DE ZIER1KZEESCHE COURANJ Spoedige uitbreiding van de Amerikaanse troepenmacht in Europa De minister werpt het denkbeeld van de onvermijdelijke oorlog ver van zich Het eerste „lustrum-seizoen" na de oorlog „was weer best" t DINSDAG 13 SEPTEMBER 1950 Hot 16S01 lMe Jaareaaj» Z»mS(MHNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVgRTENTIÊN Prija par 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.90, p. w. 30 ct toi»o nummtri Wel VertchIJnt ledtro werkdag. AdvarlantlaprQj 12 cL per mm Succet)at (ma* 15 mm.) minimum M.- p. stuk WAARIN OPGENOMEN «797-1889 CEDACTIE EN ADMINISTRATIE» tango Nobolitroat A 171, Zlarflcxoov Pbstbu» n» t, TeleföOD na 32. Girorekening nr. 137677 Uitgavei N.V. Drukkerij voorA takeaman Ochtman Lange Nobolitroat A 171 Zlerikxoe. Verzwaard opleidingsprogramma voor recruten Generaal Mark Clark, berelheb- ber van do Amerikaanse grond strijdkrachten, verklaarde Zondag bij aankomst in Frankfort uit Wash ington, dat do Zaterdag door presi dent Truman beloofde versterking van de Amerikaanse strijdkrachten ln West-Europa, niet lang op zich sou laten wachten. Generaal Clark zal verslag uit brengen ovor do gevochtsparaatheid van de Amerikaanse troepen over zee. Naar zijn mening zouden ge- vechtsklare troepenversterkingen, vóór de Lente in Europa zijn aan gekomen. Zij zouden waarschijnlijk: naar Duitsland gezonden worden en onder bevel komen van generaal Handy, opperbevelhebber van de Amerikaanso troepen in Europa. De omvang der uitbreiding van de Ame rikaanse troepensterkte in Duits land zou afhangen van de uitbrei ding van do troeponsterkte van de andere landen van hot Atlantisch Pact Voor hij uit Washington vertrok had generaal Clark besprekingen gevoerd met de stafchef van het Amerikaanse leger over de uitbrei ding van de Westelijke verdedi gingsstrijdkrachten. Na een bezoek aan de Amerikaan se troepen in Oostenrijk en Triest in aansluiting op zijn inspectie van de Amerikaanse troepen in Duitsland, zal generaal Clark zich naar Londen begeven voor besprekingen over de jongste ontwikkelingen van de strijd op Korea en de verdere standaardi satie van uitrusting voor de West- europese landen. Bekorting van do opleidingstijd Generaal Clark draagt in do eerste plaats de verantwoordelijkheid voor de training en gevechtsparaatheid van de Amerikaanse troepen over de gehele wereld. In een verklaring, welke Zater dag door het Amerikaanse ministe- die van Defensie werd uitgegeven, verklaarde de generaal, dat het Amerikaanse leger zijn opleidings- Voortdurend incidenten aan de Oost-West-grens Een woordvoerder van het Ame rikaanse leger in Duitsland heeft medegedeeld, dat het leger, in ver band met een „alarmerende" toe neming van het aantal incidenten aan de grenzen met de Sowjetzóne en Tsjecho-Slowakije, het doen van mededelingen over incidenten tus sen Amerikaanse patrouilles ener zijds en Sowjetrussische, Oostduitse politie- en Tsjechoslowaakse pa trouilles anderzijds, heeft gestaakt. Reeds bijna een maand lang zijn vergeefs pogingen in het werk ge steld om de vrijlating te verkrij gen van een Amerikaanse grenspa- trouille van drie man, die tussen Hof en Eisenach aan de Sowjetzóne- grens gearresteerd is. Volgens de woordvoerder was deze patrouille door Oostduitse volkspolitie „in een hinderlaag gelokt". Een functionaris van de Ameri kaanse inlichtingendienst te Mün- chen verklaarde, dat de Tsjechoslo- waken de Amerikaanse zóne „doen overstromen" met spionnen, waar van sommigen vermomd als vluch telingen. Brits Labour-parlementslid richt zich tot Zweden en Zwitserland Stanley Evans, Brits Labour par lementslid voor Wednesbury, heeft te Wednesfield in Staffordshire een oproep doen horen aan Zwitserland en Zweden om een actief aandeel te nemen aan de Koreaanse oorlog. Beide landen hebben „prachtige le gers", aldus zeide Evans, „misschien met een weinig gebrek aan practük, doch over de doeltreffendheid ervan kan geen twijfel bestaan". Gewa pende neutraliteit, op een tijdstip dat „onze Westerso beschaving, ge baseerd op het Christendom, be dreigd wordt als nimmer tevoren", zou