„Zeeland wil nieuw land en nieuwe welvaart" VROEG of LAAT De stand der landbouwgewassen in Augustus Vijf gewonden bij autobotsing RADIOPROGRAMMA Op het Congres van de Ver. van Landaanwinning werd het punt „landaanwinning" uitvoerig bekeken Sanering van bestaande bedrijven noodzakelijk De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning maakte Zaterdag een excursie naar Zeeland. De inpoldering van het Sloe en de landaan winning buitendijks hadden speciaal de aandacht der bezoekers. Op de vergadering te Middelburg werden verschillende belangwek kende referaten gehouden, waarin er ojn. de nadruk op werd gelegd dat Zeeland nieuw land en nieuwe welvaart nodig heeft en dat het tweede er zal komen als het eerste verkregen is. Ir. de Vink, de directeur van de Planologische Dienst, ziet grote mogelijkheden voor het Oostbekken van de Oosterschelde en weee er op dat, wat bij de Zuiderzee kan, ook In Zeeland kan. Om 10 uur werden de aanwezigen in hótel „De Korenbeurs" te Goes door de wnd. voorzitter, Ir. A. Plate, v/e Kom geheten, waarna de heer Dekker een korte uiteenzetting gaf van de inpoldering van het Sloe. Hierna werd een bezoek gebracht aan de inpoldering van het Zuider- sloe en werden de landaanwinnings- v/erken buitendijks bekeken. In het Schuttershof to Middelburg werd hierna een vergadering gehouden. Sprekende over de sociaal-econo mische aspecten van de inpoldering in Zeeland zeide Ir. de Vink. dat deze aspecten voor zijn provincie allerminst rooskleurig zijn. Land- honger doet vele jongeren wegtrek ken, waardoor de bevolking ver oudert. De verkeerssituatie in Zee land schrikt ondernemers voor het vestigen, van industrie af, zodat werkkrachten uit Zeeland hun bo terham elders moeten gaan verdie nen. Do werkloosheid op Tholen en Noord-Bcveland wordt weer veront rustend. Dit zijn allemaal factoren, die Zeeland met zijn 265.000 inwo ners bij andere provincies doen achterkomen. Nieuw land nieuwe welvaart Landaanwinning op groter schaal dan tot dusverre, zou voor deze pro vincie nieuwe welvaart kunnen be tekenen. Weliswaar wordt gefegeld nieuw land ingedijkt, doch dit dekt amper de bestaande behoefte. Ir. de Vink berekende, dat per werkkracht in de landbouw ongeveer 5 hecta ren nodig zijn. Volgens een prog nose van het Landbouw Economisch Instituut zal Zeeland in de komende twaalf jaar na aftrek voor vervan ging en afvloeiing naar andere pro vincies, een overschot hebben van 61 jonge werkkrachten voor de landbouw. Bij een jaarlijkse aan was van 305 hectaren zou dit over schot op te vangen zijn. Zoals de plannen nu staan zou in de komende 14 jaar de 5000 hectaren, die voor airecte aanwinning rijp zijn, het overschot kunnen opvangen. Dit is de theorie. Met Prof. Groen man is Ir. de Vink echter van me ning, dat nieuw aangewonnen land in Zeeland gebruikt zal moeten wor den voor sanering van de bestaande bedrijven. Dit zou meer nut afwer pen, dan vestiging van nieuwe boer derijen. Indien men Zeeland werkelijk alt de impasse van arbeldsoverschot, werkloosheid en verkeersmoeilijk heden zou willen halen, dan zou men landaanwinning op veel gro tere schaal dan tot dusverre moeten bedrijven. Het plan om de drie eilanden Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren samen te voegen, als ook verdere aanwinningen in Het Sloe, het Land van Saaftinge, bij Ossendrecht, in de Braakman en bij St. Phillpsland, zouden dan spoedig moeten worden uitgevoerd. Hierdoor reeds zou een bron van