Pionierswerk in Venezuela Stad en Provincie P.2.*R.M. legde hoogspanningskabel door de Wester-Schelde Te Bruinlsse logeert de man, die Cardon helpt opbouwen Een kamp temidden van de Zuid-Amerikaanse rimboe Cardon hier onbekend zei men op het postkantoor toen een vader uit Bruinisse een telegram aanbood voor zijn in Venezuela wonende dochter; op geen enkele kaart was het te vinden, in geen enkele offi ciële postgids komt het voor. En geen wonder, want in 1940 was Car don nog een gehucht waar enkele vissers woonden, die op zeer pri mitieve wijze in hun onderhoud voorzagen, in de zeer visrijke Ca- raïbische wateren. Waarschijnlijk zal echter over 10 of 13 jaar ieder kind van de lagere school de naam van deze plaats kennnen als één der grootste steden van Venezuela. Nu leert men nog op school, dat de olie uit Venezuela „gekraakt" wordt in de raffinaderijen op Curasao, dat daardoor groot en bekend werd, maar met zal niet lang meer duren of men zal op dit punt een ver andering in de leerstof moeten aanbrengen. De olie van Vene zuela zal straks niet meer gezui verd worden op ons Nederlandse Curacao of op Aruba, maar in Ve nezuela zelf. De plaats waar dat ge beurt zal Cardon heten, zoals het kleine onbetekende vissersplaatsje op welks grondgebied die stad ver rees. Want toen de Venezuelaanse re gering aan de oliemaatschappij te kennen gaf, dat zij het niet langer wenste, dat de olie uit haar bodem naar elders werd vervoerd om al lerlei bewerkingen te ondergaan, zijn deze oliemaatschappijen aan het zoeken gegaan naar een geschikte plaats, waar tankers aan de kust konden meren om de gezuiverde olie naar alle delen van de wereld te vervoeren, even geschikt als Cura cao door zijn natuurlijke ligging al tijd geweest was. En zij vonden die plaats op een in de Caraïbische Zee uitstekende landtong, het vissers plaatsje Cardon. Zowel de B.P.M. als de Standard Oil (althans haar dochtermaatschappij (Creole Petro leum Corporation) zijn daar nu be zig hun raffinaderijen te bouwen. En Curacao is bezig om over te schake len op de plastic en andere deriva ten, die als bijproducten van de ruwe petroleum worden gewonnen. Venezuela, buiten onze gezichtskring En zo kwam het ook, dat, toen de B.P.M. timmerlieden vroeg in 1940, de heer Horssen uit Dordt, beu van het invullen van formulieren waar op men geen of een kleine toewij zing hout kreeg, daarop reflecteerde ,en te horen kreeg dat hij kon gaan werken in.Venezuela. Wanneer wij over emigratie den ken, dan ligt Candada ons het best, op de voet gevolgd door Zuid-Afri- ka. Ook Australië of zelfs Nieuw Guinea is niet vreemd, maar Vene zuela.... dat is toch wel een land waar we niet veel meer van weten, dan dat er olie vandaan komt en dat is met het feit, dat het ergens in Midden-Amerika ligt, wel het summum van onze aardrijkskundige kennis van dat land. Maar de heer Horssen besloot toch te gaan en zo vierde hij in 1946 Sin terklaas in Dordt, Kerstmis op C.u- racao en Oud- en Nieuwjaar in Ma- racaibo. Want na een 15-daags ver blijf in New York volgde een trein reis van 36 uur tot Miami, daarna per vliegtuig naar Curacao en van daar naar de hoofdstad van Vene zuela. De laatste etappe Maracaibo- Cardon duurde 4 dagen. Want, hoe wel de plaatss van het kamp al was afgebakend en er al enkele huizen stonden, zodat het eigenlijke pio