'k pers// wit"vei/lig wit! Stad en Provincie SS pEFsil met. actieve zuurstof bron van zuiverende kracht! ik wil persé Persil yilF.RIKZEB Bazar N.G.B. Zaterdag as. organiseert de NBG alhier een bazar in haar gidsenhut. ren bezar. Wie zich de enkele jaren geleden In de Nobelpoort gehouden bazar nog herinnert, zal ook hier gaarne eens een kijkje nemen. Diverse aar dige attracties wachten de bezoe ker» en een verloting met véle mooie prijzen lokt tot het wagen van een kansje aan. Concert „Kunst en Eer" BIJ gunstig weer hoopt „Kunsit en Eer" Vrijdagavond 7 uur een) concert te geven in de tent op het Havenpark. Zijn de weersom standigheden minder gunstig dam ■wordt op hetzelfde uur gestart vootr een mare door de stad. De kerkdienst op de Herdenkingsdag Naar ons van kerkelijke zijde werd medegedleelld, zullen de kerk deuren bij gelegenheid van die in terkerkelijke samenkomst op Don derdag 4 Mel 8.J3., eerst om om streeks half negen worden geopend. Daardoor wordt demogelijkheid ge schapen, dat alle deelnemers aan de sti,ile omgang de kerkdienst bij kunnen wonen. Eventuele niet-deel- nemers aan de stille omgang kunnem' zich rond die tijidl ter kerke bege ven. Het heeft dus geen zin reeds1 aanzienlijke tijd voordien naar het kerkgebouw te gaan. NOORDGOUWE Stille omgang Aan de vooravond van de Nar tionale Gedenkdag Zal alhier we derom do stille omgang worden gehouden. Alle Inwoners worden op gewekt hieraan deel te nemen en zich daartoe uiterlijk h'alf 8 bij de Haneweg aan te sluiten. Dö bedoeling Is precies 8 uur in de kerlp te zijn, waar Ds. Barenu regt een korte herdenkingsdienst zal ledden. De twee minuten stilte zal direct voor de dienst zijn. SIRJANSLAND De door de jongedames Tineke Lansen en Nelly Klink gehoudan Emmabloémicolleote heeft een be drag van f 15.14 opgebracht. BRUINISSE Vergadering afd. Kon. Ned. Middenstandsbond Vorige week hield de afd'eiilng Bruinisse -van de Kon. Ned. Mid denstandsbond een vergadering in het „Veerhuis", waar als spreker joptrad de heer van der Pijl uit Numamsdorp, propagandist van ge noemde Bond. Zljn onderwerp was ,,J>© lüok van de Middenstand'^, Naar zijn mening liep deze klok achter en werd het hard tijd om' deze klok gelijk te zetten. Dit kon alleen door versterkte organisatie. Waar het hier een familiieverga- dering betrof, waarbij ook de vriotu- wen en andere huisgenoten aanwe zig waren, eindigde een en ander in een gezellig samenzijn. Ter gemeentesecretarie wer den afgegeven gedurende de maand April 7 slachtvergunningen varkens en 8 slachtvergunningen koeien. Feestelijkheden op de Bevrijdingsdag Op bescheiden schaal zal hier bij gunstig weer, op Zaterdag 6 Mei de Bevrijding feestelijk worden den herdacht. Deze feestelijkheden zujien zich speciaal concentreren, in de nieuwbouw in een straat, die daarvoor In verband met de dan heersende windrichting het best geschikt is. Het programma zal bestaan uit Jeugdspelen (wed strijden met hindernissen) enz. Voor de fietsers Is er de „Ronde van Bru", terwijl 's avonds zal worden besloten met de stoelendans. Collecte Stichting 1940-45 Voor de Stichting 1940—'45, waar voor leder vorige week een krant ontving, zal hier een collecte wor den gehouden pp Zaterdag 6 Mei as. Het comité van aanbeveling be staat uit de dames: Bremimier, Mal- lan, Jumelet-van Ree en Bal-Haak. De 1 Mel-vlerlng ln Westelijk Schouwen Op het door de Inspectie van het Rijksdomein schitterend gelegen be schikbaar gestelde terrein is bet 1 Meifeest, dat georganiseerd was door de samenwerking van de ver schillende vakbonden en de afdelin gen van de P. v. d. A. op het eiland uitstekend geslaagd. Voorafgegaan door de Harmonie „Nieuw Leven" van Ouwerkerk, be gaven de deelnemers zich omstreeks 9 uur naar het terrein, waar de voorzitter, de heer C. Hoek uil Zierikzee, allen het welkom