Vijf werkgroepen werken de details van het plan verder uit De installatie van de nieuwe burgemeester van Middelburg GESLAAGD ORANJEBOOM BIER! Spreiding van gerepatriëerden over het gehele land Al zou de onderste steen boven staan HET PLAN-SCHUMAN Nog enkele bezwaren van Nederlandse zijde? De afgevaardigden alt Frankrijk, Weat-Dui taland, Italië, België, Ne- der land en Luxemburg, die deelne men aan de conlerentta over de aa menvoeging der kolen- en staalin dustrieën, hebben Dinsdag vijl werkgroepen gevormd „ter bespoe diging van de Deze groepen zullen zich bezig houden met: 1. vorming en func ties van het hoge gezagsorgaan; 2. de commerciële politiek, die door de leden van de „pool" gevolgd dient te woorden; 3. de woorden „kolen" en „staal", die gebruikt ■worden in het Franse werkdocu ment. Deze groep werd hoofdzake lijk op verzoek van de West-Duitse afgevaardigde gevormd. Deze wens te te weten of staal en kolen als grondstoffen of als eindproducten zouden worden gecontroleerd; 4. productie en prijzen; 5. arbeidsvoor waarden en lonen. Deze groep zal niet voor het einde van deze week bijeenkomen, daar de afgevaardig den nieuwe besprekingen met de vakverenigingsleiders nodig acht ten. De productiegroep kwam Dinsdag reeds bijeen, doch de afgevaardig den wilden omtrent hun werkzaam heden niets mededelen. Een lid van Het kampeervraagstuk Met genoegen hebben wij kennis genomen van het leit, dat het kam peervraagstuk althans te Renesse de aandacht van de gemeentelijke auto riteiten heeft gehad. Bij het toe nemen van het aantal kampeerders is niets meer gewenst, dan een goe de contrdle en een goede organisa tie, zodat de mooie kampeersport, blijve een sportieve vorm van va- cantiebesteding op basis van een behoorlijk respect voor mens en na tuur. Vooral dit laatste mag nog wel eens worden onderstreept. Nog altijd: immers mist Nederland een universele kampeerregeling, die in de wet is verankerd. Zeker, er zijn wel voorschriften, maar de keren, dat deze worden ontdoken zijn le gio. Kampeerders, ook kampeerders die naar Schouwens Westhoek trek ken, moeten er van op de hoogte zijn, dat zij maar „niet zo" zonder meer kunnen vertrekken. Zij moe ten in het bezit zijn van een door de A.N.W.B. verstrekte kampeer- kaart. Zijn zij van een dergelijke kaart voorzien, dan is het verder o.i. nog nodig, dat van politiële zij de een onderzoek wordt ingesteld, desnoods steekproefsgewijze. Wordt dit optreden te drastisch gevonden, dan is het goed dat bij het uitrei ken van de plaatselijke kampeer- vergunning wordt geïnformeerd naar de kampeerkaart. De kampeer- vergunning immers betekent niet meer dan een gemeentelijke toe stemming een bepaald aantal dagen in de open lucht te mogen vertoe ven. Zij zegt niets over de kam- peerkwaliteiten van de betrokkene Slechts de kampeerkaart (vormt (enigermate) een garantie, dat de kampeerder althans met de hoofd zaken van de kamp eertechniek op de hoogte is. In de practijk man keert aan een en ander nog veel. Het. gebeurt wellicht in acht van de tien gevallen, dat zich te Zierikr zee bij de plaatselijke kampeercon- sul van de A.N.W.B. kampeerders vervoegen, die kersvers van elders zijn ingevoerd. Zij zijn niet in het bezit van een kampeervergunning, maar dienen die toch te hebben. Of de kampeerconsul de zaak nu maar even in ordo wil maken. Vaak is dit reeds gebeurd op grond van een hand over het hart striikerlj, die feitelijk niet verantwoord is. Hoe immers kan de kampeerconsul te Zierikzee beoordelen wat een stel letje kampeerders daar