Stad en Provincie Onderwijzersvergadering te Burgh Avontvierdaaghsche Weer gaet het Legioen De Kilometers trappen. En wie nogh mee wil doen. Die heelt maer bij te stappen. Se gaen door Duyvelant En 't vlakke land van Schouwen; Se tarten Sonnebrand Met opgestroopte Mouwen. Het loopen is een Sport, (Té langh veracht gheweeat) Waer men gheaont van wordt Naer llchaem en naar Gheeat. Waer kunt U beeter aljn, Wie kent een reiner Leeven, Dan in de Sonneschijn Van Schouwens groene Dreevenl Komt, Burghers, sluyt U an. En gaet met hen marcheeren; Wie niet goet loopen kan, Die sal het daer wel leeren. Vertoont Uw voet een blaer, Wat te verwagten is, Beschouwt dat Ding dan maer Als een Ghedagtenis. POORTER Passagierslijsten troepenschepen De {Passagierslijsten van de troe penschepen „Goya" (omstreeks 29 Juni te Amsterdam); „General Har ry Taylor" (omstreeks 2 Juli te Amsterdam)„Kota Inten" (om streeks 5 Juli te Rotterdam); „Oranje" (omstreeks 28 Juni te Am sterdam) en „Empire Brent" (om streeks 30 Juni te Rotterdam) lig gen voor belangstellenden ter in zage op ons Redactiebureau, Lange Npbelstraat A 171. Vraaggesprek met Prins Bernhard over Anjerdag Hedenavond te 20.O& uur zal Over beide Hiiversumse radiozenders een vraaggesprek met Z.KJL Prins Bernhard worden uitgezonden iiï verband met de naderende Anjer dag en de dan te houden collecte ten bate van het Prins Bernhard- fonds (bevordering van en steun aan de Nederlandse cultuur). De verkiezingen in Noordrijn-Westfalen Zondag zijn ln Noordrifn-West- failen verkiezingen gehouden voor het parlement. De uitslag gal een Nvlnst te zien van de sociaal-demo craten en de vrije democraten. De Communisten boekten een zeer aan zienlijk verlies. De zetelverdeling ln het nieuwe parlement ls nu als volgt: Christendemocraten 93 (96); Sociaal-democraten 68 (64); Vrije democraten (liberalen) 26 (12) Communisten 12 (28)Katholieke centrumpartij 16 (16). Analphabetisme in Bulgarije Volgens Radio-Sofia zijn enge-^ veer 30.000 leden ivan de commu nistische partij ln Bulgarije volko men analphabeet, een toestand, die niet langer kon worden getolereerd. Ruben Levi, lid van het hoofdbe stuur der Bulgaarse communisti sche partij, heeft via de radio krachtige drltiek geleverd op het ministerie van Onderwijs en het bestaande systeem van partij-onder wijs en propaganda. De strijd in Indo-China In een Frans legerb'ericht uit In- do-Chlna wordt medegedeeld, dat 67 nationalistische opstandelingen zijn gedood en 78 gevangen geno men bij' de operaties van één dag in het Noorden van het land. Volgens het communiqué neemt de activiteit van de Vietmfinh in het gebied van T,onking 'toe. ZIERIKZEE Met het troepenschip „Goya", dat omstreeks 29 Juni a.s. te Amster dam wordt verwacht, hoopt onze stadgenoot Korp. J. Luijendijk 2- 1-41 R.V.A. uit Indonesië te repa triëren. Met de „General Harry Taylor", die omstreeks 2 Juli te Amsterdam Wordt verwacht, hopen Sergt. J. Buyse en Sold. B. C. lUijd, beide 413 B.I. ln het vaderland terug te keren. HAAMSTEDE Sold. A. P. Deurloo en sold. J Muste beide 413 B.I., van hier, ho epen omstreeks 2 Juli aan boord van de „General Taylior" uit Indonesië huiswaarts te keren. RENESSE Korp. J. W. Kooman 413 B.I. Wordt omstreeks 2 Juli a.s. aan boord van de „General Harry Tay lor" uit Indonesië in het vaderlanld terug verwacht. onverdeeld genoegen