„Wie honger lijdt, droomt steeds van brood" Teruggekeerde evacué's schreven het epos van Schouwen-Duivelandse moed Stad en Provincie Voor vijf jaren... Iedereen werd weer pionier in een na-oorlogse steppe Geblindeerde vensters, ingevallen daken, glas en puin op de trottoir# co het gras tot kniehoogte in de erts He straten, dat waa het beeld van Zterikzee, toep eindelijk na lang wachten de eerste Engelse troepen di<w de ZuiidrtHaveppoort binnen trokken. Met de nationale bevrijding was ook Schouwen-Dui vela rui ver lost van de bezetting. De vreug de van de herwonnen vrijheid werd echter getemperd, enerzijds door hOt toegebrachte leed, anderzijds door de enorme schade, die water en vuur op het eiland hadden te weeg gebracht. Lang voor de oorlog lazen wij Wel eens van uitgestorven Franse dorpen, waar de kale stukgescho ten bomen nog in de grond staked als lugubere skellettenhet dorp iag in de vuurlinie en er restte niet meer dan puin. De stilte die intrad na de onder „staakt het vu ren", bleef Jaar na jaar hangen in die plaatsen, waaromheen da rei zigers een grote omweg maakten. Zo had het bijna met Zlerikzee en menig dorp op ons eiland kun nen zijn. Er was moed voor nodig? Weer aan het werk te gaan. Vooral! de overal verspreid zijnde evacué's hadden door .een onjuiste vorstel ling van zaken, bijna hiertoe die neiging. Hun was verteld, dat de schade nauwelijks te herstellen viel' en dat de langdurige inundatiie het eiland zeker voor een tiental ja ren onbowcphbaar had gemaakt. Wie in het midden of Noorden des llands vertoefde en slechts afhan kelijk was van de soms vrij sensan tionele berichtgeving van particu lieren, zal zich dergelijke uitspra ken Wel herinneren. Toch gingen1 de mensen, gedreven door hun lMde voor de geboortegrond en niet wei nig ook door het feit, dat hen geen/ andere keus was gelaten. Velen die gingen met nog ©en spoor hopjp in het hart, kwamen tot een wrede ontnuchtering. Het was niet alleen erg, het was heel erg. De propere huisvrouw zag haar woning, indien' niet beschadigd, veranderd in eed comglo-meratie van vuil, van spon nen, ratten, stof en drabbige mod der, idle de kamiers ontoonbaar had den gemaakt. Als ooit de oulde pio niersgeest een kans kreeg, dan was het toen. Daarover is nog te weinig teren. De boeren lieten hun jas een richting uitwaaien, die zij niet kenden en die zij niet vertrouwden. Maar zij deden het. Van intensieve grondbewerkers werden zij exten sieve grondbewerkers. Zij bewerk stelligden een landbouwrevolutie. die in deze streek, ondanks de in de eeuwen geconstateerde vaak sprongsgewijze ontwikkeling, uniek moest worden genoemd. Iedereen werd weer pilonier. Met gebrek kige en onvoldoende materialen gin gen ook de ambachtslieden aan het werk. Desgelijks deden de burgers, dilo zonder morren hun eigen we reldje weer opbouwden; zij bogen dilep voor het geweld, maar zij bleken niet gebroken. Teleurstellin gen waren er te over. Eigen bur gers bleken in de maanden van afwezigheid gestroopt te hebben met Germaanse routine. Het was nilet alles de schuld van de Duit sers, maar bewijzen waren moeilijk te leveren. Toch kijken nog heden ten dage mensen op tegen voor werpen, die van pure diefstal af komstig zijn. Het zijl zo. Ook dat verdroegen de inwoners van Schou- wen-Duiveland. Het eiland is weer bewoonbaar geworden, -de grond heeft "haar yruchten gegeven, de wederopbouw vorderde en vijf jaar na deze moeilijke dagen kan er