DE Z1ERIKZEESCHE COURANT Tegenstand der Noordelijken neemt weer toe weerbericht WESTERLING IS VERTROKKEN WOENSDAQ 23 AUGUSTUS 1960 No. 16684 - 104e Jams»» ZILRIKZEKM«»NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN PrlJ» pmr 3 mod. bij vooruitbetaling f 3.90, p. w. 30 ct. Lot»» flumm%n 10 et Verschijnt Iedere werkdog Adverlentlepri)» 12 ct. per mm Succesje» (me« 15 mm.) minimum I 1,- p. tluW WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADM1 NI STRATI Ei Lange Nobelstreal A 171, Zleritczee, Poitbu» n* t, Telefoon 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave» N,V. Drukkerij voorh. lakenmen Ochtma» Lange Nobelstraet A 171 Zlerlkxea. DE STRIJD IN KOREA Twee regimenten over de rivier Naktong Ten Zuiden van Koenwi, BO kin ten Noorden van Taegoe, woedt een hevig artillerieduel. Amerikaanse vliegtuigen hebben hier een Noor delijke speerpunt van 4000 man tot staan gebracht. De Noordkoreanen wilden in deze critieke sector een wig drijven tussen het Amerikaanse 27ste regiment de Zuidkoreaanse strijdkrachten. Voor het eerst wer den do operaties te land ook des nachts op grote schaal door vlieg tuigen gesteund. Naar schatting hebben do Noor delijken bij Hjongpoeng bijna twee regimenten over de Naktong. Aan do Oostkust maken do Zuid- koreoncn vorderingen in het gebied van Pohang. De weerstand der Noor delijken neemt daar toe. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerio van Defensie heeft medegedeeld, dat het Noord- kor caonso leger 15 divisies in het veld heeft. Drio divisies, waarvan de 6terkto nog niet bekend was, waren in de achterhoede opgesteld van de 12 divisies, die in de strijd gewikkeld waren met Amerikaanse en Zuid koreaanse troepen. De woordvoer der prees de offensieve geest en de activiteit, weiko het Zuidkoreaanse leger de laatste tijd aan de dag ge legd had. Succesvolle luchtaanvallen Uit dagboeken en verklaringen van Noordkoreanen, die thans voor het eerst in massa krijgsgevangen De Rotterdamse haven staking is afgelopen Volgens mededeling van de scheep vaartvereniging Zuid kan gezegd worden, dat de staking in de Rot terdamse haven tot het verleden behoort liet overgrote deel van de losse arbeiders had zich Dinsdag morgen aan de oanncembureaux ge meld en een onder deel werd in de loop van de dag voor de avond- en nacht dienst venvacht Het staklngs- comitó zelf heeft nog geen acte do presence gegeven. Nederlandse toeristen kregen ongeval Een auto met zes Nederlandse touristen is Maandag op de weg naar Gerardmer (Noord-Frankrijk) op een stilstaande vrachtauto gereden. De schok was bijzonder hevig. De bestuurder van de auto liep een ern stige verwonding aan do hals op. Zijn toestand is ernstig. Zijn echtge note en drie der inzittenden zijn ge- Wond of liepen zware kneuzingen op. De vrachtauto werd door de schok voortgeduwd en reed tegen drie per sonen op, die juist wilden instap pen. Zij werden eveneens gewond. De slachtoffers van het ongeval zyn te Colmar en Gerardmer in het zie kenhuis opgenomen. zijn gemaakt, blijkt, dat de lucht aanvallen der strijdkrachten van de Verenigde Naties, onlangs veel suc ces hebben gehad. De krijgsgevangenen wijten hun nederlaag aan de luchtaanvallen, waardoor hun versterkte stellingen werden vernield, het ontvangen van versterkingen onmogelijk werd ge maakt en de soldaten in de vuur linie zonder water en munitie kwa men te zitten. Volgens de laatste berichten is de toestand aan de Koreaanse fronten als volgt: Centrum: De Amerikanen ten Zuiden van Koenwi staan bij de verdediging van Taegoe bloot aan hevig vuur van de Noordelijken. Een Noordelijke speerpunt van 4000 man is, naar reeds gemeld, tot staan gebracht door aanvallen uit de lucht. Het achtste leger deelt mede, dat de zware Noordkoreaanse druk langs het gehele Koenwi-Waegwan- front aanhoudt. De nieuwe commu nistische bruggenhoofden over de Naktong te Hjonpoeng en bij Waegwan, beide tegen Taegoe ge richt werden „in bedwang ge houden", maar bijne twee Noord koreaanse regimenten zijn, naar ge meld, de rivier overgestoken. In de zak bij Jongsan, verder Zuidwaarts, voeren de Amerikanen zuiverings