Wat zou dan de vrijheid waard zijn DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hoffman laat weer een ander geluid horen over de controverse Oost-West Frankrijk gaat de kwestie Indo- China heel scherp stellen. H M. de Koningin bracht bezoek aan de tentoonstelling „Keukenhof" DONDERDAG 4 MEI 1980 No, lZBSa 104e Jaargang ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN. Prlja par 3 mnd. bij vooruitbetaling I 3.90, p. w. 30 ct Loi» nummers 10 et Verschijnt iedere werkdag- Advertentieprijs 12 cL per mnv Succatja» (mei. 15 mm minimum 1 V.- p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lange Nobelstreel A 171, Zlerikxee, Postbus rm l Telefoon or. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voork. Lakenman Ochlman Lange Nobelitraat A 171 - Ziariluea. De boosaardige Sowjet-dictatuur zal ineenstorten Het probleem van de verhouding tussen Oost ©n West heeft zoveel facetten, dat het nauwelijks mo gelijk Is een oordeel te vellen, dat alle mogelijkheden ln zich sluit. „omdat hij nog geen ontspanning zag in de agressieve pogingen van het communisme om de overheersing van de wereld te bereiken". Bradley was de eerste, die gehoord werd bij de audities over de voorstellen tot uitbreiding van de conscriptiewet, gen" wonder zou moeten wiorden welke 24 Juni afloopt. In verband verricht in de resterende 25 maan- met recente gebeurtenissen, zoals den van het Europese herstelpro- het incident met de „Privateer", gram om de „tjijna miraculeuze" zeide hij „de toestand geeft ons wei vooruitgang in de koude oorlog to nig reden tot gemoedsrust en ver- bevestigen. Europa", aldus Hoff- ontschuldiging voor vertraging". Gisteren berichtten wij van de Amerikaanse generaal, dio zoor re- eeJ. oorlogsgevaar zag. Een militair is evenwel geen econoom. Juist do ©oomomle speelt bij- een oorlogs voorbereiding zulk een ontzagge lijke rol. Een militair ls in laatste Instantie ook geen politicus. Aller lei politieke factoren kan een mi litair over het hoofd zien, otoik al heeft hij politieke feiten en moge lijkheden min of meer ln zijn stand punt verdisconteerd. In verband! met het bovenstaande is het in te- man, „moet een grote markt vor men waarbinnen kwantitatieve be perkingen op het goederenverkeer, monetaire barrières ln de betalin- genstroom en tenslotte alle tarieven voorgoed zullen worden wegge vaagd". Russen verlielen alle organen van de V.N. De voorzitter der commissie, Vin son (democraat voor Virginia) stel de voor de conscriptiewet met twee jaar te verlengen, doch het Congres de volmacht te geven te bepalen wanneer de dienstplichtigen opge roepen dienden te worden of een industrie volgens de wet onder staatsbeheer geplaatst moest wor den. De Sowjetrussische afgevaardig den hebben thans alle belangrijke organen van de V.N., behalve de ressant kennis to nemen van hot Algemene Vergadering, verlaten, oordeel van do administrateur van £je Sowjet-Unie is thans nog in het Marshall-plan, dio uit hoofde een tiental organen vertegenwoor- van zijn functie de Europese ver- aldus schatten functionarissen houdingen goed kent. Paul Hoff- van net enige orgaan van man 'laat enerzijds do historie spro- enig belang, waarin de Sowj et-af kon en baseert anderzijds zijn oor- gevaardigden nog zitting hebben, is deel op de geweldige successen, dief economische commissie voor Azië het plan-Mashall in Europa heeft en ^et Verre Oosten, maar men ver- geboekt. Hoffman dan heeft als- Wacht„ datdeSowjet-vertegenwoor- volgt voorspeld: diging zich later in deze maand, wanneer de commissie te Bangkok byeen komt, zal terugtrekken