blijvende arbeid kunnen ontstaan. Wil men echter de verkeerssituatie verbeteren, dan zouden vool aan zienlijker aanwinningen moeten w rden uitgevoerd. „Als ik mijn fantasie laat gaan", aldus Ir. de Vink, „zie ik mogoUjkhedon in het Oost-bekken van de Oosterschelde Republiek zet de aanval op Ambon door Het hoofd van hot bureau ZuUd* Molukken, gevestigd te 's-Gravetv hage, deelt het volgende melo: „De regering van de republiek Zu.d-Molukkon te Amfbon, deelt me de. dat troepen van <Le A.P^RJg thans bezig zijn om het vliegveld! op Boeroo in orde te maken. Ge zien de oveT de rest van de Mo lukken somongotroikkon militairen! verwachten wij binnenkort een grootscheepse aanval op Ambon, a* wel vanuit zoo als uit de lucht. Do activiteit van de Republiek Indonesië beperkt zich de afge lopen week tot het beschieten van de eilanden van zee uit. Te Tuwehu en Ilakawa werden enige hulzen, een school en een kerk beschadigd. Onder de bevolking betreuren wij Viel ccuvïm'-* van 13.000 hectaren. Hierdoor zou den tezamen met het drie-eilanden plan de verbindingen enorm kunnen worden bekort. In de Westerschelde zou men de vaart op Antwerpen aanzienlijk kunnen verbeteren, in dien men de kop van Walsoorden met een kanaal doorsneed en ver der ten Oosten daarvan dit gehele gebied drooglegde. Voor de zich ont wikkelende industrie rond Terneu- zen zou dan oriëntatie op Noordelijk Nederland mogelijk worden. De verbindingen zouden aanzienlijk versneld kunnen worden. Voorts zou verkorting van dijken, die door deze landaanwinningswerken zou ont staan, het verzitten der bestaande polders in aanzienlijke mate tegen gaan. Geen verlies voor de oestercultuur Ir. de Vink bestreed de opvatting, dat door indijken van de verdron ken landen in de Oosterschelde ver lies voor de oestercultuur zou ont staan. In dit gebied brengt die cul tuur ongeveer twee millioen gulden per jaar op. Als landbouwgronden zouden zij jaarlijks tien millioen gulden kunnen opbrengen. De oes tercultuur zou, zij het met enige kosten, verplaatst kunnen worden, zodat tenslotte slechts winst zou worden geboekt. Indien Zeeland inderdaad nieuwe welvaart moet krijgen, dan moeten naar oordeel van Ir. de Vink niet slechts de bestaande plannen tot landaanwinning, doch ook die, welke hij als niet-technicus „in zijn fantasie" noemde, worden uitge voerd. „Het kan bij de Zuiderzee werken, dus hier ook", zo zeide hij. Blijvende bestrijding van werkloos heid, leniging van de agrarische be volkingsdruk, verjonging van de be volking, betere verbindingen en daardoor kans op meer industriële bedrijvigheid, zouden voor Zeeland Diplomaat in Indo-China ontsnapte aan complot In officiële Franse kringen te Saigon is het bericht bevestigd, dat de Vietnamese politie een samen zwering heeft ontdekt om Donald R. Heath, de Amerikaanse gezant in Indo-China te vermoorden. De po litie wilde geen verdere bijzonder heden verstrekken. Het complot werd Zaterdag ontdekt, toen agen ten van de Vietminh de bevolking te Saigon aanspoordëTi gewelddadig de revolutie van 2 September 1945 te herdenken, toen te Saigon veel Franse burgers werden vermoord. Slechts twee handgranaten werden gegooid en niemand werd gewond. De stad Dillenburg in Hessen bestaat 600 jaar Zaterdag zijn de fees fceiijkhedien begonmen bi} gelegenheid van het zeshonderd jarig bestaan van de stad Dillenburg In Hessen, waar het stamlslot van de graven van Nassau- Dillenburg staat. Als vertegenwciordiger van het Nederlandse