EERSTE KAMER BEVRIJDING MACHTELOZE HELDEN OP DE GREBBEBERG Een Spinster De wet op de Ondernemingsraden goedgekeurd Verhoging bijzonder invoerrecht op benzine en wijziging Motorrijtuigenbelastingwet B1j de voortgezette behandeling van het wetsontwerp op die Onder nemingsraden vroeg de heer Vijcse- boxse (CH) zich af of de P.B.O. er wei itn zal slagen volkomen aan- ePuItiang te be re-ken met de onder nemingen. Dene aansluiting mist men steeds wanneer die maatschap pij te grote sprongen maakt tn haar sodaal-ecnnomische ontwikke ling. Zou men voorschrijven, dat die Cfviernemingsraden van piersctnieels- zijjde alleen zouden mogen bestaan uit leden ener vakvereniging, dian zou men een onvoldoende verte genwoordiging van het gehele per- Misschien dat de vrijheid verge leken moet worden met een munt, die welzijn waarde behoudt, maar door het „gebruik" raakt afgesleten. De waarde van de vrijheid is even groot als in de eerste jaren na die wonderlijke en heroïsche intocht der geallieerde legerscharen. Maar wij, dat zijn we allemaal tesamen, sprin gen zo gemakkelijk om met die vrij heid. Er is vaak zo weinig werke lijk besef over de kostbaarheid van de vrijheid en de prijs, die er voor betaald is. Daar komt trouwens nog iets bij. Vrijheid is 'n gedenatureerd woord geworden. Schelmse streken van heel grote machthebbers gaan schuil achter de mantel der vrij heid, zoals het heet. Alle ongerech tigheid wordt bedreven om een dus genaamde vrijheid. Er is dus enig misverstand over het begrip „vrij heid" en het mag al een wonder heten, indien er landgenoten zijn die de dingen nog zo scherp voelen als in de eerste dagen na de capitu latie van Duitsland. Toen waren er verse graven en nauwelijks ver welkte bloemen bij menig graf. Er waren nog geen trotse kunstzinnige monumenten voor de gesneuvelden, maar houten kruisen als simpele in dicatoren van de plaatsen waar zij lagen, die voor de vrijheid stierven. Nu zijn daar vijf volle jaren over heen gegaan. Deze vijf vredesjaren hebben ook hun sporen achtergela ten. De vrijheid is een gewone zaak geworden en lang niet ieder uur van die heetbegeerde vrijheid wordt benut in overeenstemming met de werkelijke waarde. Na vijf jaren van vreedzame wederopbouw staat het Nederlandse volk weer stil bij het feit van de herkregen vrijheid. Er is niet zo'n groot voorstellings vermogen voor nodig om de bevrij ders in gedachten weer te zien. De gebruinde en sterke Canadezen, de in stijl blijvende Engelsen en de kauwende Amerikanen. Zij brach ten de vrijheid en nadien werden de sluizen opengezet, waardoorheen de problemen van een moeilijke vrede als een nimmer eindigende stroom op het volk werden losge laten. Het eerste lustrum der bevrijding gaat Nederland vieren, zonder de luidruchtigheid van de jakkerende tanks in de overvolle straten, zonder Engels, kauwgummi en „Sweet Ca- porals". Om onnaspeurlijke redenen heeft Nederland van de herdenking der herwonnen vrijheid nooit veel poespas gemaakt. Maar goed ieder denkt toch weer terug aan die tijd en wie even stil staat op de weg, ziet toch weer de beelden en proeft nog iets van de sfeer van toen. Het zal niet voldoende zijn. Wil het goed zijn, dan dient de be vrijding zich onophoudelijk door te zetten. Een mens als onderdeel van een volk moet dagelijks bevrijd worden van een heleboel, waarmede hijzelf noch de gemeenschap is ge diend. Die wetenschap kan de basis worden voor een juiste herdenking der bevrijding. Wij allen moeten ons van