nierswerk al was afgelopen, de weg erheen was allesbehalve een ge baande weg. En het woord kamp, daar midden in de rimboe van Ve nezuela, moet men vooral niet te klein opvatten. (Slot volgt) ZIEEIKZEE Uitreiking nieuw vaandel aan de G.V. „Rust Roest" Zaterdagavond had onder grote publieke belangstelling de aanbie ding van Rust Roest's nieuwe vaan del plaats, waarvoor oud-leden de zer gymnastiekvereniging gelden hidden ingezameld. Nadat onder tromgeroffel en trompetgeschal de vereniging het Havenplein was opgemarcheerd werden grote en kleine actieve le den in carré opgesteld, waarna een delegatie van oud-leden, arriveerde met het nieuwe vaandel. Namens de oud-leden sprak de heer W. Sies een kort woord, waarin hy aan spoorde tot steeds grotere activiteit en de hoop uitsprak dat „Rust Roest" nog in lengte van jaren zou mogen groeien en bloeien, waarna de overdracht aan de voorzitter, de heeer P. J. v. d. Doe plaats vond. Namens de vereniging dankte de voorzitter de oud-leden voor hun spontane, sympathieke daad. De heer J. Uijl hechtte daarna een lau wertak aan het nieuwe vaandel en Mw. M. Visser-Bilius een medaille, beide na het uitspreken van enige toepasseUjko woorden. Nadat de vaandelgroet was gebracht, stelden allen zich weer in marsorde op en met het vaandel voorop maakten leden en oud-leden hierna een kor te mars door de stad. Het nieuwe vaandel is voor „Rust Roest" een mooie aanwinst. Op duidelijke, ar tistieke wijze zijn naam en datum van oprichting or op aangebracht en ook ontbreekt het wapen van Zierikzeo niet. MOMAANSHOOFD Do collecte voor do Stichting 1940 —'46, 'die in do afgelopen woek word gehouden, hoeft wat b&tre/t Morlaanshoofd en omgeving, in to taal f 43.20 opgebracht. HAAMSTEDE Haamstede kreeg een speel- en sportterrein Vorfge week is hot terrein dat door do gemeente ia aangekocht achter de „BrouSverij" voor do bouw van eon nieuwe school mot spoel- en sportterrein klaar gekomen, voor wat het laatste terrein betreft. Door Landbouwherstel is dit terrein van alle obstakels gezuiverd en geëga liseerd. waardoor een schitterend veld Is on/tstaan In een zeer mooiie en rustlgo omgeving. Aan de Oost kant is oen verhard pad aange legd, dat toegang geeft tot het ach teraan gelegen gedeelte waar de nieuwe school gebouwd zed worden, Dit terrein, dat eigenlijk bedoeld is als speel- en sportterrein voor 'de school, is ook geschikt voor korfbal en «wellicht voldoet het ook voor school voetbal. Naar wij ver nemen ligt het in de bedoeling de daarnaast gelegen bunker, die even eens door de gemeente is aange kocht, in te richten voor kleedge- legenheid, hetgeen zeer goed kan, omdat er twee afdelingen iin zijn, zodat jongens en meisjes ieder over een afzonderlijk kleedlokaal kunnen beschikken. Wanneer eenmaal die school gebouwd zal zijn is een zeer mooi) geheel verkregen. Een belang rijke aanwinst voor de gemeente, eventueel voor de sportvereniging, die ook van dit terrein gebruik zal kunnen maken. OOSTERLAND De voordracht voor hoofdonder wijzer aan de pert 1 September ajs. te openen Christelijke School op Reformatorische grondslag luidt aOs volgt: 1. P. van Dijk, thans onder wijzer te Rotterdam en 2. J. A. Don, thans onderwijzer te Ridder kerk. Als helpster aan de Ghr. Kleu terschool is aangesteld mej. Marie Kwaak 'Cd. Zij heeft haar werk zaamheden als