koningshuis was aan wezig jhr. Ir. P. F. O. Ri. Sicking©, intendant van H.M. de Koningin on directeur van het koninklijk! huis archief en als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering vice, admiraal J. M. de Bcioy, hoofd vaji de Nederlandse militaire missie bij1 de geallieerden' in Duitsland. De Nederlandse gasten worden Welkom geheten door minister-pre sident Stock, dlo de hoop uitsprak, dat d e fees lelij kheden toit een vep. dieping van do Duits-Nederlands betrekkingen zonden bijidragen. Jhr, Sloklnge bracht de stad Dit lenburg en haar bevolking de groe ten en gelukwensen over van Ko ningin JuLlqpa* een nieuwe toekomst scheppen. Maar dan moet op grote schaal land worden aangewonnen. De heer C. Hamelink uit Axel steunde in zijn betoog Ir. de Vink krachtig en wilde zelfs nog plannen van veel grotere omvang in uitvoe ring zien gebracht Zeeplant bevordert aanslibbing Ir. A. G. Verhoeven, hoofdingeni eur-directeur van Rijkswaterstaat, bepaalde zich in zijn referaat tot een technische uiteenzetting over de nieuwe polder in het Zuider-Sloe, die onder zijn leiding tot stand is gekomen. De polder is 480 hectare groot. De dijk kostte 1.7 millioen gulden. Op het nieuw gewonnen land is koolzaad ingezaaid. De pol der loost langs natuurlijke weg via een sluis water op zee. Aangezien in Het Sloe een tljd-verschil van vier meter is, kon een gemaal ach terwege blijven. Een bizonderheid bij het aan slibben van deze polder is, dat men er sinds 1925 een zeeplant uit En geland, de Spartina, ter hoogte van de vloedlijn heeft geplant. Deze be groeiing op de schorren heeft de aanslibbing zeer sterk bevorderd. Het is normaal indien men op wad den en schorren aanslibbing bevor dert met behulp van geulen, paai en vlechtwerk, zoals men dat ook pan de Waddenkust in het Noorden aantreft. Deskundigen zijn thans be nieuwd of de Spartina op het thans drooggevallen land zal verdwijnen. Ir. A. Plate heeft de sprekers na mens de Vereniging voor Landaan winning dank gebracht voor hun uiteenzettingen. De deelnemers bezichtigden1 daar na het stadhuis te Middelburg en werden in de Statenzaal namens het Provinciaal Bestuur ontvangen door de wnd. Commissaris der Koningin, Mr. A. J. van der Week Granen minder opbrengst dan vorig Jaar Handelsgewassen stonden gunstig De kwaliteit van de granen, peulvruchten en handelsgewassen Is door het slechte oogstweer ongunstig beïnvloed. Voor de knol- en wortel gewassen, de groenvoedergewassen en het grasland is de grote regenval in het algemeen gunstig geweest Tengevolge van het minder gunstige weer tijdens het afrijpen ls het korrelgewicht der granen in het algemeen lager dan in het vorige jaar. „Sprekende boeken" Een uitgeverij in Hannover wil standaardwerken op het gebied van de wetenschap en van de amusementsliteratuur op „klin kende wijze" in de handel bren gen. Volgens het op de radioten toonstelling te Dusseldorp ge demonstreerde „tefifonsysteem", worden thans geluidsbanden van bekende sprookjes, van medische en sociologische werken gemaakt die in 24 tot 60 minuten aflopen. Ook bekende romans, zoals „Go ne with the wind" zullen aldus worden opgenomen. De geluidsbanden worden ge leverd in cassettes, die op boe ken lijken en kunnen dan op de wijze van gramofoonplaten door middel van een weergave-appa- raat worden beluisterd. Men heeft het plan, later ook „sprekende uitleenbibliotheken" in te richten, waar men voor een korte tijd, deze sprekende boe ken