allerlei dingen bevrijden, dlo de doorbreking van de echte guldon vrijheid in do weg staan. Hot klinkt wat dwaas, maar or zijn voel men sen die nog altijd „bezet" zijn. Zo zijn bezet door de haast, door de geldzucht, door de angst of wlo weet wat. Zij zullen zich 6 Mei anno 1050 los moeten wrikken uit hun belem merend pantser en de wind van de ware vrljhoid door de geopende ven sters van hun hart moeten laten spelen. Velen zijn te bang oen gees telijke verkoudheid op te doen. Zij ïljn weggedoken in hun onbewo genheid, verscholen achter een mas kertje van bravour of weggestopt in een heilig huisje, dat zij zelfs niet zonder enige verbetenheid, verdedi gen. ZU hebben allen eon bevrijding nodig. Bij de gedachte alleen aan het grote wonder op 5 Mei 1945, kan het verlangen daarnaar sterk wor den. Daardoor kan do herdenking zinrijk worden. De militaire bevrij ding van vijf jaar geleden wordt dan tot symbool van een dagelijkse be vrijding, die voert tot de toppen van het menselijk geluk, binnen de be grenzing die dit aardse leven nu •enmssl noodzakelijk stellen moet. soneel krijgen. De ondernemingsra den dienen door de ondernemers niet te warden beschouwd als een noodzakelijk kwaad, maar als een nuttig instrument voor de onder neming. De heer Ragout (KVP) betoogde, dat deze wet parallel Loopt met de P.B.O. Als verdiensten van dit wetsontwerp noemde spr. dat het ruimte laat voor verdere ontwik keling en de zelfstandige functie van de ondernemer erkent Ten aam- zien van de afzonderlijkheid van dit wetsontwerp sloot epr. zich aan bij de heer Vbcsefeoxse. Een ernstige ontsiering van het ontwerp achtte spr. de bepaling, dat leidinggevende personen van de ondernemingsraad zijn uitgesloten omdat zij geacht worden door de directie te zijn vertegenwoordigd. De heer Brandenburg (CPN) be toogde dat de arbeiders hun be drijf skemen verdedigen moeten te gen het standpunt van deze wet^. Deze wet heeft ten doel voor de ondernemers onwelgevallige kernen uit de wereld te helpen en Is daar om in strijd met het arbeidiersjbe-! lang. De heer Kramer (Arb.) meende, dat ongeorganiseerden niet thuis ho ren in een ondernemingsraad'. Zij zouden niet met kennis van zaken kunnen spreken en een mislukking van de ondernemingsraden bevor deren. Antwoord van de minister Minister Joekes zeide 'algemene instemming te hebben geconstateerd behoudens bij de communisten. Slechts hebben sommigen betreurd dat hier niet een afzonderlijke wet gekomen is, maar ook zij zul len to9g.even, dat het ontwerp een belangrijke stap voorwaarts bete kent. Aanvankelijk gingen de advie zen dn de richting van één rege ling, tezamen met de bedrijfsorga nisatie. De regering verwachtte ech ter, dat de gang van zaken bij de P.B.O. anders zou zijn dan bij de ondernemingsraden. Wanneer het tot de toepassing komt, Zal de eer ste per bedrijfstak dienen te wor den overwogen, terwijl met de in stelling van de .ondernemingsraden direct zal kunnen worden begon nen. Politieke overwegingen waren aan de beslissing der regerinlg vreemd. De wet op de P.B.O. is bovendien een kaderwet, terwijl men hier te doen heeft met eeif wet, die rechtstreeks kan werken. De minister wees op het grote ver schil in karakter van bedrijfsorga nen en onderrJemilngsraden, dje ook geheel verschillende bevoegdheden hebben. Bij een verdere voortschrijh dilng zal het wellicht gewenst zijn, voor te schrijven, dat de candidaat- steLing uitsluitend geschied door de vakorganisaties. Doch thans zijn er nog