het verleden, trouw aan haar taak zal blijven en op de bres zal staan voor de belangen der vreemdelin gen die Renesse bezoeken, het dorp waar iedere straatsteen een harte lijk en welgemeend „welkom vreem deling" lijkt te roepen. ARCHITECTONISCH PRONKJUWEEL Het thans levend geslacht moet de tijd voor Wereldoorlog I wel als de „goeie ouwe tijd" beschouwen. We weten niet precies hoeveel sigaren je toen voor een dubbeltje kon ko pen. Misschien wel een handvol en het glaasje bier was ook tegen lut tele penningskens te verkrijgen. De heren hielden hun oren gespitst op de heilige belangen des vaderlands. De dames hulden zich in een ontstel lende hoeveelheid textiel en vacan tie was er zo gezegd niet bij voor de hard ploeterende volksmassa, die daarenboven nog geperst was in het enge keurslijf van een lange lijst van conventionele verboden en ge boden, die vacantiedagen nog niet eens maakten tot een summum van vrijheidsgenot. Toch begon het te dagen aan de kim. Fiets en stoomtram maakten hun zegevierende opmars door het land en de gedachte aan vacantie en werkelijk zinvolle vacantiebe- steding brak baan door een baaierd van sociale wantoestanden,, die voor vrije dagen geen ruimte lieten. Het zal dus in den beginne te Renesse wel een selecte groep van verfijnde natuurgenieters zijn geweest, die toen al jaar op jaar naar dit prach tige duindorp toog, om daar de ge neugten van dorp en de gebene dijde omgeving te ondergaan. Men- sen met oordeel en begrip voor mo gelijkheden zijn er altijd geweest. Zo ook te Renesse, waar de toenma lige burgemeester L. Niland het initiatief nam, om in verenigings verband de komst van vreemdelin gen te stimuleren en al datgene te doen en te bevorderen, wat het tou- ristenverkeer te Renesse teri goede kwam. Het jaarverslag van 1911, zorgvuldig opgeborgen in de bureau van de tegenwoordige secretaris van „Renesse Vooruit", gewaagt daar van. Op 23 Maart 1911 was reeds een eerste oriënterende vergadering gehouden en op 6 April werd de vereniging definitief opgericht en bij besluit van 19 Augustus werd de Koninklijke goedkeuring verkregen op de statuten. Hoe vruchtbaar de aarde was waarin het burgemeesterlijk initia tief viel, valt op te maken uit het ledental in het prille begin. Niet minder dan 107 leden traden toe en 6 begunstigers. Het gehele bestuur was als volgt samengesteld: L. Ni- land, voorzitter; W. L. del Campo (genaamd Camp) vice-voorzitter; mej. C. A. J. Smallegange, secreta resse; F. J. H. Jespers, penning meester en T. L. de Lange, D. A. Vorster en J. Hoogenboom, leden. De secretaresse werd kort daarop vervangen door de heer J. Hoogen boom, die als secretaris een grote activiteit aan de dag legde en wiens voortvarendheid in belangrijke mate tot de bloei en het vruchtbare werk van de vereniging heeft bijgedragen. Activiteit van de jonge vereniging Allerlei initiatieven werden reeds dadelijk genomen, plannen opgesteld en in de praktijk ten uitvoer gelegd. In 1911 (om even te blijven bij het oprichtingsjaar) concerteerde de fanfare in de tijd, dat de „bloem bollen in bloei stonden". Er waren JAREN V.V.V. Burgemeesterlijk initiatief in 1912 viel in vruchtbare voedingsbodem De Vereniging stond op de bres voor het touristenverkeer bloemversieringen aangebracht in het dorp en de minnende paartjes zullen toen rond brink en in de Laan hun onbekommerd hart wel hebben opgehaald. Er werden re clame-briefkaarten uitgegeven en sluitzegels, wegwijzers werden ge plaatst en V.V.V. zorgde ook voor een verduidelijking in het spoor boekje van de reis naar Renesse. Nu zal dat wel geen overdadige luxe