acties uit. Zuid: Gemeld is dat de Noor delijken achter Tsjindjoe een „enor me poging" doen om een aanval op Mas an en Poesan op te bouwen. De Amerikanen zijn bij Joetsjon in strijd gewikkeld met 1000 Noord koreanen. Oost: Zuidkoreaanse troepen blijven vorderingen maken in het gebied van Pohang, waar het verzet van de Noordelijken toeneemt. Zij consolideren hun positie by Tong- jong. De moord op Lahaut Een verdachte gearresteerd Ongeveer 2000 communistische de monstranten waren Maandagavond bijeen op het hoofdplein van Luik om uiting te .geven aan hun verbol genheid over de moord op de Bel gische communistische leider Juli en Lahaut. Men riep „Leve de repu bliek". Sprekers spoorden aan tot „strijd voor de stichting van een volksrepubliek". De moordenaars van Lahaut werden gebrandmerkt als „Leopoldisten, royalisten en re- actionnairen". De betogers werden tenslotte opgewekt om de „petitie van Stockholm" te tekenen. Inciden ten tebben zich niet voorgedaan. De politie te Luik heeft, in ver band met de moord op Lahaut, een arrestatie verricht. De betrokkene is met mevrouw Lahaut geconfron teerd. Zij verklaarde dat de aange houdene grote gelijkenis vertoont met een der moordenaars van haar echtgenoot. De gearresteerde heeft de politie een alibi opgegeven, waar naar thans een onderzoek wordt in- gestetld. Bereid te zijn tot het hoogste offer, <Jat is de roem en de hoogste openbaring der liefde. HET KON. BEZOEK AAN ZIERIKZEE .Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig Aankomst van ket Koninklijk tot Woensdagavond: Echtpaar voor het Stadhuis Nog vrij warm In de Meelstraat, voor ons middeleeuws stadhuis, werd H.M. de Koningin bij haar aankomst op Vrijdagmiddag j.L door de burgemeester, Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boejje, aan het dagelijks bestuur wethouders en secretaris voorgesteld. De commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroofc, in ambtscostuum, rechts op de foto. Geen overeenstemming China en Tibet komen te in de Veiligheidsraad New.Dehli samen over Korea De Veiligheidsraad, die Maandag wederom in een door de voorzitter Malik bijeengeroepen geheime zit ting de kwestie van het toelaten van Noordkoreaanse afgevaardigden tot de besprekingen heeft behandeld, is niet tot overeenstemming kunnen komen. De meeste tijd van de zit ting werd ingenomen door een rede van Malik, die zijn eis herhaalde, dat vertegenwoordigers van Zuid- en Noord-Korea in de Raad gehoord zouden worden. Zijn rede werd in stilte aangehoord, waarna de zitting werd gesloten. Dinsdagavond om 8 uur is de Raad weer in plenaire zitting bij eengekomen, om het debat over de Koreaanse kwestie als geheel te her vatten. Atoombom voor Moskou Lar Daly, de 38-jarige eigenaar van een stoelenfabriek te Chicago, heeft in een brief aan Truman aan geboden een vlucht boven Moskou te maken om een atoom- of water stofbom op het Kremlin te laten vallen. Daly zei de stichter te zijn van de „Christelijke actie-partij", die „thans oorlog met het Rode Rus land" als leus heeft. De partij wil „het Christendom en de vrijheid van de wereld" redden en de A-bom en H-bom gebruiken tegen „de krachten van de anti-christ", aldus deze brief. Volgens Tsepon Sjakabpa, leider van een officiële Tibetaanse missie naar communistisch China, .zullen vertegenwoordigers van China en Tibet binnenkort te New Delhi bij eenkomen. om1 „de netelige kwestie van China's souvereiniteiE over Ti bet" te bespreken. De missie zal zich naar New Delhi begeven, waar de Chinese communistische ambas sadeur spoedig wordt verwacht. De Tibetaanse afgevaardigde sprak dia berichten tegen van een mogelijke invasie van Chinese communistische strijdkrachten. „Tibet is er ten zeer ste op gesteld een overeenkomst te sluiten met de regering va® Pe king", voegde hij1 er aan toe, Volgens Tsepotn Sjakabpa is het zeer WaarscfaijniijTï, dat een over eenkomst tussen Tibet en China itoit stand komt doch hij1 iwilde zich niet uitlaten over de aard van de opdracht van zijh regering, Tibet Wenst zïjin huidige status van onafhankelijkheid de facto te behouden en de overeenkomst hangt