De Zwarte Vlek De hoofdmacht der Noordelijken trekt zich terug DE STRIJD IN KOREA Verklaring van Generaal Ridgway In een communiqué van generaal MacArthur wordt verklaard, dat de Verbonden troepen Zondag het ini tiatief behielden en op het centrale front „betekenisvolle winsten." be haalden. Krachtig aanvallende troepen van het Britse Gemenebest, Amerikaan se, Griekse en Zuidkoreaanaa troe pen, verschoven de linie meer dan drie km naar het Noorden in het Westelijk deel van de centrale sac- tor en in de sector van het brug genhoofd over de Han. Gemeld wordt, dat twaalf Ame rikaanse straaljagers (Sabres) 30 Noordelijke straalvliegtuigen van het type Mig-15 over de Mandsjoe- rijse grens hebben gejaagd. Ten minste twee Noordelijke toestellen zouden beschadigd zijn. Terugtocht der Noordelijke* Eenheden van het tiende korps der Verenigde Naties hebben hun opmars aan de Oostelijke flank van het centrale front versneld. Do on dervonden tegenstand beperkte zich hoofdzakelijk tot licht machinege- weervuur en ondermijnde wegver sperringen. Dit duidt er op, dat de Noordelijke hoofdmacht zich terug trekt achter een dun „troepengor- dijn". Amerikaanse mariniers ruktea ten Troepen van Tsjang-Kai-Sjek naar het Chinese vasteland? Het Franso blad „Le Moodo" meldt, dat do Amerikaanse journa list RolLert Allen, die ais officieuze woordvoerder van generaal Mao Arthur wordt boschouwd. d* vorige maand, in do Engelse editie vaO het -Japanse bind Mainitsjl geschreven heelt, dat do strijd togen communis tisch China nou worden uitgebreid tpt hot Chinese vasteland aolf» Uit eindelijk dool van deze uit/breiriong zou zijn een algemene invasie in China. De nationalistische troepect op Formosa aoudfin gebruikt war den voor het vestigen van een der gelijk tweede front. Zijl zouden Steun krijigjen van de afdelingen van do Amerikaanse vloot en lucfctntocht genaamd „strijd krach ten van da Straat van Formosa" en onder be vel van admiraal Roscoo Hill cc- Woetter. Er zouden voorbereidingen ge troffen 'worden voor het organiseren tvan een aanvoerlijn over water vpor hot oveihrengen van een strijdmacht van driehonderdduizend mah. Enge land, Frankrijk en ènlkele andere landen zouden vaQ deze plannen op de hoogte Zijn gebracht. Communistische samen zwering in Pakistan De te New Delhi verschijnende „Time* of India" publiceerde Zon dag een bericht van zijn correspon dent in de Pakistaanse hoofdstad Karatsji, inhoudend dat de samen zwering in het Pakistaanse leger, waarvan premier Liaquat All Khan iweo dagen geleden mededeling deed, „ten doel had Pakistand onder een communistische militaire dic tatuur te brengen'j. De correspondent, die volledig voor de juistheid van zijn bericht instaat, meldt verder nog: „De op perbevelhebber van het Pakistaan se leger heoft de officieren van het algemeen hoofdkwartier in een dag order medegedeeld dat generaals majoor Akbar Khan en brigade generaal Latif (de gearresteerde of ficieren) bondgenoten waren van de communisten en dat *11 met laatstgeocmden hebben samenge zworen tegen de Pakistaanse staat. De opporbevlhebber zeide onweer legbare bewjjzen voor zijn beschul diging te bezitten. Ernstig grondstoffentekort in Joego-Slaviü Joego-Slavië zal Engeland en de Verenigde Staten om hulp verzoe ken teneinde te voorkomen, dat de Joegoslavische fabrieken gesloten lullen moeten worden wegena ge brek aan grondstoffen, aldus ver neemt de „New York Time»" uit Belgrado. De Joegoslavische voorraden van essentiële grondstoffen zijn bijna uitgeput en Joego-Slavië beschikt niet over voldoende harde valuta om zelfs maar een minimum hoe veelheid grondstoffen aan te kopen. Volgens de correspondent van de „New York Times" raamt de Joe goslavische regering, dat de onmis bare minimum hoeveelheid grond stoffen, die Joego-Slavië onmiddel lijk nodig heeft, ongeveer 30 mil- lioen dollars zou kosten. Er bestaat voornamelijk takort aan katoen. Wél» bsttzi*# frr ITTflTfUftn