meer genoemd kon worden. Aan de te openen Chr. School Hoofd de heer P. van Dijk, is per 1 September a.s. benoemd tot on derwijzer dhr. J. W. Quist teTholen. BRGXN1SSE Sold. J. J. Bal 413 B.I. wordt om streeks 2 Juli eJc. aan boord van de „General Harry Taylor" uit In donesië thuis verwacht. OUD-VOSSEMEER Sold. W. J. Potappel 418 B.I. van hier wordt omstreeks 2 Juli as. met de „General Harry Tay lor" uit Indonesië in het vader land terug verwacht. POORTVLIET Sold. M. Dekker 418 B.I. van hier hoopt omstreeks 2 Juli an. aan boord van de „General Harry Taylor" uit Indonesië in het va derland terug te keren. SCHERPEN1SSE Onze dorpsgenoot sold. W. A, Beeke wordt omstreeks 2 Juli aan boord van de „General Harry Tay lor" uit Indoesië thuis verwacht. ST.-MAARTENSDIJK Aan boord van de „General Har ry Taylor", .die omstreeks 2 Juli te Amsterdam wordt verwacht, hoopt onze dorpsgenoot sold. F. A. 'C. van Twist 418 BX uit Indonesië te repatriëren. Sproeten? SPRUTOL Diefstal had oorzaak maar de politie had een fijne neus In het begin van deze maand werd ingebroken in een opslagplaats aan de Parklaan te Bussum, waarbij een grote partij ondergoederen, rollen plastic, linnen en leerdoek werd ontvreemd, welke buit vermoedelijk per vrachtauto is vervoerd. De recherche heeft deze zaak thans opgelost. Hierbij is aan het licht gekomenen, dat een van de firmanten, de heer K. uit Arnhem, coniact had gezocht met een zekere de B. uit Amsterdam, die hij de sleutel van het magazijn had ge geven en tegen wie hij had gezegd: „Steel maar raak". Een flinke buit is weggehaald. De goederen zijn in Amserdam van de hand gedaan. De firmant zou dit hebben gedaan om het bedrag, dat het gestolene waard was, uitge keerd te krijgen van de verzeke ring. Te Weert werd een trammuseum geopend Unicum in Europa Aan do Kruisstraat In Weert, de opkomende fabrieksstad, heeft ide heer B. KÜhne, postbesteller, een trammuseum! ingericht. Oorspron kelijk als liefhebberij verzamelde Kühne als jongen reods alle moge lijke prentjes en foto's van trams, een verzameling die geleidelijk groeide. Netjes gecatalogiseerd en opgeborgen volgens een kaartsys teem vindt men daar foto's <van de oudste typen trams tot de mo dernste trambussen, zoals Amerika die kent. HIJ heeft miniatuur modeQ' len van bekende trams uit de grote steden en verder hoeft hJJ drie oohte tramwagens ln zijn tuintje staan, compleet o(pi eigen aangeleg de trambaan mot electri9ohe boven leiding. Het zijn een motorwagen en twee vo'lgwagens, bereidwillig afgestaan door trammaatsdhaptpiij- en, die do bedoelingen van devor- zamolaar niet alloen waardoren, moar ook stimuleren. Alles wat bij eon tram hoort, tot hot opstapje too, de naambordjes, lljnbordjes, uniformpetten, ja zelfs tramkaart jes, Is hier bijeengebracht. Het is verzameling enig in Europa, NOORD WELLE Met de „General Harry Taylor", die plm. 2 Juli a.s. te Amsterdam1 Wordt verwacht, hoopt Sold. Wi. C. Hart 413 B.I. van hier uit Indo nesië te repatriëren. ELKERZEE Met het troepensehip „General Harry Taylor" wordt ©pik onze dorpsgenoot sold. C. de Munnik 413 B.I. uit Indonesië in het vader land terug verwacht. BROUWERSHAVEN Korp. H. J. Leendertse Staf 41 R.V.A. van hier hoopt omstreeks 29 Juni a.s. aan boord van de „Goya" in het vaderland terug te keren uit Indonesië. Sergt. H. A. M. Würth van de K.N.I.. Wordt