Hoe Kapitein Linzel in Korea aan de dood ontsnapte ZWITSAL De Zwarte Vlek Deze week worden strubbelingen in de industrie verwacht /(et&eksc&é/i De Kepubliek Zuid-Molukken is geen doodgeboren zaak DE STAKINGEN IN ENGELAND Ingezonden mededeling Uitbreiding van de stakingsbewe ging onder de transportarbeider* in Engeland doet vrezen voor strub belingen in de industrie deze week. Afgevaardigden van elfduizend spoorarbeiders in de streek van Manchester hebben besloten tot aan beveling van een staking met in gang van heden als protest tegen een genomen besluit ten nniWn van loonsverhoging. Drieduizend sjouwers in deze streek hadden reeds besloten Zen dag middernacht in staking te gaan. Duizend spoormannen te Liver pool zijn Zaterdag langzaam-aan gaan doen. Ook in Sheffield is een dergelijke actie begonnen. Aan de Merseyside duurt de sta king van havenarbeiders voort. In de streek van Manchester blij ven zeventigduizend man technisch en scheepswerfpersoneel overwerk en stukwerk weigeren. De havenarbeiders te Londen zul len waarschijnlijk vandaag weer gaan staken wanneer de zeven lei ders van de jongste wilde staking moeten voorkomen. BIJ Rolls-Royce in Hilling ton (Schotland) staken drieduizend em ployé'* uit protest tegen ontslagen. De gieterij van Craven Brothers te Stockport in Cheshire is reeds 2 weken gesloten tengevolge van wat de arbeiders uitsluiting noemen. De arbeiders van andere firma's in Staffordshire, Manchester en Shef field hebben zich aangesloten bij een algemeen besluit geen gietstuk- ken te maken die Craven Brothers nodig heeft voor defensie- en ex portorders. \gaWda?mitle°ogiïimat'ig\ Op de mofor'caP van een jeepjverd hij gewond onder verzorgd mot een kogelregen naar Taegoe vervoerd i Drogisterij CENTRUM heeft 'et Overste den Ouden sneuvelde tijdens moedige verdediging tegen vijfvoudige overmacht Mysterieuze projectielen in de Koreaanse wateren den Amerikaans Marineblad „Na val Avia Ln News", me'.dt, dat do tyem arming: vaat een Amerikaans oqt- loffjsstfadp in de Koreaanse wateren in Dec. twee voorwerpen iou heb- boa i£e-d«n, die strei.cn witte damp achterlatend. door de lucht scho len. De „projectleien" kwamen in het water terecht. Op h©l moment, dat zij neerkwa men. spo'en 30 me'.er ho^e water buien -p. N'o.ih ire' radar, roda met het blote oo.z köin men een vlleg- •tu'g Ln de buurt ontdekken. Men weet niet waarmede men hjer te d.von heeft. Vorens het blad heeft een woordvioercer van de marine het bericht be estifod. Er is eerder biets over dit ir^i_aat gepuLhjeerd AMERIKA EN HET GEBIED VAN DE STILLE OCEAAN Volgens de correspondent der V. N. by de „New York Times'*, Tho mas J. Hamilton, hebben de V.S. een „Monroeleer" voor het gebied van de Stille Oceaan voorgesteld, waarbij Australië, Nieuw Zeeland, de Philippijnen en Japan zich zou den aansluiten om zich gezamen lijk te verdedigen tegen communis tische agressie. Elk ondertekenend land zou een gewapende aanval op een der onder tekenaren beschouwen als een aan val op zichzelf. Onder deze over eenkomst zouden ook de eilanden van de V.S. in dit gebied vallen, zoals Hawai en Guam. Noodweer in Australië Tengevolge van een stortregen, gepaard gaande aan een storm met een uursnelheid van 110 kilometer, is in Melbourne schade aan gebou wen ontstaan. Vissersboten in Port Phiilip Bay werden vernield ca sommige streken werden met over stroming bedreigd. Een veerboot werd op het land geslingerd. Het verkeer werd door storingen in de electriciteitsvoorziening, omgeval len bomen.' en overstromingen ver lamd. Een vaartuig met 