geweest zijn, want zelfs nu 2oeken velen boven de rivieren Renesse op de Zuid-Hollandse eilanden. In de Zierikzeese Nieuwsbode werd pro paganda gemaakt; o.m. een deskun dig artikel over „Natuurschoon en Vreemdelingenverkeer". Het ging de jonge vereniging voor de wind en op 1 Januari 1912 volgde aan sluiting bij de Nationale Bond van V.V. te Utrecht. In 1920 ontwikkelt de vereniging een opvallend grote activiteit. Aan personen uit vrij wel alle delen des lands worden in lichtingen verstrekt, honderden re clame-briefkaarten. worden ver stuurd en aan niet minder dan 131 personen worden badtentjes ver huurd, de strandweg wordt verbe terd. Zo kwam er in de twintiger jaren een zekere regelmaat in de werkzaamheden, die echter stelsel matig toenamen in omvang. Ondanks de crisis in de dertiger jaren blijft 't vreemdelingenverkeer te Renesse zich stevig ontwikkelen en in 1935, onder de toenmalige secretaris, de heer L. van Breen, blijkt, dat de accomodatie te Renesse onvoldoende is, om aan alle aanvragen te vol doen, die talrijker werden ook door de snelle vliegverbinding met Haamstede. V.V.V.-feest in 1935 In dit jaar werd, aansluitend' op een (eveneens geslaagde) winkel week, een groot V.V.V.-feest geor ganiseerd-, met ringsteken, optocht en andere feestelijkheden als even- zovele hoogtepunten. De herinnering aan al deze goede dingen duurde voort tot 1936, toen de liefde voor al deze prettige en opwekkende festiviteiten een bijzondere impuls kreeg door een van verfijnde smaak getuigende optocht, waarin een his torische groep met ridder en jonk vrouw te paard, schildknapen en heraut een bezoek bracht aan Slot Moermond. Helaas maakte de oor log ook een einde aan de tot tra ditie geworden jaarlijkse V.V.V.- festiviteiten en na 1942 is er van enig touristenverkeer te Renesse geen sprake meer. Het eiland was voor vreemdelingen „Sperrgebiet" en de V.V.V.-functionarissen stel den zich als voornaamste doel de vereniging in stand te houden. Na de oorlog echter werd met her nieuwd enthousiasme het werk van V.V.V. weer aangevat en uitgebreid. Strandfeesten- werden georganiseerd die tot een vlot en luchtig succes werden, honderden vreemdelingen kwamen af op de deskundige advie zen van de V.V.V.-secretaris en aan de verbetering en uitbreiding van de accomodatie werd met voortvarend heid gewerkt. Geen excessen Dit succes wordt niet louter be paald door het aantal leden, dat door de jaren heen merkwaardig statio nair bleef, noch door de nog altijd groeiende schare van enthousiaste Renesse-bezoekers, maar vooral door het feit, dat V.V.V. er in slaagde de ontwikkeling van het dorp in ge- De omgeving van Renesse munt jf uit door een bijzondere schoonheid, die begrijpelijkerwijs vele bewonde raars heeft gekregen. Maar ook het dorp kan op schoonheid bogen, bij zonder sprekend uit de brede brink en het Slot Moermond, dat een ar chitectonisch juweel kan worden ge noemd. Het Slot Moermond, thans bewoond door de heer J. Vriesen- dorp van Renesse, heeft reeds een lange historie achter de rug. Het noordelijke gedeelte van het tegen woordige Slot Moermond werd ge bouwd omstreeks 1339 door Arnoud van Haamstede, de andere gedeelten zijn van latere datum, waarvan de toren omstreeks 1500 en de hoofd ingang van 1613. Hierna zijn aan het uiterlijk van het gebouw geen belangrijke veranderingen aange bracht. Op dezelfde plaats heeft vroger het huis gestaan van Jan van Re nesse, dat reeds in de 13e eeuw moet zijn gesticht en deze burcht is in 1297 verwoest geworden in de strijd die Jan van Renesse gevoerd heeft tegen Witte van Haamstede, die hem overwon en al zijn goederen ver beurd verklaarde. De laatste eeuwen werd Moer mond alleen gebruikt als knechts woning van de nabij gelegen boer derij en voor berging van landbouw producten totdat in 1909 deze zelfs onbewoonbaar werd verklaard. In 1910 werd het gebouw geheel her steld en is sindsdien regelmatig be woond en ook al hierdoor voor het publiek niet te bezichtigen. V.V.V.