aantallen ondernemingen, die slechts weinig georganiseerd per soneel hebben. Daarop kan men nïet wachten met het instellen van ondernemingsraden. Deze instelling zal een belangrijke stap zijn op de weg van erkenning van de arbeid jr. het arbeidsproces. Het wetsontwerp werd zhst. goedgekeurd met aantekening dat de communisten tegen stemden. Benzine en motorrijtuigen De Kamer heeft verder behandeld het wetsontwerp: verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine én wijziging van de motorrijtuigenbe lastingwet. De heer Steinkuhler (k.v.p.) zou gaarne eenheid hebben gezien met betrekking tot de belastmgontw&r- pen. Het ware ook logisch gee west dat de regering eerst een vermirf- dering van belasting op het bedrijfs leven doorvoerde alvorens voor een 1 gedeelte dier toekomstige een com pensatie te zoeken. Spr. waarschuwde tegen optimis me ten aanzien van opvamging van bet verhoogde kostenpeil door een meer doelmatige bedrijfsvoering en voorts tegen het 'gevaar, dat be paalde industrietakken, door voort durende kostenverhoging, hun pro ducten niet meer kwijt kunnen met als gevolg kapitaalverlies en werk loosheid. Uitstel gevraagd De heer Wandelaar (v.v.d.) ver klaarde, dat dit wetsontwerp hem niet sympathiek is. In het bïjzonf- der het bedrijfsleven wordt er weelr door getroffen. Een der eerste ta ken van de overheid is, het verkeer zoveel mogelijk te bevorderen. Dit ontwerp werkt het verkeer tegen. De minister heeft in de Tweede) Kamer gezegd, dat voor 1 Mei een nieuwe millioenennota zou verschij nen. Dit is niet geschied. Daarom zou spr. gaarne zien, dat de be handeling van het onderhavige ont werp zou worden uitgesteld. Het is waarschijnlijk een kwestie van een paar weken. De heer Vixseboxse (cih.) betoog de, dat, om de betalingsbalans in evenwicht te brengen, niet alleen verhoging van productie nodig is. maar ook verlaging van de con sumptie. Dit laatste nu is alleen te bereiken via de fiscus. Spr. is dus niet tegen verhoging van indirecte belastingen en oiok niet tegen ver hoging van deze verbruiksbelasting. De beer Tjalma (a-.r.) betoogde, dat deze verhoging niet voldoende gecompenseerd wordt door de ver laging der niptorrijtuigenbelasting. Van compensatie is feitelijk geen sprake. Spr. ziet allerlei' nadelige gevolgen van deze verhoging. De autobusdiensten zullen al direct hun tarieven moeten verhogen. Onren dabele lijnen zullen worden opge heven, zodat deze verhoging voor het platteland isolerend zal wer ken. Het taxivervoer zal nog meer bemoeilijkt worden. Spr. merkte op. dat door ambtenaren nog altijd te veel in auto's wordt gereden en dat vele ambtenaren ver b'uiten de plaats wonen waar Zij werken. Is het juist, dat de KLM faciliteiten geniet ten aanzien van de benzine bei as ting? Spr. voelde ook voor uit stel van behandeling. (Slat volgt). DRIE DAGEN STRIJD Kinderen kunnen reisje met de „Willem Ruys" verdienen Aan enige honderden kinderen, die 3000 leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen '&n leden van de jeugdorganisaties ver tegenwoordigen, werden in de bur gerzaal vain het Rotterdamse stad huis bouwplaten en instructieboek jes uitgereikt. Al deze leerlingen, tullen in verband met de havent&ru- toonstelling Rotterdam-Ahoy" mo dellen vervaardigen van de „WiUiem Ruys" en de ^Garoet", twee sche pen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd tn,v. Voor de beste modellen, waar voor het benodigde hout evenoonjs tor beschikking wordt gestold, zijn prijzen