dankbaarheid rijzen in de herinne ring over herwonnen levenskracht', over herwonnen welvaart, zij het binnen zekere begrenzingen.. Het mag een' wonder van ondankbaar heid 'heten, indien de harten vam alle eilandbewoners dit vandaag niet met vreugde in het hart be denken. Een stille strijd Over die stille verbeten strijd in de na-oorlogse steppe Sehouwen- Dhiveland weer enige orde te schep pen, is nog te weinig verhaald. Een jaar nadien wisten velen in Holland! nauwelijks dat het eiland ondier water had gestaan. Zo zij. het al wisten, dan konden zij toch moei lijk geloven, dat kwantitatief die ramp van Schouwen-Duiveland die van Walcheren evenaarde en dait eerst met de algehele bevrijding van -het vaderland, ook Schouwen^ Duiveland eerst bevrijd werd van de bezetting. Op Schouwen-Duiveland wist me a het wel. Onafgebroken is er ge zwoegd om iets van de oude sfeer terug te winnen om iets tot stand te brengen, dat enigszins dragelijk kon worden genoemd. Die strijd is gelukt. Vijf jaar na deze tijd kun nen Wij dit met vreugde conSta- Jongen in badcel gestikt Te Wijk aan Zee is de 18-jariga C. van W, door gasverstikking om gekomen ln een badcel. De jongen kwam om het leven tijdens af wezigheid van da ouders, die hem tevoren nog attent haddon gemaakt op een onvolkomenheid in de zelf aangelegde Installatie. De ouders van do jongen zijn korte tijd ge leden van Beverwijk naar Wijk aan Zee verhuisd,* De hoge kosten van de verhuizing waren oorzaak, dat •de heer van Wl. zelf eenr installatie had aangelegd. Nadat de ouidbrs het lichaam van hun zoon bewus teloos ln de badcel hadden aange troffen is nog getracht met behulp van een zuurstofapparaat de le vensgeesten o-p te wakken, maar dit mocht niet gelukken. Knaapje door vuurwerk ernsüg gewond Woensdagmiddag probeerde 'd|e8- Jarige H. Signer te Gouda ln de tuin van zijn huls een vuurwerk- huls, die hij had gevonden, met een hamer stuk te slaan. De pa troon ontplofte en ernstJg gewond aan rechteihand en been is hat ventje naar het ziekenhuis „De Wijk" vervoerd. Een gedeelte van het haüdje moest worden geampu- Het eerste Amerikaanse schip met wapens in Nederland aangekomen Het eerste Amerikaanse schip mei1 wapens voor Nederland „The Em pire State", is Donderdagmorgen in de haven van Rotterdam aange komen. Kleine groepen communisten, dia 'tegen de ontscheping van dezo wa pens demonstreerden, werden dooir de politie verwijderd. Een optocht Van ongeveer loO demonstranten, onder wie vele vrouwen, die naar de haven wilde optrekken, werd door een sterke politiemacht ver spreid. Ongeveer 15 vrouwen en 'een aan tal mannen werden gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Slechts een zeer klein aantal ha venarbeiders legde voor een half uur tot een heel üur het we>rk neer, maar de grote meerderheid van de arbeiders ging rustig met de arbeid voort en negeerde de communistische oproep tot staking. Slager te Rosendaal vond mensenschedel Oude moord opgehelderd? Bij het graven stootte de Zoion van de slagersfamilie Maas te Roo sendaal bij zijn vader's winkel op iets hards, dat bij nader onderzoek een menselijke schede^ billeek te zijn. De politie werd van deze ontdek" king op de hoogte gesteld en zij nam het graafwerk verder zelf ter hand. Men is in Roosendaal van oordeel, dat deze opgraving de sleu tel zal blijken te zijn tot de pplios- sing van een mysterie, dat daar nu reeds vijf jaar lang de gemoe deren bezig