kan lenen. Willemstad brengt een offer Twee dagen na de ramp van 29 Augustus, toen Wlllemstads histori sche koepelkerk afbrandde, is onder de inwoners van deze plaats door het actiecomité een lijstcollecte ge houden, Reeds nu kon de opbrengst van de collecte worden vastgesteld, namelijk f 10,163,60, Willemstad hssj* sJs&te inwoner* Deens Rode Kruis-leider kwam in ons land kijken Humanitaire Deense „Korea"-expeditie Met het lijntoestel van de „Scan dinavian Airlines System" uit Ko penhagen arriveerde de heer Ham- merich, voorzitter van het Deense Rode Kruis. De heer Hammerich, die vergezeld was door enige mede werkers, zal in ons land het hospi taalschip „Groote Beer" bekijken. Hij hoopt de gegevens, die hij bij de bezichtiging zal opdoen, ten nutte te kunnen maken bij de inrichting van het hospitaalschip, dat de De nen naar Korea zullen zenden. De heer Hammerich vertelde, dat het 13.000 ton metende Deense „Jut- landia" hiertoe zal worden omge bouwd, Hijzelf zal de leider van de Deense „Korea-expeditie" zijn, die zal bestaan uit 100 man verplegend personeel. Het schip wordt inge richt voor omstreeks 250 patiënten. Overigens zal de „Jutlandia" niet voor begin December naar de Kore aanse wateren kunnen vertrekken. Met de selectie van het porsoneel en de verbouwing van het schip zal worden begonnen zodra do Verenig de Naties het aanbod van de Deense regering, iot het zenden van dit hos- pitaolschip, hobbon aanvaard. Jeugdige communisten defileerden ln Berlijn Honderd duizenden ledon van de „Oostduitso Jeugdbeweging" heb ben Zondag in gehool Oost-Duits- land, tor gelegenheid van do elfdo verjaardag van de oorlogsverklaring aan Duitsland in 1939, parades go- houden om uiting te goven aan hun „vredeswil". In een stromende regen defileer den duizenden leden van de bowe- glng in Oost-Berlijn. Met de beto gingen is „de week van de strijd van de jeugd" afgesloten, waarin zij zich heeft aangesloten bij de cam pagne van het Nationaal Front voor cU TSïJfcisd&f;» yen J.ö October, Rogge, wintergerst, vlas, koolzaad en karwij zijn thans geheel geoogst. Hoewel de opbrengsten van rogge, wintergerst en vlas lager worden geraamd dan verleden jaar, zijn zij toch nog goed te noemen. De kool zaadopbrengst is dit jaar slecht door het optreden van ziekten op het einde van de groeiperiode en het buitengewoon ongunstige oogstweer De opbrengst van karwijzaad is slechts weinig hoger dan het gemid delde van de jaren 1930-'39. In de stand van de tarwe, haver en zomer gerst is sinds Juli jl. wei nig verandering gekomen. Het tien jaarlijks gemiddelde wordt over schreden, doch de verwachting blijft beneden die van het vorige jaar. Bij de wintertarwe komt in het ras Al- ba door voetziekte meer legering voor dan in de andere rassen. Ha ver en zomergerst zijn plaatselijk sterk gelegerd. Op verschillende percelen treedt „doorwas" op. Van zomergerst wordt een goede op brengst verwacht. De achterstand, die de mais in het begin der groei periode had, is geheel ingehaald. Het gewas maakt nu een goede in druk. De erwten hebben in tegenstelling met de veld- en stambonen een iets minder gunstig standcijfer dan in het vorige jaar. Door het ongunsti ge oogstweer hebben de erwten zo wel in kwantiteit (zaadverlies) als in kwaliteit geleden. Met uitzonde ring van het blauwmaanzaad is de stand van de handelsgewassen gun stiger dan het tienjaarlijks gemid delde, terwijl de meeste hiertoe be horende gewassen bijna even goed staan