af van het al of niet aanvaarden door China van dit beginsel, voeg ie h'ij' er aan toe. Hij' inoemde de fo'e- Tichten over cotoinlunis tisch© troe penbewegingen in ide Zuidelijke pro vincies van China aan de grens vad Tibet „geruchten zonder enige fei telijke grend". „Zolang or hoop is op een overeenkomst zal de rege ring van Peking geen troepen con centreren aan de Tibetaanse grens". Bij aankomst in Nederland wordt hij gearresteerd Westerling is met een Britse Con stellation uit Singapore vertrokken. Bij het vertrek, dat wegens motor storing twee uur moest worden uit gesteld, hebben zich geen inciden ten voorgedaan. De politie had voor zorgsmaatregelen tegen mogelijke demonstraties genomen. Op de we gen, die naar het vliegveld leiden, In het Marinegebouw te Wash ington wordt de derde bijeen komst gehouden van het co mité van chefs van staven van het Noord-Atlantisch Pact. Bij het begin der besprekin gen v.Ln.r.: kapitein L. J. J- Robins (België), kapitein Ge orges Cabanier (Frans marine attaché), schout bij nacht Jhr. H. A. van Foreest (Neder land), vice-admiraal H. T. W. Grant (Canada), admiraal William M. Fechteler (V.S.), dio voorzitter van do bijeen komst is, Sir Cyril Douglas Pennant (Engeland), schout bij nacht John E. Jacobsen (Noorwegen), Magnus V. Mag- nussen (IJsland), generaal J. F. de Barrls Rodriguez (Por tugal) en schout bij nacht E. J. C. Qvistgaard (Denemar ken). werd gepatrouilleerd en aan de deu ren van de douaneloodsen stonden politiemannen. Westerling toonde zich zelfverze kerd. „Ik heb altijd vertrouwen ge had in de Britse justitie en dit ver trouwen is niet beschaamd", zo zeide hij. Nadat hij met de andere passa giers in het vliegveldrestaurant ont beten had, werd hy door het hoofd van het departement voor crimino logisch onderzoek te Singapore en de Nederlandse consul-generaal naar het vliegtuig geleid. Op 28 Februari werd van bevoeg de zyde te 's Gravenhage medege deeld, dat, wanneer Westerling naar Nederland zou worden overge bracht, hij bij zijn aankomst gear resteerd zou worden. H(j heeft vol doende strafbare feiten gepleegd, zo zeido men, welke arrestatie wet tigen. Wanneer Indonesië aan ons land uitlevering van Westerling zou vra gen, zal aan dit verzoek geen gevolg worden gegeven; Westerling zou hier to lande wel worden berecht voor wat hij in Indonesië heeft ge daan, doch het is geen internatio naal gebruik, dat een land z(jn eigen burgers uitlevert aan een an der land om ze aldaar terecht te doen staan. Thans verneemt het A.N.P. uit betrouwbare bron, dat er geen re den is om aan te nemen dat er in dit standpunt wijziging is gekomen. Zweden ontstemd over Russisch attaché De Sowjetrassische marine-atta ché te Stockholm, commandant Dmitri Laritsjel, heeft geweigerd de films uit handen te geven van foto's, die hy met een aantal medewerkers op een tocht in de Stockholmse ar chipel van verboden militaire ge bieden heeft genomen, aldus het Zweedse ministerie van Buitenland se Zaken. Commandant Lartisjef was op het ministerie van Oorlog ontboden, waar men hem „ernstig er over on derhield, dat hy de geldende bepa lingen had overtreden". De com mandant ontkende foto's te hebben genomen. Voordat Laritsjef met iijn assis tent en twee andere Sowjetrussische functionarissen, die niet op de offi ciële lijst van Sowjetrussische ver tegenwoordigers in Zweden voor komen, de tocht met het jacht be gon, gaven de Zweedse militaire autoriteiten hem opdracht de route alleen over bepaalde nauwe kana len te nemen door het verboden ge bied. Het gezelschap bleef „binnen of langs deze kanalen", doch vol gens de eenstemmige verklaring van ooggetuigen werden foto's genomen en op de oever waarnemingen ge daan in de zeeëngte van Trosa, on geveer 30 km ten Zuiden van Stock holm, en op enige andere plaatsen van de reis." Toen Zweedse politie mannen hen in verboden gebied aanhielden, maakten1 de Sowjets aanspraak op onschendbaarheid. Zij deelden de politie mee, dat zij van de koers waren afgeraakt, doch vol gens ooggetuigen liep de hulpmotor onmiddellijk nadat de politie hen bevolen had zich te verwijderen. Egypte