om streeks 5 Juli a.s, aan boord van de „Kota Inten" in het vaderland terug verwacht. NIEUWERKERK Spld. N. J. Brekelmans, sold. C Eerland en sold, P. A. van Mouriik, allen uit deze gemeente hopen om streeks 2 Juli a.s. aan boord van de „General Harry Tayljor" uit In donesië te repatrieëren. OOSTERLAND Onze dorpsgenoten Korp. J- v. Dijke, Soild. L. de Jotnge en SoJld. L. de Bruine, alle van 413 B|J^ hopen omstreeks 2 Juli a.s. met de „General Harry Taylor" uit Indone sië te repatriëren. Nieuw pijporgel in de Ger. Kerk Vorige week werd door de firma Spiering in de Ger. Kerk alhier (het pijporgel geplaatst, zulks ter ver vanging van het joude harmonium. In de miorgongodsdlenstoefening van j.l. "Zondag, waarin voorging Ds. van Kapel van Rhoon, (had de Ingebruikneming plaats. Nadat ga zongen was psalmi 160 2, de be kende lofpsalm, waaruit de rogels: „Laat zich 'torgel overal, BIJ' het juichend yreugdgeschal, T,ot des Heeren glorie paren", bij dez© ge legenheid wel bijzonder toepasselijk waren, hield de predikant een korte toespraak, waarin hij de grote be tekenis schetste van een goed mu ziekinstrument ter begeleiding van het gezang in de gemeente strek kende tot meerdere glorie van d©n Koning der Kerk. Spr. feliciteerde èn kerkeraad èn gemeente met deze mooie aanwinst en hij hoopt© dat dit lorgel nog vele jaren het psalm* gezang ln de gemeente zou mogen begeleiden. Het klein formaat pijp orgel blijkt zich bijzonder goed to lenen, wat hot ldankvommb betreft* Moor het niet grote kerkgebouw. Het im'ag voor de organisten een grote voldoening zijn dat dit In strument zijn intrede ln het kerk gebouw gedaan heeft, temleer omdat het bespelen van het oude Ijarmlo- rJum vooral in hst Jaatefc geen Koninklijk bezoek aan Zeeland Naar vernomen wordt, zal de Koninklijke Familie deze zomer een bezoek aan Zeeland brengen. Het staat nog niet vast wanneer dit pre cies zal zijn. Oorlogsmuseum te Middelburg Zaterdag 24 Juni wordt ln de Vleeshal van het gerestaureerde Go- thischo stadhuis te Middelburg het oorlogsmuseum van de vereniging Zeeuws Oorlogsmuseum geopend. De voornaamste attractie in dit museum is een maquette van Wal cheren, die de inundatie van het eiland in 1944 in beeld brengt. Plannen voor nieuw stand beeld voor Frans Naerebout Bij de bevrijdingsgevechten om Vlissingen werd het standbeeld van de beroemde loods en mensen redder uit het einde van de 18e eeuw, Frans Naerebout, verwoest. Ter dankbare herinnering aan zijn heldendaden menen Burgemeester en Wethouders dat zo spoedig moge lijk moet worden overgegaan tot het doen vervaardigen van een nieuw standbeeld. Zij hebben daaróm twee Zeeuwse beeldhouwers een ontwerp doen maken, n.l. mevr. L. Messer- Heybroek (Vlissingen) en de heer Ph. ten Klooster (Veere). De keuze is gevallen op het ontwerp van laatstgenoemde. In verband daar mede verzoeken B. en W. de Raad een crediet, teneinde de opdracht te kunnen verlenen. De kosten zullen f 12.000 bedragen. Postzegeltentoonstelling in Vlissingen Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de afd. Vlissingen van de internationale vereniging „Phi- latelica" wordt in het „Schelde- kwartier" een postzegeltentoonstel ling gehouden. De opening ge schiedde door de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Ca- sembroot, zelf postzegelverzamelaar en lid van de afd. Middelburg. Spr. legde