als in het vorig jaar. Aardappeloogst vermoedelijk lager dan in het vorig jaar. De fabrieksaardappelen staan er in het algemeen nog iets gunstiger voor dan de consumptie-aardappe len. In verhouding tot de geweldige loofontwikkeling is het mogelijk, Vlak bij de overweg op de Hoge weg te Hoevelaken zijn Zondagmid dag twee personenauto's, die elkaar uit tegengestelde richting naderden, tegen elkaar gebotst. In de ene wa gen zaten mevr. de Vries uit Hoe velaken en haar pas uit Indonesië teruggekeerde zoon. Beiden werden ernstig gewond en zijn naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amers foort overgebracht. Behalve de twee genoemde slacht offers zijn er bij deze autobotsing nog drie gewonden, n.l. drie mili tairen die liftend op weg waren naar huis. Zij zijn overgebracht naar 't militair hospitaal te Utrecht; de toestand van een hunner is ern stig. Mevr. de Vries blijkt een zware hersenschudding en een dijbeen breuk te hebben, terwijl haar zoon een lichte hersenschudding en een armbreuk opliep. dat de knolopbrengst wat zal tegen vallen. De aantasting door „phy- tophtora" breidt zich snel uit. Voor- al de rassen bintje en eigenheimer zijn sterk aangetast, op verschillen de percelen ook in de knollen. BH andere, vooral de late, rassen is de aantasting minder. Ook in regelma tig bespoten percelen was deze ziek te niet geheel te onderdrukken. Bij de suiker- en voederbieten ls de loofontwikkeling eveneens zeer groot. Of de wortelopbrengst hier aan evenredig zal zijn, hangt af van de komende weersomstandigheden. De vergelingsziekte begint zich uit te breiden, doch treedt dit jaar la ter op dan in andere jaren. Knapen kochten Solexen, polshorloges en kampeerspullen van gestolen geld Enige tijd geleden werd te Mep- pel uit een boerderij, terwijl de be woners afwezig waren, een bedrag van f 3000 gestolen, bestaande uit bankbiljetten van f 100. Thans is deze diefstal opgelost. Gebleken is, dat twee avontuurlijke knapen een aandeel hierin hebben gehad. De 17-jarige van D. uit Zuilen, was ontvlucht uit een passanteshuis in Leeuwarden. Toen hij op een ge stolen fiets door Meppel kwam wil de hij in de bewuste boerderij om water vragen. Er was echter nie mand thuis. Van D. verschafte zich toegang tot de woning, en kwam na enig zoeken in het bezit van de 3000 gulden. In Enschede pikte hij een even oud neefje J. K. W. op, waarna beide jongens er duchtig op los leefden. Eerst kochten zij in Winterswijk ieder een Solex, nieu we kleding, polshorloges, een com plete kampeertent en een radio. Zij maakten vervolgens een prachtige trektocht door ons land, maar in snel tempo raakte het geld op, zo dat zij genoodzaakt waren de goe deren weer te verkopen- In Maastricht verloren de jongens elkaar uit het oog, omdat een der Solexen pech kreeg. J. K. W. trok naar Enschede terug, waar hl} door de politie werd gepakt. De hoofd dader kwam in Den Haag terecht, waar hij toevallig door de Meppe- ler recherche, die daar een onder zoek instelde, werd gegrepen. Uit een museum in Leeuwarden had van D. ook nog een stokoude revolver meegenomen, welke by Eindhoven werd weggegooid, en door de politie aldaar is teruggevonden. De Amerikaanse Marine heeft bekend gemaakt, dat naar men thans aanneemt 23 personen ertn' het leven zijn gekcimen tengevolge van het zinken van' het hospitaalsdhip „Benevolence". 18 lijken zijn gevon den. vijf personen voorden vermist fen dood gewaand. In het totaal zijn 605 personen gered. 