Noorden van Hoengsong 12 km op. Voorhoeden bereikten de Zuidelijke oever van de rivier de Hongtsjon. Een patrouille stak de rivier over. Ten Noorden en Westen van Ami- dong trokken gedunde Noordkore- aanse formaties zich snel terug. De plaats Hongtsjon neemt in de huidige campagne een sleutelpositie in. Het ligt aan de voornaamste Noord-Zuid-weg en is het voor naamste bevoorradingscentrum ten Zuiden van de breedtegraad. De S&ite breedtegraad Generaal Ridgway, bevelhebber van het echtste leger in Korea, heeft verklaard, dat, als de oorlog in Ko rea bij de 38ste breedtegraad ein digt, dit een „geweldige overwin ning voor do Verenigde Naties" zou betekenen. Tegenover verslaggevers nan het' centrale front verklaarde de gene raal, dat het een „onmetelijke ne derlaag" voor China zou zijn, als het er niet in zou slagen de troepen der V.N. in zee te drijven. Hy zeide echter niets te weten omtrent plan nen om bij de 38ste breedtegraad de oorlog te doen eindigen. Sommige lieden zouden het „re mise" noemen indien de Verenigde Naties er niet in zouden slagen „de Chinese massa's met ons handjevol te verslaan". De Verenigde Naties hadden zich er echter niet toe gezet China te veroveren. „Wij bestrijden het communisme in Korea, de enige plaats waar geschoten wordt". De mate waarin aan China militaire verliezen werden toegebracht zou het denken van. millioenen in Azië beïnvloeden. Gevallen op Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de ac tie bij Hoengsong op 12 Februari jX is gesneuveld, de korporaal P. G. Kruyt, afkomstig uit 's Gra- venhage, Pieter George Kruyt werd ge boren 6 Januari 1929. Hij was be roepskorporaal en diende destijds bij het regiment Verbindingstroe pen. Hij was ongehuwd. SPROETEN-*-m komen vroeg in c voorjaar Koop tijdig SPRUTOt Nederlandse jongens gaan voor de Paus zingen Zoals bekend zullen eind dezer maand 10.000 knapen uit 30 lattden in Rome voor de Paus -gaan zingen. Van Nederlandse rijde wkyrd't hier aan deelgenomen door het matno- zenkoor uit Den Haag. Onder lei ding van de heer Theo- van Elferan veriTekken Eerste Paasdag ongeveer 10 jongens met de nachttrein naar Parijs. Na een dag oponthoud aldaar 'zullen zij de reis naar Rome voort zetten. Het matnozenkoor is aange sloten bij de „Pueri Cantores" iJFéderatión Internationale des Pe- tits chanteurs". Auto met textiel gestolen Da textielhandelaar L. te Bussum, die geregeld diverse markten in ons land bezoekt, had de gewoonte zijn auto. volgeladen met textielgoeie- ren. 's avonds in zijfa 'garage te zetten. Zondagnacht hebbed inbre kers deze gewoonte Tfeiiut om hun slag te slaan. Via een zijdeur wisten zij in de garage te komen, waarna zij met de voile auto rijn verdwenen. De scha de aan textiel wordt geschat op •9- 10 duizend gulden. Do auto jwaa zJo goed als nieuw. Doze wiis verzekerd, de goede:en niet. Nog eens „wie wint de pot?" Gedachtig het spreekwoord „alle goede dingen in drieën" zal weder om de grote nationale loterij van het Oud-Hollandse Ganzenbordspel „Wie wint de pot" gehouden wor den. Deze loterij-actie, die geduren de de maand April zal worden ge voerd door de Nederlandse bakkers en banketbakkers onder het motto „De bakker brengt u het lot thuis'.', wordt gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de ver eniging „Ereschuld en Dankbaar heid". De baten daarvan zullen ten goede komen aan deze vereniging, alsmede aan de gezamenlijke mili taire fondsen. De trekking zal ge schieden door middel van het Gan zenbordspel onder leiding van Carel Briela in het Goffertstadion te Nij megen op de nationale feestdag, Zaterdag S Mei U. Die knagende Rheumaüsche pijnen in al Cw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is' ala regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kr us ch en kuur. Wonderlijk die aanspo rende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Ais lever, nieren en ingewan den weer op volle toeren hun func ties