de nadruk op de opvoedende waarde van het verzamelen, waar door de spaarzaamheid en de huise lijkheid worden bevorderd. De tentoonstelling omvat vele dui- zenden zegels. Bijzonder de aan dacht trekt een complete verzame ling van de heer J. Sitse uit Vlissin gen, die een volledige verzameling exposeerde, welke de geschiedenis van de Oostenrijks-Hongaarse mo narchie van vóór tot na de eerste wereldoorlog illustreert. De heer G. Ballintijn stond zijn „Wereldge schiedenis in postzegels" af, be- staando uit herdcnkingszegels be treffende historische feiten. Vexlau, een zanger uit een nadhtdlub te Parijs, heeft 1000 francs boete gekregen, omdat hij zijn kaartje niet Imlde tonen aan een treinconducteur, die niet die voorgeschreven witte handschoenen droeg. Het scheepvaartverkeer ln de ha ven van de Nieuwzeelandso hoofd stad Wellington word verlamd door een besluit der havenarbeiders tot algehele staking. De oorzaak der sta king ls een geschil over de lonen van bootwerkers. Vrijdagmorgen werd ln „Het Wa pen van Burgh" de 86e algemene vergadering gehouden van de „Ver eniging van onderwijzers en onder wijzeressen op Schouwen en Duive- land", welke zeer goed bezocht was. Begonnen werd met een welkomst woord van de voorzitter, de heer •D. Kosten te Oosterland, inzonder heid tot de heer Sluiters, hoofd ener school te Rotterdam. In het vervolg van zJjh openings woord gaf de voorzitter uiting aan zijn spijt over het besluit van de Burghse gemeenteraad tot op- bef fing van de O.L. School. Naar aanleiding van een uitlating van een raadslid, ontkende hij1 ten stelligste, dat het onderwijs op Schouwen-Duiveland minder is dan elders. Of het onderwijs aan een kleine school minder goed is, hangt volgens hem van verschillende om standigheden af, hetgeen hij mét verschillende vporbeeiden Illustreer de. Van de Inspecteur van het L.O. was bericht van verhindering inge komen. De heer Breetveld zei, in ant woord op een tirade in het ope ningswoord van de voorzitter, be treffende het minder goede onder wijs ,op ons eiland, dat hij niet gezegd heeft, dat het onderwijs minder is. doch de ontwikkeling van de leerlingen, hetgeen blijkt uit het grote aantal leerlingen dat opgegeven is voor B.L.O^SchooL De rekening over 1949 sloot mlet een goed slot van f 182.22. Het aan tal leden der vereniging bedraagt 62. Als bestuurslid werd bij' accla matie de heer A. van Oeveren te Draischor herkozen. De volgende al gemene vergadering zal te Haam stede worden gehouden. Hierna verkreeg de 'heer Sluiters het woord voor het houden van zijn lezing over „De vernieuwing in de klas". Op onderhoudende wijze deelde hij mee, hoe het mogelijk is om tot vernieuwing van het onderwijs te komen in Rotterdam, omdat daar goede Kleuterscholen zijn, zodat aansluiting daaraan kan worden verkregen, want volgens de psy chologie blijft het kind tot in zijn 7e levensjaar kleuter. Er wordt aan zijn school zoveel mogelijk re-, kening gehouden met de geestelijke en "lichamelijke behoefte van het kind. Uitvoerig besprak hij daarna enkele vakken, zoals die pp zijn school gegeven worden. Hij besloot zijn met "grote aan dacht beluisterde caiteeri© met de qonclusie, dat men tot het kind mpet afdalen en trachten tot de kern van de zaak door te dringen. Nadat de voorzitter Burgemeester Jhr. A. van Cltters en weth. Mpo- lenburg, die inmiddels ter