belemmert scheep vaartverkeer door Suezkanaal Engeland heeft bij Egypte gepro testeerd tegen de invoering van nieuwe beperkingen ten aanzien van schepen, die door het Suez-ka- naal varen. De Britse ambassadeur in Cairo, Sir Ralph Skrine Steven son, had op 12 Augustus een pro testnota aan de Egyptische regering overhandigd. De nieuwe beperkingen waarover Engeland zich beklaagt zijn: 1. Wei gering van havenfaciliteiten .aan schepen op een Egyptische zwarte lyst; 2. De kapitein van elk schip zou een schriftelijke verklaring moeten overmaken, dat de lading bestemd is voor het land waar zij gelost wordt. Deze verklaring zou moeten zijn gecontrasigneerd door een Egyptische consulaire functio naris in het betrokken land. Engeland had Zich met de* rege ringen van de V.S. en Frankrijk in verbinding gesteld in verband met deze kwestie. Tijdelijk veel bewolking met en kele plaatselijke regen- of onweers buien; zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost; weinig veran dering in temperatuur. 24 Aug. Zon op B.37, onder 19.46. Maan op 18.56, onder 0.49. Volle Maan 27 Aug. te 25.51. Koninklijk bezoek aan Friesland Te Stavoren zal, zo vernemen we, de tocht door Friesland van het Ko ninklijk Paar een aanvang nemen. In de binnenhaven van Stavoren zal namelijk de „Piet Hein" in de mid dag van 25 September binnenlopen. Een groot aantal kinderen uil de Zuidwesthoek van Friesland zal daar de hoge gasten een aubade brengen, in tegenwoordigheid van militairen en autoriteiten. De tocht wordt vervolgens per auto voort gezet. Nefw Yorkse bootwerkers bob ben Maandag geweigerd een lading Russische pelzen aan boord van de Queen Elizabeth" to losse®. Een woordvoerder van die Cunaxd Lino verklaarde, dat die pelzen naar Southampton teruggezonden Zouden worden. India's voorstel tot een definitieve regeling der Koreaanse kwestie Naar men m'eent te wieten, heeft de permanente aftwv&andigjde van Inidia bij ae V.N., sir benegat Rau, een ontwerpresolutie voor een de finitieve Ofplpssing van het Kore aanse geschil Opgesteld en aan de zes uiet-permanente leden van de Veiligheidsraad laten zien. Men ge- looft, dat deze zonder uitzonjdiering hun persoonlijke goedkeuring aan ide beginselen van het ontwerp ge- hecht hebben en verklaard hebben 'dat zij de resolutie aan hun regerin gen ter goedkeuring zouden op zenden. Van de permanente lieden sjou Frankrijk vioor het voorstel van In idia zijn. Indien de andere perma nente leiden zich alleen maar zjou- iden onthouden bij een stemming lover het voorstel zou het succes van Üe .resolutie verzekerd zijn en een oplossing gevonden kunnen (worden om die vrede in Korea te bespoedigen. De kwestie Nieuw-Guinea voor de Ver. Naties? Volgens de Australische radio zal Australië de kwestie-Nieujwi Guinea aan de Verenigde Naties voorleg gen, aldus meldt radio Indonesië. Naar aanledidnig van dit bericht ver klaarde een woordvoerder van bet Indonesische ministerie van Buiten- aiandse Zaken tegenover het Indo nesische persbureau Antara: „De kwestie-Nieuw Guinea zal door Ne derland en Indonesië worden op gelost volgens de richtlijnen van (de Ronde Tafel Conferentie. Zo lang' de besprekingen hierover aan de gang zijn, hebben de Verenigde Naties niet heit recht tussenbeiden te komen". Hij voegde hier aan toe, idat heit Internationale Hof van Arbitrage in Den Haag om een (oordeel kon worden gevraagd, aIn de besprekingen tussen Nederland en Indonesië eventueel geen resul taat opleverden, aldus het bericht van radtot-Indonesië. Begeerd beroep Onlangs heeft ide Canadese ra dio-omroep in enkele Nederlandse bladen een advertentie geplaatst, waa rin candid aten worden opgeroe pen voor omroeper van uitzenldio- gen, vOot Nederland bestemd. Thans wordt vernomen, dat zich 1500 sollicitanten hebben aange meld van wie 10 een kans mia- kpn voor de plaatsen van de twee gevraagde Nederlandse omroepers. De stewmle® van deze tien uitjver- ko,zenen zijh op gramofioonplaten vastgelegd Deze zullen naar Ca nada gezonden wordetm ten einde de meest geschikt geachte stemtoon to kunnen vaststellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 1