geen bepaalde politiek beteke nen doch „laffe waanzin". program voor recruten had ver zwaard, „teneinde degelijk getrain de soldaten in de kortst mogelijke tijd ai te leveren". Onder de instruc teurs zullen zich militairen bevin den, die de oorlog op Korea hebben meegemaakt. Volgens generaal Clark zal het nieuwe opleidingsprogram de pe riode van 36 weken, die voordien nodig was voor de volledige oplei ding van een eenheid, „aanmerke lijk" bekorten. „Het Amerikaanse leger is bezig een uitermate goed getrainde, mobiele gevechtsmacht op te bouwen, bestaande uit alle nodige wapens en diensten en uitgerust met de meest moderne en doeltreffende oorlogswerktuigen", aldus de ver klaring van generaal Clark. Deze macht zou geschikt zijn „voor elke missie, die haar eventueel zou wor den opgedragen". Nieuwe Griekse regering reeds weer gevallen Het nieuwe Griekse coalitie-kabi net van Sophokles Venizelos, is Za terdagavond afgetreden, nadat het in het parlement met 124 tegen 106 stemmen ten' val was gebracht. De regering was op 21 Augustus beëdigd. Drie dagen tevoren had de gematigde regering van Piastiras haar ontslag ingediend wegens het aftreden van de zeven liberale mi nisters. Daar de liberalen alleen geen kabinet konden vormen, heeft Venizelos sinds 21 Augustus zijn ka binet verbreed met zes democra tische socialisten en de leider van de nationale party, Napoleon Zer- vas. De machtige centrum (Epek)- partij en de progressieve republi keinse party weigerden echter Ve nizelos te steunen en ook de recht se Populisten' ontkenden, dat hy tot een overeenkomst was geraakt met him leider, Tsaldaris. De uitbreiding van de Amerikaanse troepen in Europa Gunstig ontvangen ln Duitsland Bondskanselier Adenauer heeft verklaard, de verklaring van Tru man, volgens welke meer Ameri kaanse troepen naar Europa gezon den zullen worden, namens zyn re- ring toe te juichen. Hy zeide her- haaldeiyk dringend aangedrongen te hebben op het zenden van meer geallieerde troepen naar het Euro pese vasteland. Kortelings was dit nog geschied in het memorandum over de veiligheid van de federale regering. In regeringskringen van Bonn Verklaart men, dat voor een lege ring van geallieerde troepen in Europa slechts Duitsland in aanmer king komt en dat voor de veiligheid naar buiten van West-Duitsland een aanzienlijke versterking nodig is. In Bolsward doet de politie het zó In Bolsward zyn de politie en de jeugd goede maatjes, dank zy een byzonder initiatief, door de Heilige Hermandad genomen. Vorige week organiseerde de gemeentepolitie te Bolsward als inzet van een reeks paedago- gische bemoeiingen met de jon geren, een prachtige autotocht voor de schooljeugd. In 25 per sonenwagens en/ een 7-tal auto bussen ging men met ruim 400 kinderen een uitstapje maken naar Oranjewoud. Aan royale tractaties ontbrak het niet en na dat de karavaan door de drie plaatseiyke muziekkorpsen was binnengehaald, werden nog enige films vertoond. De kinderen kunnen allemaal meedingen) naar een mooie prijs als beloning voor het mooiste op stel over deze tocht, terwijl de ouderen een aantal verkeers- p uzzles hebben op te lossen. Intervieuw met Acheson Vrede tussen Oost en West is mogelijk Dean Acheson ,de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Zondag in een televisie-interview verklaard, dat vrede en stabili teit tussen Oost en West mogelijk zijn, als beide zijden met elkaar kun nen spreken op basis van gelijke militaire macht. Het gehele denkbeeld, dat oorlog onvermydelyk is, scheen Acheson volkomen verkeerd en zeer gevaar lijk toe. Het gepraat over een pre ventieve oorlog noemde hy „immo reel van elk standpunt bezien". Wanneer wij over een preventieve oorlog praten, neigen wij ernaar over juist datgene te bewerkstelli gen, dat wy willen voorkomen", zo zeide Acheson, die een dringend be roep deed „op iedereen" om met dergeiyk gepraat op te houden. Op de vraag of de Verenigde Sta ten hun defensief streven voorna melijk in het Oosten of in het Wes ten zouden concentreren, zeide Acheson, dat het nodig was tegelijk op alle bedreigde