zodanig reeds aan gevangen, SIRJANSLAND Herdenking 50-jarig bestaan Zondagsschool fn de Ned. Herv. Kerk is Zon dagmiddag het feit herdacht, idjat 60 jaar goleden de Zondaigsschclol werd opgorioht. Do belangstelling voor deze speicale dienst was zeer groot. Niet alleen uit do elgon ge meente, maar ook uit vorre om trek Waren de belangstellenden naar Slrjansland gekomen. Onder de aan- weilgen merkten Wij op divers© af- govoardiigdon van Zondagsscholen, nismedo de hoer 'burgemeester en zijn echtgenote. De dienst wterd go. leid door Ds. J. H. C. Kamsteeg), emeritus predikant te Gorssol, Z.EorW. bepaalde Zijn gehoor bij do gelijkenis uit Matth. 16, in het bijzonder do Woorden „een deel viel <!pi do gjoedo aarde". Spr. maakte duidelijk, hoe ondanks hot verloren gaan van een dool van het aan do kindoren vertelde Woord, id1© ver troostende gedachte mag bestaan, dat een ander deel van het Zaad vruchten zal voortbrengen „bestemd om to verheerlijken". Het gespro* kone werd mot grote aandacht aan gehoord. Hierna sprak Ds. Kamsteeg do burgemeester en verschillende bij het Zondagssdhoolwerk betrok ken personen toe. Een bri'ef werd voofgelezen van de opriohtster der Zondagsschool, mevr. de Jonge— v, d. Meer, dito op deze sympathieke wijze blijk gaf van haar medeleven. De leider van het Zondagsschool" werk, de heer L. Klink, dankte Ds. Kamsteeg voor de bereidwilligheid de dienst te leiden. Hij wenste hem bij de voortduur Gods Zegen too. Na beantwoording van de toespraak legde ZJEerw. de zegen op de ge meente en werd deze bijzondere dankdienst besloten. Na de dienst maakten velen van de gelegenheid gebruik Ds. en Mevr. Kamsteeg dfi hand te drukken. BRUINISSE Brand in onbewoonbaar verklaarde woning Opnieuw werd onze gemeente Za terdagmiddag opgeschrikt door het gerucht, dat er brand was ontstaan in een onbewoonbaar verklaarde woning, thans aan de Stomstraat. De brandweer rukte uit, doch bo- hoefde gelukkig geen dienst meer te doen, daar inmiddels omwonen den en in de nabijheid zijnden m©t emmers water de brand hadden ge blust. Daar dit echter de tweede brand is, in tijd van 14 dagen in een on bewoonbaar verklaarde woning, ter- Wijl op andere plaatsen woningen op ink torten staan: en bij storm ernstig gevaar opleveren, om van gevaar voor kinderen, die onbe voegd deze woningen' betreden maar niet te spreken, is het te hopen, dat de Centrale Dienst zal over gaan deze woningen te slopen, met dezelfde voortvarendheid, waarin men in 1945 en 1946 de sloping van oude huizen te Bruinisse heeft aan gepakt. Spatje van lintjesregen op Curasao Bij 'de gebruikelijke lintjesregen ter ere van de verjaardag van H.M. de Koningin, werd de zilveren me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend aan dhr. L. Hoogerwerf te Curasao. De heer Hoogerwerf werd gebo ren te Bruinisse, kwam- in dienst bij de Politietroepen en vertrok in Mei 1931 naar Curasao. Reeds in Mei 1932 volgde zijd benoeming tot hoofdagent van politie. Op 1 Jan. 1947 volgde zijn benoeming tot on- derinspecteur. Hij is werkzaam op de afdeling recherche 'en heeft het voornemen op 1 October 1950 de dienst met pensioen te verlaten. ST.