Overdracht hoofdkwartier militaire luchtvaart in Indonesië Het vreemdelingenbezoek beweegt zich in stijgende lijn Al zou de onderste 7 steen boven staan Op non-actief na 36 jaren trouwe dienst „Zonder bitterheid of wrok draag ik het hoofdkwartier van de mili taire luchtvaart over aan de Aurls en wens U, commodore Suriadarma, veel succes met uw werkzaamheden voor de opbouw van de Auria", al dus sprak gen er a al-majoor van der Eem bij de overdracht van het hoofdkwartier van de militaire luchtvaart ki Indonesië. „Hiermede houdt de militaire luchtvaart van het K.N.I.L., na een trouwe dienst van 36 jaren, op te bestaan", zo vervolgde de gene raal, die verder meedeelde dat daar mede tevens een eind kwam aan zijn commando-en hij naar Neder land zou vertrekken. De generaal dankte in het bijzon der commodore Suriadarma en zijn staf voor de vlotte en aangename samenwerking vanaf December '49, waardoor het mogelijk is geworden de reorganisatie op vlotte wijze of te werken. Nadat de Nederlandse vlag voor het gebouw gestreken was en de Indonesicho vlag was gehesen, dankte commodore Suriadarma ge- neraal-majoor van der Eem voor de De ramp met de „Ormen Friske" Drie slachtoffers gevonden Duitso vissers hebben Zaterdag nacht nabij het eiland Amrum in de Noordzee een lijk opgevist, dat, naar men vermoedt, van een der opvarenden van het Zweedse Vi kingschip „Ormen Friske" is. De Duitse zeepolitie heeft het lijk over gebracht naar Husum ter identifica tie door Zweedse sportlieden. De vorige week werden nog twee lijken ontdekt aan de kust van Sleeswyk-Holstein en herkend als die van opvarenden van het Viking schip „Ormen Friske". Het lijk is herkend als dat van Sven Ake uit Halmstad (Zweden). Het werd geïdentificeerd door Stig Larson van de Zweedse sportclub „Frisk Sportarfoerbund", die aan de reis van het schip zou deelne men maar door ziekte aan het tra gische lot van zijn metgezellen ont kwam. In één kolom... de wereld om Op' de grens van Brandjvvijk en Bleskensgraaf is een touring car met 45 inzittenden op een smalle 'wieg te water geraakt. Dit ongeval kostte aan een 72-jarige inzittende uit Rotterdam; het leven. Onder de overige passagiers uiit JRotterdam 'liepen er enige lichte verwondingen op. De overigen kwa men met de schrik vrij. Een cafébezoeker deed, bij' de politie te Vlissingien aangifte, dat zijn portefeuille met een inhoud van enkele hpndercIiGni guidons Was „gerold". Bijl onderzoek bleek, da/t zijp vrouw, blijkbaar manlief kenr.nede, (Mjiselijk de portefeuille uit zi; i zak hjad gehaald, voorldat hij' vertrpk. Zaterdagavond hety kathedraal van Exeter meester gemaakt van kruis met diamanten, hoog is en meer dan 50 Het kruis (werd Zondag ruggevonden in een v km afstand van de stad, daan van de edelstenej de waarde op 200.000 gi geschat. In een grot op het eiland Levanzo, ten westen ,ran Sicilië, aangename samenwerking en de steun die hij van de Nederlandse luchtvaart had ondervonden en aan vaardde de overdracht. Twee offi cieren van de militaire luchtmacht, de luitenants van Ingen Schonau en Everts, die overgaan naar de Auris, werden hierna door commodore Su riadarma uitgerust met de distinc tieven van de Indonesische lucht macht. Massa kolendampvergiftiging in fabriek In do ijzerfabriek to Consett in het Engelse Graafschap Durham, zijn tengevolge van kolendampver giftiging 11 man ora het leven ge komen en 26 in het ziekenhuis op genomen. Een klein gedeelte van de nacht ploeg was juist in de fabriek aan het werk gegaan, toen de contro leur zag, dat zij begonnen to vallen „als soldaten op een slagveld, wan neer zij getroffen zijn". De brandwacht van de fabriek en vrijwilligers van de fabrieksar beiders begaven zich met gasmas kers naar de afgesloten ruimte, waar de nachtploeg zich bevond, om deze er uit te trekken. Ziekenauto's en brandweerlieden werden opgeroe pen. Daar de normale bezetting van een hoogoven klein is, acht men het waarschijnlijk, dat de meeste slachtoffers mannen waren, nle de slachtoffers mannen waren, die de damp, een product van het smelt- proces, wordt gewoonlijk via buizen naar andere delen van de fabriek gevoerd. De betrokken hoogoven is tijdelijk gesloten. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onder zoek ingesteld. Twee doden bij motor-ongeluk In de nacht van Vrijdag op Za terdag vertrok de heer K. J. Remin ders op zijn motor uit Nijverdal met als duopassagier zijn zwager J. ten Seldam. Zij gingen vissen in de Vecht bij Ommen. Zaterdagmid dag keerden zij terug. Op de weg van June naar Ommen is de vissers een ernstig ongeluk overkomen. Voorbijgangers vonden hen name lijk in een sloot naast de motor. De heer Reijnders bleek overleden te zijn en de heer ten Seldam was zwaar gewond. Hij werd in allerijl naar het Sophiaziekenhuis in Zwolle vervoerd, waar hij zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is over leden. Daar niemand getuige is ge weest van het ongeval, valt natuur lijk ook niet te zeggen, hoe het is gebeurd. De heer ten Seldam was afkomstig uit Vries (Dr.) Hij was met vacantie bij do familie Reijn ders. Brand deed waardevolle kunstschatten verloren gaan Het 550 jaar oude „Gouden Pa viljoen" te Kioto Japans oude hoofdstad en cultureel centrum mot zijn wereldberoemde collectie kunstwerken, is Zondagochtend vroeg tot aan do grond toe afge brand. De politie verdenkt een ver miste priester-student als de dader. Het paviljoen, dat in 1397 voor de heerser Ashikaga Josjimitsoe ge bouwd werd, was beroemd om zijn vergulde toren en theetuin. Het was niet voorzien van electrlsch licht en ook niet van een stookinrichting V.V.V. ZIERIKZEE IN 1949 Op de „Atlantis" neemt de bevolking aanzienlijk toe De ooievaar heeft het druk aan boord van de „Atlantis", die op weg van Indonesië naar Rotter dam te Port Said is aangekomen. Met dit schip repatriëren aan staande moeders en kinderen. Tijdens de tocht zijn reeds 40 kinderen geboren, twee jongens meer dan meisjes. Er zijn thans 400 kinderen aan boord en nog 211 moeders in verwachting. Een prijs is uitgeloofd voor wie het juiste aantal babies raadt, dat tijdens de reis geboren wordt. 5 artsen en 20 verpleegsters zor gen voor de toenemende bevol king van de „Atlantis", waar het onderricht in babyverzorging de meest gezochte tijdpassering vormt. Zeeman door rook gestikt In de vroege morgen zag een portier van een havenbedrijf aan de Tweede Katendrechtsehaven Zater dag rook komen uit een hut van het m.s. „Fen". Hij maakte alarm, maar nien vond de hutdeur gesloten Na forcering ervan werd de 20-ja- rige matroos S. Bakker uit Gro ningen levenloos op bed aangetrof fen. Vermoedelijk was door het ro ken van een sigaret zijn bed in brand geraakt, waarna hij door de rook gestikt is. De brandweer heeft met een slang op de waterleiding het vuUr geblust. Plan tot massaverspreiding van een folder V.V.V. is ,,3till going strong". Bet afgelopen verenigingsjaar heeft vol ledig beantwoord aan de verwach tingen. Dank zij de onvermoeide propaganda is bet gelukt het aantal vreemdelingen dat Zlerikxee be zoekt te doen stijgen. Een gelukki ge omstandigheid vormde het feit, dat ook van de zijde van A.N.V.V. belangstelling aan de dag werd ge legd voor do plaatselijke V.V.V.-af- deling, tot uitdrukking komend in een bezoek van de hoofdbestuur ders in het voorjaar van 1949, Deze en andere belangrijke punten ont lenen wij aan bet verschenen Jaar verslag van V.V.V. te Zierikzeo, waarvan hieronder een resumé volgt Bedoeld bezoek van de vertegen woordigers van A.N.V.V. vormde voor het bestuur een geschikte gele genheid diverso aangelegenheden op toeristisch gebied te bespreken met de voorzitter van de landelijke vereniging staatsraad Deckers. Als attractie werd de documentaire van de „Willem Ruys" vertoont. Het reeds vroeger tot stand gekomen contact met de verschillende V.V.V.s op het eiland werd aanzienlijk ver sterkt. Verkeersproblemen werden gezamenlijk onder het oog gezien en plannen werden beraamd om de bestaande belemmeringen uit de weg te ruimen. Behalve een folder van Zierikzeo, werd een gezamen lijke folder uitgegeven, waarvan 1500 exemplaren werden verspreid. Van 't artistieke Zierikzeese vouw blad werden 6000 exemplaren naar alle mogelijke plaatsen verzonden. 