toeriep. Daarna werd het programma af gewerkt, bestaande uit kinderspelen, en 2ang door de Vrouwenbonden van de P. v. d. A. uit Brouwershaven. Zierikzee en Dreischor. De afdeling „De Nieuwe Koers" uit Zierikzee voerde een Meispel op met medewer king van genoemde Vrouwenbon den en „Nieuw Leven". De decla matie van het echtpaar Kloet-Zijta uit Haamstede kwam uitstekend tot 1zijn recht. Al£ spreker op tifc 1 MeJ^ viering trad op het Tweede Kamer lid v. d. Brug uit Gouda, met de leuze voor deze dag: „Met eeta werkend Nederland voor een ver enigd Europa". In de pauze was er gelegenheid d'Q dominiale duinen te bezichtigen, waarvan door velen dan ook gaarne gebruik werd ge maakt. De vo.oorzi|tter van het orga nisatiecomité, de heer C. Hoek, kon dan ook in zijn sluitingswoord ge wagen van een zeer geslaagde Mei- vieriing. P.T.T. Postzegels met opdruk RJ.S. Het hoofdbestuur van de Indone sische PTT te Bandung heeft me degedeeld, dat thans een begin zal worden gemaakt de gangbare post zegels van de emissie 1949 door •middel van boekdruk van een zwar te opdruk „RIS" te voorzien. De uitvoering hiervan is opgedragen/ aan de drukkerij N.V. G. Kolff x Co. te Djakarta. Het bouwkunstzegel van 15 sen zal niet worden voor zien van een opdruk en zal uit de koers worden genomen. Het her- demkingszegel van 15 sen met d® aanwijzing „Republik Indonesia Sa rikat" zal binnenkort in kleiner for maat worden herdrukt en in om loop worden gebracht. Rijkspostspaarbank Sinds korte tijd is het maximUm/- b'edrag, dat van het vrije tegoeid van inleggers 'bij de Rijkspostspaar bank direct op de postkantoren kan worden terugbetaald, verhoogd. In plaats van ten hoogste f200 per veertien dagen kan nu f500 per vier weken worden opgenomen. O <3 O O. O Stralend w*. ronder verkleuring en ronder thj- tege, vrspperi de woa In de wind. Donk rij PersiL k» Persjl worden efle nieuwe en goede vindingen op waogebied altijd toegepast Daardoor li een PersÜ-wes no smetteloos wit en heerlijk soepel Persll blijft *e<lg, ook roor de teerste weelsek Koop een pak, was er mee en ook U ruit reggen De oprichting van een atrocellulosefabriek in Zeeuws-Vlaanderen Do plannen tot oprichting van een strocellulose-fabTlek ln Zeeuws- Vlaanderen konden tot nu toe ntot doorgaan, omdat nog niet voldoen de landbouwers-aandeelhouders In getekend hebben. Op 8 Mei komt de commissie, die deze zaak be hartigt, te Goes bijeen en zullen de mogelijkheden worden onder- zocht om de oprichting toch te doen doorgaan. Het Is niet uitgeslo ten, dat daarbij enigszins van de oorspronkelijke opzet zal wprdefn afgeweken. RECHTZAKEN Ir. A. J Ilcken krijgt 12 jaar De bijzondere Raad van Cassatie veroordeelde Wioensdag d'ö 59-jarige ingenieur A. J. Ilcken uit Zierik zee tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek. Door het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage werd Ilcken in dertijd veroordeeld tojt 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Hem was ter. laste gelegd dat hij gedurende de bezetting was toegetreden tot de ^Waffen SS". Voorts had hij ten voordele van de vijand, nadat deze had besloten to.t de inundatie van het grootste deel van Schou wen en Duiveland, opzettelijk maat regelen genomen ter voorbereiding en voltrekking van deze inundatie. De Procureur-Generaal bij de Raad .concludeerde in deze zaak 4 weken geleden ook tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek. Onbegrijpelijke strafverlaging Die caféhouder en veehandelaar S. Bakker uit Purmerend, die in 1945 wegens verraad van illegale strijders door het bijzonder ge rechtshof te .Amsterdam tot de doodstraf werd veroordeeld, welk© straf later gewijzigd werd in le venslang, zal waarschijnlijk volgend jaar vrij komen. Bij Koninklijk Be>- slult is namelijk bepaald, dat zijn straf Is verminderd tot 10 ')aa|r. Door toepassing van do gebruike lijke aftrek zal B. waarschijnlijk in de loop van 1951 in vrijheid worden gesteld. ONDERWIJS Bij hot te 's-Gravenhnge (schrifte lijk) en Utrecht (mondollng) gehou den examen voor hot diploma voor WotorschapsndmluLstratlo, slaagde o.m. de hoor A. C. Horbog Dz\, werkzaam bil hot waterschap Schou wen te Zierikzee, De Venetiaanse gondeliers zijd Dinsdag ln staking gegaan uit pro test tegen de concurrentie van mo torboten. ZIJ eisen van het ge meentebestuur een vefb'od voor mo torboten in de kanalen van de bin nenstad. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Drietal te Leiden (vac. v. Apel doorn): J. T. Doornenbal, Oene, B. Eijsinga, Barneveld en H. Roelofsen, Bodegraven. Beroepen te Maasland: B. J. Geer- ling, Ternaard (Fr.); te Leiden (vac. Swijnenburg)J. v. d. Wiel, IJmui- den-O.; te Norg (toez.): F. Hart man, Valthermond; te Harkstede- Scharnier (toez.): C. L. Verbaas, res.-legerpred. Nijmegen; te Loenen a/d Vecht: C. Streefkerk, Ernst; te Heyplaat-de Hey: A. Terlouw, Tiet- jerk; te Emmen (Evangelisatie): S. Kooistra, St. Anna Parochie; te Wis- senkerke: H. L. Boonstra, Wester- haar; te 's Grevelduin-Capelle: A. J. Wijnmalen, Oidebroek. Aangenomen naar Hilvarenbeek: cand. W. G. Gijzel, Utrecht. Bedankt voor West-Terschelling (toez.): B. J. Riemersma, Stavoren; voor Rotterdam-Feijenoord: J. de Groot, Apeldoorn; voor Oldeboorn en voor Overschild: cand. W. G. Gij zel, Utrecht. Geref, Kerk Beroepen te Heerjansdam: J. Ver- lare, Capelle a/d IJssel. Bedankt voor Grijpskerk: D. J. Ras, Bennekom; voor Zwartsluis: O. Bouwman, Nijverdal; voor Lex- mond: H. Veenstra, Mariënberg. Vrij Evangelische Gemeente Beroepen te Gouda (2e pred.-pl., als pred. in alg. dienst): D. Rijk- hoek, zendingspred. wonende te Dordrecht. Rem. Broederschap Beroepen te Rotterdam: Dr. W. R. M. Noordhoff, Haarlem. Geref. Gemeente Tweetal te Amsterdam-C.: Chr. v. Dam, Werkendam en T. Dorresteyn, Opheusden. Herdenkingsdienst HAAMSTEDE. Heden (Donder dag)-avond te half acht zal in de Ned. Herv. Kerk een herdenkings dienst worden gehouden, waarin de beide plaatselijke predikanten Ds, D. van Swigchem en Ds. J. van Vliet zullen voorgaan. De Protestantse Kerken in Indonesië krijgen geen overheidssubsidie meer De Protestantse Kerken in Indo nesië hebben van de regering van de R.I.S. bericht ontvangen, dat aan deze kerken door de overheid geen subsidie meer zal worden verleend. De Protestantse gemeente in In donesië telt vier kerken, n.l. de Ti morese, de Menadonese, de Ambon- nese en de z.g. „vierde kerk". Deze vierde kerk, officieel genaamd „Protestantse Kerk in Westelijk In donesië", tolt onder haar loden hoofdzakelijk Oost-Indonesiërs en Nederlanders. Vanzelfsprekend betekent deze maatregel een harde slag voor de Protestantse Kerken hier te lande, doch aan de andere kant, aldus ver klaarde Ds. J. C. E. Pik, predikant bij do Protestantse Kerk to Sura baja, komen we nu tot de gezonde toestand, dat de kerk zichzelf zal moeten bedruipen. Die toestand is volkomen normaal en indien de of fervaardigheid van de gemeentele den groot genoeg is, dan behoeft deze overheidsmaatregel voor de Protestantse Kerk ook geen moei lijkheden op te leveren. Wat an ders is het dat het intrekken van de Subsidie on een teer ongunstig mo ment komt, juist in een tijd dat alles veel duurder wordt en de toekomst vooral voor de vierde kerk, waar van vele leden repatriëren, zeer on zeker is. Dat het mogelijk is dat de kerk op eigen benen staat wordt oa. bewezen door de Geref. ge meente te Surabaja, die niettegen staande zij veel minder lidmaten telt dan de Protestantse gemeente te Surabaja, reeds jaren lang zon der steun van dé overheid werkt. Kunst en Wetenschap Monumentaal boekwerk over Christiaan Huygens gereed gekomen Er werd 65 jaar aan gewerkt De