uitgeloofd, oi.a. voior zes kin deren een kort reisjb met een deir schepen van de Koninklijke Rotter damse Lloyd. Geraffineerd oplichterstrucje ging niet op Een nieuwe opl'lchtierstruo heeft de Rotterdamse politie to d'o klont gesmoord. Het bettiof hier zg. En gelse koffie, die noch Engel and haid gezien nooh lets met koffie te ma ken had. Het was nl. doodgewone Nederlandse gebrantd/e gerst. Het Idee voor de truc was uitge gaan 4van do 37-jarige radlo-hanidlo- laar H. C. H. en do 84-jarige Chip K., belden te Rotterdam. Zo koch ten In Sc/hledam blikjes, lieten eti ketten drukken, vul'den alle bus jes, behalve éém, met gebrande gerst en gingen met dat one waarin natuurlijk echte koffie zat, waarvoor H,. zijn 444-bon had ojpJ geofferd, de boer op. Op dat monJ ster werden de busjes bij honder den verkocht aan een restaurateur en twee winkeliers. Als „handels reizigers" traden hiervoor pp 28C-jarige H. van M., de 32-jarige A S. van der P. en de 421-jarige J. A# Van der P. had zichzelf voor (die verkoop aangemeld, maar het on geluk wilde, dat hij zonder goed monster moest werken, Waarvan het zetsel niet bruin werd en d'e smaak niet aan koffie herinnerde. Toch verkocht hij er wat van, maar het spel was spoedig gedaan. Da „fa brikanten" zijn gearresteerd, idle „reizigers" kregen een proces-verJ baal' ien bij de drukker warjdlen (de Clidhé's voor de etiketten in be slag genomen. (Van een onzer verslaggevers) Het is nu tien jaar geleden, dat de germaanse horden over onze Oos telijke grenzen trokken en alle gedane beloften ten spijt onze neutraliteit schonden. Wij kunnen ons die morgen van die gedenkwaardige tiende Mei nog zo goed herinneren; de dagen van. spanning en onzekerheid, die er op volgden en ten laatste de verplet terende mededeling van de capitula tie, na het verschrikkelijke bombar dement van Rotterdam. Wanneer wy de feiten beschou wen, het verloop van de gevechts acties zien en weten hoe erbarme lijk slecht het met de verdediging en bewapening gesteld was, dan maakt een warm gevoel van bewon dering zich van ons meester: be wondering voor hen, die ondanks dit toch gedaan hebben wat hun plicht was en hun bijna hopeloze taak goed trachten te volbrengen. Eén van de plaatsen waar verbit terd gevochten werd, is de Grebbe- berg, een onderdeel van de Grebbe- linie. Daar werd een strijd gestre den, die een nadere beschouwing waard is. De Grebbelinie, zoals die voor de laatste wereldoorlog was, liep van de voormalige Zuiderzee tot aan de Rijn, aansluitend op de Betuwe, de Maas-Waal- en Peel-Raamstelling. Zij bestond uit een liniedijk en veld werken van aarde en hout, die nog juist voor het uitbreken van de oor log gedeeltelijk versterkt waren door twee soorten kazematten, de z.g. „stekelvarkens", opgetrokken uit gewapend beton en de kazemat ten met gietstalen koepels, die het meest effectief bleken. Verder was de linie vestevigd door tankgrach ten, prikkeldraadversperringen, mij nenvelden en inundaties. Reeds in 1794 werd de toen ver vallen linie opgehoogd en verbe terd. Men oordeelde het toen even eens nuttig de grote liniedijk aan te leggen, welk werk in 1799 haar beslag kreeg. Nadien werd zij weer verwaarloosd en zo af en toe ging men er toe over het een en ander weer te herstellen. Een degelijk onderhouden reeks vestingwerken is er nooit geweest. Daardoor is het wellicht voor een deel dan ook te verklaren, dat het Grebbefront zo spoedig in elkaar viel. Zo was b.v. de inundatie vol strekt niet