verga dering waren gekomen verwelkomd had. werden aan de Inleider ver schillende vragen gesteld,, die hij beantwoordde, waarbij hij gelegen heid vond op enkele details dieper in te gaan. De voorzitter dankte de inleider voor zijn betoog en sprak de hoop uit dat dit vruchten zou mogen afwerpen ln het belang van het .onderwijs. Na een gezamenlijk© koffietafel en nedat de heer Lijisen, opzichter der Domlniale duinen, een korte in leiding had gehouden over het doel' der „Vogelbescheroiingswachten" en de samenwerking in dit verband aniet de school, werd onder leiding van de heer Lijsen een duinwande ling gemaakt door het duingebied van de Familie van der Lek; d« Clercq. De tocht werd beëindigd in de „Schouws© Boer". KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Aalten: L. van Har- tingsveld, Midwölida; te Ridder kerk: J. C. Tenlouw, Otterloo. Aangenomen ais pred.-secr. Hferv. Jeugdraad (jonge lidmaten): dr. H. Bartels, Brummen; naar Berkel en Rodenrijs: L. van Kartingslveld, Midwiolda. Bedankt voor Huizen (N.H.): J. C. Stelwagen, Wezep (Gld.)vpor Hoevelaken: N. Kleermaker, Gene- muiden. Geref. Kerk Bedankt voor Utrecht (voor de arbeid onder de studerenden)H. U. Bui tink, Laren (U.). Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Bedankt voor Bodnes-Slikkeriveer- LJsselmonde: F. Kouiwenhoven, Brouwershaven; ivioor Kommerziji- Nieziji: Joh. de Wal, Rijnsburg; voor Noordbergum en «vroor Mur- merwtoude: J. Moes, Blokzijl. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Deventer: Wi. F. Jense, legerpred. Zwolle. Geref. Gemeente NIEIUWERKERK. Heden (Dinsdag) avond 7 uur: ds. Wi. de Wit uit Middelburg. Benoemingen De Synode deed venvioflgens ver schillende benoemingen. Tot pri- mus-deputaat voor de oefening van het verband m'et die theologische faculteit der Vrije Universiteit be noemd© zij ds. F. C. Meyster te Rotterdam. Tot deputaten inzak© de kerken in Argentinië Werden benoemd de heren ids. G. F. Hajer te Leiden, mr. H. Bos Kz. te 's-Gra- venhage en H. Hegger te Dender leeuw (België). Tot generale zen- dingsdeputaat werd benoemd in de vacature van dr. N. H. Ridderbos te Amersfoort ds. K. Hart te Utrecht. Nadat de Synode ruim! een uur in comité-zitting had vergaderd hooft prof. K. Dijk in openbare zit ting enige mededelingen geldaam over de gehouden samensprekling met deputaten voor die kerkelijke hereniging vanWege de Christelijk Gereformeerde Kerken. De Synodla besloot voor de noiod' in Indonesië een bidstond uit te schrijven. Ver- volgens sprak de voorzitter een Slotwoord. Het Christendom ln Oost-Europa en Latijns Amerika Dr. W. A. Visser 't Hooft, Alge meen secretaris van de Wereldraad van Kerken, heeft op de convontle van de Nationale Raad van Vrou wenorganisaties der Presbyteriaan se Kerken in de Ver. Staten,- te Ocean Grove (New Yersey) gehou den, verklaard, dat er geen directe vervolging van christenen in Oost- Europa ls. Het communisme heeft de geest van de kerk in de Oost- europose landen versterkt, aldus Dr. Visser 't Hooft. Men mag daar Zon dags de kerkdiensten bijwonen. Volgens Dr. W. Stanley Rycroft, secretaris van de kerkelijke com- mlnslo voor samenwerking in La tijns Amerika, staan de protestanten als minderheidsgroep aan vervol ging bloot in de Latijns-Amerikaan se landen. De protestantse kerken missen politieke organisatie, waar mee zij de bijzondere