-PHILIPSLAND De ouden van dagen hopen op reis te kunnen gaan In de bovenzaal vm hötel; „De Druiventros" kwam hét bestuur van het bestuur van de Reisverenigiwg voor ouden van dagen in vergade ring bijeen met het bestuur vain do Bond voor ouden van dagen. De bedoeling is weer een reisje te organiseren. Om dit doel te bo- reiken zal men in de gemjeente met een lijst rondgaan. Het bestuur hoopt idat zij ook dit jaar niet te vergeefs een beroep op de burgerij Zal dpen om dit tmlooie doel tQ Steunen en zodoende „onze oudj'es" van een onbezorgde uitgaansdag te doen genieten. Overeengekomen werd! dat vol" gende maand dit reisje zal 'gebouw- den Worden. De datum zal nog nader bekend gemaakt worden. Tenhlojtte werd in de vacature van penningmeester voorzien door de benoeming van de heer J. p. ~C. Beneker. Een zeldzaam karwei in Nederland MODEPRAATJE verzorgd door Atelier Croon, Bea trijsstraat 4, Rotterdam. Economisch ontwikkelings plan voor Zeeland Gedeputeerde Staten hebben1 in hun laatste vergadering besloten aan het Economisch-Technologisch In stituut voor Zeeland opdracht te ge ven tot het uitwerken' van een eco nomisch ontwikkelingsplan voor de ze provincie, waarin, naast de in dustriële, tevens de agrarische en andere belangen betrokken zullen moeten worden, opdat dit ontwik kelingsplan do gehele provincie in nl haar geledingen zal bestrijken. Het spreekt van zelf, dat, zal de tenuitvoerlegging van deze opdracht een bevredigend resultaat opleve ren, QGii uitgebreid onderzoek op velerlei gebied zal moeten worden ingesteld, waarbij de hulp van ve len, die niot onmiddellijk bij de werkzaamheden van het E.T.I. zijn betrokken, bezwaarlijk zal kunnen worden gemist. Voorts zullen de al dus verkregen resultaten wel niet onmiddellijk hun invloed naar bul- ton doon gelden, doch anderzijds mag worden verwacht, dat het in te stollen onderzoek bij uitstek bevor derlijk zal zijn aan de verdere ont wikkeling van ons gewest en aan de welvaart dor ingezetenen. ONDERWIJS Geslaagd voor diploma Machine- schrijven A on B de heren J. J. Dorst te Oosterland en J. J. Kort te Zierikzee, opgeleid door de heer N. E, Siebrecbt te Zierikzee. Door de Prov. Zeeuwse Eleetri- citeitsmaatschappij is de eerste vaq vier 60.000 volt kabels dojor de Westerscnelde gelegd. Met deze ka bels zal Zeeuws-Vlaanderen via een 60.000 volts station to Goes van stroom worden voorzien. De afstand bedraagt 6750 meter. De kabel is speciaal geconstrueerd door de Ne~ KERKNIEUWS Zeeuwse kerkvoogden vergaderden te Goes In de „Prins van Oranje" te Goes vergaderde Zaterdagmiddag de afd. Zeeland van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. De heren M. Krijger, voorzit ter, C. Kamermans, K. J. Hoving en C. Mol werden bij acclamatie herkozen. Het lid van het hoofdbestuur, de heer J. Mol uit Vlissingen, hield ver volgens een inleiding over de bij de nieuwe kerkorde behorende ordi- nantieën, die betrekking hebben op de kerkelijke financiën en de bepa lingen, die de overgang van de oude naar de nieuwe kerkorde zullen moeten overbruggen. Inleider wees er nadrukkelijk op, dat geen enkele gemeente zal kun nen beletten, dat de nieuwe kerkorde wordt ingevoerd. Uit spreker's refe raat bleek, dat er in kringen van kerkvoogden, ook in het hoofdbe stuur van de vereniging, bezwaren bestaan tegen de figuur van de ouderling-kerkvoogd zoals men die in de nieuwe kerkorde heeft gecon strueerd. Veel meer zou men voelen voor het instellen van een vierde ambt, waardoor de kerkvoogd alleen zou worden belast