Hollandse Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem heeft vorige week een belangrijk werk tot een goed einde gebracht, waar aan zij ongeveer 65 jaar gewerkt heeft, te weten de uitgave van de wetenschappelijke briefwisseling en de gezamenlijke werken van onze beroemde landgenoot, de physicus- mathematicus-astronoom Christiaan Huygens (1626-1695;, bij hat grote publiek het meest bekend door zijn uitvinding van het slingeruurwerk en ontdekking van de ring van Sa- turnus. Oorspronkelijk zou de Koninjk- lijke Akademie van Wetenschappen te Amsterdam dit werk uitgegeven hebben, maar toen dit boven haar kracht bleek te gaan, nam de Hol landse Maatschappij deze taak van haar over. Een reeks Nederlandse geleerden van verschillende studie vakken hebben hun tijd en werk kracht aan deze magistrale uitgave gegeven. De uitgave heeft een omvang van 22 folianten, de laatste twee elk bij na 1000 bladzijden groot, waarvan de eerste tien de correspondentie van bijna 3000 brieven tussen Huy gens en zijn wetenschappelijke tijd genoten bevatten en de overige twaalf gevuld zijn met zijn gedeel telijk nooit eerder gepubliceerde manuscripten en werken. Het laat ste deel bevat bovendien een uit voerige levensbeschrijving van Huy gens. Met deze uitgave heeft de Hol landse Maatschappij een uiterst be langrijke bijdrage geleverd tot de kennis van de ontwikkeling der na tuurwetenschappen in onze gouden eeuw, en een blijvend monument gesticht ter ere van een van zijn meest geniale beoefenaars. LAND" EN TUINBOUW Landbouwveiligheidsbesluit afgekondigd Voor kort is het Koninklijk Be- dPult afgekondigd, waariin bepalin gen betreffende de velilighelld) in ide l'andbouw, met inbegrip van vee houderij, tuinbouw, bbsbbulw en veenderij zijn vastgeltegid. Do toegenomen mechanisatie len do toepassing van edeotrlolftelt in do l'andbouw hebben een groot aan tal! ongevallen tot gevolg gehad. Sinds 1922 is de landarbeider verplicht verzekerd tegen bedrijfs ongevallen. De statistiek der onge valsuitkeringen Ingevolge de land en tuinbouwongevalleriwiet 1922 heeft een duidelijk Inzicht gegeven in de tekortkomingen welke ten aanzien van de veli'lgheid in da landbouwbedrijven bestaan. Een atArir «preVeod voorbeeld hiervan lévert de arbeid aan dorsmachines, waarbij nog Jaarlijks dodelijke on gevallen voorkomen die bij goed toegepaste beveiligingen niét zou den zijn gebeurd. Onldler beveiligin gen verstaat men constructieve uit breidingen aan madiimas ien werk tuigen, die er op gericht zijn onge vallen te voorkomen. Per 1 Mei in werking Bij' de herziening van die veilig heidswet in 1934 Werd idjan^ook aan deze kwestie aandacht geWüjldl. De bepaling werd opgenomen, dat bij algemene maatregel van bestuur voorschriften kunnen wprden gege ven tot het voorkomen van onge vallen, tot het verlenen van huJ|J> bij ongevallen, tot het voorkomen van schade aan1 de gezondheid ten gevolge van de arbeid en tot het beschikbaar stellen van schaftgele- genheden en nachtverblijven, daar waar die nodig zijn. Deze voorschriften zijn thans uit gewerkt in het ,JLandbouwveüig- heidab'esluit". De uitvoering van het bas/Mtj, dat o(p 1 JMei f950 in werking treedfy berust bdji de minister van' Sociale Zaken1. De dienst der arbeidsinspec tie is met de handhaving b'elas^ waarvoor bepaalde b'evpiegdhedlea zijn toegekend. De arbeidsinspectie oefent reeds sinds 1896 het veiligheidjstoezichti uit in fabrieken en werkplaatsen. Zij heeft hierdoor tniime ervaring op dit gebied verkregen. Het begin van de weidetijd In het landbouwkwartier, voor bereid in samenwerking met de af deling voorlichting van het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zeil ir. S. Iwe- ma, belast met het consulentschap voor veevoeding, op Maandag 8 Mei a.s. van 19.45-19.55 uur over de zen der Hilversum I een radiocauserie