afdoende. Een gemaal dat de hoogte van het water op peil moest houden, was er niet en door de lage waterstand stonden vele plaatsen droog. De graafwerken wa ren niet geheel uitgevoerd; de hopen uitgegraven grond belemmerden het zicht en boden de vijand een goede dekking. Voor verruiming van het schoots veld mochten geen objecten afge broken worden, wanneer dit grote kosten met zich meebracht. Zuinig heid voor alles 1 De eerste aanval Op 11 Mei lagen in deze stellingen de manschappen van 8 R.I. (8e regi ment infanterie). Zij hebben het leeuwenaandeel gehad in de volgen de strijd tegen de Duitse troepen. Onderdelen van het achttiende Duit se leger hadden na door de IJs- Een mislukte tegenaanval met vermoeide man- schappen, onvoldoende bewapend en zonder enige steun 8ellinie gestoten te zijn ln de late namiddag Wageningen bezet. Spoedig hierna viel het SS-Stan- darte „Der Führer" de voorposten der Nederlanders aan. Slecht geoefend als zij waren moesten deze spoedig het voor hun sterkte veel te grote terrein ont ruimen. De soldaten, die niet aan oorlog gewend waren, trokken orde loos terug en verwekten in de ach terliggende onderdelen wanorde. De vijand daarentegen drong vrij on verwacht op en wist uitstekend ge bruik te maken van de voordelen die het terrein hem bood. In de nacht kon men enigszins bekomen en zich op de hoogte stel len van de door de Duitsers ge maakte vorderingen. In alle vroegte van de twaalfde Mei werden de operaties voortgezet De Duitsers rukten op over de onvolledig ver nielde Grebbesluis en langs de .enige holle weg, die niet versperd was en ook niet door vuurwapens bestre ken werd. Hun aanval werd ge steund door hevig artillerievuur en door duikbommenwerpers. Van Ne derlandse zijde kon men dit vuur niet voldoende beantwoorden en er was geen materiaal om de lekken in de verdediging te stoppen. Mach teloos schoten onze soldaten met hun karabijnen op de laagvliegende zware bommenwerpers. In der haast werd door de leger leiding een stoplijn gecreëerd, die liep vanaf de RJjn tot Horst, maar hij werd door de Duitsers spoedig doorbroken bij de kunstweg Grebbe- Rhenen. Ook deze weg was op de plaats van doorbraak niet versperd en de Duitsers trokken, slechts op enkele plaatsen gehinderd, in Noor delijke richting. Een tegenaanval De hogere staven beraamden na deze slechte berichten een tegen aanval. Het vierde bataljon infante rie werd aangevoerd uit de Maas- Waalstelling en had heel de weg te voet afgelegd. Hét was een oude lichting, die onvoldoende bewapend was en op dat tijdstip niet geschikt voor de aanvaL Door verschillende oorzaken werd de tegenaanval in de morgenuren verlaat. De artille rie was hierover niet ingelicht en opende het vuur enige uren te vroeg. De zwaar vermoeide troepen vielen aan, niet meer gesteund door kanonvuur, in geheel onbekend ter rein. Zij stonden tegen een over machtige vijand, die wel gesteund werd door geschut en daarbij nog de hulp had van duikbommenwer pers. Slechts enkele onderdelen van het Nederlandse leger wisten de hun opgedragen punten te bezetten, maar vonden zich toen van hulp versto ken en geheel afgesneden van de overige strijdmacht. De tegenaanval was geheel mis lukt. In de grootste wanorde trok ken de volkomen gedemoraliseerde troepen terug, talrijke doden en gewonden achterlatend. Op de middag van 13 Mei gaf de commandant van het veldleger be vel om terug te trekken op de Ves ting Holland. Het drama op de Grebbeberg was ten eindeDe moed van de