houdt. Omstreeks do bb\ rijding verdween namelijk de winkelier Driessen, een alleenwo nend mah, zonder dat nog ooit een spoor van hem werd ontdekt. De gemeentepolitie moest tenslotte haar uitgebreide nasporingen voor lopig opgeven 'bij gebrek aan resul taat. Intussen werd in de zomer van 1947 in Roosendaal een zekere de Jong gearresteerd, die naast die winkelter Driesson had gewoond-en dlo een vrouw in de nabijheid van de stad door wurging van hot lo ven hadi beroofd. De J. werd tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. 'In de cel vertelde hij aan een medegevangene, dat hij ook Driessen had vermoord. Sindsdien heeft men van de zaak echter niets moer gehoord, OOSTERLAND Initiatief van de Vereniging voor Chr. Kleuteronderwijs Onder voorzlttorsdhop van de heer Joh. Boogeri vergaderde dlezb week in het Chr. Verenigingsgebouw de Vereniging tot instandhouding van een Chr. Kleuterschool. In zijrf openingswoord Zette de voorzitter uiteen hoe het ln de bedoeling Ugt te komen tot heropening van de sedert enige tijd geleden gesloten schooi. Na een beeld te hebben gegeven van de financiële toestand der schooi deed spr. een beroep op de ingezetenen daadwerkelijk het kleuteronderwijs in d!e gemeen te te steunen. Een dergcüijke in stelling is voor Oosterland onmis baar. In vergelijking met andere gemeenten slaat, naar het oordeel" van spr., Oostertand een droevig figuur. In verband daarmede richtte de voorzitter een oproep tjot de aanwezigen, eendrachtig samen te werken en toe te treden als lid of begunstiger van deze nuttige in- stelding. Eerst wanneer dit het ge val is, kan het bestuur vrijmoedig heid vinden over te gaan tot her opening der school. Staande die vergadering gaven zich daarna ve len op als lid van de vereniging. Diverse aanwezigen stelden zich' beschikbaar voor het rondgaan met lijsten, waarop de ingezetenen kun nen tekenen. Een beroep za'f wor den gedaan op de medewerking van de ongehuwde oud-teerlingen. Verschillend aanwezigen wilden' trachten de verschillende kerkge nootschappen te interesseren voor het plaatselijk kleuteronderwijs. In tussen vond men het beter eersit de offervaardigheid van de burgerij' af te wachten. Mogelijk wordt hier door .alleen reeds het beoogde doeCf bereikt. Hoewel, de collectes tegen woordig menigvuldig zijn, mag voor dit nuttige plaatselijke deed toch alle medewerking worden veil wacht. Tenslotte werd besloten te pogen de school op Maandag 8 Mei os. weer te openen, mede op grond vari de Talrijke verzoeken hiertoe. Hier na sluiting. BRUTNISSE Tot onderwijzer .aan de Hervorm de school' te Gouda werd benoemd de heer Wl. Otte Johz., geboren .al hier, thans onderwijzer aan de Chr. school' te Polsbroek. Hoewei niet meer die grote hoeveelheden zeesterren worden! aangevoerd, als in de maand; Maart; was de hoeveelheid over de maanicï Aiprll nog zeer belangrijk. Niet miiin- der d,an 70.000 kg. wedden door de m'osseivissers gelost. Voor het vervullen v.an hun militaire dienstplicht werden uiit deze gemeente gekeurd 14 perso nen. Hiervan werden 9 personeW direct geschikt verklaard. 