met de beharti ging van de stoffelijke belangen van de kerk. Spreker bepleitte een der gelijke verandering te helpen tot stand te brengen. Jaarvergadering Classical© Zendingscommissie Zaterdagmiddag heeft de Classi- cale Zendingscommissie haar jaar lijkse vergadering in de Ned. Herv. Kerk te Goes gehouden. Ds. Mackaay sprak over de huidige verhouding tussen het zendingsterrein en de zendende kerk. Hoewel de staatkun dige verhoudingen zich hebben ge wijzigd, staat de kerk nog aan het begin van haar taak, want van de 70 milioen Indonesiërs zijn er slechts ruim 2 millioen christenen. Voor heen ontving de kerk jaarlijks 2% millioen gulden van het gouverne ment, doch nu zou men 10 millioen roepiah (ca. f 5 millioen) ineens ont vangen, waarna de kc.k zichzelf be druipen moet. Men staat thans voor de vraag of uit bepaalde stellingen zal moeten worden teruggetrokken en de zending zal moeten .reorgani seren. Het meest noodzakelijke werk dat door de jonge kerken, zal moeten worden verricht is het opleiden van predikanten en het verstrekken van beurzen, zei Ds. Mackaay. Na hem sprak Dr. A. Th. van Leeuwen, die binnenkort door de classis Goes naar Oost-Java zal wor den afgevaardigd. Hij zag naast de vele moeilijkheden ook mogelijkhe den. Zondag 18 Juni zal Dr. van Leeuwen als zendingspredikant be vestigd worden. Landbouw en Veeteelt De bepalingen voor het ver voer van pluimvee verzacht Het optreden van de pseudo-vo- gelpest in ons land blijft tot dus ver gelocaliseerd, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Uitbreiding is vrijwel voorkomen en in deze gunstigo situatie heeft do minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzieningaanleiding ge vonden do beperkingen ten aanzien van het vervoeren van levend en dood pluimvee, broedeleren, pluim veemest en verpakkingsmateriaal, naar en uit het Zuiden van ons land te verzachten. Het gebied, waarin deze beper kingen blijven gelden tot nu toe het gebied ten Zuiden van de grote rivieren ingekrompen tot een strook grondgebied van circa 6% kilometer breedte langs de Belgi sche grens. Nauwkeurige omschrij ving van déze grensstrook is opge nomen in de Nederlandse Staats courant van 19 Mei jl. Het verbod tot het houden van pluimveemarkten, keuringen en ten toonstellingen, enz. in het gehele land blijft onverminderd van kracht. Eon geval van pseudo-vogelpest is dozer dagen geconstateerd b(j een pluimveehouder in Borkol-Ro)den- rijs. Zeshonderd stuks pluimvee werden afgemaakt en vernietigd. De oorsprong van de besmetting ligt vermoedelijk in het gebruik van be smet verpakkingsmateriaal, afkom stig uit Rottordato. derlandse kabelfabriek. Bij ander© kabels worden drie aders in één kabel gelegd. In dit geval is drie maal een kabel met ieder een ader gelegd, .plus een reservekabel op een afstand van 300 to.t 400 metor. Het is vermoedelijk voor de aersto maal in ons land, dat een dergelijke hoogspanningskabel wordt gelegd over zulk een grote afstand. Het karwei wordt verricht dpor van der Tak's bergingsmaatschappij met Jjehulp van PZEM-personeêl. De verbinding loopt van Baarland op Zuid-Beveland naar de Eenv drachtspolder in Zeeuwsch-Vlaande» ren, gemeente Zaam&lag. De kabel weegt 17 kilogram per meter. In totaal lag er bp het kébelschip een klein© 100 ton ka bel. Het schip werd getrokken door drie