punten te werken. Op het ogenblik moesten de Ver. Staten echter naar zijn mening zich voornamelijk op de schepping van een Noordatlantische verdedigings- macht toeleggen. Acheson achtte het mogelijk in West-Europa een zo krachtige verdediging op te werpen, dat zij een massale aanval zou kun nen weerstaan. Het verschil tussen „de 178 200 Russische divisies" en de 12 West- europese noemde Acheson „een zeer groot probleem". Hy achtte het ver schil evenwel niet zo groot als do cyfers zouden doen schynen, daar de kwestie van organisatorische kracht en superioriteit der wapens een grote rol speelde. Azië „niet afgeschreven" Acheson verwierp suggesties, dat de Verenigde Staten Azië hadden „afgeschreven". Hij zeide te geloven, dat de „Chinezen Chinezen zullen worden voordat zy communisten worden". Do actio van de Verenigde Na ties in Korea noemde Acheson „éen der grote keerpunten in de geschie denis". Op de vraag, hoe de kansen wa ren, dat de Chinese communisten verwikkeld zouden raken in de Ko reaanse oorlog, antwoordde Acheson dat het „de reinste dwaasheid" zou zijn als zy zich hiervoor lieten vin den. Acheson herhaalde, dat het Ame- rika's bedoeling is Formosa te neu traliseren, opdat de toekomstige sta tus van het eiland door vreedzame onderhandelingen en niet door ge weld zou worden bepaald. Met betrekking tot de overeen komst van Cairo, waarop besloten werd Formosa aan China terug te geven, zeide Acheson, dat maar al te dikwyls vergeten werd, dat deze overeenkomst ook voorziet in een vry en onafhankelijk Korea. Hy achtte de overeenkomst van Cairo evenwel een belangrijke factor, die by een toekomstige regeling van Formosa's status in overweging ge nomen moest worden. „Op het ogenblik moet het eiland echter geneutraliseerd worden om de linkerflank van de gehele positie der Verenigde Naties te dekken", aldus Acheson. Op de hoek (v/an ide Sporüaan en de Buizerdlaan te 's-Greiyenhage kwam glstormiorgen de 63-jarige motorrijder A. mn L. in boftsing met een /militaire personenauto, be stuurd doiotr tdbo sojLdaa,t J. vu dl' Buit Lo'sso. De motorrijder Wend rnlet ©en' schedelbasisf ractuur ln het ziekenn huis Weste.'nde opgenjom'en enofvter- leed kort daarop. Nog geen nieuws over ballonvaarder Boilard De ballonvaarder R. Boitard en zyn Zweedse metgezel Frederiksen zijn nog steeds niet in Amsterdam aangekomen. Nadat de Nederlandse ballonvaartster, mevr. Boesman, en een groot aantal journalisten ver schillende keren een vergeefse tocht naar het Centraal Station te Am sterdam hadden gemaakt, trofffen zy ook Zondagavond de in de Rus sische zóne van Duitsland gelande ballonvaarder niet aan in de Scan- dinavië-Expres. De Scandinavië-Ex- pres heeft in Hannover aansluiting op de trein uit Maagdenburg, waar mede Boitard en Frederiksen vol gens de berichten zouden zyn ver trokken. Graf gevonden uit de derde eeuw By het graven van de kelder van een in aanbouw zynd huis te Ryssel (België), heeft een metselaar op 2 meter diepte een geraamte ontdekt benevens twee aarden vazen, de ene rood- en de ander gryskleurig. Voorts schotels waarop beenderen van dieren lagen en een glazen fles, die door een verblyf van 17 eeuwen in de aarde paarlemoer kleurig waa geworden. Het geraamte droeg een gouden armband, welke blijkbaar paste aan de pols van een jonge vrouw, een tamelyk primitieve ring, een gebro ken halssnoer en gespen. Het graf dateert waarschynlyk uit de derde eeuw. Ontmanteling in Duitsland stopgezet? De Westeiyke geallieerden ver wachten een einde te maken aan de ontmanteling van militaire instal laties in West-Duitsland, zo wordt in' gewoonlyk welingelichte gealli eerde kringen te Bonn vernomen. Een Britse woordvoerder ver klaarde, dat de kwestie thans te Londen wordt besproken en dat er mogelijk binnen enige dagen een verklaring hierover afgelegd zal worden. Naar men verwacht zal een desbetreffend besluit onafhankelijk van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te New York worden genomen. Er is geen sprake van de ontman teling ten behoeve der herstelbeta lingen stop te zetten, zo voegde de