ginds in de duinen er straks wel van terecht brengt? Een controle ter plaatse heeft wel bewezen, dat er heel ve len zijn, die voorlopig in een tent niet thuis horen. Belangrijk is het in dit verband te wijzen op een sa menwerking tussen kampeer- en gemeentelijke autoriteiten. Aan ieder gemeentehuis in de Westhoek moet worden geïnformeerd naar de kampeerkaart. Eerst dan gaan we in de goede richting. Tenslotte moeten ook de particulieren medewerken. Er zijn nog landbouwers, die ieder een met of zonder papieren maar binnen laten. Zij doen het veelal gevolg gevend aan een opwelling van goedgeluimdheid, maar het is verkeerd. Een kampeerder moet zijn papieren in orde hebben. Het kam peren in een dichtbevolkt land als het onze moet nu eenmaal wel aan maatregelen en voorschriften ge bonden worden, wil het niet tot een de Franse delegatie zeide, dat er Dinsdag geen tegenvoorstellen of bezwaren zijn ingediend. De volgen de plenaire bijeenkomst zal Vrijdag a^. gehouden worden. In kringen, die in nauwe relatie met de conferentie staan, verwacht men, dat de Nederlandse delegatie reserves zal doen horen met betrek king tot de bepaling, dat geen land zich uit de „pool" zou kunnen te rugtrekken zonder algemene goed keuring van de andere landen. Spoedig dienstplicht in Australië Na een vergadering van ide Aus tralische Raad van Defensie is be kend gemaakt, dat „zo spoedig mo gelijk" dienstplicht zal weiden in- igesteld, 'De Raad1 bestaat uit ide ministers voor de gewapende mach ten 'en militaire leiders. Jongelieden die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt zullen voor drie en een half of vier maanden voor de militaire dienst opgeroe pen -worden. De beslissing van de raad: -moet door het kabinet wtor- den goedgekeurd. Naar men aan neemt zal zulks vandaag geschie- Zuid-Limburg heeit het te kwaad met langoren Terwijl het uiterste Noorden van Limburg van het Reichsjwald uit ■wjordt binnengevallen door wilde zfwjjnen in Mils beek Werden vo rige week vier jonge exemplaren geschoten en een levend gevangen zoeken grote troepen har**! en konijnen 'hun weg in meer Zui delijke richting, in de Venlo&e tuin derijen. De plaag heeft een dergelijke om vang aangenomen, dat velen de hoop hebben opgegeven om de langoren definitief te onderdrukken. Men heeft het met zware vergiften geprobeerd, maar dit heeft weinig succes gehad, teiiwijl een verzoek icm 's nachts met de lichtbak te mogen jagen, niet wiend ingewilligd Vooral de bloemkoolvelden en per celen Iwiortelen hebben veel van de knagers te lijden, terwijl ook jong pootgoed een lekkernij voor de langoren blijkt te zijn. De nieuwe magistraat deed krachtig beroep op samenwerking Rijke bosbessenoogst op de Veluwe De bosbessen zijn er thans over de gehele Veluwe in overvloed. De vruchtjes zijn dit keer groent, doch de plukkers hebben reeds pioeilijk- heden met de verkoop. Was ide prijs eerst 45 cent per pond, aü! spoedig daalde zij tot 30 ©enti Nu kan men de bessen zelfs slecht kwijt voor 20 cent. De animo vo(or de pluk blijft er echter in en daaï het Staatsbosbeheer en de particu liere bosbezitters plukvergunningen hebben uitgereikt zijn er zelfs zeer veel plukkers. Ingezonden mededeling Sommige gemeenten krijgen extra-bouwvolume Naar verkamen Wordt is er door een interdepartementale commissie een plan opgesteld, dat beoogt, dc uit Indonesië repatriërende bur gers en KJlJ.Urinllitairen met hup gezinnen, die in Nederland niet over een eigen woonruimte beschik ken, te verspreiden over geheel Ne derland. Tot dusverre bochten