sleepboten. VISSKRIJBKRICHTEN Russen hebben electrische vispomp In Russische technische publica- ties, die te Stockholm ontvangden zijn, worden details gegeven van een „electrische vispomp", waar door op eenvoudige wijze grote vangsten te maken zouden zijn. TWee grote electroden, die aan voor- en achtersteven van een traw ler worden voortgetrokken, do©n langs de kant van het schip een.' electrisch veld ontstaan, waardoor de vissen zouden worden aangetrok ken. In het midden van dit veld wordt van het schip een brede buis met een wijde opening neergela ten, waardoor het water met de in grote getale aangetrokken vis in het scheepsruim wordt opgepcum'pt. vandaar loopt het Water door kleine buizen' weg en de vis blijft achter. Weinig of geen mosselzaad D'e mosselzaadvisserij op de Wad denzee vertoonde deze week weer hetzelfde troosteloze beeld als de vorige week. Er weid wel mossel zaad aangevoerd, maar het w(as weer dezelfde grote kwaliteit van de val 1947. Mosselzaad van val' 1949 op nieuwe 'banken werd nog niet gevonden, behalve vorig6 week in Texefetroom. Aangevoerd werden pl.nx. 6250 tonnen. De garnalenvisserij De garnalenvangsten zijn de laat ste tijd iets beter dan het vorig© en het daaraan voorafgaande jaar. al zijn ze nog steeds aan de ma tige kant. Gemiddeld wordt per (dbg en per vaartuig 100200 k.g. per dag igevangen. Wel Worden (nog! geregeld schadeposten geleden, dp or het scheuren en verspelen van vis netten. DAMRUBRIEK Damredacteur PH. J. HAM Veelzigtstraat 9B, Rotterdam-W. (Slot van Maandag) Met een gevoel van grote opluch ting speelden de vroede arbiters dit na en zij waren vol ontzag voor zo veel knapheid, doch in stilte onuit sprekelijk dankbaar, dat dit hun een arbeid bespaarde, waarmede hun prestige gemoeid was geweest en waartegen zij torenhoog hadden op gezien. Edoch, de witspoler, in zijn over winningsroes, waa zo vermetel ge weest, zijn tegenstander een af schrift van zijn brief aan de arbi tragecommissie te zenden, zoge naamd uit beleefdheid, doch heime lijk uit triomphankelyke hoogmoed. Maar wie schetst zijn verbazing en schrik, alsook die van de heren ar biters, toen hier op laconiek het vol gende antwoord kwam: „Geachte tegenstander, „Ik feliciteor U mot Uw prachtige „vondst, welke ik waardeer en bc- „wonder. De winst, die U aangeeft „met wit aan zet, is phenomenaal en „ontzagwekkend. Dat U mot wit aan „zet was, betwist ik ovenwol en dus „is Uw winst dan ook slechts schijn, „ongeacht het toeval, dat men een „opening heeft gevonden, die wij „niet hebben gespeeld en die tot on- „ze partijstand leidt, echter met een „tempoverschil en dus in Uw voor voel. omdat wit aan zet zou zijn. „Bij al de emoties van die avond „was het mij echter ontschoten, dat „ik het notatiebiljet opgevouwen in „mijn zak had gestoken, zodat ver moedelijk alléén het Uwe zoek isl „Ziehier mijn bewijs, dat ik aan „zet ben in de veelomstreden stol ling." „1. 31-20, 20-25, 2. 37-31, 14-20; 8. 42-37, 0-14; 4. 47-42, 4-0; 0. 32-27, 19-24; 6. 38-327, 13-197; 7. 33-28, 18- 23; 8. 27-22, 24-29; 9. 35-30, 33-38; 10. 31-27, 20-24; 11. 40-35, 24-29; 12. 46-40, 14-20; 13. 37-31, 20-24; 14. 42- 37, 33-38; 15. 22-18, 0-14; 16. 18-13, 88-42; 17. 13-0, 14-20; 18. 