300 ton erplo- sieven aan boord werd van het an ker geslagen en dreef naar de ha venhoofden. Het lukte echter bui tengaats te raken. Verdrevenen roeren zich in West-Duitsland In Bonn hebben ongeveer 46.000 verdrevenen en slachtoffers van de oorlog een demonstratie gehouden tegen het regeringsontwerp voor een vergoeding van de geleden oor logsschade. De demonstratie was georgani seerd door de centrale liga van ver drevenen waarvan Linus Kather, een uit Oost-Pruisen afkomstige ju rist voorzitter is. De demonstranten marcheerden door de straten van Bonn en verzamelden zich later op een plein waar Blather een toe spraak hield. De politie verhinderde, dat de de monstranten door de regeringswijk marcheerden. Men droeg borden mee waarop geschreven stond: „Schadevergoeding door Adenauer of Stalin". Het merendeel was af komstig uit Noord-Rijnland-Westfa- len, met honderden autobussen wa ren zij gekomen. Linus Blather, die afgevaardigde in de Bondsdag voor de Christen democraten is, verklaarde, dat de liga meer dan anderhalf millioen leden heeft, de gezinnen der leden niet meegerokend, van wie 480.000 in Noord-Rttalaad-Waatfaka woon den. De Lamington weer hevig in werking Zondagochtend heeft zich weer «en hevige uitbarsting van de vul kaan Lamington, in Papoea (Ooste lijk van Australisch Nieuw-Guinea) voorgedaan. Aan de uitbarsting was een aardschok voorafgegaan, die in verschillende, ver uiteen liggende gebieden van Papoea, is gevoeld. Te Port Moresby, de aan de Torres- straat gelegen haven en hoofdstad van Papoea, wer.d de aardschok ge durende 35 seconden gevoeld. Een uur later, te negen uur plaatselijke tijd, begon de uitbarsting van de Lamington, die, naar gemeld wordt, in hevigheid toeneemt. Bij de vorige uitbarsting van de Lamington zijn vierduizend) perso nen om het leven gekomen. Te Berlijn zakte jongetje in diepe put Te Berlijn is een- zes-jarig jon getje in een diepe put gevallen en verdronken. De jongen stond op de speelplaats van zijn school te pra ten toen hij plotseling door de grond zakte. Omstanders snelden toe en zagen een diep gat op welks bodem water borrelde. De randen van het gat brokkelden echter af, zodat zij terug moesten. Het betreft hier een oude put, die reeds lang niet meer in gebruik is. Het was niet bekend, dat de put zich daar bevond. Dui kers van de brandweer zijn afge daald om het jongetje te zoeken. "Zij konden echter niets vinden. Men vreest, dat hij in een onderaards ka naal gezogen is. De „Romeo" van Kreta moet twee jaren „zitten" De 20-jarige Griekse Tassoula Pe- trakoghiorgis heeft uit Athene haar vader vergiffenis gevraagd voor het weglopen met Constantine Kefal- loyannis. In haar telegram zegt Tas soula, dat zij uit vrije wil besloten Heeft bij haar echtgenoot te blijven. Haar echtgenoot is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het oprichten van een gewapende bende. Kefalojannis ontketende de vorige zomer bijna een burgeroorlog op Kreta, toen hij zijn 19-jarige bruid ontvoerde en haar in een afgelegen klooster in de bergen trouwde. Tij dens de ontvoering vormde hij een gewapende bende en bood gewa pende tegenstand. Hakte jongetje Stradivarius kapot Enige dagen geleden besloot de caféhouder Bonne te Sint Niklaas de rommel in een der zolderkamers van zijn huis op te ruimen. Bij de goederen bevond zich een viool, die Bonne in 1943 te Hamburg van een handelaar in tweedehandsgoederen bad gekocht. De 13-jarige zoon Walter kreeg van zijn ouders toestemming, de vi ool, die hij vaak als speelgoed had gebruikt, in stukken te hakken. De aandacht