deze repiar (fcrÜërenden voornamelijk in het Wies- ten des landis onderdak. De ver deling 'die men aanvankelijk voor dit spreidiingsplian 'had aangehouden, is echter door het grotere aantal1 repatrianten niet houdbaar geble ken. Men kon ons dan ook nog geen definitief overzicht geven van het aantal gezinnen, dat iedere pro Russen op Amerikaanse receptie Sowj et-Russische en Oost-EJüro- pese diplomaten te Boedapest heb ben Dinsdag de viering van de Ame rikaanse Onafhankelijkheidsdag ten huize van de Amerikaanse gezant, Nathaniël Damies, bijgewoond. Sowjet-R|ussische en Oost-Euro- pese diplomaten zijn sinds meer dan twee jaar niet meer tegenwoor dig geweest bij dergelijke gelegen heden op dfe Amerikaanse legatie. ,Een diner ten huize van admiraal Kirkr, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, werd door 400 gasten bijgewoond, onder wie Arkady So- boleb, hoofd van de Amerikaanse afdeling van het Sowj et-Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, met verbindingsofficieren der ge wapende diensten. Ook de Joego slavische zaakgelastigde en ande re Oost-Europese diplomaten waren aanwezig. Korea vormde het voor naamste onderwerp van gesprek. sociaal kwaad uitgroeien. Iedereen by het kamperen, hetzij direct of indirect betrokken, zal dit moeten begrijpen en in dit verband doen, wat op zijn weg ligt. Zo alleen kan het kamperen tenslotte de ontspan ning bieden, die er van wordt ver wacht. Nog altijd ligt de ware kamp-vrijheid in de gebonden heid aan de wetten. Intussen heeft het kampeervraag stuk twee zijden. Het moet ook niet zo worden, dat de autoriteiten de kampeerders te veel obstakels in de weg gaan leggen. Hier zij zeker niet beweerd, dat zulks momenteel ge schiedt. Niettemin lijkt het dienstig, hierover ook enkele opmerkingen te maken, daarover in een volgend artikeL vincie Zal trnpeten opnemen. Boven dien heeft het Ministerie van Oor log bepaalde, noig niet geheel omw schreven iwiensen ten aanzien van die huisvesting van gerepatrieerde K.N.I.L.1-militairen, die men dm het algemeen zoveel mogelijk in de nar bijbeid van garnizoensplaatsen vil Zien ondergebracht Een dergelijk spreidingsplan ziel de 'Oplossing? van het wioningpror bleem voor verscheidene gemeentefa nog moeilijker maken. Om hieraan tegemoet té komen is besloten aan daarvoor in aanmerking komende gemeenten een extra bouwvolume toe te kennen. De Siciliaanse bandietenleider Giuliano doodgeschoten De tegen de .fcaudleteii ingezette Italiaanse politie heeft de Si'ciliaan- se bandletenileider SalvatoriQ Giu- Jliano, die Zij' bijna vijf jaar heeft gezocht, dood'gekhioten. De politie wist de bendediellder nnet verschillende van zijh getrou wen bijl CasteHVetranjo in Zuld-Wieslt Slcdlllö in ©en hinderlaag te idioen lljopen. Giuliano's gezellen, de over geblevenen van zijn eens zo mach tige bende, wisten te ontkomen, doch GiuMano zelf» idilie in het liefhit van de dageraad werd herkenld, viel1 onder een regen van tommy- Igunkegeflls. Hij werd in die rug ge troffen toenjhif achter een barri cade van boomstronken, in dleldeur- opening van een boerderij!, waarop de bende kDlaarMijlkelijk ©en over val! had geidiaan, was weggekropen. Hij droeg een diamanten ring, kha ki battllledness en een paar glpiefdi- nleuwie sandaüeo, In de grote zaal van het „Schut tershof" is In een besloten raads vergadering. mr. dr. N. "Bolkestein, als burgemeester van Middelburg geïnstalleerd. Zeer velen woonden deze plechtigheid bij, .onder wie vier leden van het college van Ged. Staten van Groningen. Nadat