13 meer dan aanvankelijk was gemeld. Dinsdag 0 September HILVERSUM L 402 M. 7 nieuws. 7.15 voor de jeugd. 7.00 dagopening. 8 nieuws. 8.15 grain. 9 morgenwijding. 9.15 gram. 9.30 wa terstanden. 9.35 vrolijke gram. 10.30 voor de vrouw. 10.35 gram. 10.50 voor de kleuters. 11 lezing. 11.30 voor de zieken. 12 pianorecital. 12.30 voor land- en tuinbouw. 12.33 voor het platteland. 12.40 pianoduo. 1 nieuws. 1.15 Metropole-orkest. 2 in leiding knipcursus. 2.15 gram. 4.30 voor de jeugd. 4.50 kinderkoor. 5.15 De stem van Amerika. 5.50 jubi leumherdenking. 6 nieuws. 6.15 pianopotpourri. 0.30 lezing. 7 Mu- sette-orkest en zangsoliste. 7.30 Brief uit Parijs. 7.35 interview met auteur. 7.45 gram. 8 nieuws. 8.05 radiozoeklicht. 8.15 variëté. 9 „Da vid Copperfield", hoorspel. 10 wals- platen. 10.10 buitenlands overzicht. 10.35 Bachprogramma. 11 nieuwe. 11.15-12 gram. HILVERSUM H. 208 M. 7 nieuws. 7.15 gyran. 7.30 gram. 7.45 gebed en kalender. 8 nieuws. 8.15 vrolijke gram. 9 voor de vrouw. 9.35 Lichtbaken. 10 voor de jeugd. 10.15 radiophilharmonisch orkest en zang- soliste. 11 voor de vrouw. 11.30 gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12 Angelus. 12.03 Promenade-orkesten zangsolist (12.03-12.33 mededelin gen voor land- en tuinbouw). 12.55 zonnewijzer. I nieuws. 1.20 lichte muziek en zang. 2 klankbeeld. 3 zangrecital. 3.25 gram. 4 voor de zie ken. 4.30 ziekenlof. 5 vertelling. 5.15 felicitaties. 5.45 regeringsuitzending. 0 zangsoliste. 0.20 sportpraatje. 0.30 voor de strijdkrachten. 7 nieuws. 7.15 actualiteiten. 7.25 „Dit is leven". 7.40 licht orkest. 8 nieuws. 8.05 De gewone man. 8.12 kamerorkest en harpsoliste. 9.30 actualiteiten. 9.40 populaire muziek. 10.20 luitsolist. .10.40 godsdienstige causerie en avondgebed 11 nieuws. 11.15-12 pianorecital. Para typhus-ge vallen in Tiel Te Tiel treedt sedert enige tijd een vrij groot aantal gevallen van paratyphus op. De burgemeester heel bezet zijn, in een noodzieken- specteur der volksgezondheid uitge breide maatregelen getroffen om verdere verspreiding zo veel moge lijk tegen te gaan. Zo zullen alle lijders, omdat de twee ziekenhui zen reeds door andere patiënten ge- heeel bezet zijn, in een noodzieken huis worden ondergebracht. Er be staan plannen een school, nabij een der ziekenhuizen hiervoor in te richten. Zoals gemeld heeft het Ne- richten. Het Ned. Rode Kruis te Den Haag heeft haar medewerking hier voor reeds toegezegd. De ziekte heeft, zo wordt verno men, een gunstig verloop. Er is feest in de Amslerdamse Jordaan Staande op het plankier van een zweefmolen heeft de waarnemend burgemeester van Amsterdam, wet houder B. C. Franke, Zaterdagmid dag het Jordaanfestival, dat tot 10 September duurt, geopend. Na zijn toespraak werden 1000 postduiven losgelaten, die luid klapwiekend in de stromende regen een korte tijd boven het kermisterrein bleven rondvliegen. De heer Franke opende ook den tentoonstelling „De Jor daan" in het Jan Ligthart-huis, die een beeld geeft van dit deel van de hoofdstad in de laatste 300 jaar. FEUILLETON 39 door Gré de Boer Later op de morgen, toen ze weer in het kantoortje zaten, zei Ooster- hofj „Zeg, Bert, jo hebt mijn doch ter nu rijden geleerdzouden wij geen autorijschool aan ons bedrijf kunnen verbinden? MIJ dunkt, als we daar do oude Chevrolet voor la- ton verbouwen en we kopen voor de vorhuur-inrichting een nieuwo?" „Ik heb er ook al cons over na gedacht", antwoordde de ander. „En ik vind uw plan uitstekend". Eon maand lator stonden or ad vertenties in do kranten, dat in do Rijnstraat Autorijschool Oostorhof goopond was on do volgende dag kwam do oorato leerling zich reeds melden. 