verrichten, kunnen onzuiverhe den in het bloed zich niet meer vast zetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regelma tig! En.hoe eerder hoe beter De Kabinetsformatie De informateur, Prof. Rorome, heeft Maandagmorgen bij zich ont vangen de heer H. H. Wemmers, thans een der directeuren van de Staatsmijnen. De heer Wemmers is partijloos en beschouwt zich als een exponent van de gedachte van de „derde macht". Men mag aannemen dat Prof. Romme hem heeft ge vraagd of hij eventueel voor een ministerszetel in aanmerking wenst te komen. De heer Wemmers zal zijn antwoord nader overwegen. Verkeersongeval eist twee slachtoffers Zaterdagnacht omstreeks half één is te Eindhoven een vrachtauto door een veiligheidshek gereden, dat langB het Eindhovens kaöaal stond- De 35-jarige J. W.. vader van 6 kinderen, 'woonachtig in het woon- iwagenkamp te Eindhoven, kwam met zijn zwager, de 19-jarige A. de S., eveneens uit het kamp, om het leven. Een broer van A. de S* de 17-jarige L. de S.« die echter in de laadbak zat, kon van de Iwagen springen. Hij geraakte wel te water, maar kom zelf aan de kamt komen. Beide broers waren maar de bioscoop geweest De •vrachtwagen nam hen op enkele meters van de plaats, 'wfrar hst on geluk gebeurde, op. In een kolom... de wereld om De Amerikaanse luchtmacht heeft een wiserstation met een staf van vijftien man ingericht op een drijvende ijsberg in de Po.olzee op ongeveer driehonderd km. ten Noor den van Alaska. Vliegtuigen zorgen vo.or de bevoorrading. Volgens «en Frans legerbe- richt hebben land-, zee- en lucht strijdkrachten van de Franse Uaie een gecombineerde aanval uitge voerd tegen Vietminh-troepen ta Hatien. ongeveer 240 km. tan Wes ten van Saigon. Dè overrompelde tegenstander bood zeer weinig te genstand en verloor „zeer belang rijke economische installaties", w>o. een zendstation, wapenfabrieken, wapenen en munitie, aldus het Franse communiqué. In de z.g. „glaskemec" van de „stadionclub" te Brussel rijn Zon dag zes handgranaten geworpen- Twee ervan ontploften en richtten aanzienlijke schade aam het dak aah- Belgische communistische vrouwen zouden Zondagavond iltt het lokaal bijeenkomen omi te protesteren te gen een Westduitse herbewapening- De Franse minister voor Natio nale opvoeding heeft onlaögs be kend gemaakt, dat het aantal in geschreven 'bezoiökers van 't kasteel van Versailles voor het jaar 1950. 760,'640 bedraagt. Na het Vatioaam is dus Versailles de meetst bezochte plaats van Europa. Do militairen, die vorige week samen met de nieuwe veldprediker dSv Meerburg, per vliegtuig uit Nederland zijn vertrokken om het Nederlands detachement Verenigde Naties op Korea aam te vullen, (zijn- Zaterdag te Hongkong asin^ieko- men. Negen hunner zijn direct ver der gegaan naar Tokio, de andere rijn Zondag per vliegtuig verder gereisd. Volgens een te San FralQoisco opgevangen bericht van radio Pe king heeft de Chinese regering pre mier Attiee meegedeeld, dat een Chinese missie binne/olcort naar Ma- lakka zal vertrekken om de om standigheden ven „de vervolging der Chinezen in Malekka" te onder zoeken. Do Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Jefferson Caffery, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Sal a El Din Bey. ien de raad gegeven „gematigdheid" te betrachten terzake van de ge beurtenissen in Marokko, Hr. Ms. torpedojager „Piet Hein", die medio Augustus verleden Jaar uit ons land vertrok voor een wereldreis via Amerika en de Pa cific wordt medio Mad in Neder- kftd tnrug GEMEENTERAAD BURGH Vier woningen toegewezen voor de periode 1951 tot en met 1953 Ged. Staten gingen niet accoord met presentiegeld raadsleden Burgerlijk Armbestuur verandert van naam De pomp op het Kerkplein wordt hersteld De Weeldeweg In de Donderdagavond gehouden raadsvergadering was weth. Bolken baas met kennisgeving afwezig. Na dat de voorzitter, burgemeester Jhr. A. van Citters, de vergadering had geopend, werden de