1000 exemplaren werden op speci aal verzoek beschikbaar gesteld voor de K.L.M. Van het vouwblad Zieriksee, een in twee-kleurendruk uitgevoerde korte beschrijving der stad, werden 1000 stuks uitgegeven. Het plan bestaat een folder uit te geven welke zal moeten voldoen aan de hoogste eisen. Deze folder zou moeten worden uitgegeven1 door de contactcommissie. Op de voorpa gina zal gelegenheid bestaan voor particuliere reclame. Indien van de ze folder de zakenlieden 10.000 ex emplaren voor him rekening nemen zouden 20.000 exemplaren' verspreid kunnen worden. Verkeersmoeilijkheden In een vorige week gehouden vergadering van de contactcommis sie werden andermaal de proble men rond het vervoer besproken, inzonderheid de toestand rond het veer te Z(jpe. Besloten werd geza menlijk by de minister aan te drin gen op verbetering. Een met al is een veelomvattende taak van het bestuur Schouwen-Duiveüand te houden in do belangstelling van de vreemdeling. Gebleken is, dat pro pagandistische bewerking van onze Zuiderburen succes afwerpt. Het be danken van de secretaris, de heer Chr. Geurink gaf interne moeilijk heden, die nog vergroot werden door het opheffen van het verkeers bureau in „Concordia", op grond van financiële overwegingen. Nog moeilijker werd de organisatie toen de secretaresse, mej. Stouten, mede deelde deze zomer haar werkzaam heden niet te kunnen voortzetten. Als oplossing werd het V.V.V.-bu- reau naar het stadhuis overgebracht, waar de heer P. van Beveren zich belast met de correspondentie. De heer A. J. Argelo bedankte als be stuurslid der vereniging. Als nieu we bestuursleden werden gekozen de heren R. ten Kate en J. G. Bak ker, Jouroalistenb ezoek Vorige maand bezocht een aantal Engelse journalisten Zierikzee. Het bestuur gaf zich de moeite de heren van dienst te zün, temeer daar zij het toeristische aspect van stad en land in hun bladen naar voren zul len brengen. Talloze malen namen verschillende bestuursleden vreem delingen op sleeptouw op hun tocht door stad en eiland. Het bezoek van vreemdelingen blijkt nog steed? stij gende te zijn. De door het bestuur voorgestane vacantiespreiding, doet zich, gelet op het voorjaarsbefioek, gelden op het eiland. Een algemene vooruitgang manifesteerde zich, be halve in het aantal leden, dat slechts 115 bedraagt. Een actie, uitgaande van de leden ter verlichting van de bestuurstaak zou wenselijk zijn. Het verslag eindigt met de hoop op een voortgaan in gunstige zin van het door V.V.V. verrichtewerk. 0 zijn rotstekeningen ontd 20.000 jaar oud z:oud ekt, die 10 an zijn. De tekeningen stellen dank ende men sen of dieren voor. Het zouden de oudste rotstekeningen zijn, dieoodt in Italië zijn ontdekt. Te Tiffin in Ohio zÖjïi de krui deniers vrijwillig overgegaan tot de rantsoenering van suiker ter b'epeiv king van „de door oorlogshysterie opg'öwekte koopkioorts". De Japanse politie heeft 69 functionarissen van het ministerie van financiën op beschuldiging van knoeierijen en verduistering van openbare gelden in hechtenis geno men. De betrokken gelden Worden geraamd op 1 millioen gulden. In de afgelopen week Is het aantal gevallen van kinderverlam ming in Engeland scherp gestegen. Er 'werden 83 gevallen gerappor teerd, 32 meer dan de Week daar voor. Het totaal voor dit jaar is «op 543 gebracht, vergeleken met 230 in 1949. Dit jaar Zijn reeds 113 personen aan de ziekte gestor ven. Het vorig jaar was het aantal slacVoffer® 85. Mijnwerker door verstikking om het leven gekomen In de ondergrondse werken van de mijn Julia te Eygelshoven is de 36-jarige arbeider E. Arkenbosch uit Kerkrade door verstikking om het leven gekomen. A. had zich in een afgesloten gedeelte van de mijn begeven, dat niet wordt geventi leerd en waar de lucht zodoende veel mijngas bevat. Toen men A. met behulp van reddingsapparaten had geborgen, bleek hij reeds over leden te zijn. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 2 kinderen. Garage en machinewerkplaats te Urk uitgebrand Geweldige ontploffingen van blikken benzine Zaterdagnacht om kwart over 2 is brand uitgebroken in een garage en machinewerkplaats van de firma de Boer en Bruinsma te Urk. E|e brand liet zich direct ernstig aan zien en de belendende percelen, waaronder een ijsfabriek eni een olie- en benzine-opslagplaats, wer den overdekt met een laag vonken, welke weer brandhaarden veroor zaakten. Enkele jongelui kwamen met een auto het dorp binnenrijden op reeds genoemd uur en ontdekten rook, komende uit de bovenramen van het gebouw. Toen zij zich ter plaatse wilden overtuigen, begon een reeks ontploffingen en direct waarschuwden zij de brandweer. RADIOPROGRAMMA Dinsdag 4 Juli HILVERSUM L 402 M. 7 nieuws. 7.15 gram. 7.50 dagope ning. 8 nieuws. 8.15 gram en menu. 8.55 voor de vrouw. 9 gram. 9.30 waterstanden. 0.35 gram. 10 mor genwijding. 10.15 gram. 10.50 voor de kleuters. 11 over kunst. 11.30 voor de zieken. 12 negerliederen. 12.20 voor het platteland. 12.30 toe spraak van H.M. de Koningin. 12.50 gram. 1 nieuws. 1.15 financieel over zicht. 1.25 gram. 1.50 voor moeder. 2 pianovoordracht. 2.45 gram. 4.30 voor de jeugd. 5.30 dansmuziek. 6 nieuws. 6.15 tennisreportage. 6.30 causerie over dieren. 7 fanfareorkest 7.25 brief uit Parijs. 7.30 pionoroci- taL 8 nieuws. 8.05 herhaling toe spraak H.M. de Koningin. 8.28 Weens programma. 0.10 Musette-or- kest. 0.35 Honderd jaar provinciale ■wet. 9.50 orkest. 10.15 buitenlands overzicht. 10.30 kamerkoor, orkest en orgel. 11 nieuws. 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 298 M. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 8 nieuws. 8.15 gram. 8.55 hoogmis. 10.15 omroeporkest en solist. 11 voor de vrouw. 11.30 gram. 11.35 licht baken. 12 Angelus. 12.03 gram. 12.30 toespraak H.M. de Koningin. 12.40 gram. 12.55 Zonnewijzer. 1 nieuws en mededelingen. 1.20 orkest zonder naam. 2 Ja, zo was 't, klankbeeld. 3 gram. 4 voor de zieken. 4.30 zie- kenlof. 5 voor de jeugd. 5.15 de Wigwam. 5.45 causerie over Surina me. 6 Amusementsorkest en solist. 6.20 sportpraatje. 6.30 voor de strijd krachten. 7 nieuws. 7.15 actualitei ten. 7.25 Dit is leven. 7.40 gram. 7.45 klankb9eld. 8 nieuws. 8.05 her haling toespraak H.M. de Koningin. 8.25 provincieparade. 9 kameror kest en solisten. 9.25 kampvuren langs de evenaar. 9.40 Bachprogram- ma. 10.10 politiekapel. 10.40 gods dienstige causerie. 11 nieuws. 11.15- 12 gram. Deze pakte de inmiddels hoog op laaiende vlammen met zes stralen aan, maar de steeds ontploffende blikken benzine maakten de vuur zee steeds groter. Nadat alle be schikbare materiaal was ingezet en de frequentie was opgevoerd tot 9 stralen, kon de vuurhaard ingeslo ten worden. Beneden in het gebouw lagen een aantal blikken met zuurstof en met het oog op ontploffingsgevaar werd de dichtbevolkte buurt ontruimd. De reeds verhitte blikken werden door de onverschrokken brandweerlieden naar buiten gesleept, zodat dit ge vaar bezworen werd. Om kwart over vijf kon de brand weer inrukken. Het gebouw brand de geheel uit en ook het kantoor van het G.E.B. liep lichte brand schade op. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. De eigenaar de heer de Boer, was niet te Urk aanwezig. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat enige tyd ge leden het woonhuis van de heer de Bóer in Vollenhove door brand is verwoest. De Amerikaanse zanger Frank Sinatra, die zdch op het ogenblik te Londen bevindt, heeft een con* tract getekend van 10 millioen gul den om voor de Amerikaanse te levisie op1 te treden. Sinds enige weken is men bezig met de aanleg van de meerdyk van do Oosterpolder op drie plaatsen in het IJselmeer, n.l. ten Zuiden van het Keteldiep, ten Westen van het Keteldiep en in de omgeving van de toe komstige hoofdstad van de polder. Het zal zeven jaar duren voor de Oosterpolder is drooggelegd. Zes jaren zijn nodig om .dit gebied, groot 50.000 ha, in te dijken en één jaar voor de