10. Op een warme avond in Juni zei Bert, toon hij boven zat bij het open raam en genoot van oon goede si- gaart „Zeg, Truus, je hobt nog al tijd oon tochtje naar de Voluwo te goed. Wat zou jo er van zeggen, als we morgen eens gingen? Als wo lan ger wachten, dan is hot weer te druk on lean ik or niet tussen uit. Dinsdags is het toch altijd stiller dan op andere dagen. Ik kan het er morgen wel van nemen". „Ik zal vader eens vragen, wat die er van denkt", zei ze, na even iG MGUiikfe, „Natuurlek voel ik er veel voor". Oosterhof vond het uitstekend en was het met Bert eens, dat men het nu moest doen. Begin Juli had je de seizoendrukte alweer en dan ging het bezwaarlijk. „Wel ja", was zijn bescheid, „trekken jullie er morgen maar eens een dagje op uit". „Dan maar vroeg in de koffer", adviseerde Bert, „en om half acht weg. Dat kan best, als we om half zeven ontbijten". Het weer werkte mee, want het beloofde een zonnige dag te wor den. Truus had de avond te voren nog gauw eon lunchpakket klaarge maakt en do klok had de volgende morgen nog geon half acht geslagen, toen ze wegreden. Even buiten Utrocht verwisselden zo van plaats en Truus reed alsof zo al jaren ach ter hot stuur had gezeten. Het leek inderdaad, dat het autorijden haar aangeboren was. Via Amersfoort on Nljkerk trok men naar Nunspeot, waar mon kof fie ging drinken in con rustige ge legenheid bij hot station. Daarna werd de richting van Epe ingesla gen en Truus, die nog nooit in deze streek van hot land was geweest, genoot intens van do sohoonhoid van bos en heide, waartussen do witte betonweg zich als oon zilveren lint slingerde. Op een stillo plek reden ze een zijweg in en bij een mooi gedeelte, beschaduwd door een aantal statige eiken, stopten ze. Het meisje sprong uit de wagen en keek rond, terwijl ze haar armen wijd uitbreidde. „Zalig is het hier, tót* Bert aankijkend. „Ik heb nooit ge weten, dat ons land zo mooi was. Wat missen wij, stedelingen, dan toch ontzettend veel. Hè, hier moest je in deze tijd van het jaar nu een maand kunnen wonen". „Een hutje op de hei", spotte de Jongeman, terwijl hij het portier sloot en naast haar kwam staan. „Nu, laat het maar een hutje zijn, men zou zich hier best kunnen ver maken, verondorstel ik". ,,'t Zou je anders niet meevallen, jongedame. Geen telefoon, om gauw even bij do melkboer een half pond je boter te bestellen. Geen radio on ook geen krant, want dacht je, dat er hier daags nog een postbode of zo voorbijkwam? Nee, je zoudt alles uit het dichtstbijzijnde dorp moe ten halen, en dat is de eerste paar dagen niet zo erg, maar op do duur zou je hot gauw gaan vorvolen. Ro ken maar". Ze vleide zich neor in het mos bij een der bomen en sloeg de handen onder haar hoofd. „Nu ja, buiten mis je vanzelfspre kend hot comfort, dat je in do stad hobt, Maar zoals wij met eon wa gen, dan ben je immers zo in een dorp? We moesten eigenlijk een tent hebben en don hier een poosje kamperen", „Och ja, voor een weekje zou het wel leuk zijn. Overigens, ik heb nooit zo veel aan die verlaten hei devlakten gevonden en die grote bossen, waarin je, zoals de dichters zeggen, uron kunt dwalen en jezelf kunt verliezen. Onzin natuurlijk, want wie verliest zichzelf nu?" .(Wcrdt yervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 2