uit Dat de dood1 van Stalin gevolgd protest tegen de aanwezigheid van zou worden door een periode van een Chinese nationalistische dele- „grote beroering" in de Sowjet-Unie, gatie. die zou lolden tot de ineenstorting van boosaardigste dictatuur, AlïieriKRRnSG dollars die ooit van wereldoverheersmg VOOF ArCIGntiniG droomde". Volgens Hjoffman wad de macht van een dlotator ninimlei* In officiële kringen Wordt bëves- op een opvolger overgegaan zonder tigd, dat president Truman zijn ito- dat een periode van grote beroe- stemming heeft betuigd tmlet het Bij de dood van Stalln ring optrad. Zb'n periode zou voor Rusland ook aanbreken en dan zou den 'de „satellietstaten" zich van het Kremlin losmaken, gelijk Joego slavië reeds had gedaan. Hoffman zeide, dat een „voMa- verstrekken van een crediet van' 125 miliioen dollars aan Argentinië! Dit üf edict, dat waarschijnlijk door de Export-Import Bank te Washington zal worden verstrekt, zal Argentinië in staat stellen zijd handelsschulden aan Amerikaanse exporteurs, die in totaal ongeveer 108 miliioen dollars belopen, te vol- Vreemd sociaal experiment De Amerikaanse toneelspeler Milton Berle heeft dezer dagen 19 uur op de planken gestaan. In al die tijd had hy maar anderhalf uur om even uit te blazen. In de tijd dat hij van kleren verander de en zich wat opfriste, namen collega's de taak van hem over. Andere artisten bedienden 72 te lefoons, waarover toezeggingen voor geldelijke steun voor een fonds voor kankeronderzoek bin nenkwamen. Een New Yorks financier be loofde Berle een dollar van elke minuut dat hij op de planken stond. Deze belofte kostte de man 1140 dollar. De vrouw van de journalist Walter Winchell gaf voor het goede doel 15.000 dollar. In totaal bracht dit experiment 1.300.000 dollar op. De stralende zon die aan de strakblauwe hemel stond, heeft Maandag in niet geringe mate de feestvreugde op Soestdyk verhoogd. Links op de foto: het Koninklijk gezin, dat het défilé der Soester en Baarnse schooljeugd ter ere van Koningin Juliana's verjaardag, gade slaat. Rechts: de kleine prinses Marijke voelde er niets voor zo'n lange tijd stil te staan. Prinses Beatrix had dan ook de grootste moeite het kleine zusje op het bordes te houden tot plezier van prinses Irene. Er lopen op een plaatje twee Duitse soldaten in een Hollandse straat De Stichting 1940-1945 doet weer een beroep op elke landgenoot V.S, landbouwmachines worden ge kocht. De dienstplicht in Amerika Generaal Omar Bradley, de voor- Engeland stuurt verster kingen naar Malakka De tegen de georganiseerde op standelingen op Malakka ingezette Britse troepen zullen met S00O man versterkt worden, zo is medege deeld. De versterkingen zuilen on der meer bestaan uit mariniers ®n zitter van de Amerikaanse staven, pantsertroepen. heeft het Congres verzocht de con- Uit "Hongkong werden reeds eer- scriptiewet in stand te houden, der Gurkha's en twee eskaders der R.A.F. gezonden. Te Singapore melden berichten nieuwe botsingen tussen Britse vei ligheidstroepen en guerülastrijdörs. In de staat Pahang vielen 15 gueril- la-strijders een wegpatrouille, be staande uit Maleise manschappen aan. Een der soldaten werd gewond. In Singapore zelf bevinden zich nog 10-000 met de oomfmunisten sym pathiserend en, hetgeen neerkomt op één procent ondanks het feit. Hainan in Rode handen Van nationalistisch-Chinesa zijde is officieel bekend gemaakt, dat het eiland Hainan geheel iin com munistische handen is. Een natio nalistische woordvoerder verklaar de, dat de nationalistische berich- doen. Van het restant zullen in did ten over overwinningen op Haunam op 22 April onmiddellijk gevolgd werden door een stortvloed van' communistische versterkingen, die de krijgskans deiden keren. Volgens de woordvoerder verloren ide com munisten op Hainan 7.191 man aaitf doden en gewonden. Er werideiï 1.169 krijgsgevangenen gemaakt. 