soldaten had niet ge baat. De defaitistische propaganda, het verraad, de verwarde bericht geving ,de slecht onderhouden ves tingen, de onvoldoende en verouder de bewapening en nog talloze oor zaken meer, vormden de bittere achtergrond van hun strijd. Er zit een les in voor de toe komst. Nederland moet waken, dat een dergelijke onachtzaamheid en bekrompenheid geen kans meer krijgt om nogmaals het leven van talrijke mensen te bedreigen. Het Noordatlantlsch Pact en de wapen hulp uit Amerika kunnen veel voor komen, maar niet alles I Wij zullen degelijk acht moeten slaan op de reeds geuite waarschu wingen dat onze vestingen weer verwaarloosd zijn. Een commissie van parlementsleden heeft de minis ter van Defensie hiervan op de hoogte gesteld. Spoedig ingrijpen kan een herhaling van hetgeen bij de strijd in de Grebbelinie bleek, voorkomen. V* RADIOPROGRAMMA Vrijdag 5 Mei HILVERSUM I. 402 M. 7 NCRV; 4-12 Nationaal programma. 7 nieuws. 7.15 gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8 nieuws en weerberichten. 8.15 gram. 9.15 voor de zieken. 9.30 waterstanden. 9.35 gram. 10.30 morgendienst. 11 hoboconcert. 11.15 tenor en piano. 11.45 gram. 12 trio. 12.30 medede lingen. 12.33 piano en orgeL 1 nieuws. 1.15 mandolinemuziek. 1.45 gram. 2.40 voordracht. 3 gram. 3.15 pianovoordracht. 3.40 voordracht. 4-12 Nationaal programma ter her denking van de bevrijding van Ne derland: 4 fanfare. 4.02 toespraak door Prof. Dr. J. B. Kors O.P. 4.07 Promenade-orkest. 4.40 voor de jeugd. 6 nieuws. 6.15 „Afscheid van „Anneville", causerie. 6.25 Metropo- ie-orkest. 7 toespraak door H.M. Ko ningin Juliana. 7.10 marsmuziek.®^ 7.35 „5 Mei 1945", klankbeeld. 8 nieuws. 8.05 „Strijd, overwinning, vrijheid"; bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Delft. 9.05 radio-philharmo- nisch orkest. 9.30 toespraken door veldmaarschalk Montgomery en ge neraal Foulkes. 9.55 gram. 10 geva rieerd programma. 10.50 reportages. 11 nieuws. 11.15 gevarieerde muziek 11.45 gram. 11.57-12 Wilhelmus én sluiting. HILVERSUM H. 298 M. 7 VARA. 10 VPRO. 10.20 VARA. 12 AVRO. 4-12 Nationaal program- 7 nieuws. 7.15 ochtendgymn. 7.30 gram. 8 nieuws en weerberichten. 8.18 gram. 8.50 voor de vrouw. 9 gram. 10 „Thuis", causerie. 10.05 morgenwijding. 10.20 gram. 10.30 voor de vrouw. 10.45 sopraan, alt en piano. 11.10 voordracht. 11.30 lichte muziek. 12 gram. 12.30 mededelin gen. 12.33 sportpraatje. 12.45 gram. 1 nieuws. 1.15 lichte muziek. 1.45 gram. 2 voor de vrouw. 2.20 strijk kwartet. 3 voordracht. 8.20 reporta ge. 3.30 koor en kamerorkest. 4- 12 Nationaal programma ter herden king van de bevrijding van Neder land (zie programma Hilversum I). Koolmeesjes in één brievenbus Men zou eon huisvestingspro bleem van de koolmoesjes kun nen veronderstellen nu in één brievenbus van een villa te Laren twee koolmeospaartjes hun nestjes hebben gebouwd. Het is oen vredige samenwoning. De mezen bebroeden respectievelijk 9 en 5 eitjes. De postbode wordt er opmerkzaam op gemaakt de bus voorlopig niet te gebruiken. Australische wol behaalde recordprijs Op <1Ie wolvei,llng te Geejong wior- dien de hoogste prijzen genoteerd, welk© oott in Australië worden b®- taakt, Er bestond levendige mede dinging van do zljdo der Ver. Sta ten, do Sovjet-Unie en blmmenlawdse kopers, terwijl vertegen/wiooTdLgcirs uit Europa en Bradford goede steun boden. Voor Superfine Merino lams wol werd boft 157 pence per Jb' bedongen, voer fijne Merino Vlas wol 1431/2 pence en voor Comeback wol 