-Voorzitter over Renesse Voor alles dient de rustige sfeer behouden te blijven. Op de vraag of er ook „attracties" Icing der kampeergelegenheid als moesten worden georganiseerd, rea- juist moet worden aangemerkt. De geerden velen negatief. Sommigen inrichting van aparte specifieke schreven „daaraan is geen behoefte" kampeerterreinen is een belangrijke A De huidige voorzitter van V.V.V. te ancjeren kortweg „neen", weer an- gemeentezaak. Op deze terreinen zon e banen e ei en en ex esse e Renesse hanteert de presidentiele deren meenden, dat zij die biosco- moeten de elementairste voorzienin- y°°f ®^en> ^?we U1 °u"s 1SC a hamer reeds vijrtien jaar en in deze pen en dansen begeerden, „maar in gen zijn getroffen, als plaatsing van an sc appe ij oogpun aainaas periode heeft hy het vreemdeïin- de gr0^e stacj moesten blijven". Nu toiletten en inrichten van wasgele- was haar werk volkswelvaartbevor- &enverkeer zich zien ontwikkelen, derend, om het begrip in één woord Van een we]haast vergeten te vatten. De bevolking profiteerde duindorp zag hy Renesse groeien (in de goede zin des woords) van tot een weivarende badplaats, die het V.V.V.-werk. De welvaart van sfceeds meer in trek schijnt te komen deze gezonde gemeente nam er door jje heer Stevense is een rustig mens, toe. De bevolking schakelde zich ook die op veJe dinffen zyn eigen kijk de grote stad moesten blijven". Nu toiletten en inrichten van wasgele- op dit punt zal V.V.V. zeker geen genheden. Anderzijds dient echter „gekke dingen" doen. Niet voortbouwen op verkeerde basis „Er is", aldus de heer Stevense, de mogelijkheid tot individueel kamperen voor goede kampeerders open te blijven. Het beste is ook hier de gulden middenweg tussen centralisatie en de mogelijkheden tot individueel kamperen. Met ge- uic up vwc uuigc» a. iare-rx al ppn hp tot individueel Kamperen. Met ge- om op een opvallende vlote wijze. heeft en het niet onder stoelen of Criiik stuk tin de omeevns ver voegen vertelde de heer Stevense, steekt, dat zMn opinie niet Ij^fen Lus zaak Td^oeiomst dat ook te Renesse kampeerders in de ontwikkeling voorzichtig aan te het bezit dienen te zijn van een pakken". Als een der middelen ter A.N.W.B.-kampeerkaart. sloot, maar zo in die eerste tijd wei- parallel loopt aan de geijkte gerde de voerman van een degelijke meningen over de ontwikkelingen Schouwse boerenwagen eenvoudig van ^et plaatselijke touristenverkeer uit te wijken voor een vreemde auto. Dat was een beetje koppig van de Gevraagd naar zijn mening merk verfraaiing van de omgeving en als „Uiteraard", ging de V.V.V.-voor- compensatie van hetgeen verloren zitter verder, „heeft Renesse ook nog XJd.1 W os GCll UCCIJC ItUUkllg V «11 t-iv.- utvtaagu uoai z-rj n 1110111115 inoi 11- -v...»,-...w.» Schouwenaren, maar reeds spoedig te de heer Stevens op, dat hij het ging, ziet de V.V.V.-voorzitter, ver- gebrek aan een goed strandhotel, begon men de vreemdeling met an- niet als een ideaal ziet, dat zoveel gaande beplanting. De bouw van maar ae 00uw ervan valt op net - - - zomerhuizen (op flinke afstanden moment zeker met te realiseren dere ogen te zien. Hartelijkheid en mogelijk mensen naar Renesse ko~ begrip voor de wensen van de tou rist werden de kenmerken der be- volking. Dat maakte het V.V.V.