van mevrouw Bonne werd evenwel getrokken door een etiket dat zij vond aan de binnen kant van een der gaaf gebleven wanden. Op het etiket stond te le zen: „Antonius Stradivarius Cremo- nensis faciebat anno 1719". Ofschoon de viool voor de mu ziekkunst verloren is, koestert dhr. Bonne het voornemen, het instru ment te laten herstellen, om het ten geschenke te kunnen geven aan de oudheidkundige kring van Waas land te Sint Niklaas. Nederlandse marinevliegers naar de Verenigde Staten Vrijdag a.s. zullen acht officieren- en onderofficieren-vlieger van de Koninklijke Marine per vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrek ken, teneindè hun opleiding, welke in Nederland werd aangevangen, op Amerikaanse vliegkampschepen te voltooien met verschillende typen boordvliegtuigen. In de komende maanden zullen nog drie dergelijke groepen volgen. Zij worden gedetacheerd op do ma- rinebasis Pensacola. Dé opleiding duurt 20 wéken. Nederland en de plannen voor een Europees leger De Nederlandse regering heeft het Franse memorandum ontvangen over het plan tot oprichting van een Europees leger. Daar het document tijdens de kabinetscrisis is overhan digd, konden de ministers het niet voor Maandag bespreken. In kringen, die contact houden met de Nederlandse regering heeft men de indruk, aldus A.F.P., dat de argumenten, voorkomende in het Franse memorandum, niet van dien aard zijn, dat zij Nederland zullen bewegen om de gereserveerde hou ding, tot nu toe ten aanzien van dit probleem aangenomen, te laten va ren. In dezelfde kringen is men ge troffen door het weinige enthousias me door de Duitse gedelegeerden te Parijs aan den dag gelegd en men meent dat de houding van de Duit se regering die van Nederland zal beïnvloeden. Voorts vraagt men zich in bovengenoemde kringen af of de regering in Den Haag de op dracht van, haar vertegenwoordi gers te Parijs niet zal beperken tot die van waarnemers. Kapitein N. Linzel van het Neder landse Korea-detachement, van wie ten onrechte is gemeld dat hij go- sneuveld was, zeide in een inter view in een Legcrhospitaal te To kio, zich niet verwonderd te heb ben over zijn doodsbericht in de telegrammen van de frontlinie. Hij had zich namelijk wel een half uur lang dood moeten houden nadat het plateau te Hoengsong, aan het Cen trale front in Korea, waarop hij zich Indonesië—Nederland drukke scheepvaartlijn De Maatschappij Nederland en- de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd overwegen om in de komende maan den, ter afdoening van de vele pas sage-aanvragen, op de lijn Indone- siëriNederland enkele chartersche pen in te zetten. Hoewel ook de „Johan van Olden- barneveldt" en de „Sibajak", welke op het ogenblik bestemd zijn voor reizen naar Australië op bepaalde tijdstippen in de dienst op Neder land zullen worden ingeschakeld, laat het zich aanzien dat de ver voerscapaciteit niet voldoende zal zijn pm de binnengekomen aanvra gen af te werken. Ingezonden mededeling Er ie Virginia en Virginia: U zult het verschil direct proeven als U BOSTON rookt, s. de ideale combinatie van rijke J Virgima-smaak en ^perfecte mildheid. Ambon bood Amerika luchtbases aan „In de Verenigde Staten van Ame rika groeit steeds meer bet bewust zijn, dat de republiek Zuid-Moluk- ken geen doodgeboren zaak is. Het zal mijn taak zijn de regeringsper sonen in ons land hiervan te over tuigen en vooral, dat ons land, wat de Verenigde Staten betreft, gerust aan onze principes ten aanzien van dit vraagstuk kan vasthouden, zon der moeilijkheden van de zijde der V.S. te behoeven