5 per sonen bleken voorlopig ongeschikt, v.an deze 5 moeten enkelen echter nog worden herkeurd. Het aantal' geheel werklozen, die lOverbruggingssteun genieten, be droeg eind April' 83. Brand in stukgeschoten huis Waarschijnlijk door het spelen met lucifers, werd Dinsdagmiddag een begin van brand ontdekt ia een nog op het Kerkplein overge bleven gedeelte van een stukge schoten huis. IJlings toegeschoten omwonenden slaagden er gelukkig in met emmers water dit brandje te blussen. Was dit niet gelukt dan hadden de gevolgen waarschijn lijk ernstig kunnen zijn, daar het bedoelde restant van het huis in het centrum van het dorp gelegen is. Nu het Wederopbouwplan is aan genomen is het te hopen dat met het slopen van dergelijke ruined die ook elders in ons dforp nog voorkomen, spoedig een begin zal worden gemaakt. Opening nieuwe slagerij Onder zeer grote belangstelling heeft de heer M. van Donge alJ hier, Woensdagmiddag zijn nieuwd zaak geopend, zijnde een slagerij met werkplaats en woonhuis. Date zaak is de derjde in de rij Van nieu we zakenpanden ln de Korte Ring en mocht van de twee reeds ge opende zaken naar waarheid ge tuigd worden, dat zij een sieraad vormen voor de Korte Ring, dit is niet minder waar voor de slagerij van de heer van Donge. Een keu rige etalage, geheel van marmer, doet de uitgestalde 'fijne vleeswa ren voordelig uitkomen. Deze zaak komt in de plaats van de zaak van wijlen de heer P. C. van As, die voor de oorljog op (on geveer dezelfde plaats een 70 jaar staande slagerij had. De officiële opening geschiedde door de heer Huibers, secretaris van de afd. Bruinisse van de Kon. Ned. Middenstandsbond,. Deze her innerde aan de zeer moeilijke om standigheden waaronder slager van Donge in 1946 in een geheel ver woest Bruinisse moest beginnen in een noodwoning annex winkel. Dat het hem desondanks tpch gelukte zijn clientèle behoorlijk te "bedie nen, tekent hem als all round za kenman. De nu geopende zaak is daarvan opnieuw het bewijs. Ner gens in de omgeving zal men een dergelijke, aan de eisen des tijldd beantwoordende, zaak aantroffen. Een -,der voorwerpen, die in ide winkel de aandacht trekken, is die electrische klok. In dit verband herinnerde spieker aan die rejde van: de heer Pijl, vorige week gehou den, over de klok van die midden stand die achter loopt. De heer vart Donge "blijkt evenwel met zijn tijd! mee te gaan en de gehele midden stand van Bruinisse is trots op een! dergelijke zaak in het diorp. Namens de Middenstaridsveroni- gtng bood hij daarop een bloemen mand aan. Het aantal bloemstukken dat van verschillende zijden wend ontvangen, was zeer groot. Werk in de zilveruienteelt Het wieden der zilveruien is weer begonnen. Op die plaatsen in Zee land waar deze teelt intensief wordt beoefend, voornamelijk in St.-Phi- •Hpsland en Tholen werkt een e>n ander niet weinig mee, tot ophef fing der y^ri^oosïtekh Het komt toch voor dat van een bepaald dorp 80 a 100 mensen in de zilver ui en werkzaam zijn. KUNST EN LETTEREN De prijsvraag van de Boekenweek 1950 Marianne Philips schreef „De zaak-Beu kenoot" Mevrouw Marianne Phfliips Is de schrijfster van de novelle „De zaak Beukenoot", het „geschenk", dat ter gelegenheid van de boekenweek 1950 werd verspreid. 427 van die 16.400 inzenders van de prijsvraag uitgaande van de commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek, hadden de auteur juist op gegeven. Er waren zélfs inzendin gen binnengekomen uit New York, Londen, Canada, Zwitserland), Frank rijk, Suriname en Curasao. Vier der meest opgegeven auteurs waren: Ben Stroman (180o), Jef Last, Rico Buüthuis en mr. L. de Bourbon. De commissie kende extra prijzen toe aan vier der 27 inzender van manuserpiten, Peter van Andel (Het geschenk is Hovend), Ried Bu'lthuis (Feest), Johan Fabricius1 (JDe grote beproeving) en Olaf de Landell (De appels bloeiden). De voorzitter van de commissie voor de propaganda van het Neder landse boek, de heer C. Leeflang, deellide méde, dat mevrouw Mari anne Philips door ziekte niet aan wezig kon zijn. „Het feit, dat die schrijfster reeds jaren idoor ziekte aan het bed is gebonden, geeft aan de bekroning onder dleiZe om standigheden een bijzondere waar de", allldius de heer Leeflang, dié voorstéide een felicitatietèlegram te zenden. Het was voor de Iderde, achtereenvolLgende maal, dat een vrouwélïjke auteur bekroond werd. Ten slotte werden de namen van de drie prijswinnaars bekend ge maakt. Het zijn: S. de Boer Jz. ite Drachten, L. Zimmerman te Am)-' sterdam' en G. J. J. Boots te {Roo sendaal Vijf jaar geleden In de hongerwinter snakten wij er naar, nu krijgt de schillenboer oud brood Het is een Arabisch spreekwoord, dat de zinrijke conclusie trekt: wie honger lijdt droomt steeds van brood. Vede honderdduizenden Ne derlanders hebben deze waarheid ondervonden in de verschrikkelijke hongerwinter 1944-1945. We hadden inderdaad fascinerende wensdromen van brood-met-iets-er-op, die thans volkomen uit onze droomwereld ver bannen zijn. Trekken we thans de balans, dan verbazen we ons over ons aanpas singsvermogen van toen, maar nóg meer over het van-zelf-sprekende waarmee we onze huidige overvloed aanvaarden. We kunnen niet meer dromen van brood, natuurlijk niet. Schrijver dezes volgde dezer da gen een schillenboer, de sympathie ke man, die zich belast met het op halen van onze keukenafval. En hij schatte de hoeveelheid brood, die door do mensen als oud-bakken wer den versmaad, maar zijn nuttige be stemming als veevoer via do schil lenboer bereikte, in óén korte Am sterdamse straat op minstens twintig pond! Het was de hoop op de bevrijding die ons toen deed leven. Duizenden, vrouwen en kinderen vooral, zou den de bevrijding niet beloven. Do honger verscheurde hun ingewan den. „Gemalen spinazlezaad veroor zaakt ornstigo darmstoornisson", waarschuwde de Voedingsraad. Vele tlcnduizondon dankton hun loven aan suikerbieten, die men in volor- lei vorm nuttigde. Do honger maakte ze eetbaar. Talloze oudere mannen, en vooral vrouwen trokken uit do steden naar het platteland om voedsel bij de boeren te verkrijgen. Moeilijker dan de hopeloze tochten op fietsen zon der banden, door storm, sneeuw en regen was het de harten te vermur wen van duizenden boeren, die zich de honger van de stadsbewoners zelfs niet konden voorstellen. Als men er echter in was geslaagd wat voedsel te verkrijgen, nadat vaak honderd kilometer en meer was af gelegd, dan liep men nog grote kans dat de Landwacht of „plichtsge trouwe" ambtenaren het geham sterde in beslag namen, met" de fiets er dikwijls bij. Dat is een hoofdstuk uit de bezettingstijd, dat wel nim mer in al zijn verschrikkingen zal kunnen worden beschreven. Een droom? Neen, een nachtmerrie! Langs de wegen bezweken velen, men vond herhaaldelijk lijken op de bermen. Het bericht dat 5 Jan. 1945 bekend werd, meldende dat er een schip met levensmiddelen ter waarde van vier millioen kronen en bestemd voor bezet Nederland, uit Zweden zou vertrekken, werd voor degenen, die het einde van hun krachten en die van hun vrouwen en kinderen zagen naderen, boven alles belangrijk geacht. Het was in die dagen hevig koud en er woedden sneeuwstormen. Do hongerlgen droomden alléén van brood. Duizenden en duizenden