woordvoerder er aan toe. Chinese communisten zouden zich niet met de handel bemoeien Een groot deel van China's han del met het buitenland zal in han den van particuliere zakenlui wor den gelaten, zo meldt het Chinese communistische persbureau uit Pe king. Op een bijeenkomst van particu liere zakenlieden en staatsbedrijven heeft men middelen overwogen om de slecht vlottende buitenlandse handel te bevorderen en heeft men invloedssferen afgebakend tussen de staatsbedryven en de particuliere zakenlieden, die thans 60 procent van China's handel dryven. De staat zal de handel in som mige metaalertsen en varkenshaar monopoliseren en de handel in ver schillende andere belangrijke goe deren gedeeltelijk aan zich trekken. De rest van de exporthandel zal aan de particuliere zakenlui worden overgelaten, aldus het persbureau. Een monster-proces ln de Sowjet-zóne De Westberlljnse „.Groep voor actie tegen onmenselijkheid" heeft op de V.N. een beroep gedaan om by Oost-Duitsland aan te dringen op herziening van de vonnissen in het Waldheim-massaproces, waarvan 6 weken geleden mededeling werd ge daan. In dit proces werden 3500 voormalige bewoners van concen tratiekampen in dó Sowjetzóne ver oordeeld tot lange gevangenisstraf fen. 38 werden ter dood veroordeeld. Waldheim kwam ter sprake toen in het begin van dit jaar de con centratiekampen in do Sowjetzóne officieel werden opgeheven en alle bewoners ervan, die als „oorlogs misdadigers en saboteurs" waren aangemerkt, naar Waldheim werden overgebracht om berecht te worden. 100.000 pond paling in één schip Een der grootste palingschepen ter wereld, gebouwd by de scheeps werf „De Hoop" te Hardinxveld, is gereed om de vaart op de Scandi navische landen en de Middellandse Zee te beginnen. Het schip, dat in vyf maanden door genoemde werf is geleverd, heeft een lengte van 33.10 meter en een breedte van 5.85 meter. De „Pieter Geertruida", aldus luidt de naam van de palingboot, is eigendom van de Firma Kok te Spaarnedam. De vervoerscapaciteit van het schip is honderdduizend pond. Generaal Lea Beyers, voprcn'a- lig stafchef van Zuid-Afrika, heeft te Kaapstad in een intenvdelw' ver klaard, dat een derde Wereldoor log zeker zal uitbreken en dat Zyi'd- Afrika zich hierop moest voorbe reiden. De regering haid toegegeven/ Idat een oorlog tussen Oost eü West een bedreiging van Zuid-Afri- ka's veiligheid zou zijn, aldus ge neraal Beyers, „en om dit gebaar iop tijd het ho;ofd te bieden is slechts één ding nodig: Idienst- plicht". i De machtigste is hy, die zich zelf in zyn macht heeft. WEERBERICHT .Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Weer enige regen. Aanvankelijk zwaarbewolkt met regen en meest matige wind tussen Zuid en Zuidwest; later van het Westen uit opklaringen en matige tot vry krachtige naar West ruimen de wind. Na in de nacht vrij zacht weer overdag iets lagere tempera turen dan gisteren. 13 Sept. Zon op 6.10, onder 19.01 Maan op 7.46, onder 19.22 Eerste kwartier 18 September. Te Oxford wordt richter ge* Bloten deuren een conferentie 0|ver atoomenergie gehouden, Waaraan 20o geleerden uit veertien Janden deelnemen. ,Er wlaren geen jiitnor digingen gezonden aan geleerden uit do Soiwijeü-Unie en Jio volks democratieën. Haamstede als badplaats Een bepaald aantaJ bezoekers ieder jaar staat vast (Van, onze redacteur). De tfjd dat men op de Haamsteedse Hogezoom omdraaide om te bijleen naar een van de (toen nog sporadische badgasten), die als voorlopers van een grote en bonte stroom daar vertoefden, is lang voorbij. „Lang" dan met al de betrekkelijkheid onze eeuw eigen, want het is krap 20 jaar geleden, dat b.v. de dames voor het eerst ontdekten, dat zij ook best in de golven konden duiken en fietsende kampeerders waren er toen nog niet. Haamstede, zo goed als de andere badplaatsen in Schouwen's Westhoek, dommelde in een arcadische rust. Nadien i3 er een evolutie ingetreden, die niet alleen het aanzien van het dorp en omgeving wijzigde, maar die ook het vertier bracht, beweging van vacantiehoudende mensen, al bleef er (gelukkig) veel behouden van de