Het hevolkihgsonderzoek op Tuberculose De loon- en prijsstop in Amerika DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mr. Stikker werd een onderzoek opgedragen Dissonanten bij de uitvoering van Verdi's Requiem ZIERIKZEE SCHEKNIEUWSBODE abonnementen en advertentiên Prijt p«r 3 mnd. ,blj voofultb«Ul(ng f 4.29, p. w. 33 ct Ut» iwmmrt 10 ei V«r*chijn» UUr« w«rk<Ug AdwteAUeprii» 12 Ci W* "m* WttiM (me*. 15 mm.) imnlmum I 1.. q. »UA DINSDAG SO JANUARI 1951 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 No. 16724 105o Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelslraat A 171, Zierikxee. Postbus nr 1, Telefoon er- 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ocktman Lange Nobelstraat A 171 ZierUcxee. In ten voorgaand artikeltje heb ik tr op gewezen, dat het standpunt in deze ia de ziekte, ook in de kiem tavana bij vermeend gezonden op t« sporen. Wacht men, totdat da men sen door allerlei klachten en ziekteverschijnselen naar de dokter gedreven worden, dan is het door gaans al te laat. Het overgrote deel van de onder zochten. heeft geen afwijkingen, maar, worden deze bij dit onder zoek gevonden, dan is het beter, dat deze verschijnselen ift een vroeg stadium worden opgespoord. Dan is de kans op herstel niet alleen gro ter, maar ook de duur van de ziekte korter. De vraag is gesteld, of het onder soek pijn doet. Hiervan is geen spra ke. Er wordt een röntgenfoto cn dat wel door de kleren heen ge maakt, waarvan men verder niets bemerkt, dan dat men even moet ademhalen en de adem inhouden. Hat onderzoek en ik acht het van zaer veel belang hierop nadruk kelijk te wijzen heeft niet ten doel openlijk of verkapt een opzet telijke poging te zijn om ziekte te voorkomen. Integendeel. Er wordt enkel vastgesteld of men gezond dan wel ziek is. Het onderzoek kan enkel maar iets aantonen, dat reeds in da vorm van een ziekte of afwij king in het lichaam aanwezig is en het wil er toe bijdragen de wel bestaande maar misschien nog niet geopenbaardo afwijkingen vroeg tijdig te ontdekken. Het onderzoek zal overdag dea morgens cn dos middags plaats vin den cn voorzover nodig, ook dea avonds. De avonduren blijven gere serveerd voor hen, die overdag be- llbrt onmogelijk kunnen komen. i:ot is in verband hiermede zéor vrcm.^Hjk, dat de werkgevers hun perNoneel overdag in do gelegen heid stellen ondorzocht to worden. Deze vorm van medewerking zal buitengewoon op prijs gestold wor den. Immers vinden to grote ver schuivingen plaats, dan wordt de gang van zaken belemmerd. Ontkleed-partijen zijn voor dit on derzoek niet nodig. Wel moet men zich, wat de kleding betreft, hou den aan wat op de oproepingskaar- ten vermeld staat. Anders kan het apparaat niet diep genoeg door het lichaam doordringen en kan een foto niet tot «tand komen. Heeft U het koud, wapen U dan dit keer met een jas, mantel, trui of jum per «xtr maar niet met extra la gan ondergoed. Hat onderzoek ztrekt zich uit over alle personen ouder dan 5 jaar. Ook do oude en oudore mensen BJH. de Koningin heeft aan mr. D. TJ. Stikker opgedragen infonna- torizch de mogclijheden te onder- loeken van de vorming van een kabinet, dat het vertrouwen heeft van bef parlement en Haar daarom trent aan rapport uit te brengen. dienen aan het onderzoek deel te nemen. De te onderzoeken personen wor den opgeroepen in groepen van 25-30 tegelijk per kwartier. Aldus wil men aan de lopende band onge veer zeshonderd mannen cn vrou wen per dag onderzoeken. Het on derzoek zelf is in enkele seconden afgelopen. Het geschiedt niet in het donker, doch overdag bij daglicht en des avonds bij lamplicht. Men dient zich precies te houden aan het uur van oproep. Prin senkwartiertjes kunnen niet an ders dan remmend werken. Alleen, wanneer men precies op tijd komt, is een vlot verloop van het onder zoek gewaarborgd en behoeven an deren niet te wachten. Is men echter absoluut verhinderd om op het vast gestelde uur te komen hierbij zal zoveel mogelijk met ieders wensen cn belangen rekening gehouden worden laat men zich dan ver voegen op de plaats van het onder zoek om een nadere afspraak te ma ken. Aan het einde van het onderzoek worden enkele uren gereserveerd voor invaliden. Men zal er naar streven de uitslag van het onderzoek zo vlug mogelijk bekend te maken. Dat wil zeggen, dat wanneer men na ongeveer 14 dagen na het onderzoek niet voor