stiervon rechtstreeks de honger dood. Men betaalde fantastische „zwarte" prijzen voor een brood, een mud aardappelen kostte wel driehonderd gulden, een kilo zout werd verkocht voor 28 gulden. De Duitsers zagen er weldoorvoed uit, ze hadden aan niets gebrek. In Dordrecht waren ze gewetenloos ge noeg om oen partij voedselpakket ten, die voor ondervoede kinderen bestemd waren, in beslag te nemen ten eigen batel De ontzettende kou en de vorst verdubbelden hun verschrikking. Woliswnur werd op 22 Februari 1045 bekend, dat aan twee Zweedse schepen een vrijgeleide was gewaar borgd en dat de aankomst van voed sel uit Zweden kon worden tege moet gezien, maar dit voranderde niets aan de directe hongersnood, waaraan dagelijks duizenden te gronde gingen. Toch werd do droom werkelijkheid De Centrale keukens waren juist in deze dagen genoodzaakt hun por ties van erwtenbrij vermengd met suikerbieten van driekwart liter tot op een halve liter te verminderen. Tegelijkertijd werd het broodrant soen tot 500 gram per week terug gebracht. De hongerigen droomden alléén van brood. In die dagen kon vrij wel niemand aan iets anders den ken dan aan eten. Het sterftecijfer steeg tengevolge van honger en ont bering op onrustbarende wjjze. De begrafenisondernemingen, voorzover ze nog over paarden beschikten, konden het werk niet af. Vele doden werden door hun nabestaanden naar het kerkhof gedragen, anderen de den him uitvaart op transportfiet sen of op geïmproviseerde sleden. De strenge vorst had de grond van de kerkhoven hard als steen ge maakt. Het was heel gewoon dat lij ken een week of nog langer boven aarde stonden. De Duitsers scheen dit alles niet in het minst te be roeren. Ze namen schepen, die met aardappelen uit Groningen naar de Hollandse steden onderweg waren, in beslag. Ook kondigden ze een verbod af, peulvruchten over de IJssel te transporteren.. Op 20 Febr. werd bekend, dat de Duitsers niet minder dan 25 schepen met levens middelen in beslag hadden genomen en dat er hiervan twintig met be manning en al naar Duitsland waren gedirigeerd. Een week late* kon, eindelijk, met de uitreiking van de goede gaven van het Zweedse Rode Kruis een begin worden gemaakt. Ze bestonden uit wittebrood en mar garine. Het kwam de hongerige bevolking als banket voorl Het was als.een drooml Maar eon droom die tot werkelijkheid werd. Do herinnering er aan is thans vervaagd en dat is maar goed ook. We krijgen geen schok meer als iemand aan tafel een rest eten laat staan. We gooieti geen oud-bakken brood weg, want dat is (ons van kindsbeen bijgebracht) „zonde"! We geven het mee aan de schil lenboer! Een sprookje Er was eens een koning, die. toen hij genoot van een heerlijke moot gebakken schelvis, een grot® graat in zijn keel kreeg. Zijne Ma jesteit die tóch al naar dj» tint neigde vanwege zijn koninklijk bloed, liep bQauw aah in zijn gezicht en riep hijgend van benauwenis om zijn lijfarts. De brave medicus liet zijn eigen maaltijd ia de steek en snelde naar de Koning. Terstond zag zijn ge oefend oog wat er met de naar adem snakkende monarch aan de hand was. Vastberaden stak hij zijn hand in des konings wijd-openr mond, greep de graat tussen twe® vingers en trok het scherpe ding er uit. Verlicht haalde de koning adem. en sprak, nadat hij zijn normale kleur herkregen had: „Dokter, zeg mij wat U als be loning verlangt, en ik zal het U geven!" Daarop sprak de lijfarts: „Sire, ik vraag U niet mij dèt te geven, wat U op het ogenblik, dat U bijna stikte, met liefde zou hef- ben afgestaan om van die afschu welijke graat te worden veriosit. Als U mij slechts één honderdste deel geeft van wat U op dajt ogen blik graag zoudt hebben willen mis sen om weer lucht te krijgen, dan zal Ik mij ruim beloond ach ben!'