800 invasiesdhepen zou,den tpit zinken zijn gebracht. Er is uitgebreide steun nodig De Franse regering bereidt een ten van het Atlantisch verdrag moet zeer openhartige bespreking met dd worden opgegeven. Amerikaanse en Britse regeringen 3. 'Dat, indien de V.S. willen kJeel- dat vele communisten uitweken t0en over Indo-China voor, aldius wordt nemen aan de verdediging van lin de partij iin Singapore verboden uit de hoogste kringen te Parijk do-China, deze deelneming een aan- werd aldus een jaarlijks rapport. Er zijn 60 miliioen vluchte lingen op de wereld De internationale commissie van het Rode Kruis te Genève zegt iri een verzoek om hulp aan de rege ringen, dat er 60 miliioen vluchte lingen op deze wereld zijn, men sen, die door juridische en mate riële oorzaken niet in staat zijn! een gewoon leven te leiden en ver stoken zijn van de levensgenietin gen. Paul Rligger, de voorzitter, ver klaarde op een persconferentie, dat bovengenoemd getal plm. 16.720.000 Volks-iDuitsers omvat. Naar zijn schatting bevinden zich in het Mid den-Oosten 900.000 vluchtelingen, in India en Pakistan 16.000.000 on in Birma 1.000.000, Hot aantal tehuis- lozen in China en andere landen! van hot verre Oosten kon slechtd geraden worden. Do commissio hoeft do regeringen verzocht haar allo faciliteiten te verlenen bij hot go- ven van olgemeno bijstand en be- 6chorming aan vluchtelingen en sla tenlozen indien er gcon autoriteit is, die competent wordt geacht zulks te doen. Voorts vraagt de commis si o of do regorlngon berol'd zijn dd financiële gevolgen te onderzoeken, Indien bovenstaand verzoek inge willigd wordt, Robert Schuman, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, al dus deze kringen, zal op de con ferentie der ministers van Buiten landse Zaken te Londen de kwestie' zeer scherp stellen: of de V.S. be sluiten Frankrijk aanzienlijke en snelle hulp te geven, of Frankrijk zal zich wellicht gedwongen Zien zijn pogingen, pm de Westelijke' strategische linie in Indo-China zon der hulp te houden, op te geven. Volgens welingelichte kringen wordt op verzoek van de V.S. een Frans memorandum opgesteld over Frankrijks plannen ten aanzien van Indo-China. Er is goede reden 'om aan td nomen, dat er in dit mern'oranlduml de nadruk op zal worden geiegjeï: 1. Dat Frankrijk niet langer de oorlog tegen het communisme cai zijn bondgenoton in Indo-China al'- Icon zal kunnen voortzetten. f 2. Dat op de conferentie to Lon den duidelijk moet worden gemaakt dat do Amerikanen Saigon, Singa pore. en Rangoon als sieutolpunten in hun strategisch© verdedlglngjsli- nio in hot Zuidoostelijk deel van de Stille Oceaan beschouwen, of dat deze linie door alle bondgeno- zienl'ijke omvang moet hebben. Toestand Is verslechterd Franse functionarissen en kabi netsleden maken er geen geheim meer van, dat zij van gevoelen zijn, dat hun Westelijke bondgenoten heb niet rechtvaardig hebben bejegend voor zover het Indo-China betreft. In de afgelopen drie weken, al dus officiële telegrammen, idiiio idiö Franse regering heeft ontvangen, is de toestand in Indo- China ver slechterd. De Chinese communisten hebben het eiland Hainan bezet, dat de Golf van TTonkin beheerst. Dit eiland vormt het uiteinde van een kelen van kleine eilanden, diiid een verbinding vormen tussen China en hot