Jannie van L,oo, het doch tertje van een raadslid, aan mevr. Bolkestein bloemen had aangebo den, (werd de nieuwe burgemeester naar de raadstafel geleid door |d)a raadsleden L. J. Breel en M. Wet tel en de gemeente-secretaris, de heer J. P. Koene. De waarnemend burgemeester, de heer J. W, Köge- ler, zeide in zijn toespraak, dat de bevolking van Middelburg verlan gend en met stijgend ongeduld naar de burgemeestersbenoeming had Uitgezien. Spr. Iwiees op de bijzon dere problemen welke op Middel burg drukken en op het verschil in geaardheid tussen de 2eeuiw]se en Groningse bevolking, die echter een vastberaden geest en stoerp (onverzettelijkheid met elkaar ge meen hebben. Rede burgemeester De nieujwie burgemeester her dacht zijn voorganger, jhr. Samd- berg to,t Essenburg en bracht hulde aan de heer Kögeler, voor de wijze waarop deze het loco,-burgemeest)é(n: schap heeft vervuld. De benoeming ven een politieke figuur als burgemeester heeft yoor- en nadelen, ze zeide hij. Het voor deel is, dat hij steeds 'een princlir piëel standpunt in zal nemen en het nadeel, dat ©en politieke bur gemeester slechts vioor een deel van de bevolking burgemeester lw|ordt. Spreker zed democraat-socialist te zijn en daar trots op, te zijn. Niet iaan een partij echter, doch aan een persoon is de benoeming van bur gemeester toegevallen. Aan een pier loon, die iwleet, dat talrijke dingen niet principieel zijn. Tot de ihwioners zeide de heer Bolkestein, „gij zult met reserve kennis genomen hebben van mijn .benoeming. Ik hoop echter, dat e©n prettige verstandhouding tussen ons zal groeien. Het vervult inij met (blijdschap1 mee te mogen iwerken aan de ppboufwi. Moge het resultaat hiervan zijn, dat het nageslacht ons friet acht beneden de maat te zijn gebleven, maar ons met inzet van de gehele persoonlijkheid aan deze taak 'te hebben gegeven'l Student dodelijk verongelukt Een jionge acht van de Utrechts a Roeivereniging Triton iwas met een personenauto top weg naar Dene marken. Nabij Oud-Milligen op: de Amersfoortseiweg is om vijf uur in de morgen de auto tegen een boom gereden. De 19-jarige H. J; Mey- boom 'werd uit de wagen geslingerd en Was np slag dood. Een inzitten de kreeg zrware verwondingen en drie inzittenden kregen minder ern stige verwondingen. De gewonden izJijn lm het Julianaziiekedhuis. te Apeldoorn opgenomen. De overige inzittenden tóe ven on gedeerd1. Hierna voerden o.a. nog het Iwloord het raadslid, de heer I. van Loo, de gemeente-secretaris, de heep Mellema, lid van Ged. Staten van Groningen, de burgemeester van Vlissingen en de voorzitter van het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid!, «de heer L. P. van Oor schot. Een druk bezochte receptie ttesloot de installatieplechtigheid1. .Heer" zou auto even parkeren Een Haags echtpaar ging Wat spe lerijden. Hun mooie Buick bracht hen zacht zoemend en spinnend als aen poes naar Warmond, waar ide thee werd gesavoureerd. Daar werd kennis gemaakt met een charmant heer. die zich zeer aangenaam voor deed. In de avonduren besloot het drie tal zich verder in Scheven ingen t© gaan vermeien. De nieujwe kennis zo'n echte gezellige baas zou ide Iwiagen rijden. Aldus geschiedidjeë Te Scheveningen gearriveerd stapte het echtpaar bij een restaurant af. De nieUw© kennis zou de glanzende BuLck evten parkeren. Hij schijinit daarmee veel moeit© be hebbeni, Iwlant hij Js met de wagen nog steeds niet komen op'dagen. De po litie zoekt nu diet het autoloze echtpaar mee. De politie heeft nu de onbekende aangehouden. Dit bleek een zekere (H, Th. 