* Voor uw geoefend brein is de parallel na'tuurlijk duidelijk; wat had ons Nederlandse voük in de benauw de jaren van Duitse onderdrukking wel willen geven, om stante pede te worden verlost van die druk kende tyrannic Wat ons volk tóen had willlen missen dèt vraagt de Stichting 19401945 niet. Zelfs geen hóri- derdste deel daarvan. Zij vraagt slechts voor de nabestaanden van hen, die de Duitse graat uiit de Nederlandse keel trachtten te har len en die daar het leven voor offerden, éé'n uur arbeid ten bate van de Stichting, of een gltft-inééfnis, dan wel een jaarlijkse contributie, die maar een microscopische frac tie is van wat ons gatuse volk 'tussen 1940 en 1945 graag hald wil len offeren om de Duitsers ta zien vertrekken. Financieel Nieuws Nederlandse Staatslening 1950, tweede uitgifte Het ministerie v,an Financiën maakt het voligende bekend: Wegens de beperkte ruimte, wel ke de bij de Leningwet 1946 gege ven mlachtiging tot het aangaan van' geldleningen nog bjopd, was hef niet toegestaan op de 81/4 '0/0 Ne-' denljandse Staatslening 1950 in te schrijven ten laste Vèn dié 3 °/o' vooriiLsdhrij frokening. Niu de Leningwet 1949 voprziejt to een nieuwe machtiging tot het aan gaan van geldleningen hééft de mi nister van Financiën de genegen heid geopend, ,d'é gelJden, gestort op de 3 o/0 voorinschrijfrokening, om' te zetten in éen Si/4 o/0 ^O-ja rig© lening. De modaliitéiten van: dieze (lening zijn gelijk aan die dhr 31/4 Nederlandse Staatslening 1950. De notering ter Wefurze, aüs- mede de dooreenleveihaairheid van' de schuldbewijzen van deze lening met die van de ldning 1950, eerstel uitgifte ezal' worden bevorderd). D© houders van een 3 0/0 voorin- schrijf rekening dienen hun opgave rechtstreeks in te dienen bij het ministerie van Financiën. RECHTZAKEN Pseudo-rechercheur snuffelde ln de winkellade Een jaar luidde ide eis tegen de 85-jarige Amsterdamse kantoorbe diende J. ide Wearjd, die terecht stand voor verduistering van f142 uit de kassa van het filiaal van de N,V. P. de Gruyter en Zojacn in de Utrochtsastraat te Amsterdam. Daar stapte op 28 December Jl. eed man binnen, die beweerde recher cheur van de „vailise bankbiljetten cen tra te" te zijn en contrdlq te moe ten instellen op het aanwezige kas geld. Dit werd hem toegestaan, maar nadat hij was verdwenen ont brak er f 142. Hem was bovendien ten laste ge legd, dat hij in October en Nptvem- ber jl'. als chef van het hulpperso neel van de stiohtingen Vacantte- fonds Bouwbedrijven cn Rlsicofanldé Bouwbedrijven in Nederland tot drie maft! toe hot weekloon ten bedrage van f BB van een ontslagen per soneelslid in rijn zak zou hebben gestoken. De offioier van Justitie, mr. L. Feitsma, achtte ook deze verduistering bewezen. De verdach te erkende dlo slechts ten dele, Uitspraak in dezo zaak zaü' wor den gedaan op 16 Mei as. Op jacht naar misdadigersben- den heeft de politie te Tokio in (die loop van April 8.911 personen ge arresteerd, ondier wie 85 vrouwen, 40 pistolen, een machiniegéWeer, 880 Japanse Zwaarden en endbro wa pens rijn in baaleg jjctaomWa.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 3