0-4, 42-47; Voor de meisjes brengen wij een Jurkje en een jasje, het jasje voor de leeftijd van 2 tot 6 7 jaar en het jurkje van 6 tot 12 k 13 jaar. Het jasje is gemaakt met een vier kante schouderpas, welke breed wordt opgestikt en waar de ruimte los onder uit valt, bobbed kraagje en rechte mouw. Patroon verkrijgbaar in maat 40, 60, GO f 0,50. Benodigde stof van 130 cm breed 0.80-1-1.20 meter. Luifelhoedje f 0,30. Het jurkje is met een smal schou derstuk, waar eveneens het lijfje ruim onder gezet is. Ook het rokje is aangerimpeld. Kort mouwtje met manchetje. Dit patroon is voorradig in maat 60, 70, 80, 00 f 0,60. Benodigde stof van 90 cm breed 1.25 tot 2.50 meter. Patronen te bestellen aan: Atelier Croon, Beatrysstraat 4, Rotterdam, door storting op giro 271291, door zending van postwissel of toezen ding per brief, waarin het verschul digde bedrag (plus 10 cent extra voor toezending) aan postzegels (niet opplakken) s.v.p.). Duidelijk naam, adres, nummers en maat opgeven. 19. 27-22, 16-21; 20. 22-18, 11-16; 21. 18-13, 6-11; 22. 31-27, 29-33; 23. 27- 22, 10-14; 24. 37-31, 47-38; 25. 31-27, 5-10; 26. 41-37, 38-42; 27. 37-31, 42- 47; 28. 46-41, 33-38; 29. 41-37, 38-42; 30. 39-33, 1-6; 31. 43-38, 12-18; 32. 13-9, 8-13; 33. 44-39, 7-12; 34. 49-44, 2-7; 35. 48-43, 42-48; 36. 50-45, 3-8; 37. 9-4 enik ben met zwart aan zet!! Ik wacht dus nu de beslissing van de arbitragecommissie af, hoe zij de afgebroken stelling met zwart aan zet arbitreren wil, doch zou daarte gen moeten protesteren, als zij U op grond van de door U aangegeven combinatie met wit aan zet, voor ge wonnen zou verklaren!" By ontvangst dezes bedankte de witspeler van schrik als lid van de damclub en de arbitragecommissie leden, die by ontvangst van het schrijven van de zwartspeler enbloc flauw gevallen waren, verademden bij het vernemen van deze tijding en konden toen zonder analyse het spel voor zwart gewonnen verkla ren, omdat (reglementair gezien) „wit het spel had laten varen". Aldus eindigde deze dam-nacht- merrie. N.B. De ware toedracht was: De problemist A. H. v. d. Geest uit Lisse publiceerde de diagramstand in Het Damspel, Juli 1928, ter oplossing voor het vinden van de zettenreeks. Onbewust had hij tevens een pro bleem gemaakt, want de Rotterdam se oplosser J. v. d. Doe vond, be halve de eerste partij opening, waar na wit aan zet is, bovendien de win nende combinatie!. De tweede par tijopening, met zwart aan zet als re sultaat, werd ook door dhr. v. d. Geest gecomponeerd, doch is nim mer in Het Damspel gepubliceerd geweest. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 22 Mei. Totaal aan gevoerd 978 dieren, w.o. 543 vdtte koeien en ossen, 7 graskalveren, 14 nuchtere kalveren, 413 varkens en 1 schaap of lam. Prijzen per kg: vette koeien en ossen: f 2,60-2,75, f 2,40-2,60, f 2,20-2,40; varkens (le vend gewicht): f 1,52-1,60-1,45. Vette koeien en ossen: aanvoer iets groter, handel slepend, prijzen als vorige week; varkens: aanvoer iets klei ner, handel kalm, prijzen onver anderd. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 22 Mei. Binnenl. granen, en peulvruchten (p. 100 kg franco Rotterdam): stemming kalm. Tarwe, doorsneo kwal. f 23,90, prima daarboven; roggo £24-25,25; haver 123-24,25, zware daarboven; gerst, grove £28-28,75, idem voer £24-25; peulvruchten: prijshoudend; groene erwten f 30-33,50; bruine bonen f 55- 63,50; schokkers £30-30.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 3