een nader onderzoek is opgeroepen, men kan aannemen, dat geen afwij kingen zijn gevonden. Dus: geen bericht, goed bericht. Do resultaten van het onderzoek zelf vallen onder het beroepsgeheim van de medicus. Van afwijkingen, bij een onderzoch te aangetroffen, komt noch een an der, noch de gemeente iets te we ten. Voor een nader onderzoek worden, zij opgeroepen, bij wie iets bijzon ders op de foto geconstateerd is. Dit wil nog niet zeggen, dat men iets aan de longen heeft. Soms kan men het geheel duidelijk zien, of er iets en wat er aan de hand is en voor een nader onderzoek schakelt men dan de scherper werkende doorlichtingsapparaten in. Ontvangt men een dergelijke oproep om op het consultatie-bureau te verschij nen, dan behoeft men op zich zelf niet ongerust te zijn. Het gaat dan om een extra maatregel van vei ligheid, ditmaal in het belang van de persoon zelf. Tenslotte de kosteii. Ook hier over moet gesproken worden. Zij bedragen f 1,05 per persoon. U moet hiervan echter niet schrikken of U laten afschrikken. Want dit wil niet zeggen, dat men alleen aan het on derzoek kan deelnemen, wanneer men een dergelijk bedrag betaalt. Een ieder zal aan het onderzoek kunnen deelnemen, ook al betaalt Kij niets! Men kan een bljdrago naar draagkracht geven of wel dit bedrag betalen. Of niets betalen, wanneer men een dergelijke uitgave niet kan doen. Ook hierin is men volkomen vrij. Er zal ook hier geen- invloed worden uitgeoefend. Ik ben hier aan het einde van een vrij lange en misschien lang dradige uiteenzetting. Maar ik acht te deze nodig in verband met het belang, dat op het spel staat. En ik hoop en besluit daarmede dat het onderzoek aan de verwachtin gen zal voldoen en dat de burgerij haar belang daarbij en bij een vlot verloop zal begrijpen. Redenen om daaraan te twijfelen, heb ik niet. SCHUURBEQUE BOEYF. Het gaat er niet om dat wij lang, doch dat wij lang ge noeg leven. zullen grote inflationistische druk uitoefenen MAC ARTHUR BIJ DE TROEPEN Generaal Douglas MacArthur heeft zich Zondag per vliegtuig naar Soewon begeven en een bezoek ga- bracht aan het front, dat iets meer dan 15 km van Seoel ligt. Vooruitgeschoven eenheden van da verbondon troepen hebben Zon dag da opmars naar Seoel voortga- set. MacArthur, dia werd vargozeld door de opperbevelhebber dar Ame- rikaanta luchtstrijdkrachten in hat Varre Oosten, generaal Stratemeijor keerde na een oponthoud van twee uur naar Tokio terug. Generaal Ridway, de bevelhebber van de troepen te velde, deelde Mac Arthur mede, dat de Chinezen aan het front van het achtste leger sinds 1 Januari ten minste 40.000 man aan doden an 120.000 aan ga- ws&das hAdda* racloraa. Vierhonderd Amerikaanse econo men hebben tegenover het congres verklaard, dat do loon- en prijscon troles een zeer grote inflationistische druk zullen uitoefenen, tenzij deze vergezeld zullen gaan van een aan zienlijke verhoging van do belas tingen en scherpere crcdietbeper- kingen. In de verklaaring wordt ge zegd, dat noodmaatregelen op fis caal- on credietgebled eerder dan prijs- en conlrdles „oazo primaire verdediging tegen inflatie" uitma ken. De inching van deze economen werd voorgelegd aan de economi sche commissie van Huis en Senaat, voordat de regering overging tot een loon- en prijsstop. De verklaring welke in December werd opgesteld, is thans door de commissie open baar gemaakt als onderdeel van een rapport aan het congres, getiteld: „algemene credietcontróle schulden- administratie en economische mo bilisatie". De democratische senator Omahey uit Wyoming,, de voorzitter van de commissie, verklaarde, dat het rap port de basis zal vormen voor ron- detafelbesprekingen over economi sche problemen. De economen, wier mening werd gevraagd door de commissie, ver klaarden: gedurende een tiental ja ren of meer zullen vermoedelijk grote uitgaven voor militaire pro gramma's en buitenlandse hulp no dig zijn met alle inflationistische ge volgen van dien. Belastingverhoging urgent geacht Zij hebben het volgende program ma aanbevolen: 1. Nauwkeurig onderzoek van alle regeringsuitgaven, waarbij die, wel ke niet dringend en absoluut nood zakelijk zijn, worden uitgesteld of in het geheel niet worden gedaan. 