'G. A. van der M., een ex- student uit Warmond t© z'ijn. Hij Verklaarde de Buick te hebben mee genomen, omdat hij de volgende dag wiéer tijdig op zijn betrekking in Warmond moest zijn. Van der M. had Zelf benzine getankt, zodat hem geen idiefstal van deze brand stof ten laste Zal kunnen (worden gelegd. In Warmond! aangekomen, had tój de B.uick in de buurt van zijn "huis geparkeerd, daar de eige naar, zoals hij de potitie meedeelde, •wel zou 'komen opdagen. RADIOPROGRAMMA Donderdag 6 Juli. HILVERSUM L 402 M. 7 nieuws. 7.15 gram. 7.50 dagope ning. 8 nieuws. 8.15 gram. 8.55 voor de vrouw. 9 gram. 9.30 waterstan den. 9.35 gram. 10 morgenwijding. 10.16 populair concert. 10.50 voor de kinderen, 11 pianolvoordrachlt. 11.30 gram. 11.45 causerie. 12 zang en piano. 12.30 mededelingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 cowboy lied jes. 1 nieuws. 1.15 Promenade-or kest. 1.45 U kunt het geloven of niet. 1.50 gram. 2.20 moeders zesdaagse. 2.30 sopraan en piano. 3 voor de zie ken. 4 gevarieerd programma. 5 voor de jeugd. 5.50 regeringsuitzen ding. 6 nieuws. 6.15 reportage. 6.30 strijkorkest. 7.05 cabaret. 7.25 viool, cello en piano. 8 nieuws. 8.05 actu aliteiten. 8.15 radio-philh. orkest 9.15 dameskoor en solisten. 10 De stenen spreken, causerie. 10.20 rhyt- mische muziek. 11 nieuws. 11.15 sportpraatje. 11.30-12 gram. HILVERSUM II. 298 M. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 morgengebed en liturgische kalen der. 8 nieuws. 8.15 gram. 9.40 school radio. 10 gram. 10.15 morgendienst. 10.45 gram. 11 voor de zieken. 11.45 gram.' 12 Angelus. 12.03 lunchcon cert. (12.30-12.33 mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 1 nieuws. 1.20 gram. 1.35 pianovoordracht. 2 ka merorkest. 2.45 voor de vrouw. 3.30 viool en piano. 4 bijbellezing. 4.43 gram. 5 voor de jeugd. 5.30 cause rie. 6.50 gram. 6 Leger des Heils- orkest. 6.15 land- en tuinbouwpraat- je. 6.30 voor de strijdkrachten. 7 nieuws. 7.15 postzegelverzamelaars. 7.30 gram. 7.40 radiokrant. 8 nieuws 8.05 Metropole-orkest en solist. 8.30 gevarieerd programma. 9.30 om roepkoor en orkest. 10.15 buiten lands overzicht. 10.35 gram. 10.45 avondoverdenldng. 11 nieuws. 11.15- 12 gram. De aligcm'ene secretaris van' de Franse sociailistis'bhe partij, Guy, Mo-let, heeft de hem door ide pre- stdent van Üe republiek toever trouwde inf ormatie opdracht aan vaard. Hij1 heeft evenweli de op dracht van' kabinetsformateur af* gewezen. De olieraffinaderijen in Engeland zullen in de toekomst worden uitge rust met tanks, die de vorm van een ballon hebben. De eerste tanks van dit model zijn dezer dagen op terreinen van de nieuwe raffinaderij van de Shell te Stanlow gereed gekomen en kunnen elk 635600 liter butaan gas bevatten. Op de achtergrond de grootsté koeltoren ter wereld. Zij heeft een hoogte van 104 meter. Examenvrees leidde tot domme dingen Een 'Haags meisje, E. A., Heer- lïïiige van een Hogere Burgerschool, die voor haar eindexamen zat, zag 230. tegen deze „beproeving" op, d'at Zijl met (een medeschpfliier, een jrueisje uit Groningen, dat op diezelfde Ho gere Burgerschool zat, de wijk naar Befligië nam1. Eerst waren de jonge dames naar Groningen gegaan en Vandaar naar het tt&md) onzer Zui derburen. Daar opsporing en aan houding. verzocht was, werden de meisjes te Spa door Idle gendarmerie aangehouden. Zij blieken wel in het bezit van gelid te zijn, doch geen paspoorten bij Zich te hebben. De gendarmerie bracht do jeugdige vluchtelingen naar Vaals en van daar weilden zjj naar