ingekomen stukken behandeld. Een schrijven was ingekomen, waarin meegedeeld werd dat voor 1951 t/m 1953 de ge meente 4 woningen krijgt toegewe zen. Van Ged. Staten was een schrij ven ontvangen, waarin afwijzend Folkloristische gebruiken op de Veluwe Na de laatste wereldoorlog z(jn verschillende folkloristische gebrui ken, die tijdelijk niet meer gehand haafd konden worden, krachtig her leefd en voornamelijk de Palmpaas- optochten staan weer volop in de belangstelling. Op de Neder Veluwe en omgeving worden deze optoch ten, zulks in verband met godsdien stige opvattingen van de meerder heid der bevolking, niet op Palm zondag gehouden zoals bijvoorbeeld in Twenthe, doch op de daaraan voorafgaande dag en zo zullen Za terdag 17 Maart e.k. zowel in Ede, Lunteren als in Veenendaal weer duizenden kinderen door de straten trekken met hun keurig en kleurig opgetuigde lentesymbolen: mooi bruin gebakken „haantjes" of de broodkransen, versierd met sinaas appels, palmgroen en wat dies meer zij. Merkwaardig is, dat deze voor jaarsommegangen hier niet bekend staan als Palmpaasoptocht maar al gemeen worden aangeduid1 met de naam „Haantje-pik" optocht. De „Volendam" andermaal met emigranten naar Canada Donderdag a.s. zal het s.s. „Volen dam" van de Holland Amerika Lijn uit Rotterdam vertrekken voor een emigrantenreis naar Halifax in Ca nada. Ditmaal zullen circa 1300 pas sagiers voor Canada en ongeveer honderd voor Amerika de reis aan vaarden. De „Volendam' zal echter na aankomst te Halifax niet, zoals de vorige reis, doorvaren naar New York, zodat de emigranten voor Amerika de reis per trein vervol gen. Onder auspiciën van de ECA maken met deze boot 32 jonge boe ren onder leiding van ir. J. de Geus, lanübouwconsulent te Drachten een studiereis naar Amerika. Ook gaan er drie officieren, drie onderofficie ren, zes korporaals en drie en der tig manschappen naar Boston voor een verdere opleiding. Onder de emigranten zijn er velen uit het Westland. Het grootste gezin aan boord- is dat van de heer H. Ouwen- dyk uit Schipluiden, bestaande uit vader, moeder, 15 kinderen en een schoonzoon. In Februari was een aantal passagiers door de griep niet in staat de eerste reis van de „Vo lendam" naar Canada mee te ma ken, zodat zij nu a.s. Donderdag vertrekken. De „Volendam", die van zijn eerste reis te Rotterdam terug is, zal op 24 Maart te Hali fax arriveren. werd beschikt op een raadsbesluit het presentiegeld op f 4 te brengen. Restitutie werd verleend aan de heer J. B. de Hullu op zijn woon- forensenbelasting, omdat de huur waarde door de belastingen te hoog was vastgesteld. Besloten werd tot het aangaan van een rekening-cou rantovereenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten. Ingevolge een schrijven van het departement van 7 December 1950, wordt de 10% salarisverhoging van toepassing ver klaard op de wedden van de bur gemeester, secretaris, ontvanger en gemeente-ambtenaren. Wonlngaangelegenheden De destijds door de burgemeester aangegane huurovereenkomst voor het gemeentehuis wordt door de Raad gesanctioneerd, terwijl het voorstel tot huurverhoging door B. en W. werd teruggenomen voor een nader onderzoek in verband met de bepalingen van de Huurwet. Na enige discussie werd de begroting voor de regionale brandweer verwe zen naar B. en W. voor nadere be antwoording van door de raadsle den gestelde vragen. Op een verzoek van het Burger lijk Armbestuur de naam te veran deren in Burgerlijke Vereniging voor Maatschappelijke Zorg, werd op voorstel van B. en W. de naam veranderd in Burgerlijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg en deze kortheidshalve te noemen Maat schappelijke Zorg. Aan de te Haamstede gehouden kookcursus, uitgaande van de Stich ting Huishoudelijke Voorlichting ten Puattelande, werd op een daartoe gedaan verzoek een bijdrage ver leend, omdat ook uit deze gemeente vrouwen deze cursus volgen. De huur der gemeentewoningen werd met 15 verhoogd ingevolge de met ingang van 1 Januqri 1951 toegestane huurverhoging. Aan de gemeentewerkman werd in verband met zijn functie als grafdelver een kledingtoelage toegekend van f 30. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Duson naar de pomp op het Kerk plein, die hij maar wilde opruimen, omdat deze toch geen dienst meer doet. De voorzitter was het daar niet mee eens; spr. vond dat deze pomp op het Kerkplein past. Hij zegde dan ook toe deze in orde te zullen laten maken. Ook informeér- de de heer Duson naar het z.g.n. ver- plaatsingskostenbesluit, waarop de voorzitter antwoordde, dat zo spoe dig mógelijk de rijksregeling in de Raad zal worden gebracht. De heer v. d. Klooster wees op de hoogten en laagten aan de Weeldeweg en vroeg of deze nog aangevuld moe ten worden, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. Verder be treurde de heer v. d. Klooster het dat er op de scheiding aan de Weel deweg niet een lijn- is aangehouden. De voorzitter antwoordde daarop, dat door het zich niet houden aan de afspraak door een der bewoners deze onregelmatige toestand is ont staan, doch dat deze ly'n hersteld kan worden, b.v. door aanplanting van een ligusterhaag. Hierna sluiting. RADIOPROGRAMMA Woensdag 14 Maart HILVERSUM L 402 M. 7 nieuws. 7.15 gram. 8 nieuws en weerberichten. 8.15 gram. 8.18 „On der ons gezegd". 8.23 orgelspel. 6.50 voor de huisvrouw. 9 gram. (9.30- 9.35 waterstanden). 10 schoolradio. 10.20 voor de vrouw. 10.35 idem. 11 R.V.U.: „Rheuma-bestryding". 11.30 gram. 12 accordeonmuziek. 12.30 land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 voor het platteland. 12.38 gram. 12.55 kalender. 1 nieuws. 1.15 Pro menade-orkest. 1.45 gram. 2 gespro ken portret. 2.15 jeugdconcert; viool en piano. 3 kinderkoor. 3.20 voor de jeugd. 3.50 pianovoordracht. 4 voor de jeugd. 4.30 voor de zieken. 5 voor de jeugd. 5.30 orgelspel. 5.45 rege ringsuitzending: „De kris, een ma gisch sierwapen". 6 nieuws. 6.15 va ria. 6.20 militaire reportage. 6.30 R.V.U.: „De levensverrichtingen van de menselijke geest": „Voeding". 7 „Socialisme, levensbeschouwing? lezing. 7.15 sport. 7.30 voor de jeugd. 8 ieuws. 8.05 politiek commentaar. 8.15 Concertgebouworkest en solist. 9.20 „De man die zijn hoofd kwijt was", hoorspel. 10 dansmuziek. 10.45 „Moeten wij ons diëet veranderen?", causerie. 11 nieuws. 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 290 M. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8 nieuws en weerberichten. 8.18 gewijde mu ziek. 8.45 gram. 9 voor de rieken. 9.30 gram. 10.30 morgendienst- 11 gram. 11.15 „Het Licht op de berg", hoorspel. 12 basbariton en orgeL 12.30 land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 lichte muziek. 1 nieuws. 1.15 reportage. 1.20 marinierskapel. 2 gram. 2.45 voor de meisjes. 3 fluit en piano. 3.30 gram. 4 pianoduo. 4.15 voor de jeugd. 5.30 Metropole-orkest en soliste. 6 gemengd koor. 6.30 volksmelodieën. 7 nieuws en weer berichten. 7.15 voor de jeugd. 7.30 commentaar familie-competitie. 7.40 radiokrant. 8 nieuws. 8.05 Geref. kerkdienst. 9.30 omroeporkest en so list. 10.30 causerie. 10.40 gram. 10.45 avondoverdenking. 11 nieuws. 11.15- 12 gram. Aflevering van margarine en bak" en braadvet onder contróle Het Bedrijfsschap voor margarine, vetten en oliën heeft de producen ten van margarine en van bak- en braadvet de verplichting opgelegd, thans per week niet meer van deze producten af te leveren dan zij in de periode van 7 tot 28 Januari 1951 gemiddeld per week hebben' afge leverd. Dit geldt zowel voor mar garine en bak- en braadvet in ver pakking van een kwart en een half kg als voor margarine in buikver pakking. Deze maatregel, welke analoog is aan die voor tarwebloem, -meel en -griesmeel, heeft volgens het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening ten doel zonder moeilijkheden voor een normale voorziening aan de mogelijkheden van speculatieve voorraadvorming