2. De belastingen in nog sneller tempo verhogen, dan de uitgaven voor de verdediging toenemen, ten einde een surplus aan kasmiddelen to bereiken en te handhaven. Do begroting alleen in evenwicht hou den is niet voldoende. Hierdoor zou een belastingverho ging met meer dan 16 milliard dol lev aeüg xjja, 4e mkdmumvwhe- ging.om de nieuwe begroting in evenwicht to krijgen. 3. Beperking van de credieten, beschikbaar voor het zakenleven en individuele personen voor doelein den, welke niet essentiëel zijn voor het defensieprogramma. Dit kan al leen worden bereikt door maatrege len, welke een lichte verhoging van de rentetarieven inhouden. Volgens de economen is het alter natief van deza fiscale- en crediet- maatregelcn: 1, Een voortdurende inflatie van de prijzen of 2. Een „harnas" van rechtstreekse contrdles op het gehele economische leven, dat, indien het er in slaagt de prijzen en lonen gedurende enige tijd Jaag te houden, een grote infla tionistische invloed zou hebben in de vorm van niet gebruikte saldi aan contanten, regeringsobligaties en an dere liquide middelen. De economen noemden deze beide alternatieven „buitengewoon gevaarlijk". Een recente foto van H.K.H, Prinses Beatrixdie Woensdag 31 Januari a.s. haar 13e verjaardag hoopt te vieren Musici van het Amsterdams Concertgebouworkest weigerden te spelen SUKARNO OP DE PHILLIPPIJNEN President Sukarno vertrok Zater dag per vliegtuig naar de Philippij- nen voor een officieel bezoek van zes dagen. Bij aankomst op het vliegveld te Manilla werd Soekarno door de president Quirina en hoge regeringsautoriteiten ontvangen. Uitspraken in een spionnage- proces te Praag Het staatsgerechtshof te Praag heeft vier R.K. priesters, een' ge wezen politie-officier en een voor malig ambtenaar, op grond van spi- onnago cn hoogverraad, hot op touw zetten van samenzweringen om de staat omver te werpen, het onder houden van verbindingen met een buitenlandse mogendheid cn nog vele andere staats vijandige hande lingen veroordeeld tot gevangenis straffen van zeven tot 25 jaar. Eon niet genoemd aantal andere beklaagden, dat in de loop van het zelfde proces is berecht, werd ver oordeeld tot dwangarbeid, variëren de tot s«e jaar. Nadat Zaterdagavond voor het Concertgebouw en in de zaal al de monstraties waren voorgekomen van mensen die de leiding van Paul van Kempen als dirigent van het Con certgebouworkest niet konden aan vaarden, uitte deze afkeuring zich Zondagmiddag binnen de muren van het gebouw wel in zo sterke mate, dat de orkestleden geweigerd hebben) het concert uit te voeren. Toen de dirigent en de solisten op het podium waren verschenen, en de heer van Kempen met de uit voering van het requim wilde be ginnen, weerklonken in de zaal kreten: „weg met Paul van Kem pen, geen van Kempen". Bovendien begonnen diverse demonstranten fel te fluiten. Onmiddellijk traden vele rechercheurs, die in de zaal aanwezig waren, tegen de rustver stoorders op. Op dit ogenblik verhief het groot ste gedeelte van het orkest zich van de stoelen en verliet het podium. Slechts enkele orkestleden bleven op hun plaats. In de zaal bleef het vrij onrustig en klonken kreten van protest. Van Kempen bleef onbe weeglijk achter zijn directie-lesse naar staan, totdat een stem door de microfoon met de mededeling kwam dat het Concertgebouwbestuur be sprekingen ging voeren met de or kestcommissie en het publiek me dedeling zou worden gedaan van de resultaten dezer bespreking. Het pu bliek werd verzocht rustig het resul taat van de besprekingen! af te- wachten. Intussen werden steeds meer demon stranten uit de zaal en van het bal- con verwijderd. Nadat deze toestand een kwartier twintig minuten had geduurd, kwam de mededeling van de zijde van het Concertgebouw- bestuur, dat leden uit het orkest be zwaar maakten om do leiding van de heer Paul van Kempen als diri gent te aanvaarden. Het bestuur van het Concertgebouw deelde mede, dat het afgelaste concert op een na der te bepalen datum zou worden uitgevoerd. Later in de middag heeft de raad van bestuur het volgend* commu niqué uitgegeven: „Gezien de dienstweigering van een aantal orkestleden van het Con certgebouworkest bij het begin van het concert van Zondagmiddag, ten gevolge waarvan de Verdi-herden- king onmogelijk werd gemaakt, heeft de raad van bestuur van het Concertgebouw hieruit de enig mo gelijke consequentie getrokken. De betekenis van deze „de enig mogelijke consequentie" bleek te zijn, dat de raad van bestuur una niem besloten heeft de leden van het