verwachten". Dit zei de heer Hazelhoff Roelf sema, die met de Constellation „Maastricht" op Schiphol terugkeer de na zy'n reis naar Ambon, van waar hij thans via de Verenigde Sta ten is teruggekeerd. Door een haag van geüniformeer de Ambonnezen werd de heer Ha zelhoff Roelfsema op Schiphol ont vangen. Een krans in rood wit blau we kleuren werd hem omhangen door vrouwen der Ambonnezen „als bewijs van erkentelijkheid voor zijn opofferingsgezindheid en zijn ge voelens voor het volk van Ambon dat thans gekortwiekt is door de politiek". De heer Hazelhoff Roelfsema ver telde, dat zijn bemiddeling destijds was ingeroepen bij afwezigheid van een vertegenwoordiger der re publiek Zuid-Molukken in de Ver. Staten tot het aanbieden van lucht- en zeebases aan do V.S. in het gebied der Zuid-Molukken. De Amerikaanse regering had onmid dellijk na het uitbreken van de oor- Prinses Wilhelm in a is Donder dag per vliegtuig uit Zwitserland! dn cxns land teruggekeerd. H.KJH. is van Schiphol naar Soastdijk ge gaan. Zalerdagoc'h end begat Zij zich naar het Paleis Lange Voor- Hout te Den Haag en fc nrfdusg* van daar naar de Rjuiganhoak. log in Korea hierom verzocht bij de regering van de Indonesische re publiek, maar dit verzoek was af gewezen. In Juli 1950 heeft hij na mens de republiek Zuid-Molukken een aanbod gedaan in Washington. Het is ter tafel geweest bij de staf chefs en, zover hem bekend, „er is kennis van genomen zonder aanbe veling voor actie". bevond, door de Chinezen was ge nomen. De dood van Overste den Ouden Kapitein Linzel noemde de be richten, volgens welke kolonel den Ouden gedood zou zijn met zijn eigen ammunitie die hij verstrekt zou hebben aan als Zuid-Koreanen vermomde Chinese communisten, belachelijk. Een wachtpost van het hoofdkwartier, aldus vertelde de ka pitein, maakte des avonds om 10 uur alarm. We hoorden veel geschiet. Ik zag 3- 500 Chinezen op misschien een zestig meter afstand. Zij bliezen op hoorns en schreeuwden en storm den op ons in. Wü konden hen niet tegenhouden. Iedereen maakte iedereen af. Kapitein Linzel zag kolonel den Ouden, die zijn hoofdkwartier-com- gagnie aanvoerde, enkele malen tij dens het gevecht. Er waren onge veer honderd Nederlandse officie ren en manschappen op de post aan wezig, die het moesten opnemen te gen vijfmaal zovael Chinezen. „Ik zag de kolonel niet getroffen wor den, aldus vervolgde kapitein Lin zel, doch anderen die het wel zagen, zeiden dat hij door het hoofd werd geschoten. Hij viel neer naast een jeep". Drie schotwonden Toen het gevecht was afgelopen, kon kapitein Linzel niet wegkomen door de drie schotwonden, die hij had opgelopen in een knie, de rug en een schouder. „Ik hield me dood. De Chinezen tilden mijn hoofd op om te zien of ik dood was. Zij schopten me tegen mijn knie om te zien of ik reageerde. Zij gebruik ten mij ook als barricade voor een machinegeweer". Later gingen de Chinezen naar de linkerkant van het plateau en toen hoorde kapitein Linzel de stemmen van Nederlanders ter rechterzijde. Hij riep en een korporaal, een van zijn oudgedienden uit de laatste oor log, kwam naar hem toe en zeide: „We zullen voor U zorgen". Verschrikkelijke uren Een paar Nederlandse soldaten pakten een deur, legde de kapitein er op en droegen hem zo ongeveer anderhalve km verder naar een an dere Nederlandse compagnie-com mandopost. Daar werd de kapitein op de motorkap van een jeep ge laden, die naar Wondjoe ging. Maar na een 20 minuten stuitte men op een wegversperring. Er werd ver schrikkelijk geschoten, aldus ver telde de kapitein, met mortieren en machinegeweren, en met granaten gegooid. Allen moesten de jeep ver laten om dekking te zoeken. Kapi tein Linzel moest zich van de motor kap laten glijden. Voor de tweede maal meende hij zijn einde naby. Hij bloedde erg en dacht dat er geen redding meer was. „Die zes acht uren zijn de ver schrikkelijkste van mijn leven ge weest", aldus de kapitein. Doch hij kwam tenslotte toch in Wondjoe aan en kreeg in een hospitaal aldaar RADIOPROGRAMMA Woensdag 21 Februari HILVERSUM L 402 M. 7 nieuws. 