vasteland van IndorChina dfl een vrijwel ideale route verschaf fen voor het bespoedigen van do levering van wapens on munitie pn eventueel manschappen aan de Indo-Chinese guorlilastrljideors, zo wordt verklaard. D,o toestand In Indd-Chtna Wobditf door verantwoordelijke Franse auto riteiten als kritiek beschouwd en men hoopt, dat de Lobdenso con ferentie tot gevolg zal hebben, dat do V.S., Frankrijk en Engeland' een krachtige politiek van verenigd op treden in het Zuidoostelijk deel van de Stille Ooeaan zullen gaan1 voe ren, 1 Er ligt een plaatje op ons bureau. Het is een plaatje van een straat, een doodgewone Hollandse straat, met huizen aan weerszijden en en kele winterarmetierige bomen in een uitgespaard rondje van het trot toir. Maar dat is niet alles. In die stille straat lopen twee soldaten, twee Duitse soldaten, misschien wel leden van de „Feldgendarmerie" (U weet wel met van die witte bordjes), misschien ook wel soldaten met twee zilveren bliksemschichten op de re vers van hun tuniekS.S.'ers. In ieder geval zijn het twee Duitse sol daten. Zij hebben alle Germaanse kentekenen, helmen tot diep in de hals en een spinnijdig adelaartje als een opgeblazen vogeltje aan de zij kant. Zij hebben de geweren in de aanslag. Deze soldaten gaan straks de huizen binnen. Zij stormen de trappen op en het hart van menige jongeman klopt in de keel. Razzia! Een eenvoudige vraag stelt de Stichting 1940-1945: „Wat zou op dat ogenblik Uw vrijheid U waard zijn?" Wy denken er niet helemaal ernstig meer over na, welke prijs wij zou den hebben willen betalen voor on ze vrijheid op dat ogenblik. Of ook in andere soortgelijke situaties. Als b.v. de donder van de bevrijding on weert uit de kanonnen der geallieer den, maar de Duitsers nog een te genactie inzetten. Als de kalk in kleine splinters en poeierig stof uit het plafond omlaag dwarrelt en het risico bestaat, dat men bij het glo ren der vrijheid nog letsel of zelfs de dood vindt. Wat zou dan de vrij heid waard zijn? Denkt U zich de situaties maar in. ALS.... Als.en dan de vraag, wat zou U de vrijheid waard zijn. Als de laatste kilo aardappels is versnoept en de laatste brandstof is verstookt. Als Dolle Dinsdag een ruwe farce blijkt te zijn, als er berichten door komen, dat de eigen streek zal wor den prijs gegeven aan het water. Oneindig veel uiterst moeilijke en pijnlijke situaties, waaraan niets helpt te veranderen, omdat de vrij heid niet bestaat. Het is nuttig dit alles te overden ken in deze dagen. Wij zijn immers zulke nuchtere, als het er op aan komt ondankbare mensen. Veel meer zitten wij in de penarie over mogelijk catastrophes in de toe komst, over irreëel leed, dat mis schien nooit komt, dan dat wij nu op dit. moment dankbaar zijn voor het leven, voor de gezondheid en de vrijheid. Ja, toen, vijf jaar geleden, toen hadden wij heel wat over ge had voor de vrijheid. Desnoods de kleren van ons lijf en ons dierbaar ste bezit. En nu? U weet het, dat de mannen van de Stichting 1940-1945, de organisatie die ook in 1950 op de bres wil staan voor hen, die leden door de strijd om het heerlijkste be zitde vrijheidmateriële steun te verlenen, er weer op uit gaan. Zij komen ook aan uw deur. Vertel het hen in klinkende munt, wat thans de vrijheid U waard is. Stuur hen niet weg, want UW vrij heid legt U een plicht op, waar onder niemand uit kan, welk ex cuus onze na-oorlogse listigheid ons ook vermag in te geven. De 63-jarige Duitser Paul Müi- 1-er en zijn 17-jarige doohter Aga' zijn in (hun zeilboot van 16 voet uit Las Palmas (Kanarische eilan den) vertrokken naar Sierra