- geleidelijke ontwikkeling van het breidingsplan. Dit uitbreidingsplan, werk mede tot een succes. Nu moet dorp, dat gebaat is met een vaste in combinatie met het beplantings- men. Het gaat niet om een massale van elkaar) dient te geschieden bin- omzet van mensen, maar om een nen 'het raam van een logisch uit- Eilandelijke bevolking graadmeter In het drukke bezoek aan Renesse de Middenstand nog zorgen dat zij kern van terugkomende gasten, die plan, dient er voor te zorgen, dat het van de eilandelijke bevolking, zag de vreemdelingen tegen met de in eigen of gehuurde bungalws ver- lelijke zo snel mogelijk wordt geca- hij een graadmeter voor de prettige grote stad concurrerende prijzen kan toeven. Daarmede zitten we ineens moufleerd. Deze plannen mogen sfeer ter plaatse. De voordelen zijn bedienen en dan zullen de vreem- midden in de problematiek van het Aiet aansluiten bij het verkeerde er dan ook duidelijk; het is er mooi, delingen helemaal content zijn. vreemdelingenverkeer, omdat het de uit het verleden. „Verder bouwen het strand is breed en is gemakke- V.V.V. 40 jaar. De geschiedenis neringdoenden er vooral om te doen van de vereniging is een opwek- is, zoveel mogelijk mensen naar kende. Zij toont, dat tot op de hui- Renesse te krijgen, een standpunt. op een verkeerde basis, is zeker in lijk te bereiken. Over de hoge prij- dit geval verkeerd". Een kalme rus- zen, speciaal van groente, merkte tige opbouw van Renesse, met in- hij. op, dat men wel dient te beden- dige dag de plattelandsbevolking de dat ook wel te verdedigen valt, maar achtneming van de te stellen prak- ken, dat het merendeel der groen- vreemdeling met spontaniteit tege- dat toch grote gevaren in zich bergt, tische en aesthetische eisen, kan de ten van elders wordt betrokken, moet treden kan. Dat is een vrucht, Voor alles dient de rustige sfeer plaats maken tot een der mooiste Hogere vervoersprijzen maken de die nog niet de minst belangrijke behouden te blijven, want dat vormt van de Nederlandse Westkust, is, als tenslotte de balans wordt op- voor het merendeel der touristen gemaakt, want deze winstpost laat de grootste aantrekkingskracht. In zich uitdrukken in de term „een- dit verband spreken de door de bad- heid des volks". En alles wat dit be- gasten ingevulde enquèteformulie- het kampeervraagstuk ter plaatse, vordert is van een niet te onder- ren van verleden jaar, duidelijke merkte onze zegsman op, dat in het Het kampeervraagstuk Gevraagd naar zijn mening over schatten waarde. taal. algemeen het principe van inper- uiteinöelijke prijs voor de koper eveneens hoger. Vreemdelingen moeten trouwens niet denken, dat zij hier alles (ook hun pension) voor een koopje kun nen krijgen". De pensionhouders moeten zich vaak grote offers ge troosten voor de inrichting van ka mers e.d. Deze kosten worden na tuurlijk op redelijke wijze in de pensionprijs doorberekend. Al met al zag de heer Stevens, calamiteiten voorbehouden, moge lijkheden liggen voor een rustige ontwikkeling van Renesse in de toe komst. Deze visie' wordt ingegeven door een optimisme, dat de voor zitter koestert over Renesse, op grond van een objectieve waarde bepaling van de feiten en de niet ongunstige ervaringen in het ver leden opgedaan. Langs stille paadjes, die door het groen van de duindoorns heen slin-' geren, bereikt men het brede strand van Renesse. waar het spel van tvolken. wind en water wordt tot een schone symphonic, die harmo nieert met het eeuwig ruisen van de branding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 5