vraagstukken daar en elders zouden kunnen op lossen, aldus Dr. Rycroft. De Prov. Jeugddag van de C.J.V.F. te Zierikzee „Gildefeestf' en openluchtspel Zaterdag werd te Zierikzee de aan gekondigde Provinciale Jeugddag gehouden van de C.J.V.F., voor meisjes tot 16 jaar. In de morgen haalden de Schou- wen-Duivelandse en Thoolse afde lingen de afdelingen uit overig Zeeland, die met de Prov. Boot en de veerboot arriveerden, af aan de Nieuwe Haven, vanwaar de lange stoet, voorafgegaan door vrouwe lijke tamboers, naar de Nieuwe Kerk trok. Hier sprak de presidente, mevr. C. J. van Oeveren-Julius uit Axel een welkomstwoord tot de pl.m. 600 meisjes en hun begeleidsters, die uit alle delen van Zeeland waren samengekomen. Zij richtte ook een woord van dank tot de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente voor het gratis beschikbaar stellen van de kerk en tot de organist, de heer J. Baas, voor zijn medewerking. Een apart woord van welkom richtte de presidente tot de heer H. d'Olivat uit Souburg en tot Ds. J. W. Star- renburg uit Sluiskil, waaraan zij een dankwoord vastknoopte aan al len, die aan de voorbereidingen voor deze dag hadden medegewerkt. De ze feestdag voor de jeugd wilde de presidente niet beginnen zonder God te danken en te loven. Nadat gezamenlijk Gezang -149 1 en 2 en het Verbondslied waren gezon gen, las de presidente een Bijbelge deelte voor, waanna zij voorging in gebed. Hierna werd gezongen Gez. 222. Onder leiding van mej. A. M. Cysouw uit Groede zongen de meis jes nog ook verschillende liederen, waarbij zij waar nodig gewe zen werden op het juiste rythme en de juiste uitspraak. Hierna beklom mej. A. W. Wolf uit Apeldoorn, secretaresse vair het Meisjesverbond, de preekstoel, die een opwekkende en toepasselijke toespraak hield en een korte uiteen zetting gaf van de bedoeling van het „Gildefeest", dat des middags op het sportpark gehouden zou wor den. Zij deelde ook nog mede, dat te Utrecht een soortgelijk feest van de C.J.V.F. gehoudon werd. Op het Sportpark Na deze bijeenkomst trokken al- lon, onder tromgeroffel, naar het Sportpark „Bannink", waar, na de broodmaaltijd, het Gildefeest werd ingezet. De meisjes werden hierbij in drie groepen1 verdeeld: rood, blauw en geel. Elk der drie „gilden" kreeg een geheime opdracht, welke in beeld gebracht moest worden en die de toeschouw(st)ers moesten raden. Als inleiding tot het feest hi«ld*n d/° Jmöjt d'Olivat oa De. Ster* renburg een wedloop, die de nodige vrolijkheid opwekte. Werkelijk opvallend was het hoe de meisjes zich van hun taken kwe ten, waarbij hun fantasie een voor name rol speelde. Tenslotte kwam „rood" als overwinnaar uit de bus. Het gezamenlijk zoeken naar een schat bracht de ieuke mededeling, die op het gevondene vermeld stond, dat bij de Nieuwe Kerk een rugzak met lollies op hen wachtte. Volksdansjes en spel Inmiddels was „Kunst en Eer" op het terrein verschenen en de vro lijke marsen maakten van de me nigte één golvende kleurenmassa. Voorafgegaan door de muziek, ging het daarna in marstempo naar het Kerkplein. Nadat hier in de kring wat was gedanst, voerde nadat „Kunst en Eer" was afgemarcheerd, de groep „Goes" een volksdans uit, waarna gezamenlijk nog enkele volksdansjes werden gedaan. Op de trappen van de kerk vond vervol gens een opvoering plaats van „De ridders met 't zilveren schild". Aan dachtig werd dit spel, dat op dui delijke wijze uitbeeldde, dat niet de grootste overwinning is, zijn vijan den te wederetaan en te overmees teren, maar zichzelf, de vijand van binnen, gevolgd. Met het zingen van het eerste vers van „Het leven is een krijgsbanier" werd deze mooie en welgeslaagde feestdag besloten. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk Met betrekking tot tweede lezing en eindstemming over de Kerkorde waarvoor de consideraties der Clas- sicale vergaderigen uiterlijk 20 September worden ontvangen, be sloot de Synode Zaterdag, dat deze eerst zullen worden bestudeerd in de commissies. De behandeling in tweede lezing zal 20 November aan vangen, ln een zitting waarvan de duur op 3 weken wordt geschat. Aan deze Synodevergadering zul len de door de Classicale vergade ringen gekozen toegevoegde leden als adviseurs deelnemen. De Synode komt derhalve alsdan in verdubbel de samenstelling bijeen. Op deze wijze zullen de toegevoegde leden hun oordeel over het onderwerp kunnen bepalen, wanneer het in eindsteming wordt gebracht. Het ontwerp-Kerkorde zal zijn aanvaard wanneer tenminste tweederde van de 90 leden der Synode hun stem voor het ontwerp uitbrengen. Het seminarium Vervolgens nam de Synode af scheid van mr. F. L. S. F. baron van Tuyl' van Serooskerken, die als gedeputeerde zijn arbeid by de overheid zal neerleggen in verband met zijn benoeming tot secretaris van het Ned. Bijbel Genootschap, in welke functie hij dr. H. C. Rut gers zal opvolgen. Hierna regelde de Synode de po sitie van de kerkelijke medewer kers en hun opleiding welke regeling reeds op 1 Juli a.s. in werking treed In de avondvergadering bracht de rector van het seminarium, dr. H. Berkhof, verslag uit van zijn be vindingen tijdens het eerste semes ter. Geest en sfeer waren voortref felijk. Dr. Berkhof acht het semina rium van eminent belang voor de kerk. De Duits Evangelische Kerk De vergadering die tot drie uur in de nacht werd voortgezet, kreeg vervolgens gelegenheid het verslag aan te horen van prof. dr. K. H. Miskotte, die de Synode der Evan gelische Kerk in Duitsland had bij gewoond als afgevaardigde der Ned. Herv. Kerk. Prof. Miskotte wees vooral op de grote visie, die, de Duitse Kerk toont met betrekking tot de 8% millioen protestantse vluchtelingen, waartoe 'n evangelische hulparbeid is ontstaan, die regelrecht van de kerk uitgaat en niet meer in ver enigingsverband geschiedt. De span ningen tussen Lutheranisme en Cal vinisme leidden niet tot geschillen, al kon men niet tot een gemeen schappelijke Avondmaalsviering ko men. Naar aanleiding van dit verslag besloot de Synode regelmatig con tact op te nemen tussen beide ker ken en afgevaardigden van de Sy node der D.E.K. uit te nodigen tot de vergadering, waarin de eindbe- handeling van het ontwerp-Kerk orde plaats vindt. Hiervoor bestaat in Duitsland n.l. grote belangstel ling. Hierna sloot de praeses de zittin gen. De Synode zal in October com missoriaal bijeenkomen. President Truman heeft Zater dag een wet getekend, waarbij machtiging wordt verleend meer dan een half milliard dollar te be stoden voor do opbouw van de strijdkrachten in de komende twee jaar. Op de Hjst staan millioenen dollars voor hoogst geheime projec ten', die zelfs aan het Congres nog ntot fettev. H's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 3