7.15 gram. 8 nieuws en weerberichten. 8.15 gram. 8.18 „On der ons gezegd". 8.23 gram. 8.50 voor de huisvrouw. 9 gram. (0.30- 9.35 waterstanden). 10 schoolradio. 10.20 voor de vrouw. 10.35 Idem. II R.V.U.: „Rhcuma-bestrijding". 11.30 gram. 12 Promenade-orkest. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 voor het platteland. 12.38 gram. 12.55 kalen der. 1 nieuws. 1.15 JJchte muziek. 1.40 gram. 2 gesproken portret. 2.15 Jeugdconcert. 3 kinderkoor. 3.20 voor de jeugd. 8.50 pianorecital. 4 voor de jeugd. 4.30 voor de zieken. 5 voor de jeugd. 5.30 Instrumentaal kwartet 5.4$ regeringsuitzending: „Vogelgeschrceuw en bijgeloof in sommige streken van Indonesië". 8 nieuws. 6.15 varia. 6.20 actualiteiten. 6.30 R.V.U.: „De spectra der ster ren". 7 „Ondernemers en arbeiders", causerie. 7.15 gram. 7.30 voor de jeugd. 8 nieuws. 8.05 politiek ,com- mtenaar. 8.15 „Der Zigeunerbaron", operette. 0.40 „Aanslag op een dode Meester", hoorspel. 10.20 amuse mentsmuziek. 10.45 „De natuur maakt geen sprongen", causerie. 11 nieuws. 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 298 M. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8 nieuws en weerberichten. 8.15 gewijde mu ziek. 8.45 gram. 9 voor de zieken. 9.30 gram. 10.30 morgendienst. 11 gram. 11.25 „Ontheemden", hoor spel. 12 pianorecital. 12.30 land- cn tuinbouw. 12.33 orgelconcert. 1.00 nieuws. 1.15 militaire reportage. 1.20 lichte muziek. 1.50 gram. 2.45 voor de meisjes. 3 meisjeskoor. 4 gram. 4.15 voor de jeugd. 5.30 harp-en- semblc. 6 kerkkoor. 6.30 pianotrio. 7 nieuws en weerberichten. 7.15 voor de jeugd. 7.30 gram. 7.40 radiokrant. 8 nieuws. 8.05 commentaar familie competitie. 8.15 Concertgebouwor kest en solist. 9.30 Lijdensoverden king. 10 amusementsmuziek. 10.30 vocaal ensemble. 10.45 avondover denking. 11 nieuws. 11.15-12 gram. eerste hulp. Toen werd hy per am bulance naar Taegoe gebracht en nadat daar de kogels uit zijn won den waren verwijderd en zijn been gespalkt, werd hij per vliegtuig naar Tokio vervoerd. De kapitein zal mis schien over enkele weken zover op geknapt zyn, dat hij voor herstel naar Nederland kan terugkeren. Gelukkige echtgenote Mevrouw Olga Linzel heeft tegen over het A.N.P. verklaard, dat zij aanvankelijk niet overtuigd was van de waarheid van het doodsbericht. „Ik ontving namelijk een brief van mijn man op 28 Januari, waarin hij zeide in een ziekenhuis by Taegoe te liggen met een lichte wond. Dat was het laatste wat ik van hem gehoord had, toen een functionaris mij mededeling kwam doen van zijn „overlijden". Ik kon het gewoonweg niet geloven. Ik begon pas overtuigd te raken, toen mij enkele officiële telegrammen werden getoond en ik het in de kranten las. U kunt zich voorstellen hoe gelukkig ik was toen bleek dat hij nog leeft. Wij zei den altijd al, dat hij een geluks vogel was en dat weten wij nu ook zeker. De hoop, dat hij gauw her stelt en dat ik hem spoedig weer zie''. In de laatste oorlog diende kapi tein Linzel by het Intergeallieerde commando en vocht op Walcheren en andere Nederlandse plaatsen en in