128 pence. Het uLt 10,000 balen bestaande aanbod werd geheél ver kocht. FEUILLETON 59 in de Zon naar het Engels van Myrtle Reed De deur stond open; ze Ijlde bin nen en liep instinctmatig de biblio theek ln, waar Ralph alleen zat, met het hoofd op de handen geBteund. „Dokter Ralphl" riep ze. „Hier ben ik." Hl) keek óp en trad op haar toe. Een blik in haar verheerlijkt ge zichtje zei hem wat hij weten wilde en opgewonden fluisterde hij: „Undine, heb je je ziel gevonden?" „Ik weet niet wat ik gevonden heb", snikte Araminta van uit de beschutting van zijn armen, „maar ik ben gekomen om voor goed bij U te blijven, als U het wilt?" „Het wilt? Mijn kleine heilige, het is él wat ik verlang!" „Ik weet wat het ls om getrouwd te zijn; dat heeft dominee Thorpe mij vandaag verteld. Het 1b, dat je altijd samenbont met degeen dien je liefhebt. Dat je alle vreugd en leed samen draagt. Mijn moeder was getrouwd; uw moeder was getrouwd en de moeder van tante Hitty ook. Dominee Thorpe zou eveneens ge trouwd zijn, maar zij is gestorven. Dit heeft hij mij verteld en hij heeft mij haar portret laten zien. Ik ben nu voor goed bij je gekomen en ik zal je nooit weer verlatenl" „Düs zullen wij trouwen, jij en ik?" „Maar ik bezit niets. Enkel acht lappendekens, maar die zullen uit ons huis verbannen zijnl Dat zal ik tante Hitty zeggen." „Neen, dat zal ik haar zélf wel vertellen. Morgen dan?" Het was even over tienen toen Ralph Araminta naar huis bracht. Miss Mehitable zat uit to kijken voor het venster van de zitkamer. Ze was al meer dan een uur thuis en, ofschoon ze ruimschoots goede raad had gekregen van do orthodoxe doken uit haar kerk, voelde ze zich nog allesbehalve gerust op haar pleegdochter. Daar kwam Araminta, de He mel beware haarl mot een man! Miss Mehitable herkende hem als do Jonge dokter, die nu ook nooit zijn vier on een halve dollar zou hebben, tonzl) hU dit honorari um gerechtelijk opeiste! Ze praatte én lachte en Ralph's zwartgemouwdo arm was om haar wit mousselientje geslagon. Lang zaam liepon zo naar het hek, waar zo stil stonden. Zij vlijde het hoofdje vertrouwelijk tegen zijn schouder en hij hield haar vast in de armen gesloten en kuste haar herhaalde lijk. Eindelijk namen ze dan toch af scheid, terwijl hij op zachte, tedere toon sprak: „Tot morgen, liefste! Tot mor- genl" Zingende liep ze de trap op en het was geen gezang, maar het een of ander „goddeloos" lied, dat zij, de Hemel weet waar, had opgevangen. Steeds neuriënd ging ze naar haar kamer en al gauw was het licht daar uit en bad zij: „O Heer, behoed mU voor de ramp om niét met hem te trouwen! Amen!" HOOFDSTUK XXIV. ZU vertelt het tante Hitty. Araminta werd wakker, tegelijk met de vogels. In het eerst was het nog donker, maar van verre kwam het gekweel van een roodborstje. Toen de eerste zonnestraal in haar kamer binnendrong en iedere vogel^ in het rond begon te zingen, leek het haar of zo tot nog toe nooit waarlijk geloefd had. De liefde had de steen weggerold, die tante Hitty voor de poort van Araminta's hart had geschoven en huar gevangen hart sloeg de vleu gels uit, even verheugd als de vo gels! Iedere zenuw in haar trilde. Als ze ouder was geweest en meer van de wereld had afgeweten, dan zou de liefde niet zó tot haar zl)n gekomen. Maar, daar zij ontwaakte als de schone Slaapster in het Bos, was ze in extase. Haar angst voor tante Hitty was verdwenen, even geheimzinnig als plotseling. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 2