rust en het zenuwstülende tempo van vroeger. Zo gaat Haamstede dan weereen seizoen besluiten, een goed bads ei- zien, ook al was er veel regen in de lucht, die er soms uitkwam in dikke ontmoedigende stralen. Toch schoot de zon daar telkens doorheen met een' gulle lach en dat weerhield vrijwel alle bezoekers ervan de kletsnatte badpakken in een koffer te frommelen en het hazenpad te kiezen. Daarom wyzen de cyfers uit, dat het weer een beter seizoen is geweest dan verleden jaar. Mid den in het seizoen zat de zaak tjok vol en niet minder dan 1270 kam- peervergunningen werden ter ge meentesecretarie uitgereikt tegen 1236 verleden jaar. Wat de kam peerders betreft betekent dit totaal 12.268 overnachtingen (verleden jaar 9.747), een getal dat de belang- rykheid van Haamstede als kam- peercentrum illustreerd, een getal ook waar een heleboel romantiek uit spreekt, ook al hebben cyfers dan de reputatie dor te zyn. Onder die mensen) die de pensions bezoch ten of de hötels of die hun tentje strak zetten ergens onder het struik gewas bevonden zich ook weer vele buitenlanders. Belgen, Fransen, Zwitsers, Engelsen' en Amerikanen om enkele landsaarden te noemen, ontvluchtten het Teutoons geweld in deze wereld, met zyn barbaarse krantenkoppen, zyn geruchten en nimmer aflatende spanningen. Zij zochten het in de Westhoek en nu het eerste „lustrum" na de oorlog van het Schouwse badseizoen zo gunstig is verlopen mag worden ge zegd, dat de reputatie voorgoed is gevestigd. Calamiteiten voorbehou den kan de Westhoek in het alge meen en Haamstede in het bijzon der rekenen op een vast getal men- son, dat evenwel altijd voor uitbrei ding vatbaar zal blijken te zijn. Benijdenswaardige en toch moeilijke taak. Do gemeenteraad van een bad plaats heeft een enerzyds benydens- waardige anderzyds een moeiiyke taak. Benydenswaardig omdat de vroede dorpsvaderen heel vaak met den neus worden gedrukt op allerlei zonnige zaken, als verbetering van de strandoutillage, het verbeteren van de accomodatie in het algemeen op de accentuering van de schoon heid van plaats en omgeving en1 ga zo maar door. Moeilyk is die taak echter ook, want een badplaats als Haamstede is dynamisch van karak ter. Men kan er geen besluiten ne men „voor een dag". Daardoor zijn de veranderingen te sterk, daarvoor speelt de bijna zeker te verwachten toekomstige ontwikkeling reeds in het heden een te grote roL Zonder resultaat zyn de bemoeiingen van gemeentewege niet gebleven. Er kwam een fietsenstalling aan de Vuurtoren en het verharde voetpad bekortte voor velen de weg naar het warme zand en de koele zee. Ook het voetpad bij de Verklikker werd enigszins verhard en te Westen- schouwen werden rode bakens in zee geplaatst, die rijzen en dalen met het getij. Het laatste is geen primeur, want Renesse besloot daar toe het eerst. Op het punt van de veiligheid is er progressiviteit in de maatregelen en het is opvallend (hoewel niemand zich daar op zal durven beroemen), dat ongelukken beperkt bly ven ieder jaar. Jammer, maar een bloedige teen of nog er ger kan nog volop het deel worden van de argeloze badgast by de Vuur toren of op Westenschouwen, wy weten hoe er is geruimd, karre- vrachten vol, maar hier en daar steken nog venynige scherpe yzeren punten boven' het zand uit, niet zel den met gewapend beton diep ver ankerd. Daar is zo maar geen lich ten aan begonnen. Daarby komt nog, dat door wind en water telkens ver anderingen optreden in de zandop- pervlakte met als gevolg dat nog vaak b'zeren staketsels bloot komen. De gemeente is voor opruiming niet in eerste instantie verantwoordelyk. Wel gaan zo nu en dan gemeente werklieden wel eens sjorren aan deze stalen oorlogsrudimenten, maar deze actie vloeit voort uit een over- kropt gemoed over die vermaledyde Germaanse restanten. Het Domein is uiteindeiyk verantwoordelijk voor een volledige kuising, maar in hoe verre deze instantie is geoccupeerd weten wy niet. Feit is dat er nog yzer zit op plaatsen waar vele blote voeten plegen te trippelen. (Slot volgt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 1