Birma. FEUILLETON door Niek van der Zwaan Dit alles had een behoorlijke bres geslagen in zyn binnen- en buiten lands kapitaaL Maar Wynandse had dit vooraf bezien en als goed koop man wist hy, dat de kost voor de baat uitgaat. Het nut van reclame inziende, had hij de burgemeester gevraagd zijn bedrijf officieel te willen ope nen, waarin deze onmiddellijk toe stemde. Enkele kranten waren aan geschreven, die toezegden hun ver slaggevers te zullen zenden en de notabelen van de gemeente Wil lemspoort hadden een keurig in kleuren vervaardigde uitnodiging ontvangen om de openingspichtig heid bij te wonen. Tussen de aankoop van het be drijf cn de heropening waren pre cies vijf weken verlopen en gedu rende deze tijd was Wynandse prac- tisch niet weg geweest. Verscheide ne stedelingen hadden hem reeds ontmoet en aangezien hij iedereen, rijk of arm, steeds vriendelijk groet te, was de eerste indruk van de ^nieuwe drukker", zoals hij in de wandeling genoemd werd, niet on gunstig. Maar vooral steeg hij in achting bij hen, die van hem een uitnodiging hadden ontvangen. De ze notabelen waren uitgezocht door Miep Jacobs, die zich al spoedig in het nieuwe bedrijf op haar gemak gevoelde. En zo begon- op de vijfde Augus tus een nieuwe periode in het le ven van Gerben Wijnandse, de rus tige maar energieke zakenman, die kalm zijn weg ging, zonder zich aan iemand te storen. Die Maandagmorgen vroeg stroom den de bloemen by bouquetten en manden vol het kantoor van de „Uitgeverij Wijnandse" binnen. En iedere keer, als er weer gebeld werd en de loopjongen, die voor deze ge legenheid zijn Zondagse pak had aangetrokken, bij de deur een nieu we zending in ontvangst nam en aan de „baas" overhandigde, las de ze laatste met stijgende verbazing de kaartjes, want begrijpelijkerwijs waren vele bloemstukken afkom stig van hem volslagen onbekende „grootheden" uit de stad. Natuur lijk was er een bloemenmand van het gemeentebestuur, een dito klei nere van de burgemeester en zijn vrouw privé, voorts een prachtig bloemstuk van een paar oude stu dievrienden uit Utrecht, maar voor het overige kon hij niet nagaan, waaraan hij de eer van de zo atten ties te danken had. ,Eén bloemstuk trof hem. Een kort moment stond hij met het kaartje in zijn handen: „G. de Rooy, Johan- nasingelDe Rooywat drom mel, de naam kwam ham bakand voor. Wacht eensnatuurlijk, dat was zijn medepassagier op die mid dag, toen hy in Utrecht ternauwer nood de trein had gehaald. Hé, toch aardig van die jongeman, dacht hij. „Met beste wensen voor Uw be drijf' stond er op geschreven. Hij zou hem in ieder geval in een per soonlijk briefje bedanken. Dat stond vast. Miep Jacobs, de typiste, statig ge kleed in een lange, zwarte japon, keek glimlachend naar Wijnandse, die wat onwennig en bovendien een tikje zenuwachtig in het kantoor heen en weer dribbelde. „Wat staat U dat jaquet goed, mijnheer", kon ze niet nalaten op bewonderende toon te zeggen. „Zo deftig en toch ook weer niet. Zo echt... gekleed". Hij kon een lach niet weerhou den. Zelf was hij ook wel wat trots op zijn nieuwe kleding cn toch, hoe wel hij zich nu al dagen van te vo ren verheugd had op deze openings dag, wenste hy nu in stilte, dat het maar voorby zou zyn. Van een der bloemstukken nam het meisje een grote witte anjer en rustig speldde ze deze bloem op de rever van zyn jaquet. „Zo", zei ze met voldoening, een paar pas achteruit stappende, „dat hoort er by. Vandaag bent U het feestvarken O pardon Ze schrok van haar uitlating en even bloosde ze. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 2