Leone (West-Afrika). Zij willen vandaar naar Brazilië oversteken, waar zij „vrede en veiligheid" hopen te vin den. De Mlillers verlieten vorig jaar November Hamburg en werden 9 keer gered op weg naar Cork in Ierland. Meer dan 1100 honden van 70 rassen uit negen landen zijn Inge schreven voor een internationale tentoonstelling, die op 13 en 14 Mei te Langenthal1 in Zwitserland wordt gehouden. H»H. Adverteerders verzoeken wij beleefd hunne advertenties, bestemd voor het nummer van Zaterdag, ditmaal Vrijdagmorgen vóór elf uur op te geven, in verband met de herdenking der bevrijding op 5 Mei. De Directeur Goed onder oude dingen kie zen, is haast nieuwe uitvinden WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: Wisselende bewolking Plaatselijk ochtendmist, overigens wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk nog enkele verspreide buien; zwakke tot matige wind tus sen Noord en West; des nachts op de meeste plaatsen iets kouder; over dag dezelfde of iets lagere tempera tuur dan gisteren. 0 Mei. Zon op 6.03, onder 20.12. Maan op 0.19, onder 6.35. Laatste Kwartier 8 Mei te 23.32. Britse vrouwen liggen over hoop met de groenteprijzen Volgens de Britse groentenb'oieren üjs in het gehele land een gedeelte lijke kopersstakiing aan de gang onder de Britse huisvrouwen, dia hierdoor prijsverlaging willen af dwingen. Tien leden van de Britse Liga van huisvrouwen zijn Dinsdag bij eengekomen om de boycot van c* groenteboeren te organiseren. Ce secretaresse van de Liga verklaar de: „Wij zullen trachten iedere huis vrouw mee te krijgen in een op stand tegen de hoge prij'zenf". Duizenden huisvrouwen slaan thans blikken groenten im om helt lange tijd te kunnen volhouden, Grote verrassing voor Lisse Ex-Maarschalk Graziani krijgt 19 jaar Ex-maarschalk Rodolfo Graziani is door een militaire rechtbank tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens samenwerking met de Duit sers. Reuter meldt nog, dat de 69-jarige opperbevelhebber van Mussolini's „op de laatste schans strijdende le ger" in Noord-Italië, dertien jaar en acht maanden van deze straf zal v/orden kwijt gescholden.Daar Gra ziani reeds meer dan vier jaar ge vangen zit, betekent dit dat hij veer tien maanden in de gevangenis zal moeten blijven. Tot grote verrassing van de bezoe kers van de bloemententoonstelling „De Keukenhof" te Lisse, stopten Dinsdagmiddag om kwart voor drie plotseling enkele hofauto's voor de ingang en bracht H.M. Koningin Ju liana met de prinsesjes Beatrix, Ire ne en Margriet een officieus bezoek aan de lusttuin. De koningin werd begroet door de heer T. van Wave- ren, voorzitter en de heer J. W. A. Le Feber, loco-burgemeester van Lisse. Ruim een uur hebben de hoge gasten in de tuin rondgewandeld, waarbij zij door bestuursleden van „De Keukenhof" werden voorge licht. Da koningin en de prinsesjes waren opgetogen over de tulpge wassen. De laatsten hielden niet op met vragen stellen en opgewonden hun bewondering voor de bloemen te uiten. Na afloop van de rondgang werd de thee in een aparte kamer in het restaurant geserveerd. De heer van Waveren bood de koningin een speciaal vervaardigde vaas van Leerdamglas aan, voorzien van gra vures, die betrekking hebben op „De Keukenhof". De vaas was gevuld met een groot bouquet Darwinpar- kieten, een bijzonder soort tulpen. Nadat Hare Majesteit, die gekleed was in een grijze mantel met een zomers wit hoedje, nogmaals haar grote voldoening over het bezoek had geuit, keerde zij tegen kwart voor vijf naar paleis Soestdijk terug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 1