drooglegging. Met baggermolens wordt een gedeelte van de slappe lagen, waaruit het bovendeel van de IJselmeerbodem bestaat, ter plaatse van de toekomstige dijk weggebaggerd en door zand vervangen. (Boven). Een overzicht van de opslagplaatsen aan de Schokkerhaven, waar 12.000.000 kilo steen en 700.00 bossen rijshout en andere materialen in de loop der jaren zijn verzameld. De huisjes langs het water zijn slechts stapels rijshout. (Onder). FEUILLETON „Dat wordt altijd beweerd door de buitenwacht; maar zy zelf vond het heel prettig", verklaarde Caro. „En ze was dol op haar vader 1 Die twee woonden samen in een prachtig huis. Ze had een gouver nante, maar zodra ze niet met zo iemand overweg kon, had ze er maar een enkel woord van tegen haar vader te zeggen en dan kwam er weer een andereJ" „Arme gouvernantes 1" meende Theo. „Maar tóch heb ik haast nog meer melij met het kleine meisje zelf!" „En U zult nog meer melij met haar krijgen, ^als U hoort, wat er toen gebeurde!" viel Caro in. „Ver leden voorjaar bleef haar vader heel dikwijls van' huis!" „Geen wonder!" prevelde Theo. „Maar Ciska begreep er niets van; tot op een morgen het meisje, dat heur haar deed en boos op haar was, zei: „Nu, jongejuffrouw Ciska, het wordt tijd dat U eens iemand krijgt, die boven U staat! U is al lang genoeg hier meesteres geweest. Gezegend de dag dat de dame hier komt, die Uw tweede moeder zal zijn!" „Arm kind!" zuchtte Free. „Ze dacht in het eerst, dat het meisje het verstand verloren had. Maar dat was toch niet zol Dè&rom was haar vader de laatste tijd dik wijls uitgebleven; hy was in stilte getrouwd, ziet U, zodat er niets aan te veranderen viel. Ciska schreef wel aan haar vader, hij was in Am sterdam moet U weten en ze smeek te hem om hun beider geluk toch niet te bederven, door haar een tweede moeder te geven! Maar de kolonel schreef haar heel vriende lijk en beslist terug, dat hy bleef by zyn plan". „Flink zo!" „Jawel; maar, wat haar leven zo ondragelyk maakte, was, dat de be dienden haar maar steeds voorhiel den, dat als er een baby kwam, zy dan in het geheel niet meer zou meetellen en misschien wel naar kostschool gestuurd zou worden". „Nu, mogelyk zou dit nog zo kwaad niet zyn voor een jongedame, die altyd, van haar wieg af, haar zin had gehad!" „Toch zag Ciska zo op tegen die verandering in huis, dat zy een voudig wegliep!" „Geen halve maatregel!" „„Ze vluchtte naar haar peettante, die heel alleen, in een groot huis woonde, kilometers verder op! Ciska had haar nog nooit gezien, omdat zy een soort „kluizenaarster" was, die geen bezoek wilde ontvan gen. Maar, met haar zou ze wel meelij hebben, meende Ciska en op een heldere avond ontvluchtte zy haar woning". „Nu, en nam haar peettante haar op?" „Ja, dat wel, maar het leiyke van het geval was, dat ze haar niet meer wilde vry laten!" „Wenste Ciska dit dan, nadat ze met zoveel moeite, die toevlucht be reikt had?" „O, ja, want haar peettante bleek j een vreselyke vrouw te zyn en haar gedienstige Suze was ook al zo'n ri- naar mens. Met haar tweeën lieten ze het arme kind geen ogenblik I I met rust; en 's morgens kreeg ze broodpap en 's avonds havermout" „Vond ze dit dan zo erg?" „Ja, natuuriyk! Wy zouden het niet erg vinden; maar zy was van allerlei lekkers gewoon, moet U denken!" „En dan moest zy urenlang haar 9 .peettante voorlezen, uit de saaiste boeken", viel Koen in. „En ze moest piano studeren", voegde Free er by; steeds maar vinger-oefeningen en études uit den treure!" „En ze moest haar eigen bed op maken en haar eigen kamer doen en 's avonds met haar peettante pa±-« tience spelen!" „Maar vinden jullie dat nu alle maal zo erg?" „Ja zeker! Als je er toe gedwon gen wordt- En dan had Ciska aldoor dat akelige gevoel, dat haar vader niet meèr van haar hield!" „Hoe wist zy dat nu?" „Omdat hy dat zelf gezegd had, antwoordde Free op innig droeve toon. „Haar peettante had hem ge- schreven en toen had zy een brief teruggekregen, zowat van de vol gende inhoud: (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 2