en geforceerde verkoop een einde te maken. De cineast Ytzen Brusss. di« het vorige jaar e©n regeringsprijs won met zijn film „Parlevinkers" heeft van de Stichting HavenbeliB- gen te Rotterdam opdracht gekre gen een film over de Rotterdamse (naven te maken. De film zal worden gesubsidieerd door -het Rijk en dte gemeente Rotterdam. FEUILLETON 23 door Niek van der Zwaan De jonge weduwe zat in een klein rieten fauteuiltje. Ze hief haar ge zicht naar hem op. Haar ogen wa ren rood gezwollen. Ze zag er ver slagen uit. Rustig kwam Wijnandse op haar toe en drukte zacht haar hand. „Mijn hartelijke deelneming, mevrouw", zei hij met warmte in zijn stem. „Ik ben gekomen om te helpen en te troosten". Ze keek hem opnieuw aan. „Troos ten? Ik ben niet meer te troosten Wij waren gelukkigPeet bemoeide zich nooit ergens mee, was goed en vriendelijk voor ieder een Heeft hij dit verdiend? Af geslacht als een stuk vee hebben ze hem en ikik kon niet helpen Opnieuw barstte ze in een zenuw achtig huilen uit. Wijnandse stond wat onhandig neer te zien op het schokkende li chaam. Woorden van troost kwamen hem op de lippen, maar hij dorst ze niet uit te spreken. Het was, als of iets onzichtbaars hem weerhield. Overigens, wat zou het thans ge ven? Eindelijk vatte hij moed. „Ik ben gekomen, om u te helpen en u te halen. Hier ia niet» meer voor u dan AM |htrlrwvl,'|i Jaunt u deze omstandigheden niet blijven. Misschien later... Keer met mij mee, terug naar Holland." „Holland?" antwoordde ze bitter. „Wat moet ik daar doen? Ik heb er geen familie meer, zelfs geen ken nissen. Wie zal mij willen hebben?" „Mijn moeder is een oude vrouw, die een rustig huis bewoont in Utrecht. Zij zal het zich een eer be schouwen, als u bij haar wilt ko men inwonen". „Maar hierde plantage „Dat moak ik wel in orde. Maakt u zich nu nergens meer zorgen over. U hebt de laatste dagen al genoeg doorgemaakt De volgende dag besteedde Wij nandse aan het orde stellen op do zaken der overledene. Het beste leek hem, dat hy de gastheer van mevrouw Nieland, de heer Bronk- horst, maar voorlopige volmachten gaf om het bedrijf van de overle dene verder te beheren. Ten slotte ging de weduwe daarmede accoord en stemde ze toe in een terugkeer naar Holland. De reis naar Batavia geschiedde ditmaal in een militaire vrachtauto, wederom onder zware militaire be geleiding. Éénmaal werd het trans port vanuit een hinderlaag bescho ten, waarbij een der militairen ge wond werd. De auto stopte onmid dellijk, terwijl de Nederlandse mili tairen op zoek gingen naar de sluip, schutter, doch deze was in het don kere bos verdwenen en onver rich- teirxakt keerde* de longen* Uxug, waarna de reis werd voortgezet en toen de eerste lichten van Batevie in het zicht kwamen, was iedereen dankbaar, dat het by deze ene be schieting gebleven was. In ieder ge val waren de beide burgers onge deerd op hun plaats van bestem ming aangekomen. Wijnandse bracht mevrouw Nie land onder in een hötel en de vol gende dag nam hD het telegrafisch overgemaakte geld op, om de vlieg tocht naar Holland te kunnen be kostigen. Precies een week na zijn aan komst vertrokken beiden naar Hol land, de jonge weduwe dierbare en smartelijke herinneringen achterla tend in het mooie land, dat zo wreed verscheurd werd door de burger oorlog. 1 Wijnandse had zijn moeder niet ingelicht over zyn komst met me vrouw Nieland, maar hij wist, dat zulks altijd goed zou zijn. En op een regenachtige Vrijdagmiddag daalde het K.L.M.-toestel op Schiphol. Een goed uur later was men reeds In Utrecht en zoals Wijnandse ver wachtte, begroette zijn moeder de jonge weduwe op hartelijke wijze. „Beschouw dit huis maar als het jouwe, hoor, lieve kind. Wij zullen het 6amen best kunnen vinden". Een half uur na aankomst in Utrecht belde Wijnandse zijn zaak op. „En, juffrouw Jacobs, hoe gaat het? Ja, ik ben weer terug in Hol lend". (Wexift vamM)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 2