houden, waarin belangrijke aanwij zingen zullen worden gegeven met betrekking tot de voeding van de rundveestapel in het begin van de weidetjjd. In aansluiting op deze causerie zullen tevens enkele mededelingen worden gedaan ten behoeve van de dagelijkse landbouwpractijk. De stand der groente gewassen Over de Btanld van de groente gewassen op 22 April' meldt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het volgende! Tengevolge ven het zeer wisse-* Wende karakter van het weer ln de' afgelopen maanden werd de aan vankelijk snelle groei van de groen tegewassen over het algemeen af geremd. De ontwikkeling staat ech ter weinig af niets bij die ven an dere Jaren ten aohter. Oelidhte els en andijvie staan er goed voor en geven een bevredi gende oogst. De In de volle grond' geteelde sla vertoont eveneens een goede stond. In sommige gevallen heeft dit gewas «ohter van de-.Wta/dl te lijden gehad'. Do oogst van bloem', kabl uit do koude kassen en waren huizen verloopt zeer gelelde/lijk. De gelichte kool vertoont hier en daar windsohade. BIJ d'e vaUegronHstealt zijn er aanwijzingen, dat tengevol'- ge van het koude weer vrij voel „klemhart" zai optreden. De ontwikkeling van de omidief pintglas geteelde komkonimfera ia door het minder gunstige wear ma tig tot goed. Bij dit gewas kjomt sovt-stlnfl door vruohVmur en ver- DRANKWET Burgemeester en wethouder» van Zierikzee brengen ter openbare ken nis, dat op 27 April 1950 bjj hen ia ingekomen een verzoekschrift van CORNEUS VAN DER WIELEN, van beroep los werkman, wonende te Zierikzee, Lange Nobelstraat A nr. 32, om een verlof A, als bedoeld in artikel 38 der Drankwet (S 1931, no. 476), voor het benedenvoorlo- kaal van het perceel Lange Nobel straat A nr. 32. Binnen twee weken na de dag tekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij bur gemeester en wethouders inbrengen. Zierikzee, 4 Mei 1950. Burgemeester en wethouder» voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE, burgemeester. GROLLEMAN, secretaris. schillend© bedrijven voor. De gnoe! van stooktamaten la goed, hoewel1 de vruchtzetting van de onderste' tros vaak te wensen overlaat. De kg-opbrengst van spinazie is mis tig, de kwaliteit is vrij goed, „wolf treedt Weinig op. "SCHEEPVAABTBEMCHTEN „Celebes", Amsterdam-B alikpa- pan, 3/5 van Suez naar Aden; „Dun- dalk Bay", Djakarta-Rotterdam, 2/8 Ouessant gepasseerd, 4/6 te 7 uur te Hoek van Holland verw.; „Kota Agoeng" 2/5 van Djakarta naar Pa- dang; „Kota Inten" 2/5 te Palem- bang van Djakarta; „General M. L. Hersey" 29/4 van Melbourne naar Djakarta (troepenschip); „General S. D. Sturgis" 1/5 te Djakarta (troe penschip); „Johan van Oldenbame- velt", Djakarta-Amsterdam, 2/5 in de Rode Zee dwars Massawah; „Roe- biak", Amsterdam-Makassar, pas seerde 2/5 Point de Galle; „Water man", Rotterdam-Djakarta, pas seerde 2/5 Sabang; „Zuiderkruis", Djakarta-Rotterdam, passeerde 2/8 de Zuidoostpunt van Kreta; „Hel der" 3/5 te Rio de Janeiro van San tos; „Oranje", Amsterdam-Djakarta, passeerde 3/5 Kaap Sint Vincent. MARKTBERICHTEN Eieren ZIERIKZEE, 8 Mei. Kipeieren t 1,83 per kg; vuilschollge 2 cent per stuk minder; eend eieren 7 cent per stuk. GOES, 2 Mei. Kipeleren 0 cent, vuiischaiige 7 cent; eendeieren 7 cent; poelje-eieren 7 cent; kalkoen eieren 12 cent, ganseieren 18 cent. KORFBAL Kampioenschap van Nederland Het programma voor Zondag T Mei luidt: P.S.V.-Westerkwartier; Het Zul- den-W.M.M.D. KORFBAL S.D.KJB. Het programma voor Zaterdag 8 Mei luidt: le kl.: Vitesse I-Buigh I; O.W.K. I-Strandvogels I; Zwaluwen I-Zee- meeuwen I; Velocitas I-Rust Roest L 2e kl.: D.S.S. I-Zonnemaire I; R.O.D.A. I-D.E.S. I; D.O.SJLO. I- Dle Gouwe I. Res. 2e kl. A: Strandvogels II- Burgh H; Zeemeeuwen U-Zwalu wen H. Alle wedstrijden vangen om ball

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 3