orkest, die geweigerd hebben te spelen, ontslag aan te zeggen. Montgomery en Juin bij de commandostaf van Eisenhouwer De chef van de Amerikaanse le- gervoorlichtingsdienst, generaal-ma- joor Lloyd Parks, heeft „persberich ten uit Londen" over de aanstelling van veldmaarschalk Montgomery en generaal Juin bij de staf van het oppercommando van Eisenhower, bevestigd. Montgomery zal benoemd worden tot plaatsvervangend opper bevelhebber en generaal Juin tot bevelhebber van het centrale Euro pese commando. Sneeuwval verhinderde de politieke bijeenkomst te Lake Success Als gevolg van een hevige sneeuw val moest de vergadering van de po litieke commissie der Verenigde Na ties, die voor Zaterdagavond te Lake Succes was «uitgeschreven om het debat over de pogingen, om het Ko reaanse geschil op te lossen, te her vatten, worden uitgesteld. Een uur na het voor de aanvang der verga dering vastgestelde tijdstip had nau welijks de helft der afgevaardigden het gebouw der Verenigde Naties weten te bereiken. Zaterdagochtend zou een bijeen komst van vertegenwoordigers der twaalf Arabische landen worden ge houden. Er verschenen echter «leekt* vier ven hen. WEERBERICHT Weer.: verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond Weinig verandering in temperatuur Overwegend droog en zwaar be wolkt met enkele plaatselijke opkla ringen en hier en daar mist. Matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Noordoost. Weinig verandering in temperatuur. 31 Jan. Zon op 8.23, onder 17.24. Maan op 2.50, onder 11.01. Nieuwe Maan 6 Februari te 8.54. Aanmelding Korea-vrij willigers Tot op heden hebben zich 210 vrijwilligers voor het Nederlandse aanvullingsdetachement Verenigde Naties gemeld. Het gros van deze vrijwilligers is soldaat. Er zijn mijn werkers, politie-agenten, havenar beiders, chauffeurjs, schoenmakers en monteurs onder. Vijf en zeventig procent van hen is ongehuwd. Da twee vrouwen, die zich hebben ge meld, zyn burgerverpleegsters. Het voor dit detachement eno- digde kader hoopt men te Vv mij gen uit de officieren en onde -ffi- cieren, die zich de eerste maal neb ben gemeld en- toen niet konden worden aangenomen, omdat er te veel kader was. Uit de officieren zal de commandant van het aan vullingsdetachement worden aange wezen. Luit-koL den Ouden blijft echter commandant ven het gehele Nederlandse detachement op Korea. BRAND TIJDENS EEN KERKDIENST In het gebouw van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen te Wer kendam is Zondagochtend brand uitgebroken, terwijl in dat gebouw een kerkdienst werd gehouden. De brand ontstond door vuur uit een kachel. De kerkdienst werd gestopt, waarna de bezoekers allen zonder schade het gebouw verlieten. Er ont stond geen paniek Het gebouw is nagenoeg uitgebrand. De Werken- üamse brandweer bluste het v ur in samenwerking met de brandw.er van Sleeuwijk en Almkerk. Atoomontploffingen in de Ver. Staten De derde atoomexplosie binnen een week is Zondag op de oefenbasis van de commissie voor atoomenergie nabij Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada, teweeggebracht Een lid van de voorlichtingsstaf van de commissie verklaarde, dat een gebied binnen een straal van 250 km. van de tweede eirplosie, die zich Zaterdag voordeed, nauwkeurig was afgezocht en geen radio-actieve inwerkingen op het leven in de streek was waargenomen. Deze be vinding had vroegere constateringen bevestigd." De ontploffing op Zondagmorgen verspreidde een schitterend, magne- 'siumachtig licht, dat overging in een gloed als bij een zonsopgang som tijds kan worden waargenomen. Waarvoor Amerika vecht „Men vraagt mij wel eens", aldus luitenant- generaal Ridway, opper bevelhebber van het 'achtste Ame rikaanse leger in Korea, in een toe spraak tot zijn manschappen, „waar om wij in Korea zijn en waarvoor wij eigenlijk vchten. „Het antwoord hierop is: voor onze eigen, vrijheid Het gaat er om of wij ook in an dere landen de door panische schrik aangegrepen stromen van radeloze vluchtelingen, die overal heentrek- maar achter zich kunnen laten, zul len krijgen, of dat wij reeds bui ten onze grenzen en die van onze bondgenoten erin zullen slagen dit kwaad uit te stampen. De offers, die wij reeds hebben gebracht en nog zullen brengen zijn voor onze tig*, seek en niet die yen endoren".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1951 | | pagina 1