Den Haag overgebracht. FEUILLETON „Of, eer ik eens aan zee ben geweest", klonk het zacht van Free, die zich schaamde over dit ego isme. „ZekerI Daar hebben jullie gelijk in", zei Theo. „De gevangene zal er ook niet van doodgaan, of ze nu nog een paar dagen langer brood pap en havermout eet en 's avonds een spelletje patience speelt!" „O, daar heb je Marie! Nu mondje dichtl" waarschuwde Koen. Het was Theo een waar genot, toen hij de bekoorlijke verschijning van de oudste zuster zagi Zij was komen kijken, of Free zich toch vooral niet over-vermoeide en ze zou haar dan ook weer mee naar binnen nemen, Maar éérst bewon-.. derde zij toch ook nog even de mo torfiets, die, in beide betekenis sen van het woord, immers zo'n „gewichtige" logee wasl Toen Theo de volgende morgen wakker werd en hij hoorde het koe ren van de woudduiven en al de vriendelijke geluiden van het ont wakend buitenleven voelde hij een ongekende lust om op te staan en zich naar beneden te begeven, waar hij zijn vriendelijke gastvrouw be groette, die hem met haar sympa thieke stem vroeg, hoe hij geslapen had in zijn nieuwe omgeving. Deze vraag op zichzelf was al een verkwikking I Hij1 herinnerde zich immers de tijd niet meer, dat zich iemand daar wat om bekommerd badi Ze droeg een dood-eenvoudig, waarschijnlijk eigengemaakt blauw- katoenen japonnetje en wat stond haar dat goed en "hoe bevallig han teerde zij de trekpot en maakte de boterhammen gereed voor „de gra ge jeugd!" Nu, de voorspelling van boer Go- vert kwam uit en die veertien dagen bleef het prachtig weerl Men had het niet beter kunnen verlangen. De motorfiets deed haar best en de motorrijder genoot er op z'n minst zo zeer van, als degenen, die hij vervoerdel Zijn gastheer bracht hij naar de bibliotheek. Free reed hij naar plek jes, die anders onbereikbaar voor haar waren geweest en Caro en Koen kon hij niet beter tracteren, dan op een ritje, zo snel als het maar enigszins geoorloofd was. En, op aanwijzing van de kinde ren, kon hij nog menigeen een vriendelijkheid bewijzen. Zo nam hij op een keer het kreupele doch tertje van de onderwijzer eens mee en op een Zondag reed hij een rheu- matische oiide vrouw naar de kerk, die voor haar kwaal al zo lang had moeten afzien van het genot, om de dominee eens te horen. Maar het meest genoot Theo nog van de rit met Marie, als mede passagier. Op een Maandagavond had hij zijn intrede gedaan op de pastorie en vier en twintig uur later kwam Koen met de opmerking voor de dag: „Nu hebben we er allemaal eens ingezeten, behalve RietI Wanneer neemt U haar eens mee, mijnheer van Stralen?" „Wanneer ze mij maar vereren wil met die opdracht-" antwoordde Theo, met zijn kalme, ernstige glimlach naar zijn gastvrouw kij kend. Niemand vermoedde de span ning, waarin hij het antwoord af wachtte! „Ik geloof, dat U, voor Uw va- cantie toch al hard genoeg bezig is, zodat ik er nog niet bij hoef, op de lijst van degenen, die zich candidaat stellen voor mede-passagiers!" „O, maar, Maxie, één ritje moet je toch zeker eens maken! Anders kan je er nooit over oordelen, hoe heerlijk het wel is!" protesteerde Koen. „Dan zullen wij één van allen onze beurt opgeven, want zó iets mag je niet missen!" - „Ja, ik ben het met hem eens!" gaf de dominee toe, „als mijnheer van Stralen het schikken kan, dan moet hij je toch eehs zien mee te nemen!" En zo werd er overeengekomen, dat dit ritje zou plaats hebben, op de Dinsdag, in de tweede week van Theo's verblijf op de pastorie. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 2